Dc €embo(te (f) F. fl. TULP Taxidienst N.V. Middenstands-Bank Voor PARKER Pennen en Potloden Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mLEEM??DE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- Der drie ma abonn«m.en,sP/!l« bedraagt één gulden nnüt bu,len Amer»'«>orl 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave VBO de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 16 Oct. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bq geregeld advertceren Advertentlén moeten Dinsdag en Vrjfdag vóór 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 57 De werkzaamheid is de moeder van den voorspoed. Kerknieuws Na het Eucharistisch Congres. Fater Martindale, de bekende Engel- sclte kanselredenaar, die zich m Bue nos Aires bevond, }gaf een kort ver slag van het Eucharistisch Congres. „Gij" hebt", aldus vangt hij aan, „de echo's gehoord van de hymne van het Eucharistisch Congres, welke hier dagelijks door duizenden en tiendui zenden mannen en vrouwen gezongen wordt ter eerc van den Christus Eucharisticus. Zij hebben geklonken in de Verceitigdc Staten, in Parijs en in bijna ieder belangrijk wereldcentrum. Iedere twee jaar wordt een Eucharis tisch Congres gehouden, om de ge weldige beteekenis van de Eucharistie de wereld levendig voor oogen te hou den. Want de Eucharistie is belangrijk voor de wereld, belangrijk niet alleen in geestelijken, doch ook in meer al- gemeenen, internationalen zin. Uit alle deelen van Zuid-Amerika en de Vereenigde Staten, uit Europa, uit Hongeraije, Polen, Joego-Slavië en Litauen, zijn vertegenwoordigers naar Buenos Aires gekomen. Uit het katho lieke Spanje en Oostenrijk zijn bijzon der groote delegaties gearriveerd. Er i-ijn bewoners van Zuid-Afrika, Arme niërs, Zwitsers, Engelschen en een Engelsch sprekende Amerikaansche groep. Vele van de groepen zijn weder verdeeld in seclies, zooals die der kunstenaars en der pers. „Door den legaat van den H. Vader Z. H. Em. Pacelli is hel congres ge opend. Donderdagmorgen, den morgen van den „Kinderdag" hebben ruim 107.000 kinderen de H. Communie ontvangen en naar schatting hebben Zondag 1.500.000 menschen aan de groote processie deelgenomen. „Vijfhonderdd uizendjmannenhebben de H. Mts bijgewoond en allen zijn ter H. Tafel genaderd. „Indrukwekkend was de begroeting van het schip dat den Pauselijken Legaat aan boord had. Temidden van de snel opstoomende kruisers en tor pedojagers begroet door tal van vlieg tuigen. welke rond den Oceaanstoomer cirkelden, liep de „Conté Grande" de haven der congresstad binnen. De geheele bevolking van de regccring, het leger en de vertegenwoordigers der universiteiten af, tot den eenvoudigen burger toe, nam aan de plechtige ontvangst deel. Op dit Eucharistisch Congres werd besproken Christus te doen regeeren in het maatschappelijke leven der ge heele menschheid. De mensch is geen individueel, doch een sociaal wezen. Indien Christus Koning is, moet Hij ook heerschen in den wijdsten zin van het woord over volken, landen en naties. „Twee dingen werdenjop dit Eucha ristisch Congres gepropageerd: de H. Mis en de H. Communie. „De H. Mis is offer. Christus wordt daarin geofferd. De H. Communie is liefde, eenheid en vrede. Woorden, die in ieders mond liggen, doch niet in ieders hart kan staan gegrift. „God moet erkend worden. Christus moet erkend worden. Christus alleen kan de wereld van den ondergang redden. Het Eucharistisch Congres toonde de wereld Christus. De wereld moet hernieuwd worden in Christus." GROOTE SORTEERING Blokken Postpapier Enveloppen Doozen Tariefpost (100 VEL PAPIER EN 100 ENVELOPPEN) f 0.70 I KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 65 t.o. Krommestr, - TEL. 326 De AmerBfoorfsche Tabakscultuur in de 17e Eeuw, H. A. W. BEIJER. I. Een en ander uil de geschiedenis van het gebruiken van tabak en de tabaksbouw in het algemeen. Nadat Columbus in 1492 de reeds lang bestaande vermoedens omtrent land in het Westen tot zekerheid had gemaakt, was liet voor de ontdekkers der Nieuwe Wereld een teleurstelling, de verwachte Indische specerijen niet te} vinden. Wel leerde men in het vermeende litdië planten kennen, waarvan het bestaan in de Oude We reld onbekend was. Naast mondelinge berichten, kwamen er al spoedig ook schriftelijke mededeelingen over de zeden en gewoonten van de bewoners der nieuw' ontdekte gebieden, lii werd melding gemaakt van het gebruik van tabaksbladeren als genees- en genotmiddel,) terwijl tevens gewezen werd op de rol, die de tabak speelde in de Godsdienstige gebruiken der Inboorlingen. Heel langzaam - men kan veilig aannemen, dat de gansche 16e eeuw er mee gemoeid is geweest drong NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÈRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Amersfoort voor een Halve eeuw. 1884. De sociëteit Amicitia, gelegen onder het lommer der boomen aan den in gang der stad. aan den grooten weg van Utrecht en het station, was het centrum waar het uitgaand publiek met de societeitsleden de genoegens van muziek, zang en tooneel genoot; zoo als we al vroeger gezien hebben. 18 Febr. uitvoering der zangvereeniging, met solisten. 19 Februari den verjaardag van Z.M. den Koning, zou het garnizoen eene parade houden op het veld bij den Leusderweg. Storm en regen verhin derden dit, maar de elementen konden met al hun kracht de vroolijke klokken- wijsjes niet temperen. De militairen kregen als feestelijke maaltijd snij- boonen met rookworst en de officieren der schutterij in Amicitia een door den majoor Tromp van Holst aangeboden en betaald diner, waarbij menige vader landslievende en manhatte speech afge stoken werd en de moed nog eens opgloeide. 10 Maart bezocht de Transvaal-de- putatie, bestaande uit de heeren P. Krüger, S. J. du Toit en de vechtge neraal N. J. Smit. Amersfoort, Zij di neerden ten stadhuize en maakten daarna een rijtoer door de stad, waarbij het volk zijn sympathie voordeTrans- valers niet onder stoelen of banken stak. Het front van Concordia werd ver bouwd, men nam daar 111.000 hypo theek op. Mgr. H. Blom, R.K. Deken, Ridder Ned. Leeuw, geheim Kamerheer en Kanunnik en Pastoor der parochie Zand nam ontslag. De kapitein-kwartiermeesler van de schutterij, H. Leinweber, trad af en kreeg een zilveren inktkoker met in scriptie ten geschenke voor zijn trouwe diensten. Daar itoorde weer 'n diner bij. De hoofdelijke omslag bedraagt over zijn geheel f 42.000 Vergelijkt dit thans eens met die som. Er wordt bepaald, dat de hoofdagent Velders op het bureau zal blijven en een hoofdagent met 7 agenten afwis selend op straat dienst zullen doen. In Mei wordt de gasfabriek weer uitgebre;d. Men werkl druk aan den aanleg der lijn Amersfoort-Nijmegen. Men voert eene hondenbelasting van f3 per hond in. In eene raadszitting worden de sala rissen van de hoofden der scholen geregeld van f 1100f 1S00. De geheele begrooting kwam voor de gemeente in uitgavenen inkomsten op f 160.473,78. Er werd ook eene school voor huis vlijt opgericht met de onderwijzeressen Verweij en van Beek en de onderwijzers Gelder en de Boode. Er werden het gebruik van tabak in Europa door. Aanvankelijk werd de tabak bij de.Euro- peesche volken bekend door de ge neeskrachtige werking der bladeren, en als sierplant. Vóór 1550 werden tabaks bladeren niet of althans zeer weinig ir Europa als genotmiddel gebruikt. De uitbreiding als genotsmiddel valt in de 2e helft der 16e, en vooral in het be gin der 17e eeuw. Het waren terug gekeerde kolonisten en vooral de zee lieden, die het rooken („drinken") en kauwen („eten") van tabak in Europa in zwang brachten. Het snuiven van tabak, is waar schijnlijk meer van de hoogere standen uitgegaan en was tegen het einde der 16e eeuw reeds aan enkele vorsten hoven in gebruik. Als genotmiddel vond de tabak in de 2e helft der 16e een grooterc uitbreiding in Spanje en Portugal. Tegen 1600 vond het gebruik ingang in Engeland, en van daar brachten Engelsche zeelieden en studenten het over naar Holland. Ook in Zweden, Noorwegen en Rusland werd 't gebruik omstreeks 1600 ver breid, alweer door Engelsche zeelieden. In Frankrijk raakte het rooken van tabak in bet begin van de 17c eeuw bekend en verspreid. In Duilscbland werd het rooken vooral bekend tijdens leerlingen ingeschreven. Als men de leervakken eens bekijkt, figuurzagen,, in karton werken, vlechten, bloemen maken en boetseeren, dan had het programma al veel van onze tegei woordige handenarbeid. Het 37e Nederl. Landhuishoudkundig Congres zou van 24 lot 27 Juni hier worden gehouden, maar door den dood van den Kroonprins op 21 Juni werd het uitgesteld tot 22—25 Juli. Op dit Congres zouden zaken besproken wor den van landbouwbelang, verder eene tentoonstelling gehouden worden van pluimgedierte en zoo voort. De feestelijkheden begonnen Dinsdag 22 Juli met een concert op het terras van Amicitia door het muziekkorps het le Regt. Huzaren met gas- illuminatie op het terras. Woensdag volgde om 12 uur eene harddraverij met „paarden van zessen klaar" le prijs f 300, 2c prijs f 150 's avonds weer concert. Donderdag wedstrijd met eggen bij Leusden, Matinee musicale Amicitia, avonds idem. Vrijdag volksspelen in 't artillerie- park aan de Leusderweg, middag- en avondconcert Amicitia, 's avonds 10 uur groot vuurwerk. Zaterdag 9 uur rijtoer in de om streken van Amersfoort. De feestbe- zoekers hebben ruim kunnen genieten van muziek. Er werden zware voor drachten gehouden. Het slot zal wel geweest zijn, dat er gezamenlijk gedi neerd is en dc landbouwhuishoudkunde weer een stuk vooruit gepraat is. Er zal een adresboek verschijnen en voortaan jaarlijks vernieuwd wor den. Ook verscheen reeds 34 jaar bij Slothouwer de Amersfoortsche schrijf- Almanak. Met 1 Juli werden zes van de zeven brievenbestellers verblijd met een trac- tementsvermeerdering van f50'sjaars, wat in de couranten te lezen was, evenals dat het Gymnasium 22 jonge lieden in de le klasse opgenomen had. De H.B.S. nam er 16 op. Als men meent, dat er in dien be trekkelijk rusligen tijd af en toe geen gedwongen werkstakingen kwamen dan heeft men 't mis; 1 Augustus werd de fabriek ter verwerking van ruwe garens, die 18 jaar bestaan had en indertijd aan 150 personen werk gaf, gesloten. Nu geraakten daardoor 40 huisvaders huiten arbeid. En toen be stond er nog geen openbaren „steun". In juli overleed Mgr. Blom en Prof. C Karstens, v. h. Oud. Kath. Seminarie. De Directeur der reiniging, die slechts korten tijd geleden in betrekking ge komen was overlijdt. Er komen 225 sollicitanten op. Benoemd werd B. Jorissen van Bolsward, die het tonnen stelsel, waarbij zich reeds 80 gezinnen aangesloten hadden, verder in te voeren had. Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kanunnik van het Metropolian Kapittel van het Aarts bisdom Utrecht, den Hoogeerw. Heer C. Hartman, Deken van het Dekenaat Amersfoort en Pastoor der Parochie den H. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Ongetwijfeld zullen de Katholieken van Amersfoort en omstreken zich oprecht verheugen over de hooge on derscheiding Deken Hartman te beurt fevallen, nu hij wijlen Kanunnik Deken Fock, ook in dit hoog kerkelijk ambt gaat opvolgen. Kath. Vrouwenbond. Uitnoodiging voor de lezing te hou den door Kapelaan Wanders op Don derdag 18 October te 8.15 uur in het St. Aechten 't Zand. Onderwerp: „De vorming van het Kindergeweten". Deze lezing wordt ten zeerste aan bevolen. Werkverruiming. Door het Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland is aan de Amersfoort sche Beton Maatschappij opgedragen het bouwen van een Kabelloods te Zandvourt voor <61.878. Muziek. Vrijdagavond openbare Orgelbespe ling te geven door Gerrit van den Burg met medewerking van Amersfoorts' Mannenkoor in de St. Joriskerk. Bij de politie. Als opvolger van den politie-inspec- teur Lr ;ekoot is benoemd de adjunct- inspecteur Van Gorkum, en tot adjunct- inspecteur de politieklerk H. E. Over- beek. de 30-jarige oorlog, door rondtrekkende Engelsche en Hollandsche soldaten. De uitbreiding van de tabak als genot middel was eenvoudig verbluffend. De leidende (actoren daarbij waren le. De algemeen menschelijke ging tot navolging: 2e. Het aantrekkelijke van het nieuwe; 3e. Het genot zelf van het rooken, kauwen en snuiven van tabak; 4e. Meerdere gencesheeren en schrij vers bevolen liet gebruik van tabak n aan, als nuttig voor lichaam en geest. Daar stond tegenover, dat het nil genotmiddel ook felle tegenstanders vond. Diverse landsregecringen ston den er afwijzend tegenover. Koning lacobus t van Engeland, schreef pam fletten tegen het gebruik [van tabak. In 1635 werd de tabak in Frankrijk alleen in apotheken als geneesmiddel verkrijgbaar gesteld. Rusland verbood in 1634 het gebruik van tabak, op straffe van verbanning, knoetslagen en opensplijting van de neust De tegen stand der landsregeeringen verdween vrij spoedig, vooral toen bleek, dat de tabak een makkelijk en winstgevend object voor belastingl was. Ondanks verboden, bespottingen en waarschuwingen, nam het gebruik van BERICHTEN UIT AMER8FOO RT Handelsregister. Hollandia Expresse, raat 10. E. Meirink. H. J. Kok, Sigaren- en Wijnhandel, Leusderweg 214. Eig. H. J. Kok. H. Nieuwhuis, Kol.waren, Bisschop- weg 101. Uittr. eig. H. Nieuwhuis. Toetr. eig. L. Roersen. Poffertjes- De bekende pottertjes- en wafelbak kerij van de firma Loggen, welke telkenjare trouw in onze stad komt, zal Woensdag voor het Amersfoortsche publiek weer openen op hel terras van Amicitia. Gouden Collectant Jubileum. Zondag werd in de Parochie St. Franciscus Xaverius het (eit herdacht dat dé heer A. de Vries 50 jaren als collectant in functie was, Te half één had aan de pastorie de huldiging plaats van den jubilaris, die per auto van zijn woning was afgehaald. Nadat alle aanwezigen hadden plaats genomen sprak de HoogEerw. Deken C. Hart an den jubilaris als volgt toe: Gouden jubilaris, het Kerk- en Armbestuur, uw medebroeders collec tanten, uw Pastoor en Kapelaans, allen zijn bij elkaar gekomen om uw be langrijk feest te. vieren. Dit gouden feest, het 50 jaar collectant zijn, is tabak geweldig toe, Deze toename bleef het grootste deel vdn de 17e eeuw voortduren. Ongetwijfeld is dit een fac tor van groote beteekenis geweest, vooi gebieden die tabak voortbrachten of zouden gaan produceeren. Tot in het begin der 17e eeuw werd de tabak, benoodigd voor bovengemeld verbruik, grootendeels uit Amerika aan gevoerd, v.n. uit Venezuela, Guyana, Virginiö, en de W.-lndische eilanden. De aanvoer was aanvankelijk in handen van de Spanjaarden. Omstreeks 1600 begonnen de Engelschen en Hollan ders een gewichtige rol te spelen ir de tabaksleveranties van Amerika ami Europa. De Hollanders ruilden neger slaven tegen Amerikaansche tabak! Men moet echter niet meenen. dat er vóór lb'oO in Europa geen tabak werd verbouwd. Omstreeks het midden der 16e eeuw, werd er tabakszaad naar Spanje gezonden en in 1560 groeiden er reeds tabaksplanten in Spanje en Portugal. Het was van deze planten, dat Jean Nicot, Fransch gezant in Por tugal, er naar hel Franschc hof zond. Zijn bemoeiing gaf aan de plant de naam „Tabaco Nicotiane". De bekende 16e eeuwsche plant kundigen Clusius en De Lobel, deel den in 1574, 1575 en 1581 mede, dat voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting b{j den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. bijzonder, dat dit zeker genoteerd zal worden in het gedenkboek der parochie. Uw functie is zeer zeker een belang rijke functie uw functie is een belang voor de Kerk, voor de Armen, zelfs het Bisdom indien de Aartsbis schop een collecte voorschrijft en een belang voor de geheele Kerk als er fecollecteerd wordt voor Z. H. den aus. De armen en de kerk hebben de geregelde gaven der geloovigen noodlg en daarom isjhet zoo mooihet werk van den collectant, het vragen en ontvangen van de gaven der ge loovigen. De collectant brengt offers van tijd en moeite, zijn gezin moet dikwijls geregeld worden naar de diensten in de kerk. En dal hebt ge 50 jaren lang gedaan. Ge hebt uw functie vervuld als een godsdienstige plicht ter eere Gods, doch dat ont slaat ons niet van de plicht van dank baarheid. Met hartelijke woorden van gelukwensch overhandigde de Hoog Eerw. Deken den jubilaris een gouden horloge met inscriptie. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. R. K, Tooneel ver. „Euripide«". Zondag 21 en 28 October zal de R. K. Tooneelvereeniging „Euripides" in St. Aechten opvoeren het groot tooneelspel in 3 bedrijven „Heb ik mijn kind gedood" bewerkt door Frits van Duinen. Aanvang half 8. De bate komen ten goede aan het jeugdwerk. Dit mooie stuk en het bekende spel van de Euripides too- neelisten zal zeker weer voor een uitverkochte zaal worden opgevoerd. Armoede brengt ten val. Een zekere R. uit Nijmegen, werk loos en vader van een groot gezin, heelt zich te dezer slede schuldig ge maakt aan diefstal van een rijwiel. Het rijwiel, dat hij aan de eene kant der stad had meegenomen, trachtte hij aan den anderen kant te gelde te maken. Doordat de aspirantkooper^de politie opbelde is hij aangehouden |en gear resteerd. Nadat procesverbaal is op-1 gemaakt is de man weer op vrije voeten gesteld. Herfsttentoonstelling in St. Aechten. Zondag werd in het gebouw „St. Aechten" een herfsttentoonstelling ge houden, georganiseerd door de ver kenneren K.J.C. van de parochie St. Franciscus Xaveiius onder leiding van de Eerw. Fraters. Waren vorig jaar 120 verschillende soorten paddestoelen ot zwammen bijeen gebracht, thans was dit aantal gestegen tot 175, waaronder zeer zeld zame exemplaren werden aangetroffen. naar Kantoorboek- en Schrfjtmachlnehandel Langestraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort. In ons land zijn 1600 soorten bekend, zoodat dit aantal door de speurders in bosch en weide nog al wat kan worden vergroot in de toekomst. Voor 't eerst is in Amersfoort In Birkhoven aangetroffen de „Lepelzwam" en de Dietyslus libatus te Hamersveld. Sterk vertegenwoordigd waren de Pezisa's, witte en zwarte klapjeszwam. groene glibberzwam. gesteelde beker- zwam, de rupsendooder, geweizwam, papagaaienzwam, scharlakenzwam en bielstukzwam. Onder de melkzwammen viel op de „Lectarium controversus". Als bijzonderheid werd ook gewezen op de verkleurzwammetjes, gevonden in den tuin van het St. Jorishuis. Ook waren er vele exemplaren welke niet met naam genoemd konden worden. Daarnaast waren vele heester-;en struik gewassen bijeen verzameld en gaf het geheel een beeld van de ijver der vcr- aamelaars en tevens van de liefde voor het mooie in de natuur. Veel medewerking hebben de orga nisatoren ontvangen van den heer Joman, waarvoor men dankbaar ge stemd was. Verloting Hulp in Nood. Zondag a.s. heeft te 12 uur de ver loting plaats van „Hulp in Nood" in de bestuurskamer van het gebouw St. |ozef. Zondag waren de prijzen aldaar tentoongesteld. De hoofdprijs bestaat uit een prachtig dressoir, ter wijl ook de overige prijzen zeer mooi zijn en stuk voor stuk de prijs van de tabaksplanten toen ook reeds groei den in Frankrijk, Engeland en de Zuide lijke Nederlanden, Deze 16e eeuwsche tabaksbouw betrof slechts kleine hoe- eelheden voor geneeskundige doel einden en als sierplanten. Ongetwijfeld is deze tabaksbouw in het klein, de basis geweest voor de latere groote Europeesche cultuur tabak als handelsgewas. Op welke wijze dan. bestaat cr ver band tusschen de 16e eeuwsche tabaks bouw in de genoemde landen, Amersfoortsche tabakscultuur van de 17e eeuw? II. Dc vestiging van de tabakscultnur bij Amcrs/oort. Zooals we gezien hebben, werd ii de 2e helft der 16e eeuw reeds op meerdere plaatsen in Europa tabak verbouwd. De berichten spreken ech ter niet van 16e eeuwsche tabaksbouw in de Noordelijke Nederlanden. Wan neer en op welke wijze dan, heeft de tabaksbouw zich bij Amersfoort ge vestigd? Vrijwel alle auteurs over de ge schiedenis der tabaksbouw in Europa, nemen 1615 aan als beginjaar der Amersfoortsche tabakscultuur- Bij na dere beschouwing blijkt de bewijs voering bij deze auteurs uitermate zwak te zijn. Er worden geen bronnen ver meld. ot men steunt op elkander. Alle berichten omtrent 1615 als aanvangs jaar der Amersfoortsche tabaksbouw, berusten waarschijnlijk op een mede- deeling van Van Bemmel, de bekende geschiedschrijver van Amersfoort, die luidt als volgt: „Vervolgens zijn de .Inwoonders dezer Stad omtrent den ..Jaare 1615 overgegaan tot het teelen „en planten van Tabak, welken handel „van tijd tot tijd zodanig heelt toege- ruimen, dat niet alleen in't laatst van „de voorgaande Eeuw het welvaren „van de Stad daarvan heeft afgehangen, „maar moeten de meeste Inwoondcrcn „voor tegenwoordig zig met de Tabaks- „planterije als noch geneeren; alhoe- „wcl merkelijk min voordeelig als in „vroeger tijden." Overigens geelt Van Bemmel geen aanwijzingen op directe bronnen, die deze meening zouden kunnen staven. In hoeverre wordt dit bericht van Van Bemmel nu gesteund door de oudste directe gegevens? Het oudste bericht omtrent tabak ui de provincie Utrecht is van 1624. In dal jaar verscheen er een ordonnantie van de Staten van Utrecht, waarbij een impost op de ingevoerde buitenlandse!:': tabak werd ingesteld. (Wordt vervolgd)

De Eembode | 1934 | | pagina 1