f 0.70 F. fl. TULP Taxidienst Buitenritten 6 cf. per K.M, to waarborgt SCHRIJFMACHfNELINTEN Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Laugegracht 28, Amersfoort mfddavMrSDEKVerschiJnt elken Di"8dag- en Vrljdag- Per drfê mL *bonn®m,entsPrli3 bedraagf één gulden P08t Ah^n buil? Amer8f°ort 11.10, franco per Abonnementen kunnen elken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 19 Oct. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverter.tlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 58 h Vlüsche vrienden zijn als de schaduw »an een zonnewijzer, ze verdwijnen met de zon. Die vriend Is van iedereen is vriend von niemand Unam Sanctam Catholicam. De dagen van het Eucharistische tongres behooren wederom tot hel verleden. Met honderdduizenden zijn deKatho- lieken van alle landen opgegaan naar net in lentetooi gehulde Buenos Aires, nat getuige mocht zijn van een geheel unieke manifestatie van hulde en eer bied aan den Eucharistischen Koning Christus. Inderdaad, een unieke manifestatie. Waar toch zag men ooit bij zulk een verscheidenheid, zulk een eenheid? Bolivianen en Argentijnen, thans onder den Gouden Monstrans, broe derlijk vereenigd, Italianen en Fran- schen, Polen en Spanjaarden, Roc- meenen en Amerikanen, kortom een illustre vertegenwoordiging rassen en talen, zooals de wereld tevoren nooit heeft gezien. Met rechtmatige fierheid mogen vaststellen, dat het Congres alle vorigen in luister en deelname heeft overtroffen. Bij het overdenken van de talrijke gtootsche plechtigheden, die plaats gehad hebben mogen we concludeeren, dat ons Roomsch idealisme goddank nog niet dood is en dat de, als een ziekte over de wereld rondwarende materialistischen geest, de Roomsche geestdrift nog niet heeft kunnen be koelen. Degenen, en het zijn er velen, die meenen, dat de aloude Moederkeix Haar tijd gehad heeft, hebben uil Buenos Aires een antwoord gekregen, dat waarlijk niet voor twee uitleggin gen vatbaar is. Zoolang nog een internationale Maria-hulde, waaraan meer dan 600.000 - menscheu deelnamen mogelijk, zoolang een Prins der Kerk zich onder onbe schrijfelijk enthousiasme onder de arbeiders begeell om hen en hunne vrouwen en kinderen te zegenen, zoo lang ruim 100.000 kindereu hun God- delijken Vrier.d in hun onschuldige harten binnenleiden, kortom zoolang onze Katholieke voormannen zulke, even ontroerende als massale plechtig heden, kunnen organiseeren, zoolang heeft de H. Kerk, ondanks Haar eer- biedwaardigen ouderdom niets, maai dan ook niets, van Haar kracht er vitaliteit verloren. Integendeel. Honderduizenden zijn in de prach tige Congresstad getuigen geweest var de majestieuze plechtigheden, millioe- nen hebben met intense belangstelling de berichten in de pers en door de radio gevolgd, allen hebben in de voorbije dagen hun Roomsche bloed sneller door de aderen voelen stroomen. In zulke oogenblikken voelen we ons echt Katholiek. Dan scheiden ons geen grenzen, dan zijn we niet arm oi rijk, niet geleerd of ongeletterd, dan zijn we, wat we eigenlijk altijd en in de eersle plaats moeten zijn„Katholiek". En omdat daaraan nog wel eens wat mankeert, het ware struisvogelpolitiek dit te ontkennen, is het zoo goed, dat wij Katholieken van zulke schitterende plechtigheden hebben, die ons weer eens bewust doen worden van de grootc innerlijke waarde vanonsGeloof. Van die groote waarde zijn zij on- getwij'eld overtuigd geworden, die net voorrecht hadden getuigen te mogen zijn van de reeks van Eucharistische Feesten, die hun waardige bekroning vonden in de IJ. Mis, opgedragen in liet Palermopark door Z.E. den Kar dinaal-Legaat. Doch niet alleen zijook allen, die door middel van de radio de groot- sclie slolplechtigheid hebben meege leefd, zijn ten zeerste gesticht geweest door de wonderbare schoonheid die de Kerk hier heeft ten toon gespreid. Hel kan welhaast niet anders of mil- lioenen luisteraars zullen ontroerd ge weest zijn, toen, na een afstand van duizenden en duizenden kilometers door het luchtruim te hebben afgelegd, iiet zoo vertrouwde „Kyrie Eleison" in hun kamers klonk. Realisecren wij ons wel. wat dat beteekent? Een Babylonische spraakverwarring, een absoluut verschillende mentaliteit der individuen, tallooze door levens wijze en geaardheid verschillende menschen, en toch... één Credo, Consecratie, cén Zegen. Unam Sanctam Catholicam. En toen, tot slot van de grandioze plechtigheden, de stem van Z.H. den Paus vanuit de Vaticaanstad, gedra gen op ijle aetergolven over landen GROOTE SORTEERING Blokken Postpapier Enveloppen Doozen Tariefpost (100 WEL PAPIER ER 100 ENVELOPPEN) B KANTOORBOEK HANDEL Lingestr. 66 t.o. Kromm«tr. - T 2L. 326 zeëen en volken, doordrong tot onze binnenkamers en weerklank vond, diep in ons hart, toen bogen zich, onder den indruk van het sublieme moment, millioenen knieën en millioe- nen hoofden, om den Zegen te vangen van hun aller Vader in Christus. Unam Sanctam Catholicam, we bid den het zoo dikwijls en we zijn van de waarheid wel overtuigd, maar nooit wellicht hebben we de beteekenis van deze woorden zoo tastbaar gevoeld als jongstleden Zondag. Wij, Roomsclien beseffen dikwijls bij lange na niet hoe rijk en hoe be- lorrecht wij zijn. Te allen tijde is het lidmaatschap der H. Kerk een onverdiend en nooit genoeg te waardeeren voorrecht ge weest, doch bijzonder in onze dagen van oppervlakkigheid en verwarring is het van onschatbare waarde. Hoevelen, en 't zijn waarlijk altijd de slechtsten, worden er niet gevonden, die in een erbarmelijke ersatz-godsdienst de bevrediging zoe ken voor hun van nature godsdien stige ziel Hoe talrijk zijn zij niet, die hun heil i ken, en al hun hoop gevestigd heb ben op Communisme, Socialisr Nationalisme of wat dies meer zij. Met een energie, een betere zaak waardig, werpen zij zich op de wezelijking van wat ze noemen hun idealen. Geen moeite te veel. geen opoffering groot voor de verspreiding grootmaking van hun idee. In tegenstelling met ons, die met matige zekerheid voorwaarts gaan, ge leid door den Paus van Rome en Zijn Priesters, worden zij op de golven dei kokende wereldzee van stelsel en eeningen heen en weer geslingerd, n uiteindelijk stuurloos en in hun :rwachtingen bitter teleurgesteld op een klip te stranden. Als de Heer het huis niet bouwt, dan werken de arbeiders tevergeefs. Heel de geschiedenis is daar om de waarheid dezer woorden te bevesligeu. De eeuwen hebben godsdiensten en wijsgeerige stelsels zien komen en ook eer zien gaan zonder haast een spoor hebben achtergelaten. Alléén de Rots van Petrus staat nog hecht en onwrikbaar in de branding in den tijd. Zeker, ook de Kerk heeft geweldige slagen ontvangen, heele stukken zijn met ruwe hand thans van het Mystieke Lichaam gescheurd, talrijke ketterijen, dikwijls gesteund door wapengeweld, hebben de Moederkerk tallooze kin- ofd, de machtigen der aarde, Koningen en Keizers hebben hun inachr isbruikt om de Bruid van Christus reffen. r Nero den llcidcnschcn Kei tnze twintigste eeuw. nu een modern heidendom, om zijn schijn- schoone leuzen en zijn geraffineerd optreden nog gevaarlijker dan dat der eersie Christentijden, driest den kop opsteekt en er alles op gezet schijnt te hebben de Kerk van de jeugd te berooven. L'Histoire ze répéte. De Kerk, die Ie eeuwen door tegen de machten der duisternis heeft moeten strijden, ziet zich ook thans weer verplicht zich op onderscheidene fronten met de wapenen van den geest teweer te stellen tegen Haar belagers. Moge het gehouden Eucharistisch Congres ertoe bijdragen, dat spoedig vrede heersche over geheel de wereld en dat de Kerk het Haar door |ezus Christus opgedragen Vredewerk in alle vrijheid kunnen voortzetten, opdat weldra allen één mogen zijn vereenigd Unam Sanctam Catholicam. Missie-Zondag. De Missie-Zondag door Z. H. den lus voor de geheele katholieke we reld ingesteld, wordt Zondag weer gevierd. Dringend vragen wij aan de Katho lieken van Nederland om dien Alge- meenen Missie-Zondag waardig te NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÊRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 VARKENSMARÏT. vieren: door gebeden en H. Communie voor de uitbreiding der Missiën en door een milden steu aan de col lecte, die in alle kerken gehouden wordt voor de groote nooden der Missiën. De bedoeling van den H. Sto l is op dien dag allen in de gelegen.leid te stellen door gebed en aalmoes iets bijzonders voor de Missiën te doen. En de toestand in de Missiën is op dit oogenblik van dien aard, dat geestelijk én stoflelijk van een uiter sten nood moet worden gesproken. Gebed en aalmoes mag dus terecht \n allen gevraagd worden. De Nationale Raad tot Voortplanting des Geloofs. 'Jt TABLETTEN dat men U geen \xóardeloc__ of schadelijke namaak verkoopt. Binnenland Brandgev i schoollokalen. „Zijn overal de toestanden zoi de inrichting van dien aard, dat steeds de kinderen in geval van brand in' oogenblik de school kunnen ver laten?" Op vele middelbare scholen in Am sterdam luidt één of tweemaal per jaar de brandschel. Een lang. lang durig geklingel. De jongens, daarvoor aangewezen, sluiten haastig de buiten ramen. allen staan op, laten boeken en tasschen liggen en begeven zich de ook anders gevormde rijen naar buiten; in twee of drie minuten is de school leeg. Gevraagd wordt of zoo'n maatregel ook niet op de lagere school toegepast kan en moet worden. Zijn de gevaren daar nog niet dreigender dan op de middelbare school? In Am sterdam controleert de brandweer ge regeld de schoollokalen. Doch hoe is elders? Verder wordt gevraagd of er door de onderwijzers bij natuurkundige en rheikumiige proeven wel eens wat gewaagd wordt (dat brandgevaar kan opleveren). In liet snel leegloopen der lokalen kunnen de onderwijzers hun leerlingen wel oefenen dat is niet zoo bezwaar- ijk. Iets anders is 't of de kachels iveral zóó geplaatst zijn. dat geen kind daarmede in aanraking kan komen. Scholen of schooltjes, die in parti culiere huizen zijn ondergebracht, zou den op dit punt eens gecontroleerd dienen te worden. Vooral kleine kin deren hebben in zulke inrichtingen wat veel bewegingsvrijheid in be perkte ruimte. Wat de gevaren bij natuurkundige i scheikundige proeven betreft, die bestaan inderdaad o.a. bij de experi menten met waterstof en zuurstof. Ongelukken zijn daarmee wel voorge komen, gelukkig slechts sporadisch- Vleesch en vet. Wordt er nu al langen tijd door de slagers niet geklaagd over achteruit gang van hun winkeldebiet En onder- .iiiden de boeren, die met hun slacht vee ter markt komen, daarvan niet den erugslag? Zijn de huismoeders door den hoogen boterprijs niet al gevlucht naar de margarine? Tegen 6 K.G. na tuurboter wordt er 8 a 9 K.G. marga rine in ons land per hoofd gebruikt. Deze verhouding is voor de natuur boter wel gunstiger geweest. 0,~ '1 slachtvee rust thans een accijns van 30 procent van de waarde plus 4.pct. omzetbelasting. Dit beteekent, dat als een slager drie vette koeien slacht er één voor den fiscus, voor de belasting is. Hel onbillijke van al die heffingen en accijnzen is, dat alle consumenten en die moeten alles betalen ovei één kam worden geschoien, rijk er arm. Een goed gesitueerde betaalt vooi een pond zwaar belast vleesch even veel als de kleine man; daar knijpt het. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Jachtwet: T. v. R. Hilversum f8 of 4 d. plus idem voor loopen op ver boden grond Vuurwapenwettl. J. v. d. B. Soest 16 of 3 d. WinkelsluitingswetA. Ch. R. G. Amersfoort 50 cent of 1 d.G. K. Barneveld f2 of 1 d.N. C. Rotter dam idem. In dronkenschap de orde erstoren N. H. v. B. zwervend f 10 of 6 d. Dronkenschap: L. R. den Haag f6 of 2 d.S. K. zwervend idem. Arbeidswet: J. J. H. M. A. Amers foort f 5 of 3 d.G. v. d. B. Barne veld 3 maal f 3-1 d. Ykwet: J. F. G. Utrecht 2 maal tl of ld. en verb.; W. V. Soest idem. InvaliditeitswetG. S. Soest f 5 of 3 d.K. v. d. K. Putten idem. Te Hoogland vee onbeheerd laten tr open G. R. aldaar f 5 of 2 d. Venten te Amersfoort zonder verg. J. Z. aldaar f3 of 1 d.B. M. zwer vend f 1 of I d. plus f 12 of 6 d. voor opgave valschen naam. Idem Ie BaarnG. H. zwervend f 2 of 1 d. Idem te WoudenbergJ. H. zwer f 2 of 1 d. Idem le BunschotenH. R Nijkerk f2 of 1 d. Wenscht Gij besparing? LAAT ONS dan L'w agenda's, circulaires, reclame- brieven, bestekken, enz. VERVAARDIGEN Desgewenscht IN NIEUWE SPELLING. Ook gelegenheid lot het aanlerer de nieuwe spelling, alleen of in clubjes. Type» en Copieer-inrichting VITESSE KON. WILHELM1NASTRAAT 10 Te Baarn luidkeels roepen op openb. wegR. S. aldaar f 3 of 1 d. Te Bunschoten onnoodig tegen an dermans huis leunen: M. v. d. G. Spa kenburg f2 of 1 d.A. H. idem. Te Soest parkeeren op verboden plaats: A. B. Amsterdam f 1 of l d. Te Soest muziekuitvoering geven zonder verg.: H. J. P. zwervend f2 of 1 d.F. W. M. R. idem. Te snel rijden in BaarnF. W. M. R. aldaar f 4 of 2 d.H. de G. Bun schoten f5 of 3 d. Te Amersfoort vleesch vervoeren et in zindelijke staat: H. J. L. aldaar f2 of 1 d.S. W. de R. aldaar f 3 of 1 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten: H. J. V. aldaar f3 of 1 d.; G. A. idem; j. v. V. aldaar f 1.50of I d.; M. J. de Z. idemM. P. aldaar f 1 of I d.B. J. de B. idem. Niet behoorlijk uitwijken E. F. H. Aerdenhout f 25 of 10 d.D. K. Amers foort f 20 of 10 d.J. v. d. L. Baarn f2.50 of 1 d., P. J. Putten f3 of 1 d.; Ch. W. N. Haarlem f 15 of 6d. Nummer-letter niet voldoende ver licht A. W. C. Utrecht f 20 of 1 d. L. J. W. Voorburg idem: K. H. M. Den Haag f 1 of 1 d. Wielrijden zonder lichtR. v. D. Hoevelaken f 3 of I d.G. M. Nijkerk f 2.50 of 1 d. Onvoldoende remmen B. J. B. En schede f30 of 15 d.; H. V. Voort- huizen f6 of 3 d. Verboden weg berijden: D. R. Amers foort f 1.50 of 1 d.J. A. V. idem N. Sch. Soest f2 of 1 d.J. v. G. Renswoude f 1 of 1 d. plus f 15 of 8 dagen voor valsche naam. Geen nummer- of rijbewijs toonen G. v. d. W. Amersfoort 2 maal f 3-1 d. A. F. zwervend f 3 of 1 d.C. J. K. Hilversum idem J. D. Bussum 2 maal idem M. Ch. T. Amsterdam f 5 of 3 d. plus idem voor links rijden. Wielrijden onder invloed van alcohol A. V. Amersfoort f 10 of 5 d. BERICHTEN UIT AMERSFOORT R. K. Gymnastiekvereniging „St. Hubertas" De heer C. v. Valkenhoef heeft olfi- ieel afscheid genomen als leider van bovengenoemde vereeniging. Mej. Rijke sprak bij die gelegenheid het volgende „Als oudste lid der dames-afdeeling heb ik de eer U van avond eenige hartelijke woorden van dank toe te spreken. Dif doe ik niet als bestuurs lid, want dit zou niet op mijn weg liggen, daar hebben we onze voorzitter voor, maar doe ik dit als lid der dames- afdeeling. Ik weet dat u hier met weinig lust vanavond naar foe ging en dat dit wel met eenige woorden gepaard ging. Aan de eene kant kun nen wij dit begrijpen aan de andere kant niet. Want u moet toch ook in zien, dat met de verandering der tijden de ideeën op gvmnastiekgebied ook veranderen, en dat de leden daar ook iets meer van willen weten. Al lang heeft het bestuur getracht een andere leidster te krijgen, maar door finan- cieele zorgen hebben zij dat doel niet eerder kunnen bereiken. Gelukkig zijn wij nu zoo ver. tot groote vreugde der leden en hef bestuur. Niettegenstaande dat hebben wij uw werk altijd voor 100 pet. gewaardeerd. Als wij eens nagaan, wanneer wij voor een uitvoering of wedstrijd stonden, niets was U dan te veel, al was het 3 avonden in de week, u stond altijd voor St. Hubertus klaar. Wij allen bedanken U hartelijk voor de lessen en de moeite die u voor de ereeniging gedaan heeft. Als bewijs van sympathie wilden wij u een ca deautje aanbieden. Onze mede oud leider de heer v. d. Pol en alle dames hebben een offertje hiervoor gestert. Ook de heer v. d. Pol zij hartelijk bedankt vcor de prettige lessen aan de damesafdeeling gegeven. Ik eindig deze woorden met de wensch uit te spreken da' u beiden nog veel voor St. Hubertus zult werken en dat zoodoende de vereeniging in groei en bloei zal toenemen. De heer Valkenhoef werd een tinnen rookstel aangeboden. Vervolgens nam de geestelijke ad- seur kapelaan van Straelen het woord, i Hij bedankte den heer Valkenhoef voor het werk. hetwelk hij voor St. Hubertus had gedaan en ging op de woorden van mej. Rijke verder in, wanneer zij het had over de verandering der gym nastiek. De tegenwoordige vereischten op gymnastiekgebied gaan vooral voor de dames naar het rythme over. en daarom verheugde spreker zich er over dat wij nu een dame hebben als leid ster der vereeniging. De adviseur ver welkomde mej. Couturier en sprak de wensch uit dat alle lof die haar voor uitgegaan was, verwezelijkt zou worden, het is voor het bestuur prettig werk U voor de damesafdeeling te installeeren. Hierna bedankte de heer Valkenhoef met enkele woorden oen adviseur en leden voor de aardige attentie en woor den van waardeering gesproken. De heer v. d. Pol sprak ook nog woorden van dank aan uen heer Val kenhoef en hoopte ook dat hij nog hard voor St. Hubertus zal werken. Na dit intermezzo ging de les op de gebruikelijke wijze door. Eenige dagen later had in St. Hu bertus nog iets vermeldenswaardig plaats. De voorturncursus van den heer Zander was geëindigd, de laatste les had plaats in bijzijn van bestuur en genoodigden. De cursus bestond uit 9 dames en had tot doel deze op te leiden om in liet vervolg de aspirant- afdeelingen te leeren. De les vlotte zeer goed en de dames lieten wel zien, wat zij onder leiding van den heer Zander hadden bereikt. Onder deze les sprak mej. Rijke enkele woorden en bedankte den heer Zander voor zijn ijver voor de ver eeniging. Het spijt ons allen dat dit de laatste les is, maar we mogen niet langer over uw tijd beschikken. Wij hopen echter dat U het volgende jaar deze cursus nog eens herhaalt. Ook Mevrouw werd bedankt en haar werden bloemen aangeboden. Hierna bedankte ook de voorzitter den leider. De heer Zander dankte voor de attentie en beloofde wanneer het voorkwam, weer voor St. Hubertus klaar te staan. Bevolking. De bevolking onzer gemeente groeit regelmatig aan. De toename bedroeg in 1930: 857; in 1931: 1171; in 1932: 1582; in 1933: 1531 inwoners. Vanaf Januari 1934 tot 1 October 1934 was de vermeerdering reeds 1012. CARBON Steeds het beste Kan'oorboek- en Schrijfmachinrhandel Lanqestraat 84 - Telef 528 Geloof en Wetenschap. Dinsdag 23 October in Lunchroom Princess" ledenvergadering van „Ge loof en Wetenschap". Lezing met licht beelden en negersongs over het onder werp: „Bij zwarte boeren en bruine herdersprinsen" door dr. Bern. Zuure W.P. Kath. Middenstands-organisatie. Door de bemoeiingen van onze plaat selijke R. K. Middenstandsvereeniging. had dezer dagen de oprichting plaats van een afdeeling Amersfoort van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters St. Jozei, Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: C. Wierex, Langestraat 30, Voorzitter: van Laar, Havik 5, SecretarisP. van Gaaien, Korte Gracht 2, Penningmeester. Wij twijfelen niet, of met dit actieve bestuur zal ook deze vakafdeeling spoe dig een behoorlijke plaats in onze R.K. Vakorganisatie weten ir te nemen. Examens- Bij het te Utrecht gehouden examen voor apothekers-assistente slaagde onze stadgenoote, Mej. J. W. M. Baake. Provinciale Staten. Onze stadgenoot, de heer J. H. van Lonkhuyzen zal wijlen J. S. Ruppert, opvolgen als lid der Prov. Staten. De heer Van Lonkhuyzen is lid van den gemeenteraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei en voor zitter der Anti-Revolutionaire Kiesver- eeniging alhier. Kunst. Het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. I van 10—24 November in De Poth een tentoonstelling houden. Tegelijker tijd organiseert men in Sierkunst een vart-wit-tentoonstelling (grafiek). De opening der zwart-wit-tentoon- stelling heeft des avonds plaats met een lezing over grafiek. Onderscheiding. Aan den Sergeant-Majoor-Instructeur R. A. Akkermans. Groepscommandant der Politietroepen. is de zilveren me daille uitgereikt voor 24-jangen trouwen dienst. Naar men verneemt is op het Mi nisterie van Onderwijs een herziening 'oorbereiding van de rentevergoe ding voor de bij de inwerkingtreding van de financieele gelijkstelling vont Openbaar en Bijzonder Onderwijs in 1920 bestaande schoolgebouwen van het bijzonder onderwijs. Volkshuisvesting Het aantal leegstaande woningen be droeg op 9 October 1934: van 1259 Geneentewoningen 20 van 141 woningen Stichting Sint Anstridus 31 van 118 woningen R.K. Bouwver- eeniging St. Bonifacius 0 van 49V woningen Woningbouwv er eeniging Goed Wonen 0 van 60 woningen Woningstichting V.l.O.S. 4 van 164 woningen Stichting Volks huisvesting II 0

De Eembode | 1934 | | pagina 1