F. fl. TULP Taxidienst N.V. Middenstands=Bank Voor PARKER Pennen en Potloden Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kontoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vriidae- middag. De abonnementsprijs bedraagt één gilden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco Der post. Abonnenenten kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Cembode Katholiek Orgaan «oor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 30 Oct. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 De Toekomst. De komende generalies zullen den druk blijven ondervinden van de econo mische en financieele politiek van de vorige generalies en deze druk zal. zonder bijzondere maatregelen uiterst zwaar worden. Tenzij de economische conjunctuur zoodanig verandert, dat de bedragen, benoodigd voor rente en af lossing voor milliarden-posten, gemak kelijk, zonder het brengen van offers zullen kunnen worden opgebracht. Dit mag echter niet worden verondersteld. De komende generatie heeft dus op tal van manieren de fouten te torsen van de voorgangers. Immers zij kan nicl aan liet werk komen, omdat het productie-proces voor deze generatie gesloten is. üui/etiden jonge mannen zijn zonder arbeid, zien nergens ecnig licht en loopen de kans moreel te degencreeren. Zij kunnen door gebrek aan inkomsten, hun normale leven niet makenzij kunnen geen eigen huis vormen... zij kunnen zich niet „sett ien" en met hen de duizenden jonge vrouwen, die nog prijsstellen op tiaar natuurlijke bestrmming. Maar bovendien hebben de leden van deze generaties den druk van de steeds toenemende schulden, terwijl de huidige Regeering de aflossing van deze uiterst zware schulden simplistisch legt op dc schouders van de kamende gene ratie zonder deze generatie daarin Ie kennen. Dc fouten, die een generatie heeft gemaakt, moeten door dezelfde gene ratie onder de oogen worden gezien. Zij nrnet de consequenties van die fouten zélf dragen en niet afschuiven op de aan die fouten onschuldige na komelingen. Hetgeen te meer spreekt, wanneer dc stijgende schuldenlast niet ontstaat door maatregelen van ophouw, maar door maatregelen van bescherming van hetgeen nog is overgebleven. De huidige Kcgeering handhaaft den gou den standaard, omdat zij dit nuttig en wenschelijk voor de welvaart van het land vindt. Maar dat is en blijft een vraag, waarop geen antwoord is te geven. Het zou toch ook kunnen zijn, dat het loslaten van den gouden stand aard het middel zou kunnen zijn om een lichtende toekomst tegemoet te Acht en Veertigste Jaargang - No. 61 Bouw- doozen Vliegmachines Auto's Matador ZIET OKZE SPECIALE ETALAGES III KANTOORBOEKHANDEL Ungwtr. 65 to. Krommutr.TEL 126 gaan Binnenland Margarine of Boter. liet probleem van „boter ol mar garine" begint het ho dd weer op te sicken, nu de Regeering overweegt om opnieuw met de afslachting van run deren aan te vingen, niettegenstaande nog millioenen blikken crisis-rund- vlcesch onverkocht zijn gebleven. De redeneering over het door de Regeering aanwezige nut der afslachting is be kend. Er is een téveel aan botervet. Men kan dit niet wegwerken en aan gezien de boeren door de overpro ductie van melk niet aan hun kostprijs kunnen komen, moet men trachten door vermindering van die overproductie, een schaarschte met prijsstijging in het leven te roepen Dit is, volgens de Regeering alleen te bereiken dour ai- slachting van het teveel aan koeien. Zoo eenvoudig is het vraagstuk ech ter niet. De Overheid zou veistandig doen door een commissie te benoemen om het geheele vctvraagstuk te he- De AmcrsfoortKcho Tabakscultuur in do 17c Eeuw, H. A. W. BEIJER. 3) Tusschcn 1610 en I6l6hebbcn zich verschillende Zui i-Nedcrlnndscho emi granten te Amersfoort gevestigd. Vóór 16 0 werd het aannemen van nieuwe burgers te Amersfoort nog niet m aparte btirgerboeken opgeteekend, doch alleen in ile resolutieboeken vermeld. Hierin vond ik de volgende Zuid-Nederlanders die tusschcn 1610 en 1616 het Amers- foortsche burgerschap verwierven: 1612 Jan Kirreman uit Clabeecken (Clabccq ten Z. van Brussel); Elias (."•■neit uit Chant. 1614 Honrick lier- ritsen van Bouckholsl. 1615 Jacob Wil- Icms uit Mee lie Ion en Gabriel Deicqs uit de Kempen. Bij geen van deze mensclien werd liet beroep vermeld, behalve bij de laatste, die het beroep van „naslelmaekcr" (veterbandmaker) uitoefende. Jan Karremati blijkt in 164! i bij de Amersfooitsclic tabaksbouw be- trokken te zijn. In dat jaar werd „Johan Carreinans" beroemd tot deskundig lid van een commissie, die een regle ment zou opstellen voor bel plukken en winpen van tabak. Hoewel er geen NIEUW! NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buiteoritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 4g studiaren en eerst daarna een lijn uit te stippelen. Want men heelt ten eerste het totale vclverbruik van de Nederlandsche be volking; daarna de specilicalic van dat vetverbruik en de invloed van de ver schuiving naar andere velsoorten als gevolg van prijsveranderingen. Wan neer boter duur wordt, gaat men naar de margarine wordt margarine duur dan verplaatst het verbruik zich naar dierlijke vetten etc. Dan komen wij op het terrein der melkwinning zelf. Er bestaat momenteel een niet logische verdceling in consumptiemelk- gebieden en rayons voor de industrie- melk. De consumptiemelk schijnt een bescherming van Overheidswege te hebben verkregen, waarvan het gevolg s, dat deze melkproductie sterk is gestegen ten nadeele van de afzet mogelijkheden der melk uit de rayons, die aangewezen zijn voor de voor ziening in de behoefte aan industiie- melk. Er is dus tegen deze toepas singsmogelijkheden (wat niets te maken hoeft met kwaliteit, want het vetgehalte de melk is hier niet de uitgangs basis, maar de geografische ligging ii: de buurt der groote steden) heel wa: in te brengen en men zal moeten zor gen, dat aan deze onbillijkheid eer einde komt. Maar tevens bestaat het twistpunt: „Moet de margarine den beperkt ter wille van liet boter- verbrulk en hieromtrent zijn dc mee- niugcn sterk verdeeld. Scheidt men in leze de groepen van belanghebbenden in tracht men de opinie te verkrijgen •an de belaiigclunze bestuurdeerder •an economische verhoudingen, dan doet zich als eonige vraag op: „Waar aan heeft liet Nederlandsche bedrijfs leven meer? aan een groote en loo- nende boterproductie of aan een afzetgebied voor de margarine." Deze vraag moet worden opgelost. v. W. Monument Pastoor de Wit. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstelling op het St. Barbarakerk- hof te Hilversum het grafmonument hei „Pastoor De Wit-Comité" aan liet kerkbestuur der Sl. Jozef- parochie overgedragen. Tot de aan wezigen behoorden Deken R. v. d Hengel cis de geestelijken van flilver- tal van bestuursleden van corpo- s en vereenigingen, alsmede veie particulieren. Tot besluit der plechtigheid werden ijt Onze Vaders en Weesgegro loor Deken Van den Hengel "met de aanwezigen gebeden. Do graftombe bestaat uit een mar meren zerk met liet opschriftLeonar dos Johannes de Wit. oprichter en 'e pastoor der St. Jozefparochie tc adore aanwijz ngen zijn, acht ik d. .ins op een herkomst van de tabaks ioiiw u't dc z. Nederlanden zeer groot 2e. Herkomst uit Frankrijk. De betrekkingen tusschcn Noord Ne derland en Frankrijk, waren eind Hie mi begin 17e eeuw niet bijzonder veel .uldig. Onder de nieuwe burgers, di rich tusschcn 1610—1616 in Ameis foort vestigden, waren geen Franschei: directe herkomst van do Amcr foortschc tabaksbouw uit Frankrijk, i p deze gronden dan ook niet amine iclijk. 3e. Herkomst uit Engeland. In het begin der 17e eeuw hcbhei zich wel enkele Fngelscheri in Ainers foori als nieuwe burgers gevestigd. In arkregen het Amerstoortsche burgerschap. „Jacob Morree uuijt Sch.it laud" en „Thouius Henrixs uuijt En gelant". Engeland werd in de 2e helft de. .«l eeuw tabak verbouwd. In 1604 echter werd deze tabaksbouw verbo den, om de Amerikaanse lie kolonie geen concurrentie aan te doen. Men was in Amersfoort goed op do hoogte met dit verbod in Engeland- Een stuk van 1637 maakt er op de volgende wijze gewag van„gelijck in Engeland ten- dien iusfghte den tabac-bouw (die Hilversum, geboren 25 October 1888, overleden 2 Maart 1934. R. I. P. Wijlen Pastoor de Wit was jaren lang kapelaan te Hoogland en stichtte toen de Kath. Landbouworganisaties. Huishoud werk. Minister Slotemaker de Bruine heelt er dezer dagen in een samenkomst met huishoudkundigen op gewezen, dat zeer sterk toeneemt liet aantal ge zinnen, waarin men met een sober inkomen rekenen moet. Vooral van de huismoeders worden dan groote moed en veel beleid gevergd. De Minster dacht daarbij niet alleen aan de werklooze valide arbeiders, die via steunregeling ot werkverschatfing worden geholpen, maar niet minder aan andere kringen. Het aantal perso nen, die op Maatschappelijk Hulpbe toon of Armenzorg zijn aangewezen, groeit sterk. Zware loondalingen ver oorzaken, dat het inkomen ook voor de nog werk hebbende arbeiders be langrijk terugloopt. Voor vele kleine zellstandigen is de nood hoog gerezen. Uit wat te voren heetten „gegoede kringen", komen zeer smartelijke tonen. De vraag, die nu den Minister be weegt, is dezeHoe kan hetzelfde geld meer bereiken inzake voedsel en inzake kleeding. Kort ge leden iieeft b.v. het Statistisch Bureau te 'sGravenhage op het belang van dit onderwerp gewezen. De Minister herinnerde zich dank baar, dat ook te voren reeds door vele kringen op dit gebied voortreffelijk werk is gedaan. Hij noemde de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, hel werk van de directices en leeraressen bij het huishoudonderwijs enz. Spr. wees op de cursussen in Schiedam in verband met de werkloosheid, waarbij speciale cursussen voor vrouwen en meisjes aan dit onderwerp denken voorts op het voortreffelijke sociale werk van een Amsterdamsch predikant, die een groote binnenstadswijk bedient. Hij wist zeer wel, dat velen op dit terrein bezig zijn en zijn bezig ge weest. Maar hij was van oordeel, dat uitbreiding van de aldus bedoelde volksvoorlichting nog zeer goede vruchten zou kunnen dragen en daarom wilde hij een beroep doen op alle des kundigen om propaganda te maken voor een meer economisch gebruik van het inkomen door kennis te versprei den op het terrein van voedsel en van kleeding. Buitcnpoidcrs vati Eemnes. De buitenpolders werden vroeger overstroomd door het zeewater, waar door er als 't ware een natuurlijke bemesting plaats had. Nu is dit echter niet meer het geval, zoodat de grond meer en meer uitgeput raakt. Wil men d t verhinderen, dan zal men heiland m leten gaan bemesten, hetgeen reeds door vele eigenaars is gedaan. Docli door die bemesting kon er vroeger gehooid worden, wat nu onmogelijk is door de verordening, dat men vóór 21 Juni niet o.'r andere perceelen mag gaan. Deze regeling zal bij ruil verkaveling vervallen. Door den aanleg van de twee wegen den Noord Polder te Veld is reeds zeer veel verbetering gekomen. Het land is hier heel anders dan elders, De weide wordt hier alleen als hooi- en grasland gibruikt. Dit komt door de overstroomingen. Doch nu door de afsluiting van de Zuiderzee', kan men het ook anders gebruiken, n.l. als bouwland en om er b.v. een boer derij op te plaatsen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Feest van Christus Koningschap. De jeugd in de parochie St. Franc. Xaverius heelt op enthousiaste wijze het feest van Christus Koningschap gevierd. 'sMorgens naderden allen ter H. Tafel. Te 9 uur werd vanaf 't Zand afgemarcheerd naar het Pens. St. Louis, waar in de feestelijk versierde Kapel een plechtige H. Mis werd opgedragen door den Directeur van het Jeugdwerk Kapl. v-n Boxtel met assistentie van twee Et. w. Paters van het Missiehuis St Jan. Onder deze H. Mis hield Rector de Groot een gloedvolle predikatie, waarin Z.Eerw. schetste de rijkdom van hen die Christus als Koning erkennen en hem getrouw dienen. Boven wat de wereld als rijkdom erkent staat de rijk dom van den dienst van Koning Chris tus, van een gerust geweten, een vurig geloof en een rein en zuiver leven. De 8e Mis werd door de jeugd zelf ge zongen en na de H. Mis het lied „Aan U onzen Koning". Met '..apperende banieren en opgewekte zang werd teruggemarcheerd naar de stad. Te 4 uur had in de parochiekerk een plechtig Lof plaats, waaronder een preek van Kapelaan van Boxtel. Dezen dag, aldus Z.Eerw. hebt ge als bijzonderen feestdag willen vieren en daarom zijt ge begonnen op massale wijze neer te knielen aan de Com muniebank. Daarna hebt ge het plechtig Misoffer bijgewoond en de zegen af gebeden over het jeugdwerk. Christus Koningschap is een Koni..g:chap over den Hemel en de geheele aarde. Wij zijn op de a3rde omdat Koning Clristus dat wilde en hebben de plicht om Hem te dienen. Is het daarom niet jammer dat er zoovelen zijn die niets van Koning Christus moeten hebben. Daarom klinkt de roepstem over de wereld te werken aan de uitbreiding van het Koninkrijk van Christus. Ge zult thans Uw belofte herinneren. Op; de eerste plaats moet ge werken voor Uw eigeii ziel, daarna door woord en voorbeeld en gebed voor anderen. Dezen dag moet ge bezield worden met nieuwen moed en ijver om steeds en altijd trouw Uwe beloften te houden, Nadat door de verschillende jeugd groepen de belofte was hernieuwd werd gezongen het lied „Aan U onzf Koning", waarna de gezamenlijke toe wijding aan Christus Koning, 't Was een stichtende plechiigheid welke door vele ouders en belangstellenden werd bijgewoond Na het Lof hadden intieme bijeen komsten plaats van de diverse Jeugd- vereenigingen. aidaer mede gepractiseert is geweest over ecnige jneren. ende toe begostv te nemen) met stride placcaten vanden Cuuinck de nek ingeslagen ende t'eenc- mael verdelglit is". Overbrenging van de tabaksbouw van Engeland naar het vrije Holland is niet onmogelijk De Morree's zijn later een invloedrijke Aniersioortsche familie geworden, die zelfs burgemeesters heeft opgeleverd. 4e. Herkomst uit Kleef. Deze mogelijkheid siuil niet aan bij de berichten om:rent de 16e eeuwsche tabaksbouw. We hebben reeds gezien, dat Thomas Aerlsz. volgens een bericht van 1637, te Amersfoort „mede d'cerstc' planter geweest is". In 1612 nu. ver kreeg een zekere Claes Aertsz. afkom stig uit „buijrick int Lint van Cleclf" het burgerschap van Amersfoort. „Jan Hermans van Wcsell" verkreeg liet gelijk met hem. De mogelijkheid be staat, dat Claes cn Thomas Aerlsz familieleden zijn geweest, en dat de familie Aertsz uit het Kleefsche gebied afkomstig is. We hebben hier dan een spoor, dat leidt tot een herkomst van de kenr.is der tabaksbouw uit Kleef. De fact v. iviècd .zijn gew estiging est. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Installatie K. J. M. Op het jongstleden z.ondag gevierde leest van Christus' Koningschap had in de parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming de plechtige installatie plaats van een 19-tal nieuwe K.J.M.ers. De dag werd begonnen met een algemeene H. Communie van alle leden onder de H. Mis van 7 uur. Het regenachtige weer ten spijt, aren tachtig meisjes, gekleed in hun smaakvolle bruine uniform, gekomen om den Christus-Koning in hun hart binnen te leiden en aldus hun feestdag op waardige wijze te beginnen. Ook in de kerk was te zien, dat de K.J.M. teest had. Aan de Evangeliezijde van hel altaar, it zeer smaakvol met planten en witte bloemen was versierd, prijkte het symbool dezer bloeiende jeugd vereniging, de fraaie in blauw-wit- goud uitgevoerde viag. Na de H. Mis togen de aspiranten met de leden van de 2 groepen, waar van zij deel zullen uitmaken, naar het K. J. M. huis waar een feestelijk inge richte ontbijttafel de meisjes wachtte. Aan het ontbijt heerschte vanzelf sprekend die opgewekte, prettige sfeer, voor deze frissche jeugdbeweging ken merkend; het behoeft dan ook geen betoog, dat hetgeen ter tafel kwam letterlijk en figuurlijk zeer in den smaak gevallen is. Bij de eigenlijke installatie, die des avonds om 6 uur tijdens het plechtig gecelebreerde Lof plaats vond, had een zeer groot aantal parochianen jblijk van belangstelling gegeven. Nadat de bijstand van den H. Geest in een Veni Creator was afgesmeekt en Christus in Zijn H. Sacrament met een Ave Verum Corpus door de meisjes was begroet, richtte de WelEerw. Heer Directeur kapelaan Th. v. Leeuwen zich met een korte toespraak tot de aanwezigen. Eindelijk, aldus de gewijde spreker, is voor U, aspiranten, het oogenblik aangebroken, dat ge, na degelijke voor bereiding, tot lid der K. J. M. zult wor- GEEN TIJD? om te schrijven Uw Agenda's, Verslagen, Bestekken, Reclamebrieven dan naar VITESSE KON. WTLHELMINASTRAAT 10 Wij doen het voor U VLUG en ZEER BILLIJK. Op Allerheiligen GESLOTEN naar Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Te!e». 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. den aangenomen. Hedenavond zult ge, in tegenwoordigheid uwer geestelijk heid, uwer ouders en tal van paro chianen op de K.J.M. vlag openlijk de beloften afleggen van trouw aan de Wetten van God. Waar de wereld in onze dagen Christus niet meer wil kennen, willen wij gaarne in het openbaar getuigenis geven van onzen vasten wil om Hem de eer te geven, die Hem toekomt. In onzen tijd vinden we in onze Vereeniging een machtig hulpmidde om, gesterkt door elkanders voorbeeld, braaf en deugdzaam te leven en de parochianen door ons voorbeeld te stichten. Ik wensch U, aldus de Eerw. Direc teur, van narte geluk met uw genomen besluit en ik hoop, dat ge van dezen stap nooit spijt zult hebben. Gelukgewenscht ook gij ouders, die gevolg gegeven hebt aan den wensch van den Aartsbisschop en uw kinderen hebt toegestaan en aangemoedigd lid onzer nuttige Vereeniging te worden. Steunt hen in hun streven de K. J. M. wat naar best vermogen te beleven, volg hen, zoo mogelijk na in het veel vuldig communiceeren. Ook U, parochianen, wensch ik ge luk met de bloei van onze jeugdver- eeniging, die voor het godsdienstig leven van zoo groot belang is. Maria, uw bijzondere Patrones, zoo besloot de Eerw. Directeur zijn toe spraak, ziet met welbehagen op U neer blijf Haar altijd trouw als uw bescherm ster vereeren, dan zijt ge zeker, dat Zij, door Haar machtige voorspraak U zal helpen een goed kind te zijn van Christus Uw Koning. Hierna traden de jeugdige aspiranten In dit hoofdstuk wil ik trachten na te gaan. waarom de tabaksbouw zich juist bij Amersfoort gevestigd heeft. in a.w. welke aantrekkingskrachten heelt Amersfoort en omgeving t.o.v. de ta baksbouw bezeten? Deze aantrekkingskrachten zijn u cerdeelen in physische en soc:.ia!-eco nomischc Lictoren. De physische aan trekkingskrachten zijn uil dc aard di: .aak weinig veranderd, en zond-vndt g voorbehoud tc recons'.tn-j "üeiiccl anders i< tiet gelegen mei dc snciaal-econoiti:sehe iaci-icii. Dc;v "p>. ui hoogc mate veranderlijk. dus niet. te reconstriiecren. Bovendien zi|n de: gegevens hieromtrent vrij karig,.terwijl het toch juist deze (actoren zijn. die. bij gelijke physische omstandigheden, beslissend zijn geweest voor de ves tiging. Physische factoren, t.odem. Deskundiger, van de 19e en 20e eeuw. zijn \an mccning. dat een menging van kin en and. mei ge'U - matige koriclslrucluur. de ocste bodem vormt voor de tabaksbouw. De gron den aan de N.O. en O.zijde van Amers- fo rt gelegen lussehen de Eein en de bekciL bestaan uit een menging van zand en rivierklei, en voldoen dus aan deze bodemeisch van de tabaksplant. O 'k de latere uitbreiding van de ta bakscultuur in Nederland, richtte zich naa socitgclijke gebieden. Zoo klaag den dc An'ivrsL ortsche planters reeds 1636. dat de tabaksteelt zich uit breidde in de naburige provincies, „duor de grond: lotte voors telinge emmers soo bcquam is als hier. Gelijck d.i:i altede enige principaele teelders van Amersfoort haer lant ende vorder gciegentheijd tot de voors telinge soe- 'ckeii niet alleen tot Nijckerck, Berne- velr. Ede. Wageningen, ter Elborgende andere quarticren van Gelderlant maer o>ck mde provincie van Overijsel". Kianaa:. De tabaksplant eischt een vegetatie periode van minsteps 4 6 maanden, met behoorlijke regenval, die gunstig over de seizoenen verdeeld is. Vooral in de groeiperiode moet vrij veel regen vallen. Zeer langdurige re- genval en groote droogteperioden zijn ongunstig Vroege vorst belemmert de oogst, terwijl late vorst ongunstige invloed heeft op de planttijd. Voorts hebben wind en hagel een ongunstige werking op het gewas. Aan deze kh- atologische eischen voldoet Amers foort vrij goed. Tegen de vrij krach tige winden, wisten dc planters de tabak al spoedig te beschermen door heggen om de tabaksvelden te plaatsen. Ligging. Het is bekend, dat tegen het einde der 16e eeuw het zwaarte punt van Europa, wat betreft hande! en verkeer, zich meer en meer ver plaatste naar NAV.-Europa. In de 17e eeuw valt de groote bloeiperiode van de Vereenigde Nederlanden als han- delsmogendheid. Het spreekt vanzcli dat Amersfoort als productiegebied deelde in deze algemeen gunstige con stellatie. Daarbij was de ligging der stad, aan de samenvloeiing van een aantal beken tot één grootere rivier, tamelijk gunstig te noemen voor die tijd. Via de Eem en de Zuiderzee, kon den de producten op goedkoope wijze Amsterdam bereiken, en daar in het groote handelsverkeer worden opge nomen. Opmerkelijk is. dat bij uitbrei ding van de tabakscultuur in Neder land, deze zich vestigde in gebieden die verder van Amsterdam gelegen waren dan Amersfoort. Totaal zijn de physische omstandig heden van Amersfoort en omgevinv voor de tabaksbouw niet ongunstig tc noemen. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1934 | | pagina 1