- Vulpenhouders Vulpotlooden -: F. A. TULP Taxidienst SCHRfJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- -,JJag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden Irie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per >ost. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 20 Nov. 1934 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertceren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vó<5. 8 uur In den morgen z«n bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 67 ,Het eenzijdige is nooit katholieken Ik 'anatisme is onkatholiek, ook al richt het zich op de schijnbaar meest katholieke zaken". Dr. Ignaz Seipel. Opvoeding. Slechts zelden wordt üoor anderen dan opvoeders onderwijzers, leer aren, hoogleeraren geschreven over de opvoeding, die de school in den ruimsten zin geeft of te geven heeft. Zelfs in gedenkschriften van letterkun digen en staatkundigen ontbreekt meer malen een oordeel over den vorm van het onderwijs, dat zij hebben genoten, al weten zij van het onderwijs zelf menige aardige anecdote te vertellen. De meeste menschen aanvaarden een voudig de opvoeding, die zij in hun jeugd hebben genoten of (indien het woord genieten te fraai is) ontvangen in hun later leven vertellen zij met zichtbaar genoegen allerlei streken, die zij tijdens hun schooljaren hebben uit gehaald en gebruiken zij nu en dan met een glimlach de zonderlinge uit drukkingen, die een ieeraar in booze of vroolijke buien zich ontvallen liet. Wie zich zelf aan het onderwijs wijdt, wordt als 't ware gedwongen zich rekenschap te geven van den vorm der opvoeding van zichzelf of van degenen die aan zijn zorg zijn toever trouwd. Wanneer hij niet van nature ontevreden is, zal het hem gemakkelijk vallen zijn eigen richting, hem door de keuze van zijn ouders en door eigen levensontwikkeling ten deel gevallen, Ie prijzen als de beste. Leeken op onderwijs-terrein zullen bij eenig nadenken niet zoo gemakkelijk tevredenheid betuigen over hun vroe gere schoolvorming. Onverschillig in welken kring herinneringen aan het eerste onderwijs worden opgehaald, bijna steeds zullen wij veeleer klachten te hooren krijgen over wat iemand als een gemis in zijn opvoeding gevoelt of erkent, veeleer dan lof over de beste onderdeelen van die opvoeding. Kan het eenige waarde hebben dat een leek op onderwijs-gebied zich over zijn opvoeding en over de waarde daarvan uitspreekt en rekenschap geeft van zijn ervaringen en zijn voorkeur? ik meen van wèl. Wie in het volle leven der maatschappij staat, heeft, dunkt mij, het recht dat te doen. Wan neer de vergelijking niet zoo banaal was, zou ik willen zeggen de gebrui ker heeft zeker evenveel recht om over een voortbrengsel te oordeelen als de maker ervan. Maar het klinkt beter te verklarenwie door de wereld reist, dient zelf de penningen na te tellen die hem als reisgeld zijn toevertrouwd. T. O. Levenslesje». Tol kleinmoedigheid zijn de meesten onzer zoo gauw geneigd. Onze kort zichtigheid is er slechts de oorzaak van, deze en ons gebrek aan liefde. Die waarlijk lief heeft, kan nooit kleinmoedig worden. Hij voelt zijn ver trouwen groeien, wanneer hem het meest mislukt. En zijn krachten nemen toe onder de hardste slagen. Die waarlijk liefheeft, gelooft en hoopt. Wiens geloof en hoop sterk zijn, hij zal zich door zijn mensche- lijke kortzichtigheid niet laten be driegen. en VAN F 5 AF GRAVEEREN WIJ ER GRATI8 UW NAAM IN 1 KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 65 t.o. KromaiMtr. TEL. 326 Hiertoe stelt geen lichtzinnig opti misme in staat en ook geen dom ver waten fatalisme, alleen het gebed van den ootmoed, het vertrouwvol dee moedig [gebed tot Hem, die alles be stiert en alwijs is en liefde heet, dat alleen kan den kleinen zwakken mensch sterk genoeg maken, om 't zware levens kruis onder alle omstandigheden met vreugde te dragen, met ontbering van aller menschen hulp, zelfs onder den druk hunner bespotting en tegenwer king. Dit zal ons in staat stellen, niet langer te ontvluchten, wat we zoeken moeten, niet langer te zoeken, wat we moesten mijden. Dit zal onzen geest verlichten om rampspoed van weldaad te onderscheiden, om beiden waarlijk en in wezen te kennen. Voor sommige karakters is tegen werking en onderdrukking de beste vormschool. Zoo worden waarlijk groote mannen en heiligen gevormd. Zóó, en slechts op deze voorwaarde, juist door die tegenwerking leeren zij in hun Schep per zich zeiven en hun vermogen, hun krachten en hun eigenwaarde kennen. Juist daardoor bereiken zij 't meest, komen zij tot ontplooiing van heel hun ziel, worden zij gestaald tot onover- winbaarheid. Juist daardoor klimmen zij op tot hun hoogsten roem. zijn wantrouwige karakters en vertrouwelijke. Dit nu is heel opmerkelijk: hoe vertrouwelijk de wantrouwigen, hoe wantrouwig de vertrouwelijke karakters vaak zijn. Van iemand die wantrouwig is tegen over menschen welke hij gerust ver trouwen kan, welke hij volkomen ver trouwen moest, zoudt ge verwachten dat hij zeker dubbel wantrouwig zal zijn tegenover hen die waarachtig ook geen vertrouwen verdienen. En 't is juist andersom. Wie zich pleegt te vergissen in zijn wantrouwen, vergist zich gewoonlijk in zijn vertrouwen. Wie meent dat het leven zijn kan zoo als het eigenlijk zijn moest, ver gist zich. En zijn vergissing is fataal: doet hem lijden, omdat hij zich in het onvermijdelijke niet weet te schikken èn veroorzaakt hem nieuw lijden. Het ergste domme kwaad is: blijven verlangen en pogen en streven naar het onbereikbare. Dit pogen beteekent èn vergeefsche verspilling van krach ten die met vrucht en zegenrijk resul taat konden aangewend èn verzuiir van de reëele kansen op geluk die het leven ons biedt. De Gemeenteraden. Men zij er van overtuigd, dat het theoretisch ontkende, doch practisch moeilijk te loochenen streven naar cen tralisatie van bestuursbevoegdheden in Den Haag, op den duur ontwrichtend moet werken op de gemeenteraden ook wat het peil hunner samenstelling betreft, I Het ambt van gemeenteraadslid is geen lucratieve betrekking, doch vraagt veel arbeid, veel inspanning, veel op offering ook van hen, die zich voor dit ambt beschikbaar stellen. Tegenover deze hooge eischen stond het aantrek kelijke van dezen arbeid om zijn als het ware creatief karakter, om het zelf standige in beslissen en ondernemen, waardoor men voortdurend de '-erwe- enlijking van plannen en voornemens :ag en dat in de eigen, geliefde omgeving. Doch dit alles gaat veranderen, dit alles wordt geschonden, wanneer de gemeenteraden worden tot uitvoerende lichamen van administratief karakter, die moeten afwachten wat andere in stanties zoo dikwijls vreemd aan geest en karakter der gemeente be slissen omtrent levenskwesties betref lende het hun in naam toevertrouwde territoir, terwijl het aan de gemeente raad voorbehouden blijft, aan zulke beslissingen een louter theoretisch fiat te hechten, terwijl alleen de beslissing op enkele kleinigheden hun .olfstan- dig gelaten wordt. Zou het dan te verwonderen zijn, dat de beste elementen der gemeente niet alleen in kennis, doch ook in karakter op den duur niet meer te vinden zullen zijn voor een ambt, dat veel tijd en inspanning vraagt, doch gaandeweg van iedere bevrediging ver stoken blijft en zich niet meer beschik baar zullen stellen voor een taak, die meer en meer tot een nuttelooze ad- inistratieve bezigheid wordt? Dan zouden de gevolgen optreden, die sommige overhaaste critici nu reeds ontwaren: de samenstelling der ge meenteraden zal zóó worden, dat zij de hun toevertrouwde taak niet meer kunnen vervullen omdat die laak hun ontnomen is, en daarmede ook de menschen verdwenen, die haar zouden kunnen vervullen. Dit zou een geweldige stap achter waarts zijn, en goede krachten, die zoo nuttig voor het gemeenebest zou den kunnen arbeiden, zouden hiervoor verloren gaan. Voor wie 't een goed is, dat alle krachten der natie in dienst worden gesteld van het gemeenebest, is dit een droevig vooruitzicht. De arbeid van vele gemeenteraden moge zich uiten in bescheiden verhoudingen - voor vele bescheiden, maar niettemin goede krachten was hier een plaats en een taak. Dikwijls was en is de gemeenteraad een oefenschool voor latere parlemen tariërs, doch de velen, die met zuivere ideëele bedoeling bleven op hun be scheiden plaats, hebben evenzeer recht op eerbied. Zeker, het huidig tijdsgewricht vraagt wel eens bijzondere maatregelen, waar het de verhouding van gemeenteraden tol hooger bestuur betreft. En de hui dige wijze van samenstelling der ge meenteraden is niet voor alle eeuwen vastgesteld. Doch wat wij gaarne zou den willen behouden en uit de crisis- stormen willen redden, is het groote: goed van het plaatselijk zelfbestuur der gemeenten, onder toezicht van hooger NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÈRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 bestuur. Want op den duur zal moeten wor den gekozen tusschen dit zelfbestuur ea een centralisatie, die voor een groot stuk vaderlandsche cultuur doodend kan zijn. Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. De Bisschop van Haarlem heeft in de huiskapel van den Aartsbisschop van Utrecht de Tonsuur toegediend aan de Eerw. Paters Trappisten fr. Robertus ter Haar en fr. Desiderius Geijsenen in de kapel van het Se minarie Rijsenburg te Driebergen de vier mindere Orden aan de Eerw. Theologanten van voornoemd Seminarie F. Backer, A. A. Th. Benschop. J. Boeker, J. B. A. Bolder, G. J. Braak huis. H. B. Doodkorle, J. Th. M. Elfrink, H. M. M. Forlmann, F. A. Gilsing, R. H. F. Hegge, R. A. de Hosson, L. L. Lampe, A. W. B. H. Linthorst, A. J. M. Loman, A. G. de Meij, B. H. Meijer, S. Miedema, A. J. v. d. Nap, P. P. G. Pierik, M- Rondema, W. I. A. Ruijters, G. B. Sanders, C. F.J.Sand- kuijl, J. J. J. Schmand, J. P. Tondeur, A. M. Veldhuizen, G. P. Versteeg en G. Willemsen. Verder aan de Eerw. Paters Trap pisten fr. Robertus ter Haar en fr. Desiderius Geijsen. Het Subdiaconaat aan den Eerw. heer A. M. M. Wagemans, Theologant ven het Seminarie Rijsenburg en het Diaconaat aan de navolgende Eerw. Theologanten van het Groot-Seminarie Rijsenburg J. A. v. d. Anker, B. H. Bongers, P. N. v. d. Brink, J. H. Brou wer, P. de Bruijn, H. A. Demmers, M. A. Dijkman, F. A. Kolkman, P. Ch. Krijnen, W. L. H. Kuiper, P. G. M. Lutz, H. J, Meekes, Th. M. Morselt, W. Nieuweboer, H. B. Rouwhorst, P. J. Russcher, Th. Smit, I. j. J.Smit, J. A. J. L. Snoerenalsmede aan den Eerw, Pater Trappist fr. Bernardus Tielkes. De H. Wijding van het Priesterschap aan den Eerw. Pater Trappist Fr. Ma- lachias Muller. moeite getroost na te gaan welke Sinterklaasliedjes geacht kunnen wor den over heel Nederland de grootste populariteit te bezitten. Als resultaat van dit onderzoek treffen e in dit boekje aan 9 oude Sinter klaasversjes, die voor 'tmeerendeel al dooi onze grootouders gezongen wer den en nog heden ten dage in zwang zijn. Velen vooral Moeders! zullen, het prettig vinden thar.s de woorden van deze oude bekenden bij de hand te hebben. Zoo zullen dit jaar met St. Nicolaas echte, typische Sinterklaasliedjes weer in alle Nederlandsche gezinnen weerklinkenwant dit dient wel bijzonder vermelding 't beekje worn, in heel Nederlaed in ieder huisgezin bezorgd wat zeggen wil dat de liedjes in anderhalf millioen gez'nnen komenf Vlceach in bussen. Met ingang van Maandag 26 Nov. zal de prijs van de blikken rundvleesch, welke .door de Veehouderij Centrale beschikbaar worden gesteld, aan daar toe aangewezen groepen, worden ver- 1 |d tot 25 cents per K.G. blik. roeven worden genomen om voor den komenden winter naast de blikken rundvleesch een nieuw product voor dezelfoe groepen beschikbaar te stel len gehakt in blik, bestaande uit rund en varkensvieesch en bevattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 cent per K.G. blik be dragen. Voorzitter Nijkamp. De Bond van Kath. Werklieden- vereenigingen in het Aartsbisdom koos tot voorzitter in de plaats van den heer H. Brouwer, de heer H. C. Nij kamp, wethouder der gemeente En schede. De heer Brouwer werd wèlverdiend gehuldigd. Binnenland In anderhalfmillioen gezinnen komen de echte oude Sinterklaas-versjes. De firma P. de Gruyter Zoon spreidt voor Sl. Nicolaas een reclame- brochure, die stellig bij jong en oud in den smaak zal vallen. Het is een handig boekje van 16 pagina's, kleur rijk uitgevoerd in rood en zwart. In dit boekje vinden we een collectie sinterklaasliedjes, leuk en pakkend geillustreerd. De firma de Gruyter heeft zich alle BERICHTEN UIT AMER8FO ORT Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering op Dinsdag 27 Nov. om 7 uur. 1. ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming leden commissie tot ering van schoolverzuim. 3. Verzoek Chr. Nationaal School onderwijs, om gelden beschikbaar te stellen voor schoolmeubelen voor de U.L.O. school Leusderweg. 4. Adres Bond van Ned. Onderwij zers betreffende schoolvoeding- en kleeding. 5. Wijziging huishoudelijk reglement raadsvergaderingen. 6. Aanleggen wegen Vermeerstraat- kwartier. 7. Onbewoonbaarverklaring van 18 woningen. 8. Aanvulling Politieverordening. 9. Advies Commissie van wetgeving betreffende de sluiting café's op oude jaarsavond. 10. Advies Commissie van wetgeving n een bepaling vast te stellen, welke voorschrijft, dat voor het gebruiken van een roeiboot of kano het bezit een zwemdiploma noodzakelijk is. Vaststelling verordening houdende CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrljfmachinehandel Ungestrut 84 Telef. 628 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort regelen voor het afgraven van terreinen enz. ter bescherming van natuurschoon. 12. Verlenging contract Specialisten- vereeniging betreffende specialistische hulp aan voor rekening van de gemeente verpleegde patiënten. 13. Aanvulliag lijst straatnamen. 14. Wijziging raadsbesluit betref fende het verleenen aan bepaalde ge zinnen van een toeslag op de contri butie voor de Stichting Ziekenhuis- verpleging. 15. Crediet verbetering woningen Gaslaan. 16. Voorstel geen verhaal van omzet belasting toe te passen voor door de Gasfabriek geleverd gas. 17. Bezwaren in te dienen ten aan zien van den aanslag omzetbelasting voor de Gasfabriek. 18. Aanwijzing objecten werkver schaffing. 19. Rekening Burg. Armbestuur 1933. 20. Rekening Burgetweeshuis 1933. 21. Wijziging gemeente-begrooting 1934. 22. Inbreng van grond nabij den Soesterweg ,n het grondbedrijf. 23. Aankoop grond B.Wuytierslaan. 24. Verkrijgen erfdienstbaarheid van uitzicht en lucht ten behoeve van het terrein bij de speeltuinvereeniging „Het Leusderkwartier". 25. Verhuur „Boschhuisje" aan B. Leeuwenkamp. 26. Verhuur Westsingel 17 aan J. Jochem. 27. Verkoop bouwterrein Dr. Nolens- laan groot 685 M'. aan Dr. Z. Re- gelink voor f4400.—. 28. Verhuur kiosk Stationsplein aan W. Peper. 29. Verkoop bouwterrein aan de Bosboomstraat en Breitnerstraat groot 2895 MJ. aan de Jonge en Lammers voor f 13.900. 30. Verkoop bouwterrein Balistraat groot 640 MJ. aan J. Vollema voor 3200.-. 31. Verkoop aan Lammers van grond in den Leusderweg groot 380 M'. voor f750.—. Tentoonstelling. De Amersfoorfsche Kleinvfefokkers- Vereenigiug houdt op 8 en 9 Dec. a s. 'n „De Valk" een club-tenfoonstelling an pluimvee, duiven en konijnen. De Amersfoorfsche Tabakscultuur Ki de 17e Eeuw, H. A. W. BEIJER. 6) Behoudens een enkele uitzondering, heeft de stad Amersfoort nooit op eenige wij/e de tabak en de tabaks cultuur bezwaard met belasting. De Stalen van Utrecht d.e.t. hebben zich op dit gebied danig doen gelden. Men kan onderscheiden A. Impost op de tabak zelf B. Impost op de tabakslanderijen, A. De impost op de inlandsche tabak, werd in 1628 ingesteld, en bedroeg 1 stuiver per pond. In aansluiting bij de reeds bestaande belasting op buiten- landschc tabak (1624), wilde men de consumptie van inlandsche taliak be lasten. Typisch genoeg, betaalden de planters aanvankelijk deze belasting. Deze impost werd geheven op alle tabak die in dc provincie Uirccht werd geproduceerd, zonder dat er gelet werd of deze tabak binnen of buiten de provincie geconsumeerd werd. Eu daar het toch een consumptiebelasting was, moet men aannemen, dat omstreeks 1628 alle Amersfooitsche tabak nog binnen de provincie Utrecht werd ge consumeerd. Pas in 1636 protesteerden de Amersfoorlsche planters tegen deze belasting, die door dc toenemende afzet van Amersfoorlsche tabak buiten de provincie Utrecht meer en meer ook een productiebelasting werd. De plan ters, krachtig gesteund door de stads- regeering, verzochten aan de Staten van Utrecht afschaffing van de be lasting op inlandsche tabak die buiten de provincie Utrecht werd afgezet, waardoor deze belasting weer tot de oorspronkelijke bedoeling van accijns teruggebracht zou worden. Het ver zoek werd toegewezen. De 30e Novem ber 1636 ordonnceiden de Staten, dat „ter naester verpachtinge sal worden affgeschaft ende geeximeert den Impost op d' tabacq die in dese provincie geteelt ende niet geconsumeert wort Behoudende alleen den Impost op dei: tabicco die bij de uijtslijters wón vercoft om geconsumeert te worden" De Amersfoorlsche tabak kreeg daar door meer kans te concurreercn mei de hiiitenlandschc tabak in de af/et- Ëebieden buiten de provincie Utrecht, ie uitzichten voor de ontwikkeling van de Amersfoorfsche tabaksbouw, waren hiermee veel gunstiger geworden. Van verschillende zijden werden echter al spoedig pogingen in het werk gesteld, om het behaalde voordeel te niet te doen. De tegenstanders van de Amersfoorlsche tabaksbouw in deze kwestie waren de handelaren in bui- tenlandsche tabak, en voorts de pach ters van de provinciale tabaksbelasting. Deze tegenstanders hadden veel in vloed in de Staten van Utrecht. Bij het conflict, dat in 1637 uitbrak tus schen de Amersfoorlsche planters de genoemde tegenstanders van de inlandsche tabaksbouw, kozen de Ulrechtsche Staten dan ook partij tegen dc Amersfoorlsche belanghebbenden De stadsregeering van Amersfoort d o.l verdedigde op energieke wijze de be langen der planters. Het conflict begon, toen de Staten van Utrecht reeds in het voorjaar var: 1637 een nieuwe ordonnantie betref- lende de tabaksbelasling wilden uit vaardigen. Voor het opstellen van deze ordonnantie wonnen zij het advies van Thomas Aertsz, een te Amersfo woonachtig pachter van de tabaksim post en tevens handelaar in buiten- landschc (Amerikaansche) tabak. I ret is te begrijpen, dat het ontwerp van de nieuwe ordonnantie een vijandige slrckking had tegenover de Amers foorlsche tabaksbouw e.i handel, en de buitenlandsche tabak gunstig gezind was. De belasting op buitenlandsche tabak werd verlaagd van 6 tot 3 stui- ers per pond. En in artikel X werd ïog een extra belasting aangekondigd: „dat den aankomende pachter genieten sa! van ijder pond soo uijtheems als hierlands tabak, die hij op d'eerste peijlinge bevinden sal, 2 stuijvers, sonder dat den afgaanden pachter ijet goet sal hebben te doen aan den aan komenden pachter, ter oorsake van •oorgaanden betaalden impost". Waarschijnlijk hebben we hier te doen met een sanctie van een aan vankelijk eigenmachtig optreden de pachters, Reeds in 1636 klaagden n,l. de Amersfoortsche pl nters, dat de nieuwe pachters nog eens 2 stuivers impost eisehten van tabak, die over gebleven was uit het vorige seizoen. Terecht zagen de planters in deze bepaling een aanslag op de rechten die zij in 1636 verkregen hadden. Zoodra de plannen voor de nieuwe bepalingen te Amersfoort bekend wer den, protesteerde de stadsregeering heftig tegen de „geproponeerde poinc- ten" bij de Slaten. Open en rond schreven de regeerders, dat de hande laars in buitenlandsche tabak en dc pachters door deze nieuwe bepalingen treffen en deontwikkeling;daarvan tegen te houden. Ondanks protesten van planters,handelaars en regeerders, werd de nieuwe ordonnantie onveranderd uitgevaardigd (19 Juli 1637). Direct daarna protesteerden de tabaksplanters en verkoopers opnieuw met een request bij de Raad van Amersfoort. De stads regeering benoemde een commissie, die op de eerstvolgende Statenverga dering een verzoek van de Amers foorlsche belanghebbenden zou gaan toelichten. Terwijl deze commissie zich te Utrecht bevond, kwam „de Pondei's hoofts van Utrecht" te Amersfoort, en vroeg verlof de nieuwe ordonnantie te publiceeren. Het stadsbestuur een gevaarlijk besluit. Men belette de publicatie van de nieuwe ordonnantie, en wel oij grond van een formeel ver zuim van de pachter, in waarheid echter in de hoop, door dit oponthoud alsnog een gunstiger regeling voor de Amersfoortsche belanghebbenden te verkrijgen. Aan de burgemeester, die met de commissie te Utrecht was, werd het beletten van de publicatie mede gedeeld. Deze volhardende houding van het stadsbestuur leidde inderdaad tot een succesvol resultaat. De Staten zwichtten voor de felle tegenstand van schikking te treffen in het conflict. De pachters wilden wel van de extra be lasting afzien, doch eisehten daarvoor :n schadeloosstelling van 700 gulden, ie Amersfoortsche afgevaardigden eigerden absoluut dit bedrag te be talen. Toen men zoo niet verder kwam, besloten de Staten alle dispuien te vermijden en het conflict te beeindigen. De pachters moesten van hun eisch afstand doen, en kreeg als vergoeding 200 gulden in mindering op de pacht som. De stad Ameisioort nam de pachting van de tabaksimport over Amersfoort en de vrijheden van de pachter over, en kreeg daarvoor 200 gulden subsidie van de Staten, terwijl de stad de helft van de totale pacht som van de pachter moest betalen. Met dit accoord namen beide partijen genoegen. De stad Amersfoort trad dus voor de loopende pachttijd in de rechten van de pachter. Voor een van de pachters, de te Amersfoort woonacht'ge Thomas Aertsz, die de nieuwe bepalingen voor dc Staten ontworpen had, heeft het con flict persoonlijk onaangename gevol gen gehad. Wordt vervolgd. de inlandsche tabaksbouw zochten te j Amersfoort, en besloten een minnelijke

De Eembode | 1934 | | pagina 1