v y Taxidienst Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort versch,ln' elke» Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; builen Amersfoort f 1.10, franco oer post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave i a de Katholieke Stick ting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 8 Jan. 1935 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bi] geregeld adverteeren AdvertentlSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zfln bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 81 Geen cukelc mensch komt op a klaarnoch met zichzelf noch mei de J Cultuur en Materialisme. De jaten vóór den oorlog waren perioden van algemeenen voorspoed. Men zag zijn maierieele wenschen hoe langer hoe meer bevredigd en de zucht om maar steeds meer rijkdommen te vergaren, leidde tot een ten spils ge dreven materialisme. Geld en rijkdom waren de middelen om tot macht te komen en eenmaal die macht verkre gen, buitte men deze uit om nog rijkei ie worden, Alle andere menschelijkc neigingen werden onderdrukt; de ro mantiek, liet idealisme verdwenen en zij, die nog eenigen prijs op „moreclen levensinhoud" stelden, werden als on verstandige» aangezien. Tot de oorlog kwam Want toen kwam, zonder dal men zich dit bewust was, de kentering. De jongelingschap ging naar liet slagveld naar mate de verliezen grootcr werden, moesten de ouderen volgen, terwijl zij, die in de jaren 1914-' 18 den dienst plichtigen leeftijd bereikten, vanzelf sprekend de wapenen moesten gaan dragen. De mannen aan het front leden ontbering; de soldij was karig, liet was de ijzeren plicht, die hen dwong deze gr iote offers Ie brengen en praciisch te b'ijvcn zweven tusschen leven en .1 iud. Is het niet te verwonderen, dat de strijders andere mensclien werden, i dere denkbeelden erop na gingen lauden en veibilicrd moesten wordiii p hen, die in de steden achterbleven, gr «de winsten maakten, doorgingen niet het materialisme, waarin allen voor dien lijd leelden (met uilzondering natuurlijk van hen, die nimmer in slaat •.varen „bezitters" te worden) en de plaats gingen innemen van hen, die aan liet front iiun zware plicht deden Met malcitalisme heelt de cultuur verdrongen; het zijn de frontstrijders, die het materialisme grootendeels heb ben afgezworen en tot het cultureelc, zijn teruggekeerd. Dg klooi is tusschen hen verwijd, hetgeen zeer duidelijk in Frankrijk is te bemerken, waar welk te slotte in elk land besta;-:, dat deelgenomen heeft aan den werelduor- g Als zoodanig moet men het fas- in Italië, nel nationaal-socialisme t jn DmtSehlatid en tal van „ismen" in andere landen opvatten. Hierbij komt de geheel jonge garde. De kinderen, die geleidelijk aan, de fase bereikt hebben om in hel pro ductie proces tg worden opgenomen, zien de maatschappij voor hen gcslo- en. lir is voor hen geen werk de materialistische generatie kampt den strijd op leven en dood tusschen hel mau-rieele zelfbehoud en de hen ont slippende materie. Zij heelt geen oog voor de toekomst, zij voelt slechts hel sterk, legen hun malerieele belang in, evolulionneerende lieden. Is het dan te verwonderen, dat de jongeren en de oudstrijders elkander gaan vinden in hel streven naar cultuur, naar inner- lijke geestelijke vervolmaking? Is het te verwonderen, dat de aandacht niet zoo steik meer gevestigd wordt op liet winstbejag als primair doel, maar dat men dit winstbejag wil achterstellen bij het algemeen cultureel belang? Het is niet voor niets, da! men te rugwil naar religie, ethiek, kunst en Ann Zee. 3) Dan trok Hanri eens de stoute schoenen aan en ging naar den pastoor Hij klaagde hem zijnen nood en legde hem zijn vurigt it wenstlt voorEn de- pa toor gal hem een klein boekje, dat tot opschrift droeg: „Het levenOnzcs llccrcu Jestis Christus!" „Leis dat. Hann." sprak de pastoor tot hem, „opdat gij weet, welke trekken de Heer heeft, opdat gij Hem terstond en geheel en al zult herkennen, indien Hij n eenmaal tegenkomt op uwen levens weg!" Hann Tiirpen hoorde eens de klokken der zee luiden, llann Tiirpen zou ook den Heiland mogen aanschou wen, als hij Hem waard en waardig wasl En Hann Tiirpen nam hel boek met zich naar huis, en las. En hoe meer hij las, hoe dierbaarder hem hel kleine boekje werd. En hoe meer hij las. hoe zeldzamer het Item droef te moede weid. Een langzame, doch diepe verandering greep plaats in geheel zijn wezen. Wanneer nu ergens een arbeid te vellichten was, welken niemand doen wilde en wanneer Hann Tiirpen er mede'belast werd, dan lachte hij stil »nnr heen, en sprak: „Hij heeft CSTi*- '-- - Kantoorboekhandel F. fl. TULP Lange traa 65 t o. Krommestr. - Tel. 326 Voor Boekjaar 1935 Kasboeken (diverse iiniaturen) Debiteuren boeken Crediteuren boeken Verkoopt jeken 1 tot 30 kolommen Inkoopboeken 1 30 Voorraadboeken 1 30 Balansboeket. Grootboeken Journaalboeken Groote sorteering Losbladige boeken en Kaartsystemen wetenschap. De cultuur is doel en kern van den mensch, beschaving het mid del om daartoe te kunnen geraken. Wanneer beschaving geen middel meer is maar doel, zoodat de cultuur zoo goed als uitgeschakeld wordt, dan gaat de wereld op zijn kop staan, dan moei er evenwichtsherstel r.f ondergang ko men. Spenglcr predikte in zijn „Unier- gang des Abendiandes" het afstervings proces van de Europvesche cultuur en de Europcesche beschaving. De oud strijders en de jongste generatie doen echter gelooven aan de onjuistheid van deze sombere theorie, doen hopen aan den terugkeer van de romantiek, van hel idealisme. Is het geen verheugend tecken, dat de Duilsche en de Fran- sclte oud-strijders elkander de hand gaan reiken, nu hel grof partij-egoisme in Frankrijk hoe langer hoe meer de onderlinge verhoudingen gaat vertroe belen. Is het geen reden lot verheu ging, dat na de scnriklijke Fransclte corruptie h:t oud-strijders-idealisme wordt aangekweekt en dat ook in Ditilschland een nieuwe era aan hel doorbreken is? Ja wij, nuchtere Hollanders uit het malerieele tijdperk, kunnen dat nieuwe niet begrijpen wij zien slechts het niet nakomen van geldelijke ver plichtingen, door de oudere generatie aangegaan, maar wij missen nog het zintuig om achter dat alles te zien het verjongende Europa, gelijk het kleine groene plantje, nog onder het verdorrende en rottende loof verbor gen. niet door ons wordt opgemerkt, foclt bestaat dit nieuwe leven, toch bestaat deze onverwoestbare ktem- kracht en niets zal kunnen beletten. dal dit teere leven zal worden de groote en sterke boom waaronder de mensch- heid verkwikking en schaduw zal kun nen vinden. v. het tocli ook gedaan Wanneer een weg voor de anderen inns te ver, te st..llïg, te oneffen en vermoeiend was dan ging llann tarnc voor de anderen en zcide vreden: „Hij is toch ook gegaan!" En was er een schuld, die c p iede. ander te zwaar zou hebben gedrukt, dan nam hij, wanneer men ze op hem trachtte te werpen, geduldig sttal en schuld op zich en sprak: „Hij heeft liet toch ook op zich genomen En zoo droeg Hann Tiirpen evenals torheen, weder een heimelijk zwaar KIlliS alleen met dit verschil dal hij het gaarne droeg en gewillig, in de hoop. eens Hem te aanschouwen, die nok hem mei zijn kruis had be laden, gelijk de anderen het op hem hadden geladen. Hann Tiirpen had de klokken der zee hooren luiden ge wis en zeker zou llann ook den Heiland mogen aanschouwen indien hij dezen waard en waardig was Doch hoe Hann Tiirpen ook uitkeek i staarde, hij zag Hem niet. Ook trok liet onheil weder weg Siderholt. En weldra was er niemand eer, die het spookgezicht i:t de sche mering aan hel venster zag Slechts van een huis week het onheil niet: dat was de rijke hofstede vanjoost Bont. Kerknieuws St. Alfonsus Retraitenhuis te Amersfoort. Men schrijft ons: Het aantal van hen die in hel Re traitenhuis in Retraite gingen steeg in 1934 met bijna 800, en deze stijging kwam uit het eigen district. De grootste stijging toonden de rc- traiten voor den gewonen stand; een heerlijk bewijs, dat de nood van de lijden de menschen doet verlangen naar het sterker geestelijk voedsel van de retraite, en dat door organisatie en samenwerking zelfs in dezen tijd de financieele moeilijkheden te overwinnen zijn. Dit komt te meer uit, nu het aan tal werkloozen, dat retraite hield, ver inderde, er waren te weinig hulp bronnen beschikbaar voor de bestrij ding van de onkosten. Dit is zeer te betreuren, want uit de vele aanvragen blijkt, dat door hen sterk naar de retraite wordt verlangd en de resulla- ten bewijzen het ontzaglijk nut van deze retraitcn. Er werden gedurende 1934 totaal 76 retraiten gegeven, waaraan 4323 per sonen deelnamen: voor mannen 48 retraiten met 2805 deelnemers, voor vrouwen 28 retraiten met 1518 deel neemsters. Op 28 Juli 1935 zal hel retraitehuis zegen daalde ineer neder op huis en hof, op den dorschvloer of in de velden, en in de stallen. Niet dat men zeggen kon dal een of ander groot ongeluk plaats had gegrepen, doch het ging zoo langzamerhand achteruit. z waarsten slag onderging Joost echter op zekeren morgen dat de bode eenen brief in huis bracht Daarin schreef Wilk Born, dat hij Siderholt niet terug zou :ien dat Ittj naar Atneiika moest rei L ekken. Het was geen rouwmoedige schuldbekentenis, de brief van Wilk orn aan zijn vader. Neen, hij veront- :huldigdc nog wat hij misdreven had, - en het was Joust Born als hoorde hij achter zijn zwaren met leder be- kleeden leunstoel een duivelschen schaterlach, terwijl hij de woorden las: „Thans zal ik zien of ik het in het nieuwe werelddeel klaar kan spelen zonder den God, die mij toch niet meer helptVan dat oogenblik zonk Joost Bom dieper en dieper. Ook Hann Tiirpen hoorde ongeluk gewagen, dal Joost Born ,,innn o ni-lmffpn h.lli Daar vil zoon getroffen had. Daar vloog Item eene gedachte door den geest: „Thans hebt gij gelegenheid, Hann, u waard en waardig Ie maken, om het gezicht van uwen Heiland te aan NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 cl. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 van Amersfoort 25 jaar bestaan. Er zal alsdan aan ongeveer 00.000 personen retraite zijn gegeven. In onze omgeving gingen in reiraile uit Achteveld 28 personen; Amersfoort: O. L. Vrouw 57, H. Ansfridus 31, H. Franciscns 52, H. Henricus 45; Apel doorn 44; Baarn 40; Benschop 10; De Bilt 17; Bilthoven II; Blaricum 14; Bunnik 35; Cothen 43; Ede 13; Femnes 10; 't Goy 21; Hamersveld 57Harderwijk IHilversum 223; Hoog land 58; Hooglanderveen 10; Houten 39; Jutfaas 12; Laren 65; Maarn 4; Naarden 14Nijkerk 8Renswoude 1; Rijsenburg 10; Schalkwijk 47Soest 27; Soesterberg 9; Utrecht 766; Wa- geningen 54; Werkhoven 47; Wijkbij Duurstede 6; Zeist 45. Uit den Omtrek Baarn Gemeentebegrooting. ij de voortgezette behandeling der gemeentebegrooting stelde de heer Van Calmthout voor het salaris van kwee- keling te stellen van f300 op f700. De voorzitter merkt op, dat niet van salaris maar van vergoeding wordt ge sproken. Het voorstel-Calmthout wordt verworpen met 4-10 stemmen. De heer Van Calmthout verdedigde de instandhouding der voorbereidende school „Lenteleven" tot 31 December 1935. De bezuiniging is zeer gering en hel belang wat er tegenover staat zeer groot. De heer Houben spreekt in denzelf den zin en wil ten aanzien van he Bijzonder Voorbereidend Onderwijs een bedrag van f2700 voteeren. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet op hun voorstel kunnen terug komen. Men moet dan de consequen ties aanvaarden. Een voortbestaan tot Januari 1936 zou de gemeente op f8000 komen, terwijl het voor een vol gend jaar nog moeilijker wordt. Spr. vraagt zich dan ook af, waarom telkens uitstellenWal verwacht men ervan? Voortbestaan zou een belastingverhoo- ging op de Pers. Belasting beteekenen van 5 pet., daar het bedrag uit de reserve niet zal worden goedgekeurd. De heer Houben licht zijn amende ment toe, n.l. „Lenteleven" volgens een raadsbesluit voort te laten bestaan tot 1 Jan. 1936 en een subsidie te leenen van f25 per kind aan de Bijz. Voorbereidende scholen. De heer Haarman dient een voorstel i. deze instituten in stand te houden tot I Juli 1935. Het voorstel-Houben wordt aange nomen met 8—6 stemmen. Het voor- stel-Haarman wordt ingetrokken. De heer Van Calmthout verdedigde het geven van een subsidie van f 1000 aan de Commissie voor School- en Werktuinen. B. en W. stelden voor Hoogland Hel ledental der Vereeniging voor bijenhouders is gestegen lot 21. Elke bijenhouder, die het geheele jaar door regeeringssuiker wil ont vangen, moet lid der vereeniging zijn. Aantal inwoners op 1 januari 1934 2006 1897 3903 Gevestigd: 195 Geboren: 114 Vermeerdering der bevolking 149 160 309 Samen 2155 2C57 4212 Overleden43 Vertrokken: 195 Vermindering der bevolking 112 126 238 Aantal inwoners op 1 Januari 1935 2043 1931 3974 Voltrokken huwelijken 22. schouwen!" En op een avond, dat het reeds donker werd, ging Hann Törpen de rijke kamer van den boer binnen. Hij wilde hem eenige woorden van troost toespreken. Hij wilde zijnen meester leeren, hoe goed menige arbeid van stapel loopt, hoe gemakkelijk een weg en hoe licht een kruis wordt, wanneer men denkt aan Hem die aan Hann Törpen zelf zooveel troost had geschonken Doch Hann Törpen was zich niet bewust, welke groote wond in Joost Born's hart zoo schrijnde. Hij hoe diep zich de toorn en tegen God reeds hadden ingeworteld in de ziel van den teruggetrokken levenden man. Hoonend, mei een bit- lach op de lippen, wees zijn baas hein af. „Hann", sprak hij, „de lieden hier op Siderholt hebben steeds ran je gezegd, dat je een droorner zijt :n een waanzinnige! Ja, werkelijk ge zijt een krankzinnige I Sla je oogen op tot de sterren, ik zal je er niets van zeggen! Doch versta hel wel, niets wil ik meer !e doen hebben mei Hem daarboven, die er mij twee in het graf heeft gelegd en één nog veel verder van mijn hart heeft weggerukt, dan wanneer hij onder de aarde lag be graven I Scheer je weg, Hann en laat f485 te verleenen. Het voorstel van den heer Calmthout werd verworpen. Naar aanleiding van een adres van aardappelhandelaren,inzake de levering van aardappelen aan het Burgerlijk Armbestuur, deelde de voorzitter mede, zich Ie verstaan met het B A. Het voornemen van B. en W., om voor werkloozensteun te laten werken, ondervond bestrijding van de Sociaal Democr. fractie. Het standpunt van het college werd verdedigd door den voorzitter en wet houder Van Doornik. De begrooling werd vervolgens aan genomen. Bunschoten De bevolking dezer gemeente ver meerderde in 1934 met 85 personen en bedroeg op I Jan. 1935: 5282. Er werden 41 huwelijken gesloten. M. Tot De Hoogeerw. Heer mgr. G. Wan tenaar, die ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij zijn familie toefde, is dezer dagen wederom per „Leopold- ville" van Antwerpen naar Maladi, de hoofdstatie van zijn missiegebied (Bel gisch Congo) vertrokken. Hoevelaken Aantal inwoners op I |anuari 1934: 174. Mannen Vrouwen 698 676 Geboren in 1934 13 16 Gevestigd in 1934 40 53 Vertrokken in 1934 51 4 Blijft 694 69 Bevolking per 1 Januari 1935 1388 zielen. Soest Burgerlijke Stand. GeborenHijmen, z. v. Walet en J. v. d. Kieft Margaretha Johanna, d. v. A. v. d. Breemer en C. v. Roomen johannes Antonius, z. v. J. A. Kaats E. Werkhoven Adrianus Henricus Aloysius, z. v. A. v. Dorresteijn en A. W. M. Horvers Hendrikus Jacobus Anlonius, z. v. H. Th. v. d. Berg en M. C. Hazelaar Maria Antonia, d. A. F. Kuijper en A. v. d. Hengel Nelly, d. v. D. Renooy en A. idzenga Johannes Petrus, z. v. J. R. Rade maker en W. G. v. d. Brink johan nes Hendrikus, z. v. G. J. Westerveld en C. Schouten. OverledenBarta Smink, 31 jr., echtg. v. G. v. d. Heuvel Gerardus A. v. Burgsteden, 5 w. Harm Bakker, 20 jr. Wouter v. Log- testijn, 30 jr., echtg. v. A. S. Botterbloin. ij met rust En Hann ging. Dien dag hoorde hij de klokken weder diep treurig luiden de peillooze diepten. Eenmaal Irof Hann Törpen den ouden Joost Born nog aan. Dat was daarbui ten. aan het strand. Daar stond de ouJe gebroken man, met de hand boven het oog, cn staarde over de komende en wegvliedende golven, als wilde zijn dofgeworden blik de onein dige ruimten doordringen, en iemand zoeken, die ais een verloren zoon de verre streken verbleef. Joost Bom zag Hann Törpen niet eer dan toen hij voor hein stond, „Joost Born", had toen Hann gezegd, „wellicht komt hij wederom terug Wellicht voert de hand des Heeren hem weder over de zee!" Daar wankelde de boer, en als iemand, wien hel oneindig droef te moede is, liet hij zich voor Hann Tör pen neder vallen in het duinzand „Hann! Ik heb u dikwijls onrechtvaar dig behandeld, en nu zijt gij de eenige. die mij goed wilt doenToen gij als kleine jongen bij mij kwaamt, liet ik u hongeren, en kwam er niqt tegen op dat anderen u mishandelden HannIk heb u voor een droorner en gek aangezien, doch, Hann, ik be gin Ie gelooven, dat ik gedroomd heb SCHRIIFMACHINELINTEN CARBON Steeds het beste Kan'corboek- en Schrijfmachine handel Langestraat 84 Teief. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoor BERICHTEN UIT AMERSFOORT Katholieke Typografen. Zondag werd het 25-jarig beslaan herdacht der afdeeling Amersloort van den Ned. Kath. Orafischen Bond. werd dien morgen een H. Mis voor de leden der afd. opgedragen, waaronder nagenoeg alle leden lot de Tafel naderden. In het Bondsgebouw St. Jozef ver- :nigde men zich aan een gemeen schappelijk ontbijt. R.K.V.V.Amersfoort—M.S.V. 5—1.' Als het spel pas enkele minuter oud weet Klaas Houterman alreeds te scooren 1—0. In de nu volgende periode was M. S.V. inderdaad in de meerderheid. De finishing touch echter ontbrak. Het wordt zelfs gevaarlijk voor Amersfoort als Hassing een van de vele keeren mist. Eens moet zelfs de paal Koppen komen helpen. Dan herstelt zich Amers foort en Poort kopt in 2—0. Het spel wordt nu niet fraaier. Er valt ook weinig te verslaan althans weinig goeds. De scheidsrechter had handen vol werk kunnen hebben. Maar alleen von Hindenburg kon op alle fronten tegelijk vechten. De rust was om meer dan een reden noodig. Na rust is de weldadige invloed van de thee merkbaar; M.S.V. komt weer met geweld opzetten en ware tegelijker tijk het pechduiveltje weg gebleven cn had Koppen weer geen paal gehad de stand zou veranderd zijn. Poort heeft het maar in de kop. Hij moet wel schitterend inkoppen 3—0. Nu komt eindelijk de beurt aan de M.S.V'ers. En Karei weet een werke lijke parel te scoren 3—1- Poort blijft de man van het groot-offensief. Een soloren besluit hij met een juweel van een doelpunt 4—1. Piet Richter wil blijkbaar dit voorbeeld volgen. Een voorzet van rechts kopt hij juist over en een krankzinnige ben geweest, sedert Antje stierf!" Joost Born zweeg. Zacht klotsend rolden kleine golfjes voor hen aan op het stranddoch ver daarachter bruischte en kookte de zee met hol, dof geloei. Daar vergat Hann Törpen weder waar hij was... En eensklaps, daar scheen het hem als zag hij, ge heel in de verte op zee, eene men- schengestalte over het water voort- wandelen. God, o God, het was zoo Wilk Born, die in Amerika was. Ja, het was Wilk Born en hij rende in vliegende vaart over den vloed en het water droeg hem Daar op een- .maal begon hij Ie zinken! „Hann!" riep de drenkeling luidkeels, „Hann! Help mij En Hann zag zichzelf in dat oogen blik met zijn kleine visschersboot op de zee. Hij zag hoe hij te midden van den storm en de hooge zeeén voort ijlen wilde naar den zinkende, en er niet in slaagde. Doch op eenmaal stond in Hann Törpens boot aan den stuur niemand anders dan de Heer en Heiland zelve. In minder dan een minuut had llann Torpen dat alles aanschouwd. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1935 | | pagina 1