„NEUW^PARIJS" Communie- Geschenken Beelden - Rozenkransen Kerkboeken - Missaals Jeugd-Missaals Allerlei Langestraat 35 Telefoon 308 „SI. PauluB" de vereenlging van hel Kath. gemecntepersoneel herdacht hel 25-jarlg bestaan der afdeeling. Na de gebruikelijke kerkelijke viering volgde legen 12 uur de receptie in St. Jozef, waar onze burgemeester de eerste, hoog gewaardeerde gast was. Daarna kwamen nog tal van belangstellenden' uit alle kringen die hun goede wen- schen boden, waaronder de leden var Kath. Raadsfractie en de heer Van der Linden die namens de Standsorgani satie sprak. Een goedgeslaagd feestelijk samen zijn van leden met lainilie en genoo- digden besloot den dag. De propagandistisch bedoelde rede van den Bondsvoorzitter, de heer Guit uit den Haag wees op de nooden des tijds. De heer Vulink, hoofdbestuurder van St. Paulus, maakte zich zeer verdien stelijk door de samenkomst te leiden, De Hoogeerw. Heer Deken Hartman deelde In een hartelijke toespraak mede dat het Z, H. den Paus had behaagd, den heer Huurdeman, die 25 jaar lang de afdeeling voorbeeldig had geleid, te onderscheiden met het eerekruis „Pro ecclesia et Pontilice". De Hoogeerw. heer Deken wenschte den jubilaris geluk met deze hooge onderscheiding. Ook de Weleerw. heer Kap. de jong, adviseur der afdeeling, sprak waardeerende woorden over den gepresteerden arbeid en wenschte den voorzitter Huurdeman geluk. De heer Zwart, namens de Katholieke Raads fractie het woord voerende, prees de goede verstandhouding tusschcn fractie en aldeeling.' Het was een schoone dag voor St. Paulus. jonge Wacht, par. St. Henricus. Zondag had in de parochie St. Hen ricus de installatie plaats van23Jonge Wachters, dc eerste van de parochie. Vooraf was een triduum gegeven. Te 4 uur trokken de jongens vanaf het parochiehuis naar de kerk. verge zeld van dc afdcelingen van St. Fran- ciscus Xav. en O. L. Vr. Hemelvaart. Onder het Lof hield de Directeur, Kapelaan Vernooij. een preek, waarin Z.Eerw. de jongens erop wees dikwijls terug te denken aan dit oogenblik, dat ze stonden voor Christus Koning en Maria hun Moeder. Ze waren nu van Sneden wil en hel was hun ernst met ,in belofte, maar morgen stonden ze weer in het volle leven en loopen ge vaar ze te vergeten. Denk daarom dik wijls terug aan dit oogenblik en tracht niet alleen te strijden, maar steun ook op Jezus en Maria. Daarna vond de installatie plaats- Met de hand «p het vaandel deden ze hun belofte„Mei Go.'s genade beloof ik, Chri6tus als mijn Koning te dienen en naar onze wet te leven". Daarna werd aan iederen jongen afzonderlijk het insigne opgespeld door den Di recteur met den groet„Voor Christus onzen Koning, God wil het. Amen". Dc zuslcrafdeelingen hernieuwden locn ook nun belulte. 's Avonds 7 uur had in liet parochie- huls een gezellige bijeenkomst plaats. In carré werd geopend, waarna het patronaalslied werd gezongen. De drie leiders spraken nog hartelijke woorden van gelukwensch. Verder werd de avond doorgebiachi met voordracht er declamatie, terwijl vooral de heer Kruij- ver veel gezelligheid aan den avond gal. Met den zegen werd deze bijeen komst door den Directeur gesloten. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op Woensdag 8 Mei om 3 uur n.m. gelegenheid gegeven zal worden tot kostcloozc inenting In het. gebouw aan de Westsingel 45. I Ücwenscht is trouwboekje of ge-1 Onze oud-stadgenoole Mejuffrouw C. J. B A. van Leeuwenstijn, gediplo meerd ziekenverpleegster, slaagde dezer dagen bij het te Utrecht gehouden examen voor kraamverpleegster. Een Dultsche ballon, afkomstig uit Elberfeld, bemand met drie heeren en één dame, welke een pleziertocht maakten, heeft een goedgeslaagde lan ding gemaakt op een terrein aan den Arnhemschen weg tegenover Walden, De bemanning besloot te dalen, aan gezien zij bevrec d was naar de zee te zullen afdrijven. De ballon is ver volgens op transport gesteld naar Elberfeld. Op den Hoogeweg reed een auto tegen een motorrijder met een duo- passagiere aan. De motorrijder kreeg een ernstige beenwonde en had verder een pink gebroken, Per brancard werd hij naar het militair hospitaal vervoerd. De motor, waarvan de bestuurder concierge was der ambachtsschool te Meppel, die met zijn vrouw w; geweest, werd geheel vernield. Dc door de afdeeling Amersfoort het Centraal Genootschap voor Kinderherslellings- en Vacantiekolonies gehouden collecte heeft f485. gebracht. De afd. R. K. Kantoor-en Winkel bedienden vergaderde ter behandeling hoofdzakelijk van den beschrijvings brief voor de a.s. Bondsvergadering. De voorstellen hiervoor werden punt voor punt genomen en zoo noodig be sproken. waaruit nogal eenstemmigheid bleek, Tot afgevaardigde naar deze bondsvergadering op 12 en 13 Mei werd benoemd Mej. E. van Hamers- veld, tot plaatsvervanger de heer Goedhart. De leden werden in de gelegenheid gesteld hun wenschen kenbaar te ma ken omtrent event, excursies in den een drietal voorstellen konden worden overgenomen, waarover l.z.t. nadere mededeeling volgt. De excursie naar de Flora is naar wensvh ver- loopen. boortcbewijs mede tc brengen. - De „Joodsche Invalide" gaat weer bouwen, De aanvragen om opname in deze instelling, lot stand gekomen dank zij liefdadig en goklustig Nederland, zijn dusdanig ir, aantal toegenomen, de nood, waarin vele ouden van dagen eri invaliden verkeeren, is zoo ont stellend groot, dat de ruimte, waarover de Joodsche Invalide" thans beschikt, veel en veel te gering is, om allen, die er voor in aanmerking komen, een onbezorgde toekomst te kunnen schenken. Er moest raad geschaft worden. En er is raad geschaft. In Amicitia werden de Amersfoor- ters in de gclegenheid^gesteld kennis te nemen van de plannen Dc loterij die de middelen moeten geven om die plannen te kunnen ver wezenlijken wordt in aller belangstel ling aanbevolen. In de Utrechtscheslraat is een 67- jarige dame aangereden door een wiel- rijdster. Zij klaagde over hoofdpijn en werd onpasselijk, waarop bleek, dat zij een lichte hersenschudding had bekomen. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. WoensdagöMei. 11.20—1.20 Keulen. 1.35—2.35 Londen Regional. 2,35—4.05 Droilwich. 4.20-5.50 Keulen. 5 50- 6.20 West Reg. 6.20-8.05 Londen Regional. 8.20—11,20 Hamburg. Donderdag 9 Mei. 11.20 1.20 Brus sel Fransch. 1.20—3.20 London Region. 3.20—5.20 Droitwicii. 5.20—6.20 Dl- 6.20—7.20 Hamburg. 7.20- 9.20 Weenen. 9.20—11.20 Droitwlch. Vrijdag 10 Mei. 10.20-1.25 Drolt- wich. 1.25— 4.35 Londen Regional. 4.35-5.50 Keulen. 5,50-6.20 Londen Regional, 6.20-8.20 Stuttgart. 8.20— 9.10 Keulen. 9.10—11.20 Budapest. Zaterdag 11 Mei. 10.20-5.20 Droit wlch. 5.20—6,50 Brussel Fransch. 6.55-9.45 Weenen. 9.45-11 20 Lon den Regional. 11.20-12.20 Weenen. Wijziging voorbehouden. Katholieken die verhuisden. Christina Zwanenburg, van Utr.weg 78, naar Methorststr. 19, dienstb. H. v. d. Eshof, van Rembr.str. 2 naar Celzusterenstr. 42, grondw. A. Boersma, van Cav.Kaz. naar W. Mechelenstr, 28, wachtm. F. v. d. Weijden, van Pasteurstraat 2 naar Stephensonstr. 35, vert.w. Engelina v. Leuverden geb. Bokkers, van Teut 46a naar Papaverstr. 6. H. v. Pluuren. van Veldstr. 14 naar St. Annastr. 8, wissel). J. v. d. Wakker, van St Bonif.str. 4 naar Palmstr. 306, cantineb. Wilhelmina Chatre, van Bilderd.laan 6 naar J. Stcenstr. 4, dienster. W. Huiskes, van Vijver 6 naar M. Withoosstr. 7, cour.bez. Helena Buiteman, van Ranonkelstr. 11 naar Soesterweg 466. Karolina Knodn, van Dr. J. P. Heije- laan 2 naar Tulpstr. 20. K. v. Dijk, van St, Janskerkhof il' naar idem 23', transp.arb. S. Vljn, van Javastr. 18 naar Woest.- weg 122, ondern. C. v. d. Heuvel, van Gracht 4bis naar F. v. Blankenh.str. 13, reiz. L. de Winter, van Bolderstr. 55 naar SI. Annastr. 10. G. v. d. Heijden, van Muurh. 10 naar Valkestr. 42, schoorstv. C. Berg, van Gasth.l. 73 naar Dorre- steinscheweg 67, kabell. Gooitske Nagelhout, van Borgesiusl. 26 naar Utr.weg 23, dienstb. H. Verhoef, van Papaverstr. 21 naar St. Annastr. 16, met.bew. P. Helmerhorst, van Leliestr. 40 naar St. Annastr. 14, timmerm. C. Snijders, van Arnh.w. 43 Annastr. 4, sig.m. H. Veenendaal, van Miereveldstr. 10 naar P. Potlerstr. 6. Wed. R. Veenendaal geb. Cornelia Fonlijn, van A. de Koppelprt.wal 2 naar A. de Arnh.prtw. 32. Hendriks, van Schimmelp.str. 19 naar idem 38, hotelkok. F. Paschedag van St. Janskerkhof 32» naar St. Annastraat 12, voeger. P. Bos, van Krommestr. 59 naar Blee- kerstr. 18, winkel. Hageman, van Pauwstr. 4 naar Fr. v, Blankenh.str, 16. Petronella Schut, van D. Fockemal. naar Zuidsingel. 38. Maigaretha Sames, van H. v. Vianden- straat 11 naar Borgesiusl. 47, dienstb. A, Driessen, van O.Soestcrw. 63 Vermeerstr. 97, stafm. J. Clifford, van Punlenb.laan 7 naar Langegr. 40, comm. N.S. Mailiussi, van Punlenb.laan 66 Hol 21, granietw. Johanna Pouwen, van Walikerslr. 13 naar Bleekerstr. 3. v. Keken, van Boldersstr. 33 naar Pothslraat 56, losarb. P. Groene woud, van Walikerslr. 15 naar Pothslraat 58, losarb. H. Hoefsloot, vav Weverssingel 21 n. Oliest. 3, losarb. J. Hagenaars, van Utr.weg 42 A.Mauvestraat 20, winkel, v. Ramselaar, van Valkestr. 42 naar idem 21, koopm. v. Leijenhorst, van St. Willlbrordus- straat 17 n. St. Rochusstr. 21 canth. v. Harderwijk, van Zuidsingel 59 naar Pauwstr. 2, wachtm. Gouw, van Vermeerstr. 45 naar Celzusterenstr. 58, winkelb. K. Post, van Arnh.weg 103 n, W-Kaz. maj.adm, Geerlings, van Celciusstr. 20 naar KI. Nachleg.str. 21, rem.r. Cornelia v. Wegen, van KI. Nachteg. sir. 24 n. Bloemend.str.|I6a, dnstb. Johanna Gantevoort, van Dillenb.f naar Pr. Mariel. 12, dienstbode Dorothea Hastrich, van Zuidsingel 38, naar Wijersstraal 3 C. Hastrich, van Utr.weg 2, naar Wijers- straat 3, hotelh. H. Peterse, van Rembr.straal 46, naar Woestijgerweg 80, meubelm. H. v. Ramselaar, van Coninckstr, 40tv O. v. Stellingw.sfr. 95, slager Walet, van Kapel weg 120, Kapel weg 90, sergt. v. Lent, van Narcisstraat 66, Tulpstraat 14, schilder N. Verhaar, van Si. Agathaslr. 7, A. het O. Weesh. 9, monteur v. Laarhoven, van Havik 14a, naar Puntenburgerl. 20b, schoenm. J. Tesson, van Hoogeweg 37, naar Brecdcslraat 6. los werkman lohanna Straalsina, van Stationsstr. 16a, naar Bergstraat 25, winkelj. Gevestigd. Oeertruida Ram, R.K., Torenslr. 9b, huishoudster C. Kleijn, N.H., Dahliastr. 6, arb.N.S. A, de Jong, N.I., Roerstraat 25, colport. H, Kooreman, NL, Beekenst.laan 54, chauffeur W. Snoeren. R.K., Breestr. 64, reiziger M. Verriet, R.K., O. Soesterweg 19 Kuiper, R.K., Langestr. 83 v, der Linde, N.H., A. 't O. Weesh. 9 sina, d. v. P. v. d. Hoek en H. Qouw jan, z. van D. v. de Vis en H. v, Brummelen Christina Elisabeth Ma ria, d. v. A. J. Hulsenbek en M. W. A. Wit - Israel, z. v. O. v. Santen C. de Groot Oerrit, z. v. H. v. d. Heijden en M. Krhak Dirk, z, v. H. Romeljn en A. v. Veldhuizen Qeertrulda Filomena, d. v. H. v. Loon en I. M. E. Lange. OndertrouwdJ. J. Berends en T. J. Hienekamp A. A. J. v. Empelenen B. A. Walet - H. A. Beijer en C. W. Keuneke - H. Verschuur en W. G. v. 't Net W. de Smalen en J. H. Venhorst W. Dijkhuis en C. v. Rui tenbeek W. Hagevoorl en H. van Brakel. Overleden: Willem G. F. Bosman, 80 j., wedn. v. H. v. d. Linden Annetje v. Ramshorsf, 89 j.wed. v.D. Varenkamp Reijer de Wit, 32 j., De Koningin heeft gratie verleend aan een 27-jarige dienstbode uit Haar lem, die wegens meineed tot 4 maan den geiangenisstraf was veroordeeld. In de gemeente Hengelo (G.) heeft Zondag een groote bosch- en heide brand gewoed, waarbij meer dan 200 H.A. verloren zijn gegaan. Veel wild kwam bovendien in de vlammen om De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit een locomotief. echtg. Egten. Uit den Omtrek Leusden GeborenEnna Geertrudis, d. v. J. G. Wijsbeek en J. E. Chr. Boogaars. OverledenP. v. d. Bunt, 83 jr., wedn. v. J. v. Lambalgen. Nljkerk De Katholieke Staatspartij komt bij de gemeenteraadsverkiezing met de vol gende lijst uit: I. M. P. Zwetsloot; 2. G. J. Koel- man (aflr.); 3. H. v. Ruitenbeek. - Op de markt: 300.000eieren f I.8C —2.30; eendeneieren f 1.60—1.80; 40 biggen f 13—16; 3 varkens 160—70; 183 runderen: kallkoeien f 145—180; kallvaarzen f 75—135; vet vee le kw. f 0.18-0.28; 2e kw, f 0.15-0.18; vette koeien f 160 190; 82 nuchtere kalve ren: mestkalveren f7—10; slachtkal- veren f 2 - 3.50. Geboren: Hendrik, B.ink en G, v. Norden Annetje, d. v. E. Schuurman en A. Dasselaar johan, z, v. J. v. Essen en E. v. Root- selaar Gerritje, d. v. J. Stitselaar en Gornelia, d. v. G. v. Steeg v. Loo. Ondertrouwd: Burgerlijke Stand. J. -S en J. v. Strijiand. OverledenE. Bok, 40 jr., echtg. v. J. Sietsma. Soest Met het ontwerpen van het uitbrei dingsplan voor de gemeente Soest zijn de volgende gegevens leiddraad ge weest: 1. Het natuurschoon onaangetast laten. 2. Bij de bebouwingsuitbreiding zorgen voor landelijke schoonheid. 3. De landbouwgronden zooveel mogelijk in stand houden en den land bouw bevorderen 4. De verbinding met overig Ne derland zoo gunstig mogelijk maken. 5. Er voor zorgen, dat hel verkeer in en door dc plaats rustig en veilig is, 6. Industrie niet bevorderen, deze zooveel mogelijk buiten de bebouwing en builen het natuurschoon houden. Stoutenburg Geboren Wilhelmus Simon Theo- dorus, z. v. J. L. van Wieringen e M. Wanlenaar. OverledenA. Daatselaar 82 jr., wedn. v. L. Smit Berg. 82 jr., ongeh. Ingezonden (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Binnenland Prof. Dr. J. A. Veraart. Prof. dr. J. A. Veraart heeft besloten zich geheel uit het praclische politieke leven terug te trekken. De uitslag der verkiezingen der Prov. Staten heeft hem er van overtuigd, dat langs den geko zen weg voor de verwezenlijking van Op een onbewaakten overweg in Denemarken werd een auto, waarin drie personen zaten, door een motor- trein gegrepen en meegesleurd. Hierdoor ontspoorde de motorwagen van den trein. De auto werd geheel vernield de drie inzittenden kwamen om leven. Mevrouw Sloter uit Venlo, die per rijwiel met haar echtgenoot en kind in de richting Venlo reed, kwam door dat haar rijwiel met een ander in aan raking kwam, te vallen. Zij werd door een auto gegrepen en op slag gedood. De landarbeider B. te Wognum is dooreen uit elkander springend sproei- kanon gedood. De arbeider verrichtte werkzaamheden met het apparaat. Plotseling hoorde men een hevige knal en men vond den arbeider in deernis- wekkenden toestand, getroffen door de uiteenspattende stukken van het sproeikanon. Te Sesto Calendo, een belangrijk centrum van de Italiaansche luchlvairt, had men reeds meermalen een Duitsch vliegtuig over de stad zien vliegen. Thans hebben 6 Italiaansche gevechts vliegtuigen het Duitschc toestel ge dwongen te dalen. Er zat in het Duit- sche vliegtuig slechts één vlieger, die in politiek gekleed was, maar dien men aanziet voor een Duitsch officier. Geboren: Maria Elisabeth, d. v. M. Hij was voorzien van twee fototoe- Laanbroek en B. v. d. Horst Cla-I stellen en kwam uit Duilschland. Te Uden heerscht een mazelen epidemie onder de jeugd. In vele ge vallen brengt de ziekte complicaties mee. Op het oogenblik zijn 200 kin deren aangetast, van wie er tot dusver twee zijn overleden en twee zeer ernstig ziek zijn. Een Duitsch passagiersvliegtuig ge raakte tusschen Stuttgart en Breslau in een nevel, tengevolge waarvan het toestel neerstortte. 7 inzittenden kwa men om het leven. In het Mississippi-gebied (V. S.) heelt een noodweer gewoed, waarbij 16 menschen zijn gedood. De stad Louisville in den staat Kentucky (Am.), alsmede verscheidene plaatsen in den omtrek, zijn door hevige stormen geteisterdde straten zijn met puin bedekt. Talrijke electri- sche geleidingen zijn gebroken. Een vrachtauto, waarmede tien Engelsche kanonniers en drie Indische jongens werden vervoerd, is op een bergweg in de nabijheid van Simla (Br.-lnd.) in een afgrond gestort. Vier kanonniers en een jongen waren op slag dood. De overige werden zwaar gewond. Nabij Essen is op een overweg een auto door de locomotief van een goe derentrein gegrepen en vernield. De beide inzittenden werden op slag ge dood. Bij een proefvlucht van een vlieg machine boven Cartagna vloog het toestel in brand, waarbij twee officie ren werden gedood. De Indische gevangenissen zijn op het oogenblik met 20 pet. overvuld. Men moet hierin een gevolg van de slechte economische toestanden zien, daar het aantal der zwaardere misda den niet toenemende is, zoodat de criminaliteit niet stijgt, De gevallen zijn niet zeldzaam, dat misdrijven worden gepleegd om in de gevangenis te kunnen komen, ten einde eten tej hebben. Bij hel vervaardigen van een gra naat zijn te Bourges vier arbeiders door een ontploffing gedood. Twee van hun werden letterlijk in stukken gescheurd. De ontploffing was zóó lievig, dat het betonnen gebouwtje, waarin het werk verricht werd, geheel werd verwoest. Te Hoogezand is een veeschuu: afgebrand, waarbij 9 koeien vlammen zijn omgekomen. Dezer dagen vertrekken opnieuw 30.000 Italianen, o.a. twee legerdivisies naar Eritrea en Italiaansch Somaliland, waardoor het aantal Italiaansche sol daten in Oost-Afrika stijgt tot 105.000 Bij de aardbeving in het gebied van Kars (Turkije) zijn 200 personen gedood en 500 personen gewond. Het antwoord 1 >p een wederwoord aan iemand i Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Z, H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht (O.L.Vr. ten Hemelopn.) den Weleerw. lieer H. Th. W. G. Qiliam (als opvolger van kapelaan G. de Geus); lot kapelaan te Groningen (H. Hart v. Jezus) den Weleerw. heer Th. J. M van der Moolentot kapelaan te Door nenburg den Weleerw. heer F. W. J. Kolkman en tot kapelaan te Steenwij- kerwold den Weleerw. heer J. N. C. M. Schermer. Raadpleeg deze korte agenda. DAGELIJKS geopend de Kath. Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat no. 24. Kosteloos toe gankelijk voor alle personen boven 18 jaar. Het Museum Flehité aan den West- singel (uitgenomen des Zondags). Katholieke Spaarbank, Zitting Woens dag van 7 8 uur, Vrijdag van 10 tot 11 uur, Zondag van 12 tol I uur DONDERDAG 9 Mei, 8 uur, in „St. Juzef", bcstuurs-raads- vergadering der R, K. Werklieden- vereeniging. ZONDAG 12 Mei. Patroonsfeest R. K. Werklicdenver. Parochie St. Henricus, 's Avonds half 8, feestavond in het Parochie huis. DINSDAG 14 Mei. Candidaatstelling voorden Gemeente raad ten Raadhuize, DONDERDAG 16 Mei, 8 uur in „St. Jozef", ledenvergadering der R. K. Werkliedenvereeniging, WOENSDAG 26 Juni. Stemming voor den Gemeenteraad. ZONDAG 5 Mei. Stemming voor de groslijst voor de Candidaatstelling Gemeenteraad. credietverschaffing en financiering In zijn repliek komt schrijver told, conclusie, dat Ik in mijn. stukje „serieus??" slechts afbrekend 20, hebben geschreven over zijn Inltiatj. tot oprichting van een semie overheid, credietbank, als doel. Zulks is geheel onjuist. Het is n|e de bank als zoodanig die ik bespral maar datgene wat eraan vastzit, name, lijk de contraprestatie, om van dl» bank gebruik te kunnen maken. Hi is zeer waarschijnlijk alleen de des kundige schrijver die dat nieLhesteti Verder stelt hij vast, dat ik heb wi||e betoogen, dat het door hem beoogd doel tot het land der fabeltjes u moeten worden gerekend. Met hetg« ik hier zoo juist schreef is dit van de deskundige ook onjuist bezien en lezen, maar nu hij het zelf zegt, bewoordingen, die ik waarlijk niet lu verbeteren, grijp ik gaarne, met bei< handen, de gelegenheid aan, om h thans te bevestigen. De deskundige schrijver zegt, dat h gaarne met mij van gedachten to hebben gewisseld, ware het niet, d. ik de eerste en eenige keer, daf over credietverleening sprak, zoo hop. loos was gestrand. Ja geachte schrijve iets of iemand in een verkeerd dag licht stellen is geen kunst, maar m. een deskundige onwaardig. Het wj uw plicht geweest om aan te loont waarom ik strandde. Ik geef gaarne toe, dat hel de eersti maal was, dat ik over een „dergelijk' onderwerp schreef, maar verwijt hit de pot de ketel niet dat hij zwart Is? Ook U schreef de eerste maal, ter wijl ik durf beweren, dat ik met mijn schrijverij geen nevenbedoelingen had Thans wil ik gaarne even het voor beeld wat nader bekijken, hoe, volgen schrijver, technisch een crediet affair op roerende goederen wordt geregeld (Welke beleekenis heeft hier het woon technisch Dit nader bekijken doe ik c omdat schrijver ten eene male steeds duister is, wat ik onder schijn overeenkomsten versla. Schrijver zegt dan „dat de crediet -mer (middenstander) zijn meubilair machines en inventaris(sen) verkoop aan den credielgever (d.i. de Bank)'1 Hiertegen merk ik op, dat, indier beide partijen (de middenstander er bank) hiertoe overgaan, zij dit slecht! in schijn doen, om zoodoende he eigenlijke pandrecht mogelijk te maken Immers werkelijk hebben zij niet di bedoeling en heeft ook nooit bij ,her voorgezeten, om te koopen ffe ^er- koopen. Het is m.i. niet anders als een noodmaatregel in werkelijkheid, om daardoor de eigenlijke bedoeling (wa weer een andere overeenkomst (namelijk kenen, le bewerken. En dan (o, deskundige opvatting komt het mooiste nog: Nu gaan beidt partijen (middenstander en bank) nog eens een overeenkomst aan, namelijk die van Huurkoop. Tegen betaling van koopsom, ver meerderd met kosten en rente, wordt de oorspronkelijke verkooper (midden stander) in de gelegenheid gesteld zijn meubels, inventaris en machines (waar van de middenstander in werkelijkheid dus nimmer afstand deed (zij bleten onder zijn beheer) terug te koopen Autoritair volgt dan„dat eigendoms overdracht de grondslag der crediet- overeenkomst is". Jawel! maar welke eigendomsoverdracht dan? In fcltc heeft er immers geen eigendomsover dracht plaats gehad Het was m.i. niets anders dan een schijn-eigendomsover- drachl, zooals ik ook gevraagd heb of zulks de bedoeling was in mijn vorig betoog, van welke vraag schrijver de bedoeling maar niet wist te snappen (het was hem te eenen male nog duister), Wat de borgenkwestie betreft, weet ik waarlijk niet meer welke kant schrij ver nu uit wil. In zijn eerste artikel spreekt hij va n „twee likjes mindere borgen" en nu schrijft hij, dat wil men als borg geaccepteerd kunnen worden, dan moet me n zooveel bezitten, dat de borg, als hij tot betaling wordt aangesproken, nog voldoende overhoudt om niet zelf ten gror.de te gaan??? Ik geloof, dat ik hier terecht mag opmerken Van het verhevene i belacltel ijke is maar één stap. Schrijver viaagt aan het slot geen "'Bgegraadloozen of slappelingen, maar schouders onder dit werk, want zoo zegt hij, als er wordt opgezien legen groote moeilijkheden (gelukkig zegt hij zelf, dat zijn idee een groote moei lijkheid is) dan bereikt men nimmer iets. Het is de eenige juistheid die ik in het geheele verweer heb kunnen vinden. Ik rectificeer voor mijzelf: Tegen groote, zelfs zeer groote moeilijkheden, zie ook ik niet op, maar wel zie ik op legen de verdediging van een punt, wat, om schrijvers term te benutten, tot het land der fabeltjes behoort! A. H. H. REKVELD. St. Radboudstr. 13. Amersoort, 2 Mei 1935.

De Eembode | 1935 | | pagina 2