F. A. TULP H.i Vakkundige VULPENHOUDERS Taxidienst Buitenritten 6 ct. per K.M. SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Lnngegracht 28, Amersfoort pfmBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- "L,- De abonnementsprijs bedraagt één gulden drié maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. ilitaave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 21 Mei 1935 ADVERTENT1ÊN 25 cenl per regel. Biliqke voor handel en nijverheid bij geregeld adv AdvertentlEn moeten Dlnadag en Vrfdaj vddr 8 In den morgen z|n bezorgd. Telefoon Vdl ondervonden hebben, wil nog m zeggcn ondervinding bezitten. Luchtbescherming#- dienst. Over de mogelijkheden en middelen w bescherming van de burgcrbevol- tegen aanvallen uil de lucht wordt KMnwoordlg veel gesproken. Hel is «i de luchtbescherming zoo gesteld, dat naarmate het publiek beier op de looeie is van de gevaren en van de beschermingsmiddelen daartegen, deze middelen ook meer doeltreffend zullen «in Bij de luchtbescherming hangt ,eei zoo niet alles, af van de mede werking van het publiek. En wil het publick kunnen medewerken, dan zal iet allereerst op de hoogte moeten Ijn van hetgeen het te doen en Ie aten heelt. Niet alleen het luchtwapen, doch ook de luchtverdediging is aanzienlijk voor tgegaan, zoowel de verdediging uit je lucht als die van den grond af. Dc luchtverdediging door middel van lucht 'Iweergeschut is slechts be- perkt. De trefkans ervan hangt at van toogtc. zicht, enz. Om snel te kunnen werken is het luchtdoelgeschut zooveel elijk gemechaniseerd, ad men voldoende geld beschik- dan zou men afdoende verdedi- jsmiddclen kunnen aanschaffen, maar dat is nu eenmaal niet het geval, «en D iel zlCh daarom instellen op een luchtbeschermingsdienst. De organisatie van den luchtbe- :hermingsdiensl is door de Generale lal in 1926 begonnen. Sedert 1933 is er een groote ople komen in den luchtbescher- eiist. De vergrooting van de ten in het buitenland opende oogen der burgerlijke autoriteiten, burgemeester van Winterswijk ver- life in 1933 pionierswerk, door aar een eerste oefening in luchtbc- erming te houden. Vele andere ge- mtcn volgden weldra. Dergelijke tningen zijn van groot propagan- tisch nut en tooncn dc bevolking, vuur haar gezorgd wordt. In 1933 werd de vcreeniging voor i Luchtbeschermingsdienst opgericht het tijdschrift .Luchtgevaar" uitgc- Dc groote steden beginnen thans ook :it Ie vertonnen in het organi- Ivan een luchtbescherming, maar raak ziet men tegen de kosten op. Een wetsontwerp op den luchtbe schermingsdienst ligt thans gereed en waarschijnlijk nog dit jaar in be deling komendit neemt wel niet bezwaren- weg, maar brengt toch een regeling. Vooreerst legt het aan de gemeenten de luchtbescherming als laak op en vervolgens regelt liet de ng tusschen rijk en gemeenten 1 de kosten betrelt. Dc organisatie van den luchtbescher mingsdienst omvat verschillende on derdeden. Een der voornaamste is de Waarschuwing»- en alarmeeringsdiensl. Elke gemeente van beteekemis heeft n eigen uitkijkposten, welke een -tal K.M. buiten de gemeente moeten zijn gelegen, willen ze zoo tijdig voor hel dreigend gevaar van een naderend "'iegtttig-eskader kunnen waarschuwen, it er nog gelegenheid is om bescher- mlngs- en beveiligingsmaatregelen Ie nemen, Vooral de gemeenten binnen 0,1van de grens gelegen, hebben Negen en Veertigste Jaargang - No. 15 I KANTOORBOEK HAN DEL II UngMtr. 68 to. Krommowtr. - TEL. S1611 adres woor zulk een uilkijkpost noodlg. Bij het personeel voor den lucht beschermingsdienst mogen niet worden ingedeeld degenen die tol de weer macht behooren, omdal men daarover in lijd van oorlog niet de beschikking heelt. Er blijven dus over de niet- dienstplichligen, de bijzondere dienst plichtigen, de algekeurden en tenslotte ook de vrouwen. De vrouwen zijn zeer geschikt voor bediening van de tele foon, ordonnancediensten, verpleging, bureauwerk enz, Men bedenke dat de burger luchtbescherming is een zuiver burgerlijke dienst en passiel in hel oorlog voeren. Wie daaraan meewerkt, is geen (ractircur, hij neemt geen deel aan den oorlog. Wil men een idealen luchtbescher mingsdienst urganiseeren, dan heeft men ungeveer 10 pel. van dc bevolking noodig, maar men kan ook met minder volstaan. De berekening van buiten- landsche tijdschriften is ongeveer 2 pet. Een beperkte verduistering wordt j reeds ingesteld bij het begin van den oorlog. Voor het platteland zal direct een totale vcrduistciing noodig zijn, omdat een beperkte verduistering er niet wel mogelijk is. Inlusschen vurmt een totale verduistering daar ook niet zoo'n groot bezwaar. Voor grootcre plaatsen zal op een bepaald moment de totale verduiste ring moeten intreden met alleen cetiige richtingbakens voor het verkeer op kruispunten. De buTgcrij zal alle ramen op cenigcrlei wijze lichtdicht moetm afsluiten, opdat er geen enkel schijnsel naar buiten kan treden, leder licht schijnsel kan een aanwijzing zijn voor den vijand en zoo een gevaar worden voor ons zeil en onze medeburgers Ook de lichten van voertuigen moeten algedekt worden met slechts ecu smalle open spleet als waarschuwing voor hel andere verkeer. De brandweer zal meer gedecentra liseerd moeten werken dan in vredes tijd. Zij zal moeten ingericht worden voor het blussclien van meerdere bran den Iegelijk. Het waterleidingbedrijf en de genees kundige dienst zullen steeds veel per soneel ter beschikking moeten hebben. De waterleiding kan op 20 plaatsen tegelijk vernield worden. Ook de ge neeskundige dienst zal vele gevallen tegelijk te behandelen krijgen. Intusschcn moet men zich bij een bomaanval het aantal treffers niet al groot voorstellen velen zullen vallen op gcvaarlooze punten. Maar als er van duizend bommen vijftig treffers ijn, is het toch al erg genoeg. Het aanschaffen van materieel den luchtbeschermingsdienst, znoals gasmaskers en beschermende kleeding. NIC. BOVEE Tclef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prljr voor onze LUXE 6-PERS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 is op hel oogenblik ook gemeentezaak Men is van plan een regeling te maken voor keuring van gasmaskers en dan een bewijs van gebruikwaardigheid al te geven. Verder moet men zorgen de noodige chemicaliën beschikbaar te hebben voor ontsmetting, ventilatoren voor luchtverversching enz. Een belangrijke factor in dc lucht bescherming is ook de zelfbescherming der burgerij. Op dit gebied bestaat een practisch en duidelijk geschriftje„üe- dragsregels voor de Inwoners samen gesteld door kapitein j. II. van Ricsen van het bureau luchtverdediging en bescherming, Hooistraat 7. den Haag. Kelders en zolders spelen bij lucht bescherming een belangrijke rol, de kelders als schuilvertrek en de zolder wegens biandgevaar. De zolder moet zooveel mogelijk ontruimd en brandvrij gemaakt worden en de vloer met een laag zand van een vijltal centimeters, met linoleum ol rnet eenig ander niet licht brandbaar materiaal bedekt worden. Voor nieuw bouw is het aanbrengen tan een lich ten betonnen vloer aanbevelenswaard. Voorts plaalse men op den zolder een (linken bak met zand en een ijzeren schop, lielst met opstaande ijzeren kanten. Is er een brandbom op den zolder gevallen, dan moet men met de schop deze bom, die een geweldige hitte ontwikkelt, in den zandbak depo- neeren. De opstaande kanten van de schop dienen om zich zeil legen den vuurgloed te beschermen. In het zand brandt de bom, zonder verder schade te veroorzaken, spuedig uil. Water op de bom werpen, zou den brand slechts heviger maken. Wel moet het begin van brand, dat de bom aan houtwerk enz. heeft veroorzaakt, met water ge- bluscht worden. Daarom moet er ook een emmer water bij de hand staan. Uok een bluschapparaat kan voor deze blussching goede diensten bewijzen. De kelder is als schuilvertrek wel niet ideaal, maar met eenvoudige mid delen toch zeer geschikt te maken om zich zelt en zijn gezin te beveiligen tegen instortende muien. De kans, dat een bom op het huis valt, is niet groot, maar een in de omgeving ontploffende bom kan het huis doen instorten. Zorg voor materiaal om zoo noodig hel plafond te kunnen stutten. De kelder kan ook gemakkelijk gas vrij gemaakt worden, omdat hij weinig toegangen heeft. Maar dat brengt weer gevaar voor insluiten mee. Daarom is het goed, gereedschap bij de hand te hebben, om zich in zoo'n geval te kunnen bevrijden. Het gasgevaar voot de burgerbevolking moet men niet over schatten. Het heeft voor den vijand weinig zin om gasbommen onder dc bevolking te werpen. Gasbommen wor den alieen gebruikt om het opruïmings- werk bij een door brisantbommen ver nield object te bemoeilijken en voorts in Reval van een onbeperkten lucht oorlog. Qas is vrijwel ongevaarlijk, als men er behoorlljx op Is voorbereid. Dat heeft de laatste oorlog bewezen; de verliezen door gas bedroegen slechts 2 i 3 pet. Qas, waar geen bescher mingsmiddel tegen baat. bestaat niet. Dan moet men zorgen, dat geen licht van het huis naar bulten uitstraalt. In dit ve band is het gewenscht in kamers, die niet gebruikt worden, de lampen uit Ie schakelen, opdai zij mei uil unachtzaamhcid aangestoken zouden blijven branden. Voor de zelfbescherming is ook van beleekenis het gedrag in het openbaar. Bevindt men zich bij een luchtaanval op straal, ga dan snel naar huis ol een openbare schuilplaats. Voor paniek en volg de aanwijzingen van de politie of van degenen, die met dc leiding belast zijn, stipt op. De auto's moeten worden stilgezet. Het nut van oefeningen is onbetwist baar. Maar dan motten deze goed ge organiseerd zijn, anders worden ze een belachelijke veitooning. algemeen en dal der Oeldersche Vallei In het bijzonder kan voorkomen, Bezuiniging. Uit de memorie van toelichting tot het welsonlwerp tervcrlaglng van open bare uitgaven, blijkt, dat de regtering nog niet bereid is op groote schaal slappen te doen in de richting van samenvoeging van kleine gemeenten. Er is reeds lang voor systematische samenvoeging van kleine gemeenten ten plattclande lot meer rationeele ge- biedseenheden gepleit, omdat zulk een samenvoeging lot vermindering van bestuurskoslen, zoowel In de gemc ten als voor provircie en Kijk Binnenland Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gelderache Valei (e Amersfoort. Inzake de compensatie van graan- echten voor de kippenhouderij is een .Verhandeling gaande met het Depar tement. De Kamer zal bezwaren Indienen tegen een aangevraagde autcbus-con- ccssic Haarlem—Amersfoort—Arnhem Soiingen, voorzoover doorkruising van dit gewest betrelt. Met voldoening nam de Kamer nota van de beslissing der Regcering in zake dc mechanisatie in het Sigaren- bedrijl. Over de invloed van de voorgestelde bezuiniging op de Warenwet zal een inderzoek gedaan worden. In den breede wordt besproken de herziening der Handelsregister-bijdra gen. door dc Regeering voorgesteld, en de voorgenomen ophelfing van eenige K. v. K.. waaronder waarschijn lijk ook deze. Bij de Regeering en 2e Kamer is een wijziging van het Re- gecringsvoorstel ingediend waardoor de grootere bijdragen meer dan vol gens het wetsontwerp worden verlaagd en waardoor toch het tegenwoordige systeem der K. v. K. vrijwel ongewij zigd kan doorwerken. Nota werd ge nomen van een soor'gilijk voorstel der K. v. K. Leiden. Aan het bestuur werd volledige volmacht verleend, om al datgene te doen, wat een aantasting van de eigen aatd der K. v. K. in het leiden, terwijl een doelmatig bestuur erdoor bevorderd wordt. Noodig is een! syslematische samenvoeging van kleine gemeenten tot rationeele gebiedseen- heden, omvattende minstens 5000 In woners. De regeering zou den colleges van gedeputeerde Staten In de onder scheiden provinciën kunnen opdragen daartoe op korten termijn de noodige plannen uit te werken en bij haar in te dienen, waarna dan. zooveel moge lijk In een o( meer algemeene wets ontwerpen, de noodige maatregelen kunnen worden samengevat. Ons Ministerie. Aan mr. H. P. Marchant is eervol ontslag verleend als Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen. Minister Slotemaker de Bruine zal tijdelijk het departement van Onderwijs waarnemen. De Hoogc Velnwe. Oud-minister Marchanl is benoemd tot voorzitter van de Stichting .De Hooge Veluwe". CARBON Steeds het beste Kan'oorboek- en Schrijfmachine handel Langeatraet 84 Telef 528 Amersfoort De Amersfoortsche Zwem- en Polo club organiseeit Nationale Wedstrijden in Pesie's Bad op Zondag 2 Juni, om 2 uur, ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der vereenlging. De heer G. J. v. d. Heuvel heeft in het winkelpand Krommestraat 36 een modern ingerichte metaalwarenhandel geopend. Vertegenwoordigd worden o.m. Gloria- en Iaarsma-haarden en Senking-fornuizen. Voorts de Speed Queen de electrisclie Amerikaansche waschmachine en electrische wringer. Een volledige reparatie-inrichting staat het publiek ten dienste. Voor het examen Icermeesler-gezel typografie, vanwege de Centrale Leer lingen-Commissie te Utrecht gehouden, slaagden onze stadgenooten :de heeren R. jonkhart en A. Heyman. In verband met de verkiezingen voor den gemeenteraad heelt de S.D.A.P. twee verkiezingsvergaderinge georgani seerd. De eerste Donderdag 6 Juni a.s. in de Markthal, waarin Paul Kiis zal spreken. De tweede Donderdag 20Juni in Amicitia. Nationale Reclasseeringsdag. De Zaterdag 18 Mei gehouden col lecte ter gelegenheid van den Nat. Reclasseeringsdag heelt opgebracht de somma van f 721.22". Het comité steil er zeer veel prijs op langs dezen weg nog eens hartelijk dank te zeggen voor al de medewer king die het van zoo heel veel zijden heeft ondervonden. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Wit-Gele Kruis. De Vcreeniging „Wit-Oele Kruis" heeft als haar algevaardigde voor de Centrale .Katholiek Amersloort" aan- Kwezen S. O. Kortbeek, Snouckaert- in 23. St. Henri ens. Wij herinneren aan de maandver gadering der.R. K. Werkliedenvereni ging (Parochie St. Henricus) heden Dinsdagavond 21 Mei 8 uur In de bovenzaal van het parochiehuis Paulus Borstraat. De agenda vermeldt o.m. Inleiding van den heer G. Ensink met het onderwerp .De Centrale Spaar bank." .Wilskracht." Op het gehouden Muziekconconrs te Heemslede behaalde de R.K. Muziek vereniging .Wilskracht" een le prijs Muziekwedstiijd met 350 punten in de Superieure Eere-Afdeeling. Een mooi succes voor onze stadgenooten en voor den leider de heer J. Wakelkamp. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In verband met de plannen tot samen- leging van de Kamers van Koophandel Utrecht en Amersfoort heelt de Fe deratie van Amersfoortsche Midden standsverenigingen een adres aan den minister van economische zaken ge; zonden, waarin zij haar waardeering uitspreekt over den arbeid der Kamer van Koophandel alhier, reden waarom zij er met klem op aandringt, dat bij een eventueele reorganisatie der kamer- dislricten het gewest der Geldersche Vallei onder een eigen kamer bewaard zal blijven. RADIO-CENTRALE. Buitenlandse!) Programma. Woensdag 22 Mei: 11.05 -5.35 Lon don. 5.35—6.20 Droilwich. 6.20-6.50 Keulen. 6.50-7.20 Brussel. 7.20-7.50 Munchen. 7.50—12.20 Droitwich. Donderdag 23 Mei: 10.35—11.05 Deutschland. 11.05—5.35 London. 5.35 -6.20 Droilwich. 6.20-6.50 Leipzig. 6.50-7.20 Brussel. 7.20- 8.35 Stutt gart. 8.35—12.20 London. Vrijdag 24 Mei11.05-12.C0 Keulen. 12.10—2.20 Droitwich. 2.20-5.35 Lon don. 5.35—6 50 Munchen. 6.50—8.50 London. 8.50—10.50 Parijs. 10.50— 12.20 Weenen. Zaterdag 25 Mei; 11.05—12.20 Droit wich. J2.20-I.20 Brussel. 1.20-4.20 Droilwich. 4.20—6.20 Keulen. 6.20— 8.30 Weenen. 8.30—9 50 Droitwich. 9.50-12.20 Brussel. II) Naar Het Circus II) Hij breidde dc armen uit en wachtte. De vrouw schrok ineen, t opende zij nok haar armen. En toen de zoun wccnend aan haar borst lag, vroeg zij onder vreugdesnikken: Augustke, mijn jongen, hoe «omdegij dan zoo opeens naar Mainz?" Maar hij kon in't allereerste moment «iels anders antwoorden, dan dat eene, keer op keer herhaalde woordje .Moedermoeder I" En hij drukte zijn ruige hoofd op teren schouder en ademde diep. Zoo dieP en machtig, als kon hij met dit opademen de moeder geheel in zich opnemen en i;i zijn hart sluiten. Dan zwegen zij beiden en voelden eikaars hart kloppen. Op den kreet ten August en moeder snelden de kinderen naderbij. Maar zij bleven op eenigen atsland schuw slaan, toen zij tegen, welk een fijn gekleed heer er "te. Ernst liep naar de keuken terug te zei tot zijn vader, die op een iets van de tafel weggeschoven stoel zat met knikkebollend hoofd indom- 'ne«Vader, daar is zoo'n fijne meneerMoeder heelt August tegen cem gezegd en hj. 1]Ce(t >Moeder_ moeder!" geroepen." „Dat moet wel onze August zijn, hoe fijn hij ook ge kleed is!". De vader sprong op en ijlde even eens naar het kleine portaal, dat nu vol inenschen stond. „August!" riep de vader, „August, is het waar, dal gij terug naar huis gekomen zijt?" Toen slak August zijn vader dc hand toe en zei„Ja, vader, ik ben werk'lijk weer 'ns teruggekomen. Ons circus staat hier!" „Waarom hebt gij niet geschreven, j duivelsjong?" „Nu I" lachte de moeder, „taat August nu maar gauw binnenkomen en afdoen!" Zij leidden hun zoon en broeder in de huiskamer. Ook daar was er niels veranderd. August zette zijn handkoffer op de commode en plaatste zijn parapluie ernaast. Op de commodekast stond als vroeger het kruisbeeld ondereenslolp, geflankeerd door twee tinnen kande laars. waarop waskaarsen prijkten. „Maar,jongen," zei de moeder, „r.u heb ik heetemaal niets lekkers voor je te eten. Waarom hebt je ook niet ge schreven, manneke!" „Die is goed, manneke I" onderbrak de vader. „Zie me daar'ns dat kereltje! Dat kijkt twee en een halve kop boven ons twee uit en wij zijn toch niet van de kleinsten. En een portie dikker is ie ook geworden, en staarde den reus in. De moeder nam haar portemonnaie en vischte er twee tienpenningstukken uit op, gat die aan Ernst en zei: „Daar ga heen, en haal even 1 twintig penning extra leverworst voor or,zen August. Dan kan hij nog een bordje soep eten. Nu kwamen de vragen en antwoor den los. En toen voor den terugge keerden zoon de tafel weer opgedekt was, moest de moeder aldoor herin neren August, eet (ochlater kunt ge wel vertellen Zoo verpraatten zij den tijd, totdat de moeder plotseling door een belletje in de gang opschrok: „Man, het is al kwart voor twee I Liesbeth komt al thuis, en gij moest om half twee op de zaak zijn." „Nou," zei de vader, „vandaag komt hel zoo nauw niet. Dat zien de hee ren van de zaak ook wel in". Toch maakte hij aanstalten om te gaan. terwijl broeder en zuster elkaar hartelijk begroetten. Toen allen weg waren zei August tegen zijn moeder: „Nu, zeg 'ns,mijn liif, lief moedetke, hoe het met je gaat! Zijt ge nu tevreden en hebt ge geen verdriet meer?" Dan trok de moeder den zoon op haren schoot, en antwoordde hem „Als gij in den vreemde braaf ge bleven zijt, lieve jongen. Want in zoo'n circus bestaat altijd gtvaar voor zoo'n jonge, sterke man als gij zijt, als gij braaf gebleven zijt, lieve August, dan ben ik heel tevreden." August keek moeder vrij in het open gelaat met oogen, waarmee hij niet hoefde te liegen, en antwoordde trouw- haitig „Nee, moeder, gij hoeft niet bang Ie zijn. Ik kom weer lot u terug, gelijk ik ben heengegaan I" Hij wilde nog verder spreken, maar moeder drukte zijn gezicht aan hare borst en kuste hem op het haar. Twee tranen vielen uit haar oogen, en lagen als blinkende parelen tusschen de zijden draden van zijn blonde haren. Terwijl zij een blik naar den hemel opsloeg, zeide zij onder diepe zuchten: „Lieve Qod, hoe dank ik u, dat Gij mijn gebed verhoord hebt!" „Ziet ge, moeder!" ging August voort, „ik heb altijd maar aan u ge dacht, en wilde altijd meer p,J dienen, opdat ik u goede dagen zou kunnen bezorgen. Het is niet zoo makkelijk wat ik iederen dag doen moet, moeder. Maar ik heb hetzelf zoo gewild, en ben gelukkig ook, maar met dc anderen geet ik mij niet veei af. En groot heimwee heb ik altijd gehad. „En wat had ik altijd een verlangen naar u jongen", antwoordde de moeder. „Toen gij weg waart, heb ik eerst ge merkt, hoezeer gij mij aan het hart ligt. Dan zette zij de koffie. August haalde zijn portemonnaie van den dag, haalde er een tienmarkbriefje uit en liet daarvan door de onder- lusschen weer binnengekomen jongenfc een mokkalaart halen, zoodat zij nog eens gezellig op het weerzien zouden koifie drinken. Pas hadden zij koifie gedronken, toen bij August het verlangen opkwam een wandeling door de stad te maken. „Moeder," zei hij, „ge neemt me toch niet kwalijk, dat ik nog even door de oude stad wandel." „Ga dan, jongen", zei de moeder met een gelukkig lachje, kijk maar goed naar alles. En zoo ging August dan uit, om de oude straten en pleinen weer te be zoeken. Hij had zijn moeder beloold niet te laat thuis te komen, zoodat hij voor de circusvoorstelling nog eerst wat eten kon. Het was ook tegen zijn ge woonte in, laat te eten. Doch hij had nog tijd, om op zijn gemak naar huis te slenteren. August ging voorbij het circus en naar den kassier. Hij liet zich daar twee logekaarten geven, zoo dat vader en moeder de voorstelling, waarin hij voor den eersten keer in Mainz zou optreden, konden bijwonen. Hij stak de biljetten in zijn vestzak en nam den terugweg. Misschien had de directeur het in al de Mainzer bladen geadverteerd dat de beroemde trapéze-artist een Mainzer was. En velen zouden daarom speciaal komen om hem te zien. Zij zouden in de handen klappen en bravo roepen. Maar in hun Jharten zeiden zij toch wel een lichtelijk medelijden met hem hebben. De voormalige klerk schudde even, ontstemd over zichzelf, het hoofd, om deze gedachte te verdrijven. Werkte hij niet om zijn dagelijksch brood te verdienen Wordt vervolgd.

De Eembode | 1935 | | pagina 1