F. A. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst N.V. Middenstands-Bank SCHMJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Lnngegracht 28, Awenfoort DE EEMBODE verschat eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbulten Amersfoort f 1.10, franco per past. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €eitibode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 28 Mei 1935 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheld bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen z(n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 17 Niemand weet genoeg, maar menig een teveel. Hemelvaart. Men spot met ons geloof aan een Hemel. ,'n Wissel op de eeuwigheid." Menschen met hemelgeloof worden ZOo'n beetje beschouwd als onvolwaar dige krachten in onze moderne ir" schappij. Alsoi gevouwen handen niet van ste vig aanpakken weten, alsof christen zielen geen motoren kunnen zijn. Waarachtig het Evangelie beeft van storm en kracht als het woord er door- heenloopt dat zegt, dat hel rijk der hemelen geweld lijdt en dat alleen de geweldigen hel in zullen nemen. Hemelgeloof Is geen zwakheid! Hemelgeloof is bemoediging, is steun, is stuwing en spanning die altijd nieuwe krachten aan- en inzet, ja op de ruïnen van hel leven toch de vlag weer hoog haalt Hemel en aarde. Tijd en eeuwigheid. Daartusschen leven wijleven alle menschen. Daartusschen staan onze huizen ge bouwd. 01 'I is op dejbarrc bodem van bergen, o! in de schuttende koelte van 'n dal. 01 ze gebouwd staan solied en stcvig-geheid op weeke grond, ol schraag de schouders, kop In de wind, aan open vlakten of stranden allen tillen ze hun dak naar den he mel en met alle ramen zoeken ze de zon. Tusschen hemel en aarde staan onze woningen, tusschen hemel en aarde leven wc en als we de deur uitgaan blijlt de wereld onder onze voeten en de hemel boven ons hoold. Tusschen hemel en aarde. Vele vergeten den hemel en nooit misschien gingen er meer menschen met gebogen hoold en grond-zockende oogen dan juist in onze lijd. Heft de hooiden omhoog! Daar ligt ons doel, daar de vervul ling van onze wenschen die als bede- laars alle mogelijkheden aftasten Wij hebben hier geen blijvende woonplaats God vindt ons allen te goed voor deze aarde om er altijd te blijven, Hij heelt meer en beter met ons voor. Beantwoorden we aan die goddelijke verwachtingwe kunnen het .Ik heb o uitgestuurd op een leeuw en met 'n jakhals komt ge terug!" ,,'n Adelaar moest ge vangen... en met 'n sprinkhaan komt ge voor me staan." Aio schildert ergens eenOos- tersch dichter, de mislukking van een leven, de bittere tegenvaller van een zoele verwachting. Ook wij zijn op deze aarde uitge stuurd om den hemel te veroveren. Maar wanneer we den hemel verge ten en de aarde gaan zoeken, dan blijft de verwacht.ng Gods onvervuld en de voor ons bereide plaats open en leeg. Heft uwe oogen omhoog- Dan zult ge weten dat uw aardsch beslaan maar 'n kampeeitent is in de woestijn van het leven... en ge zult bereid zijn ieder moment op te breken. Denkt aan den Hemel Dan zult ge geen tijd verliezen aan duizend en een onnutte dingen, ge zult w begeerte naar bezit intoomen, want weet dat bij de grens toch alles moei achterblijven en de donkere dou- ate van den dood alle bagage con- KANTOORBOEKHAHDEL Langutr. 68 te. KrommMtr. TEL. 526 Het Vakkundige adres goor fiskeert. Denkt aan den Hemel. Dan zult ge vrede hebben en houden met allen, want daarboven zullen wt allen samenwonen. Denkt aan den Hemel. En het verdriet zal U de binnen- wegen wijzen die Uw ziel spoediger brengen op de heerbaan naar het Huis '"n den Vader. Denkt aan den Hemel... en die; gedachte zal een lamp zijn voor Uw voeten en in donkere uren gaat dat licht vroeg op Denkt... en bidt tot Hem, Die uit den dood is opgestaan en ten hemel gestegen om voor ons allen een plaats te bereiden. Bidt en vraagt Leg Gij Uw vrede om ons wilde hart i laat ons aan Uw hand den Hemel halen. S. Bavo. 12) IMnar Het Circus Ondersteunde hij niet zijn ouders op een manier zooals hij als kantoorklerk nooit gekund had Hij stak de handen naar voren, deed de handpalmen open en legde ze naast elkaar. Waren ze niet gegroefd en gekloofd als die van een arbeider D lorzulkegedachten gekweld, snelde August naar zijn moeder thuis. Zij was juist in de keuken met het klaarmaken v»n het avondeten bezig. Toen zij August binnen zag komen, zette zij de schotels, die zij juist in de hand had, t>p de keukentafel. „Ga zitten, mijn jongen, ikbenjuisl bijna klaar met het avondeten." August legde de twee kaarten op de Infel met de woorden: „Moeder, ik heb voor u en vader 'wee entrée-kaarten voor het circus meegebracht, mooie plaatsen. Gij gaat eens een keer met mij mee en komt ■ms zien, wat ik presteer „Zeker, jongen", antwoordde de moeder, „ik ga eens mee. Dat wil "eggen, als vader meegaat. Maar die is 'savonds erg moe. Toen zij 'n kropje salade had stuk ^sneden, wierp ze een blik op de kaarten in zei /Minister Merchant. Ingetreden in de Katholieke Kerk. De (bladen slaan er vol van, vrien delijk en onvriendelijk. Zeker, wij mogen, moeten dankbaar zijn dat een zoo strijdbaar en critisch karakter zich eerlijk der waarheid ge wonnen heelt gegeven. Maar het moet ons ook diep doen .gevoelen onze verantwoording. Wij vooral die zonder strijd, van huis uit ons geloof hebben meege kregen mogen bisclfen dat de plicht van katholiek-zijn naar buiten en naar binnen, des te zwaarder op ons rust. Geen hoera-stemming, maar een brandend gebed. Geen trotsch: „Hij is lekker bij ons" maar een deemoedige zorg dat de katholieke waarheid ons meer en meer moge maken lot menschen „voor wie alle dage'en allen uren de eeuwigheid breekt door den tijd en die houden aldoor bij de kampvuren zwijgende wacht gaan bereid S. Bavo. 1BE5TI15 I [VIN - 1210 i OPBÜltN I „VOOR M WMLÏnlJq öT':cS „August, gij hebt den allereersten rang! Daar kunnen wij soort menschen toch niet gaan zitten!" „Ga maar gerust, moedertje, gij hoeft u Iteelemaal niet te geneeren" ant woordde August. „Zeg eens. August, hebt gij dan nooit geen vrees, dat gij eens naar beneden kunt vallen." „Och neen, moeder." stelde Augus1 haar gerust, „als ge alle dagen turnt, krijgt gij mettertijd een zekerheid, dat gij boven in de Incht meent, dat gij onder op den vasten bodem staal „August, ik heb altijd toch nog een beetje schrik." „Hoeft niet. moeder, als ik liet je zeg!" En toen begon August zijn avond maal. Het smaakte Item bizonder. Reeds bij de eerste stekjes, die Itij in den mond stak, herkende hij de toeberei- dingswijze der moeder, en dit ver hoogde zijn vreugde over den terug- keur in het vaderhuis En hij vleide ondertusschen „Maisclt worstje, moeder, bloem ige aardappeltjes, fijn salaalje". Overal voegde hij het verkleiningswoordje achter, om te tonnen, hoe goed het hem smaakle. En dan nam August afscheid van de moeder, die nog vroeg NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per Ol. Vraagt prij s voor onze LUXE 6-PÈftS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Levenslesles. De hartstocht laai ontelbare betreu renswaardige dingen doen en zeggen. Het geloof geeft ons in drie woor den hel geheim van geheel ons be staan: het is een plicht, die vervuld, een smart, die geleden en een apos tolaat, dat beoetend moet worden. In den tuin des levens is één bloem noodzakelijk, die van het geloof daar. waar deze hemelsche plant niet wast, verwelken nog heel wat andere bloemen ras, vooral die van het ware geluk. Waar geen offer is, is geen deugd. Het gebed is de deur des hemels, de weg, die er recht op aan voert. Het eigenlijke uitwerksel der groote crisissen, die het geloof, ja zelfs d" beschaving in gevaar brengen, is: voo' alle christenen duidelijk aan te toonen den plicht van te strijden. De maalschappij wiegt zich, al droo- mend van noodzakelijke vrijheden, ter wijl er moest gedacht worden aan nood zakelijke waarheden. Er zijn twee verblijven, waar niets toegang heeft: hel eene, menscltelljk, in het hart van hen, die beminnen en hopen; hel andere, goddelijk, in den schoot der eeuwige liefde. Onze eeuw heeft een hartewonde, lijdt; ze heeft God gemist. Wij streven er naar met de mode mee te gaan, opdat de wereld ons tot de haren zou rekenen, en toch wanen christenen te zijn. Binnenland De Hooge Veluwe. De uitgestrekte terreinen van de Stichting het Nationale Park „De Hooge.Veluwe" zullen gedurende dezen zomer voor het publiek worden open gesteld van 30 Mei tot 22 Sept. a.s. Op rei». Er worden binnenkort ecndaagsche retourkaarten ingevoerd legen de prijzen van het bestaande buurtverkeertarief, hetwelk dan tegelijkertijd komt te ver vallen. Bevolking. Ingezetenen van alle gemeenten wor den herinnerd aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeentesecretarie aangifte te doen voor het bevolkings register. Bedo« Ide aangifte moet worden gedaan: 1. wanneer men de gemeente gaat verlaten alsdan moe! ccn getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuis- biljet) worden gevraagd Ier secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleveid; 2. wanneer men zich in de gemeente „Zoolang gij hier zijl, slaapt gij toch bij ons, en niet in het circus, hè, August „Zeker, moeder, slaap ik weer thuis!" antwoordde August, en ging op weg. Toen de vader thuis kwam, zeide hem de moeder, dat August twee kaarten voor zijn ouders had achter gelaten, dar zij ook eens zijn kunst stukken zouden gaan bewonderen. Vader zou een beetje vlug moeten eten, want om half negen begon de voor stelling al. Men kon toch ook niet; zoo laat komen. Dat was dan ook te opvallend. De man geeuwde eens er antwoordde „Marietje, ik wil je eens wal zeggen Ik zou den jongen ook verduiveld graag zien werken, maar ik ben van daag zoo vermoeid, dat ik liever wacht tot Zondag. Dan zal hij mij ook nog wel een kaart kunnen bezorgen. Moeder had allerlei bezwaren om alleen naar het circus Ie gaan, toch ten slotle overwon toch de moeder lijke ijdelheid in haar. Zij kon niet wachten om een triomf van haren August te beleven. En bij al dit ver langen had zij toch ook weer een bang angstgevoel, dat des te grooter werd, hoe dichter zij bij het marktplein kwam. Schreeuwend-scherp en schril-helder DE EERSTE Nieuws Holt. Maatjesharing Extra, extra kwaliteit! Glastra's Vischhandel UtrechUcheatraat 40 Telefoon 92 Amersfoort vestigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsver andering verhuisbiljet), afgegeven in de vorige woonplaats; 3. wanneer mer binnen de gemeente van woning verandert. Het hootd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan- gilte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Mr. Mar chant. Er is een brochure uitgegeven door Mr. Marchant, waarin hij zijn overgang verklaart. Ziehier een enkelen zin„Wie een maal de Evangeliën als Gods Woord aanvaardt, en verder gaat, wie bestu deert, wat naar de Katholieke leer op deze grondslag is opgebouwd, hij zal - varen, dat dit logisch sluit... Hoog boven alles uil licht het Kruis van ChristusDe eerste plicht is. aan de ontredderde geesten de waarde van het houvast te leren kennenDe ichten aan de hemel, die Viviani wilde gedoold zien, zijn blijven flonkeren...." Amersfoort Gemeenteraadsver kiezing. Ten gemeentehuize had plaats de loting voor de nummering van de in-; gediende lijsten. Het resultaat was: 1. Kath. Dem. Partij. 2. S. D. A. P. 3. Vrijz. Dem. Partij. 4 Chr. Dem. Unie. 5. Vrijheidsbond. 6. Slaatk. Geref. Partij 7. Amersf. Belang. 8. R. K. Staatspartij. 9. Anti-Rev. Partij. 10. R. S. A. P. 11. Christ. Hist. Partij. 12. C. P. H. Katholieke kiezers! Stemt op lijst 8, de lijst der Katholieke Staatspartij. V olkswoningbouw. Toen in de vorige gemeenteraads vergadering werd atgewezen het voor stel van de meerderheid van het col lege van Burgemeester en Wethouders om garantie te verieenen voor het aan vragen van een Rijksvoorschot voor arbeiderswoningbouw door de vereeni- ging Goed Wonen, werd als resultaat daarvan beschouwd, dat de stagnatie in den verkoop van terrein voor volks woningbouw in het Soesterkwartier werd opgeheven. Dientengevolge werden in behande ling genomen diverse aanvragen van gegadigden voor bouwterrein. Zulks leidde tot het indienen van diverse voorstellen betreffende grond- verkoop voor volkswoningbouw ter behandeling in de hedenavond te hou den gemeenteraadsvergadering, was het licht, dat van de hoogmastige booglampen naar beneden straalde op de den circusingang binnendringende Toen het roode voorhang van den circusingang was weggeschoven, schet terde de koperen circusmuziek op. Het moedertje dacht, dat het wel tijd werd om haar plaats op te zoeken, ais zij niet te laat wilde komen. Maar zij ge neerde zich weer een beetje, dat zij alleen moest binnengaan. Daarom kwam het haar niet ongelegen, dat iemand uit de nabijheid, die zich juist een kaart gekocht had, haar toeriep „Hè, vrouw Grnsz, komt gij ook eens lar uw zoon August zien!" Moeder Grosz ging met den man nnen. De portier nam haar biljet aan, las het nummer van de plaals, en ver zocht de vrouw hem te volgen. Zij liep een paar passen achter den portier aan naar de eerste plaatsen toe. Toen zij echter de elegante dames en heeren en de officieren in de loge zag zitten, zeide ze, meer tot zich zelf, als tot iemand anders: „Nee, daar ga ik niet zitten Zij liep weer terug naar den laatslen rang en ging de trap op naar de galerij, die al geheel bezet was. Toen echter de portier met elegante handbeweging voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Er is dan voorgesteld over te gaan tot verkoop van terrein tusschen Ber- kelstraat en Dintelstraat groot pl.m. 1630 M'. aan Heilygers voor f 10.220; van drie perceelen bouwterrein aan de Berkelstraat en Spaarnestraat totaal groot pl.m. 9701 MJ. aan Vogé N.V. Utrecht voor f45.470; van een perceel bouwterrein aan de Schiestraat groot pl.m. 2600 MJ. aan Dijkman voor f 11.223; van een perceel bouwterrein aan de Waalstraat groot pl.m. 2600 M'. aan J. G. Ovêreem voor f12.600; van een perceel bouwterrein aan de Waalstraat, groot pl.m. 1755 M5. aan Tommei en v. Zoest voor f 11.000. In het geheel bestemd voor den bouw van 140 woningen, waaronder geen winkelhuizen en met beperkende bepalingen betreffende minimum gevel- breedte en maximum kubieke inhoud om te bevorderen dat lage huurprijzen mogelijk worden. .Sportpark Birkhoven. Overwogen wordt eindelijk een aan vang te maken met de verbetering en uitbreiding van het sportpark Birk hoven. De betrokken vereenigingen werden uitgenoodigd hun wenscben dienaangaande kenbaar te maken. De jaarlijksche landelijke studie bijeenkomst der Dr. Ariëns-vereeniging wordt dit jaar gehouden te Amersfoort Hotel Monopole op Donderdag 13 ni om twee uur. Pater dr. Joannes uit Helmond zal behandelen„Psychologie en het prak tisch leven (waarde en nut van de psychologie voor het leven in het al gemeen)". Pater Patricius te Helmond, zal spre ken over„De Psychologie in de prak tijk van het Reddingswerk". De bijeenkomst is ook voor belang stellenden toegankelijk. Uitnoodigingen en alle inlichtingen aan het Centraal Bureau der dr Ariëns-vereeniging te Venlo, dat op verzoek ook het jaar verslag over 1934 toezendt. Naar aanleiding van het succes in Heemslede geeft Wilskracht Woensdag 29 Mei a.s. in St. Jozef een feestavond. Voorat wordt 's avonds om half 8 een serenade gebracht aan directeur Wa- kelkamp. Eindexamen Handelsavondschool. Door B. en W. zijn benoemd tot gecommitteerden bij het eindexamen der Handelsavondschool: A. H. Martens, directeur der Middenstandsbank; A. J. Spiekerman, lid van de Gemeenteraad; K. W. Meijer, procuratiehouder Salo- mens Bouwh. en Industrie en J. L. v. d. Boom, procuratiehouder firma Dorlas, CARBON Steeds het beste Kan'oorboefc- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. R. K. Mannenkoor. Op de Vrijdag j.l. gehouden verga dering is besloten tot oprichting van een R K. mannenkoor. De repetitie's zullen worden gehouden op Maandag avond van half negen tot tien uur. De eerste repetitie is waarschijnlijk op Maandag 17 juni. De plaats zal nog nader worden bekend gemaakt. Mannen en jonge mannen, die zich nog willen aansluiten kunnen zich opgeven bij de heeren J. Rijkers, Breitnerstraat; P. Coonen, Stephensonstraat en L. Spit, W. v. Mechelenstraat. Succes. Het dameszangkoor „Anlmato" onder leiding van Kap. C. Bachg, behaalde Zondag op het te Deventer gehouden zangconcours een le prijs met 350 punten in de eerste afdeeling. Zilveren Bestuursjubileum. Zondag 2 Juni is het 25 jaar geleden dat de heer J. P. v. d. Bos, hoofdcon ducteur te Amersfoort, als bestuurslid van de afd. Amersfoort van St. Raphael werd gekozen, na op 10 Mei van dat jaar lid te zijn geworden. Het overgroot deel is de jubilaris als secretaris werkzaam geweest. Wat hij als zoodanig heeft verricht, is enorm en nog steeds wekken de notulen en jaarverslagen van deze bijna 60-jarige medestrijder de bewondering op van alle leden. Bij den aanvang van de bestuurs functie in 1910, lelde de afd. Amers foort 33 leden, thans in 1935 is het ledental gestegen tot 230. De jubilaris is gezien bij zijn mede bestuurderen en ook bij de leden, zoo dat deze dag zeker niet onopgemerkt voorbij zal gaan. op de plaats, nummer 57 wees, was er niemand meer achter hem. Het rijden en het paardendressuur nleresseerden de vrouw niet bizonder. Zij was blij, wanneer daarvan weer een nummer ten einde was. Met ver langen echter wachtte zij op het op treden van August, dat ongeveer in het midden der voorstelling viel. Nadat weer een nummer van het programma afgewerkt was, riep plot seling een stem uit den nok van de tent, dal de menschen eens naar boven moesten kijken, er was nu ook iets onder het tentdak te zien. Aller blik ken richtten zich naar de hoogte. Een clown zal op de in de hoogte hangende, zwevende trapéze, die plotseling met groote snelheid naar beneden suisde, i De clown gebaarde een grooten schrik. Doch nabij den grond werd de snel heid langzamer, en de clown kwam ongedeerd en veilig op den grond aan. Op hetzelfde oogenblik trad uit den donkeren achtertentuitgang, vanuit de circusstallen, een jonge reus in tricot, een bonte reisdeken als mantel om zijn schouders geslagen. Toen hij deze afwierp en de har monische, gespierde vormen van een jong athleetmensch zich vertoonden, brak er van de galerij-ondereen storm van applaus los, dat door het circus weerklonk. En dat wilde niet ophouden. De knieën der moeder trilden en beefden. Ook zij zag de krachtige schoonheid van haar zoon. Nu trad de turner naar de trapéze, die weer een manslengte van den grond werd opgeheschen, en wilde eraan springen. Maar een clown verhinderde hem dat. Men lachte. Men lachte nog meer toen August den clown bij een tweede poging van zijn grap met duim en vingerspits bij de haren pakle en hem als een kikvorsch, metdebeenen trekkend, uit de manége droeg. Dan sprong August aan den rekstok, die bliksemsnel, door een elelectrische kracht gedreven naar den circusnok bewoog. Toen de volslagen stilte weer was teruggekeerd, en aller oogen zich strak naar den turner onder het hooge tent dak richtten, begon August. Er behoort groote handigheid toe om aan het zwevende rek te zwaaien, zonder een al te sterke slingering te veroorzaken. Iedere beweging van August ging met rukker., zoodat de werkende kracht steeds naar beneden gericht, het rek in stilstand hield. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1935 | | pagina 1