F. A. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN SCHRiJFMACHINELINTEN Fa. H. Eizenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10. Iranco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 4 funi 1935 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijkt tarieven voor handel en nijverheid bf geregeld adverteeren AdvertcnlICn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen xgn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 19 Niets maakt ons laffer en geweten- toozer dan de wensch, bij alle menschen geliefd te zijn. Binnenland Uit „Verweer". Uil .Ter Verweer" van oud-minister Marchant volge hier een cilaat het welk de overweging ineer dan waard is. .In Moskou werd het Christendom, werd alle godsdienstig geloof bestre den als de vijand van het menschelljk geluk. Het heette dat het Duitsche Rijk zich opwierp als het bolwerk tegen het bolsjewistisch communisme. En wat gebeurde hier? Hel Christendom werd door een nieuw heidendom vervangen het Kruis van Golgotha moest plaats maken voor het hakenkruis; de Fiihrer werd als Messias vereerd. Predikanten, priesters en nonnen, die met hoogen moed en zelfverloochening het gevaar trachtten te keeren, werden geleid naar gevangenis en concentratiekamp. Aan de Kerk werd de vorming van de jeugd ontrukt. Berlijn werd mei Moskou broertje en zusje. .Dit angstwekkende gevaar staat aan onze grenzen. Terwijl lallooze geesten door de ellende van hun anker slaan, dreigt de bacil van de vreeselijke ziekte ook ons volk aan te vreten. De poli tieke vrijbuiters, die beweren, ons volk een nieuwe toekomst te zullen geven, zijn blind voor het grootste, het gees telijke gevaar. Zij schijnen zich de illussie te maken, dat zij het in Neder land geheel anders zullen doen. Zij beseffen niet, dat zij ondanks de ge wilde nuance, door de groote beweging zullen worden meegezogen, onweer staanbaar. .De politiek is interessantde lei ding van ons onderwijs is van groot belang; de functie van het goud, het ondernemen van werken, dit alles is van gröote beteekenis. Maar boven alles uit gaat de zorg voor het zedelijk welzijn van ons volk, hoog boven alles uit licht het Kruis van Christus. .Laten wij, nu de vloedgolf dreigt, te zamen erkennen, dat eerste plicht is, aan de ontredderde geesten de waarde van het houvast te leeren kennen, dat ons van ons korte bestaan hier op aarde moet brengen in de eeuwigheid. Geen onderling krakeel, geen haat, maar eensgezinde liefde voor God en voor elkander. Zóó alleen zullen wij ons volk kunnen heenleiden door deze ontzettende gevaren." Nieuwe Pachtregeling. Bij de Tweede Kamer is de nieuwe pachtwet ingediend. In hoofdzaak is het ontwerp samenvoeging tn omwerking vai op 5 Fcbiuarf 1932 door oe Eerste Kamer vei worpen uniweipen van wel, houdtr.de nieuwe regeling van de pacht en hgeling van de pactilco-nmissies. Het nieuwe ontwerp is dan ookjeeu samensmelting van ce verworpen rege ling met een niet onbelangrijke- revisie op ondeideelen. Deze zijn, afgezien van een wijziging van de Zegelwet 1917, het zoogenaamde .continualierecht", de vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen, hel tegen gaan van buitensporige pachtovereen komsten, de berechting van pachtza ken, in verband met de pachtcommis- sies en den vorm van het ontwerp. De bedoeling is, dat de nieuwe rege ling na een overgangsperiode van twee jaren in volle werking zal treden. 13) Naar het Circus August bemerkte, hoe de touwen der tent aantrokken en spanden, en hoe het toestel bij zijn bewegingen schokte. Dan jubelde een blijdschap in hem op. Een ruk nog, een zwaai, en hij vliegt tusschen de beide tros sen van het rek door hoog boven den grond naar de tweede trapéze, op eenigen afstand hangend. Op hetzelfde oogenblik kromp een toeschouwster ineen en wist niet wat er met haar gebeuide Dan merkte zij heel duidelijk, hoe haar kind daarboven de vaste stang losliet en door de lucht vloog. August zwaaide nu naar de derde trapéze. Maar vóór hij er toe kwam, zich er af te slingeren, gilde plotseling een schreeuw door de ademloos stille tent. Een gil, vol ontzetting en afschuw, vol ellende en angst. De menigte huiverde geschrokken, en het publiek ziet een schamel-ge- kleede vrouw in de manége stormen. KANTOORBOEKHANDEL UngMtr, M Lo. Krammutr. - TEL >24 het Vakkundige adres «oor NIC. BOVEE Telef 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Uit den Omtrek ONZE LIEVE VROUWE-G1LDE VAN AMERSFOORT. Achteveld Een militair vliegtuig uit Soesterberg oesl wegens een detect aan den motor een noodlanding maken op het weiland van Wernsen. Tegen den avond is het toestel door personeel uit Soesterberg opgehaald. een hevig onweer vergezeld van zware regen en hagelslag sloeg de bliksem in de boerderij „Kleinhoi", en trof de bewoner in het been. waardoor hij korten tijd bewusteloos was. De heer J. H. Visser slaagde Ie Utrecht voor coupeur (examen Kleer makers-Vakschool). Hoogland De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen 5 juni 1935, des voormiddags half 11 ten gemeenlehuize. Door het Hoofdstembureau is na loting de nummering der ingediende candidatenlijsten voor de Raadsver kiezing als volgt vastgesteld R. K. Staatspartij, no. 2 Hooglands Gemeentebelang, no. 3. Neutrale Partij, no. 4. Protestantsche partij. Geboren .Lambertus Mathijs, z. van W. Brouwer en J. v. Weerhorst. On dertrouwd W. IJ. Tolboom en M. Kaas. J. Vreekamp en J. v. d. Brink. Overleden W. Bokkers, 67 jechtg. van W. Leeuwenkamp. Teunisvan Loen, 73 j., wed. van J. v. Drie. Soest Geboren: Gijsbert, z. van H. J. v. Duinkerken en T. Klomp. Maria Petronella, d. van J. G. Broers en M. J. H. Haarmans. Johanna, d. van H. Lagemaat en L. A. J. Stanneveld. Wilhelmus Petrus, z. van D. v. d. Dijssel en M. W. v. d. Velden. Christiaan Maria-Theodorus Willem. van A. E. Vonk en J. Smeeing. Adriana MargareHia, d. van C de Bruin en M Kogebooin Willemina Mar- garetha, d. van B. Veldhuijzen en C. Kuijpe Hermina, d. van J. de Bree n G. Ri-ijersen. Ondertrouwd: P Heinhuisen J. v Nijendaal. G.-lrouwd: H Helsdinger en H. v. Dorrestcin. R. v. Eijden en S. A Butzelaar. i Over leden Willem Hi-ekstra, 80 j., echtg. van W. C. Lomberg. De Christelijke Besturenbond heeft zich tot den Raad gewend met bezwa ren tegen het uitbreidingsplan, aange zien in het ontwerp weinig of geen ruimte is gereserveeid voor het bou wen of doen bouwen van goedkoope arbeiderswoningen. Soesterberg Tot kantoorhouder van het hulp Post- en Telegraafkantoor .Soester berg" is aangesteld W. v. Ameide te Nieuw Vennep. Uit den Omtrek J Nachtbedevaart met ruim 200 deelnemers. Het zaadje, uitgestrooid door den WelEerw. Heer Kapelaan W. de Jong wederopleving van een oude Maria- devotie in onze stad, heeft wortel ge schoten en is groeiende. Gingen vorig jaar de Zondag voor Pinksteren 70 mannen en jonge lingen mede Ier nachtelijke omgang Maria ter eer, in den nacht van Zater dag op Zondag was dit aantal gestegen tot ruim 200. Dit aantal is bereikt zonder uiterlijke propaganda. In den nacht van Zaterdag op Zon dag waren te half 2 een 200-tal mannen en jongelingen te samen gekomen in de kerk van O. L. Vrouw. Na het bidden van het Klein Officie in O. L. Vrouw, werd gezongen het lied .Maria te minnen", gevolgd door Lof. Onder dit Lof hield Kapelaan de Jong een korte toespraak, waarin Z.Eerw. zijn vreugde uitsprak over het groote aantal dat was opgekomen om Maria ter eer deze nachtelijke oefenin gen mede te maken, de leden aanspo rend dezen nacht eens echt vurig te bidden. Na de zegen met het Allerheiligste, werd gezongen de le str. van „Won derschoon prachtige", waarna de nacht bedevaart werd aangevangen. Van de parochiekerk uit werd de aloude bedevaartsweg gevolgd: Lieve Vrouwestraat. Lieve Vrouwekerkhof, langs de toren, Krankeledenstraat, Lan- gestraai, Varkensmarkt. Westsingel. Zand. Weverssingel, Kamperbinnen poort, Langestraai. Lieve Vrouweslraat, Lieve Vrouwekerkhof, langs de toren, Krankeledenstraat, Langestraai, Kam- perbinnenpoort, Kamp, Achterde Kamp, St. lanskerkhof, Kleine St. Jansstraat, Zuidsingel, Varkensmarkt. Langestraat, Krankeledenstraat, Breedestraat naar de parochiekerk O. L Vrouw Hemel- Met de stoet trok ook mede de ZeeEeiw. Pater Kalveen, missionaris en oud-stadgenoot. Ingetogen, in stilte biddend, werd de bedevaartsweg afgelegd, biddend voor de aangegeven intenlie'sen zeker zal menig bekommerd hart zich met hernieuwd vertrouwen hebben Onder de trapéze, waaraan de tur ner hangt, blijft zij slaan. Zij grijpt naar de beide tippen van haar schort en houdt dien uitgespreid als een springdoek. En nu klinkt geen gillende, doordringende schreeuw meer, maar een klagend, smeekend huilgeroep: „August, mijn August 1" Hem had de eerste kreet doortrild, alsof hem een electrische slag getrof fen had. Hij moest zich vastgrijpen, om niet naar beneden te vallen. Dan kijkt hij naar beneden en ziel juist nog, hoe de uitgespreide den schort ophouden de armen zijner moeder verlamd neer vallen en hoe zij zelf op het gele! zaagsel der manége in elkaar zinkt.; August mist den zwaai van de tra péze op den grond en dan waagt hij, kort besloten den salto-mortale. Wel knikt hij bij het neerkomen in kniebuiging, maar toch is hel op den grond neerkomen zoo sterk, dat hij j dacht, dal de beenen hem onder het lijf werden weggerukt. Dan staat hij trillend weer op. Hij neemt de reis deken, waarmee hij de manége was binnengekomen, spreidt die over liet lichaam van zijn in zwijm gevallen moedfcr, tilt de bewustelooze van den grond op en draagt den lieven last op zijn armen uit de tent. Het publiek was eerst geheel ont steld. De dames uil de loges en op de voorste zitplaatsen waren geschrok ken en huilend opgesprongen. In alle aderen bruiste het opgewonden bloed, en in alle hoofden was verwarring. Toen men op de galerij bemerkte, dal er verder niets gebeurd was, en dat de trapèzeartist desondanks de vo stelling wilde afbreken, ontstond een groot tumult. Ruwe krelen werden geuit. Het gepeupel eischte voortzetting jder voorstelling. August was echter tot I niets ineer te bewegen. Zelfs smeekte hem de directeur erom. August schudde maar het hoofd, en zeidedat hij niet konHij gaf een arbeider een geldstuk en beval hem, een rijtuig te halen. Onderwijl hield hij zich met de be zwijmde moeder bezig, die hij met water en azijn de slapen bevochtigde. Na een tijdje keerde liet bewustzijn terug, en oogenblikken lang staarde Koo. Wllhelmlnutraat TOT 25 JUNI E.K. gewend tot de Moeder, die zoovele eeuwen aller toevlucht is geweest. In de O. L. Vrouwekerk teruggekeerd werden de 2 laatste str. gezongen van het lied „Wonderschoon prachtige", waarna een plechtige H. Mis werd opgedragen door den Deken van het Gilde, Kapelaan de Jong. Na het Evangelie betrad Kapelaan de Jong den kansel, om allen geluk te wenschen met het welslagen van de bedetocht en hen aan te sporen vurige propagandisten te zijn voor de veree- /ing van ons aller Moeder Maria. Na de H. Mis volgde uitstelling van het Allerheiligste met zegen en het zingen van het lied „Wees gegroet, o Sterre". De Lof- en Misgezangen werden op zeer verdienstelijke wijze gezongen door het R. K. Mannenkoor St. Jozef onder leiding van Henk Ramselaar. Moge het Gilde groeien en bloeien. Achter het stuur. In deze tijden voltrekken zich aller- wege grote veranderingen, die aan ons soms zeer bfzondere eisen stellen. Op het gebied van het verkeer is dat niet anders, De motor is thans doorge drongen tot de kleinste plaatsen en onze wegen en straten zijn niet meer denkbaar zonder een massa auto's van allerlei schakering en zonder vele motorrijwielen. Helaas zijn de kranten óók niet denkbaar zonder een dagelijkse rubriek van verkeersongevallen, en zo langza merhand heeft ieder onzer in zijn kring van familie en kennissen wel iemand, die in meer of minder ernstige mate slachtoffer van het snelverkeer is ge worden. Zulks behoeft trouwens niet te verwonderen, wanneer we weten, dat er in een enkel jaar in ons iand meer dan 40.000 verkeers-ongevallen plaats hebben, dat alleen in 1933 daarbij 12.601 personen werden ge wond en dat er in datzelfde jaar 810 oudere en jongere medeburgers aan de gevolgen stierven. Zulke cijfers roepen ons toch wel duidelijk toe. dat het zóó niet langer mag doorgaan en dat alles gedaan moet worden om de veiligheid op de openbare weg te bevorderen. Hoe dit gedaan kan worden? Op I van manieren-Allerlei verbeteringen aan wegen, wagens, opleiding, wette lijke voorschriften, enz. (zullen nuttig - nodig zijn. Maar, men vergete niet, dat het allereerst aankomt op den man (en de vrouw) achter hel stuur. De cijfers wijzen immers uil, dat 75 pet. van de verkeersongevallen veroorzaakt worden door ztjn fouten. Die fouten kunnen van allerlei aard zijn. Maar de grootste fout Is zeker wel: gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel. Laten alle bestuurders toch inzien, dat zij met het stuurrad het leven en de dood van zichzelf en van vele anderen in handen hebben. Laten zij toch begrijpen, dat dit strenge eisen van zelftucht stclr. En laten zij toch inzien, dat die zelftucht óók betekent: zich onthouden van alcoholische dranken. Telkens weer leest men In berichten van ongelukken op de weg en In ver slagen van rechtszittingen, dat de be stuurder „onder invloed" was. En nog veel vaker zal het voorkomen, dat die alcoholinvloed niet zo duidelijk gecon stateerd kon worden, maar daarom (och wel aanwezig was. Zal het .safety first" geen holle frase zijn, dan moet men het glas bier, wijn of sterken drank laten staan. De Vereniging voor Alcoholbestrlj ding bij het Snelverkeer doet langs deze weg nog eens een ernstig beroep op de bestuurders en vraagt hun met nadruk, de eisen der veiligheid inder daad nummer één en eigen genoegens en gewoonten dus daarbij achter te stellen. V. A. S. Namens het A. D. C. C. RUITENBERG, Voorz. P. VAN DER MEULEN, Secr. Voor het door het Centraal Bureau Instituut Pont le Utrecht gehouden examen voor Kantoorstenograal Nederi. slaagden de dames T. Alt.-egt, E. Viskil en de heer J. Boerwinkel alhier. Voor het praktijk-diploma machine- schrijven slaagden de dames: M. v. Lier, Scheerder, de Liever en R. Pabon alhier; de heeren v. d. Linden, Nijhof, A de Smit, v. d. Broecke en W. van Eek, Hoogland. Leerlingen Erkende Pontschool (nieuw adres) Arnhemscheweg 22, Amersfoort. R. K. Spaarbank. In Mei ingelegd f6640.52 In Mei terugbetaald -7044.02 Aantal posten van inlage Aantal posten van terugbetalingen 53 Uitgegeven nieuwe boekjes Afbetaalde boekjes RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Donderdag 6 Juni. 11.05-5.35 Londen. 5.35-6.50 Leipzig. 6.50-7.50 Brussel. 7.50-10.20 Motala. 10.20—12.20 Londen. Vrijdag 7 Juni. 11.05-12.20 Londen. 12.20-3.20 Keulen. 3.20-6 20 Droitwich. 6.20-6.50 Keulen. 6.50-7.20 Brussel. 7.25-8.20 Munchen. 8 20-12.00 Parijs. Zaterdag 8 Juni. 11.05-12.15 Londen. 12.15-2.20 Brussel. 2.20-4.20 Droitwich. 4.20-6.20Munchen 6.20-7.20 Keulen. 7.20-8.50 Droitwich. 8.50-12.20 Weenen. De Christelijk Historische partij wil ditmaal mei meer dan gewone actie den stembusstrijd voeren. Besloten werd een openbare verga dering te houden op Woensdag 12 Juni met als sprekers Baron van 1 uyl van Serooskerken, Jan L. v. Nleuwenhuizen en H. van Galen Last. Vooral met het oog op de mogelijk heid dat de Raad dit jaar links kan worden, beslnot men alle krachten te raobiliseeren. CARBON Steeds het beste Kan*oorboek- en Schrijfmachlna handel Langestraat 84 Telef 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Moderne Kantoor-opleiding. De Erkende Pont School tot voor kort gevestigd Hendr. v. Viandenstr. 4, Is dezer dagen verplaatst naar Arm- hemscheweg 22. Op uitnoodiging van de Directie hebben wij daar eens een kijkje ge nomen en als resultaat daarvan kun- wij mededeelen, dat deze veran dering weikeiijk een belangrijke ver betering blijkt te zijn. In de eerste plaats heeft men de beschikking ge kregen over meer ruimte, maar van meer belang achten wij de uiioreiding en moderniseering van de (ypezaal, welke zoo'n gewichtige rol speelt bij de kantooropleldlng Deze uitbreiding houdt verband met de nieuwe richting in het onderwijs welke men, in navolging van de groolere Instituten Pont. thans ook aan de Amersfoortsche Pont School gaat vol gen. In een keurig prospectus „Goede Posities" geheeten, stelt de directie in het licht, dat van de jongelui die thans op het kantoor een werkkring willen vinden geéischt wordt, dat zij na de algemeen vormende schoolopleiding een afgeronde vakopleiding hebben genoten. In plaats van de afzonderlijke lessen in Typen, Stenografie, Boek houden enz. treden nu gecombineerde opleidingen naar voren als die tot Steno-typist(e), Coirespondent-Steno- typist(e),Boekhouder-Correspondent(e) en niet te vergeten die tot Secretaresse, bij welke laatste opleiding zelfs de conversatie in de vreemde talen niet vergeten wordt! In verband hiermede zijn aan de Erkende Pont School de noodige M. O. leerkrachten in Boek houden en in de moderne (alen ver bonden. Voor deze nieuwe cursussen, die 16 September aanvangen, is de inschrijving reeds thans geopend. Tot slot kunnen wij nog mededeelen, dat aan het Instituut een plaatsing bureau is verbonden, waar alle leer lingen gratis ingeschreven worden, en dat door middel van de Pont-organi- satle over over het gcheele land werk zaam is en zoo de leerlingen helpt bij het zoeken naar een passende be trekking. Vrijdag 14 juni houdt Deurwaarder de Groot weder een verkooping van spoorhout op het terrein van de wa- genwerkplaatsen alhier. In de 21e week dezes jaars moest de gemeente nog ruim f 8000 uitkeeren voor steun aan werkloozen- Te Den Haag slaagde voor het assistenten-examen van de centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken onze stadgenoote mtj J. F. B. van der Scheer. met doffe en wijd geopende oogen hem aan. Toen zij echter haar zoon, voor wiens leven zij gevreesd had, herkende, vroeg zij met bevende slem „Zijt ge gevallen, August?" „Neen, moeder, ik mankeer niets!" stelde August haar gerust. Daar ratelde al een rijtuig aan. August sleepte zijn kleeren bijeen en lei die op den bok van het rijtuig, lichttè zijn bevende moeder erin en reed met haar naar huistoe. Onderweg kleedde hij zich aan. Den ganschen nacht waakte hij bij zijn moeder, die maar niet kon in slapen. Haar ledematen schudden heen en weer van de koorts en haar tan den klapperden. Haar zenuwen waren schrikkelijk aangegrepen. Toen zij rustiger geworden was, sprak zij haar zoon toe„Lieve August, als gij voor je moeder iels over hebt, blijf dan voortaan thuis en trek niet meer met die circusmenschen door de wereld.. Ik moet altijd in angst en vreeze voor jou leven. Blijf thuis en begin weer iets andere. Gij hebt op school al in de catechismus geleerd, dat het zonde tegen het vijfde gebod is, wanneer men zijn leven lichtzinnig op het spel zet. Blijl thuis, lieve August, als gij mij liefhebt. Gij weet niet hoeveel ik om jou lijd. Dan boog de klerk zich voorover en kuste zijn moeder, zuchtte eens en fluisterde schreiende vrouw in het oor: „Moeder, ik blijf thuis, en altijd bij kom houd nu op met schreien." Doch toen de vrouw de toestemming m haar zoon op haar smeekbede hoorde, drongen hare tranen nog hef tiger op. Maar zij weende niet meer van smart en angst om haar kind. Uit vreugde over zijn groote liefde vloei den hare tranen. Zoo was de zoon aan zijn moeder teruggegeven door den kreet van haar beangstigde liefde. Den volgenden morgen gaf August den dtrecteur zijn beslissing. Deze dreigde met gerecht, proces en veroordeeling, „Meneer de directeur, waar niks is, heeft de keizer zijn recht verloren I" antwoordde August lachend. Dan draaide hij zich om, ging en tm afscheid van zijn paard. Zijn moeder echter zei hij, dat hij weer klerk wilde worden. Het lichte, pijnlijke trekken der lippen daarbij bleef het moeder oog niet verborgen. Zij lachte wee moedig en vreugdig tegelijk en zei „Lieve August, het eene offer is het andere waard. Ik heb al met je vader gesproken. Als gij wilt, kunt gij nog smid worden." Nu sloeg dit woord van verlossing en vervulling den ster ken mensch totaal temeer. Toen men echter het plan tot werke lijkheid wilde maken, geneerde August zich toch een beetje bij een meester de stad in de leer te gaan. En zoo trok hij op zekeren dag uit naar Ma- riënborn, om den smid daar aan zijn langer dan een jaar gedane belofte te herinneren. Men werd het spoedig ge heel eens, en August reisde naar Ma- riënborn om het geliefde handwerk te leeren. Zijn Zondagen werden echter geheel aan de moeder gewijd. Dan was hij haar trouwe knecht in huis en keuken. EINDE.

De Eembode | 1935 | | pagina 1