F. A. TULP Taxidienst SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulter. Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 16 Juli 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nQvertield bf geregeld advertccren AdverienttSn moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur In den morgec zfn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 31 Paedagogische wijsheid: Onbetamelijk Is het, wanneer een leerling aan den leeraar vragen stelt, die deze niet kan beantwoorden. Binnenland Comité voor de Zomerpostzegele. Puzzelt gij mee voor een goed en sympathiek doel? Vele prachtige prij zen. Voorwaarden, waaraan gemakke lijk kan voldaan worden. Met behulp van deze woordpuzzle (48 letters) wordt een gezegde gevormd, waarvan iedere Nederlander doordron gen moet zijnhet beoogt, een sym pathiek doel te steunen. Omschrijvingen 45-4-5-11-47 heerlijk jaargetijde. 32-15-33-2-28-h-31 groote stad in het centrum des lands gelegen. 38-46-13 hoort men vaak door de radio. 40-39-16-43-41-31-41-6 was tot voor enkele jaren een politiek verbond in Nederland. In het noorden des lands vindt men het vliegveld: 9-34-36-1-44. 3-35-41-14-31 prachtig dorp nabij Utrecht. 7-25-8-37-18 prachtige bloemen, Aals meer is er door bekend. 28-10 een hooggeplaatst persoon in Nederl. Oost-lndié. Een 12-17 dient om iets in op te ruimen De Meimaand heeft zich dit jaar ge kenmerkt door weer, dat terecht 48-29-19-27 genoemd werd. Met een 20-42-30 spelen kleine kin deren graag. 24-21-26-22 het tegengestelde van achter. Prijzen. Voor de goede oplossingen is de commissie in het bezit gesteld van een groot aantal zeer fraaie prijzen, haar van vele zijden beschikbaar gesteld. Hoofdprijzen: Een auto, een radio toestel, een rijwiel, een reis naar het buitenland, rondvluchten per K.L.M. enz, In totaal meer dan 1000 prijzen. 1Vijze van inzending. De oplossing dezer puzzle kan door iedereen worden ingezonden. Het Is geoorloofd meer dan één oplossing in te zenden. Als voor waarde is gesteld, dat elke oplossing afzonderlijk op een puzzle-briefkaart geschreven moet worden, die voor 10 cent verkrijgbaar is bij de plaatselijke comité's en aan de postzegelstalletjes in de postkantoren. Deze puzzlekaart moet gefrankeerd worden met ten min ste twee Zomerpostzegels van 6 cent frankeerwaarde (thans 10 cent). De oplossingen moeten vóór t Aug. a.s, in het bezit zijn van het secreta riaat van het Comité voor de Zomer postzegels, Tesselschadestraat 9, Am sterdam-West. Naam en adres a.u.b. in drukletters vermelden, De jury ter beoordeeling der inge komen oplossingen bestaat uit:mr. O. T.J. de Jongh, oud-kinderrechter; W. F. Detiger, secretaris-penningmeester A.V.O.; J. A. Josephus Jitta, voorzitter Ned. Ver. Concertgebouwvrienden. De toewijzing der prijzen geschiedt voor 10 Augustus a.s. onder toezicht van notaris F. W. Ludwig te Amster dam. Indien het aantal goede oplossin gen het aantal prijzen overtreft zal het lot beslissen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 15 Augustus bericht. Seminarie Apeldoorn. Het gebouwencomplex aan den Arn- hemschenweg te Apeldoorn dat het Klein-Seminarie van Culemborg zal vervangen, is voltooid. In November 1932 werd op dit groote terrein ae eerste spade in de grond gezel waarmede het sein tot den bouw werd gegeven. Twee jaar is er dus onder leiding van architect Van Hardeveld hard ge- werk!, met het resultaat, dat de onge veer 400 bewoners (leeraren, studenten, religieuzen en inwonend personeel) binnenkort het nieuwe Seminarie kun nen betrekken. Bij de indeeling en de inrichting van het gebouw is zoo practisch mo gelijk gewerkt en luxe is vermeden. Waarschuwing. De Geneeskundige Dienst der Spoor wegen heefl naar aanleiding van ge vallen van zon-verbranding de volgende waarschuwing lot het personeel gericht: Hoewel het van algemeene bekend heid mag worden geacht, dat het z.g. zonnebaden zeer schadelijk kan zijn voor de gezondheid, indien men zich in het begin te lang achtereen aan de inwerking van het zonlicht blootstelt, heeft het zich blijkens mededeeling van een der conlroleerende geneeshee- ren kortelings voorgedaan, dat een belangrijk aanlal personen zich ziek heefl moeten melden wegens zon-ver branding; verscheidenen hunner moe sten daardoor zelfs geruimen tijd hun dienst verzuimen. de zonnebaden dient men, vooral na het zwemmen of baden, aanvanke lijk niet langer dan enkele minuien In het directe zonlicht Ie blijven, welke lijd bij volgende gelegenheden lang zamerhand kan worden verlengd na een zeebad is het noodzakelijk den eersten keer het directe zonlicht geheel Ie vermijden. Men wachte vooral niet tot eenige roodheid optreedt, want den volgenden dag zal dan blijken, dat de verbranding reeds te intens heefl plaats gehad, zoodat ziekelijke algemeene en plaatselijke verschijnselen daarvan het gevolg zijn. Ingezonden (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Wij garandeeren de goede werking van eiken bil ot kochten VULPENHOUDER. Onze service Is eenlg In Nederland. Het Is daarom voor U voordeellg Uw VULPENHOUDER Ie koopen bij KANTOORBOEKHANDEL ders mocht weien wie zich met zijn harkerig optreden bemoeit, volgt hier mijn adres: JOS. MINEUR. Sophialaan 8, Soestdijk. Het vervolg geschiedt in versvorm. Dictatuur van het Politieokraat. Dit laatste woord is wel zeer nieuw en als het nog eens beroemd mochl worden, is dat de schuld van Hooglands meest bekwame speurder mijn onbe kende vriend veldwachter Koenders. Dit creatuur heeft zich op een zoo belachelijke wijze van zijn taak als volksopvoeder gekweten, dat ik niet kan nalaten om dit roemruchte feit te vereeuwigen. De gemoedelijke Peter Kok ging mei zijn twee zonen kijken naar een ver koop en heeft om zijn weg te bekor ten zich een vijtlal meters op verboden terrein begeven. Inderdaad een ongehoord schandaal i dat in het land waar men zoo vrij i frank op den dierbaren bodem leeft volgens een verouderd liedje van voor den oorlog. Volgens artikel zoo en zooveel is het natuurlijk verboden om op ander- grond te loopen, men kan nooit wat sommige misdadigers in hun schild voeren. Niet uit wraakzucht maar louter om dlenstmotieven was de zeer nuchtere veldwachter Koenders er direct bij om den losbandigen opstandeling op de bon Ie zeilen. En toen deze Peter naar oud bóeren- gebruik aan den dictator vroeg of deze gestrenge heer wellicht gek was, kreeg hij te verslaan dat hij Ie zwijgen had of dat er anders nog een verbaal zou volgen. Zulke gebeurlenissen stemmen ons stoere en oprechte boerenvolk niet gunstig voor hel geslacht der orde bewaarders, al is deze snaak dan ook slechts een ongunstig monster van het genus; veldwachter. Een man die in een glazen huisje woont moet nfet zoo ijverig met stce- nen gooien, op straffe zelf in de scher ven te vallen. Want het is nog zeer de vraag of de rechter deze onbelangrijke overtreding zoo zal zien ais de ver hitte kop van bovenvermeld creatuur, zoodat het wel eens kon zijn dat Zijn Edelachtbare verbolgen wordt over het op kosten jagen van rustige mannen en het beslag leggen op den kost baren rechterstijd. De tijd der vendelta is voorbij er veldwachters die wraakgierig zijn ont sieren het zoo in aanzien slaand Ne- derlandsch politiekorps. In verband met de veronderstelde ontwikkeling des veldwachters, moge nog ter zijner informatie dienen dat het woord creatuur niet beduidt wat hij meent dat het is. Maar ik meen goed te doen om te signaleeren dat een quasi-formeel pro cesverbaal niet meer >n den smaak valt van dezen tijd. Zulke museum- sakken maken het Gezag belachelijk en Jzijn een ergernis voor fatsoenlijke lieden. I De Burgemeester laat ik er bullen. Voor bet geval dat veldwaker Koen- Zilveren jabiUnzn St. Viaccntias- ereeniging, parochie St. Henrietta. Zondag was het 25 jaar geleden dat het St. vincentiuswerk in de parochie St. Henricus in eigen afdeellng werd aangepakt. Voordien bezochten eenige heeren uit de binnenstad de gezinnen van het Soesterkwartier. Toen dan de atdeeling van de St. Henricus-parochie in het leven was geroepen bleven eenige heeren uit de stad lid van deze afdeellng. De heer B. Brom, sinds 14 jaren voorzitter, is als lid uit de stad sinds de oprichting lid van en werk zaam in de St. Henricus-parochie. Te 10 uur werd een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door den parochieherder Pastoor Hooijman mei assistentie van de Kapelaans Ver- noolj en de |ong. Het zangkoor, onder leiding van Kapelaan C, Bachg. voerde op verdien- Telef. 1093 Tel. 1830 Belangrijk Nieuws Groote PRIJSVERLAGING STADSRITTEN n. maximum 25 cent Speciale Dagprijzen voor toertochten. NIC. BOVEE Kemp 41 Standplaats naait Hotel Monopole. Amersfoort van Hans Scheiffes. Na het Evangelie hield Pastoor Hooij- an een feestpredikatie, waarin de ge wijde redenaar hel St. Vincentiuswerk schetste als een liefdewerk van de edelste en beste soort. De waarde van de werken stelde Z.Eerw. aldus: op de eerste plaats de werken rechtstreeks voor God, vervolgens voor de ziel en daarna voor het lichaam van den mensch. Het Vincentiuswerk is zielewerk. Goede Katholieke gezinnen die in stoffeiijken nood verkeeren moeten geholpen wor den door het Armbestuur. DeVincen- tianen komen in die gezinnen, waar naast stoffelijke nood ook zielenood heerscht. Bij het huisbezoek wordt van hart tot hart, van ziel tot ziel gesproken en wordt getracht ook de geestelijke nood op te heften. Dit mooie werk wordt niet altijd gewaardeerd en we weten het, de Vincentianen vragen geen dank voor hun werk. Moge de goede God dit werk blijven zegenen en ook zijn zegen uitstorten over hen die dil werk te Zijner eer verrichten. Z.Eerw sloot met een opwekking de schaal- collecte voor het Vincentius werkrijkelijk te willen gedenken. Na de Hoogmis had tol I receptie plaats in de gymnastiekzaal der R. K. jongensschool, waar velen kwamen om hun gelukwcnschen aan ie bieden. Als eerste werd het woord gevoerd door den vice-voorzitler van den Bijz. Raad de heer P.Jos. Hamers Spr. herinnerde er aan dat vóór 25 jaar geleden een groote St. Vincenlius- vereeniging haar werk verrichtte over de geheeie slad. Er werd prettig ge werkt. Toen uit den Haag het advies kwam In Amersfoort het Vincentius werk parochieel in Ie deelen, werd dit niet prettig gevonden. Toen er één vereeniging was bestond deze alleen iiit heeren van de binnenstad, zoodat in het Soesterkwartier eenige heeren uit de binnenstad lid werden van de atdeeling St. Henricus en aldus een steun zijn geweest voor de nieuwe leden. De heer Brom, sinds 14 jaar Pre sident van deze conferentie, is sinds de oprichting lid. Hij was de man uit de binnenstad die het Soesterkwartier reeds kende. Spr. wenschle de jubi- leerende conferenlie en den jubilaris van harte geluk en hoopte dat God Zijn zegen zal blijven schenken opdat vruuchtbaar gewerkt zal kunnen worden op den dag naar het gouden jubileum. Geiukwensclien waren ingekomen van het Hoofdbestuur uit Den Haag, van het Armbestuur, van Mr. D. Hamers De heer Oerard Bunnik sprak vi volgens namens de leden woorden v huldiging aan het adrts van den jubi leerenden President, de heer B. Brom, die zich steeds met ilelde heelt ge geven voor het mooie werk. Hij is voor ons jongeren meermalen een rem geweest In onze overdreven Ijver voor de armen en heeft steeds een voor beeld gegeven aan allen. Als herin nering aan dezen dag werd de jubilaris een mooie plaquette aangeboden door de leden met voorstelling van den H. Vincenlius beoefenend zijn heerlijk Apostolaatwerk. Pastoor Hooijman wilde ais herder der parochie en als voorzitter van 't Ke-kbesluur de heeren Vincentianen dankzeggen voor hun mooie werk en voor de persoonlijke offers in het be lang der armen gebracht. Moge God uw werk blijven zegenen en ook per soonlijk Zijn Zegen U doen toekomen. Z.Eerw. wenschte in het bijzonder den President van harte geluk met zijn ju bileum en sloot met den wensch, dat God, die de armen bijzonder liefheeft, die liefde moge uitstrekken over hen die de armen de helpende hand toe reiken. Woorden van gelukwensch werden ver volgens nog gesproken door den heer J. A. Oeers, namens de Conferentie parochie Si. Anslridus, Dr. J. Aghina namens de Conferentie parochie O. L. Vrouw Hemelvaart, den heer C. J. Visser namens de Conferentie Si. Fran- ciscus Xaverius en den heer L. W. v. Loon, als lid van de Vereeniging voor .Stille Armen", terwijl de jonge col lectanten voor het St. Vincentiuswerk in deze parochie een spreekkoor vorm den en aldus hun gelukwenschen aan boden. Talrijke personen kwamen daarna gelukwenschen onder wien we opmerkten Pastoor Spitzen, de Kape laans de Jong, Bachg en Vernooy en afgevaardigden van de parochiale K.J.M. De heer Beaufort sprak namens de parochieele Werkliedenvereeniging woorden van gelukwensch. Tot slot voerde het woord de jubi- leerende president de heer B- Brom. Toen voor 25 jaren, aldus Spr. de wenschelijkheid bleek een eigen con ferentie te stichten in deze parochie, had ik al 2 jaren het voorrecht hier de parochianen te bezoeken, en toen er dan ook vrijwilligers gevraagd wer den heb ik me direct gemeld en heb ik gaarne en met liefde in deze parochie gewerkt. Spr. bracht dank voor den steun steeds van de parochieele Gees telijkheid ondervonden, voor den steun van den Bijzonderen Raad, waar wel eens werd opgemerkt dat we te duur waren. We zijn er dan ook met toe stemming van den pastoor der parochie in geslaagd wekelijks een collecte te doen houden aan de hulzen, waarvoor we de jeugdige werkers dank zeggen en de hoop uitspreken dat zij ons werk in de toekomst zullen voortzetten; Dank bracht spr. aan zijn me broeders voor hun ijver en reikle allen een zilveren herinnerlngs-medaille uit voorstellende St. Vincentius met inscriptie aan de achterzijde. Een vijftal bloemenmanden waren ontvangen van den Bijzonderen Raad, van 't Kerkbestuur, van de Conferentie St. Ansfridus, van 't School- en Kerk bestuur en van de parochieele Werk liedenvereeniging. 's Avonds kwam men in intieme kring bijeen. Ook in de kruidenierszaak beer K. aan den Kamp Is in den nacht ingebroken. Nabij de Herlekop kwam een mili taire aulo in bolsing met een luxe auto, waarbij de luxe auto aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt werd en de tweede militaire auto licht beschadigd werd. Een naast den bestuurder van de luxe auto zittend persoon kreeg lichte snijwonden. De maréchaussee heeft de zaak in onderzoek. Geslaagd voor Belgisch Muziek college. De Heer Marius van der Werf te Amersfoort, slaagde aan het Belgisch Muziek-College te Antwerpen voor het Diploma Piano-Theorie hoogste graad. Marius van der Werf is een leerling van Adriaan Lieffering te Bussum. Torenzang. Woensdagavond 8 tot 9 uur speelt de beiaardier S. van Kalveen volgende liederen op den groote toren: Van Cath, van Rennes: Des Zomers, Meiliedje, Meimorgen, Lentetijd, Ave Verum. Klein vogelijn, bewerking v. Joh. Veer. In den regen, Kent gij het land. Mijn Nederland, Naar zee, De kabels los, Gezang: Keer weer. Voor een goed doel. Ingezonden. Na het overlijden van onze zoo algemeen geliefde Koningin-Moeder, besloot men iets belangrijks tot stand te brengen, dat nog in lengte vanda- i zou getuigen van de hoogachting liefde, welke ons volk voor Haar koesterde. En de keuze was niet moeilijk; iedereen van ons weet, hoe reeds van den beginne af aan tijdens Haar huwe lijk met Koning Willem lil. Zij zich persoonlijk heelt gegeven aan de be strijding der tuberculose als volksziekte. En dit was een taak, die toen in de jaren voor 1900 groote beteekenis had als stuwende kracht. Pas in 1903 werd opgericht de Nederlandsche Centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose. Het prachtige buitenverblijf Oranje Nassau's Oord kwam na het overlijden van den Koning in haar bezit. Zij schonk dit aan eene stichting, die bet Inrichtte tot een sanatorium voor long lijders en voegde hierbij f200.000 uit hel nationale fonds. Haar bij het af treden als regentes aangeboden. In 1901 werd het sanatorium ge opend en slechts weinigen weten, welke grootefinancieele ottersZij schonk, vooral gedurende de zoo moeilijke oorlogsjaren. Daarom is het ook zoo juist gezien, dal het Ie vormen .Nationale Koningin- Moeder herdenkingsfonds" bestemd wordt voor de bestrijding van de tuberculose, als voortzetting van het werk, dat zij tijdens Haar leven met zooveel succes heeft begonnen. Wil dit echter van eenige beteekenis worden, dan dient iedereen zooveel mogelijk mede te werken. Een talrijke commissie in Amersfoort, waarvan onze burgemeester de voorzitter is, zal langs verschillende wegen trachten ook in onze stad gelden hiervoor bijeen Ie brengen. Daarom verdient het bestuur der Amersfoortsche Zwem- en Poloclub ons aller dank, omdat zij op 23 juli a.s. in Pesie's Bad en zwemfeest zal organisceren, waarvan bijna de geheeie opbrengst ten goede zal komen aan het a.s. Nationale Fonds. Zwemmen en de daaruit voorkomende verbeterde verzorging der huid is zeker ook één van de middelen om de tuberculose te bestrijden. Een bezoek aan Pesie's bad, (ad vertenties in de plaatselijke bladen zullen U daaraan nog wel herinneren) zal U een prettige avond bezorgen en tevens iels bijdragen tot de bevordering van het groote doel, dat onze geliefde Koningin Emma gedurende Haar leven heefl nagestreefd. Het is absoluut niet noodig, dat nog zoo vele onzer landgenooten door tuberculose op een langdurig ziekbed hun mooi jong leven moeten slijten, maar slechts eene algemeene samen werking met een gezond enthousiasme kan hier iets belangrijks tot stand brengen. Namens het bestuur van het Amersfoortsche Comité. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrljfmachlnehandel Langestraat 84 Te let- 528 Hebt U een Tui of «ufo noodig Amersfoort De Amersfoortsche Stationschei, de heer Putto, gaat straks wegens hel be reiken van den pensioengerechtigden leeflijd, den dienst verlaten. Op 16 Mei 1929 werd hij hier geplaatst. Door de Tooncclvereeniging .Ons Genoegen" ondcrafd. v. d. R. K. Werk- lledenver. .St. Jozel" is tot regiseur benoemd den heer P. Lorijn uit Zuilen. Begin Aug. wordt onder zijn leiding een nieuw tooneelwerk in sludie ge nomen. Liefhebbers voor tooneel, mits lid van vak- of standsorganisatie, kun nen zich opgeven bij de secretaris van bovengenoemde vereeniging H. Ver heuvel, Hoogeweg 19, alhier. Eindexamen Handdweil ooi- Geslaagd M. J. Arntzcn, H. Hane- wald, A. Harmse, Soutic Hcidenrijk, P. Hienekamp, A. W. v. d. Hoek, Hln- dertje de Jonge. Leonora Kampfraath, W. R. Klaasing. C. A. van Maldegcm, L, Planjer. A. M. Rubens, Cornelia Schuts, C. Volp. D. S. Weasels, J. Zoelqout, H. C. Zwaan, H. J in, H. J. Anbeek, ra Beller. H. de Is, S. O. Duurma, Wlerls. Rich. Hot. Viotta. Viotta. Te Utrecht is geslaagd candldaatsexamen pharmacic mej. A. iM. Haan alhier. Inkwartiering. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op de Afdeellng Bevolking en Militaire Zaken, Stadhuis Kamer 3, inzage kan worden genomen van de herziene lijst, bevattende de namen der iuwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgs volk in aanmerking komen, met aan duiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschik bare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kun nen voorzien. Aan de Middelb. Technische School te Utrecht werd het einddiploma van de atdeeling bouwkunde behaald door H. Hazelaar en M. Vonkeman alhier. Bos, J. Brands, 5 J. de Frenne, C. Haagen, Th. Jansen, H. Kisner, H. P. van Poelgeest, J. C. Rutteman, J. J. M. Schtmmei, Lijsje Schimmel, W. P. Schuil, D. Stccnmeijer, E. Thijssen, A. v. d. Vlasckkcr, J. van Weizen, Adriana v. d. Witte, C. Zwager man. Afgewezen 15 candidates Op veelvuldig verzoek wordt op Zondag 28 Juli een 3e tocht per tou ringcar naar Kevelaer door het Reis bureau „Hollandia" georganiseerd. Zie advertentie in dit nummer. Eindexamen R.H.B.S. 5 j. c. Van de le drie groepen slaagden voor het eindexamen atdeeling B: A. A. Ganseman, mej. J. L. Kuiler, inej. I. Leopold, C. v. d. Westering, C. Westerterp, O. T. A. Donkersloot, L. J. Nuysenburg, mej. P. O. Brouwer, P. J. Kuperis, O. C. A. Mulder, mej. H. Steinen. F. W. L. Dolmljn, H. Struik, H. L. van Uchelen, A. van Uchelen, E. Gerrits, mej. J. A. C. Hijlkema, mej. H. I. Kok. Maandagavond vergaderde .Handel en Nijverheid" onder leiding van den heer Wijk. Ter sprake werd gebracht de llchtstoet van de Oranjevereenlging. De vergadering Het het aan 't bestuur ■er te handelen naar goedvinden. Aangaande de samenstelling van een zwarte lijst konden nog geen nadere mededecllngen gedaan worden. De Voorzitter is van meening dat de lijst zal komen. Men besloot de aandacht der Raad te vestigen op de aangekondigde tariefs verlaging van de P. U. E. M. en de Raad te wijzen op de bepalingen in het contract van overname, dat elke wijziging aan de Raad moet wor den voorgelegen om te hooge tarieven van de P. U. E. M. te voorkomen. Onze stadgenooten de dames M. A. A. Rijke en W. de Hoog slaagden te Den Haag voor het volledig examen leerares Nijverheids-onderwijs N.A. Voor het toelatings-examen dag cursus van de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam slaagde de heer P. v. Herwaarden Jr. alhier. Merk eens op hoe heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen Is Juist ook too noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door In alle ruimten tusschen tanden en kiezen, waar de borstel niet kan komen. IVOROL, Do Nederlanden he Tandpaota.

De Eembode | 1935 | | pagina 1