F. A. TULP Taxidienst Nic. Bovee SPOED-COPIEERWERK? Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegrnchf 38, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bern bode, gevestigd te Amersfoort De €embo<k Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 16 Aug. 1935 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. BIllQke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Jen Vrfdag vóór 8 uur Teli Negen en Veertigste Jaargang - No. 40 Men beweert dat zij, die niet plan zijn den arme Iets te geven, het nauwkeurigst informeeren of hij de gift wel waard is. Epistel en Evungelle. 10e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthifirs XII, 2-11. Broeders! GIJ weet dat gij, toen gij heidenen waart, tol de stomme afgo den gingt, naar dat gij geleid werdi. Daarom maak ik u bekend, dat nie mand, die door den Oeest Gods spreekt, Jezus vl rekt, en niemand, tenzij door den Heiligen Geest, kan zeggen: Jezus is de Heerl Er is nu verscheidenheid van genade gaven, maar het is dezelfde Geestook is er verscheidenheid van bedieningen, maar het is dezelfde Heer: en er is verscheidenheid van werkingen, maar hel is dezelfde God, die alles in allen werkt. En aan een ieder wordt de open baring des Oeestes geschonken ten nutte. Den eene wordt door den Qeest geschonken een woord van wijsheid; aan eenen andere een woord van welen- schap naar denzelfden Geest; aaneeneri andere, in denzelfden Geest, geloof; aan eenen andere, in dien éénen Geest, een genade-gave tot genezingen aan eenen andere werking van wonder krachten, aan eenen anlere proletie, aan eenen andere onderscheiding van geesten, aan eenen andere verscheiden heid van talen, aan eenen andere uitlegging van reden. Dit alles nu werkt de één en dezelfde Geest, die aan een ieder toedeelt, gelijk Hij wil. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVIII, 9—14. In dien tijd sprak Jezus deze gelijke nis tot sommigen, die op zich zeiven vertrouwden, als zijnde rechtvaardigen, en die de anderen verachtten: Twee menschen gingen op naar den tempel om te bidden; de één een Pharizeër en de arfdere een tollenaar? De Phari- zeör stond en bad aldus bij zich zelven God lik dank U, dat ik niet ben gelijk de overige menschenroovers, onrecht- vaardigen, ovcrspelers; nog ook gelijk deze tollenaar. Ik vast tweemaal in de week, k geef tienden van al wat ik bezit. En de tollenaar, van verre staande, wilde zelfs zijne oogen niet naar den hemel opheffen, maar hij sloeg op zijne borst, zeggendeOod! wees mij, zon daar, genadig! Ik zeg u: deze ging gerechtvaardigd naar zijn huis en gene niet; want die zich verheft zal ver nederd, en wie zich vernedert zal ver heven worden. Maandag 19. H. |oannes Eudes, 2e geb. v.h. Octaaf. Dinsdag 20. H. Bernardus Abt, 2e geb. van het Octaaf. Woensdag 21. H. loanna Francisca, 2e geb. van het octaaf. Donderdag 22. Kerkwijding der Ka thedraal, Mis Terribills. (Gemeenschap pelijke), 2e geb. v. d. Octaafdag, Credo gedurende hel Octaaf, gewone Prefat e. Vrijdag 23. II. Philippus Benitius, 2e geb. van Kerkwijding, 3e geb. en laat ste Evangelie der Vigilie van den H. Barlhoiotncus, Credo. Zaterdag 24. H. Birtholomeus, Credo' Prefatie der Apostelen. Evangelleverklarlntf 10e Zondag na Pinksteren. Onze Moeder de H. Kerk leert ons dat al het goede in den menschkomt van God. „Door de genade Oods ben ik wal ik ben", zeide St. Paulus. Deze zeer gewichtige waarheid is de grondslag van geheel het christelijk leven, zoowel voor de grootste heili gen als voor hen die nog slechts weinig gevorderd zijn in de christelijke volmaaktheid. Alles wat we zijn, zijn we door de genade Gods: het goede, dat we in ons zelven vinden, hebben we niet aan ons zelven maar aan God te danken. Hieruit volgt dat er voor ons nooit reden bestaat groot te gaan op ons zelven, op onze rechtvaardigheid en er nooit reden bestaat met minachting neer te zien op anderen die in onr eigen oog minder goed zouden zijl dan wij zelven. Alles wat wij hebbei hebben we van God en 't is onzeker of God ons morgen zóó helpen zal als Hij in 't verleden deed. Vandaar dat volgens de christelijke schrijvers de nederigheid, het bewustzijn van eigen onmacht, de grondslag is van het deugdenleven en de zelfingenomen heid, het zelfbehagen een miskenning is van Gods genadegaven en de eerste stap naar den ondergang. Dit alles heelt Jezus zijn volgelingen voor oogen gehouden in de episode van het evangelieverhaal van dezen Zondag. Wij garandeeren Onze lervlce I* een Ik In Nederland. Het li daarom voor U voordeelle l VULPENHOUDER te koopen bij KANTOORBOEKHANDEL Mtr. M to. KrommMtr. TEL. t Hotel Monopole. Kantoor Kamp 41 Tetef. 1093 Tel. 1830 K. J. V. I. Liturgische Kalender. Week van 18 -24 Aug. NB. Dagelijks tot en met Donderdag! Credo en Pref. v. d. H. Maagd. j Zondag 18. 10e Zond. na Pinksteren.' Tijdeigen. Mis Cum clamarem, 2e geb, v. li. Oct. Maria ten Hemelopneming. 3e geb. H. Agapitus, Pref. H. Drievuld. 4. Kiev beweging lijke bezwaren, dat het toetreden bijna moreel onmogelijk wordt gemaakt? Fantastisch groot is het aantal voor- oordeelen. dat er bestaat tegen de K.J.V. Menigeen, die den moed had in het >1 van den leeuw te kruipen, is door •t zien van de werkelijkheid spoedig genezen van afkeer en tegenzin. „Wij moeten menschen vormen, geen irreëelc Schwarmers. Want het zijn lang niet de slechtsten. die instinctma tig een afkeer hebben van de heilige- boonengroep". („Bouwen Juli '35 j. P.) Wanneer de K.J.V. werkelijk een verzameling was van bovengenoemde elementen, zou ik in dit schrijven niets doen dan allen, die nog over een zekere mate gezonde levensopvatting beschikken, te adviseeren, me te helpen n deze beweging zoo gauw mogelijk t de wereld tc helpen. Men noemt echter ook wel eens over dreven, wat in christelijken zin gespro- tens een poging tot beheer- sching beteekent. Dat een vereeniging, die althans tracht stelling te nemen te gen den tijdgeest door eenheid van han- zlen en doen, van werken en de han den uit de mouwen steken, van sober heid en sociabiliteit, onze doorsnee pu blieke opinie irriteert, is een alleszi verwachten reactie. o'n jeugdbeweging-voor-alle- standen misschien een gevaar opleveren door het feit. dat kinderen van minder gegoede standen moreele en bescha vingsgevaren zullen meebrengen? Dit is overdreven en irreëel. „Moreele exces zijn waarlijk niet het monopolie van één bepaalden stand, en tenslotte is hier het karakter der jeugdbeweging beslis send." („Bouwen", Juli '35.) Loopt het Apostoiaatsterrein alleen rar beneden breed uit en is er voor de kernen daar boven geen arbeid tc vin den op eigen hoogte? „In vele gevallen dreigt ook daar veel ten onder te gaan aan een teveel van genietingen. Een verval in a-socialiteit, snobbisme en geblaseerd zijn." „Wat een mooie, nuttige jonge levens verschrompelen daar niet tot a-sociale wezens, die geen genot meer vinden in genoegens en reizen, waar een ander een heel leven naar blijft verlangen. Zij accepteeren de grootste reis, den n sten boekenschat, het uitgezochtste eert, de beste film en de meest exquise opera ot tooneelvoorstelling vanzelfsprekendheid dan eer gevoed kind een dagje uit voi jaardag en een stuk krentenbrood op Zaterdag. Op jongen leeftijd zijn volslagen blasé.'beu van alles en n welijks meer te ontroeren door wat ook. Zij zijn beu van een autotocht, waar een normaal kind gelukkig is met een nieuwe fiets." („Bouwen" Juli '35, J.P.) Meisjes van betere standen. Velen zijn er onder u. die dit alles evenzeer veroordcelen als bovenstaande regelen. I Hoe krachtig en veelbeteekenend kan uw apostolaat naar boven zijn, als ge de groowre levensvreugden, die ge genie ten kunt, met een blije fierheid en le vensdurf houdt binnen de grenzen der Telef. 1830 Tel. 1093 heeft zijn prijzen sterk VERLAAGD BUITEN-RITTEN VASTE PRIJZEN aTADSRITTEN minimum 15 c'nt zijn, wanneer deze door menschen en vooral door zieken en kinderen worden genuttigd. Bovendien moeten als ondeugdelijk orden betiteld die waren, welke, niet tegenstaande zij voor de gezondheid geenc schadelijke eigenschappen bezit- echter minderwaardig zijn. doordat niet voldoen aan zekere eischcn van nenstelling. voornamelijk aan een nimum voedingswaarde, door hun te hoog gehalte aan. voor de voeding, waa.delooze stoffen. Deze ondeugdelijkheid kan te wijten zijn aan den aard en de samenstelling van ifet artikel, doch ook aan de behan deling. welke het oorspronkelijk deug- igsmiddel. op zijn weg van evangelische soberheid en liefde. Welk :en rijkdom v-.n lev.-nsvreugde zoudt ge •n u hien kunnen verspreiden, wanneer ge anderen ook leert genieten van de wezenlijke schoonheid van het leven, van de schoonheid der kunst, muziek en edele genoegens des geestes. God gaf i u tot uw eigen ontspanning, maar te ens om ze aan anderen mede te deelen n ook hen tc leeren genieten. Zijn er dan geen werkelijke fouten en ■erkelijke bezwaren tegen de jeugdbe weging? Overal waar menschen werken •orden fouten gemaakt. Ook hier zijn gemaakt. Maar zc zijn er, om te ver beteren en we kunnen zc niet verbeteren zonder de hulp van allen, die door den bisschop geroepen zijn. Waar een jeugdbeweging eenzijdig oest opgroeien, ontving zc reeds on- iddellijk het stempel van een bepaalde levenswijze, van bepaalde levensge woonten. Dat daarin veel uitwendig- iddelmatigs en zelfs afstootend-gevoe- lerigs kon groeien, vindt zijn oorzaak in het gemis aan een gezond tegenwicht van opheffende en neutraliseerende krachten. Dit is geen verloren zaak. eenvoudig een kwestie van mede aanpakken. We herhalen onze vraag. Is er ge brek aan geestelijken rijkdom bij hen, e tot nu toe afzijdig bleven? Neen zeker niet. Men wil en wil gaarne meewerken aan de actie, door den bisschop gevraagd. Een eerste en voornaamste eisch van elke werkelijke katholieke actie is echter: werken vol gens de wijze en in de organisatie, door den bisschop voorgeschreven: want daar. waar de K.A. gaat werken op eigen gekozen terrein en volgens eigen verlangde methodes houdt ze op wer kelijke K.A. te zijn. Een gezamenlijke, ijverige werkzaam heid zal ons mogelijk maken, dat te beteren, wat tot nu toe een redelijk tief scheen, om afzijdig te blijven. De Kerk roept u, vraagt u dringend In Haar groote, universeele zending mogen bijkomstig-persoonlijkc moeilijk heden geen beletsel vormen. Kennen den geest en den nood van den tijd! Noblesse oblige. Dus zeker de adel vap het kindschap Gods. Liefhebberij houdt op daar, waar verantwoordelijk heid begint. VITESSE helpt U billijk en vlug VRAAGT PRIJS! 't Valt altijd meel KON. WILHELM1NASTRAAT 10 Overheidstoezicht op Voedings- en Genotmiddelen. Als een der meest nuttige instelling! in het belang der volksgezondheid, is noemen de Keuringsdienst van Eet- i Drinkwaren en Gebruiksartikelen. De geschiedenis van de vervalschin- gen is bijna zoo oud als de wereldge schiedenis. Reeds Dioskorides en Plinius berichten ons over de vervalsching Saffraan. De vervalsching der dingsmiddele- moet in ae middeleeuwen een ongewoon grooten omvang genomen hebben, want de verordeningen i Duitschc handelssteden zooals Mi chen. Neurenberg er: Regensburg uit de He en 15e eeuw. stellen buitengewoon zware straffen vast tegen dit misdrijf. In Neurenberg werden in 1444 en 1456. vervalschte specerijen verbrand of le vend begraven. Het mag als algemeen bekend gelden, dat de meeste voedings- en genotmid delen. ook heden ten dage nog worden vervalscht. hetzij met voor de gezond heid onschadelijke, doch voor de 1 ding waardclooze stoffen, dan wel bestanddeelen, welke minder gevaarlijk producent tot consument heeft o.ider- lan. In de derde plaats moeten onder on deugdelijke waren worden gerekend dezulke, welke door ontleding of bederf, hetzij deze veroorzaakt is door onprac- tische behandeling, onoordeelkundige of wel te lange bewaring, een abnormale reuk c' smaak, of een onoogelijk uiter lijk hebben verkregen. De Keurings dienst van Eet- en Drinkwaren en Ge bruiksartikelen. stelt zich dan ook ten doel. zoowei schadelijke en ondeugde lijke. als bedorven waren uit het verkeer te weren. Dit toezicht komt derhalve ten goede aan den gezondheidstoestand en aan de hygiëne en gaat bedrog en on eerlijke concurrentie tegen. Bij velen bestaat er echter een on juiste voorstelling omtrent den Keu ringsdienst. Deze moet n.I. niet worden opgevat als een consultatiebureau voor handelaren en fabrikanten: daarvoor ,ende men zich tot particuliere labora- sria. of tot het Rijks-laboratorium het onderzoek var. handelswaren. Een Keuringsdienst van Eet- Drinkwaren en Gebruiksartikelen als een politie-toezicht, opvoedende en adviseerende kracht van uitgaat. De werkzaamheden dien Dienst zijn zeer uitgebreid. Hij omvat het chemisch, physisch-chemisch, microscopisch en bacteriologisch onder zoek van voedingsmiddelen en gebruiks artikelen in den meest uitgebreiden zin. nauwkeurige en kostbare in- m als microscoop, cryoscoop. polarimeter. refractometer, thermosta- tntrifuges. enz. staan den am" hierbij ten dienste. Er heeft geregelde markt- en winkel-inspectie Enkele grepen uit de practijk vijzen, dat een dergelijke inrichting :en weelde is. doch als een onmis bare noodzakelijkheid moet worden be schouwd. Melk. een onzer meest w devotie voedingsmiddelen wordt, zc algemeen bekend is. maar al te veel valscht met water, met ondermelk, of wordt ontroomd. Een melkboer, per dag 200 L. melk verkoopende 10 fo water, maakt daardoor een extra nadeele der afnemers. Ook gaat de Keuringsdienst na, of de melk afkomstig is van vee. lijdende ziekte (mastitis). Wanneer dit blijkt, worden stal- of weide-monsters geno- i. teneinde de zieke koe op te spo- en wordt de melkboer genoodzaakt, de melk van deze niet meer te verkoo- pen. Eveneens wordt geregelde con trole uitgeoefend op gepasteuriseerde melk, en wordt die. welke nog virulente pathogene bacteriën mocht bevatten, uil den handel geweerd. Suiker wordt dik wijls vervalscht met tarwemeel, gips of soda. Limonade behoort te zijn gefabri ceerd uit suiker en vruchtensappen, doch blijkt dikwijls te bestaan uit een mengsel van aardappelstroop, saccha rine. een of andere essence en een dik wijls schadelijke kleurstof. Specerijen oudsher een geliefkoosd onder werp voor knoeiers en vervalschers ge weest. Saffraan wordt nog heden ten dage vervalscht met gekleurde linde bloesem. met zwaarspaath. salpeter, bo rax. suiker enz. Peper wordt gemengd met rijstmeel, aardappelmeel, krijt, veeg sel van peperzolders, koffiedoppen. Iijn- meel enz. Kaneel wordt aangetroffen bestaande voor een vierde deel uit zaag sel van sigarenkistjes Bessensap, welke 7,5 c/c extract moet hebben, bevat soms niet meer dan 3 a 4 '/c en is dus aange lengd met eene gelijke hoeveelheid wa ter. Meel wordt vervalscht met gips, zand en marmergruis. terwijl hetzelfde artikel dikwijls verontreinigd is door de aanwezigheid van insecten of mijt. Ca- o en chocolade worden o.a. gemengd :t meel, met cacaodoppen, oker 'aarspaath. Snoepgoed, zeer verwant :t de chocolade, bestaat soms uit cacaodoppen en zuiveringszout, ijzer roest en zwartsel, zonder een spoor ca cao. Er worden speciale meelsoorten in den handel gebracht voor suikerzieken, die in werkelijkheid niets anders zijn dan geweten meel. soms met toevoeging van eene geringe hoeveelheid calciiun- phosphaat, die dus voor diabetes-lijders dezelfde slechte eigenschappen hebben als gewoon meel. Ook reuzel en marga rine. de spijsvetten bij uitnemendheid, worden soms vervalscht. Er is reuzel aangetroffen, bestaande uit een meng sel van katoenpittenolie, talk en para- In elk opzicht blijkt dus een Keu ringsdienst onmisbaar. Er gaat van een Keuringsdienst een opvoedende en ad viseerende kracht uil. Slechts na her haalde waarschuwingen en raadgevin gen wordt tenslotte tegen beslist onwil lige knoeiers proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding. Door het College n Directeuren van Keuringsdiensten Nederland, zijn in overleg met fabri kanten eischen vastgesteld voc. Jam en Geleien. Vruchtensiropen, Vruchten wijnen, Limonaden. Cichorei en Peekof fie, Spijsvetten en Consumptiesiropen. Waar de Keuringsdienst werkte, zag en dan ook het aantal ondeugdelijke monsters van alle voedings- en genot middelen van jaar tot jaar kleiner wor- en tegelijkertijd de chemische sa menstelling. waaru.cde gelijken tred houdt de voedingswaarde, hoe langer Terecht is dan ook opgemerkt dat een Keuringsdienst een Verzekering is gen diefstal van Volksgezondheid Volkskracht. :t is dus zaak dat het werk van den Keuringsdienst worde voortgezet, ook als het Rijk er geen cent meer voor dis ponibel stelt. F. G. Door onze groote sorteering Vulpennen vind U bl] ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en in de prijs zooals U die 2lch gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Te'e'. 528 Met een sigaret op de lippen. Het vatten van spionnen in den log is moeilijk, maar gelukt meer Maar met den spion heeft altijd zijn geheimen, en op die ge heimen vooral komt het aan. Het ge beurde een der beste officieren van den Engelschen Intelligence Service, gesta- tionneerd in den sector om Dixmuiden, dat hij telkenmale opnieuw werd ge troffen door daden van ongehoorde stoutmoedigheid. En wat hij ook deed en wat hij ook beproefde, den spion, die deze moest hebben verricht, kon hij niet vinden. Totdat het hem op een regenachtigen najaarsochtend van 1914 geschiedde, dat door zijn detectives een jongen, bui tengewoon knap uitzienden matroos, die blijkens de door hem gedragen muts tot het oorlogsschip „De.onsnire" moesl behooren, voor hem werd gebracht. Bei de detectives, dien morgen reeds vroeg op. badden in de ochtendschemering een vliegtuig gezien, dat zoo hoog de Geallieerde linie overvloog, dat zij konden uitmaken of het er een van vriend of een vijand was. Maar wel konden zij zich plotseling daarvan zwarte substantie zien losmaken, die oogenblik later, toen het valscherm open ging, bleek een parachute te zijn. waar aan een passagier door hen werd opge merkt. Ze speurden en speurden in den omtrek om een neergedaalde parachute te vinden, overtuigd, dat op deze wijze binnen de Engelsche liniën geen vriend der Geallieerden behoefde te landen. Maar ze vonden en zagen niets. Op hun tocht ontmoetten ze toevallig den gen matroos, die in de richting van nes ging. Ook hem werd gevraagd of hij geen valscherm had zien landen; waarop hij een verbaasd ontkennend antwoord gaf. Tenei- .e aan schriften te voldoen, werden zijn papie- nagezien. die in orde bleken; hij met verlof wegens zware ziekte zijn moeder. Maar terwijl de e detective de papieren nazag, zag de in het weiland achter den matroos zonderlinge heuvel. Hij liep er op en ontdekte, dat hier onder kluiten aarde het valscherm was verborgen. Geen wonder, dat men den matroos, die deze landing zoo vlak bij niet zou heb ben gezien, vasthield en naar het hoofd kwartier bracht. De officier van de Intelligence Service zag den jongen matroos doordringend aan, maar zijn heldere blauwe oogen hielden dien blik bijna glimlachend uit. Hij sprak voortreffelijk Engelsch, en slechts een zeer geoefend oor kon een heel klein beetje accent daarin ontdek ken. De officier liet den matroos bewa ken, terwijl hij zich met het oorlogsschip „Devonshire" in verbinding stelde. Een matroos van den naam James Parkin, als door hem opgegeven, was niet op dit oorlogsschip aanwezig. Een fout. die een goed geoefend spion niet maken mag. want die loopt niet zoo gemakkelijk in de val. Nu was het reeds boven allen twijfel verheven, dat de jongeman een spion was. Maar dat was niet voldoende. Opge helderd moest worden welk verband er tusschen hem en het vliegtuig bestond, welke taak op hem rustte, waarheen hij ging en wal al niet meer. De matroos werd uitgekleed, maar men vond noch ijn kleeren, noch op het prachtig ge bouwde lichaam van den man iets wat de oplossing van het raadsel nader bracht. Wel trachtte hij zich te verwe ren. toen men hein de kleeren van het lijf wilde nemen, maar dat verzet was spoedig ten einde. De man werd voor den officier gebracht, en deze begon toen met te zijner beschikking staande chemicaliën diens rug te bewerken. En opnieuw doorliep het lichaam van den zgn. matroos een beweging als wilde hij tegenstand bieden, maar hij keek tege lijk in den loop van de revolvers der beide detectives en begreep, dat tegen stand hem niets zou baten. Slechts kor- tijd hadden de chemicaliën zijn huid aangeraakt, of op bepaalde plaatsen be gon deze zich blauw te kleuren. En eerst zwak. maar steeds duidelijker, kwamen letters aan het licht. Na verloop van slechts eenige minuten was het niet moeilijk een heele reeks van letters van den rug van den man af tc lezen. Dat alles werd gefotografeerd, ontwikkeld, en slechts enkele minuten later lag de afdruk voor den officier. :roos, weer in zijn uniform ge stoken. stond tusschen zijn bewakers in, den officier gade te slaan. De gelijk- 'ïeid was uit zijn oogen verdwe- hoonende spot lag er voor in de plaats. Op geen enkele vraag gaf hij antwoord, zelfs trok hij de schouders niet op. noch schudde hij het hoofd. Het eenige wat hij eindelijk zeide was: Geef mij een sigaret. En toen hij deze 'met lange teugen had opgerookt, strekte hij zich. in arrest gebracht, op de brits uit. en sliep onmiddellijk den slaap des rechtvaardigen. Den volgenden ochtend was het raad sel opgelost. De Russische Admiraliteit was, tengevolge van het tot zinken brengen voor Riga van den Duitschen kruiser „Maagdenburg" in het bezit den sleutel der Duitsche Marine code gekomen. De op den rug van den matroos gevonden leesteekens bleken te beduiden: Dank voor het zeer waarde volle bericht. Wij verwachten meer en langs denzelfden weg. L. 12. Men be hoefde niet in oorlogstijd te zijn om hierin een spionnage-boodschap te on derkennen, al bleef het tot het einde toe twijfelachtig of de overbrenger \an het bericht de beteekenis en den werkelijken n later stond hij met den rug tegen den muur van de gevangenis te Furnes. Alie pogingen om een woord uit hem te krijgen, hadden gefaald. Zijn gezicht bleef vroolijk en voldaan in het rond kijken. Zonder angst zag hij fn den loop der op hem gerichte geweren. En de eenige wensch, dien hij uitte, was opnieuw: Geef mij een sigaret. Ter wijl hij deze rookte, knalden de schoten, en viel hij neer. Bij pijnen vele ongesteldheden, zullen U de hier nde genezende en pijnstillende MUnhardt's Poeders spoedig helpenMijnhardt's Hooldpijnpoederg —Kiespijnpoeders. -- Verkoudheldspoeders., Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. —Maagpoeders. Pijnstillende poeders Op poedeis en doosstaaide naam Mijnhatdl Lel bij hel koopen hleropl Prijs per poeder 8 ct en per doos 45 cL Verkrijgbaar bij Uw drogist.

De Eembode | 1935 | | pagina 1