AMERSFQDRT11"1"" ELCK WAT WILS Goedkoops Winkel T ;;r4> U Mesjes I kwartje Heerensalon Le Figaro SSSfS* Splekïrmann A Hoogenboora Banketbakkerij- Bij hel afscheid van Kapelaan Groothuis. Na een bijna tienjarig verblijf onder de parochianen van Sint Ansfrled, ia kapelaan Oroothuls vandaag naar elders vertrokken. Te Utrecht, in de parochie van St. Antonius (Kanaalstraat), is hem door zijn geestelijke overheid een nieuwe veelomvattende werkkring aangewezen. Van harte wenschen wij hem geluk met deze promotie. Niettemin zien wij den kapelaan zeer ongaarne vertrekken. Qeheel en al met zijn parochie ver groeid geraakt, zal er moeilijk een schaap der St. Anslried-kudde gevon den worden, dat hij niet kende, zoowel naar persoo.. als naar omstandigheden. Zonder opzien of ruchtbaarheid ging hij, die als kapelaan alléén voor een taak stond, die reeds lang om een medehelper vroeg, zijn gang. Kenmerkend was zijn uiterlijke kalmte en schijnbare onbewogenheid, waaronder een drang naar actie schuil ging, die in breede vertakking haar sporen in de Bergparochie zal achter laten, met name in het veel tijd, geld en zorgen vragende jeugdwerk onzer dagen. In niets op de voorgrond willende treden, mochtrn wij in vele uitingen van een opgewekt parochieleven zijn Impuls waarnemen. Zeker, het leeuwen aandeel zijner werkzaamheid lag op geestelijk terrein. Toch wist hij voor 'I gebied var ontwikkeling en ontspanning zijn daad werkelijke belangstelling af te zonde ren in de vaste overtuiging, dat hier een machtig middel aanwezig was tot versteviging van den ouderlingen band der parochianen, tot schutse of sterking van geestelijk bezit. Meelevend in de vreugden, droeg hij in stilte mee het leed van 't lijdend parochiedeel in geestelijke, lichamelijke en materieele zaken. Zijn vele avond rondgangen door de parochie zullen door hen, die zijn hulp en troost moe ten missen, niet gemakkelijk worden vergeten. Gaarne ging men tot den kapelaan van den Berg om advies omdat men wist, dat, waar een gezonde zakelijke visie zich paarde aan groote voor zichtigheid, zijn advies een veilig compas kon worden beschouwd. Maar we gaan te ver. Niemand die er meer afkeerig van was loftuitingen in ontvangst te nemen dan den schei denden kapelaan zelf. Wij willen dit gevoelen respecteeren. Wenschen we kapelaan Groothuis van harte toe, dat Utrecht hem het heengaan van hier moge vergemakke lijken. Dicht I., de taeistad blijvend zijn we er zeker van, dat de vele banden, die daar gelegd werdep, hem nog wel eens binnen de parochie-grenzen zul len terugvoeren. Het moge hem wel gaan! Een Parochiaan. Laatste tocht naar Kevclaer per Touringcar. Zondag 15 September organiseert het Reisb. „Hollandia" Amersioort haar 9e en laatste tocht. Degene, die deze tocht wenschen mede te maken zullen goed doen zich vroegtijdig op te geven. Zie advertentie in dit nummer. R. K. Mannenkoor „Cantemns" Maandag 2 Sept. zijn de repetities weer begonnen in het St. Vincentius- huis aan de Krommestraat. Op de Maandagavonden is daar ook gelegen heid om zich als lid op te geven. De repetities zijn van half 9 tot 10 Schietvereeniging „Prins Hendrik". Mrandag 9 Sept. is het 30 jaar ge leden, dat de Schietvereeniging „Prins Hendrik" werd gesticht. Dit feit zal (eestelijk worden herdacht in eer samenkomst in het Clubgebouw aar de Stoovestraat op 18 Sept. a.s. Onze stadgenoot, de luitenant-vlie ger Jhr. Mr. G. A. Sandberg. die in het bijzijn van tal van Turksche auto riteiten te Ankara een demonstratie zou geven met 't militaire Fok er- vliegtuig van het nieuwe type C. 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en nc°rgestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en luitenant Sandberg op slag gedood. Jhr. mr, G. Sandberg, was een der bekwaamste Nederlandsche vlieger officieren, die sedert 1922 verbonden was aan de militaire luchtvaartafdee- ling. Hij kwam daar als res.-officiei en voltooide zijn rechten-studie, waarnr hij echter toch de militaire luchtvaart koos voor zijn verdere carrière. Reeds verse ïeiden jaren was hij als instruc teur werkzaam en bij tallooze gele genheden is hij opgetreden als invlie- ger voor de Fokker-fabrieken, als hoe danig hij thans ook de reis naar Turkije heeft ondernomen, die hem helaas noodlottig is geworden. Reeds eerder heelt luitenant Sandberg met nieuwe typen vliegtuigen demonstraties gehou den, o.a. in Roemenie en eenige jaren geleden zelfs in China. De overledene, die 36 jaar oud is, was gehuwd en vader van een kind. Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken". Wij ontvingen ter kennisname de eerste uitgave van „Ons Orgaan" Maandblad van het Mij. Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken". De be doeling Is om door dit Orgaan contact te brengen tusschen de leden en het bestuur. Zooveel mogelijk alle zaken het fonds betreffende zullen In dit Orgaan worden behandeld. Enkele huisartsen en specialisten hebben hun medewerking toegezegd, zoodat er ook artikelen in zullen ver schijnen over gezondheid en ziekte. Moge de leden het verschijnen van Ons Orgaan op prijs stellen en dit maandblad voor hen een trouwe gids worden. Districtsdag Jonge Werkman van 't District „'t Gooi" op Zondag 8 September te Amersfoort. Agenda: 3 uur Openingslof in de kerk St. Franciscus Xaverius aan 'l Zand met korte toespraak van Kapelaan C. B. W. van Boxtel. Direct na het Lof optocht door Amersfoort naar het terrein aan de Paulus Borstraat. Ongeveer 5 uur Openlucht-bijeen komst. a. Opening door den Eerw. Districts voorzitter, Kapelaan J. Hendriks: b. Zangnummer van het R. K. Man nenkoor „Zang en Vriendschap"; c. Rede van den heer H. Brouwer, met onderwerp „De Jeugd Opwaarts" d. Het Duivelsbruggetje van H. Gheon, op te voeren do«r de leden van de Amersf, afdeelingen e. Zangnummer van het R. K. Man nenkoor „Zang en Vriendschap" f. Sluiting. Ook de R. K, Muziekvereeniging „Wilskracht" verleent |medewerking, De Berg-Revue. Naar wij vernemen ligt de Berg- revue 1935 geheel gereed en zal dezer dagen tot rolverdeeling worden over gegaan. De bekende en populaire revue, die langzamerhand door ieder Amersfoorter Wordt bezocht, zal dit jaar haar lustrum-uitvoeringen geven in het Grand-Theater aan de Snou; ckaertlaan en wel op 28, 29 ei November. Verplaatsing zaken. De bekende Manufacturenzaak den heer J. B. v. d. Vat is verplaatst van Utrechtschestr. 10 naar het ruime pand aan de Arnhemschestraat 4, waar door de verscheidenheid der artikelen meer uitkomt en een overzichtelijk ge heel vormen. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken. De 30 jaren lang in het pand Lan- gestraat 84 gevestigde Kantoorboek handel van den heer H. Elzenaar is verplaatst naar de overzijde Langestr. 101. Men zegt wel eens, oude boomen moet men niet verplaatsen, in dit ge val echter is door verplaatsing zooveel bereikt, dat het de zaak zeker ten goede moet komen. Naast de kantoorboek handel is boven een ruime gelegenheid benut voor het exposeeren van kan toormeubelen. De belangstelling was enorm getuige de schat van bloemen. -- Bij de gehouden aanbesteding van het uitbreiden en verbouwen van het machinegebouw en de machinisten woning van de Gemeentelijke Water leiding waren 26 inschrijvers. HoogsteAann.bedr. „Amersfoort' f31.240. Laagste H. v. Keulen, Amers foort f -6 746. Zondagdienst H.H. Doctoren, en Nacht-weekdienst Apotheker M. Kamerling, Utr.weg 35, tel. 142. J. Plomp, Regenterselaan 15, tel. 1359. J. W. Schmelling, Fr. v. Blanken- heijmstraat 6, tel. 996. Apotheek: Ten Brink Vermolen, Varkensmarkt 19a, tel. 160 en Java-Apotheek, Leusderweg 212. Op daartoe gedaan verzoek werd eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langdurigen dienst, aan kolonel Rooseboom van de Vlllste infanteriebrigadekolone' v. d. Oudendijk Pieterse van IVde artillerie- brigade; de kolonels Crommelin en Pels Rijcken en den dirigeerend paar denarts, met den rang var, majoor, H. P. E. Verberne, chef van het veter.i hospitaal te Amersfoort. burgerlijke Stand. Geboren Jan, z. van J. v. d. Pol en A. v. Leuveren. Hedwig, d. van W. v. d. Heuvel en J. Burger. Gerarda, d. van G. Roos en G. Wegen. Har man, z. van D. Oerlcma, en A. Hemmenga. Wimpje Johanna Ja- coba, d. van P. Visser en R. v. i. Veer. Anthonie Johannes, z. van H, N. v. d. Nagel en C. Pardon. Neeltje, d. van G. ten Zijthoff en H. Baan. Franciscus Joseph, z. van J. D. v. d. Klashorst en 1. F. M. Soerewijn. Alber', z. van J. Teters en P. v. Eeden. Jolian, z. van Th. J. Zou- teriks en C. J. Th. Vos. Getrouwd D. Kraan en J. den Enting. H. H. Kuiter en J. v. d. Flier. G. W. Willemsen en M. Arbon. A. Olden- menger en H. v. d. Linden. J. H. de Goede en E. v. Offeren. Over- n W. v. Kooten, 76 j., echtgenoote P. Beekman. J. Ph. Wormser, 57 j., echtgenoot van J. A. Uijtenhoudt. W. M. Groenestein, 7 m. Uit den Omtrek Barneveld Hoevelaken Door den burgemeester werden de gekozen gemeenteraadsleden geïnstal voorzllter voor zijn bemoeiingen Inzake de steunverleening. Hij dankt voor zijn benoeming tot wethouder en vraagt aller steun. De heer Smink werd door den voor zitter dank betuigd voor de prettige samenwerking en voor het vele goede, dat hij in het belang der gemeente deed. Naar men ons mededeeld heeft de plaatselijke tuberculosecommissieonder Eere-voorzltterschap van den Heer Bur gemeester der gemeente, aan de uit gangen der kerken te den Langenoord, Hooglanderveen en Den Ham een col lecte gehouden voor het Nat. Koningin Moeder-Herdenkingslonds tot steun vai onze minvermogende tuberculose lijders. Dankbaar kan de commissie berich ten dat de opbrengst dezer collecte heeft bedragen de som van f 77.— welk A —r. r-vor-srVT *?edra8 aan genoemd comité is alge- Heere's Taxi-Bedrijf Hof 12 - Telefoon 1418 NIEUWE LUXE RUIME WAGENS VOOR BUITENRITTEN 6 cent per K.M. leerd. Tot wethouders werden benoemd de heeren Van Manen en G. Gerritsen. De voorzitter brengt een woord dank aan den heer van Manen, die op zoo hooge leeftijd nog het wethouder schap aanvaard heeft. Hij hoopt op een goede onderlinge samenwerking. De voorzitter deelde mede, dat de schouw over de waterleidingen zal worden gehouden op Woensdag 18 September a.s. Het contract met het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht werd gewijzigd in dier voege dat niet meer 5 cent per inwoner per jaar, maar 3 cent als vastrecht moet worden betaald voor de opneming van lijders smettelijke ziekten. Bij de rondvraag is de heer Zuili- chem niet te spreken over de uitslag van de wethoudersverkiezing. Van zijn partij is geen wethouder aangewezen, die toch even sterk is als de; andere partij, zoodat het belang van een groot gedeelte der kiezers^is gesabotteerd. Hoogland Onder leiding van Burgemeester Grippeling kwam de nieuwe gemeente raad bijeen. Na opening der vergade ring met gebed, werden alle raadsleden door den voorzitter geïnstalleerd. Deze wenschte hen geluk en hoopt op ver draagzaamheid, onmisbaar vpor een goede samenwerking. Toen volgde de wethouderskeuze. De heer de Bruijn uitte zijn leedwezen over het feit, dat zijn medestanders niet waren genoodigd ter voorbereidings vergadering in Concordia. De heer Brouwer deelde mede, dat alles van die vergadering gehcii houden zou worden. Hij ontkende, dat de heer v. d. Hengel onaangename woorden gebruikt heeft. Die dat heeft gezegd, is onbetrouwbaar. Er is geen sprake van dat andere groepen recht zouden hebben op samenwerking welke van onzen kant moet komen. Daarna werden gekozen tot wethou ders P. Hilhorst en H. Sandbrink, 3 stemmen blanco. De voorzitter wenscht de heeren geluk en beveelt zich voor samenwerking aan. Een voorstel tot huurvermindering van de onderwijzerswoningen aand:n Ham en te Hooglanderveen, met ingang van 1 Januari, deed de heer Flos de vraag stellen of die huren in waarde gedaald zijn. Een commissie zou zulks moeten schatten. De heer Brouwer meent dat die hui zen niet in huur verlaagd moeien den. Bovendien beteekent het ver dering van inkomsten. Van den Hengel zegt dat die huur- verlaging als voorbeeld moet dienen aan particulieren. Het voorstel werd aangenomen. Een verzoek van de commissie tot verharding van den Duisterweg om bijdrage van f150 in de kosten van verharding van het verlengde van dien weg, werd ingewilligd. De rekening dienst 1934 werd loopig vastgesteld en de begrooting voor 1936 aangeboden. Er is een commissie ingesteld den Raad te adviseeren bij het vast stellen van steun en dc normen daarbij. Benoemd werdenv. d. Hengel, Apel doorn en Flos. Laatstgenoemde wil werken in de richting der rijkssteun regeling. Bij de rondvraag merkt dé heer Flos op, dat hij wegenverbetering niet wil overlaten aan particulier initiatief. Con trole op de naleving der voorschriften betreffende de maximum snelheid voor motoirijtuigen, acht hij noodig. De raadsvergaderingen wil hij liever in den namiddag. Raadslid Brouwer vindt een maxi urn snelheid van 20 K.M. te laag tr voelt meer voor opheffing daarvan. Dat 't belang der veiligheid. Verder wil hij de hand houden aan hetvent- verbod. De burgemeestei heeft voor de ge meente welke 4000 H.A. groot is, slechts één veldwachter die niet overal gelijk kan zijn. Het oude gebruik Is om in den voormiddag te vergaderen. De heer Brouwer wil nog verbete ring van de hoofdwegen vooral in de Zevenhuizen, Raadsheer de Bruin wil bij weigering in een bouwvergunning beroep op den Raad of het college van B. enW. Verder wil sprekertoe zicht op het vernielen van den weg bij den nieuw-1 bouw aan den Koppel. Wethouder Sandbrink dankt den Leusden Onder leiding van burgemeester de Beaufort kwamen de nieuw gekozen gemeenteraadsleden in vergadering bijeen. Zij werden op de voorgeschre ven wijze geïnstalleerd, waarna de bur gemeester zijn voldoening uitte over het feit, dat het college onveranderd zijn taak mag voortzetten. Onder Gods zegen mogen zij in het belang der ge meente werkzaam blijven. Bij de Wethouderskeuze werden de heeren Van den Hengel en De Greef met nagenoeg algemeene stemmen her benoemd. Zij dankten voor het ver trouwen in hen gesteld. Een verordening regelende de positie van de veldwachters werd goedgekeurd. Stoutenbnrg Evenals in alle gemeenten des Rijks werden ook in onze miniatuur-gemeente Dinsdag de nieuwe raadsleden geïn stalleerd. Achtereenvolgens legden de heeren de voorgeschreven eeden af. De voorzitter riep allen 't welkom toe en drukte er zijn vreugde over uit, dat de oude formatie is gehandhaafd. Hij hoopte dat allen werkzaam zouden zijn in hel belang der gemeente en dat zij hun taak met vreugde zullen vol brengen. Vervolgens kwam de benoe ming van twee wethouders. Uitgebracht werden op v. d. Hengel 6 stemmen en 1 blanco, op H. van Zandbrink 6 stemmen en 1 blanco, zoodat beide heeren herkozen werden. Hierna werd vastgesteld de verorde ning, regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente. Soest De nieuwe gemeenteraad kwam bijeen onder leiding van burgemeester Deketh. Hierna had de eedsaflegging der nieuw gekozen raadsleden plaats, waarna de voorzitter het woord nam. De toestand buiten en binnen de grenzen, aldus spr., alsook in gemeente, is zeer donker. Niet alleen op politiek, doch ook op finantieel economisch gebied. In onze gemeente zal ingespannen raad en daad noodig zijn, om uit de nood te geraken. Van de nieuwe raad zal ernst en kalmte, maar vooral eenheid gevraagd worden. Er zijn 15 raadsleden, waaronder 7 verschillende politieke partijen. Toch moet er eenheid en samenwerking zijn. Vervolgens kwam het verkiezen der wethouders aan de orde. Bij de eerste stemming werd De Bruijn (A R.) ge kozen. Na tweemaal vrije stemming werd daarna in een stemming tusschen oud-wethouder H. v. Klooster en Door man laatstgenoemde met meerderheid van stemmen gekozen. De heer Door man behoort tot den Vrijheidsbond. Nadat de nieuwe raad bij loting in te en tweede afd. verdeeld was, werd deze openbare zilting gesloten. Na de gemeenteraads-vergadering kwam het bericht, dat de geheele ver gadering door onvoldoende eedsafleg ging der nieuwe raadsleden, als on geldig beschouwd moest worden. Een nieuwe vergadering was daarom be legd tegen 4 uur. Burgemeester G. Deketh kwam toen met de mededeeling, dat na afloop van de morgenvergadering een der nieuwe raadsleden hem er op attent gemaakt had, dat de eedsaflegging ongeldig was. L)e beide af Ie nemen eeden, de z g zuiveringseed en de ambtseed waren door de voorzitter afgelezen, doch met één eed bekrachtigd. De heer Thijssen verklaarde, dat hij degene was. die de aanmerking had gemaakt. Hij had dit echter gedaan, omdat hij meent, dat, wanneer de eedsaflegging ongeldig is geweest, in het komende jaar ook alle besprekin gen en besluiten ongeldig zullen zijn. De voorzitter nam hierop tweemaal afzonderlijk de eed af. Hierna wordt nogmaals overgegaan tot het bij stemming verkiezen van wethouders. In de wethouderskeuze kwam geen verandering. Albert. Belden werden door een nood lottig ongeluk plotseling weggerukt uit het midden van hen, die hun lief waren en die hen liefhadden. Evenals op 22 Februari van het vorige jaar heef» die liefde zich geuit In een treffende hulde van gansch een volk. De uitvaart in Februari 1934 van den vorst en Koning was niet indrukwekkender dan deze uit vaart van de jonge, stralende Koningin, de liefhebbende vrouw en moeder, de teedere echtgenoote van den jongen Koning, die als een gebroken man, achter den lijkwagen den zwaren weg lar Laken is gegaan. De veehouderij. Holland is nog een steeds een houderslanddat wijst de grootte van het grasland aan tegenover die van bouw- of akkerland. In 1933 besloeg de oppervlakte grasland 1.325.253 H.A. en die van bouwland 872.653 H.A.; een verhouding dus van 3 H.A. gras tot 2 H.A. zwarte gromd. rundveetelling van 1933 bracht Naar het graf. Het Belgische volk heeft zijn ge liefde jonge Koningin naar haar laat ste rustplaats geleid. Met ontroerende plechtigheid werd het stoffelijk over schot van Koningin Astrid bijgezet in den koninklijken grafkelder van de kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Amersfoort [r Katholieken die verhuisden. G. van Bekjrum, va» P. 42 I naar Scheltusstraat 16, besteller. I Lucia Nuyten, van L. Nlcastuodwarslr. 21 naar Breitnerstraat 7/fiuisn. J. Peeman, van St. Bonifacfusstr. b7 naar Bonifaciusslraat 4, bakker. W v. d. Waals, van Krui&jtjtmp 7 naar Hellestraat 49, bode. Orletje Kimman, van Muurhuizen 125b naar Soesterweg 422. H. v. d. Berg, van Violenstr 1 naar ld. P. Lagas, van Amstelstraat 14 naar Dollardstraat 146, onderw. H v Burgsteden, van Noordstraat 12 naar Jasmijnstraat 5, transparb. Calrina dc Graaf, van Soesterweg 222 "aar H. Valkenhoef, van Havik 39 naar Spaarnestraat 17, smid. Helena Riem Vis, van Emntiü. 2 naar id. Paula Bilhmer, van Nassaulaan 3 naar P. Potterstraat 16. de Vries, van Koestraat 18b naar Leliestraat 73, schilder. Anlonette Frielman, van Bergstraat!27 naar P. Buyslaan 27, pensionh. - der Vorst, van Laurusstraat 22 naar woonwagen, arb. Raadpleeg deze korte agenda. Van 29 Sept. tot 6 Oct. in Gebouw Utrechtschestraat 8 heeft voor U op Luxe- en Huishoudelijk gebied een uitgelezen collectie S. J. ROSIER Zuldalngel 58, nab| hel Ziekenhui! üiiTin- in Mililiin lluding n. sul Scherp concur, prfxen. Prima stollen Elegante coupe en afwerking - K_( r SPECIALITEIT IN RIJBROEKEN W. Fijnenberg Mi ',nU 101 al SCtfc, imeatraat 49 - Amersfoort Huishoudelijke Artikelen Aanleg van Oas- en Waterleiding Lood- en Zinkwerk Sanitaire Werken Eleclrlache-, Oas- en Petroleumlampen .RAZEX" beslist prima!! „SOESTA" 20 voor I kwartje! „RUBIE" en .ROTBART" 10 st. 35 NEVEA nut olie 40 en 75 cent EAU DE COLOGNE'S voordcclig! Ie klas Bediening Krommestraat 52 Amersfoort Om met de felste regenvlagen, Zich toch op slraat Ie kunnen wagen, Neemt leder, die hel welen kan, ,"nParapluie. van Langestr. 29 Tel. 200 Sigarenmagazijn OUDE SOESTERWEG 27 Ingang hoek Roerstraat - Tclcf. 1455 Het adres van prima kwaliteiten. G. J.A.VERWEIJ Wl,l NOTEEREN: Dames zolen en hakken 95 ets. Heren zolen en hakken 125 ets. SOI. KROMMESTB. 20. TEIEF Uil Hollandia I u Victoria Bronwater Spa-Monopolc 1 R.Hoksbergen Schimmelp.straat 2 Tel. 742 Êeü.dat 1edec moet beamen, ex is qe&n uwrist zonder tecLame.

De Eembode | 1935 | | pagina 2