F. A. TULP School- Taxidienst Nic. Bovee Amersfoortsche R. K. Spaarbank SCHRUFMACHINELINTEN Fa. li. Elzenaar Bel dan op No. 42 M, Atffoprt Uitgave vu de Katholieke Stichtiag D« B«-bode, gevestigd te Aaenfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 17 Sept. 1935 ADVERTENTlGM Mol voor handel ta n^viiiield b| Negen en Veertigste Jaargang - No. 49 TER AANBEVELING. Het onderstaande dient ter aanbe veling van het winterprogram der Cullureele Qroep van .Katholiek Amersfoort." Merkwaardig, dat dit program een aanbeveling behoeft 1 De vereeniging Kathollejc Amersfoort dankt toch haar ontstaan aan den door velen en herhaaldelijk geuiten wensch om op het gebied van ontwikkeling en ontspanning Iets grooters, Iets beters te hebben. Aangezien dit doel niet bereikbaar was, tenzij verschillende vereeniglngen zich met elkaar verston den en in een toporganisatie gingen samenwerken, is de vereeniging Katho liek Amersfoort gesticht. In die vereeniging Is gevormd een z.g. cullureele groep, aan welke Is opgedragen plannen te ontwerpen, waardoor aan de Katholieken van Amersfoort, wat ontwikkeling en ont spanning betreft, iets zou kunnen ge boden worden, waartoe de afzonder lijke vereeniglngen om allerlei redenen niet in staat zijn. Men had dus mogen verwachten, dat de Cultureele Oroep bij voorbaat van den steun der Katholieken kon verzekerd zijn en zeker had men dit mogen verwachten, nadat de groep haar program gepubliceerd heeft, want dat program mag er zijn. Toch is geringe belangstelling haar noodlot geworden, geringe belang stelling zoowel van de zijde der orga nisaties, die bij Katholiek Amersfoort zijn aangesloten, als van de zijde der afzonderlijke Katholieken. Zijn er organisaties, die inderdaad dit program bij haar leden hebben gerecommandeerd 't Is mij niet bekend. Iedere organisatie schijnt weer be zorgd voor haar eigen program. On danks het dringend verzoek van Katholiek Amersfoort, dat de organi saties, eer zij haar winterprogram publiceerden, dit zouden inzenden ten einde aldus een overzicht te krijgen van wat-at dezen winter zal worden geboden en om te voorkomen, dat men elkaar hinderde, is er tot nogtoe bij het secretariaat van K. A. niets binnen gekomen, zoodat het er allen schijn van heeft, dat men ook nu weer zijn gang gaat onafhankelijk van elkaar en daardoor wellicht kris en kras door elkaar. j dergelijk gebrek aan medewer king van de zijde der organisaties, welke bij Katholiek Amersfoort zijn aangesloten, kan gebrek aan mede werkingvan particuliere personen haast niet meer verwonderen, ware het niet, dat dit gebrek aan belangstelling kwam van een zijde, van welke men allerminst zou hebben verwacht. In onzen z.g. crisistijd is men ge neigd om de menschen, die geen geld besteden willen voor tooneel en ont spanning te zoeken bij de crisis-slacht offers vooral bij de slachtoffers van loonsverlaging, en zeker daar zijn er velen, die zich om bezuinigingsmotieven afzijdig houden, ja helaas afzijdig moe ten houden. Doch de eigenaardige ervaring, die wordt opgedaan Is deze, dat zich op een afstand houden zoovelen, van wie het motief bezuiniging kwalijk gemeend kan zijn, ja meer voor wie het niet kan gelden om de eenvoudige reden, dat zij in de gelukkige omstandigheid verkeeren, dat zij nog niet erg behoe ven te bezuinigen Waarom dan? Wij moeten toch niet veronderstellen, dat zij niet mee willen doen, omdat het .katholiek" isl Nog wordt Katholiek Amersfoort de gelegenheid geboden zijn eer te redden, de gelegenheid om zich te abonneeren staat nog open, wellicht ontvangt men opnieuw bezoek van een propagandist, maar eigener beweging kan men zich steeds aanmelden bij den heer L. Posthouwer, Prinses Julianalaan 16. Dat de velen, die sinds jaar en dag geroepen hebben om wat anders en wat beters, nu ook tooncn, dat het geen loos alarm is geweest, wat zij gemaakt hebben, maar dat het werkelijk gemeend was. Wie-wel niet behoort tot degenen, die wat ontwikkeling en ontspanning betreft, wenschen hebben geuit, maar om finantieele redenen geen bedenking behoeft te maken, steune het pogen van zijn geloofsgenooten, al was het alleen maar om te toonen, dat men, wat van Roomsche zijde geboden wordt, prefereert boven hetgeen z.g. neutraal is. Degenen, die werkelijk met hun beurs moeten te rade gaan, dat zij nog eens bedenken, of zij niet op wat ander genot en ontspanning kunnen bezui nigen, ien einde toch nog te kunnen profiteeren van het betere, dat K. A. wil bieden. En wie geeft zich aan bovengenoemd adres, Pr. lulianalaan 16, op als pro pagandist Mogen vooral de organisaties haai leden in de boven aangegeven richting bewerken! Katholiek Amersfoort heeft de kans om iets te presteeren, wat bij mijn weten in het Aartsdiocees nog niet gepresteerd is, men late die kans niet mislukken. Pastoor J. H. HOOYMAN, Geest. Adviseur van K. A voor ALLE Inrichtingen van onderwijs te dezer stede B KANTOORBOEKHANDEL! Uagwtr, es U. Krommutr.TEL. IM| Binnenland Zomertijd. De Zomertijd zal eindigen op 6 Oct. des nachts om drie uur. Amersfoort EersteAmersfoortsche R. K. Propaganda Arbeidersdag. De eerste Amersfoortsche R.K. Pro- paganda-Arbeidersdag, Zondag gehou den, kan zeer goed geslaagd genoemd worden. Te half 4 werd door velen het Lof bijgewoond in de St. Henricus- kerk, waarna met Wilskracht voorop werd gemarcheerd naar het Bondsge- ouw aan de Lieve Vrouwestraat. De voorzitter v. d. Linden beant- oordde, na een woord van welkom, e vraag: Waarom hebben de Katho- ieke Werkers deze dag georganiseerd? Ten Ie. om contact te krijgen met I onze leden; ten 2e om onze menschen massaal oede voorlichting te geven, vooral in ezen tijd, nu het anti-papisme welig egint te tieren, en vooral voorlichting oor en voor onze R. K. Arbeiders beweging, die Goddank nog rustig oortbouwt aan de eenmaal gestelde dealen; ten 3e is dezen middag georganiseerd om te laten zien dat, als er gewerkt wordt, we onze menschen bij elkaar kunnen krijgen om te getuigen dat zij één zijn met hun plaatselijke, dioce sane en Verbondsleiding. Dit vooral mag nog wel eens onderstreept wor den, nu door zekere groepen gepoogd wordt, en jammer genoeg soms met succes, de leiding verdacht te maken. Kort en goed samengevat is dezen dag georganiseerd om de idealen, die we als arbeiders bij ons dragen godsdienstig-zedelijke, sociale en maat schappelijke nog eens extra te ver levendigen en te verstevigen. Rector Bots uit Amsterdam hield nu een rede over het onderwerpWe heb ben Zijn ster gezienniets houdt ons legen. inderdaad, aldus de Eerw. sp>\, ons sociale streven wordt bedreigd en aan gevallen. In enkele groote landen zijn practisch de sociale organisatie's op geheven als een gevaar voor den staat. Stelselmatig wordt het streven der so ciale organisatie's verdacht gemaakt. Er is dus reden om. appèl te houden. We hebben geen reden om bang te jn, als we in eigen kr'ng de zaak wakker houden. In dezen tijd van werk loosheid is hei moeilijk om in idealen te gelooven en vooral geestelijke idea len. Toch moeten de geestelijke idealen worden aangewakkerd. Het heele sociale probleem is ont staan door de ontvreemding van God. Willen we het materialisme overwinnen dan moeten we God Zijn plaats in de maatschappij teruggeven. Bedrijfsorde- ning is noodzaak in dezen tijd, doch de ziel van de samenleving is en blijft de mensch. Wanneer de mensch breekt met God, dan is het hopeloos met den mensch. Christus waarschuwde de mensch tijdens Zijn aardsche leven voor de stof en voor het dienen van de stof. Door God werd de mensch bevrijd. De jonge Kerk gaf vrijheid aan den mensch door God. Vervolgens schetste spr. de harmonie der middeleeuwen en God was weer het middelpunt die deze harmonie daarstelde. Er was erkenning van den arbeid. De stof was ondergeschikt aan een hooger doel, de stof was dienstbaar voor den mensch. Toen de menschen een andere houding gingen aannemen tegenover God, gingen zij andere in zichten krijgen ten opzichte van de stof en nu kregen we het overheer- heeft ztfn prijzen sterk VERLAAGD BUITEN-RITTEN VASTE PRIJZEN STADSRITTEN minimum 15 cent Sluidpluti naait Hotel Kantoor; Kamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 schende kapitalisme. Men maakte van den mensch een levende machine en te begrijpen is dal de verwarring grooter werd en ook de vervreemding. Die wilde drift naar de stof is duivelswerk en men was verblind. Dit bittere materialisme kweekte ontevre denheid en volkerenhaat. Men roept een nieuwe maatschappij. Wat moet er veranderd worden God moet volop Zijn plaats terugkrijgen in onze maatschappij. Terug naar God is de kreet van thans. Wij moeten de geest verwekken, moeten de eerste zijn om deze kreet uit te breiden. Materialisme, ontleeking is de geest iu onzen tijd. Ook ons leven is te stoffelijk. Die grondgedachte dat ons leven moet vergeestelijkt worden, doet Ood ons zien In de Heiligen van onzen Sd. De moderne tijd brengt moderne eiligen, die leefden midden in het harde leven van werkzaamheid. De tijd vraagt leekenapostelen. Niet alleen de vormen moeten veranderd worden, doch de mensch moet veranderd wor den. Wij zullen moeten trachten onze Godsliefde zoo intens mogelijk te maken en dan zal er spanning zijn in ons leven. Ons leven moet ook gericht zijn op de wet van de spanningen, de spanning tusschen God en de wereld. God trekt ons en de aarde trekt ons, doch door de aarde heen zullen we getrokken worden naar God. Ge moet het aardsche leven doorbren gen, doch vergeestelijkt, gekerstend, gelouterd zullen we de aarde brengen tot God en zoodoende een andere maatschappij verkrijgen, het materia lisme, de stof overwinnen. Rede van den heer Nijkerk, voor zitter van den Diocesanen Bond van R. K. Werkliedenverenigingen in het Aartsbisdom met onderwerp„Kapers op de kust." Spr. vergeleek de Katholieke Arbei dersbeweging met een schip varende op het compas van Paus en Bisschop pen. In deze tijd beuken de stormen het schip onzer beweging. Bemanning en leiders zijn deze stormen gewend. Men wilde het in rood vaarwater bren gen en er waren er ook die meenden dat te veel in rood vaarwater werd gevaren. En ook thans zijn er kapers op de kust. Om deze kapers nader te kunnen beschouwen wilde spr. eerst positie bepalen. Spr. schilderde de toestand van den arbeider voor enkele 10-tallen van jaren terug. Geen enkele invloed had de arbeider, nog op het bedrijf, nog op het staatkundig leven. Vervolgens toonde Spr. wat door de arbeidersbeweging is daargesteld, op sociaal, maatschappelijk en econo misch terrein, maar vooral wat een stuwkracht de katholieke arbeiders beweging is geweest voor het gods dienstig zedelijk leven. Ontzaglijk veel is veranderd ten goede door eendrach tig samenwerken in de katholieke ar beidersbeweging. Nu is het taak de kapers op de kust te beschouwen. Tientallen jaren is er gevochten tegen het socialisme en nu er nieuwbakken socialistenbe strijders zijn opgekomen is in werke lijkheid de strijd met het socialisme uitgestreden. Communisten en Natio- naal-Socialisten zijn de kapers die beide in velerlei opzicht parallel gaan. Doel van beiden is volslagen dictatuur, partijstaat en onderdrukkingvan de persoonlijke vrijheid. Duitschland, Rusland, zie hoe beide volkeren parallel gaan in hun methode. In Tribune en Volk en Vaderland vind men eenzelfde bestrijdingsmethode, ook ten opzichte van de katholieke arbeidersbeweging, vooral door het zaaien van wantrouwen tegenover de leiders. Als voorbeeld schilderde Spr. de Textielstaking te Tilburg, waar com munisten en N.S.B.'ers beiden hun uiterste best doen vooral wantrouwen te zaaien tegen de kalh.Textielarbeiders beweging. Een groot gevaar is ook de verdeeld heid onder ons katholieken,.onder ons OPOBRICHT 15 JULI 1910 BREEDESTRAAT 82 TELEPOON 1783 GIRO No. 248878 Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden WOENSDAG van 7 lol 8 uur VRIJDAG van 10 tot 1) uur ZONDAG van 12 tot I uur Rentevergoeding 37» Spaarbusjes: Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvangen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Cpaarbankbond en staat 0nder controle van het Nederlandsch Spaarbankbureau. kath. arbeiders. We zien opleving bij de werkgevers en middenstanders op sociaal terrein. Laten de arbeiders toch één blijven. Er zijn meerderen die het doel en de taak van de arbeidersbe weging niet kennen, die de beweging beschouwen als een soort var. ver zekering en vergeten dat de kalh. ar beidersbeweging een instituut is om de arbeiders te scholen. In onze eigen kringen is waar te nemen gebrek aan solidariteit. Laten we toch eendrachtig aanvoelen de be- teekenis der beweging op godsdiensllg- sociaal en economisch gebied. Een gevaar is dat tr te weinig con tact is in de beweging, waardoor aller lei misverstand intrede kan doen. Die toestand houdt gevaren in. Wij moeten één zijn en Jetten op de gevaren die er zijn. Ontwikkelingsarbeid moet ge daan worden om de kapers geen ge legenheid te geven. Onze Werklieden- vereeniging moet zijn een echt levend instituut. We hebben in dezen tijd al onze kameraden tegemoet te treden en dan zal onze beweging blijven een zegen voor Kerk en Maatschappij. In de pauze gaf de heer G. Kruiver eenige mooie declaraatie's ten beste, terwijl het Wilskrachtstrijkje voor afwisseling zorgde. Volksuniversiteit. De Volksuniversiteit publiceerde winterprogramma. Woensdag 25 Sep tember is de openingsavond. Zij be staat dan 15 jaar. Naar de Missie. Pater Maas van het Missiehuls te Soesterberg zamelde Zondag in de parochiekerk aan de Langegracht onge veer 200 gulden voor de Missie in. Pater Maas vertrekt 25 September met de Dempo naar Flores, waar de Missio- rissen van Steyl een bloeiende missie hebben. In den nacht werd te Apeldoorn een paard uit een weide gestolen. Men vermoedde, dat het dier naar Amers foort was gebracht. De recherche hier stelde een onderzoek in en het mocht gelukken, het paard te vinden. Het verkeerde reeds in de derde hand en is in beslag genomen en heeft de recherche den vermoedelijken dief, den 29-jarigen G. K. uit Schiedam, die hier Ier stede in een hotel overnachlte, aangehouden. Vrijdag 27 September om 10 uur is er houtverkoop op het terrein der spoorwegwerkplaatsen. Concerten. Nu hier de Concertvereeniging op gericht is, die een aantal concerten zal doen geven door het Utrechlsch Stedelijk Orkesl is thans samenwerking tusschen Orchertvereenigingen Kunst kring verkregen. De vier kamermuziek-avonden van den Kunstkring vervallen als afzonder lijke serie concerten, waartegenover staal de Concertvereeniging dit seizoen vijf in plaats van vier concerten zal geven, n.l. twee kamermuziekavonden, gesubsideerd door en onder verant woordelijkheid van den Kunstkring, waar het Berner Strijkkwartet en de pianisten Bartlett en Robertson zullen optreden en drie U. S. O. Concerten waarvan er twee nu solistische mede werking krijgen van Hélène Cals en van den violist Andries Roodeuburg. Mgr. Mntsaers-Oord. De opbrengst van de Speldjesver koop ten bate van het Mgr. Mutsaerts- Oord, Zondag aan de parochiekerken ;ehouden, heelt opgebracht totaal 191.64'/,. Plotselinge dood. Toen Zaterdagmiddag te even 3 uur een trein uit Amsterdam te Amersfoort arriveerde bleek een bejaarde man in een der coupé's te zijn overleden. Een geneesheer constateerde dood door hartverlamming. Het Dleek te zijn de 71-jarige H. Glijns, thuis behoorende in de Johannes-Stichting te Huis Ier Heide. In de zak van den overtedene werd eer. kaartje Hilversum-Amers- foort aangetroffen. Wtt-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis organiseert dit jaar wederom een kostelooze Moeder cursus in de maanden October, No vember en December. Bij vo'doende deelname gevolgd door een kleuter cursus. Aanmelden bij de Eerw. Zusters: Wijkgebouw 'tZand, bij den voorzitter C. W. C. O. Hehenkamp, Muurhuizen 23 en den secretaris A. Voorbraak, Eemstraat 109. Handelsregister. J. M. Fijnenberg v.b. Gebr. Fijnen- berg, Timmermen en metselaar. Muur. huizen 20, eigenaarJ. M. Fijnenberg. J. F. Niemöller, kol. waren, Arnh. weg 34, opgeheven. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Wijnandus, z. v. J. J. Delforterie en M. v. de Klashorst Hendrikus, z. v. J. H. Troost en v. Zoeren Dirk Reinder Jan, z. v. N. J. Alberts en A. M. v. d. Broek Bertha, d. v. J. A. Barands en E. Koning Jacob Jan, z. v. J. A. Veld man en H. M. Tobi Lambertus Mattheus Gerardus, z. v. M. A. H. Bekker en E. W. Kok Simon, z. i Gerven en M. E. v. d. Burg. Ondertrouwd: W. v. Surksum en T. Trimp H. J. Diekerhof en T. A. v. de Klashorst H. M. Venhorst en E. M. H. Willems - H. de Vrije en W. Lablans O. J. A. Nooij en W. C. M. Lohmann C. Vonk en G. irlach G. J. J. Nieuborg en C. Zuilen G. A. Machielse en K. A. M. v. der Heiden. Getrouwd H. v. Dijk en G. S. Bijlsma H. A. v. Nieuwkerk en J. L. de Gooijer. Overleden j. P. v. der Linden, 63 jr., echtg. v. K. v. Dorp. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachlnehani I gestrest 101 - Telef. 628 Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort. Nieuwe Telef 2025 v. Beek, W. v. Mechelenstr. 15 2021 Borgerhoff Mulder, Borgesiusl. 39 2007 v. d. Brul, Soesterweg 19 1974 Buning, Utrechtscheweg 325 23 v. Esveld, Lavendelstraat 2 2018 v. d. Held, Dillenburglaan 10 2002 Hol, Appelmarkt 6 "023 Houbaer, Zwaanstraat 6 1999 v. 't Hof, Oude Soesterweg 125 2017 Kaspers, Nieuwstraat 25 39 Mevr.Kolff-Vos, Nimmerdor, Arn- hemscheweg 213b 2027 Luidens, Voltastraat 35 2000 Moerhuis en Segboer, Schimmel- penninckstraat 82 2005 Neurdenburg, Dr. Nolenslaan 13 730 Pastoor Oostveen, 't Zand 31 2020 de la Parra, Bankastraat 23 473 v. d. Ploeg, Leusderweg 59 2016 Ligleringe, Slephensonslraat 27 2009 de Roos, Keucheniusiaan 12 2019 Spiecker, Weijersstraat 11 1510 Voerman-ten Have, Oldenb.v.1.6 2029 v. Vollenhoven, v. Effenlaan U' 1983 van Voorst tot Voorst, Comman dant 4e Divisie, Vondelplein 2 2024 Vial, KI. Nachtegaalstr. 28 - 2015 Lablanz, v. Persijnstraat 25 Belastbaar inkomen. Burgemeesters en Wethouders pu- bliceerden eenige gegevens over den stand van het belastbaar inkomen In de laatste jaren. men van 800 tot 2000 gld. 2125 aangesfagenen met 2000 tot 3500 gld. inkomen, ofwel totaal f5 359.000. 701 aangeslagenen met 3500 tot 6000 yld..inkomen, ofwel totaal f3.135.000. aangeslagenen van 6000 tot 10.000 gld. inkomen, ofwel totaal f2.018.000. 103 aangeslagenen van 10.000 tot 20.000 gld. inkomen, ofwel totaal f 1.382.000. 37 aangeslagenen met een inkomen boven'20.000 ofwel totaal f 1.263.000. In totaal heeft men dus 9581 aan geslagenen met een belastbaar inkomen van ongeveer f21.000.000, of gemid deld per inwoner f491. In 1930 had men 9473 aanslagen met bijna f24.000.000 inkomen of ge middeld per inwoner f622. Er blijkt dus afdoende dat de wel vaart taant. Gemeenteraad. Openbare vergadering op Dinsdag 24 September om 7 uur. 1. Installatie van G. v. Tellingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Tijdelijke aanstelling als Gymna- slum-leerares in de Fransche taal Dra. G. H. M. Rienks. 4. Verzoek van Albert Heijn tot wij ziging van het uitbreidingsplan aan de Puntenburgerlaan. 5. Verstrekking voorschot verbete ringen woningen V.I.O.S. 6. Verlaging huren „Frisia". 7. Opheffing onbewoonbaarverkla ring perceel Coninckstraat 10. 8- Verlenging contracten met de ziekenhuizen betreffende verpleging van voor rekening der gemeente opgeno men patiënten. 9. In beroep gaan van een besluit van Gedeputeerde Staten betreffende toekenning van een vergoeding boven tallige leerkrachten. 10. Wijziging gemeentebegrooting 1935. 11. Overname grond Buijs Ballot- straat van Gebrs. Lammers. 12. Overname van grond Franklin- straat van Van Eijkelenburg. 13. Verkoop bouwterrein Kuijperlaan groot ±1215 M2- aan H. Hertzinger en K. Schimmel voor f7000.—. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Woensdag 18 Sept. 11.05-12.20 Re- ;ional. 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch. 1.20-6.20 Droitwich. 6.20-6.50 Keulen. 7-8 Gram. Uitz. A.R.C. 8-12 Weenen. Donderdag 19 Sept. 11.05-12.20 Re gional. 12.20—2.20 Brussel Vlaamsch. 2 20-5.20 Regional. 5.20-6.50 Keulen. 7-8 Gram. uitz. A.R.C. 8-12 Regional. Vrijdag 20 Sept. tl.05-12.20 Re gional. 12 20-2.20 Brussel Vlaamsch. 2.20-5.20 Regional. 5.20-6.50 Keulen. 7-8 Gram.uitz. A.R.C. 8-12 Regional. Zaterdag 21 Sept. 11.05-12.20 Re gional. 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch. .20-6.20 Regional. 6.20-6.50 diversen. lijn óver 1934-1935 6349 aan- 7-8 Gram.uitz. A.R.C. 8-12 Droitwich. gestegenen met rond f 8.606.000 inko- Wijziging voorbehouden.

De Eembode | 1935 | | pagina 1