Maar voor een Goede Vulpenhouder F. A. TULP Rijd Veilig Nic. Bovee Brooti bh Bankstbskkar 2054 Dameshoeden MAISON ELY SEE Duplicators Fa. H. Elzenaar Allerlei SPDED-COPIEEBWEBK? ^°°f Dfokkerii LEPfltflracht 38, Amersfoort fniddjff'^r)e^fh^ersc'1''n' e"ten Dinsdag- en Vrijdag- per bedraad één gulden P°st A^"ntm. 'un *J? Aaen,00rt MO. franco per nnemenlen kumum eiken dag ingaan. Uitgave ven de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 11 Oct. 1935 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billlike tarieven voor handel en nQverheid bfl geregeld adverteeren Advertenttën moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 56 Is etmkkiW IS gstn vroolijke m ?T' gee" onschuld'g meisje, bezield met de schoonste voornemens van ptlchts- „e/a, !ins' °f een cynicus kar. hen a/schrikken en ontmoedigen met enkel woord. Epistel en Evangelie. 18e Zondag na Pinksteren. Les uil den eersten brief van den [I- Apostel Paulus aan de Korinthiërs; 48. Broeders! Altoos dank ik uwentwege mijnen God, voor de genade Gods, die u gegeven is in Christus |ezus; dat gij in Hem rijk geworden zijt in alles, in alle leer en In alle kennis, gelijk ook de getuigenis aangaande Christus u be vestigd is; zoodat u in geene genade gave iets ontbreekt, terwijl gij de open baring verwacht van onzen Heer Jezus Christus, die u ook standvastig maken zal ten einde toe, om zonder misdaad te zijn op den dag der komst onzes Heeren Jezus Christus. EVANGELIE volgens den H. Mattheus IX, 1-8. In dien tijd ging Jesus in het schip en voer over en kwam in zijne stad. En zie, zij brachten tot Hem eenen lamme, die op een bed lag. Enjesus, hun geloof ziende,sprak tot den lamme: Vertrouw, zoon! uwe zonden worden u vergeven. En zie, eenigen van de schriftgeleerden zeiden bij zich zeiven: Deze laStert God. Daar nu Jesus hunne gedachten zag, sprak Hij: Waarom denkt gij kwaad in uwe harten? Wat is gemakkelijker te zeggen: uwe zon den worden u vergeven, of te zeggen: sta op en wandel? Doch opdat gij inoogt welen, dat de Zoon des men- schen macht heeft om op aarde zon den te vergeven, sta op, sprak Hij toen tot den lamme, neem uw bed op en ga naar uw huis! En deze stond op en ging naar zijn huis. De scharen nu, die het zagen, werden bevreesd en verheerlijkten God, die eene zoodanige macht aan de menschen gegeven had. Evantlellcverklarlng. 18e Zondag na Pinksteren. Als de Zaligmaker in het landschap der Gerasencn twee menschen, die van de booze geesten bezeten waren, er van verlost had, voer Hij over het meer van Genczareth en kwam in zijne stad, genaamd Capharnaum. Deze stad werd zijne stad genoemd wijl Jezus zich ge durende de jaren van zijn openbaar leven aldaar dikwijls ophield, waar schijnlijk ten huize van Simos Petrus Bij zijn aankomst stroomde een zoo groote menigte volks tot Hem in het huis waar Hij was binnen getreden, dal dit overvol was en de menschen niet kon bevatten. En zie zij brachten Hem eenen lamme, die op een bed lag; en deze, gelijk de H. Lucas er bij verhaalt, geen gelegenheid vindende hoe zij hem, om de menigte des volks, zouden binnen brengen, droegen hem op het plat dak en lieten hem met hel bed naar beneden zakken vóór Jezus voeten. En Jezus hun geloof ziende en het groote vertrouwen dat zij in Hem .,.u.. ..„irli. Int itpn lamme: kantoorboekhandel! Luawtr. 55 te.Kremraestr. TEL.3251| Grootste collectie Eenlg vakkundig adres en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum 15 cent maximum 25 cent Buitenritten 5 ct. per K.M. Ook 's nachts geopend KantoorKamp 4! Telef. 1093 Tel. 1830 Dezelfde opwerping wordt dikwerf gemaakt tegen het H. Sacrament der Biecht: Wie kan de zonden vergeven dan God alleen. Wij geven toe dat God alleen de zonden vergeeft uit eigen macht. Maar kan Ood die macht niet mededeelen menschen om in Zijne naam ver geving te schenken Staat er ook niet in de H. Schriftuur dat God alleen wonderen doet? En evenwel leest men dat Mozes en andere dienaren Gods vele wonderen gedaan hebben, niet door eigen maebt maar door de macht, die zij van God ontvangen hadden. Aldus ook de Priester, die bij de H. Absolutie niet spreekt in eigen naam maar in den naam en krachtens de vol macht van Jezus Christus. Hoe duide lijk spreekt de II. Schrift van die ver leende volmacht! .Gelijk de Vader Mij gezonden heeft zoo zend Ik U, Ontvangt den H. Geest, wier zonden gij vergeven zult hebben die zijn hun vergeven." Laat ons dan gelijk die scharen God danken dat Hij zijn eigen goddelijke macht om zonden te vergeven ge schonken heeft aan menschen. Naderen dikwerf met een boetvaardig hart het Sacrament der Biecht, de red plank na de schipbreuk, om uit den mond des Priesters te vernemen.ver trouw mijn zoon, mijne dochter, uw zonden zijn u vergeven." te buiten te doen gaan, in de hand, schaarschte en onnoodige prijsstijging te voorkomen. Zware lasten. In drie jaar lijds heeft bet Neder- landsche volk ongeveer 40 millioen Sulden opgebracht aan hellingen op e varkens. Desondanks heelt de varkens-centrale een groot tekort en worden de boeren in doorsnee te laag betaald voor hun varkens. Liturgische Kalender. Week van 13-19 Oct. Zondag 13. 18e Zondag na Pinkst. Feesteigen, Mis Da pacem, 2e geb. H. Eduard, 3e geb. A cunctis, Pref. H. Dricvuld. Maandag 14. H. Callistus I. Dinsdag 15. H. Theresia. Woensdag 16. H. Hedwig, 2e geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. Donderdag 17. H. Marg. Maria Ala- coque. Vrijdag 18. H. Lucas, Credo, Pre fatie v. d. Apostelen. Zaterdag 19. H. Petaus v. Alcantara. stelden, zeide tot den lamme: Betrouw zoon, uwe zonden zijn u vergeven. Waarom vertrooslte Jezus den lamme eerst met de vergeving zijner zonden, voordal Hij hem naar het lichaam ge nas? Om daardoor te kennen te geven, 2eel de H. Augustinus, dat zijn kwaal door zijn voorgaande zonden ontstaan was Als een verstandig geneesheer zocht Jezus eerst de oorzaak zijner ziekte weg te nemen. Herin vinden we een schoone les voor ons. Wij ook zijn dikwerf zelf de schuld en oorzaak van vele ziek- icn en kwalen, die wij zelf te lijden nebben. Ontstaan niet vele onzer kwa len uit onmatigheid in eten en drinken, uit onkuischhcid of uit hevige drillen van opvliegendheid en andere onbe teugelde hartstochten? Laat ons om daarvan genezen te worden trachten tot lezuste komen en Hem smeeken dat wij door Zijne genadige hulp eerst de oorzaak mogen wegnemen door het verbeteren van onze zondige driften o oneeregeldheden. Laat ons tot herstel nnzer lichamelijke ziekte eerst zorgen vnor de genezing onzer ziel. Toen de Schriftgeleerden uit den mond van den Zaligmaker gehoord hadden: Uwe zonden worden u ver even dachten sommigen vermits zij Hem niet als God erkenden: Hij las tert God, Hij die alleen mensch is, il de zonden vergeven, wie kan zon den vergeven dan God alleen? Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De consecratie van de Kapel en de oificieele opening van het ni Seminarie te Apeldoorn is op Woens dag 16 October. Des morgens te half zeven vangt de consecratie van de Kapel aan, die verricht zal worden door mgr. dr. J. de Jong. Te half elf zal mgr. D. Huurdeman een plechtige hoogmis opdragen in de kapel. Daarna heeft in de aula een receptie plaats. GEBR. RIJS SOESTERWEG 29 is telefonisch aangesloten onder No. Export-waanzin noemt de Gelderlander de door de regeering gevolgde methode van rege ling der melk-, vet- en veeprljzen. Terwijl de eigen bevolking millioc- nen moet opbrengen aan crisis-heffin gen, wordt ons kostelijk volksvoedsel spek en boter er. andere artikelen voor appel en een ei over de grenzen geworpen. Salarissen worden verlaagd! Belas tingen verhoogdHet leven moet goed- kooper worden! zegt de Regeering. En de Varkenscentrale voert een po litiek, die vierkant tegen een daling van de kosten van levensonderhoud ingaat, een politiek, welke aan ons ver armde volk nieuwe lasten oplegt waarvan het buitenland profiteert! De maatregelen van de Varkens- centrale hebben de boeren op stang gejaagd. En waarlijk niet ten onrechte. Nu nog de nieuwe helfing er boven op, die het binnenlandsche gebruik nog meer zal doen dalen. Moet dat soms een nieuwe gelegen heid worden om nog meer varkens producten met verlies over de grens te kunnen werpen? Zal de Regeering, zal de Kamer nu eindelijk eens gaan inzien dat de po litiek van de Varkenscentrale zich zelve veroordeelt Dat niet enkel een gron dige schoonmaak noodig is, maar dat die heele instelling zoo spoedig moge lijk over boord moei worden geworpen. Er vallen millioenen te bezuinigen, blijkens de verliezenrekening? Heel het Nederlandsche volk vraagt, dat in een onhoudbare crisispolitiek de bezem wordt gezet. toont U op het gebied van Dameshoeden eene prachtige en groote sorteering Parijsche- en Weener-modeilen en Baretten in alle genre's, tegen uiterst lage prijzen. Hoeden vanaf f135. MAISON ELYSÉE Arnhemscheweg 9 tegenover Garage Hamersveld Ook voor UITIIIIIEI (StllUFHCIIIEItllil Langestraat 101 Telef. 528 Binnenland Waarschuwing. Allerlei feiten wijzen erop, dat het publiek zich door een ongegronde vrees voor gebrek aan levensmiddelen laat meesleepen. Een waarschuwing aan het publiek, om niet aan zulk een vrees toe te geven, om niet te gaan hamsteren, is in het algemeen belang. Het publiek heeft het, door zijn aan- koopen den normalen omvang niet De Oorlog. Nu de groote bladen weer vol slaan met oorlogsnieuws, hetwelk voor een groot deel vrucht van overrijke fan tasie is, en het oorlogvoeren als een nobel spel door sommigen wordt voor gesteld, is het goed, de koelie van oordeel te bewaren en zich niet te laten meeslepen. Zoo las men met groote letters af gedrukt „De smaad van Adoea uitgewischt." De zoogenaamde „smaad van Adoea" was een nederlaag, door onvoorzichtig oprukkende ltaliaansche troepen in 1896 geleden tegenover een overmacht van Abessijnen. Er waren door de Italianen fouten begaan, doch niets is er, dat wijst op plichtsverzaking door soldaten in uren van gevaar. Het woord „smaad" klinkt dus wel erg dik, tenzij men voor de onderscheiding van „eer" en „on eer" slechts den maatstaf van het succes van het resultaat aanlegt. Dit is echtter een onchristelijke, materialistische op vatting. Zij vervalscht de hiërarchie der waarden en dringt het alles-teslissende moment bij de beoordeeiing van men- schelijke handelingen op den achter grond namelijk de zuivere bedoeling, de plichtsvervulling naar de mate zijner krachten, het gerechtvaardigd staan tegenover God en zijn geweten. Niet iedere overwinning is een echte overwinning en niet iedere nederlaag een echte nederlaag. De woorden „eer" en „smaad" wege men met zuiverder gewicht dan die van het militair suc ces en den omvang van den buit Erger wordt het ais men gaat spreken van het „wreken", bet „uit- wisschen" van dien smaad. Gesteund door een reeks van „argu menten", welke het overgroote deel der wereld als drogredenen beschouwt, zijn de Italianen met een overmacht van oorlogstuig zonder oorlogsverkla ring het Abessynische land binnenge rukt. Zij hadden vliegmachines, die uit de lucht dood en verderf kunnen zaaien de Abessyniërs niet. Zij hadden zwaar geschut, tanks, een overvloed van motorwagens, van machinegewe ren, van munitie, kortom van alles wat tot de moderne oorlogs-machinerie behoort de Abessyniërs zoo goed als niet. Met behulp van dit alles hebben de Italianen na een verzet, dat de Abes syniërs nog drie dagen lang wisten vol te houden, eindelgk de „stad" Adoea in hoofdzaak een verzameling van leemen hutten bezet. Dat beteekent danhet uitwisschen in een smaad! Mussolini sprak eens zijn leedwezen uit over het mechaniseeren van den oorlog, die meer een kwestie van geld en van materiaal werd dan van per soonlijke dapperheid. Hij verlangde toen terug naar den „goeden ouden tijd", toen de kracht van lichaam tegen liciiaam den doorslag gaf in den oor log. Ook deze opvatting is niet de ware. Lichamelijke kracht is eveneens een slecht criterium voor ware groot heid. Doch men kan toegeven, dat het toch wel iels meer zegt in een ge vecht van man tegen man de meer dere te blijken dan zich de machtigste te toonen door een overmacht van moordmachines. Het geval wil nu echter, dat de overwinning van Adoea, het „uitwis schen" van den smaad van moest geschieden door een ltaliaansche overmacht van modern oorlogstuig. En niettemin hielden de Abessyniërs den strijd drie dagen lang vol, alvorens ze in goede orde retireerden. Italië is waarachtig niet grooter ge worden door de verwerping van alle verzoeningspogingen, door den aanval zonder oorlogsverklaring, door de bommenstrooierij op open steden, door het oprukken naar een paar stadjes niet ver van de grens. Aksoem, op het Noord-front in Abes- synië, is thans ook den Italianen in handen gevallen. De provincie Tigre nu door Italië bezet. Terwijl Rome meiddedatRasSeijoem, de verdediger van het Ethiopisch front, op de vlucht is, werd anderzijds ge meld, dat deze generaal met een troe penmacht Italiaansch Eritrea is bin nengevallen. Talrijke 'nlandsche troepen ltaliaansche leger zouden naar Ethiopi sche zijde zijn overgeloopen. Op het Zuidelijk front maken de Abessyniërs zich gereed voor den sluip-oorlog. Omdat de ltaliaansche gezant Addis Abeba zich aan spionnage schuldig maakte, heeft de Negus hem en zijn gevolg het land uitgezet. De 37-jarige P. v. d. K. te Wasse naar, was bezig met het rooien van In een mijn in Sterne zijn tenge volge van een mijnontploffing vier mijnwerkers gedood en drie gewond. —In een mijn nabij Teplit z, heefteen mijngasontploffing plaats gehad; van de negentien mijnwerkers, die werk zaam waren in de schacht waar de ontploffing geschiedde, werden er zes gedood. Te Borsbeek bij Antwerpen is een bombardementsvliegtuig, tijdens een proefvlucht neergestort op een leeg staand huis. De twee inzittenden wer den gedood. Een 16-jarige wielrijdster geraakte op den straatweg te Hilligersberg on der een tram. Zij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. in September werd te Weert inge broken ten huize van bakker Boeken, waarbij een aanzienlijk bedrag aan geld en effecten ontvreemd werd. De beide geldkistjes werden later in een akker opengebroken en van den inhoud be roofd. gevonden. Nu werd door de politie ongeveer te zeltder plaatse een portefeuille gevonden, met van dien diefstal afkomstige effecten tot bedrag van ongeveer 120.000. Onbekenden hebben te New-York een bestelauto aangehouden en de twee bewakers overweldigd, waarna zij er van door wisten te gaan met een be drag van 25.000 dollar in baar geld. Op een bellend traject te Stuttgart een tram in een bocht van den weg uit de rails gevlogen. Met volle vaart reed de tramwagen over het plaveisel nog ongeveer 30 M. door en sloeg toen om. Daarbij werden twee personen gedood en 45 gewond. Door het eten van druiven, die ter bescherming tegen plantenziekten be sproeid waren met vitriool en arseni cum, zijn te Pirmasens 30 schoolkin deren vergiftigd. Twee kinderen zijn gestorven. Uit Cheyenne in Amerika wordt gemeld dat een verkeersvliegtuig is neergestort, waarbij 9 passagiers en de geheele bemanning, bestaande uit twee piloten en I stewardes, om het leven zijn gekomen. Het toestel is tegen een heuvel gevlogen waarbij een motor van het toestel afgerukt werd. Ver volgens is de vliegmachine tegen een tweeden heuvel gebotst, waarbij de inzittenden gedood werden. Te Glane is brand uilgebroken in den rijwielhandel Hasperhoven. De brand nam grooten omvang aan. Vijf perceeien zijn geheel verwoest. De in boedels konden slechts gedeeltelijk worden gered. VITESSE helpt U billijk en vlug VRAAGT PRIJS! t Valt altijd KON. WILHELMINASTRAAT 10 Amersfoort In Streefkerk is overleden de land bouwer Ter Louw. Deze heeft aan den daglooner Noorland, die bij hem in dienst was, zijn geheele vermogen na gelaten. Twee boerderijen, een aantal huizen, 55 hectare grond, effecten en hypotheekbrieven zijn thans in het be zit gekomen van den daglooner. Een en ander vertegenwoordigt een waarde van circa een half millioen, waarvan als alle kosten voldaan zijn, toch zeker drie ton zal overblijven. In den nacht is een inbraak ge pleegd in het slation te Kampen. De dieven hebben de brandkast slaande op het stationsbureau opengescheurd en f1200 ontvreemd. Er is door twee Nederl. chemici een praeparaat uilgevonden, dat op kleedingstukken (uniformen) geïmpreg neerd, deze ondoordringbaar maakt voor de inwerking van blaartrekkende issen. De uitvinders zijn prof. Wibautvan Amsterdam en zijn assistent, Hackman. Proeven, in de Militaire Gasschool te Utrecht hebbenjde deugdelijkheid aange-toond. In den morgen vatten de kleeren van de 87-jarige wed. Kayser te Maas- Uitvoering Russische Kerkmuziek. Dinsdagavond liet zich in de St. oriskerk het Kerkkoor van de Russisch Jrthodoxe Theologische Hoogeschöol te Parijs hooren, en wij hebben veel kunnen genieten doch ook veel kunnen leeren, vooral de kerk-muzikale wereld. Reeds hebben de verschillende Kozakken-koren ons in kennis gebracht met een weergaiooze koortechniek, een volmaakte samer"ang, die tot on gelooflijke rhytmische praestatie in staat stelt, maar bij al die Kozakken-koren misten wij geestelijke diepgang en gedegen zangtechniek het was alle maal louter effectbejag en stemacro batiek, zonder degelijke grondslag. Doch dit kleine koor (6 theologie studenten met hun zangleeraar Ivan Denissov) bracht ons naast volkomen samenzang (vrucht van ongeëvenaarde toewijding en overgave), een technisch- gezond stemgebruik (gegrond op be- héérsching van het kop-register) en een rijkdom van wijding, veroorzaakt door juist begrip zoowel van de kunst ais van de eeredienst. Zoo kon het niet anders of de luisterende scharen die de St. Joriskerk vulden, moesten wel diep onder den indruk komen bij het aanhooren van deze kerkelijke zangen, welke, op een enkele inzinking na, zeer schoon wer den vertolkt onder de meesterlijke leiding van Denissov, die door de perfecte scholing en toewijding zijner zangers, volstaan kan met een aller- soberst gebaar, om de schoonste klankcomplexen en meest bewogen rhythmen te voorschijn te roepen. Inderdaad, wanneer zóó de techniek en de stof wordt behéérscht (geen blad papier werd gebruikt), dan kan zingend bidden en biddend zingen werkelijkheid worden. Deze jongelieden bewezen het. Na een inleiding van Dr. Keulen, voorzitter van het organiseerend comité, waarin eenig'inzicht werd gegeven in de wording en het doel van dit koor, in de liturgie der Russisch-Orthodoxe kerk en in de beleekenis der uit te voeren gezangen, vertolkte het koor achtereenvolgens, in drie groepen, ge zangen ontleend aan het Breviergebed, aan de Vasten-liturgie en aan de Paasch-liturgie, waarna zij sloten met de zang van het Onze Vader. De organist der kerk. de heer Mooy ver leende welwillend medewerking tijdens de pauze na iedere groep. Slechts één ding vervulde ons met weemoed, waar de inleider nogal de nadruk legde op de éénheid der Christelijke kerken, daar trof het ons, dat deze vertolkers van liturgische kunst, hier een kerkgebouw vonden, waarin hun heilige liturgie zóózeer contrabande is, dat zelfs het laatste spion van Christus' altaar is uitge wischt: hetgeen tot bidden hoopte, boomen. Bij hel afzagen van een dikke Itricht vlam, toen zij in haar slaap lak, kwam deze tegen zijn borst terecht, vertrek was. Zij vluchtte naar beneden, ten gevolge waarvan hij van een hoogte I waar ze door huisgenooten werd ge- van 10 M. uit den boom viel. De man (vonden. Geheel met brandwonden over- werd op slag gedood. gebracht, waar zij is overleden. Voor het door het Centraal Bureau Instituut Pont gehouden examen Ma- chineschrijven zijn geslaagd de vol gende candidaten: Mej. A. Hoeiakker en de heeren: J. J. Voelee, W, P. Schuil. G. v. Doornik, Sj. Stuiver en R. v. Bennekom. Allen waren leerlingen van de Er kende Pontschool, alhier.

De Eembode | 1935 | | pagina 1