Maarvoor een Goede Vulpenhouder F. A. TULP Rijd Veilig Nic. Bovee H. Elzenaar Bel dan op No. 42 ^IOOr Pr"**«»3 Langegracht 28, Amerafoort mWtftóMrSDfhnfrech^n,' e"«n Dinsdag- en Vrtjdag- per djfe ^ïdb°nn*®'n,8Pr9* bedraagt één gulden post. aEmlVbuUeJl A"6™»"®'»MO, franco per Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave v« de Katholieke Stichting De Eemhode, gevestigd te Aaerafoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 15 Oct. 1935 ADVERTENTIEN 29 cent par regel. Blll(ke tarieven voor handel en njverheld bj geregeld adverteer— AdvertcntUn moetan Dtnadag en Vrfdag vóór 8 o Negen en Veertigste Jaargang - No. 57 Een jange ziel le steunen, haar geest kracht te vermeerderen, haar met hoop be*Mtn, en de sintels tot bruikbare vlammen aan te blazen, een nederlaag te herstellen door nieuwe gedachten, door krachtig handelen, dat Is niet gemak kelijk, dat is het werk van een recht schapen man. Aan alle Katholieke Vrouwen. Nu de wereld een crisis beleeft, wa?rvan v«'en zich met angst afvragen, ol deze op een nieuwe oorlog zal uit- loopen, richten de Katholieke vrouwen, die door haar nationale bonden lid rijn van de Internationale Unie, haar gedachten, gevoelens en harten tot God, in plaats van verder met dc rnenschen te redeneeren over, of te manifesteeren voor den Vrede. De Godsgedachte is in de vergade ringen en bij de beraadslagingen der mannen van onzen tijd helaas dikwijls alwezig, het is aan de vrouw deze weer levendig te maken. Daarom stel ik U voor in Uw Bond een propaganda te beginnen voor het dagelljksche. gemeenschappelijke gebed voor den vrede. Dat in iedere familie vóór ol na de hoofdmaaltijd.waaralle leden van het gezin vereenlgd zijn, dagelijks een kort gebed gestort worde om van God te verkrijgen, dat de vrede over de wereld moge heerschen! Behalve dat deze gewoonte aan de jeugd zal lecren voor den vrede te bidden een gebed van allen voor allen, en dus een bij uitstek mooi weik van barmhartigheid zal zij haar ook doen begrijpen dc ontschatbare waarde van dit Godsgeschenk, daardoor in het gezin en door het gezin in de maat schappij een verlangen naar vrede hel pen scheppen, en de naastenliefde, die de geheele menschheid omvat bevor deren. Tot dit beroep op de Goddelijke Barmhartigheid van Hem, die over het lot van rnenschen en volken beslist, noodlg ik alle aangesloten leden van de Internationale Unie van R.K. Vrou wenbonden uit. het koninkrijk Gods uitbreidt? De geestelijke crisis veroorzaakt echter ook Algemeene Missiezondag en de schrikkelijke nood der Missiën. A.s. Zondag 20 October noodigt de H. Stoel alle katholieken der geheele wereld uil tot een dag van gebed, boete en aalmoes voor de Missiën. Dit levensbelang der Kerk, dat wij moeten dienen alleen reeds uit dank baarheid voor de geloofsgenade, die wij zelf ontvangen, vraagt wel zeer dringend onze volle medewerking wegens de stijgende nood der missiën in dezen tijd van geestelijke crisis en materieele verarming. De geheele wereld is aangetast door een ontzaggelijke geestelijke crisis. Gods genade wordt de wereld over vloedig aangebodendit blijkt uit dt krachtige toename der roepingen voor het missiewerk, en uit de wonderlijke ontvankelijkheid voor het Evangelie, welke uit welhaast alle missiën wordt gemeld. De H. Kerk vindt in de moderne ontwikkeling van het wereldverkeer gelegenheid als nooit te voren alle streken der aarde door te dringen cn met alle groepen der menschelijke samenleving contact te zoeken. Maar sterker dan ooit schijnt de wereld zich te verzettenalom tot in de meest afgelegen deelen der wereld, dringt zich op de propaganda van het meest krasse ongeloof, van de meest cynische ontkenning van alle zedelijke J am,ac harre vprmnierali- KANTOORBOEKHANDEL UnflMtr. U 1.0. KremmMtr. - TEL. IM Grootste collectie Eenlg vakkundig adres en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum 15 cent Buitenritten 5 ct. per K.M. Ook '«nachts geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Slatlonspl. orde, van de meest barre vermaterali- seering van alle menschelijke activiteit. 7(i5 godsdienstloos als thans was de leiding der staten en het openbare leven der volken wellicht nog nimmer. De tegenstelling tusschen God en de wereld beleeft in onze dagen overal haar scherpste vorm. Daarom eischt deze crisis meer dan ooit gebed en offer, om de natuurlijke zwakheid van den mensch tegenover de infernale krachten, die overal om hoog dringen, aan te vullen en ter overwinning te voeren met bovenna tuurlijke kracht. Er wordt tegenwoordig zoo veel ge leden onder allerlei beproevingen: gij, goedwillende maar zwaarbeproefde zielen, maakt daarvan eens een offer voor uwe, nog armer medemenschen heidenen en dwalenden I s het geen sterkende gedachte, dat men door de lasten van dezen tijd blijmoedig Ie dragen voor de missiën, ontreddering, die wederkeerig de geestelijke verwarring nog verergert, en ook aan de zegenrijke werking der Kerk een steeds groeiend beletsel stelt, om in de duisternis het licht, in de verwarring de orde, in de beproeving de troost te brengen, waarover zij alleen beschikt. De geestelijke crisis kan dan ook niet bestreden worden zonder vele en krachtige stoffelijke hulpmiddelen. En nu raken de missiën juist aan schrikkelijke verarming ten prooi. Dit blijkt wel heel sterk uit de volgende feiten: Dc ondersteuning die de H. Stoel kan geven door de Voortplanting (een bescheiden steun) is in den laatsten tijd met bijna 45 pCt. gedaaldd.w.z. dat er in 1934 3'/, millioen gulden minder te verdeelen was dan 5 jaren geledenen dit kleiner bedrag moest over veel meer missies verdeeld wor den, zoodat de missies slechts onge veer de helft ontvingen van hetgeen in voor vijf jaren werd toebedeeld. Of anders voorgesteld: het aantal bedeelde missies is in de laatste 5 jaar vooruitgegaan met ongeveer 60. maar de gemiddelde uitdeeling per miss:e is gedaald van ongeveer f 15 duizend a f 16.000.— op f8000.— per jaar. Het gemiddelde aantal priesters per missie is 30, die gemiddeld 100 kerken bedienen, en tal van broeders en zusters, en catechisten en scholen en hospitalen moeten onderhouden. Men ziet dus welk een ruïne voor de Missies reeds het enkele achteruit gaan van de Voortplanting inhoudt. En deze financieele achteruitgang is niet uit andere middelen in te halen; (tegendeel, zij wordt nog sterk ver ergerd. Immers, ook de H. Kindsheid moest haar uitdeeling voor de jeugdzorg ver minderen; ook het St. Petrus Liefde werk moest de ondersteuning van de priesteropleiding beperken. Dande missionaris, die persoon lijk zijn levensonderhoud in den regel uit misstipendia trekt, heeft deze tegen woordig slechts bij uitzondering. Gouvernementssubsidies zijn overal belangrijk verlaagd of ingehouden. De eigen inkomsten der missiën, nauw samenhangend met de arbeids gelegenheid der inboorlingen, vooral met de opbrengst van landbouwvoort- brengselen, welke voor vele missiën een belangrijk deel van hun onderhoud vormden, zijn bij de algeheele ver arming der koloniale gebieden en dei zelfstandige landen (China, Japan, e.d.), tot een minimum geslonken. En de achteruitgang van deze inkomsten ver hoogt de behoeftenwant er zijn daar door nóg meer armen te ondersteunen. De materieele steun door de mis- sioneerende Orden en Congregaties zelve uit het moederland getrokken, (voor vele missies de voornaamste bron van inkomsten) is zeker niet minder, in vele gevallen zelfs meer gedaald dan de ondersteuning der Pauselijke Genootschappen. Daarbij komt dan nog dat de groote belemmeringen van het betalingsver keer in verschillende landen (vooral Duitschland) zeer belangrijke bedragen aan missiesteun blokkeerenl En te midden van ilcze penibele finantieele omstandigheden slaan hier aardbevingen kerken, scholen en huizen neer, richten dadr typhonen verwoes tingen aan, vernielen overstroomingen groote gebieden in China, waar roovers en communistische geweldenaars reeds zooveel armoe brachten en weer op nieuw brengen, wordt Afrika geteisterd door droogte en epidemieën. Da rampen stapelen zich wel van alle kanten op! Er is dus in de missies vreeselijke stoffelijke nood. En een stoffelijke nood, die in de hoogste mate schade toebrengt aan tailooze zielen. Vergeleken bij onze toestanden, kan men gerust zeggen, dat in doorsnee de toestand in de missiën veel en veel zorgelijker is dan zelfs in onze armste parochies;en menige missie en menige missionaris verkeert in omstandigheden, die zorgvoller zijn. dan de toestanden van onze meest beproefde werkelooze gezinnen Zelfs de nijpende nood In eigen om geving mag dus geen reden zijn, aan de missiën onze gaven te onthouden of deze slechts karig te bedenken; want ook deze behooren onder de slachtoffers die in den uitersten nood zijn, en ook daar brengt, wellicht nog sterker dan hier, stoffelijke nood groote geestelijke ellende; wie nog iets te missen heeft, geve dus! Gods eer en hel heil van den naaste vragen van ons Naast veel gebed en offer, vooral dit jaar wel zeer bijzonder ook vele en groote aalmoezen voor de missie. En omdat onze toestanden zóó zor gelijk zijn en kapitale giften wel zeer schaarsch moeten worden, moet bijzon der gewerkt worden voor een krach tige organisatie der kleine en gestadige bijdragen, m.a.w. alle nadruk moet worden gelegd op Ie. het welslagen der godsdienst oefening en der collecte op 20 October 2e. het organiseeren en uitbreiden elke parochie van het Oenootschap tot Voortplanting des Geloofs (Broe derschap van den H. Geest), dat ge regeld èn gebed èn aalmoezen vraagt. Laat ons als trouwe kinderen der Kerk onze Heilige Moeder steunen in haar nood en troosten in Haar zorg, opdat Zij met meer kracht nog de de zegeningen verspreiden kan, die Jezus' Kruisdood verdiende voor allen TH. M. P. BEKKERS. Waarom een Bond voor Oroote Bezinnen. (Ingezonden.) Wie bovenstaande vraag te beant woorden heeft, doet het beste met eerst het doel van dien Bond te omschrijven. Dit is namelijk 5-ledig. Deze Bond stelt zich ten doel: 1. De handhaving van de christelijke beginselen in het huwelijksleven. 2. Zoo ook bij de huiselijke opvoe ding. 3. Behartiging van dc gexlnsbelan- gen in het algemeen. 4. In het bijzonder de verdediging van het groote gezin. 5. Strijd tegen het Nco-Mallhusfa- niame. Waarom nu een Bond voor groote Oezinncn? Allereerst om naast onze priesters op te treden als leeken-apostelen tot verdediging van het christelijk huwelijk, dat als grondslag dient van het chris telijk huisgezin. Doordat men aan de grondslag, waarop het gezin moet be rusten, is gaan tornen, is het bederf in de familie geslopen. Immoreele hu welijksopvattingen doen vandaag op geld. De mensch is zoo diep gezonken, dat hij tegen de wil van God Ingaat. Daarbij komt dat men de economische crisis helaas al te vaak op verkeerde wijze tot verontschuldiging gebruikt. De hechtheid van het huwelijk kreeg een zware deuk. Het doel van het huwelijk werd geheel en al uit het oog verloren. Allerlei dwaaltheorieën worden het volk voorgezet. Moderne romans b-en- steeds meer verwarring van ideeën, slechte bioscoop verstrikt de ge wetens en doet huwelijksontrouw als een doodgewone zaak voorstellen. Tegen dat alles waakt de Bond, door In vergaderingen te laten spreken over de reinheid van het huwelijk, over de juiste begrippen van kinderzegendoor bet uitgeven van zijn uitstekend gere digeerd Bondsorgaan; door de ver spreiding van tal van geschriften. Boven alles eischen we de hand having van de christelijke beginselen bij de opvoeding onzer kinderen. We weten dat we leven in een waarin men er naar streelt de opvoe ding van zijn godsdienstig karakter te ontdoen, omdat men dan meer kans heeft van slagen om de opvoedings rechten van het gezin tot zich te trek ken. We weten dat tal van economische en zedelijke oorzaken de onmacht het gezin bevorderen, waardoor bet niet in staat wordt gesteld zijn opvoe dingsrechten uit)te oefenen. We weten ook, dat helaas vele ouders in hunne plichten te kort schieten. En daarom willen wij een Bond een Bond van een echte oudersvereeni- vinnigen strijd tegen het Neo-Malthu- sianlsme. Oeweldige propaganda wordt er ge voerd door devoorlichtingsbureau'siln de groote steden voor het stelselma Ig klein houden van het gezin. Door allerlei verkeerde voorspiegelingen wordt den mensch wijs gemaakt, dat het dwaasheid is een groot getal kin deren te willen opvoeden. Oenot- en gemakzucht zijn daarbij prachtige Londgenooten om het ver keerde doel te bereiken. Door de inrichting van zijn Centraal Bureau Ie Breda, is de Bond in staat tegen-propaganda te voeren. In samenwerking met andere veree- niginger., willen we door gebruik te maken van alle wettige middelen stre ven naar de verheffing van het geeste lijk, zedelijk en stoffelijk welzijn der gezinnen, en vooral van de kinderrijke gezinnen. Daarom een bond voor groote ge zinnen I Wij hebben alles, wat U voor uw kantoor noodig hebt Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Binnenland Prijsvraag „De Gruyter". .De Oruyter" verspreidt momenteel over geheel Nederland een prijscourant, welke alle voordeelen naar voren brengt, die het klant zijn van de Gruyter ver schaft. Het belangrijkste echter is dat aan dit drukwerk een prijsvraag is verbon den. waaraan iedereen zonder eenige verplichting kan meedoen. Is de 2e vraag „welk pakje is ver keerd geprijsd" reeds interessant en indien men goed oplet ook gemakke lijk te beantwoorden, de hootdvraag is nog attractiever en aan de hand van de gegevens niet moeilijk op te lossen. Deze vraag is tevens een bewijs, dat het afgeloopen jaar weer duizen den klanten meer de Oruyter's winkels hebben bezocht. Het meest belangrijke Is natuurlijk de kans op f 1000.— die uitgekeerd wordt aan dengene die het juiste aan tal heeft geraden en vraag 2 eveneens >ed heeft beantwoord. Zijn er meerdere goede oplossers dan wordt de prijs van f 1000.— ver deeld. Bij meer dan 10 goede inzen ders, en dat is van het grootste be lang, ontvangt iedereen zonder eenige beperking f 100.—. Behalve deze groote geldprijzen stelt De Gruyter nog voor 500 personen die het dichtst bij de goede oplossing zijn, 1 pond Dessertkoffie ter beschik king. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Met leedwezen hebben Wij U bij schrijven van 26 Juli j 1. moeten mede- deelen, dat Z H. Exc. Onze Aartsbis schop, van de Sacramenten der Ster venden was voorzien. Sinds dien is de algemeene toestand nog voortdurend achteruitgaande, en, tenzij God op heel bijzondere wijze te hulp komt, kan er van genezing of herstel geen sprake meer zijn. En hoewel nog geen oogen- blikkelijk stervensgevaar aanwezig is, is het ziektebeeld van dien aard, dal wij voortdurend op het ergste voor bereid moeten zijn. Wij kunnen daarom niet nalaten, U nogmaals aan te sporen, om hem in uw H.H. Misoffers en gebeden te blij ven gedenken, opdat God hem kracht en sterkte geve geduldig het zware kruis te dragen, zoolang het Hem behaagt. Daarom bepalen Wij, dat van nu af, na iedere vastgestelde H. Mis door Geestelijkheid en Geloovigen gezamen lijk het volgend gebed zal worden ge beden Laat ons bidden voor onzen zieken Aartsbisschop Almachtige en barmhartige God, Die voor het menschelijk geslacht èn heil middelen ter zaligheid èn de belooning van het eeuwige leven hebt wegge legd, zie genadig neer op Uw dienaar Joannes, die lijdt door krankheid des lichaams en versterk de ziel, die Gij hebt geschapen, opdat zij in het uur van haar scheiden zonder zondevlek aan U, haar Schepper, door de han den der H.H. Engelen verdiene voor gesteld te worden. Door Christus izen Heer. Amen. Utrecht, 5 October 1935. D. HUURDEMAN, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom. ging, die de publieke opinie wenscht te bewerken ten gunste van het gezin, die voorlichting wil geven bij de moei lijke taak, die aan het gezin is opge legd de opvoedingstaak. Daarom willen we vooral alle po gingen ondersteunen tot versterking van het godsdienstig leven in onze gezinnen. Maar ook komen we op voor de be hartiging der gezinsbelangen in het algemeen. Niet alleen op godsdienstig en zedelijk terrein, evenzoo op mate rieel gebied. Men moet goed begrijpen, dat we thans nog leven in een maatschappij, die ingesteld is op de belangen van het individu, niet op die van het gezin. We kunnen spreken van vrijgezellen- privilegiën maar daar de maatschappij opgebouwd is uit gezinnen, zou er van gezinsvoorrechten sprake moeten zijn. Doch zeer speciaal komen we op voor de rechten van het groote gezin. Dat is hoe langer hoe meer in de knel geraakt. De groote gezinnen vormen slechts een zeer kleine minderheid. Maar ze zijn als een Gideonbende, die pal staat voor de verdediging der hei ligste goederen. Dit vooral moeten we naar voren brengen, dat de sociale beteekenis van een groot gezin hooger staat dan die van een ongehuwde. De groote ge zinnen zijn de steun van Kerk en Maat schappij. Daaraan ontlee.ien we het recht de publieke opinie te bewerken, om deze te brengen tot rneer waardeering voor de groote gezinnen. En om het bestaan dezer families mogelijk te maken voe ren we actie bij de landelijke, provin ciale en gemeentelijke overheden, op dat er voldoende rekening zal worden gehouden met onze gezinsbelangen, bij de belastingen, bij het woningvraag stuk, bij de schoolgeldregelingen, bij de tarieven voor gas, water en electri- citeit, bij de werkloozensteun, bij het toekennen van kindertoeslagen enz. En tenslotte voeren we een zeer Voor de verkiezing van 4 leden af- deeling Grootbedrijf en 4 leden afd. Kleinbedrijf kunnen Woensdag 6 Nov. tusschen 9 en 16 uur ten kantore der Kamer, Amersfoort, candidatenlijsten worden ingeleverd. De aftredende leden, allen herkies baar. zijn: voor afd. Grootbedrijf: H. Kozijnsen Gz. (Harderwijk); Ir. L. B. Huygen en Joh. H. van Lonkhuyzen (Amersfoort) en C. den Ouden (Ede), en voor de afd. KleinbedrijfN. van Os (Doorn), A. v. Rooyen (Ede), G. H. Ruiters (Harderwijk) en F. J. Verwer (Amersfoort). Amersfoort Vereeniginp „Hulp in Nood". In „St. Joseph" werd de tentoon stelling gehouden van de prijzen voor de jaarlijksche verloting ten bate van de Vereeniging „Hulp in Nood". De hoofdprijs is een Dames- of Heeren rijwiel, terwijl tal van andere mooie prijzen van dit sympathieke doel zijn bijeengebracht door het ijveren van het Damescomité van bovengenoemde Ver eeniging. Nog een beperkt aantal loten zijn verkrijgbaar 25 cent aan dejbekende adressen en aan het gebouw St. Joseph. Zondag a.s. beeft te 12 uur de trek king plaats in het gebouw St. Joseph. Voorziet u dus nog tijdig van één of meer loten om een kans te maken in een der mooie prijzen, waarmede tevens steunt een vooral in dezen tijd zoo noodzakelijk en nuttig werk. In „St. Aechten". Aechten werd Zondag de jaarlij kschePaddestoelententoonstelling gehouden georganiseerd door de Jonge Wacht van de parochie St. Franciscus Xaverius onder leiding van de Eerw. Fraters. Een 180-tal zwammen en paddestoelen in verscheidenheid van kleur en afmeting waren door de jongens bijeengebracht, 't Moet wel een voldoening voor de leiders van de jeugdbeweging en vooral voor de Eerw. Fraters om te zien met welk een ijver de jongens aan het zoeken zijn ge weest. Veel was bijeen gebracht wat betrekkelijk gemakkelijk te vinden is, doch we zagen ook verschillende en vooral kleinere zwammen, die getuigen van een ernstig zoeken in de natuur. In een andere zaal werd tentoon gesteld hetgeen in de vrijen tijd is ver vaardigd door de leden van de K.J.C. Vooral op het gebied van teeken- en schilderwerk is veel gepresteerd en zagen we een belangrijke vooruitgang en zelfs in sommige werken ontbrak kunstzin niet. Dit jaar is ook aange vangen met een cursus lederbewerking en het bereikte resultaat het eerste jaar is zeker bevredigend te noemen. Ee." en ander geeft wel een beeld van een gewekt jeugdleven in de parochie van St. Franciscus. Rectificatie. In het verslag over de uitvoering van Russische Kerkmuziek in ons blad van 1.1. Vrijdag sloop een hinderlijke zetfout. Men gelieve aan het einde te lezen „spoor" in plaats van „spion". ij het Bestuur van de Neutrale Sigarenwinkeliers-ver. is bericht binnen gekomen van de Inspecteur van ac cijnzen en belastingen, dat géén op heffing is toegestaan voor het verstrek ken var. Mica-zegels bij het koopen van sigaren. Wil op pijpen, enz. St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis. Als opvolger van wijlen Deken C. Hartman is benoemd tot Regent van het Si. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis dej Hoogeerw. heer P. J. M. Sandkuyl, Deken van Amersfoort en pastoor der St. Ansfridus-parochie. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Woensdag 16 October. 11.05-12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel. 2.20-5 35 Londen. 5.35-6.20 Droitwich. 6.20-6.50 Diversen. 7-8 Gram.uitzend. A.R.C. 8.00-8.50 Weenen. 8,50-12.— Droitwich. Donderdag 17 October. 11.05-12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel 2.20-5.35 Londen. 5.35-6.50 Brussel. 7-8 Gram.uilz. A.R.C- 8-12 Londen. Vrijdag 18 October. 11.05-12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel 2.20-5.35 Londen. 5.35-6.50 Brussel. 7-8 Gram.ultz. A.R.C. 8-9.30 Weenen. 9.30-10.20 Droitwich. 10.20-12 Londen. Zaterdag 19 October. 11.05-12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel 2.20-3.50 Droitwich. 3,50-5.45 Keulen. 5.45-6.50 Diversen. 7-8 Gram.uitzend. A.R.C. 8-8.50 Keulen. 8.50-12 Droitwich Keer op keer bewijst IVOROL-tandpasta dat het de natuurlijke schoonheid van het tandglazuur weer te voor schijn brengt, zelfs bij tanden, waar dit niet meer mogelijk schijnt.

De Eembode | 1935 | | pagina 1