Maar voor een Goede Vulpenhouder F. fl. TULP Ryd Veilig Nic. Bovee C0PIEER-INRICHTIN6 Duplicators H. Elzenaar Brood- en Banketbakker t a. Amersfoort middag, DeDsbon^m5ni e!5en Dln>dag- en Vrtldag- P*f drie maanden- buitel* ^edraaBt dén gulden V*" K,tkotleke Stichting De Beabodc. te Amerafoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 8 Nov. 1935 ADVERTENTIËN 25 cent per regel- Blll|ke tarieven voor handel en nijverheid b| geregeld admteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur In den morgen *fn beaxgd. telefoon 314 Wanneer van menschen optelt, die "niets it dan behoort hij boven aan l id n l T" di' "eden> die ™<*e- om Vw el/ hebben-<"< weken overWOrden- die treur"> denkbeeldige rampen. Negen en Veertigste Jaargang - No. 64 Eotutel ©n Ev antfelle. 22ste Zondag na Pinksteren. pffdnl" dïn. br'e' van den H. apostel tulusaandc Phillppensen; I, 6—11. Broedm! Wij vertrouwen in den in?, h? Hi'- die een goed werk in u begonnen heelt, hel voleindigen m iiL Lih um dag yan Christus Jesus; K Ijk het billijk is, dat ik dit gevoelen ,;?n ?nnen van u alIen- omda' 'k 15»? draag' en gi) al,en- 20°" weun mijqe gevangenschap als in de ün.i en bevestiging des Evan gelies deelgenooten rijt van mijne vreugde. God toch is mijne getuige, hoezeer ik u allen liefheb met de '«dere liefde van Jesus Christus. En dit bid ik, dal uwe liefde meer en meer overvloedig moge worden in kennis en in alle oo-deel, om te toet sen wat het beste is, opdat gij rein en zonder smet moogt zijn tegen den dag van Christus, vol zijnde van vrucht der gerechtigheid door Jesus Christus tot eer en lof van God EVANGELIE volgens den H. MattheusXXII, 15—21. In dien tijd gingen de Pharizeën heen en beraadslaagden, ten einde Jesus in zijne woorden te vangen. En zij zonden hunne leerlingen met de Herodianen tot Hem, zeggende: Mees ter! wij weten dat Gij de waarheid spreekt en den weg Gods naar waar heid leert en niemand ontziet, daar Oij op den persoon der menschen niet let. Zeg ons derhalve wat U dunkt: is het geoorloofd den keizer cijns te betalen of niet? Jesus nu hunne boos heid kennend, zeideWat stelt gij Mij op de proef, huichelaars? Toont Mij ""den cijns-penning! En zij toonden Hem eenen tienling. En |esus zeiden tot henVan wien is dit het beeld en het opschrift? Zij zeiden Hem: Van den keizer. Toen sprak Hij tot hen: Geeft dan den keizer wat des keizers, en Gode wat Oodes is. KANTOORBOEKHANDEL I Ungwtr. M U. Krommutr. TEL SM Grootste collectie Eenlg vakkundig adres en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEH minimum IS cent maximum SS cent Bultenrltte* 5 ct. per K.M. Ook 'snaohts geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Stationspl. keizers en zijn naam, ten teeken dus dat de keizer op dat oogenblix inder daad gezag over hen voerde. De cijns penning zelve met de beeltenis des keizers was het bewijs dat ze onder worpen waren aan den keizer. .Welnu, zegt Jezus hun, geeft dan ook aan den keizer wat den keizer toekomt." En Hij voegde er bij .en aan God, wat God toekomt." Leeian we hieruit vooreerst om op onze hoede te zijn voor de strikvragen der Farizeën, die heden ten dage nog hun navolgers hebben, en alles be proeven om in gezelschappen of door verderfelijke boeken en dagbladen de vromen en eenvoudiger te misleiden en tot twijfel te brengen. Weest daar voor op uwe hoede. Vervolgens geven we den keizer wat des keizers, en God wat Oodts is: Gehoorzaamheid, eerbied en trouw aan het wereldlijk gezag, maar in overeen stemming met het woord des H. Geestes dat wij God meer moeten gehoorzamen dan de menschen. reflector kan zijn om onze hulp behoevendheid op te vangen en uit te stralen in de diepte van het eeuwige grondelooze Licht. Daarom zal ons gebed altijd voorwaardelijk moeten zijn, voorwaardelijk naar twee kanten. Maar hoe dan ook, het contact met den overkant hebben we en behouden we. Het legt dien glans van milde vertroosting op al het leed, het onaf zienbaar leed, dat de vloedgolf van den dood In voortdurende deining door de menschheid slaat. Door het halfduister dezer late na- aarsdagen zien we nu de gebeden iranden, vurig en helder op de blanke stengels der Allerzielendevotie, een wonder van troost en licht onder de schemering der mysterieuse gewelven van ondeigang en dood. Dit wonder is sterker dan alles, omdat het Liefde heef. Evangelleverklarlng. 22ste Zondag na Pinksteren. Er bestond destijds eeir geschil of de Joden al dan niet gehouden waren aan den Keizer schatting te betalen. De Farizeërs hielden het er voor dat de Joden, als het volk Gods aan den heidenschen Keizer geen schatting ver schuldigd waren; de Herodianen, die Herodes, een gunsteling des Keizers, waren loegedaan, beweerden dat ieder den Keizer schatting moest betalen. Dit twistpunt nu kwam den Farizeërs als een geschikt middel voor om Jezus in zijn woorden te vangen door Hem een beslissend antwoord over dit be langrijke punt te vragen. Ze stelden hun aanslag zeer listig te werk- Ze gingen niet zeiven maar zonden hun leerlingen om alle schijn van list weg te nemen: ze zonden met hen gelijk tijdig de Herodianen, de voorstanders der schatting. Om des te stelliger een openhartige uitspraak uit jezus mond te verkrijgen, lieten ze de leerlingen Eerst zeegen: „Meester wij weien dat Gij oprecht zijt en den weg Gods naar waarheid leert en dat Gij U aan nie mand stoort". Ja, dat hadden de Fari zeën reeds zoo dikwijls ondervonden als lezus ten aanhoore van het gan- sche volk hun onoprechtheid, schijn heiligheid en huichelarij aan de kaak «steld had. Maar die oprechtheid des fjeèren was voor hen juist de steen a»c aanstoots geworden; juist die op rechtheid des Heeren had hen tot Zijn bitterste vijanden gemaakt. En nu lieten het wederom voorkomen alsof ze ?fch verheugden over die schoone "„„ai nie huichelaars. d Zeg ons dan wat dunkt U? Is het "",oold den keizer schatting te be- faten of niet." Indien Hij verklaart, zoo 1? rhten ze dat we schatting moeten 2£ M v.;lk ."r, vh kr ieen; indien Hij verklaart dat daartoe niet gehouden zijn, dan iien de Herodianen Hem beschuldi- ZU als een oproermaker tegen de Liturgische Kalender. Week van 10 16 Nov. Zondag 10. 22e Zondag na Pinkster. Mis Si iniquitates, 2e geb. H. Andreas Avellin js, 3e geb. H. Wilt brord Nederl., 4e H. Tryphon enz. Of: H. Willibror- dus Nederl., 2e geb. v. d. 22e Zond. Maandag 11. II. Martinus Bisschop (St. Maarten), 2e geb. Octaaf H. Willi- brord, 3e H. Mennas. Dinsdag 12. H. Lebuinus, 2e geb. H. Martinus I, 3e geb. H. Willibordus, Credo. Woensdag 13. H. Didacus, 2e geb. H. Willibrordus, 3e geb. Concede, Credo. Donderdag 14. H. Jo&aphat. Octaaf dag H. Willibrordus, (Mis als 7 Nov. Nederl.), 2e geb. H. Josaphat, Credo. Vrijdag 15. H. Albertus de Groote, Credo. Zaterdag 16. H. Gertrudis. H. Wille- hadus, Nederl., 2e geb. H. Gertrudis, (van 15 Nov.). weil4"hdjeezuTtoónde hun weder voor' ,„eide keer dat Hij hun meer- In de maand van Allerzielen. Het peinzen over den dood en onze dooden, waartoe de H. Kerk in deze maand ons oproept, zij niet een ver schrikking en een wanhoop, maar een blij berusten. Een blij berusten te meer, omdat we weten, dat ons de kracht is gegeven, om ook het lijden, dat nog aan den overkant van de donkere rivier moet worden geleden, te zachten en te verkorten. Wij trachten niet met onze dooden contact te komen door zichtbare manifestaties te verlangen, allerlei teekenen en onnoozele praat. Wij hebben de zekerheid van contact door het gebed. Wie nog niet verlost is uit den kerker van zijn laatste schuld, kunnen wij bijstaan. Welk een grootsche en gelukbrengende gedachte is dat niet! We zagen onze dierbaren uitdragen, wit en stil en koud. Hun oog was voor den glans van ons oog gedoofd, hun moni gaf geen weder- stem op onze klachten, hun ooren waren doof voor weenen en snikken. Er was niets meer te doen dan hen opbergen in de donkere aarde. Maar dit alles waren slechts uiterlijke ver schijnselen. In wezen bleef hun oog ons volgen, hun stem ons roepen, hun oor ons hooren. Zij wachten meer dan ooit op onze liefde en onzen steun. En zoodra ze die niet meer noodig hebben, zoodra ze zijn opgetild uit den poel van het lijden in de zuivere sfeer van Gods aanschijn, komen ze uit hun J ligt VITESSE KON. WILHELMINASTRAAT 10 levert het voordcellgst alle Coplcerwcrk Speciaal Ingericht voor propaganda- en wlnlercampagnewerk. VLUGGE BEDIENING passieve hulpbehoevende houding je gens ons tot een slaat van activiteit en hulpverieening. Behalve van de jp"j,un toeleg doorschouwde, heiligen, wier hemelsch lot onomstoot- wn b3ar wercj vastgesteld, kan van geen overledene met feillooze zekerheid stond de afbeelding des worden aangenomen, dat zijn ziel reeds Devaluatie. In de polemieken betreffende het devaluatievraagstuk is ook de vraag van de moreele waardeering aangeroerd. Is het den Staat moreel geoorloofd tot vermindering der goudwaarde van de munt over te gaan? Een deskundige in economie en mo raal, Pater dr. Beuns S.J., behandelt deze kwestie in het jongste nummer van „Studiën". Hij begint met'te waarschuwen tegen een illusie: Monetaire politiek, veran deringen brengen in de koopkracht van het geld, kan nooit rijkdom scheppen. Geld is en blijft een secundair iets: een ruilmiddel. Welvaart bestaat niet geld, maar uit goederen. Dit feit sluit niet in de ontkenning, dat wan toestanden op geldelijk gebied tot ge volg kunnen hebben, dat de wezenlijke bronnen van de welvaart niet vloeien, zooais, omgekeerd, een goed geldwezen de functionneering van die bronnen ten goede kon komen. Na een uitvoerige beschouwing komt Pater Beuns tot deze conclusie: Een daad, die op zich beschouwd noch goed noch slecht is, maar slechte en goede gevolgen kan hebben, is moreel verantwoord, indien de goede gevolgen zoozeer overheerschen, dat de slechte gevolgen toegelaten kunnen worden. Devaluatie, om eerst eenige kwade gevolgen te noemen, benadeelt zeker onze buitenlandsche schuldeischers, zooals de devaluatie in andere landen onze houders van buiienlandsche schuldbrieven heeft benadeeldzij be nadeelt, indien alle prijzen met eer percentage stijgen zoo hoog als hel devaluatie-percentage, zeer slerk de binnenlandsche schuldeischers, maar deze stijging is niet te verwachten. In dien, wat wel waarschijnlijk is, de prijzen eenigszins stijgen, benadeelt devaluatie zeer vele, wellicht alle klas- Hoe vreemd het moge klinken, dit voor de geheele volkshuishouding eerder een voordeel dan een nadeel zijn. Het levensniveau moet ten op zichte van het buitenland naar bene den. Welnu deze druk naar beneden is door maatregelen van deflatie alleen niet te verkrijgen. Consequente deflatie is praktisch een onmogelijkheid. Nu reeds werken de in die richting ge troffen maatregelen psychologisch en politiek verwarrend, wat zal het zijn indien met aanpassing wezenlijk ernst gemaakt zou worden? Het was goede staatsmanskunst op dat tijdstip wellicht de eenig ge oorloofde, dat eerst gepoogd werd door deflatie-maatregelen het levenspeil drukken. Zoolang niet bewezen w, dat deze druk fataal op de gemoederen werken zou, kon aan de rechtvaardig heid van het gemakkelijker middel, de devaluatie, getwijfeld worden. Daarom geen tegenspraak in, indien Amersfoort Wat het zwaarste ia, moet bet zwaarste wegen. (Ingezonden.) Welke plaats moet de sport innemen bij ons Roomsche Christenen! Ter bespreking van dit zeer belang rijke punt, had een bijeenkomst plaats van Eerw. Kapelaans K.j.C.-Directeuren en de Contact-Commissie (de voor zitters der div. standorganisaties). De K.j.C.-Directeuren waren van oordeel, dat de geestelijke vorming van de jeugd het best tot zijn reebt komt in de Kerngroepen (Verkenners en Jonge Wacht); bijaldien het streven er op gericht dient te zijn de jeugd zooveel mogelijk in dergelijke groepen onder Ie brengen. Niets dus ook niet de gespeciali seerde sportbeweging, doe ernstig af breuk aan de pogingen deze ideale toestand te bereiken. Onder meer de voetbalbeweging hebbe niet ten doel de geheele jeugd voor- deze sport te winnen, doch de Voetbalbeweging bepale er zich toe bijeen te brengen dat gedeelte van de Katholieke jeugd, hetwelk absoluut wenscht te voetballen... en dan niet in neutraal, docb in Kath. verband; de verzorging der geestelijke belangen en aankweeking der geestelijke en maatschappelijke deugden onder leiding van den Geestelijken Adviseur der Sportvereeniging. «Ten einde dit doel met succes na te kunnen streven, is met de bestaande R.K.V.V. Amersfoort als uilgangspunt een geheel nieuwe beweging gefor meerd, waarin zes personen zitting de overige stembureau's houden zit ting van 17.00—21.00 uur enzijno.m. gevestigd te Nijkerk, Barneveld, Wou denberg en Soest. Er zijn in totr-' stembureaux. Dit is gedaan, om veel mogelijk kiezers in de nabijheid hunner woonplaats te doen stemmen. De candidaten voor het Grootbedrijf zijn in .alphabetische volgorde H. Cozijnsen Qzn., Harderwijk; F. W. Drijver, Harderwijk; L. A. A. van Hamersveld, Amersfoort; Ir. L. B. HulJ- gen, AmersfoortJoh. H. v. Lonkhuy- zen, Amersfoort en C. denOuden, Ede. Hiervan zijn aftredend de heeren Cozijnsen. Huijgen, v. Lonkhuljzen en den Ouden. De candidaten voor het Kleinbedrijf zijn: H. Th. v. d. Berg, Soest; W. v. Oent, Amersfoort; J. Jager, Ede; N. v. Os, DoornA. v. Rooyen, EdeG. H. Ruiters, Harderwijk en F. J. Ver- wer, Amerstoort, waarvan de vier laatstgenoemden aftredend zijn. Het Hoofdstembureau houdt voor de bepaling van den uitslag der stemming zitting op Woensdag 27 November. Familietuinen. In de Algemeene Vergadering der Vereeniging voor Familletuinen wer den de reeds sinds langen tijd in be werking zijnde uitbreidingsplannen naar voren gebracht. De Familietuinen aan den Hoogeweg zijn geheel in gebruik bij de leoen en uitbreiding daar is niet wel mogelijk. Daarom zijn bij een ander gedeelte van onze stad verschillende terreinen onderzocht. :n de vergadering ontspon zich een levendige gedachtenwisseling over de vraag hoeveel tuingrond ten hoogste aan eenzelfde lid zou kunnen worden toegewezen en wie voor de tuinen in aanmerking zouden kunnen komen. Het Bestuur zegde toe hieromtrent nadere inlichtingen in te winnen. Voorts zal worden overwogen op welke wijze het geldelijk beheer zal worden gevoerd, wanneer meerdere tuincomplexen in exploitatie zullen komen. Zoodra tot uitgifte van nieuwe familietuinen zal worden overgegaan, zal een oproep voor gegadigden plaats vinden. Ook voor lUlNIIlinSHIUilUllliUltEl Langestraat 101 Telef. 528 hebben genomen, die geheel en al builen de voetbalbeweging stonden; bovendien werd in het leven geroepen een contact-commissie van voorzitters der diverse slandsorganisaties, ten einde contact te leggen lusschen dit nieuwe stuk Jeugdwerk en voortgezet Jeugd werk, en alle rangen en standen van Amersfoort. Bijaldien heefl met vaste hand zui vering plaats van de bestaande kern, en kunnen oude, ongewenschte toe standen worden beschouwd als tot het verleden te behooren. De ouders en de oudere jongelingen zelt ook, dienen zich nu eens goed voor oogen te stellen dat ondanks het feit, dat in de K.N.V.B. op voetbalge- bied meer geboden wordt dan in de R. K. beweging en het momenteel ook inderdaad aantrekkelijker is voor de K.N.V.B. uit te komen, het toch thans een gebiedende eisch is, alle zeilen bij te zetten en alle krachten in te span nen, om voor de toekomst zooveel mogelijk Katholieke organisatiemannen te kweeken. Wie in z'n jeugd in de neutrale be weging geheel is opgegaan, blijft in de toekomst blijkens de ervaring, met neu traal sop overgoten en slechts hoogst zelden heelt de Kath. beweging iets aan zoodanigen op latere leeftijd. Uit deze ooghoek bezie U streven, een bloeiende organisatie op te bouwen. De voetbalver. Amersfoort gaat thans over tot het formceten van junioren clubs in het Soesterkwartier, Leusder- kwartier en de stad, drie jeugdclubs, waarvoor aangifte kan geschieden bij den secretaris, Paulus Buyslaan 21. Ook leiders zijn welkom, ten einde van juniorenclubs iu wezen te bouwen kernclubs, de jongens voor te gaan en te vormen tot degelijke godsdienstige sportieve jongelui. Wie geett nu een weinig van zijn vrije tijd voor deze goede zaak. H. N. de Haan. Verkiezingen KamervanKoophandel. Woensdag zijn voor de periodieke verkiezing van vier leden Qrootbedrijf en vier leden Kleinbedrijf candidaat gesteld 6 personen Grootbedrijf en 7 personen Kleinbedrijf. Daardoor is een stemming noodig die door het Hoofdstembureau is be paald op Woensdag 27 November Stembureau 1 komt te Amersfoort en GEBR. RIJS SOESTERWEG 29 LEITElBiNIET 20 tl. pir mi EiiiIi Sliimaiikiljis 0 uil Telefoon no. 2054 iemand maanden geleden tegen en vóór devaluatie zou pleiten. De om standigheden, waarvan de al of niet geoorloofdheid afhangt, zijn gewijzigd. De waarschijnlijkheid is groot, dat devaluatie voor ons volkshuishouden thans een moreel toelaatbare daad is. houdt zitting van 14.30— 21.30 uur.; Veilingnieows. Door Notaris Knoppers werd in ,Concordia" geveild: Perc. 1, 2 en 3. Pakhuis met boven huis, woonhuis en winkelhuis aan den Westsingel no. la Ib, 2 en 3 in com binatie aan W. v. Haselen Phzn. voor f 17300- Perc. 5. Winkelhuis en Arnhem- schestraat 2a en 2b aan Mr. S. v. 't Eind qq. voor f 15.800. -. Perc. 5. Woonhuis Heiligenberger- weg 53 aan Gebr. Smink voor f4550. Perc. 6. Woonhuizen Arnhemsche- weg 150 en 152 voor de veiling uit de hand verkocht. Perc. 7. Woonhuis Soesterweg 42 aan C. van Zwol qq. voor f2500.—. In den trein van Zwolle naar den Haag kreeg een 22-jarig meisje i ernstige zenuw-aanval. Zij werd Amersfoort uit den trein gezet, daar zij zich zeer wild gedroeg. Van het Station werd zij naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht. Na gekal meerd te zijn is zij onder geleide naar haar woonplaats Scheveningen over gebracht. Een 20-jarige dienstbode is ter beschikking van den Commissaris van Politie gesteld. Zij wordt verdacht een bedrag van f7000 a f7500 gestolen te hebben ten nadeele van haar patroon. Aanvankelijk werd er gedacht, dat er een fout in de boekhouding schuilde, totdat men de zekerheid kreeg, dat men bedragenoatvreenlde. Op het Havik waren twee vrouwen aan het vechten, waarbij de een de ander zoodanig sloeg, dat zij bewus teloos op de straat viel. Op het Vondelplein kwamen twee wielrijders in botsing. Toen een 13- jarige scholier, door een geneesheer onderzocht werd, bleek hij een been gebroken te hebben. R. K. Vrouwenbond. Donderdagavond had in St. Aechten _jn vergadering plaats van de R. K. Vrouwenbond, afd. Amersfoort. Mevr. Steygerman-Asperslagh hield een gloedvolle rede over het leven van de H. Elisabeth van Hongarije en wees er op dat haar voorbeeld volgen op heden zoo dringend noodzakelijk is. De nood en armoede is ontzettend groot en we moeten onze dankbaar heid aan God toonen door de nood te helpen lenigen. Na de pauze werd het leven van de H. Elisabeth van Hongarije'door lichtbeelden aanschouwelijk voorge- steid. Mevr. Viester dankte hen die op het feest van Christus-Koningschap de speldjes voor Hulp in de Hulshouding hebben verkocht. Betreurd werd dal voor de breiactie zoo weinigen zich hebben opgegeven. De gelegenheid is opengesteld te sparen voor het houden van een besloten retraite. Zegels 20 cent kunnen worden gehaald bij Mevr. Timmer, Arnhemsche weg. Als afge vaardigde voor de bijeenkomst van Katholiek Amersfoort over de Jeugd werkloosheid werd aangewezen mej. Rijke. Burgerlijke Stand. OeborenJacobus, z. v. J. van Brum - meien en R. Drost Hendrika, d. v. D. van Ginkel en J. O. Dijkhuis Theodorus, z. v. A. G. van Zwol en G. van Dam Albertus, z. v. J. Ver- hoeft en A. v. Beek Albert, z. v. A. Hellendoorn en P. Böhmer. Gehuwd: C. Arlar en D. W. M. A. Groeneveld W. H. Meijer en W. v. d. Brink J. H. E. Hoefnagels en W. J. Visser A. J. Busschenhenke en A. F. Goos S. Tolsma en H. Schipper A. Vermeulen en E. M. den lseger. Overleden: W. v. d. Brink, 83 jr., wed. v. C. v. d. Bor M. E. Pot, 34 jr., ongehuwd. Zondagavond voor de tweede maai tooneeluitvoering ten bate der kas van „Herwonnen Levenskracht". Zondag middag van 121 uur wederom kaar ten verkrijgbaar in het gebouw „St. Jozef", Lieve Vrouwestraat. Van Gemeentewege werd aanbe steed het aanleggen van electrische leidingen in 239 gemeente-woningen. Maandag 18 Nov. zal in Monopole door de N.V. Stadlander en Middel hoven te Zaandam worden aanbesteed het bouwen van een houtloods met kantoor, ter oppervlakte van 800 M'. op een terrein aan den Lageweg. De Voetbalwedstrijd Amersfoort II Olympia II is uitgesteld wegens het vuurwerk van as. Zaterdag op het terrein aan de Leusderweg. Melkprijsverhooging. De Amersfoortsche melkhandelaren maken bekend dat wegens verhooging van de melkprijs door de Ned. Zuivel- centrale as. Maandag 11 Nov. de meik met 1 cent per liter wordt verhoogd.

De Eembode | 1935 | | pagina 1