De Gembode Ï2.000ÏDÏ KI F. fl. TULP Vulpenhouders Vulpotlooden N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachine H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Missie Actie r Amersfoort JJL S?e.!en' ?ie'ten en ouden van krnnmo aak °P' da' ziJ z°o be- teu,!", Cng 2ijn- !s al80« hun dS vhei; 2ICh ui,pul indever- 2S&" en wenschen van het hK en Pu W®reld komt hun nutte loos en verkeerd voor. als zij niet om SLEW? draail" Zoo'n on"iPe. ieke of aftakelende mensch kan zelfs 7irh\»iig uChJen 2ich moeitijk boven achrelf verheffen. Alleen de volgroeide, sterke mensch heeft, naast de eieen levenskracht nog plaats voor ander- roins nooden. Daarom kan men uit de manier, waarop iemand belang stelt in een ander, een geoorloofd oordeel trekke.i over zijn eigen toestand. En deze regel gaat ook op, wanneer die „iemand" een volk, een menscheid, een Christen heid is. Zoo'n onfeilbare barometer voor de laag- of hoog-spanning van het chris telijk bewustzijn is 't al of niet leven van de Missie-gedachte. In onzen tijd van grooten lichame- lijken en geestelijken nood is het voor sommige landen van Europa moeilijk geworden de missie-gedachte vurig- en levendig te houden. Als er een groole oorlog verloren en achteraf te betalen is, willen de stuivers voor de missie nog maar moeilijk uit de beurs. Als een volk, als Duitschland bijvoor beeld, zijn koloniën verloren heeft en er overzee dus niets meer is, wat zijn nalionale gevoelens prikkelt, kan 't zijn, dal vele harten onverschillig worden voor de missie-arbeid. Als er zoo bitter gevochten moet worden tegen eigen nood, om 't dagelijksch brood en een onderdak voor den nacht, kan men zich soms niet meer voorstellen, da .heiden-zijn" ook een nood is. 't Gaat er soms zoo onchristelijk toe in onze christen-landen, dat de wijfel wel eens kan opkomen of missi oneering werkelijk zin heeft, of de menschheid werkelijk geholpen kan worden door het christendom. Zoo kan 't gebeuren, dat de missie-gedachte voor gesloten deuren staat en op verschillige harten stoot. Op zich zou dit een ten hemel schreiend kwaad zijn, als het enkel maar was een blootleggen van innerlijke afstomping en niet ook van eigen nij pende ellende. Maar trots al deze eigen armoede moeten we toch voor Christus' missie bevel klaar slaan .Gaat over de heele wereld en predikt de blijde boodsc hap aan alle schepselen." Willen we tenminste niet, dat ons hedendaagse!) Christendom levend met de dondert begraven wordt. Binnenland In de Geldersche Vallei. De Minister van Waterstaat betoogde dat bij het ontwerpen en uitvoeren Naar de iWlssle 2) door Pater B. van Klaarwater Op de vorige reis dansde daar onze toot op""""L"1"; l2i ,1 vv z orkaansterkte. Dezen keer toont deeoifzlili van de beminnelijke kant. Er is genoeg beweging in de boot om een gedeelte der passagiers zeeziek te houden, maar we mogen tevreden zijn. Pater Scelen en ik „biezen den hal ven dag over hel ijzeren voordek van Mosel Het is nog al trischgeen Som meer. oiwr poot herfstweerdo Sas van de familie Kr.yo.botg doet al goede diensten. Wat een "ec'd® overigens, zoo n ruimte te hebben om n> biezenWe denken terug aan de 2"„.ïï eiRkè snelheid. De meeste vracht en die we tegenkomen moeten het daartegen a,'eB^enje bemanning van „ÏÏtïff.Srt.td.l.U-.a «tn-d- Dinsdag 3 Maart 1936 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nQverheld bQ geregeld adverteeren AdvertentlSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur tn den morgen z(n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 97 kantoorboekhandel!! „HET VULPEN HUIS" Ungestr 60 lo. Krommestr. - TEL 026 van plannen tot verbetering van de afwatering het dikwijls moeilijk is be staand landschapsschoon ongerept te laten, in hei bijzonder indien dit betreft moeras met bijzondere flora en launa, zooals het geval is in de Geldersche Vallei bij Veenendaal. Er bestaat dan een tegenstelling van belangen tusschen het scheppen van cultuurgrond en het houden van natuurschoon, waarbij in bovenbedoelde gevallen eers .bedoeld belang den doorslag moest geven. Wat den aanleg van het afwaterings kanaal door de Geldersche Vallei be- treft, welk werk voor rekening van de Provinciën Utrecht en Gelderland en het Rijk wordt uitgevoerd, is het den Minister bekend, dat zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij, in samen werking met de Visscherij, in samen werking met de Vereeniging tot behoud i natuurmonumenten in Nederland de stichting „Het Geldersche Land schap", pogingen in het werk stelt, -- de lage terreinen in de omstreken Veenendaal, die wegens bijzonder natuurschoon belangwekkend zijn, zoo veel mogelijk in hun tegenwoordigen staat te behouden. Het Plan van den Arbeid. Daarover schreef „De Standaard" 't volgende „Hartgrondige afkeer van alle staats socialistische experimenten brengt ons tegen den Plan-geest in verzet. „Ook nog om andere reden kan de Plangecst niet zijn onze geest. „Willens of onwillens verbreidt hei Plan de gedachte, dat onwil of per soonlijke onmacht of onkunde der tegenwoordige regeerders aan het Ned. volk onthoudt de genietingen, die bij energiek optreden ruimschoots het deel der massa konden zijn. Het negeert mei'erdaad den achter uitgang van ons land, het beseft zelfs niet bij benadering den staat van ellende, het loochent de noodzakelijk heid van het „nu is offeren plicht" het spot met de aanpassing aan lager levensniveai. het vermeit zich in het spel der verbeelding door het strooien van den kbeeldige gaven, kon het Nederlandsche volk leven den hoogen boom. „Daarom is de Plan-beweging, ten spijt van alle waardeering voor het enthousiasme waarmee voor de ver breiding van een groot ideaal getreden wordt, in den grond zoo door en door gevaarlijk, omdat zij noodzakelijk tot opstandigheid moet voeren. „In matelooze overdrijving worden den|vo!ke zegeningen jvoorgespiegeld, timmer verwezenlijkt kunnen wor- aftfelegd per Bovéetje «tl I ONS, HOEVEEL II. MEEI7 Hoofdprijs Fl. 25.. 2de Prijs Fl. 10.. 10 Loge kaarten V.h. Grand Theater Inzendingen voor I Maart a Hoofdkantoor: C30RNHERTLAAN 3 Telefoonnummers1093 1850 1830 1935 1953 een blinden passagier in een dei kolenbonkers. En dat ofschoon mei Antwerpen de heele boot had afge zocht naar verstekelingen. Het bleek •n Duitsch-Oostenrijker te zijn naar hij zegt: kelner van beroep. Hij heeft al meer op de wereld rondgezworven, want hij is ook in Parijs en Moscon geweest. Het is een ferme knaap. Hij ziet er heelemaal niet ondervoed uit Hij kan als Ersatz dienen voor een der manschappen die in Antwerpen spoorloos verdween. Korten tijd later ontdekte ik ook een blinden passagier, n.l. in mijn handkoffer. Het bleek dezen keer een Franschmait te zijn; hij hoorde thuis in de bibliotheek van Driehuis! De kapitein is van plan zijn blinden passagier bij de eerste goede gelegen heid terug te sturen and so am I! Maandag 9 Dec. We varen voort durend naar liet Westen. Op hel oogen- blik zijn we al 51 minuten achter op Holland Dezen morgen waren we op de hoogte van kaap Finisterre en ver lieten dus de golf van Biscaye zonder er verder last van gehad te hebben. (Eenigen der vrome passagiers zouden u misschien wat anders vertellen Nu bevinden we ons op de hoogte van Oporlo. Van de rolsachtige kusten van Portugal waarvan we bij onze den en wier uitblijven bron van nieuwe verbittering en ontgoocheling zal zijn". Woninghuren. Ten aanzien van de woninghuren heeft de regeering afgezien van een huurverlaging over de geheele linie In plaats daarvan heeft zij een stelsel individueele huurverlaging ont worpen, waarbij de belangen van huurder en verhuurder tegen elkaar worden afgewogen. Het stelsel komt hierop neer, dat huurders zich voor huurverlaging lot gerechtelijke huurkamer kunnen wenden met een verzoekschrift. Een nieuwe bepaling in het ontwerp komt tegemoet aan de huurders van winkelswinkelhuren zullen onder be paalde voorwaarden tusschentijds ver laagd kunnen worden. Bevolking. Het percentage Katholieken in dt volgende gemeenten van ons land is ongeveer als volgt Amerongen 092 pet., Amersfoort 32.65, Amsterdam 21 98. Arnhem 39 65. Baarn 19.70, Barneveld 6.32, De 15.67, Blaricum 48.71, Bunschoten 035, Bussum 35.56, Doorn 3 84, Ede 5 51, Eemnes 51.84, Den Haag 28 17, Harderwijk 3.88, Hilversum 27.06, Hoevelaken 6 47, Hoogland 71.97, Laren 59.76, Leusden 38 25. Maarn 8 32, Nijkerk 6.86, Putten 2.76, Rhe- nen 1.34, Soest 36 37, Stoutenburg 64.53, Ulricht 35.31, Veenendaal 2.30, Wijk bij Duurstede 60.07, Woudenberg 1.21, Zeist 15 58. In de provincie Utrecht is ruin 31 pet. der bevolking Katholiek. In hel Rijk 36.42 pet. Is het opruiming of overtreding Een schoenwinkelier te Alkmaar trachtte de aandacht van het publiek te trekken door een groote O op zijn étalage, gevolgd door zeven stippen, waarachter weer 'n kleine g, aldus de vraag naar de Oplossing van zijn rebus en of het inderdaad een (och verboden Opruiming was, antwoordde de schalk, dat hij Oud genoeg was om de wet te kennen; een Opruiming, wei neen, die was nu verboden. Ons belang, zoo had hij onderling met zijn vrouw algesproken eischt een Opwekking te richlen tot het publiek die niet Over bodig kan geacht worden, opdat wij van avond bij de Optelling onzer o vapgsten zullen kunnen constateei da Onze poging geslaagd is. Toen trad de politie binnen, sprak van Overtreding en Ontduiking der wet, want Opruiming was nu verbo den. Proces-verbaal werd opgemaakt. Maar steeds nieuwe klanten traden lachend binnen en kochten, kochten. Eieren rapen. De Minister van Landbouw en Vi' scherij heeft goedgevonden te bepal' dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van kempuanen, wulpen, seholeksters, grut to's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes vanaf 1 Maart 1936 tot en met 28 April 1936. b. het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoope afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemd waterwild is toegestaan vanaf I Maart 1936 tot en met 30 April 1936. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in oorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, of '-rvoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, wa'ersnippen en goudpievieren niet is toegestaan. De voorbijgangers bleven nieuws gierig staan, turende naar de zonder linge rebus, „ik begrijp het al", zei er een, 't is een doodgewone „Opruiming" en, aldus de „Leeuw. Crt.", lachend om de vindingrijkheid van den slimmen winkelier, stroomden de op koopjes beluste klanten den winkel binnen. Op eerste re-s naar de Missie zoo genoten hebben, zien we nu niets. We varen op hooge zee. Des te meer genieten e van het heerlijke lenteweer. Dinsdag 10 Dec. Hoogte Gibraltar. We turen uit naar Engelsche oorlogs booten. Volgens ontvangen radiobe richten moeten deze op 't oogenblik ook op den Atlantisclten Oceaan aan 'l spelevaren zijn. Zouden we ze te zien krijgen? Om 10 a m. noodigt de kapitein or.s uit op de brug. Laat ik u even onzen kapitein voorstellen Kap. Lehm- berg middelmatig lang, buitengewoon vriendelijk voorkomen, en wat meer zegt: werkelijk ook een uiterst bemin nelijk mensch. Een echte zecbeer ove rigens dertig jaar gevaren op alle zeeënmaar die van het beer-achligc God zij dank, alleen den naam heelt. Hij toont ons de verschillende Navi- gatie-instrumenten en geeft tekst en uitleg. Het kompas, het kleine stuur wiel waarvan elke beweging terstond wordtovergedragen op de stuurmachine, achter in het schip die op haar beurt het geweldfge stuur in beweging brengt. Dan de radiopeilereen mo derne uitvinding om ook bij nevel en mist de positie van het schip te kun- voor Amersfoort en Omtsreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseerinfn Spaar-deposito's rente 3 pet. flmersfoo't Conferenties over het Huwelijk voor ouders, gehuwden en verloofden. Nu het Huwelijk meer dan ooiteen tel omstreden vraagstuk is geworden op godsdienstig en sociaal terrein, zijn dergelijke conferenties van zeer groot r.at. Zij bedoelen tevens ook een toe lichting te geven op de woorden var den H. Vader in zijn encycliek over het huwelijk „Casti Connubii". Onder den Vastentijd zullen er vijt gegeven worden in Amersfoort in de kerk van den H. Franciscus Xaverius >n 'tZand, onder de volgende titels I. Problemen en Idealen. II. Grondslag en opbouw van het Huwelijk. III. Liefde, trouw en huwelijksplicht. IV. De vrees voor het kind. V. Ouderweelde en ouderzorg. De aanvang is telkens des avonds om kwart over achtde eerste zal ge- vaslslellen. Zooals u weel wordt n normale omstandigheden gedaan met behulp van Sextant en Chrono meter. Wanneer echter langdurige nevel en horizon onzichtbaar maken, zijn deze instrumenlen niet te gebruiken. Dan moet de radio-peiler inspringen. Per radio worden geluidsignalen opge- tepen. Van drie plaatsen aan de kust wor den deze geluidsignalen dan gegeven, die door den radio-peiler worden gc- localiseerd. En juist zooals men met behulp van de drie gegevens horizon, hnngtestand der zon en Chronometer- :ijd de positie van 't Schip kan be palen, zoo kan men ook met de drie gegevens door den radio-peiler gere gistreerd, de positie van een schip berekenen. Het schip bevindt zich op 'l snijpunt der lijnen getrokken vanuit de plaatsen waarvan de geluidssignalen werden gegeven, t'ekend is ook de moderne uitvinding van de diepte van het water te peilen. Ook dit instru ment bevindt zich aan boord van de Mosel. Door het omdraaien van een knop wordt op den bodem van het schip electrisch een hamer in beweging ge bracht. De slager, van dien hamer op geven worden op Woensdag 4 Maart, de anderen telkens op Dinsdag, d.i.: 10. 17, 24 en 31 Maart. Deze conferentie-avonden zijn toe gankelijk voor ouders, gehuwden en zij, die ernstige trouwplannen hebben. Het bestuur van de R. K. Ouders- vereeniging, die het initiatief en de leiding heelt, vertrouwt, dat honderden belangstellenden uit heel de slad naar het woord van den conferencier. Pater Aurelius SS.C.C., zullen komen luis teren. Het vorig jaar werden de zelfde con ferenties door den Pater gegeven in de St. Vitus-kerk te Hilversum en tel kens door meer dan duizend toehoor ders gevolgd. Ouders, gehuwden en verloofden, laaf ons niet achterblijven, houdt uw avonden vrij op de boven aangegeven datums en komt in groote getale luis teren naar alles, wat U omtrent dit uw speciaal onderwerp geheel gratis zal worden geboden. R. K. Ver. van Handelsreizigi Voor de afdeeling Amersfoort hield Pater Corver een rede over de Katho lieke Kerk en Pausschap. De wereld wil van Christus en Zijn Kerk niets weten en Christus Plaatsbekleeder op aaide, den Paus, weert de wereld van conlerentie's over Vrede en Rechtvaar digheid. De Kerk van Christus en het Pausschap blijven bestaan tot het einde der tijden. De geschiedenis is er om aan te toonen dat ondanks vervolging er een Paus is gebleven. Petrus was de eerste Paus en nu regeert de 262e Paus in wettige opvolging. Het groote Romeinsche Rijk is uit eengevallen, troonen wankelden ei verdwenen, stelsels komen en verdwij nen, alleen de Katholieke Kerk staal als een rots ondanks haar ouderdom, jong en frisch. Ondanks het legt woordige moderne heidendom zal Kerk van Christus stand houden. Re ding is er voor Europa en de wereld mogelijk, alleen door een terugkeer tot Christus en Zijn Kerk en door erken ning van Zijn Plaatsbekleeder. De Eerw. Spr. ontving een daverend applaus. Aangedrongen werd op algemeene deelname aan de Stille Omgang. Zeldzaam feest. In het St. Josephgesticlit heelt het echtpaar H. Helmerhorst en Geerttuida Britse, onder buitengewoon groote be langstelling den dag herdacht, waarop beiden voor 60 jaren geleden huwelijk traden. Reeds vroeg in den morgen kwamen de Eerw. Zusters, door wier liefdevolle toewijding het echtpaar gedurende de Ge-ons even Uw adres en wij komen gaarne, geheel vrijblijvend, met U praten over de aankoop van een nieuwe of gebruikte Levering van alle merken portable -n standaard machines van iedere p:>.- klasse. Kantoorboek- en Scbrljfmach.bandel Agentschap der Continental Schrijfmachines Langestraat 101 Tel. 528 den ijzeren bodem van het schip wor den teruggekaatst door den zeebodem. Dit geluid wordt op '1 instrument ge registreerd door een rood pijltje dat het getal aanwijst beantwoordend aan de diepte der zee. Ons instrument registreerd slechts tot 3000 M. En waren momenteel op een plaats waar de zee 4000 M diep was. Groote schepen, zooals de Bremen enz. heb ben instrumenten die een veel grooter, diepte kunnen registreeren. Een paar later kwamen we echter boven zandbank, waar de zee slechts 60 M. diep was. De Mosel heeft ook een puike radio- installatie. Waar we ons ook bevin den, we kunnen steeds radioberichten ontvangen. Zenden kunnen we over een radius van 2000 mijl. Woensdag 11 Dec. Het voordeel van zoo'n lange smalle boot als de Mosel mei haar 5 ketels waarvan momen teel 4 in werking, is, dat men flink vooruitkomt, zoodat men soms geneigd is met een superieur meewaardigen glimlach neer te zien op die arme stakkers van vrachtbootjes, die met een slakkengangelje van 9 of 10 mijl over de zee kruipen zooals toentertijd „anno damals" die ouwe Sairbrücken. Het nadeel is echter dat zoo'n lange Hebt U eei» Taxi of auto noudig Amersfoort. laatste twee jaren verzorgd wordt, hen complimenteeren en ze lieten deze Hl- citatie vergezeld gaan van een prachtig bloemstuk. in de kapel werd een H. Mis ter hunner intentie opgedragen, welke door velen werd bijgewoond. In het middaguur kwam o.m. de ZeerEerw. pastoor Oostveen van de parochie 't Zand het diamanten paar gelukwenschen, zich eenigen tijd op aangename wijze met hen onderhou dend. Beide zijn reeds de 84 jaren gepasseerd, genieten nog een goede gezondheid en zijn helder van geest: alleen is de bruid een 10-tal jare- bedlegerig doordat zij een onge heeft gekregen waardoor 't gebruik van haar beenen wat moeilijk is geworden. Hoezeer de ^echtelieden, :LS-ech'.e Amersfoorters, in hoog aanzien slaan familie, kinderen en bekenden blcti. wel uit de vele bezoeken die werden gebracht en de mooie bloemstukken welke werden bezorgd. Het laat zich begrijpen datdecedag behalve voor de oudjes zelf, ook voor hun nog alle acht in leven zijnde kin deren een dag is geworden waaraan zij eveneens aangename herinneringen zullen behouden. Naar wij .c-nem— zal de familie Ir. Ph. Korthais Altej anze gemeente metterwoon verlaten um zich in Laien (N.-H.) Ie gaan vestigen. knaap van 163 M. en slechts 19 M. breedte, bij een vaartje van 15 mijl per uur aardig kan schommelen, vooral wanneer de zee wat meewerkt. Nu zou dat nog niet zoo heel erg zijn, wanneer niet tevens alles aan de boot. wat rammeien en klapperen kan, mee- klepperde alsol het een parademarsch de koningin gold. En ik vertel in zoo'n kast als de Mosel zitten heel wat ijzeren ringen en kettingen en banden en kabels en wat dies meer zij. die zoo gauw als zich een goede gelegenheid aanbiedt, lawaai kunnen maken. En die goede gelegenheid heb ben ze tot nu toe voortdurend gehad. Ik kan een kleinigheidje velen bij mijn slaap. Aber so etwasWe wonen P. Seelen en ik, in de cabin van den dikken vierden Officier. juist onder de brug van hel schip, met een uit zicht op den geweldigen gelen schoor steen van onze boot en boven aan dien kolossale pijp zit de tamboer majoor van heel het regiment pijpers en trommelaars, namelijk een zware ijzeren ring. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1936 | | pagina 1