DE KLOKKEN VAN ST. JORIS SOCIALISTEN OM ONS HEEN Epistel en Evangelie tuinhekje open en de koe kreeg het in d'r kop naar binnen te stappen. Een oude dame en een tuinmansknecht hadden veel moeite om ze er weer uit te krijgen en weer moest ik in mijn zak tasten om de aangerichte schade te vergoeden. In een tweeden tuin waar geen hekje was en waar de koe on gehinderd binnen liep, werd ik door een hond in m'n arm ge beten. Daar echter werd de beet beschouwd als 'n tegenprestatie voor de schade door de koe i gericht, zoodat ik er ditmaal der betalen afkwam. Weer op den grooten weg ge komen vond ik 't goede laantje. Daar stond Dina met den jon gen op me te wachten. Het jog zei grienend, dat boer Jens hem zou wegjagen wegens 't ongeval. Een gulden deed hem ophouden met grienen en hij vertrok met de koe. Dina verbond heel lief en hendig mijn gebeten arm. Daar na zetten we er een vaartje ach ter om zoo goed mogelijk thuis te komen. In 't vervolg vermeed ik op m'n wandelingen zorgvul dig het schilderachtige smalle laantje. dorpspastoor, die vlak bij de stad op een smallen weg een mo dernen „verlichte" tegenkwam. De nieuwlichtman moest van pastoors niets hebben en ging 'in dan ook vlak in den weg loopen met den brutalen uitval: „Ik ga voor een ezel niet op zij." „Ik wel!" antwoordde de gees telijke doodbedaard, „passeer maar!" Iets van dien aard overkwam ook een missionaris, die te paard of muilezel naar een zeventien uur ver wonenden zieke reed. Iemand uit den nieuwsten tijd, die 'm tegen kwam, grinnikte hem toe: „Zoo, zoo, eerwaarde, te paardl! De Meester, dien ge volgen wilt, ging te voet!" Waar op de pater vroolijk antwoordde: „Juist, ik wil Hem volgen, maar Hij is me zoover voor, dat ik Hem alleen te paard zou kunnen inhalen!" IETS OVER VROOLIJKHEID Clerical® moppen. Wat Weltschmerz is? Da's 'n artikel, dat jarenlang erg in de mode is geweest bij poëten, poëtasters enhun slacht offers: 't Is zoo'n soort pessimis me. Het heeft veel weg van de landziekerigheid. waaraan ma trozen wel 'ns laboreeren of meenen te laboreeren, als ze wat lang aan land moeten blijveu. Weltschmerz is nog niet over al uit de mode. Op de lijst der paepsche stoutigheden echter heeft ze nog nooit een plaats vonden. Die blijdschap van ons laat zich niet zoo gemakkelijk op de vlucht jagen. Soms komen we haar tegen in heldhaftigen graad. Zoo zei St. Laurentius, terwijl hij op den rooster levend gebraden werd. lachend: „Draai me nu maar 'ns om. Me dunkt, aan dezen kant ben ik genoeg gebraden!" Dat is wat anders dan het sar casme van den cynicus! Daar schiet me weer die goede Paus Sixtus V te binnen. Hij was de zoon van heel arme lui uit de streek van Ancona, maar hij schaamde zich z'n nederige af komst heelemaal niet. Tegen over bluffers zei hij wet eens schertsend: „Kom, kom! Ook ik ben van zeer „doorluchtige" fa milie; bij ons thuis keek de bui tenlucht zoo maar door dak en muren naar binnen!" Wie de vroolijkheid echt te pakken heeft, bewaart met be hulp daarvan ook de kalmte in kritieke oogenblikken en wordt zoodoende slagvaardig. Ge kent 't verhaal van dien eenvoudieen In gramschap stil te zijn. 't Is een goede medicijn 't Geen komt van Uegen Dat zal vervliegen. Maar hoe het gaat De waarheid staat. Of lang Of kort: Elk een Wat schorL Niemand schudt zijn rok jen af Of er valt een vlok jen af: Niemand onzer, jong of oud, Is er vrij van feil of fout. Een vijfmark biljet! De bekende dr. Sonnenschein, apostel van Berlijn, vertelde in zijn Notizen het volgende kran tenbericht: In het station van Frankfort kocht iemand een spoorkaartje naar Bremen. Hij kreeg o.a. een briefje van vijf mark terug. Een briefje zooals er millioenen be staan. Een briefje met nummer I 90237554. Een briefje, vet, be duimeld, smerig als gewoonlijk. Maar op den rand van het brief je stond iets. Me' inkt was daar geschreven: „Om jou gaf ik mijn onschuld prijs. 1.4.1920". Dat was alles. Maar, mijn God, wat een ro man! Voor vijf mark de onschuld kwijt! Dat vijf markbiljet.Men moest het fotografeeren, afdruk ken, enoveral laten aanplakken met als onderschrift: „Van wie is dit biljet afkomstig? Wie heeft dit biljet uitgegeven? Wie was de dief, de moordenaar eener onschuld?" Een vijfmarkbiljet!. 'n Kleinigheid....; Hoe staan wij. arbeiders, ten opzichte van het socialisme? Wij hebben in elk geval EERBIED mor den taaien, onver droten strijd van het socialisme om verbetering van hel lol dei- arbeiders. Wij staan schouder aan schouder met hen, waar hel gaat om menschelijke rechten van onzen stand: maar onze ge loofsovertuiging staat niet toe, dat wij samen onder één vaandel optrekken. Diepe kloven liggen er tusschen ons, Katholieken, en den geest en doeleinden van bet socialisme. Wij wijzen het af, omdaf de Kerk het afwijst; omdat het grove materialisme van zijn levensbeschouwing met een heel ge- brekking laagje zedelijke gerechtigheid bedekt is; omdat het in wezen dezelfde menlaliteit ademt als het kapitalisme; omdat het de massa's ophitst; omdat het tegen godsdienst en Kerk gaat en omdat zijn uiteindelijk resultaat zich zal doen blijken in de vor ming van een proletariër met burgerlijken geest. Wij willen In ons niet alleen den proletariër, maar ook den burger overwinnen. Daarom geioovcn wc niet in een socialis- tischen toekomststaat: want hij is even arm van geest en zit even vast aan de stof als de huidige economische maatschappijvorm. Ons parool klinkt anders, n.l.: strijd om een nieuwe economische orde eu opruiming van alles wat lui, verschaald en kleinburger lijk in ons zelf Is: de opstanding van een nieuw Christelijk arbeldersgeslacht, de voorloopers van de door den Paus aange kondigde maatschappij van bedrijfsschappen. Zulk een radicale afwijzing van de socialistische theorieën Leteekent echter niet een aanval op onze arbeiderscollega's, die de socialistische theorieën wèl aanhangen. Laat er toch eens een einde komen aan het wederzijdsch verketteren en bestrijden» Ieder ander heeft recht op waardccrrng van zijn mecning, zoo lang hij daarvan volkomen overtuigd schijnt te zijn. Is het nief een treurig stelsel, dat een mensch op zijn bedrijf door zijn mede arbeiders wordt getaxeerd volgens de partij- en organlsatlelijst inplaats dat men zich afvraagt, wat voor een kerel het is? De gemeenschapszin, het gemeenschapsgevoel, gegroeid nit het gezamenlijk meemaken van gevaar en nood moet sterker zijn dan alle meenlngsverschillcn. Daarom willen wij er tenminste van onzen kant voor zorgen, dat iedere mede-arbeider de eerlijke overtuiging en het karakter van zijn kameraden zal eerbiedigen. Daardoor draagt ge meer bij tot de overwinning van uw wereld beschouwing en politiek, dan wanneer ge uw tegenstander voor het hoofd stoot door hard agitatle-geschreeuw en duldelijk-voel bare minachting. Het Is Immers ook niet waar, dat alle socialisten alle bedoe lingen van de socialistische wereldbeschouwing doorleefden: de meesten werden ertoe getrokken, omdat het 't meest duldeHjk den bevrijdingsstrijd van den arbeider ab programpunt heeft. Al hel andere wat er achter het program schuilt: historisch mate rialisme, Godsdienst zonder God, vrijzinnig opvoedingsideaal, had niet in het minst hun belangstelling, maar werd hun eerst later door de partij pers opgedlscht Wanneer we dus rustig en eerlijk onze eigen levensbe schouwing ontwikkelen, hebben we de meeste kans, onze socialistische collega's voor het ideaal van onze Christelijke maatschappij terug te winnen. H. HttMMELER JUGEND AN DER MASCHINE". Organisatie w zeggen: Organisatie wil zeggen: Organlsatle wil zeggeni stoffelijke belang, er voor! Organisatie wil zeggen: Organisatie wil zeggen: actie, maar geen actie zonder beginsel. Daarom R.K. er voor! zelfbehoud, maar 't mag geen egoïsme worden. Daarom R.K. er voor! er zijn ook geestelijke belangen. Daoroin R.K. rechten, doch er zijn ook plichten te vervollen. Daarom R.K. er voor! kracht, maar geen geweld. Daarom R.K. er voor! H. DE G REEVE, Pr. KERKBERICHT BIJLAGE VAN „DE EEMBODE" VAN 29 OCT. 1983 REDACTIE EN ADMINISTRATIE LANGEGRACHT 28 AMERSFOORT - TEL. 314 Nadruk van de in dit blad voorkomende Kerkbertch- ten, ook in den vorm van uittreksels, Broeders! wordt krachtvol ln den Heer en ln de sterkte zijner macht Be kleedt u met de wapenrusting Gods. opdat gij bestand moogt zijn tegen de lagen des duivels. Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de vorsten en de machten, tegen de wereldbeheerschers dezer duisternis, tegen het booze geestendom ln de lucht. Doet daarom aan de wapenrusting Gods. om ten kwaden dage weerstand te kun nen bieden en. ln alles volmaakt zijnde, te kunnen blijven staan. Houdt derhalve stand, uwe lendenen omgord met waar heid. het harnai der gerechtigheid aan gedaan, en uwe voeten geschoeid heb bende met bereidwilligheid voor het Evangelie des vredes; en neemt ln alles op het schild des -eloofs. opdat gij daar mede al de vurlse pijlen des bo vljands kunt ui. ooven; neemt oo den helm der zaligheld en het zwaard des Geestes, dat Gods woord ls. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; XVm 23-35. hemelen ls gelijk aan een koning, afrekening wilde houden met zijne dienaren. En gebracht, die hem tienduizend talenten schuldig was. Daar deze echter niet had om te betalen, gebood zijn heer hem, zijne vrouw en kinderen en al wat hij bezat te verkoopen, en te be talen. Doch de dienaar viel neder en bad: Heb geduld met mij. en lk zal u alles betalen. De heer nu ontfermde zich over dien dienaar, liet hem gaan en schold hem de schuld kwijt. Maai toen die dienaar heenging, vond ht een zijner mededienaars, die hem hon derd tlenllngen schuldig was; en dezer aangrijpend, neep hij hem de keel toe. zeggende: Betaal wat gij schuldig zljt! ZUn medeknecht nu viel voor hem neder en smeekte hem. zeggende; Heb geduld met mij. en lk zal u alles beta len. Doch hij wilde niet; maar heen gaande wierp hij hem ln de gevangenis, totdat hij zijn schuld zou betalen. De medeknechten nu, ziende wat plaats had. werden zeer bedroefd; zij kwamen en deelden hunnen alles mede wat er gebeurd was. Toen riep zijn heer hem en zelde tot hem: Booze knecht, de gcheele schuld het lk u kwijtgescholden omdat gij mU gesmeekt hebt; moest dan ook gij c niet ontfermen over uwen mededienaar gelijk lk rat) ontfermd heb over V ln toorn ontstoken, leverde zijn hem over aan de beulen, totdat hij de geheele schuld zou betalen. Eveneens zal ook mijn hemelschc Vader u doen, Indien gij niet. leder zijnen broeder, van harte vergeeft. PAROCHIE VAN DEN H. HENRICUS ZONDAG: Feest van Christus' Ko ningschap. HU Missen om 7 uur en half 9. 10 uur Hoogmis. Om half vijf Lof voor alle jeugdvereenlg-lngen. Om 8 uur Lof met gebeden voor de October maand, litanie van het H. Hart en akte van toewijding. Maandag: Vigilie van Allerheiligen, geboden vasten- en onthoudingsdag. Van 6 tot 9 uur blechthooren. Dinsdag: Feest van Allerheiligen, ver plicht te vieren als Zondag; de H. Mis sen als Zondag om 7 uur, 8% uur en om 10 uur Hoogmis. Om 3 uur Lof. om 7 uur Doodenvespers en preek. Geen H. Familie voor de Jongens. Van Dinsdag middag 12 uur tot Woensdagavond kan leder na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, een vollen aflaat verdienen voor de geloovlge zielen, zoo dikwijls hij een kerk bezoekt en daar bidt tot Inten tie van Z. H. den Paus. Men moet bid den minstens 6 Onze Vaders en 8 Wees Ge groeten met 8 maal Eer aan den Vader enz. Dinsdag wordt blechtgehoord van half vier tot en met de Vespers. Woensdag: Allerzielen: om half en om 8.45 drie gelezen HL Missen, uur gez. Requiem, waarna twee g zen H. Missen, om i'A uur drie gelezen H. Missen. De HL Communie wordt uit gereikt voor eb na Iedere H. Mis. Om 7 uur Kruisweg en Lof. Vnjdag: eerste Vrijdag der ma ter eere van het H. Hart om 8 uui zongen H. Mis. om 7 uur Lof. Zaterdag: om 1X14 uur voorbereiding voor het zesde leerjaar. Van 4 tot r tegenheid om te biechten. Zondag as. onder alle H. Missen preek en collecte voor de Actie „Voor God De geloovlgen worden verzocht dien dag tot de H. Tafel te naderen. De gelden Uit de parochie-registers Bediend: Albertus Johannes Jansen. Gedoopt: Mattheus Antonlus Gerar- dus, z. van Mattheus Antonlus Henricus Bekker en Elisabeth Wllhelmlna Kok, Maria Allda Antonla Nicola, d. van Lambertus Wllhelmlna Josephus Hoog- lugt en Hermanns Johanna Tulp. Parochiale Vereenigingen om 8 uur bijeenkomst adspiranten. K. J. M. «r.a.vi.g om 830 uur »djplr*n tengroep. Dinsdag om 7 uur St. L'-— Vrijdag om UO uur B. ST. TKERE8 IA WERK JONGE WACHT. Maandag om 638 uur Don Boscogroep. Woensdag om I uur 81 Josefgroep en 8t. Donderdag om 830 uur adsptrantengroep. ALGEMEEN. Zondag 's morgens algemeene H. Com munie voor de geheele Jeugd; half 5 lof voor alle Jeugdverenigingen ter eere van Chrtstua Koning. PAROCHIE VAN DEN H. FRANC. XAVERIUS 't Zand no. 29 Pastoor W. A. J. M. Oostveen. 't Zand no. 3L Telefoon 730. Giro 116326. ZONDAG: Feestdag Koning. HE Missen om half 7, 8 uur, kwart over 9 en te 1030 de pl. Hoogmis. Vanaf de Hoogmis tot het Lof zal het Allerheiligste ter aanbidding zijn uitge steld. Te 3.30 Vespers met de gebeden v. d. Octobermaand. Te 8 uur pl voor de Jeugdvereenlglngeu met spraak, opdracht v. d. Jeugd aan het H Hart. Litanie v. h. H. Hart en Akte v. Toewijding en Te Deum. Vanwege den K. Vrouwenbond zal heden een iesdag worden gehouden ten die rust nopdlg hebben. Maandag: Vigilie van Allerheiligen, 3.30—930 uur gelegenhi ten. Te 7 uur October-I Dlhadag: Feestdag v. Allerheiligen, te vieren als Zondag. Te 10.30 pl. Hoogmis, waarna Gen. Abs. voor de 3de Orde. Collecte voor het Jeugdwerk ln het Aartsbisdom. Te 330 Lof met de gebe den van de Octobermaand. Te 6 u. Ves pers voor de overledenen met predikatie over de OcL Zielen. Collectie voor de Broederschap v. d. Zaligen Dood. Gele genheid om te biechten 7an 48 uur en van 79 uur. Woensdag: Allerzielendag. De H.H. d. Zal. Dood. Te circa 9 uur de 3 ste H.H. Missen. Des avonds 7 uur Kruis wegoefening en de laatste October-oefe- rnng. Op Allerheiligen vanaf 12 uur en op Allerzielen den geheelen dag kunnen de geloovlgen, na gebiecht en gecom municeerd te hebben, een vollen aflaat verdienen voor de Oei. Zielen, zoo dik wijls lij de kerk bezoeken en daar bid den 6 maal Onze Vader, 8 maal Wees gegroet en 6 maal Eer aan den Vader, tot Intentie van Z. H. den Paus. Donderdag: Op Allerzielendag te 10 uur H. Mis op het kerkhof; 's middags van f—9 uur gelegenheid om te biech ten. Vrijdag te 7.45 gezongen H. Mis voor de levende en overledene leden v. h. Ge nootschap v. h H. Hart. Te Zaterdag; Van hali 4 tot half 10 ge legenheid om te biechten. 7 uur Lof met Rozenhoedje ter eere van O. L. Vr. r. Altljddurenden Bijstand. Lied- „Wees Uit de parochie-registers Het H. Doopsel hebben ontvangen: Amoldus Theodoras Wilhelmus, zoon v. Arnoldus Schepers en Carolina de Wit; Willy Edith Maris Antoinette, dochter v. Willem Hornaveld en Maria Edlth Prins. Voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden: Mevr. de Wed. A. Werd- mölder—Müllcr. In den Heer overleden: Wed. Cattaa- In den Kerkelljken ondertrouw opge nomen: I. Pleter de WUde en Barbara Vlvlé; n. Herman us Veldhuizen, wdr. v.- Cornelia Voorend, en Lamberta Marga- retha Houtveen. wed.e v. Theodoras Strijders. Het H. Sacrament des Huwelijks heb- \.-n ontvangen: Henri Wilhelmus Johan nes Teunlsaen en Wllhelmlna Geertrudls Elis. v. Eek; Nlcolaas Pot en Qerarda Maria Blom. Parochiale Vereenigingen ST. THSRESIA KINDERWERK. A f d. Meisjes Maandag- en Dinsdagavond geen groep Woensdagavond half acht vergadering de» De oudste groep, dus deg luum gevolgd hebben, twsn.TOOT.üenblJ^St-^ A KL J, V. Hulp-Apostolaatleden en Cmtaetleden. Vrijdagavond 4 November hl foor de aspirant HulpapostoK Deze week is er geen contac de plechtige R Mis. Om kwart mar 6 gaan we gezamenlijk naar het Lof. waaronder toewijding aan Christus Koning. Woensdag van 4-6.30 uur Martetje Phlh- pettogroep. Woensdag van 8.30— uur Teres'agroep. .«6—9.16 uur Bernadette- Donderdag van 8—930 u Vrijdag van 8.30-6 uur I Vrijdag van I uur rondi Nenettagroep. (Week van 30 October—5 November) Zondag 30. Wit. Feest van Christus Ko ningschap. Feestelgen (einde Octo ber) Mis Dtgnua eat, le geb. en laatate Evan*. vxL 21e Zond. na Pinksteren Tijdeigen.) Credo, eigen Prefatie van het feest. Vespers van het feest. Maandag 31. Paars. Vigilie v. Allerhei ligen, zonder Gloria of Credo. 3e geb. yd. H- Geest. 3e geb. voor Kerk of Paus. Dinsdag 1 Nov. Wit. Allerheiligen. Mis Gaudeamua. Ckwdo gedurende het Octaaf gewone Prefatie le Vespers Donderdag 3. Wit. MU van Allerheiligen. 2e geb. v.d. 21e Zond. na Pinkst.. le geb. v-d. H. Geest Credo. Of: Groen. MU v.d 21e Zond. zonder Gloria of Credo, le geb. Oct. tn Al ler h., 3e geb. v.d. H. Oeest. Vrijdag 4 Nov. Wit H. Carol us Borro- meus, 2e geb. Octaaf van Allerheiligen. 3e geb. H. VltalU ens. Overal Credo. Of: Overal Wit. MU van het Hart. Cogltattonls. Credo. Pref. H. Hart Zaterdag 6. Wit MU van Allerheiligen. 2e geb. v.d. HL Oeest. 2e geb. voor Kerit of Paus. Overal Credo

De Eembode | 1938 | | pagina 5