voor me gehad. Ik wil graag toegeven, dat er uit stekende en brave zielen onder zijn. Ik wil u zelfs bekennen, dat één van de twaalf, die me in den loop der jaren het schamele eten voorschotelde, me zelfs met bloemetjes verraste en een visitekaartje, met „Welkom" erop. Daar tippel je in als argelooze jongeman, want dan zeg je bij de kennismaking, dat mevrouw maar nooit aparte drukte voor je. moet maken, en dat je zelf wel eens een keer de kachel zult aanmaken, wan neer mevrouw mis schien eens niet thuis is, en dat je meestal 's avonds uit bent, zoodat ze nooit voor een extra kopje thee hoeft te zorgen Dan lacht deze hos pita hemelsch, omdat meneer het haar zoo gemakkelijk maakt. Dat wil ze heelemaal niet, want zij is er tenslotte toch om het meneer naar den zin te maken, meneer betaalt er toch voor, en dan geloof je drie dagen lang, bij de levend-geworden toe wijding ln pension te zijn. Maar dan ris keert ze het een keer met de kachel, die ze heeft uit laten gaan, en wanneer je dan zegt: „Nou ja", dan ben je verloren, want dan maak je na een paar dagen vier keer in de week zelf de kachel aan. dan valt je griezelige puddinkje weg, en dan staan er aan het eind van de maand een paar kwartjes extra op de rekening, omdat je toevallig tóch eens een enkelen keer, vanwege een vriend, die kwam oploo- pen, een kopje thee had gevraagdNee tegen hospita's heb ik iets, en ik draag de overtuiging in mij, dat deze maatschappelijke verschijnselen zijn uitgevonden, om de vrijgezellen in de richting van het huwelijk te dwingen. Van hospita's dacht ik dus, dat zij den schoon maaktijd gebruikten en opzettelijk rekten, om vrij gezellen te treiteren op een manier, waarvan zij toch lekker niets konden zeggen. Want iedereen maakt schoon, niet waar? Wat er ook van zij: nu maak 'k een schoonmaak mee van aanschijn tot aanschijn, in gehuwden staat. Laat ik u allereerst verklaren, dat ik bepleit heb, op het mooie lenteweer te wachten, omdat Ik meen, dat het boven-Moerdijksche klimaat ten eenenmale ongeschikt ls, om er lets ln uit te voeren met open vensters, voordat de zon stevig toont, zich te willen handhaven. Enfin, lotgenooten, u weet hoe dat gaat; iedereen maakte nu schoon, dus, vuil of niet vuil. wij ook. Wat is een ladder, om gordijnen op te hangen, Kostjuftrouwen hebben trouwens altijd iets onheilspellends voor me een akelig hoog ding. Ik weet niet. hoe lang u ge trouwd is, maar ik moet u bekennen, dat lk bij de gordijnenacrobatiex pas ernstig gevoeld heb. hoe onverantwoordelijk het ls. als jong gehuwd man. die met de maatschappij wat van plan ls, niet levens verzekerd te zijn. Ik ben trouwens van plan. na deze geslaagde jongleerpartij, want '.e hangen hoor, ze hingen, een actie te beginnen ten gunste van de glazenwasschers en de brandweermannencorpo- raties, van wie ik tot mijn schande me nooit gereali seerd heb. hoe deze menschen ambtshalve van uur tot uur aan een zijden draadje nangen Bij het ophangen heb ik me aan een huishoude lijke zonde te buiten gegaan, waarvan ik het be staan niet vermoedde. „Je plet ze, je plet ze", zei mijn vrouw Nou moet je maar weten, wat dat ls. wanneer Je na veel ge mier en getril op jebeenen eindelijk het goede gat hebt gevonden, waar de koperen roe ln past. „Dan maar pletten" zei ik. „maar ze hangen, dat zie Je" En ik daalde af. Nu was er vanwege den druk van de bovenste sport van den trapladder een soort wrong ontstaan in de haartjes van de pluche over gordijnen. Dat was het pletsel Ik probeerde niet te beweren, dat het zoo erg wel niet zou zijn, dus ging ik maar zoo wat staan wrijven op het donkerroode spul, maar dat deugde ook al niet. Wat doe je dan? Dan ga je hoestend het tochtige huis uit, en Je hoopt, dat je na kantoortijd ergens iets te doen zult hebben, om verdere moeilijkheden uit den weg te kunnen gaan. Heb Je niets te doen, y dan zoek je 'n smoes, en typisch, daar kan ik niet een zóó onnoo- zel gezicht bi] zetten, of mijn vrouw heeft het in de gaten Dus was ik na kan toortijd thuis als ge- wponlljk. en toen rook het huls naar vóot oorlogsche boenwas. Wat kan een vrouw in één dag agressief worden ten opzichte van stoelen en kasten. Enfin, ze was opge schoten zei ze. maar voorioopig stonden de gemakkelijke stoelen, nog altijd op den overloop en de keu kenstoelen in de ka mer. We aten, maar anders dan anders Ik mag niet zeggen, dat de leverworst naar zeep smaakte of de koffie naar tetra, maar er was iets aan dezen maaltijd, dat me zeer sterk aan de dingen herinnerde, die zich dezer dagen in ons huis af speelden. Als je lil die omstandigheden verstandig man wil Wat is een ladder om gordijnen op te han gen. een akelig hoog ding

De Eembode | 1941 | | pagina 10