Naar uitvoering van Linggadjati Parlevinker en zandschipper „Pensioen voor slachtoffers van verzet is te laag" Een „wandeling" van Nice naar Marseille Ka Kadio-programma 2 TEKST VAN DE LAATSTE NOTA'S 3. VAN MOOK: SJARIFOEDDIN: Vijf antwoorden 3. 4. 5 Kort bestek III VARENDE WINKELS Hoger vergoeding voor Kamerleden Beel zegt: „Het kan niet hoger" B. en W. verdelen de woonruimte Engelse Noordpool expeditie vertrokken Tactische zet van I van de gele trui Vietto.P Fachleitner De Verovering van het luchtruim door Rinko Wiersma Amerika stom verbaasd over Tandbergs zege Woensdag 9 Juli 1947 Hieronder volgen de teksten van de laatste nota's, gewisseld tussen de Nederlandse en Indonesische delegatie. Men her- innere zich de gang van zaken: Op 27 Mei zond de commissie-generaal haar ..ultimatum", waarin de pun ten werden samengevat die nu nog het onderwerp der onderhandelingen uitmaken. De Republiek antwoordde met een nota op 9 Juni; hierop volgde een brief van de C.-G. aan Sjahrir en Den Haag. en nota's van Borneo en Oost-Indonesië aan Den Haag. waarmee de onderhandelingen practisch af gebroken waren. Om nog een oplossing te vinden deed vervolgens de Ne derlandse regering dr Van Mook een aide-dc-mémoire overhandigen waar in de punten nogmaals werden opgesomd (23 Juni). Hierop volgden, na Sjahrirs aftreden, snel achter elkaar, het antwoord van Soekarno (27 Juni), een brief van Van Mook met verzoek om opheldering (29 Juni) het ant woord van het inmiddels gereedgekomen kabinet-Sjarifoeddin (G Juli) en de appendix op dit antwoord '8 Juli). Wij drukken hier een uittreksel af van de laatste brief van Van Mook en de appendix. Vijf vragen Dr. VAN MOOK geeft in zijn brief van 29 Juni een korte op somming van de hoofdpunten waar het om gaat, ongeacht wel ke van deze punten reeds door de Indonesische delegatie zijn tan- voard. Zij zijn opgesteld aldus de brief, om het de regering der Re publiek mogelijk te maken, voor de betrokken partijen en de »'e- reld vast te stellen in welke mate de voor de goede en redelijke uit voering van Linggadjati noodza kelijke overeenkomst bestaat. 1HET DIENT VAST TE STAAN. dat de handhaving der Neder landse souvereinitcit en verant woordelijkheid gedurende de'over gangsperiode wordt aanvaard en in verband daarmede de in de Neder landse voorstellen gestelde beslis singsbevoegdheid de jure van de vertegenwoordiger van de Kroon in de federale raad wordt ond° schre ven. evenals het beginsel van de samenstelling van die federale raad uit vertegenwoordigingen van de verschillende staten. 2 HET DIENT VAST TE STAAN, dat de regeling van de buiten landse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Neder landse souvereinitcit. gedurende de overgangsperiode, geschiedt op de voet van de voorstellen der commis sie-generaal van 27 Mei en dat der halve daarmede strijdige organsa- ties of functies worden opgeheven. ER DIENT GEEN TWIJFEL over te blijven, dat. behoudcv* nader overleg met vertegenwon' di- gers van Oost-Indonesië en Borneo de in die voorstellen genoemde fe derale organen, met de hun toege dachte taak en bevoegdheden, wor den aanvaard, met inbegrip van de gemeenschappelijke raad voor bui tenlandse aangelegenheden, de go mengde commissie voor de oplei ding tot en de benoeming in de bui tenlandse dienst en het gemeen schappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid. 4 HET MOET VASTSTAAN, dat het herstel van met-Indonesi sche rechthebbenden in hun bedrij ven en bezittingen binnen republi keins gebied zal plaats vinden op de voet, aangegeven in de voorstellen van de commissie-generaal. 5 MET BETREKKING tot de binnenlandse veiligheid zal duidelijk moeten zijn. dat de in te stellen federale raad als ïnterimie- gering, onverminderd de eigen ver antwoordelijkheid van de verschil lende staten, de uiteindelijke ver antwoordelijkheid heeft voor orde. veiligheid en politieke vrijheid, en daartoe, onder leiding van het hiet- 1 boven genoemde directoraat de be schikking zal moeten hebben over het middel van een gemengde gendar merie. teneinde overal voor het her stel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar het gezag of de krachten van de afzonderlijke staten mochten tekort schieten. Grootste belang Het ligt voor de hand, dat de in de hierboven met name on der 3. 4 en 5 geformuleerde pun ten van het grootste belang zijn voor het verwezenlijken van die politieke stabiliteit, welke onmis baar is als grondslag voor reha bilitatie en de credietwaardig- heid van Indonesië cn voor zijn wederopneming »n het verkeer met de buitenwereld. De Nederlandse regering moet met nadruk verzoeken, dat de republi keinse regering door enkele duide lijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en han delingen. die op dit ogenblik oor zaak zijn van een spanning en ge brek aan vertrouwen. Zij heeft daarbij, zoals in de mondelinge toe lichting en de aide-mèmoire aan de heer Sjahrir werd medegedeeld met name voor ogen: 1. Een algemene staking van vijandelijkheden, waarbij inbegre pen de houw van stellingen, dc voedselblokkade, de vernielingen, en de actie tegen de bulten de Repu bliek gelegen delen van Indonesië. 2. De staking van onderhandelin gen betreffende buitenlandse betrek kingen cn opheffing van de organi saties en functies, die met het over- eengekomene in strijd zijn. 3. De ontbinding van organisa ties en het ontslag van functiona rissen, die de schijn handhaven, als TU/AA ALENDER WOENSDAG 9 JULI. Boeren kool gevoelt zich op iedere grond soort thuis. Zowel c% de lichte zandgronden als op stugge klei en op de zwarte, vochtige veengron den kan ze worden geteeld. In dit opzicht is ze niet bepaald kieskeu rig. Ze kun nog tot begin Augus tus worden geplant, en blijft tot laat in hei najaar doorgroeienHet voornaamste is echter, dat ze een zeer gewaardeerde wintergroente levert, die van November tot Maart kan worden geoogst. Zij is boven dien een der sterkste groenteplan- ten Om deze redenen is de boeren kool uitermate geschikt voor na- teelt. Ondanks haar weinig cisend karakter is boet enkooi toch dank baar voor wat mest. Stikstofmest of volledige korrelmest kan de groei wel versterkenSL. zou de Republiek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. Mr. AMIR SJARIFOEDDIN geeft in zijn brief, gedateerd 5 Juli, een nadere precisering van het Indonesische standpunt, zoals dat u'fls weergegeven in de nota die Zondag was overhandigd. Hij schrijft: IDe republikeinse regering aan- vaardt in de interim-regering de vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de ïure. binnen het raam van dc Nederland se souvereinitcit de 1ure. gedurende de overgangstijd. De republikeinse regering stemt er voorts mede in. dat de interim-regering wordt sa mengesteld uit dc vertegenwoordi ger der Kroon en dc vertegenwoor digers der toekomstige deelstaten van Indonesië. 2 De republikeinse regering stemt er mcc in. dat. in ver band met de Nederlandse souverei- nitelt gedurende de overgangstijd, de buitenlandse betrekkingen der Republiek in overeenstemming wor den gebracht met het voortbestaan van voormelde souvereinitcit gedu rende die overgangstijd, cn met het bestaan der interim-regering. De republikeinse regering spreekt de wens uit. dat de bestaande betrek kingen tussen de Republiek en het buitenland worden ingepast in het schema van de nota der Commissie- Generaal van 27 Mei. De republikeinse regering stemt in met de vorming van alle federale organen, zoals is voor- gesteld in de nota van de Commis sie-Generaal. cn met de functies die zij zullen uitoefenen, terwijl hun taak en bevoegdheden zullen wor- deh vastgesteld tezamen met de ver tegenwoordigers van Oost-Indone- sie. De rechten van vreemdelingen op ondernemingen worden erkend door de republikeinse rege ring en onvoorwaardelijk terugge geven overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst van Linggad jati. Dc overdracht zal geschieden met gelijktijdige Inventarisering. Landsbedrijvcn. die zich in het ge bied der republiek bevinden, vallen de Republiek toe. Met betrekking tot de inwen dige veiligheid en orde hand haaft de republikeinse regering haar standpunt, zoals omschreven in dc nota van de president der Re publiek. Het is noodzakelijk hierbij er de nadruk op te leggen, dat de republikeinse regering instemt met een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid, waarin vertegenwoordigers van de toekomstige deelstaten zitting zul len hebben. Naar de mening van de republikeinse regering zal het tc bezigen apparaat zijn een gendar merie van elk der deelstaten, die uitsluitend door deze deelstaten af zonderlijk zal kunnen worden aan gewend. De samenwerking vindt haar uitdrukking in oen gemeen schappelijke centrale leiding. Maatregelen De republikeinse regering is bereid alle functies en organi saties op te heffen die strijdig worden geacht met de overeen komst van Linggadjati en stemt mee in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien. Al deze maatregelen zijn geno men en zullen worden voortgezet met de verwachting, dat van Ne derlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, die de republikeinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbeiden. De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteengezet de beste weg is om de doelstellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Linggadjati besloten liggen. Voorts spreekt de republikeinse regering de hoop uit, dat de samen werking tussen partijen zich bij voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati. Over lief en leed in de Nederlandse sleepvaart „Wat wil jc worden" vraagt men vaak aan een scholier, en dan voegt men er lachend aan toe: „stratenmaker op zee?" Maar als men een paar dagen vaart, klinkt dat zo heel gek niet meer. Want op het water zijn er eigenaardige beroepen. Daar zijn in de eerste plaats de ..parlevinkers" met hun kleine motor- vletjes of roeiboten, die op de brede rivieren rondzwermen om elk schip te praaien. Haast even talrijk als de kruideniers in een drukke winkel straat. ziet men hen van verre aanko men. in de kleine overbcladen boot jes, met de groen-wit-geblokte band. „Hé maat. pak effe mijn lijntje". Dan zwaait de tros over en het wa- renhuisje ligt langszij Er zijn er die alleen aardappelen, groenten en ker sen hebben, anderen brengen de kruidenierswaren. derden hebben weer een halve drogisterij aan boord met borstels, sponzen en wat men meer onder „de gaper" verkoopt Ket is een typisch beroep, waarbij de ne ringdoenden van 's ochtends vijf uur, tot zonsondergang op de stroom zit ten En als men er zo een kleine honderd is gepasseerd tot aan de grens, heeft de schipper zijn provi siekast wel vol. met en zonder bon. Natuurlijk worden de bonnen geho noreerd tegen normale prijs, met een kleine toeslag voor de kosten van het drijvende winkeltje. Maar de schipper die. lang boven" blijft cn in het schrale Duitsland de hond in de pot vindt, moet wel wat extra inslaan. En dat kan hij krijgen, voor goed geld en vriendelijke woorden: kaas. eieren, vlees, tabak en Sigaret ten. meel pudding, koffie, thee. ach, wat niet. Ruilhandel De meester komt even op het dek en snuffelt ook in de lading van de parlevinker. „Geef mij wat boter". Hij krijgt het Maar veel geld is er niet. „Wil je het hiervoor doen?" vraagt hij. Hij toont een zaag en een boor. ..Ailright" de parlevinker rekt zich uit cn pakt de gereedschap pen aan. Die brengt hij weer elders aan de man. Zo krijgt hij op de duur een vreemdsoortige lading, waaruit weer velen worden geholpen. Tot slot neemt iedereen een flesje bier. „Nog een flesje jenever schipper?" Maar als de kapitein afwerend wuift, pakt de handelsman zijn potlood en telt de bedragen op. „Nee, niet pof fen, maat", de stoker probeert het. maar de parlevinker kent zijn pap penheimers. Eerst voor een flinke duit op de lat en dan afmonsteren. Nee, dat gaat niet op. Boter bij de vis, anders moet „kappie" het maar „verschieten" en afhouden van de gage. Als de guldens van eigenaar zijn verwisseld, gaat de tros los en zakt de winkelier van „los en vast" weer af naar andere kooplustigen. Dag in dag uit. Zon- en werkdag, zijn ze in de vaart, zoals hun vaders vader deed. zoals hun zoons zullen doen. zolang er geld zit bij de schipper en Holland varen zal. Zandbaggercn: zwaar werk - karig loon Een ander vreemdsoortig beroep is dat van zandschipper. In de Waal komt men er tientallen tegen, die te gen de kribben aan het vletje voor anker gooien en voor dag en dauw het zandnet over de bodem schra pen. Maar het is een zwaar werk. waarbij de spieren zwellen en het lichaam in zweet zich baadt. Onder broken door korte schafttijden bag geren zij de ganse dag het zand om hoog. Vroeger ging dat helemaal met de hand; het lichaam torste het min stens 15 kilo zware net met zand en bracht de bodemrjjkdom omhoog. Tegenwoordig helpt oen liertje bij het ophalen van do stok. terwijl machtige machines thans het ..hand werk" geheel overnemen. Velen van hen. zijn dan ook te gronde gegaan, maar na de oorlog, nu vele bagger molens elders nodig zijn om dichtgc- slikte havens uit te diepen en het zand met een variatie op Heyer- mans weer duur wordt betaald" in het vernielde land. zijn ze met hun vletten weer de Waal „opgeklom men" om daar in lange dagen een stukje brood te verdienen. Hoe lang nog zal dit beeld de wal kanten flankeren, als de baggerem- mers honderd maal zo gemakkelijk en tien keer zo snel dit boinv- en we genmateriaal van de bodem opvis sen? De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp aangenomen, dat de tege moetkoming cn het pensioen der Ka merleden verhoogt resp. van 5000 op /C000 en van ƒ150 op 187,50 (voor ieder zittingsjaar met een maximum van 20). Alleen de commu nisten stemden tegen; de vereiste twee-derde meerderheid werd dus ruim behaald. Dr. ALl BOEDIJARDO, dc thans afgetreden secretaris-generaal van de Indonesische delegatie, overhandigt/ dr. Van Mook het door Soe karno opgestelde antwoord op dc aide-memoire. Tweede Kamerleden zijn van oordeel: (Van onze parlementaire redacteur) Gistermorgen begon de Tweede Kamer met dc behandeling van het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor slacht offers van het verzet en hun nage laten betrekkingen. Dc behandeling werd in de avondvergadering voort gezet. De vele bezwaren tegen dit wetsontwerp, waaraan buiten de Kamer uiting is gegeven, bleken in het parlement sterke weerslag te vinden. Alle spre kers, die in de ochtendzitting aan het woorrl waren geweest, v/aren de mening toegedaan, dat het wetsontwerp duchtig moest worden „bijgepleisterd". Tn het bijzonder had men be zwaar tegen het maximum be drag der pensioengrondslag, dat de regering heeft vastge steld op 4500 en tegen de af trek. Kr is een eerbiedwaardige reeks amendementen ingediend, voor vele waarvan ongetwijfeld een meer derheid in de Kamer aanwezig is. Mr. R o o s 1 e n A R.betoogde, dat vastgehouden dient te worden aan het bestaan van een recht op pensioen. „De premie daarvoor is betaald in ..lijf en goed", zei hij. De heer Koersen K.V.P. hield de regering voor: ..behandel de slachtoffers van het verzet, zo als gtf zelf in dergelijke omstandig heden behandeld zoudt willen wor den." De heer Scheps (Arb.) maak te bezwaar tegen de opmerking in de memorie van antwoord, dat ..in generlei wijze een premie pp het verzet die: te worden gesteld." Een dergelijke opmerking doet niet aangenaam aan. Bij de aftrek van inkomsten door de weduwe genoten, wilde h\j de eerste 1000 buiten beschouwing laten. Schrille tegenstelling In de avondvergadering wees mevr. Van den IMuyzcnberg- Wlllemse (C.P.N.) op do schril le tegenstelling tussen de behande ling van weduwen van N.S.B.-ers (Van onze parlementsredacteur) Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp verdeling woonruimte, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het is prin cipieel gewijzigd, doordat het amen dement Algera, dat zowel de woning toewijzing als de woningvordering niet in handen van de burgemeester, maar in die van B. en W. legt, zon der hoofdelijke stemming is aange nomen. Minister Beel had daartegen bezwaar, (Joch liet de beslissing aan de Kamer over. Voordat het wetsont werp werd aangenomen heeft d£ re gering het artikel teruggenomen, dat de gemeenteraden machtigde ver- huurdwang in een verordening vast te leggen. en bunkerbouwers en de weduwen van verzetslieden. De eersten blij ven in het ongestoord bezit van haar uitkeringen, de weduwen van oorlogsslachtoffers worden gecon troleerd. Dc heer Van S 1 e e n Arb.de goede wil der regering erkennend, pleitte voor een pensioengrondslag van 6000.Daardoor kan het pensioen 4500 bedragen. Ook mevr. F o r t a n i e rD e Wit Vrjjh.) drong op verbeteringen aan. Nadat de heei Koenen CPN het wetsontwerp als „schriel" had gekarakteriseerd en een amende ment had ingediend om de pensioen grondslag tot 6000 te verhogen, begon minister Beel de verdedi ging van het wetsontwerp met een woord van hulde aan dc Stichting 19401945. Hil meende, dat het wetsontwerp niet beneden de maat bleef, getoetst aan de financiële mogelijkheden. De bewindsman ver dedigde het verzorgingskarakter van het wetsontwerp, dat aansluit op de praktijk van de uitkeringen der Stichting 1910—1945. In dit verband moet ook de aftrek gezien worden, die de consequentie is van het meetellen van inkomsten voor de pensioengrondslag. Geen armenzorg Voor het verwijt van armen zorg is geen enkele grondslag aanwezig. De regering maakt overwegend bezwaar tegen ver hoging van de pensiongrond slag. De betreffende amende menten ach' zjj onaanvaard baar met het oog op de conse quenties. De minister bleek bereid om van de inkomsten 500.vrij te stellen van aftrek. Na replieken ging de Kamer over tot behandeling der araendementen. De eerste Noordpoolcxpeditie sinds de oorlog heeft Engeland ver laten. Op het eiland Jan Mayen ten Oosten van Groenland, zullen films worden opgenomen en hoopt men de wetenschappcliike' instrumenten terug te vinden, die er tien jaar ge leden werden achtergelaten. De expeditie omvat ongeveer 12 onderzoekers en een filmsectie, die geen van allen ervaring hebben op het gebied van onderzoekingstoch ten naar de Noordpool. Het leven der planten en dieren en de meteo rologie zal tot studieobject worden genomen. De instrumenten, die in 1938 op de rand van fle Bccrenberg een uitgebluste vulkaan zijn achter gelaten, dienden tot het registreren van de uitwerking der kosmische stralen. De leden van de expeditie komen te Aalsund (Noorwegen) bijeen, waar het schip „Polar Bear" op hen wacht. Behalve het maken van documen taires stelt de expeditie zich ten doel de geleerden op te leiden tot toekomstige leiders van Noordpool expedities. Leider is de Australiër A. J. Marshall van de Zoölogische afdeling aan de universiteit te Ox ford. TOUR DE FRANCE De etappe NiceMarseille Is er bijna nooit een waarop belangrijke dingen gebeuren. De renners heb ben dan de zware Alpentrajecten net achter de rug en de geduchte Pyreneeën nog voor de boeg. Ze plegen de rit langs de Middellandse Zee als een gezondheidswanclelin- getje te beschouwen, waarbij zij hun krachten sparen voor wat nog ko men gaat. Bovendien leent het par cours zich niet tot bijzondere pres tatie, want er zitten slechts enkele hellingen in, die niet hoger clan een goede 300 m. stijgen, al hebben ze Alpen-allures met hun slingerwegen en haarspeldbochten. Voor cie reuzen van de weg is het kinderspel ver geleken bij de Galibier, Isóard en de Tour Malais om slechts enkele van de werkeliik gevreesde passen te noemen. De candidatcn van de eerste plaats, tc weten Vietto, Camellini, Brambilla en Ronconi, bleven dan ook de gehele dag braaf bij elkaar. Het hele pelcton ging met een vaar tje van dertig km. langs de Grande Bleu die Dinsdag echter meer grijs dan blauw was via Cannes de schrale heuvels van het Esterel op en vervolgens door Frejus en St. Maxime over de Col de Gratte- loup (200 meter) in de richting van Hyeres, dat 142 km. van dc start ligt. Ontsnapt! Toch gebeurde er wel iets, zij het dan niet van rechtstreeks belang voor de eerste vier plaatsen in de algemene rangschikking. Want de Franse équipe-leider Venon deed een zeer tactische zet. welke tot doel had de politie van de ploeg in het landenklassement te verbete ren. Hij gaf aan Fachleitner op dracht een ontsnappingspoging te wagen, erop speculerend, dat de Italianen angstvallig bij Ronconi zouden blijven, die wel veel van Vietto en Camellini. maar op dat moment weinig of niets van de la ger geplaatste F. te vrezen had. De berekening kwam uit. De Italianen lieten Fachleitner gaan. En zo kon hij rijdend alsof zijn leven er vanaf hing. arriveren Via de Col de Car- pinagne op 327 meter, waar duizen den kijkers hem hartelijk toejuich ten. als eerste op de Marseiïlanse wielerbaan met niet minder dan 18 minuten op het hoofdpeleton van een vijftigtal renners. Dit betekende ten eerste dat de Franse ploeg 18 min. inliep op de leidende Italiaanse équipe en ten tweede dat Fachleitner zelf steeg tot de vijfde plaats van het per soonlijk klassement met slechts zes Tussen Sluis en Delfzijl Ten Cate opnieuw voor Mr. Udink ten Cate, ex-hoófd Reconstruction Command Nether lands, heeft opnieuw cassatie aan gevraagd tegen vonnis, nu van Haagse rechtbank. Motorrijder uit Venlo botste te gen een truc en werd vrijwel op slag gedood. Dorpje Reuver (L.) verkocht ge meentelijk clectriciteitsbedrijf aan Prov. Lim. El. Mij. voor 160.000. Schoenmaker Jetses, ex-wethou der en verrader uit Stadskanaal, hoorde 10 jaar R.W.I. tegen zich eisen. Jodenmlshandelaar G. Klut uit Rotterdam: doodstraf geëist. Prof. Einstein is ter gelegenheid van zjjn 68-stc verjaardag benoemd tot erelid van het Spinozahuis te Den Haag. Gebrandschilderd raam ter nage dachtenis van gevallen personeel leden is aangebracht in laborato rium van Bataafse Petroleummaat,- schappij te Amsterdam. Eerste school, herbouwd, is ln de Wieringermeer in gebruik geno men. Onwel geworden: de 48-jarige J. A. uit Ridderkerk a.b.v. „Van der Wijck" en even later overleden. Deense esperantisten bezochten geestverwanten in Hilversum. Kindje viel uit raam in de Gouds bloemstraat te Amsterdam en is overleden. Wegenwacht thans ook in Zee land ingesteld. Ir. Van Sclierpenberg. directeur der Zuiderzeewerken, is te Over- veen overleden. (Slot) Triomf der Zeppelins In Duitsland trad in die tijd dc graaf Von Zeppelin reeds op als de kampioen van het stijve systeem voor luchtschepen. Graaf Ferdinand Von Zeppelin (18381917), een oud cavalerie- officier, had reeds in 1873 een lucht schip geconstrueerd, maar pas in 1892 had hij zijn plannen met kracht kunnen aanvatten. Hij koppelde een aantal „gewone" ballons op een raamwerk, deze omgaf hij vervol gens door een licht ..geraamte", dat wederom met sterk katoen of lin nen werd bespannen. Zo ontstond 'n langwerpig ballonlichaam, waar onder de gondels werden bevestigd. In 1895 had hij zyn eerste ontwerp gereed, maar het nadeel van het stijve systeem is het vele „dood ge wicht" en het was op grond van dit nadeel, dat de' commissie, die door Keizer Wilhelm II was ingesteld om de plannen van graaf Zeppelin te onderzoeken, het ontwerp afkeurde. Dat was een harde slag voor de graaf, want dit betekende, dat hij zelf zou moeten trachten, het beno digde kapitaal bijeen te brengen. En zo moest het nog tot 1900 duren eer heel de wereld over graaf Zep pelin zou spreken. In dat jaar on dernam dc graaf drie proefvaarten met zijn luchtschip „Lenkbau" ge naamd, waardoor hij de juistheid zijner denkbeelden bewees. De eer ste vaart werd 2 Juli 1900 onderno men; het luchtschip weerstond een windsnelheid van 5j£ m. per secon de Tijdens de tweede vaart op 17 Juli werd een snelheid van 32,4 k.m. per uur bereikt. 21 October leed de Lenkbau Zeppelin, de „L.Z. I", schipbreuk. Dadelijk werd de „L.Z. II" op stapel gezet, een gevaarte van 126 m. lengte, met ccn middellijn van 11 m., dat 10.400 kubieke meter waterstofgas kon vergen. Twee Daimler-motoren (Daimler en Benz .brachten dc lichte explosie-motcr tot volmaking) van 85 P.K. leverden de stuwkracht, het gevaarte woog in totaal 9000 k g. Op 30 November 1905 zou de proefvaart worden ge houden. maar het schip werd door een rukwind zijdelings gegrepen, toen het uit dc hangar werd ge sleept. Zeven weken duurden cie reparaties van de aanzienlijke averij, di^ het schip had opgelopen. Maar op 17 Januari 1906 steeg do L.Z. II statig op en alles beloofde een groot succes voor de grijze pio nier Zeppelin, helaas echter ging het trotse luchtschip bij een nood landing door storm te gronde Dit was de moeilijkste tijd voor de graaf Von Zeppelin; zijn finan ciële kracht was uitgeput, op steun van de regering behoefde hij na al deze mislukkingen niet meer te re kenen. Toen bracht een rijke boter - handelaar, zekere Max Dobert, red ding in de nood. Hij verstrekte de graaf Von Zeppelin een renteloos voorschot van 600.000 mark en een nieuwe Zeppelin was weldra ge bouwd. Dit nieuwe luchtschip ver wekte door zijn prestaties zulk een enorme geestdrift dat, toen ook dit luchtschip bij Echterdingen veron gelukte. een nationale inschrijving zes millioen mark opbracht. Van nu af aan kon de graaf Von Zeppelin onbelemmerd door financiële zor gen, zijn luchtschepen telkens ver beteren en vergroten en hun bruik baarheid in vele opzichten bewijzen Op het einde van 1912 beschikte Duitsland over 7 Zeppelins Gedurende de wereldoorlog 1914- 1918 werd het bouwen van Zeppe lins met grote kracht ter hand ge nomen. maar aan hooggespannen verwachtingen hebben ze niet vol daan. Ze zouden als verkenners ter zee goede diensten hebben kunnen doen, want ze konden tot meer dan 2500 m. stijgen In de grote zeeslag bij Jutland echter faalden dc vijf hierbij opererende Zeppelins in hun taak, ze konden niets dan mist rap porteren cn een zicht dat nergens de zes zeemijlen of ongeveer 11 k.m. te boven ging. De Zeppelins konden aanzienlijke hoeveelheden spring stoffen meevoeren, maar het nadeel was. dat ze bij stormweer vrijwel hulpeloos aan de elementen waren overgeleverd In het algemeen is van het nut der Zeppelins als ver kenners boven de Noordzee weinig gebleken. De bombardementen dooi de Zeppelins ten uitvoer gelegd, blijken in hun uitwerking schrome lijk overdreven te zijn voorgesteld. De bedoeling was echter om het ..moreel" der burgerbevolking te knakken, meer dan zuiver militaire doelen te treffen. Het meest bekend is nog wel de tocht van de luchtkruiser L.Z. 104, een luchtschip van 226,5 m. lengte, gedreven door motoren, die 1200 P K. ontwikkelden. Deze Zeppelin kreeg op 21 November 1917 bevel naar Duits Oost-Afrika te vertrek ken om 20 ton verbandstoffen cn geneesmiddelen naar de verdedi gers der kolonie te brengen. Als het schip via Adrianopel. Smyrna en de Middellandse Zee. het Nijldal be reikt en in de morgen van 23 No vember boven Chartoum vaart, krijgt de commandant draadloos be vel terug te keren: Oost-Afrika is al door de Engelsen bezet. Het luchtschip keerde behouden terug, na vier etmalen onafgebroken in de lucht te zijn geweest. Later hebben Zeppelins met succes nóg grotere tochten, ja een reis om de wereld, glansrijk volbracht. Zou dan toch het principe „lich- ter-dan-de-lucht" zegevieren? Neen, want ondanks de schitte rende prestaties der bestuurbare luchtschepen bleken weldra de vliegmachines verre in het voordeel te zijn. Een aantal catastrophen ge tuigde van de grotere gevaren, die er aan de vaart met luchtschépen verbonden waren. Voorshands lijkt de wedkamp tussen luchtschip en vliegtuig in 't voordeel van 't laat ste beslist. Mogelijkerwijs wordt die wedkamp te enigertijd nog wel her vat, maar dan zullen de luchtsche pen wellicht tweemaal zo groot worden gemaakt sinds de waterstof gasvulling werd vervangen door het onbrandbare, maar veel zwaardere helium Maar laten wc ons nu tot de over winnaar wenden, het vliegtuig. Beheerser der hemelen Nadat Orville Wright er in ge slaagd was 12 seconden in de lucht te blijven, maakte Wilbur Wright op 5 October 1905 met zijn telkens weer verbeterde apparaat een vlucht van 38 minuten, 3 seconden, in welke tijd hij een afstand afleg de van 38 k.m. 956 m. Het probleem was opgelost: de mens kon vliegen! Het is natuurlijk in ons verhaal van de verovering van het lucht ruim niet mogelijk de Jongste, adembenemende vooruitgang der vliegtuigtechniek te beschrijven. Al stond het vliegtuig gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren in hoofdzaak ln dienst van het vernie lend krijgsbedrijf en al worden de ervaringen ook met de dood van tallozen gekocht, toch is twijfel aan de grote toekomst van het vliegtuig ongerechtvaardigd. Het verkeer door het luchtruim is reeds van we- reldomwcntelcnde betekenis gewor den. Talloze historische afstands- vluchten, naar Indië. naar Australië rondom de wereld, van Rusland over de Noordpool naar Amerika, zijn als zovele mijlpalen op de glo rieuze weg. die de mens na tiental len eeuwen van dromen, denken en doen. tenslotte tot de hoogte heeft gebracht, waar hij gelden kan als de trotse veroveraar van de onme telijke ruimte der hemelen. do drager Rust, roest Wat onze landgenoot Janssen be treft: rustdagen schijnen hem nooit goed te doen. Ook Dinsdag draaide hij niet goed. Hij ging stroef, het wilde niet en toen het tempo na Toulon opgevoerd werd want de ontsnapping van Fachleitner had nog enig effect gehad raakte Janssen in moeilijkheden, hij moest lossen, waarbij zijn taak nog ver zwaard werd doordat zijn derailleur niet behoorlijk werkte. Hij kwam als twee en viiftigstc binnen. Negen minuten na het hoofdpeleton en 7 minuten na drie en veertig. -—De overwinning van Tandberg op Baksi heeft in dc Amerikaanse bokswcreld grote opschudding te weeg gebracht. Jo; Louis heeft ver klaard dat hij cr niet aan dacht dit jaar zijn titel van wereldkampioen zwaargewicht tc verdedigen. „Ik vs eet niets van Tandberg af en ik geloof, dat het publick meer dan ccn paar centen zal willen geven om een dergelijke wedstrijd bij tc wonen". De promotor Niederrciter heeft Tandberg een aanbod getele grafeerd om tegen dc winnaar van de wedstrijd tussen de halfzv aarge wicht kampioen Gus Lcsnevitch en de zwaargewicht Tami Mauricllo, welke wedstrijd op 30 Juli wordt gehouden, uit tc komen. Tussen Noord- en Zuidpool Tijdens een campagne tegen de zwarte handel heeft de Japanse re gering ongeveer 200.000 restaurants gesloten. 480.000 personen zfcjn door deze drastische maatregel werkloos geworden. Amerika lokt! Drie ionge Zwe den zijn er in geslaagd aan boord van een vliegtuig als verstekeling de Atlantische Oceaan over te ste ken en New-York te bereiken. De jongelui zijn 17, 19 en 21 jaar oud. Een van hen is door de politie inge rekend. Een Engelse dame is in de express ParijsMarseille bevallen van een dochter. Een merkwaardige bizon- derheid is, dat de moeder zelf ook in een trein geboren is. Vfjftig personen zoeken bij Casa- le in Noord Italië dë oever van de Po af naar... ccn vinger. Dit lichaamsdeel behoort aan een schat rijke Italiaan, die aldaar veronge lukte. Hij droeg een gouden met diamanten bezette ring. die een waarde van enige millioenen lire heeft. Veldmaarschalk Montgomery is in Tasmanië aangekomen. Hij zal de plaatsen bezoeken, waar hij ziin jeugd doorbracht. Zijn vader was Anglicaans bisschop op het eiland. Acht en twintig „leeuwmensen** en medicijnmannen in Tanganyika zijn ter dood veroordeeld wegens moord op zestien personen. (Ingezonden mededeling „Geacht publiek, sprak een gooch'laar te Rhencn. deze hoed Is er eentje als gene. 'k haal er uit in een wip let U opl ccn fles TIP 't Publiek riep ..Mag 'k die hoed van U lenen?" Inz. de Hr A. N. te A'dam ontv. een fl. Tip. (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatlschc pijnen met alle ge volgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U cr te gen te weer stellen. Met Kroschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschcn hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschcn maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kruschen cn daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, vief cn fit cn vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. WOENSDAG 9 JULI Avondprogramma HILVERSUM II: 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 „Ons leven en ons geloof". 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Residen tie-orkest. 21.15 De man die zijn eigen moordenaar was. Hoorspel. 21.55 „The Ramblers". 22.30 Viool cn piano. 22.45 Sport: Voetballen. 23.00 Nieuws. HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.30 Het actueel geluid. 20.00 Nieuws. 20.05 Programma-proloog. 20.15 Bondsdag Oranjeverenigin- fen. 21.15 „Feestelijke klanken". 2.00 Zwitserse organist. 22.30 Nieuws. 23.00 Klassiek avondcon cert. DONDERDAG 10 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 „Ochtend- rhythme". 8.00 Nieuws. 8.45 Sym phonic in Es gr. t. op. 82. 9.15 Mor genwijding. 9.35 „Arbeidsvitami nen". 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.20 Zang en piano. 11.50 Franz Liszt concert. 12.30 In 't spionnetje. 13.00 Nieuws. 13.15 Hongaarse mu ziek. 14.00 De vrouw binnen en bul ten haar huis. 14.20 De kwintetspe lers. 15.00 „Voor zieken en gezon den". 16.00 „U kunt het geloven of riiet". 16.05 „Reprises". 17.00 Ka- leidoscoop. 17.20 De vacantie komt in zicht! 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 „The Skymasters". 18.45 Sportpraatje. "HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.muz. 8.00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelspel. 11.45 Familieberichten, 12.03 Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 13.20 Welk boek? 13.25 Motropole- orkest. 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Cinderella-ensemble. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Clarinet-recital. 15.30 Engels programma. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Franse pianiste. *17.15 Kamerorkest. 18.00 ZangrecitaL 18.30 Strijdkrachten.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2