JdaroIaxI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT mannl. Personeel DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Kerk en Wereld" tracht demoralisatie te stuiten Maximos biedt ontslag van zijn kabinet aan Electrisch materiaal zwart verkocht Geestelijk reveil Tsaldaris zal regering vormen Onenigheid over communisten Wilhelm telegrafeerde Hitier op verzoek van Hermine Hevige bosbrand op de Mokerheide Joden vasten uit protest Brandpunten 4 Maandag 25 Augustus 1947 NJ A twee jaar Intensief werken heeft de Academie ,,Kerk en Wereld" x te Driebergen-Rysenburg haar eerste leergang afgesloten. Het di rect resultaat hiervan is, dat de eerste groep „Wika's" Werkers in Kerkelijke Arbeid de practyk ingaat om per 1 September haar taak aan te vatten. Een gedeelte zal arbeidsterrein vinden in de volksbuurten van Rotterdam, terwijl o.a. een vijftal hunner za] trachten verder geeste lijk verval onder de zgn. asfaltjeugd van Amsterdam te stuiten. Ook trekken enige Wika's naar West Zeeuws Vlaanderen, waar de oorlog overheen trok en zoals overal in dergelijke gebieden het volksmoreel ernstig werd aangetast. Een nieuwe groep studenten komt met Septem ber het landgoed „De Horst", waar „Kerk en Wereld" is gevestigd, weer bevolken: een groep zorgvuldig geselecteerde jongelui. ferenties voor allerlei beroepsgroepen wij noteerden b.v. atoom.-physici en journalisten. op het program ma, waarnaast nog een zgn. „Kader cursus" vele jeugdleiders in de gele genheid stelt hun kennis op geeste lijk gebied op te frissen. Hoe gevuld het programma van „Kerk en Wereld" moge zijn en hoe veel moeite men ook doet, om zoveel mogelijk Wika's op te leiden, er zal naar schatting nog wel een tiental jaren verlopen, eer de ergste gebre ken op geestelijk en maatschappelijk tererin zullen zijn hersteld, doch het grote enthousiasme bij de jongere generatie en bij de leiding van „Kerk en Wereld" rechtvaardigt een goed vertrou- er. in de toekomst van deze Academie, wier werk voor een niet onbelangrijk deel steunt op het So ciologisch Instituut te l'trecht, waar over wij in een volgend artikel na dere bijzonderheden hopen te geven. Delftse ambtenaren van de prijscon trole hebben ontdekt, dat bij twee han delaren, die beiden in Den Haag hun zaak drijven, grote hoeveelheden elec- trotechnische materialen tegen te hoge prijzen waren verkocht. In één zaak be trof het materiaal voor fabrieksinstalla- ties, waarvan de prijzen van 60 tot 100% te hoog waren, en bepaalde draadsoorten, die 300% te duur waren. Een aantal fabrieken in het zuiden van ons land is hiervan de dupe geworden. De andere handelaar kocht duur en verkocht nog duurder. Ook hij trok zich van prijs- en distributiebepalingen niets aan. Het vorig jaar koch. hij voor anderhalve ton tegen zwarte prijzen in en de eerste helft van dit jaar voor 60.000 waarop hij nog ruim 12% winst wist te maken. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat een groot deel van deze mate rialen via een Maastrichtse importeur langs illegale weg uit België in ons land was gekomen. Andere leveranciers van beide handelaren hadden hen boven de factuurprijs aanzienlijke bedragen „on der de tafel" laten bijbetalen. Een rubberfabriek te Loosduinen le verde enige tienduizenden stofzuiger- slangen langs de gebruikelijke weg en tegen de normale prijs aan een handel maatschappij. Wannee. deze artikelen niet van de goede weg waren afgewe ken. zouden zij in de winkel niet meer dan 8.15 per stuk hebben gekost. De prijscontrole bemerkte echter dat ze in enkele zaken voor 20.50 werden ver kocht. Het bleek, dat niet minder dan vier ongewenste handelsschakels hadden meegeprofiteerd. Dr. Eykman, een der dynamische figuren in de Generale Synode der Ned. Herv Kerk, die na' veel lijden het leven heeft moeten laten kort na zijn bevrijding uit het con centratiekamp Buchenw:lde, zag reeds voor de oorlog in dat de kerk „op dood spoor" dreigde te gera ken. Hij besefte in zijn gevangen schap duidelijk, welk een ontzettend déraillement he. nazi-regiem op maatschappelijk en geestelijk terrein zou veroorzaken. Met hem hebben prof. dr. H. Kraemer, dr. Gravemeyer en prof. Banning veel baanbrekend werk verricht voor het ontstaan van een geesteli. Reveil, dat de ontbin dende krachten van het opkomende nihilisme moest stuiten. „Kerk en Wereld", dat twee jaar geleden met steun van de Synode cp „De Horst" te Driebergen werd geopenu. is hier het zichtbare resultaat \an geworden. Men begon met vijf en vc ig stu denten, onder wie orthodoxen zowel als vrijzinnigen, die zich allen geroe pen voelden de strijd aan te binden tegen de verwording op godsdienstig en zedelijk terrein, e< verwording, zo hevig, dat de buitenstaander er zich nauwelijks een voorstelling van kan vormen. Een gelukkige omstan digheid hierbij is, dat het Directo rium van „Kerk en Wereld", dank zij de belangstelling van vele dona teurs van het „EykmanTonds", niet behoeft te bezwijken voor financiële onmacht bij de candidate!., zodat men de meest geschikte onder hen kan uitkiezen. Na twee jaar uitge breid, practisch en tbeoietisch onder richt op velerlei gebied krijgen de Wika's gelegenheid hun verworven kennis opbouwend in practijk te brengen, Naar aanleg ^n bekwaam heid worden sommige studenten be stemd voor jeugdleiders, sociale wer kers of leiders van Volkshogescholen, doch na nog een derde jaar studie staat ook een nieuw ambt voor hen open, n.l. dat van „Vicaris" of Evan gelieverkondiger, speciaal voor hen die niet in de kerk leven. Bij de gehele opleiding wordt vooral de nadruk ge legd op vat wi -i „team work" kunnen noemen en de gemeen schapszin is op „De Horst" dan ook zeer groot. De studenten worden vooraf geconfronteerd met de vraag stukken va- deze tijd ri zij leren met mensen te spreken in de taal der dagelijkse omgang, - idat de vaak hinderlijke factor d< „gezwollen preektoon" overwonnen wordt. Contact met het buitenland Hoewel „De Hor.t" op de geeste lijke verzorging van Nederlanu gericht is, zoals Oegstgeest de Uit wendige Zending verzorgt, bestaat er tussen „Kerk en Wereld" en het bui tenland wel contact. Reeds van de aanvang af bestond er, naar een der directeuren ons ver telde, een gedachtenwisseling met vooraanstaande figuren in het buiten land. Dat de belangstelling voor „Kerk en Wereld" ook daar groot is, blijkt wel uit het geschenk, dat door de Amerikaanse en Engelse kerken werd aangeboden in de vorm van een drietal barakken waar men grote be hoefte aan had. Nu het gebrek aan ruimte echter nijpender wordt, heeft de internationale hulporganisatie nog maals haar geste herhaald en binnen kort 'dl op het terrein een vierde verblijfsbarak verrijzen. Voorts bleek ons, dat Driebergen contact met Engeland onderhoudt, terwijl ook Dr. Emmen, scriba van de Synode, de Anglo-Amerikaanse landen bereisde, Dr. Gravemeyer ver toefde fot voor kort in Zuid-Afrika, waar hij in opdracht van de Synode contacten poogde te leggen Deze contacten zijn belangrijk omdat de herkersteningsvragen vaak internatio nale aspec'en hebben. Lekenconferenties Naast de Academische opleiding beweegt het Instituut zich op het terrein der voorlichting aan leken, waartoe speciale conferenties worden gehouden. De opening van deze con ferenties, waarvan wij er een hebben bijgewoond, vindt plaats in de sobere doch smaakvol ingerichte kapel van „De Horst", doch de eigenlijke be sprekingen voert men in „De Waag", een der bijgebouwen op het uitge- trekte terrein, terwijl het persoonlijk contact, dat de onderlinge gedach tenwisseling zeer ten goede komt, gediend wordt in dt com ersatiezaal van het hoofdgebouw. Men heeft in de afgelopen twee jaren al heel wat van dergelijke bijeenkomsten achter de rug, doch voor de toekomst hoopt men óp deze wijze nog meer te kun nen doen. Zo staan belangrijke con- Ontspanning in de openlucht tijdenhet „vrije uurtje". Demetrios Maximos, de Griekse premier, heeft koning: Paul het ontslag van zyn kabinet aangeboden. De koning heeft Maximos verzocht de lopen de zaken te behartigen en Tsaldaris, in het kabinet-Maximos minister van buitenlandse zaken, als kabinetsformateur aangewezen. Tsaldaris ver klaarde, dat hij op alle partijen, met inbegrip van de liberalen, een beroep zal doen om aan de nieuwe regering deel te nemen. drukken van de guerilla-opstand De oorzaak van de kabinetscrisis was Maximos' voorstel om de com munistische partii buiten de wet te stellen. Het voorstel, dat Zaterdag in een bijzondere kabinetszitting werd besproken, gaf de leiders van de centrum-partijen, Vcnirelos (li beraal), Papazdreoe (sociaal-demo craat) en Kanellopoelos (Nationale Unie) aanleiding om hun porte feuille ter beschikking te stellen. Hierop besloot Maximos het ont slag van het kabinet in te dienen. Men verwacht, dat Tsaldaris van daag zyn ministerlijst gereed zal hebben. Het plan van de populisti sche partij, waarvan Tsaldaris de leider is, voor een coalitie met de liberalen, waarin beide partijen op gelijke voet zouden zijn vertegenwoordigd, is door de liberalen afgewezen. Niet gewenst Naar in officiële kringen te Lon den wordt vernomen, zou men liet in Britse regeringskringen betreu ren. als de Griekse coalitie-regering door een andere zou worden ver vangen. Amerikaanse kringen te Athene waren zeer terughoudend in hun commentaar op de regeringscrisis, maar men vreest een ..dynamische politiek" van een mogelijke rechtse regering van de populisten. Men ge looft, dat een dergelijke regering een extreme politiek in het ónder- Doorn en ex-kroonprins Aardappelen koken in de grond T17 IJ in Nederland beleven de heetste zomer sinds hon derd jaar. Maar och in Duitsland schijnt het warmer te zijn dan in end ere zomers. U Neurenberg, waar wel eens mee iets bijzon ders gebeurde, bereikt ons het be. richt, dat de boeren daar de aard- appelen gekookt uif de grond ha. jen. Wetenschappelijke proeven hebben uitgewezen, dat de re- cord hitte en 't droogtvoor dit vreemde product hebJen gezorgd. In de hete bodem wordt het zet meel van de uardapnelen n.l. ge kookt. alsof zij in de pan hadden gelegen. Naar verluidt, zijn op het ogenblik Peükartoffelnin de. sprelgoedstad meer dan ooit tn zwang. van zou volgen. Dwight Griswold. het hoofd van de Amerikaanse hulp- verleningsmissie verklaarde, dat dit een zware last zou kunnen beteke nen voor de geringe hulpbronnen, die het land heeft. Grote hoeveelheden munitie ontploften Zaterdagmiddag brak brand uit in de dennenbossen van het land goed, „De Mookerheide" De vlam men sloegen aanvankelijk hoog. op. Telkens klonken hevige ex plosies van de vele granaten, die daar nog liggen, onophoudelijk knetterden de kogels, die daar in ontzaglijke hoe\eelheden ver spreid liggen. De brandweren van Nijmegen, Quyk, Groesbeek en Mook waren snel aanwezig. Ook een detache ment militairen \an het kamp Mook snelde te hulp. Omstreeks vijf uur laaide de brand hoog op, aangewakkerd door een felle N. 0.-wind. Er bestond gevaar loor enkele in het bos gelegen huizen, waarvan de bewoners gewaar schuwd werden. Ongeveer 200 h.a. bos zijn reeds een prooi van de vlammen geworden. Zwarte rook wolken stijgen op en dry ven tot ver over de Maasvallei. Het landgoed „De Mookerheide" 1.* onlangs in bezit genomen door de zusters van Bethanië, die er een tehuis voor verwaarloosde kinderen hebben ingericht. Wanneer de windsterkte voor lopig niet toeneemt en de wind richting niet ongunstig verandert, leveren de branden in de Peel on der de gemeenten Asten, Neder- weevt en Meyel geen gevaar voor uitbreiding meer op. Hulp in nood De nood. welke tengevolge van do branden te Keusden en ande re plaatsen is ontstaan, heeft het wederopbou w-orgaan Brabants Volksherstel maatregelen doen troffen teneinde in de eerste be hoeften te kunnen vqorzien. Er zullen hulpcolonnes naar de ge teisterde plaatsen worden gezon den met de nodige goederen. Bra bants Volksherstel raagt de steun van elke Nederlander. Gelden kunnen worden gestort op giro nummer 162S9S ten name van Branbants Volksherstel, Willems. straat 37. Tilburg. Vandaag vasten de Joden over de gehele wereld van zonsopgang tot zonsondergang als protest tegen het overbrengen van de 4500 emi granten van de „Exodus 1947" naar Duitsland. Het bestuur van het Joods bureau heeft telegrafisch bij alle leden van de U.N.O., behalve de Arabische landen, geprotesteerd. Aan boord van de Runnymede Park, een der drie Britse schepen die de illegale Joodse emigranten naar Hamburg brengen, heeft een der Joodse leiders gesproken over de „beslissende stryd te Hamburg". Alleen lafaards en verraders zullen aan land gaan, zo zeide hij. Wij an deren zullen echter aan boord blij ven en tot het einde toe weerstand bieden. De spreker werd toegejuicht door de 1500 opvarende Joden. Het kwam de correspondent van Reuter die zich aan boord bevindt, echter voor. dat het enthousiasme niet zo groot meer is als op eerder gehou den vergaderingen. De schepen bevinden zich thans ter hoogte van Alicante aan de Spaanse kust. De reis naar Ham burg zal nog tien dagen duren. De Britse regering heeft Franks rijk verzocht de emigranten op te nemen, maar een woordvoerder aan boord van de Runnymede Park heeft gezegd dat zij alleen in Pales tina van boord zullen gaan. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, zal Sir Alexander Cun ningham. de Britse Hoge Commis- Engcland vliegen om met de Britse saris in Palestina, deze week naar regering besprekingen te voeren. De datum van zijn vertrek wordt om redenen van veiligheid geheim gehouden. Naar uit Joodse bron te Tel Aviv wordt vernomen, is een nieuw schip met Joodse illegale emigranten op weg naar Palestina. Bakkersconflict Coöperaties geven tip voor oplossing De Centrale der Nederlandse Ver- bruiks-coöperaties zond ons een uit voerige verklaring, waarom zij niet aan de staking der bakkers-patroons heeft deelgenomen, hoewel zij 't niet eens is met de wijze, waarop de huidige broodprijzen worden vastge steld. Het grootste deel der argu menten publiceerden w'j reeds. Belangrijk in deze verklaring is het voorstel, dat de Centrale doet om het conflict tussen bakkerspatroons en regering op te lossen. Zij stelt nl. voor dat de prijs van grootbrood op basis van normale kostprijs moet worden vastgesteld, waarbij de re gering voorlopig een zekere toeslag handhave op basis van een verwach te normale wereldmarktprijs voor graan. Verder moet een maximum prijs voor het kleinbrood worden vastgesteld, die lager moet liggen dan de huidige, welke „vrij" is. De Centrale erkent, dat de nood zaak om de overheidsuitgaven te ver- riinderen, gebiedende eis is, maar zij heeft er bezwaar tegen dat dit ge schiedt langs de weg van de minste veerstand bij een groep middenstan ders. Uitzending ambtenaren naar Indonesië Het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen brengt ter kennis, dat voor jongemannen, die een voor opleiding hebben genoten, welke toelating geeft tot academische examens (ook H.B.S.-A is voldoen de), gelegenheid bestaat te worden aangewezen als candidaat-Indisch ambtenaar. Na voltooiing van de indologische studie worden zy van regeringswege naar Indonesië' uit gezonden, ten einde aldaar aan 's lands dienst te worden verbon den. Aanmelding kan geschieden uiterlyk 6 September bij de afdeling B.I., commissariaat voor Indische Zaken, Plein 1, 's-Gravenhage waar ook inlichtingen zijn te verkrijgen. Roemenië ratificeert De Roemeense Kamer van Afgevaar digden heeft Zaterdag met algemene stemmen het vredesverdrag met de ge allieerden bekrachtigd. Het verdrag zal in werking treden, zodra Groot-Brit- tannië, de Sowjet-Unie en de USA de ratificatic-acten in Moskou hebben gedeponeerd. Tussen Sluis en Delfzijl Natuurbad Heelderpeel by Venlo is op last van burgemeester van Heel gesloten „ter bescherming van de openbare zeden". Ruim 80 der stakende arbei ders by de hoogovens heeft zich voor werkhervatting op oude con dities aangemeld. 62-jarige heer v. d. Meer uit Den Haag is bij Bergen op Zoom van vrachtauto gevallen en gedood. Frits Diepen N.V. heeft eerste hefschroefvliegtuig in Nederland, de P.H.-H.A.A. ..Sikorsky" overge dragen aan stichting voor hef- schroefvliegtuigen. Uit Indonesië gerepatrieerde stu denten kunnen voor betaling colle- fegeld volstaan met afgifte schuld- ekentenis. Verdronken bij zwemmen te Zandvoort 66-jarige kunsthandelaar B. H. Kemper uit Amsterdam. Luit. gen. Van Voorts tot Voorts zal Dinsdag aan Ned. Legermuseum te Leiden vaandels van regimenten infanterie overdragen. Ir. S. R. Sybrandy is benoemd tot directeur centrale melk-contróle- dienst te Arnhem. Prins Bern lie. d heeft bescherm heerschap aanvaard van Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen. „Institut international des finan ces publiques" zal op 8 Sept. in Den Haag (Vredespaleis) congresseren. Prof. rar, P. Lieftinek is ere voorzitter van het op 11 Sept. te Den Haag aanvangend congres der International Fiscal Association. K.L.M. ontving uit Amerika nieu we Lockheed Constellation. Kasteel Dussen bij Waalwijk wordt gerestaureerd. Filosoof Constantin Brunner overleed 27 Aug. 1937. In Den Haag Woensdag herdenkingsbijeenkomst. Mevr. dr. C. C. Jonker uit Am sterdam was -lOO.OOO-ste bezoeker van Schiphol. Zij kreeg retourbiljet op één der binnenlandse luchtlijnen en map foto's. Glazenwasser B. J. S. Stoelkamp uit Amsterdam viel van de derde verdiening en overleed. Nationaal bureau voor reclasse ring wordt Dinsdag 2 September in Den Haag geopend. Handballers krijgen hoofdklasse Het Nederlands Handbal Verbond kwam in het Jaarbeursgebouw in een belangrijke vergadering byeeru Na stemming ging men er toe over, om voor het komende jaar een hoofd klasse in te voeren, zy het als proef. In ieder district zal voorts één le klasse worden geformeerd en twee tweede klassen, daarnaast dan natuurlijk de afdelingsklassen. De in het afgelopen jaar gewon- nen kampioensbekers werden uitge reikt, voor de James aan Zeeburg (A'dam) en bij de heren aan Hellas (Den Haag). De kwestie van het instellen der hoofdklasse nam veel tijd in beslag, evenzeer de begroting, waarbij met stemming werd vastgesteld of ge mengde clubs (bijv. een gymnastiek- en handbalclub) lid van het N.H.V. kunnen blijven. De vergadering stond lit toe, alleen de jaarcontri butie zal 1,25 p p bedragen en voor specifieke handballers 1,75 p. i. Voor jeugdleden (tot 17 jaar) 0,50. De aftredende bestuursleden H, Drenth (voorzitter) en C. M. Agter- denbosch werden herkozen. De ver gadering richtte woorden van waar dering tot mej. M. J. C. Pippcl en de heer G. Versteeg, die hun functie ter beschikking stelden. Daarbij ver zocht de vergadering om aan te blij ven. De heer Versteeg zegde toe zich nog één jaar aan de handbal- belangen te kunnen geven, zeer tot waardering van de vergadering. Voor mej. Pippel zal het komende jaar een dame a.i. in het bestuur worden opgenomen. in de Bondstechnische Commissie deed de heer H A. Enklaar (den Helder) zijn intrede, in plaats van de heer A. Wijdeveld, die zijn functie ter beschikking had gesteld. De andere vier leden werden herkozen. Het royement van de ex B.T.C„ voorzitter bleef gehandhaafd. Treinongeluk in Frankrijk Nationaal kampioenschap Te Meze bij Montpellier in Zuid- Frankrijk zyn twee treinen op el kaar gereden. Vier personen kwa men hierbij om het leven en er zyn 23 gewonden. Czaar Peterwandeltochten Als besluit van de Czaar Peter week organiseerde de Zaandamsc wandelsportvereniging „De laatste loodjes" Zaterdagmiddag en Zondag een 20 cn 30 km. wandeltocht dooi de Zaanse dreven. Waren er voor de Zaterdagmiddagwandeltocht van 20 km. 125 deelnemers, Zondag steeg dit aantal tot 900 t.w. 700 voor de 30 km. tocht en 200 voor de 20 km. tocht. Als herinnering ontvingen de wandelaars een medaille, zijnde een afbeelding van het Czaar Peter huisje. Nationale kilometer- tochten Ter ere van de Czaar Peterfees ten werden Zaterdagmiddag enkele 1 en 2 km. zwemwedstrijden en pres tatietochten in de Voorzaan geor ganiseerd. Voor de prestatietocht hadden zich 210 deelnemers gemeld. De uitslagen van de wedstrijden waren Heren 2 km. vrije slag: 1) te Kloese (Robben) 30 min. 15.5 sec: 2) Slik ker (DAW) 30 min. 42.2 sec.: Idem dames: 1 A. van Kampen (Robben) 31 min. 55.1 sec.; 2) L. Put (Rob ben) 33 min. 02.4 sec. Ongeluk bij motorsterrit Bij de sterrit door de KNMV te Groningen georganiseerde motor sterrit heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Terwijl de heer H. J. Bakker uit Zuidhorn, met zijn vrouw deelnemers aan de sterrit de bocht nam bij het viaduct, kwam hij in aanraking met de treenlank van een gemeentetram. De motor vloog na de botsing direct in bran 1. De trambe stuurder slaagde er in het slachtof fer onder de bran.Xeade motor uit te trekken. Door de GGD werd B., die een dijbeenfractuur, een gecompli ceerder linkerondo .enf-^ctunr en talrijke brandwonden had opgelopen in zorgwekkende toestand naar liet Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zijn vrouw liep enkele brandwonden op. voor modelvliegtuigen Op de heide tussen Hilversum en Bussum werden door de afdeling modelvliegtuigsport der Koninklijke Nederlandse vereniging voor lucht vaart nationale kampioenschappen voor modelvliegtuigen georgani seerd. In deze eindwedstryden kwa men -tachtig deelnemers uit, win naars der reeds eerder in twaalf districten gehouden voorwedstry- dcn. Het weer was bijzonder gun stig; cr was niet te veel wind en daarentegen zeer veel thermiek, hetgeen echter ten gevolge had, dat verschillende modellen een flinke vlucht namen, uit zicht verdwenen en niet meer konden worden opge spoord. Deze wedstrijd werd extra luister bijgezet door de deelneming van de Schotse kampioen Peter Montgome ry. Montgomery noteerde een zeer goede vlucht met een zweefmodel, nl. 264,5 seconde. Zweefmodellen (individuele kam pioenschappen) 1. Van der Kreek, Bussum (die daarmede het verleden jaar door hem gewonnen kampioenschap pro longeerde) met totaal 6.05 p.. rub bermotormodellen: 1. Pon jee. Rot terdam 6.10 p Clubkampioenschap pen: zweef mortellen1. Gool3tr luilil- vaart club. Rubbermotormodellen: 1. Rotterdam. Korfballers in jaar vergadering bijeen Zaterdagmiddag kwamen de ver enigingsafgevaardigden der korfbal clubs uit het Gooi en Utrecht bijeen om hun jaarlijkse bespreking te hou den. Ondanks de warmte was de op komst niet onbevredigend te noemen, vooral daar men vooruit wist dat de agende voor een belangrijk gedeelte bestond uit droge stof, n.l. de bespre king der jaarverslagen. Het Bestuur ondervond een wijzi ging. daar door verandering van werkkring de heren van Hastbergen (competitieleider) en Wassenaar (Jeugdkorfbal) niet meer beschik baar waren. Het Bestuur der GUKB is nu als volgt samengesteld: G. Stee- wis, voorzitter; P. Henstra. secr.- penn.: A. Rook, comp. leider, en de heren Bos. de Groot. Bottenhcft en La Rievièra, leden. Voor de a s. competitie is een gro ter aantal senioren-ploegen te ver wachten. waarbij het uitsluitend op Zaterdag spelende aantal twaalftallen de meerderheid zullen vormen. Een illuster gezelschap op Huize Doorn bijeen in December 1940. Geheel rechts zit de keizer in vol ornaat en achter zijn zetel staat burgemeester van Nagell die blijkens zijn ambtsketen officieel aanwezig was. één Duitser, maar men heeft deze Onschuldige Duitse uitgewezen O Vervolg van pag. 1 Een inwoonster \an Doorn die vóór de oorlog reeds gehuwd was met een Duitser, is nog niet zo lang geleden tegen haar zin de grens overgezet, omdat zij die, naar men ons ver zekerde, nooit iets verkeerds deed in de bezettingstijd Duitse is en hier dus niet hoort. Nederlanders, die door lidmaat schap van de N.S.B. of op andere wijze toonden het met de nazi's eens te zijn, kan men niet uitwijzen en daarom worden ze in Doorn anders behandeld. Een tweetal gevallen il lustreren dit: Aan de Willem de Zwijgerlaan woont de weduwe van een gewezen groepsleider der N.S.B. met haar uit het bewaringskamp te Amersfoort ontslagen dochter in een huis met zes kamers, keuken en zolder, terwijl Doorn minstens even overbevolkt is als iedere gemeente. Toch kregen de beide dames geen medebewoners, zo als de weduwe van een door de be zetters gefusilleerd illegaal strijder aan de Nassaulaan. Deze dame, die haar huis deelt met het uit drie per sonen bestaande gezin van haar broer zag zich nl. gedwongen de vo rige bewoners van het huis, N.S.B.- familie van man, vrouw en drie kin deren bij zich in te nemen, „omdat deze-lieden nog steeds op het adres stonden ingeschreven..." Het is be grijpelijk, dat Doorn met meer dan gewone belangstelling de afwikke ling van Huize Doorn verbeidt. Eigenmachtig optreden van Hermine Van het personeel dat gedurende de oorlogsjaren op het kasteel werk je, zijn nog zes man over, waaronder maar men mensen nog nooit ondervraagd over hun chef, de majoor. En toch was het een hunner, die Von llsemann met de Duitse overwinning in Frankrijk feliciteerde en dat nog wel in het bij zijn van getuigen. De vreugde van wijlen de keizer, die uit het door hem aan Hitier gezonden telegram bleek, stond hier geheel los van. Dit is, naar de burgemeester van Doorn ons verzekerde, gebeurd op sterke aan drang van ex-keizerin Hermine, na dat de keizer, die nooit eerder aan Hitler had getelegrafeerd, het had geweigerd, aan Excellenz Von Dom mes, die speciaal naar Doorn was gekomen om zijne majesteit ervan te verwittigen, dat de Führer woedend over dit feit was en uit wraak wel licht de IS kastelen, die de keizer lijke familie nog in Duitsland bezat, zou confisceren, terwijl ook de al daar vertoevende kinderen van de keizerin gevaar liepen. Terwille van hen heeft Hermine, aldus Baron van Nagell, wel eens achter 's keizers rug stappen gedaan, die Wilhelm zelf be slist zou hebben afgekeurd en ook de kroonprins moet volgens deze zegs man niets van de nazi's hebben willen weten. Hij droeg het hakenkruis embleem op zijn mouw, omdat dit van de leden der Stahlhelm werd ge- eist, maar zou bij de annexatie dier groep door de S.A. reeds in 1936 zijn uitgetreden. Wat niet weg neemt, dat er psychologisch gezien weinig ver schil bestaat tussen figuren als Frie- derich Wilhelm, de Keizer, Frederik de Grote en Hitler, want zij allen zijn exponenten van Pruisisch-imperialis- tisch chauvinisme, dat altijd een ge vaar is geweest voor de were'dvrede. Daarom wenst de Doornse bevolking de kroonprins met terug te zien er, ook daarom wil zij recht zien coen. niet alleen aan kle.,.e, maar ook aan grote figuren; rech' in zij.i meest consequente betekenis. ADVERTENTIES SLECHT LOPENDEX! Waarom breken met Uw een voetge- andere naar plaats? Stellig onbekendheid! Ook wij maken Uw steun zolen naar gipsmodel, Uw maatschoenen en steunschoenen! Leveren U elastieken kousen, enkel- en wreefbandages! Spaar Uw tijd en reizen! De algehele voetverzorging uitgevoerd door gediplomeerd personeel vindt U bij Voetverzorger. Langestraat 78 - Tel. 6252 JUIST NU ADVERTEEREN I INTERNATIONALE VACANTIE-UITWISSELING Deze is wel de goedkoopste manier van vacantie in het buitenland voor schoolgaande kinderen, volwassenen en ook families. Schrijven aan: COMPTON-JA.MES Co., Axminster, Eng. CACAO- CHOCOLADE FABRIEKEN T O.C. Nijkerk vragen: Aanmelden bij de portier of schriftelijk aan afd. Perso neelszaken. Flinke woonruimte beschikbaar voor geroutineerde MACHINALE HOUTBEWERKER liefst 4-zijdige schaven. Directe indiensttreding vereist. Brieven onder no. 733, bureau van dit blal. het ideale laxeermiddel met chocoladesmaak 20 tabletten 60 cent VerkrtjgDaar bij apothekers en erkende drogisten TE KOOP AANGEBODEN Herder, 1 Yj jaar. geschikt vcor dressuur, goed waaks, vangt alles, ook bunzings. D. v. Nieuw Amerongen, ..Geerestein" 219 a, Wouden berg. Ondergetekende wenst zich te abonneren met ingang van per week a 31 cent per kwartaal a f 4. (doorhalen wat niet verlangd wordt) NAAM ADRES: WOONPLAATS: zenden aan de administratie van het SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT PERSONEEL GEVRAAGD Flink meisje gevraagd in gezin van twee personen tot 3 uur cn Zondags vrij. zelf standig kunnende werken, goed loon. Nabarro, Utrecht- seweg 91. 7861 Bij wasserij „Niveus", Hei- ligenbergerweg 1, is plaats voor enige flinke meisjes en een paar strijksters. 7869 Een nette loopjongen. Aan melden van 's morgens 8.30 uur tot 's avonds 6 uur. Avi- cultura. Langestr. 91. 7845 PERSONEEL AANGEB. Net meisje b.z.a. als win keljuffrouw. Br. no. 7891 bur. van dit blad. DIVERSEN Caran d'Ache copiëerpot- loden. beperkte voorraad! Regelmatig kleine aanvoer Koh-I-Noor- en Mephisto- potloden. Lorjé's Kantoor boekhandel. Utrechtseweg. 7890 Grote belangstelling uit ons land voor bijzondere gebeurtenis op Zaterdag 30 Augustus in Barneveld. Zie advertentie van morgen avond. 7893 Particuliere garage aan verkeersweg Putten. Ook voor berging of bedrijf, evt, genegen mede interesse te nemen. Br. no. 7860 bur. van dit blad. Heeft Uw hond last van de warmte? Laat hem dan eens trimmen. Hij zal er van opknappen. Trimspecia- liste met jarenlange erva ring als dierenverzorgster en ass. dierenarts verzorgt onze afdeline hondenverzor ging als trimmen, plukken, scheren, wassen, zuiveren, nagelknippen, enz. Behande ling ook aan huis. Vraagt U eens inlichtingen bij Avi- cultura. Langestr. 91. Soes- terweg 23. Tel. 4509. 7861

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4