Zeilschipreder Erikson is niet meer Kt Daar kan je nog eens treinje-spelen INFLATIE, de oorzaken en bestrijding Radio-programma 2 Einde roemrijke periode Proces-I.G.Farben begonnen Duitse industrie op hoger peil Uren, die maar duren - En Uwbed wordt een pijnbank Hartstocht in de Kaukasiis Woensdag 27 Augustus 1947 APITEIN Gustaf Erikson, de man die met hart en ziel aan het zeilschip verknocht was, de enige reder, die tot op de hui dige dag grote zeilschepen in de vaart had, is dezer dagen in de Finse havenplaats Mariehamn in zijn woning na een langdurig ziekbed op 74-jarige leeftijd overleden. Deze Finse kapitein met zyn onverwoestbare liefde voor het schone, ouderwetse zeilschip was een zo markante figuur in de zeevarende wereld, dat een korte schets van zijn veelbewo gen leven niet achterwege mag blijven. Tien jaar oud was hij, een kind dus nog. toen hy naar zee trok als hut jongen op het zeilschip Neptun. De jonge Erikson ontpopte zich weldra als een zeeman in hart en nieren en reeds op zeer jeugdige leeftyd, pas twintig jaar, was hij reeds opge klommen tot de hoogste rang. Hy werd toen kapitein op de driemaster Adele, die zijn geboorteplaats Lem- land op de Aland-eilande» als thuis haven had. Op verscheidene grote zeilschepen voerde hij het comman do, doch in 1913, op ruim veertig jarige leeftijd, stapte hy voor goed aan wal ora het rederybedryf te gaan beoefenen. Zijn eerste eigen schip was de bark Tjerimai, die wel dra werd gevolgd door de viermas- ter Aland. Geleidelijk aan breidde zyn vloot zich uit en het waren vrij wel allemaal grote zeilschepen die hy zich door koop verwierf. Anderen deden ze van de hand, omdat ze niet meer rendabel waren, zódat hy er dikwyls tegen voordelige prys be slag op kon leggen. In 1939 namen veertien zeilschepen van Erikson ac tief deel aan de grote handelsvaart. Beroemde zeilers als de Archibauld Bussel, Killoran, Lawhill, Olivebank. Pamir, Passat, Penang, Pommern, Viking en Winterhude bevoeren alle wereldzeeën, haalden graan uit Ar gentinië, salpeter uit Chili of wol uit Australië. Het prachtige zeilschip Herzogin Cecilie, dat in April 1936 by Devonshire aan de Engelse kust op de rotsen liep en de wereld deed opzien door een jammerlijke schip breuk, behoorde eveneens aan kapi tein Erikson toe. In de oorlog werd Eriksons unieke zeilschipvloot zwaar gehavend. Enige schepen werden tot zinken ge bracht, andere weer vielen de geal lieerden als prysschip in handen. Op de dag van zyn dood op Vrydag 15 Augustus waren nog zeven Mermasters van kapitein Erikson in tact. Het zyn de 4700 ton grote Vi king, op het ogenblik in lading lig gend in de Braziliaanse haven San tos, de Pommern (4050 ton) opge legd in de thuishaven Mariehamn, de Moshulu (5000 ton) in een Noorse haven, de Archibald Russel (3950 ton) in Engeland, de Pamir (4500 ton), thans eigendom van Nieuw Zeeland en tenslotte de Lawhill (4600 ton), welke in de oorlog door de Unie van Zuid Afrika als prys schip in beslag werd genomen. De Vandaag is te Neurenberg het pro ces begonnen tegen 22 hoge func tionarissen van de I. G. Farben. De eerste Amerikaanse aanklager, Tel ford Taylor, zei in zijn openingsver- klaring. dat zij de goochelaars zijn, die de fantastische plannen, beschre ven in „Mein Kampf". tot werke lijkheid hebben gemaakt. Zij waren gewillige cn belangrijke deelnemers aan het misdadige avontuur, hebben meegeholpen elke vorm van vrijheid te vernietigen en het Duitse volk aan de tirannie van het derde rijk te on derwerpen. Taylor schilderde de ontwikkeling van het concern, dat van een kleine chemische fabriek geworden is tot een van Hitler's voornaamste bronnen voor ammuni tie en explosieve stoffen. Vele uit vindingen van het concern zijn ove rigens van onschatbare waarde voor de mensheid geweest. Reeds in 1933 hebben de leiders van het concern de nazi's in het geheim van geld en wapens voor zien. Petkofs boerenpartij verboden De Bulgaarse Nationale Vergade ring heeft besloten de agrarische op positiepartij van Petkof. evenals de jeugdorganisaties van deze party, te verbieden en te ontbinden. De 65 afgevaardigden van deze par tij zyn bijgevolg vervallen verklaard van hun zetels in de Nationale Ver gadering. die zullen open blijven tot de nieuwe verkieiinger.. Bovendien worden alle eigendommen van de partij geconfisqueerd. Na een felle aanval van de minister van justitie op de agrarische partij, die hij „een neo-fascistische" organi satie noemde, betuigden de woord voerders van de partijen der rege ringscoalitie hun adhaesie met het voorstel der regering, de partij van Petkof te ontbinden. Geen spreker- der oppositie nam het woord om het wetsvoorstel te bestrijden. Ook waren de afgevaardigden der agrarische i met aanwezig toen er gestemd Alleen Populisten in Griekse regering Tsjaldaris, de Griekse kabi netsformateur, heeft meege deeld. dat hij een kabinet zal vormen uit leden van de Popu listische partij, die de meerder heid in het 'parlement heeft. De deur blijft open voor elke andere partij, die het kabinet wil helpen by de strijd tegen de communisten. Tsaldaris legde deze verklaring af na een vergadering op de Ameri kaanse ambassade, waaj de leider der liberalen, Sophoelis, ook aanwe zig was. Sophoelis had het minister-presi. dentschap en de portefeuilles van oorlog, openbare orde en justitie opgeëist Olivebank, Killoran en Penang wer den door oorlogshandelingen vernie tigd. Gedurende de jaren tussen de heide wereldoorlogen hebben ontel bare jonge mensen vier a vijfhon derd per jaar een uiterst degely- ke zeemansopleiding op de zeilsche pen van kapitein Erikson genoten. De oorlog bracht kapitein Erikson ernstige verliezen toe, doch zyn zwaarste verlies was wel het sneu velen van zyn jongste zoon Gustaf Adolf, die voorbestemd was zyn op volger te worden. Men kan daarom als vrijwel vaststaand aannemen, dat met de dood van de enige zeilschip reder Erikson de laatste roemrijke bladzijde van het gulden boek der oude zeilvaartgeschiedenis is omge slagen. Benden zwerven rond in Tsjechoslowakije Radio Praag meldt, dat de Tsje- cho-Slowaakse regering troepen heeft vitgezonden om een geregelde troepenmacht van ongc\eer 20.000 anti-Sowjetgezinde Poleu en ont snapte Duitse SS-gevangenen, die het gebied tussen Polen en Slowa kije onveilig maken, tc bestrijden. Een afdeling van deze benden, de z.g. Bcndcrovci, die Tsjccho-SIowa- kijc was binnen gedrongen, werd omsingeld, aldüs Radio Praag. Radio Wenen heeft gemeld, dat, naar verb iddc, Poolse onderdanen, gewapend met geweren, pistolen en handgranaten, gearresteerd zouden zijn door de Oostenrijkse politie, bij Althofcn in Oppcr-Oostcnrijk. Deze mannen zouden behoren tot een voortvluchtige groep partisanen, die in de Slowaaks-Poolse grens streek opereert. Na van die groep afgesneden te zijn zouden zij dc Donau zijn overgestoken. HET VERLEDEN HERLEEFT. Het bekende Finsche zeilschip „Pamir", dat aan Nieuw Zeeland als oorlogsbuit is toegewezen, zien wij hier met volle zeilen op weg naar Sydney. Voor dc oorlog deed het schip aan tal van „graan-races" mee. Ofschoon by de Brits-Frans- Amerikaanse besprekingen over het peil der Duitse Industrie te Lon den een strikte geheimhouding in acht wordt genomen, is volgens be richten van welingelichte zyde de conferentie een groot succes gewor den. In politieke kringen heeft men sterk de indruk, dat een compromis is gevonden, waarmee aan de Fran se eisen kan worden tegemoet ge komen, wanneer tot een verhoging van het toegestane peil der indu strie in dc Brits-Amerikaanse zone wordt besloten. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is de Bene lux van het verloop der confe rentie op de hoogte gehouden. De resultaten van de conferentie kunnen globaal als volgt worden samengevat: 1) Frankryk zal accoord gaan met een onmiddellyke bekendma king van een aanzienlyke verhoging van het peil der industrie voor de Brits-Amerikaanse zone, daar zulks een belangrijke stap is op de weg naar het herstel van Europa. 2) Frankrijk zal daarentegen de algemene verzekering krygen, dat het vaststellen van het nieuwe in dustriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van dc in dustrie van het Ruhr-gebied de voorrang zal krygen boven de Franse herstelplannen of die van andere geallieerde landen in Euro pa. Men acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat aan Frankryk niet is verzocht formeel toe te stemmen in de vaststelling van een nieuw industrieel peil voor geheel Duitsland, daar dit alleen kan worden besproken op de aanstaan de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Londen. Sulyok uit Hongarije Het ministerie van voorlichting heeft bevestigd, dat Sulyok, de leider der oppositionele Hongaarse vrij heidspartij. uit Hongarije vertrokken is en verklaard, dat hij thans in Oos tenrijk vertoeft. Radio Wenen heeft gemeld, dat Sulyok in gezelschap van zyn vrouw naar Zwitserland is vertrokken, waar hij vijf weken va- cantie zou willen doorbrengen. Vrijere organisatie van het verkeer Onderhandelingen ziln gaande over een nieuwe en vryere organi satievorm voor het vervoer langs de weg. Na de „democratisering" van de tijdens dc bezetting ingestel de vakgroepen personenvervoer en goederenvervoer geldt nog steeds het verplichte lidmaatschap dezer organisaties. Naast deze twee vak groepen bestaan twee vriie organi saties: de Bond voor Bedrijfsauto- verkeer (B.B.N.) en de Ned. Ver. van Transportondernemingen. De genoemde onderhandelingen gaan over suggesties om de beide vak groepen om te zetten ln vrije ver enigingen. Uit de vier genoemde or. ganlsaties zou dan met inbegrip van een werknemersorganisatie een overkoepelend lichaam kunnen ge vormd worden, welk lichaam, ont staan uit het bedrijfsleven zelf, de plaats van de bedrijfsgroep wegver voer zou kunnen gaan innemen. Bij deze suggesties wordt eveneens ge dacht aan het omzetten van dc eigen vervoersorganisatie (E.V.O tot dusver een „verplichte" vereni ging, ln een vrije verenigingsvorm. Het is niet onmogelijk, dat deze vrije organisatie dan ook by het voorgestelde overkoepelend lichaam zou worden ingeschakeld, wanneer door dit lichaam een totale verte genwoordiging van het vrije be. dryfsleven op het gebied van weg vervoer zou kunnen worden. Deze plannen, die (globaal) 33.000 eigen vervoerders, 9000 beroepsver. voerders en 6000 personenvervocr- ders omvatten, worden, naar de B.B.N. mededeelt, thans besproken. Tussen Sluis en Delfzijl Ch. F. L. Nord, tandarts uit Am sterdam. is benoemd tot voorzitter van de Fédération Dentaire Interna tionale. Belgische minister van Buiten landse Zaken baron F. van der Stra ten Waillet bezoekt ons land. IVIcvr. C. Baartman-Arrcn uit Rot terdam viel van veranda bij ophan gen van wasgoed. Zij overleed on middellijk. Ballon-commandant J. Boesman maakte tocht van 250 km van Mecr- selo naar Ardennen. Baby van vyf maanden is te 's Her togenbosch in wieg gestikt. Weegbrug by Schoondyke (ZwsVl) is afgebrand. Brandweer liet verstek gaan. Militaire attaché van Frankrijk in Den Haag P. Jourdier legt 1 Sept. zijn functie neer. Vierjarig kindje van familie Z. te Gieten is door vrachtauto gedood. Alg. Ned. Zuivelbond houdt 24 Sept. in Amsterdam zijn algemene vergadering. Prof. Brouwers houdt er een inleiding. Vijf jaar gevangenisstraf luidde de eis tegen J. G. de Pater-van Gelderen uit Rotterdam, die pater Emmen aan de S.D. verried. Na 1 Sept. is luchtpostrecht naar Curacao. Suriname. Columbia. Vene zuela. Ver. Staten. Canada. Argenti nië. Brazilië cn Uruguay verlaagd. Veertien soldaten weigerden in Haarlem te zwemmen in gemeente lijk Haarlems zwembad. Zij kregen veertien dagen gevangenisstraf we gens „opzettelijke ongehoorzaamheid in oorlogstijd". Oesterscizocn zal niet op 15 Augus tus. doch op 1 Sept. geopend worden. „De Graanhalm" te Haamstede, éen der mooiste molens in ons land, be stond Zondag 100 jaar. Uit naam van Prins Bemhard zal dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur te Ottawa. 4 September een bronzen gedenkplaat aanbieden aan de Canadese luit.-gen. C. Foulkes, wegens de door hem aan Nederland bewezen diensten. (Ingezonden mededeling) U kent dat. Door die zangerige Rheuma- tlsche pijnen, nachten van hanewaken. draaien en wentelen, van links naar rechts, voor cn na. Maa* daar toch fen einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen cn het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. FEUILLETON door M. J. LÊRMONTOF I Vertaling J. A. Ages fnumm'oiiiuoiiiirinuuimuiinininuiijtuitfioiutumiiiiiiJ 13 Kettingen werden om de wielen gelegd, ter vervanging van rem men, zodat wy de snelheid onder contróle konden houden; de paar den werden by de breidels geno men en zo begonnen wy de afda ling. Te rechter zyde verrees een machtige klip en aan de andere kant lag een zo mateloze afgrond, dat 't gehele dorpje van de Oseten, die er in de diepte woonden, als een zwaluwnest scheen. Ik huiver de by de gedachte, dat hier, op deze weg, waar twee voertuigen el kander niet kunnen voorbijgaan, tien keer per jaar een koerier voortjaagt, zonder zyn hotsende en schokkende wagen te verlaten. Een van onze voerlui was een Russische boer uit Jaroslaw, de ander een Oseet; die Oseet leidde het lamoen- paard 17by de breidel na eerst alle mogelijke voorzorgen getroffen te hebben, zoals het uitspannen van de voorste paarden. Doen onze zorgeloze Rus kwam niet eens van de bok af. Toen ik hem zei, dat hy tenminste aan mijn valies zou den ken, want dat ik er niets voor voel de om omlaag in die afgrond te klauteren, antwoordde hy: „Maar meneertje; de Hemel zegene U, doch wij zullen er net zo goed ko men, als die anderen; weet U, dit is niet de eerste keer, dat ik 'm dat geleverd heb". En hij had gelyk; wij hadden er even goed niet kunnen komen, maar wy kwamen er en als iedereen 'wat meer nadacht zou men evenzeer tot het inzicht ko men, dat het leven niet waard ls, om zich zoveel zorgen te maken. Maar wellicht wenst U het einde van Bèla's historie te horen? Voor opgesteld zy echter, dat ik geen novelle schrijf, doch slechts een reisverhaal; daarom kon Ik het de kapitein niet eerder laten vertellen, voordat hij er werkelyk zelf over begon te praten. Geduld derhalve; een Kaukasische vertellingj oorspronkelijke titel: „Bèla"I anders zoudt ge enkele bladzijden moeten overslaan, ofschoon ik U dat niet aanbeveel, omdat de over tocht van de berg Krestowa (of zo als de geleerde Gamba hem noemt: le mont St. Christophe) Uw aan dacht verdient. Wy daalden dan af can de berg Goed in de Tsjertow valleihoort, hoe romantisch die naam klinkt! Gy ziet reeds in Uw verbeelding het rondwaren van de boze geest tussen ontoeganke- lyke rotsspletengeen sprake van! De naam Tsjertow is afgeleid van tsperta (streep, grens) en niet van tsjert (duivel), want hier liep eens de Groezische grens. Deze vallei werd verstikt door sneeuw jachten, waardoor onze gedachten in herinnering uitgingen naar Sa- ratow, Tambow en andere plezie rige plaatsen ln het vaderland. „Daar is de Krestowa dan!", riep de kapitein naar my toen we in de Tsjertow vallei waren aangekomen en hy wees naar een hoogte, die be dekt was met een sluier van sneeuw; een stenen kruis stond donker op de top en er lange leidde een nauwelijks opvallende weg, welke alleen gebruikt werd, wan neer de andere route door sneeuw geblokkeerd was; onze voerlui ver klaarden, dat er tot dusverre geen lawines geweest waren en om onze paarden te sparen namen wy dan ook de hoofdweg. In een bocht ont moetten wij een stuk of vyf Oseten; zij boden ons hun hulp aan en zich met geschreeuw op de wielen wer pend, begonnen zij onze wagens te duwen en te steunen, waar zij over helden. En inderdaad, de weg wAs gevaarlijk. Boven onze hoofden hin gen dreigende sneeuwmassa's en het scheen, alsof zij met de eerste windstoot zouden neerstorten; de nauwe weg was ook deels met sneeuw bedekt, die op sommige plaatsen zacht was onder onze voe ten, doch elders ysvlakten vormde onder de invloed van de zonnestra len cn de nachtvorst, zodat wy slechts met moeite vooruit kwa men: de paarden vielen onophoude lijk: een diepe afgrond gaapte te linker zyde en daarin bruiste een wilde bergstroom, hier schuil gaan de onder een ijskorst, ginds sprin gend en schuimend over zwarte stenen. Wy slaagden erin rond de berg Krestowa te trekken in twee uren: twee werst ln twee uren! In middels was het wolkendek gezakt en begon hagel en sneeuw te val len; de wind, die door de rotssple ten brak. brulde en floot als de Ro ver Nachtegaal, en snel werd ook het stenen kruis verborgen achter de mist, die in telkens dichter en zwaarder wordende golven uit het Oosten aanrolde. Tussen haakjes, er is een vreemde, doch algemeen bekende geschiedenis aan dat kruis verbonden: Tsaar Peter I zou het opgericht hebben, toen hij door de Kaukasus kwam. Daarentegen moet Peter niet verder dan Dag hestan gekomen zyn en bovendien is met grote letters in het kruis ge beiteld, dat het op bevel van gene raal Ermolof en wel in het jaar 1824, neergezet zou zyn. Maar on danks deze inscriptie is het geloof aan Peters werk zo diep geworteld, dat men werkelijk niet meer weet wat ervan te moeten geloven; daar voor is des te meer reden, omdat wij er niet aan gewend zijn om opschrif ten te geloven... Er lagen nog steeds vyf werst voor ons, door met ys be dekte ravynen en over modderige sneeuw, voordat wij Kobl, het eer ste station zouden bereiken. De paarden waren uitgeput; wy tot op het been verkild; de sneeuwstorm raasde luider en luider; het deed aan ons eigen land, in het Noorden denken, alleen waren de wilde to nen van de wind hier droefgees- tiger en zwaarmoediger. „Ook gij, banneling," dacht ik. „jammer uw verlangen naar de wijde, open step pen. Daar is ruimte om er Uw kou de vleugels uit te spreiden, maar hier zyt ge, opgesloten, gesmoord, als een arend, die krijst en slaat tegen de spijlen van zyn yzeren kooi." (Wordt vervolgd). Voor dc kinderen Zijn jullie wel eens in Amsterdam geweest? Dan hebben jullie ook vast wel een boot tochtje door de Amsterdamse havens en grachten gemaakt. Maar wie is er wel eens naar de spoor weg-kinderspeelkamer in het Centraal-Station geweest? de trein er pas voor een gedeelte overheen is. Boem! Domme wissel wachter, je wordt meteen ontslagen. Eèn, die nog geen plaatsje bij een knopje heeft gehad mag zijn baantje overnemen De machinist krijgt het nu reg druk, want hij ■moet dadelijk de stroom afsluiten, zodat de ver ongelukte trein weer op het spoor gezet kan wor den. Erg druk OOK DE SEIN WACH TERS en de spoorboom bewakers hebben het erg druk. Ze mogen geen Weten jullie niet wat dat is? Dan zal ik maar gauw beginnen om er een heleboel over te vertellen. ln de speelkamer kun je naar hartelust met treintjes spelen onder leiding van een erg aar dige tante, die ook van alle9 vertelt over de ge heimzinnige knopjes, die langs de tafel zitten. Als zij alles uitgelegd heeft kan het spel gaan begin nen. Zij gnat op zoek naar een machinist. Nu moet je niet denken, dat zij op een holletje het per ron oprent, om daar een machinist van zijn loco motief af te halen. Nee hoor! Een machinist van 10 of 12 jaar kan zij net zo goed gebruiken. Natuurlijk moeten er ook wisselwachters zijn, en seinpaalwachters eu bewakers voor de spoor bomen. Bijna alle jon gens en meisjes krijgen een plaatsje bij een knop je langs de tafel. Lichtjes branden ERGENS IIOOG aan de muur zit ook nog een knopje. De tante van de speelkamer gaat vreselijk hoog op haar tenen staan en dan... oh jongens! wat is dat 'mooi. want alle lichtjes in het huis. de boerderij, de twee sta tions en in het restau rant gaan branden. Maar het wordt nóg veel echter. „Machinist, schakel jij de stroom eens in?" vraagt de spoor-lante aan de machinisten-jongen. Langzaam begint een goederenwagen te rijden, maar al gauw gaat het vlugger en vlugger. Wis selwachters, seinpaal- wachters en spoorboom bewakers drukken als hazen op hun knopje als de trein hun plaatsje wil passeren. In het be gin is het wel lastig hoor. vooral do wissel w achters kunnen soms onhandig hun wissels omgooien als AANDACHTIG KIJKEN de jongens toe of het trein- tje zonder ongelukken dc wissel, op de hoek van de tafel, zal passeren. Ook kleine zus wil op moeders arm meegenieten. Een van de jongens heeft in de vacant ie zijn arm gebrokenVan wilde spelletjes kan nu niets meer komen, maar met zijn linkerhand kan hij gelukkig nog het knopje van de speeltafel bedienen. Krabbeltjes en Babbeltjes ogenblik staan te dro men, vooral niet, als er twee treinen tegelijk gaan rijden. Stel je nu eens voor dat twee trei nen op hetzelfde spoor rijden( dit mag eigenlijk niet. daar moeten de wis selwachters voor zorgen). De voorste trein heeft steeds vertraging, door dat de seinen dikwijls onveilig staan of de spoorbomen nog niet neer gelaten. Maar de tweede trein gaat het voor de wind, hoor! De sein- en spooi boombewakers krij gen van alle kanten por- retjes om toch niet voor een tweede keer de sein paal te laat op veilig te zetten of de spoorbomen open te laten. Hoe langer hoe dichter komt trein nummer twee trein num mer één op zijn hielen, totdatze *:net een vaartje tegen elkaar aan botsen en met veel herrie naast de rails terechtko men. Dan roepen van alle kanten jongens en meis jes om hun spoorweg tante, die gauw even moet komen helpen. want niemand anders in de kamer is zo, knap en handig als zij. Dijkhuizens molen NA EEN KWARTIER TJE gebeuren er al veel minder ongelukken tus sen de stations Hagen- burg en Dijkhuizen. Als de mooie molen van Dijkhuizen praten kon zou hij heel wat te ver tellen hebben. Nu denkt hij alleen maar: „Die Anv sterdamse jongens, zijn handige knapen, maar de anderen moeten nog heel wat keertjes naar Amsterdam komen, voor dat ze zonder ongeluk ken door Dijkhuizen kun nen rijden." En zo is het. Het valt heus niet mee om een trein zonder ongelukken te laten rijden, dat kun nen jullie in Amsterdam ondervinden. Binnenkort komt er een andere speeltafel in de spoor wegspeelkamer. die nog een beetje ingewikkelder is. Maar ben je zo'n bol leboos, dat je alles zonder fouten kunt bedienen, dan krijg je tot beloning een herinnering me© naar huis. Een film ALS DE TIJD in de speelkamer om is steken we de gang over naar de Spoorweg-Kinderbios coop. Op de eerste twee films kunnen jullie zien hoe de spoorwegen vóór in en na de bezetting van ons land werkten. Tot sloj een fijne Mio ky-Mouse-film. Twee klei ne Mickies halen allerlei dolle streken uit meteen locomotief. De vader en moeder van de Mickies zijn erg bang, dat er iets vreselijks met hun kin deren zal gebeuren. Ge lukkig loopt alles met de twee Mickies goed af, maar de locomotief gaat finaal in brokken. De vacantie zit er al weer bijna op, maar als jullie deze zomer nog in Amsterdam komen, ver geet dan vooral niet een bezoek te brengen aan de Spoorweg-kinder speelkamer. RAADSEL-RIJMPJES AL HEEL LANG gele- den kreeg ik van Tonny Schreudering uit A. raad seltjes toegestuurd. Van daag komen ze in de krant Tonny. Wat heb je daar lang op moeten wachten! Vind je niet, dat ik je achternaam keurig onthouden heb? Ik zal hem heus nooit meer vergeten. En nu jo raadselrijmpjes. Hij pakt je bij je oren, Hij pakf je 'ij je neus, Toch weet jc con te voren. Hij wil je helpen heus. Met smdlle toverringen Hij heeft er heus een paar, Maakt hij je alle dingen Gord duidelijk en klaar. Ra, ra teat is dat. Nog ééntje. 't Zijn allerliefste stoeltjes Maar niet van hout. Je vindt ze vaak bij hopen ln het groene woud. Gaat het tegenwoordig goed met je Tonny? Je moet me maar eens gauw een brief schrij ven TANTE ANS« Gevolgen van teveel aan geld kunnen catastrophaal zijn »7) D.i. het paard tussen de dis selbomen. In ons vorige arikel zagen wij, dat er tijdens de Du;tse bezetting veel le veel geld in ons maatschappelijk leven is gepompt en wij zagen ook, hoe dat kwam. Nu werden niet alle extra-uitgaven gefinancierd door bnnkerediet, dus door geldcreatie. want af en toe werd een staatslening' uitgegeven, U herinnert zich wel: een met de stok achter de deur. Met dc opbrengst hiervan werd het bank- crediet afgelost én de geldhoeveel- heid dus verminderd. Men noemde dit consolidatie. Li plaats van de banken kreeg het publiek dan vorderingen op de staat en wel lang. lopende vorderingen: obligaties. Deze leningen voorkwamen, dat de geldhoeveelheid nog groter zou wor den en werkten dus gunstig. De re denering, die men in die donkere jaren wel hoorde: „Teken niet in, want. het geld is toch maar voor de Moffen" is dus niet juist. De Moffen kregen hun geld toch wel, maar door de consolidatie werd het. infla tiegevaar enigszins in toom gehou den. En hier komen we i. het schrik beeld, dat ook nog in de huidige toe stand opgeld doet: inflatie. In flatie is een toestand, waarbij de geldhoeveelheid te ^root is. Is de geldhoeveelheid te klein, dan spreekt men van deflatie. Maar nu moe ten we joch het tweede element in voegen, waarover we in het eerste artikel terloops spraken nl. de o ra- loopsnelheid van het geld. Een verandering hierin heeft dezelf de invloed als een verandering in de geldhoeveelheid in engere zin. De omloopsnelheid hangt samen met de kasvoorraden der mensen. Iedereen houdt 'n zekere kas aan om lopende betalingen te verrichten en om voor bereid te zijn op onvoorziene ge beurtenissen. De gemiddelde kas- voorraad wordt dus kleiner, wan neer men het ontvangen geld snel weer uitgeeft, minder in kas houdt, m.a.w. de omloopsnelheid neemt toe. Dit heeft hetzelfde gevolg als wan neer er nieuw geld geschapen wordt. In beide gevallen is er sprake van inflatie; het monetaire even wicht is verstoord. Nu is in de practyk een inflatie meestal een ge volg van een voortdurende toene ming in d© geldhoeveelheid, dus op de manier, zoals wij dat in het. eerste artikel voor Nederland hebben ge schetst. Daar er meer geld in om loop komt, is er meei vraag naar goederen cn de prijzen stijgen. Dit vindt bovendien nog daarom plaats, omdat in oorlogs- en na-oorlogstijd de goederen schaars zijn. Ms eui inflatie eenmaal goed op gang is, dau zijn de gevolgen ruïneus. Door de stijgende prijzen gaan de mensen steeds sneller hun geld uitgeven, de geldhoeveelheid moet weer aan die door H. W. J. BOSMAN stijgende prijzen worden aangepast enz. Dit heeft men vooral gekend na de Eerste Wereldoorlog in Duitsland en na deze oorlog in Hongarije en Griekenland. Daar de lonen dan al tijd achter de prijzen aanlopen zijn de arbeiders en vooral zij, die van vaste salarissen of pensioenen moe ten leven de dupe. Hebben wij nu in on. land tijdens de oorlog inflatie gekend? Het antwoord moef, luiden: Ja, tot op zekere hoogte; en de gro tere geldhoeveelheid heeft ook wel degelijk geleid tot een aanmerkelijke prijsstijging. Deze zou echter veel ernstiger zijn geweest, indien zij niet door rantsoenering en prijsbehcer- sing binnen de perken was gehou den. Daardoor ontstond er ook een grote zwevend© koop kracht, die voor een deel op de zwarte mark bevrediging zocht. Hoe goed de prijsbeheersing ech ter ook werkt, het is wel duidelijk, dat haar doeltreffendheid altijd be dreigd wordt, als er een abnormaal grote geldhoeveelheid is; de kans blijft dan bestaan, dat het volk zijn zelfbeheersing verliest en zich op de goederen stort, als die er in geringe getale komen. Dit geldt zowel voor de consument als vor- do onderne mer. Vandaar, dat alle deskundigen een snelle gelds a nering dan ook als eerste eis stelden voor een gezond maken van ons econo misch leven na de bevrijding. Daarover in een volgend artikel. (le Artikel verscheen 8 Aug.). Rectificatie In het eerste artikel van deze reeks „De geldhoeveelheid in ons eigen land" kwam een overzicht voor van de geldcirculatie in Ne derland op verschillende tydstip- pen. Daar in deze opstelling enkele fouten geslopen zyn. geven we de betrokken cijfers hier nogmaals weer: b. Saldi by giro- Dec.'39 Mei '45 Dec.'46 I Chartaal geld: a. Bankbil jetten 1152 b. Muntbil jetten 1 c. Munten 203 II. Giraal geld: a. Crediteuren en deposito's bij banken 1025 diensten 301 5354 2748 420 39 155 37 3620 799 2924 711 2682 10232 6575 De Dinsdag in de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijd Burnley-Derbv County eindigde met een 02 uitslag voor laatstgenoemde club. (Ingezonden mededeling) ije schuonma van 'n heertje ln Zullen. Vertelde ..ze kon haast wel hullen" Want die schoonzoon van haar Maakte heel geen bezwaar. Om d'r voor ccn fles TIP" In te ruilen 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. H. H. R'dam ontv. 1 fles TIP. WOENSDAG 27 AUG. HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, 19.15 Land- en tuinbouw. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Amusementsork. 20.00 Nieuws. 20.15 Eng. kamer muziek. 21.00 Zang en piano. 21.30 Lezing. 21.50 Symph. ork. 22.00 Ned. Kamerkoor. 22.30 Nieuws. 22.15 Avondoverdenkmg. 23.00 Po pulaire muziek. HILVERSUM II: 19.00 Lezing door dr. H. peeters. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Ons leven en ons geloof. 19.45 Ds. Sirks. 20.00 Nieuws. 20.15 Franse Operette muz. 22.45 Jan Corduwener. 22.45 Le zing door C. v. d. Lende. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. DONDERDAG 28 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zang met ork. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano-voordracht. 12.00 Angelus. 12.03 Pianovoordracht. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Welk boek? 13.25 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orga- nola sextet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Blaaskwintet. 15.25 Menuetti. 15.45 Zang kinderkoren. 16.00 By- bellezing. 16.45 Hobo-recital. 17.30 Omroep ork. HILVERSUM II: r. 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 9.35 Gram.platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Musetteklan- kcn. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Jettv Cantor. 11.35 Werken van Dvorak. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In het Spionnetje. 12.38 Metropole ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova Septet. 14.00 Cello en piano. 14.30 Bach en Buxtehudhe. 15.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Londcns Symph. ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Skymasters. TU1NKALENDER WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Wanneer zich tussen het kiezel van de paden van de tuin of tussen straatstenen telkens onkruiden blij' ven vertonen, dan hunner deze wor de gedood dooi uifstrooiing of be sproeiing met bepaalde b tende stof fen. Hiervoor gebruikt men o.a. Na- triumchloraat. Hierv, maakt men ecui oplossing van 1 cl 2 delen op 100 delen water en giet 1 d 2 liter per vierkante meter. Dit geschiedt bij voorkeur na een regenbuidc bodem •nag niet droog zijnIn de tuinbouw- handel zijn ook verschillen 'e van dergelijke middelen onder allerlei benamingen verkrijgbaar. Hiervan is natriumchloraat meestal ook 't werk zaam bestanddeel Daar deze mid delen dodend zijn voor iedere plan tengroei moet men bij het gebruik ervan zeer voorzichtig zijn. Het m(t9 nimmer op het 9ras °f de plan ten van de tuin terecht komen. S. L*

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2