Jacques BLOEM: Dichter van het gefnuikte verlangen Een groot onderzoeker - een eenvoudig mens Uit Amerika: Radio-programma Van hond tot hond Röntgen-herdenking in September Zeus slaapt Hartstocht in de Kaukasias 4 Zaterdag 30 Augustus 1947 LETTERKUNDIGE RICHTLIJNEN OP 10 Mei heeft de dichter J. C. Bloem zijn zestigste verjaar dag gevierd. Ter ere van dit feit verscheen een voortreffelijk verzorgde uitgave van zijn verzamelde gedichten, waarin wij on verkort de zes bundels terugvinden die hij in het licht gaf: Het verlangen; Media vita; De nederlaag; Enkele gedichten; Sintels; Quiet though sad. Tc betreuren valt slechts, dat daarin niet tevehs de voor Bloem even typerende als belangrijke beschouwingen ,,Over het verlangen" en „Over poëzie" zijn opgenomen; hoewel in proza geschreven, behoren zij toch essentieel tot de uitingen van zijn dichterschap. Ook een goed portret van de dichter zou de waarde van deze uitgave nog hebben verhoogd. Evenals Van Eyck, Gossaert, Jan Prins en Israël de Haan is Bloem voortgekomen uit de kring van dich ters, die zich om Verwey's tijdschrift ,.De Beweging" gevormd had. In zijn oudere verzen is de invloed van sommigen dezer tijdgenoten soms merkbaar, met name die van Gos saert. Maar deze beïnvloeding is van voorbijgaande aard en beperkt zich bovendien tot de meer uiterlijke kant van het vers: woordkeus, vorm, toon. Naar zijn innerlijke wezen is Bloem ook hier reeds enkel zichzelf. Men heeft Bloem, met een toespe ling op de titel van zijn eerste bun del. wel gekarakteriseerd als ..de dichter van het verlangen". Zonder meer lijkt mij dit echter niet juist. Want al is deze eerste bundel ook omvangrijker dan de vijf volgende bundels gezamenlijk en al is hij on misbaar voor een zuiver verstaan daarvan toch blijkt hij in het ge heel van deze dichterlpke levens confessie slechts een uitgangspunt. Niet „het verlangen" typeert dit dichterschap, maar veeleer de erken ning dat elke verwachting werd te leurgesteld: „de nederlaag" mèt de aanvaarding van en de uiteindelijke berusting in die nederlaag. Ik zou daarom de karakteristiek willen uit breiden tot: „dichter van het teleur gestelde, het gefrustreerde verlan gen". Dorst naar volmaaktheid Het verlangen dat hier bedoeld wordt, heeft Bloem zelf in een welhaast klassiek geworden uit spraak nader geformuleerd als „de goddelijke onvervuldheid die wel verre van ons het leven tot een last te maken, ons juist de anders on duldbare last des levens doet dragen niet alleen, maar zelfs bovenal be minnen". Het is niet gericht op iets concreets en het laat zich daarom ook niet preciseren, nauwelijks on der woorden brengen zelfs. Het is een onbepaald heimwee, voortkomend zoals Rispens terecht heeft opge merkt uit de diepste behoeften van de mens naar lichaam en naar ziel. In de verschillende „Gestalten" van zijn eerste bundel tracht Bloem objectiverend aan dit even reële als onbestemde verlangen uiting te ge ven. het sterkst misschien in „De bruid": Laat nu dit lange verlangen geduld. zijn; Waf ik begeer Is slechts: veiloren, verrukt en vervuld zijn Voor in. ermee. In de afdeling ..Lyrisch" uit hij zich directer en daarom vaak nog klemmender. Toch is hier telkens zoals trouwens ook reeds in ..Gestal ten" iets merkbaar van het toene mend besef, dat de vervulling van het verlangen zou kunnen uitblij ven. De felheid van de jeugd gaat voorbij; er' komt een behoefte aan rust en berusting, waaraan de dich ter echter nog niet kan toegeven: Maar ik ben bang, den ouden droom te onfsterven, Voordat ik ooit zijn volheid heb gekend De volgende bundels brengen de door prof. dr. W. A. P. Smit Woningnood? Koop een zweefvliegtuig! Vorig jaar Augustus werden in Tobyhanna Pennsylvania1100 uit de oorlog overgeschoten zweef- vrachtvliegtuigen verkocht binnen zes en dertig uw- He opbrengst was 75 dollar per stuk, ee i zacht prijsje als men weet dat. de bouwkosten va deze toestellen .2-500 dollar be droegen. De meeste kopers was het echter niet om de vliegtuigen te doenHet voornaamste was voor hen de ver pakking. Het vliegtu werd name lijk af gezondere, in vijf kisten, die samen 7000 vierkante voet van het prachtigste timmerhout dat men zich denken kan opleverden. Er bestaat in Amerika evenals in Holland een enorm tekort aan woon ruimte. Met die 7000 loet hout kun je een prachtig villaatje bouwen ol je bestaande woning itbreiden. De grootste moeilijkheden lever de echter het transport op. Een der kopers kreeg een briefje van de spoorwegen, dat er op het station J21A ton zweefvliegtuig op hem stond te wachten. De grootste kist had een afmeting van 7.50 m x 3-60 M. x 1.50 M-. Een voor een werden de kisten per truck vervoerd, hosten 20(1 dollar en nog eens 10 dollar voor een vergun ning kisten van dergelijke buiten sporige afmetingen over de hoofd weg te ver voet en. Bij de zwaarste kist hreeg de truck een mankementde hele weg was versperd en mijlen in de omtrek was het verkeer in de war, wat een flinke boete kostte. Om de grote kisten, die met vier honderd bouten minsteeen mil- lioen spijkers bij elkaar gehouden werden weer tot, losse planken te maken werde) alle jongens vit de buurt gemobiliseerd. Hun zucht tot slopen werd hier nuttig aangewend. Hef lastigste was, dat toen de ko per zijn huis had uitgebreid met ecn eetkamer, een grote sU opkamer, een zitje en een balcon, nog zoveel zweefvliegtuigover was. De gelei delijke verkoop van onderdelen, dek te echter tenslotte de kosten der uit. breidinc, geheel» voortzetting van deze neergang. Steeds omwondener wordt de te leurstelling uitgesproken. De mono tonie van het altijd-eendere dage lijkse bestaan doet zich onduldbaar gelden en vernedert de ziel tot „een trekhond voor de dagelijksche kar", ^"slotte kan de dichter niet anders dan de nederlaag erkennen en moeizaam trachten zich daarbij neer te leggen: Men begint met het leven te aanvaarden En ëindlijk aanvaardt men den dood. In de laatste bundel („Quiet though sad") blijkt deze gedwongen aanvaarding lot een wijze berusting verstild. Do pijn blijft, maar de dich ter kan weer glimlachen en zelfs weer voor een ogenblik ..domweg ge lukkig" zijn. In „De gelatene" opent hij ook symbolisch zijn raam om het najaar binnen te laten. Het deert hem niet meer dat het leven hem weinig heeft gebracht: Jeugd is onrustig z'jn en een verdwaasd Hunkren naai onver gr y elijke beminden, Eu eenzaamheid is dan gemis en pijn. Dat is voorbij, zoals he leven haasl- Maar in alleen zijn is nu rust te vinden En dan: 't had zoveel erger kunnen zijn. Een zuiver gevoelsmens T n enkele, al te grove en simpele liinen is dit de ontwikkeling van het thema in Bloeni's poëzie. Niet het feit echter van deze douloureuze en tenslotte berustend-aanvaarde „ne derlaag" maakt hem groot, maar de wijze, waarop hij dit alles wist vast te legen in zijn vers Bloem is geen enicus, die in stoute verbeeldingen ziin innerlijk leven objectiveert en daarmee boven zijn eigen begren zingen uitstiigt geen wijsgerig dichter, die als Verwey of Van Evck niet rust voor hij zich een wereldbe schouwing veroverd heeft, welke hem voldoet geen godsdienstige natuur, die als Gossaert of Israël de Haan worstelt om de zekerheid van het geloof hij is enkel een diep en zuiver gevoelsmens, die zich met haast meedogenloze eerlijkheid over zichzelf uit. In zekere zin kan men dit natuurlijk als een beperktheid zien Maar het wonder van Bloem is. dat hij dan juist deze beperktheid zo puur cn zo volkomen gegeven heeft als weinigen vóór hem. Zozeer dringt hij door tot de essentie, dat hij door zijn eigen gevoelens heen vertolker wordt van iets algemeen-menselijks. Het is niet enkel een mens die we hier horen klagen: het is de mens, ontdaan van alle toevallige tijdelijk heid, in «en bepaald aspect van zijn menselijkheid: het gefrustreerde ver langen naar volledige vervulling. Het geheim van Bloem's dichter schap ligt in de verpuurde stilheid van zijn vers Daarom vormen in zijn oeuvre de latere bundels onbe twist het hoogtepunt. De onstuimig heid en hartstochtelijkheid van vele verzen uit „Het verlangen" liet zich in deze stilheid nog niet vangen Bloems dichterschap is misschien niet het dichterschap van een groot mens. Maar het is stellig wèl een groot dichterschap. En daarom kon het de zin van zijn leven worden. Fragment van Poesjkin Deze maand heeft Zaandam met allerlei feestelijkheden het ver blijf van Czaar Peter de Grote her dacht Naar aanleiding van deze her denking werd, in de voortreffelijke vertaling van Aleida G. Schot, het romanfragment uitgegeven dat de grote Russische dichter Poesjkin (1799—1837) aan deze Czaar en zijn J. C. BLOEM Men begint met het leven te aanvaarden, En eindelijk aanvaardt men dc dood omgeving wijdde. In een korte inlei ding deelt de vertaalster ons mee. dat hij daarmee niet alleen uiting gaf aan zijn bewondering voor Peter de Grote, maar ook aan zijn leven dige belangstelling in de figuur van zijn overgrootvader, de Moor Ibra him Hannibal, die Peters pleegzoon cn gunsteling was. In de ruim zes hoofdstukken, die dit fragment omvat en die het begin moesten zijn van een historische roman, wordt ons de Moor eerst getekend in de verfijnd- decadente sfeer van het Franse hof en daarna in de ruige omgeving van Peter, zodat de tegenstelling tussen beide des te sterker uitkomt. De ro man zet breed en krachtig in, de te kening der verschillende figuren heeft dadelijk onze volle belangstel ling zodat wij het abrupte afbre ken van het fragment oprecht be treuren. Maar toch stemt deze vluchtige ontmoeting niet Poesjkin. als blij vende herinnering aan de Peter-her denking van dit jaar, tot dankbaar heid. Handel, kweeken trouw Na een verloren oorlog, gebeurt er altijd iets wonderlijks met honden. Pri mo stijgt hun aantal, er wordt dus be wust bijgcfokt. Voor z'n veiligheid heeft men waakhonden nodig: oorlogsslacht offers hebben geleide-honden nodig: be leggers zoeken uitweg en winst voor hun kapitalistische neigingen door mode snufjes te lanceren of zich dure kennels toe te eigenen. Onder scharrelaars, mensen die hun vroegere broodwinning hebben moeten prijsgeven, en dergelij- ken ontstaan ware „wclpenfabrieken". Na een oorlog is een hondenbeurs- achtige tentoonstelling waaraan des noods voor de „happy few" een con cours d elégance wordt verbonden een sociologisch-zielkundlge studie waard. Men staat verstomd hoeveel mensen om de gouden keffertjes dansen. Getallen worden gefluisterd: A, gaat op een bod van zoveel duizend gulden op zijn staartloze, gladhange, maanblaffer niet in, want hij kan er in Amerika vijftien duizend dollar voor krijgen. Maar zijn vrouw wil d'r honnepon voor geen mil- lioen afstaan. Liever een echtscheiding, dan d'r Blassie verkopen. Blassic blijkt een gestamboomde „rid der Blazoen van Pluimensteyn XXXV" te zijn, cn hemelsblauw oerhondenbloed le hebben. Men wijst u pus die in 1937 niet verder mochten komen dan dc portiers loge en die nu als IJslandse Sahara- wonderen op een kussen worden bin nengedragen naar een troon in een met gouden kooiden afgesloten ere-loge. Wil men pleizier hebben van z'n studiereis? bezoek dan zo n lionden- adel-show met uw puk aan een touw tje: 'n keessie of 'n fokkie is ook goed, als het maar een hondebeest is dat trouw, waaks, dapper, speels, cn lief met kinders is. Desnoods mag hij kunst jes kennen. Als het maar niet van die kunstjes zijn, waarbij hij achter uw rug een lange neus trekt tegen de kampioen Afghaan Kaboel Amanoellah of z n tong uitsteekt tegen Saffira Braban<;on de vijfvoudig bekroonde schoothond die alleen maar sherry lubbert om op peil te blijven. Want dat komt niet te pas. Tam-tam won het van de radio De Daily Herald wc .t te melden, dat vorige week, toen een Britse pi loot, die een noodlanding had moe ten maken in de oerwoudstreek van Zuid-Rodesia, als vermist werd op gegeven, alle middelen van de mo derne techniek in het geweer werden geroepen óm hem terug te vinden: \liegtuigen en pantser-auto's trok ken er op uit, en de radio verspreid de liet bericht van de vermissing 'over het gehele land. De piloot werd tenslotte gevonden door inboorlin gen, die het bericht hiervan, een vijfhonderd kilometer ver uit het woeste binnenland, aan de beschaaf de wereld deden toekomen door mid del van bun holle-boomstam telegraaf. In Utrecht is gisteren voor het eerst na de bevrijding de Ne derlandse Geografendag gehouden, die ditmaal vrijwel geheel gewyd was aan de Noord-Oostpolder. Buckingham Palace, het uitwendig sombere, begin JSe eeuwse paleis van de Engelse koninklijke familie was oorspronkelijk een boswach terswoning in een moerbeituin! (Onder Jacobus dc eerste). Dat het interieur een geheel andere indruk geeft, toont deze foto van de pom peuze gele salon met zijn mengelmoes van stijlen. NIET alleen aan een mens, ook aan een huis kunnen tradities verbonden zijn. Niet voor niets heeft het huis van wijlen Julius Röntgen in Bilthoven de schone naam „Gaudeanius" behouden en de muze, die in Röntgen en zijn zo nen zo'n willig instrument vond, heeft in de huidige bewoner. Wal- ther Maas. ook een eerbiedig en werkzaam dienaar gevonden. In September a.s. zal dc geest van Röntgen meer dan ooit vaardig worden in dit huis. Daar het die maand 15 jaar geleden is, dat Rönt gen overleed, kan het muzikaal festijn, dat hier voor musicologisch ingestelden. maar ook voor gewone muziekminnaars, wordt ingericht, het karakter krijgen van een her denking Het eerste van de drie concerten. Dinsdag 16 Sept., staat geheel in de Röntgen-toonaard: composities van Röntgen Sr., uitgevoerd door de vier zoons van de componist, die alle instrumentalist zijn en een schoondochter, Julia Röntgen-Fen- tener van Vlissingen, sopraan. Het zelfde programma wordt gegeven op een invitatie-concert, Maandag middag 15 Sept. Het tweede concert volgt op Don derdag 18 Sept. in de Woudkapel, niet ver van Gaudeamus. waaraan wordt meegewerkt door Bilthovens koor en de Bilthovense Orkestver eniging. beide onder Theo de Vries, die ook in Bilthoven woont. In dit programma wordt werk uitgevoerd van Henk Stam (een a cappella te zingen Kyrie), die ook als solist meewerkt m een piano-concert van Mozart. Naast liederen van Hein- rich Kaminsky staan liederen van Jul. Röntgen op het programma. Het derde concert draagt wel een zeer bizonder karakter. Hier wor den n 1. nummers uitgevoerd, geko zen uit een aantal inzendingen van Nederlandse componisten, die langs deze weg het forum der openbaar heid konden betreden. De ingezon den composities zijn gekeurd en ge toetst door de leden van een Ere- comité, waarvan deel uitmaken prof. Smijers, Wouter Paap, v. Otterloo en Wouters (de laatste van de Wereld omroep, die dit concert uitzendt, evenals het eerste dat bovendien door de N.C.R.V. wordt uitgezon den). De nummers die waardig werden bevonden en geschikt voor een uit voering in dit kader zijn 7 préludes van Thierry van Driest, te Biltho ven. geb. 1909; Trois poèmes de Ronsard van de in 1924 geboren Sas Bunge (Aerdenhout), een so nate voor viool en piano van de Utrechter Jurriaan Andriessen (geb. 1925) de jongste in dit gezelschap; piano-composities en zangnummers van Jaap Geraedts (geb 1924) en een trio van de Haagse klarinettist Harrend Vlag (geb. 1913). De mees te componisten nemen ook een aan deel in de uitvoering van hun werk. Het publiek, dat goedkope abon nementen kan krijgen (de bedoeling om enige winst te maken zit niet voor) moet wel zorgen pormpt op tijd te zi,in in verband met de eisen vande radio-uitzending. Bij de bus halte Beethoven-v. d. Hclstlaan vindt men aanwijzingen waarheen. Extra bussen terug tot Kloosterpark. Een van Nederlands grootste geleerden is heengegaan. Hem is een lang lijden bespaard gebleven: toen hij hulp wenste te verlenen bij een auto-ongeval is hij plotseling overleden. Het zij mij vergund een vluchtig overzicht te geven over zijn werk, zijn betekenis voor ons land en T-T rr^nT IN MEMORIAM prof. dr. E. Laqueur voor de gehele wereld. Hij was van origine Duitser; stu deerde in zijn geboorteland en spe cialiseerde zich daar in de genees- middelenleer. Nog vóór de eerste wereldoorlog kwam hij naar Gro ningen, waar hij onderwijs in dit vak aan de Universiteit gaf. In 1914 werd hij teruggeroepen naar Duits land om zijn land als militair arts le helpen. In de laatste jaren van die oorlog verrichtte hij o a. samen met Magnus (destijds hoogleraar te Utrecht, in hetzelfde vak) en andere beroemdheden een onderzoek over de werking van gifgassen op het li chaam. Hun resultaten worden nog steeds als fundamenteel voor elk onderzoek np dit gebied beschouwd. Na die tijd kwam hij terug naar Nederland en vestigde zich te Am sterdam, waar hij eerst als assistent van prof. Snapper en later als hoog leraar in de Geneesmiddelenleer znn onderzoekingen voortzette. Hij stichtte een eigen laboratorium op het terrein van de vroegere Ooster- gasfabrick aan de Polderweg. Dit laboratorium is allengs uitgegroeid tot een wijd en zijd beroemd insti tuut. Irisuline-fabricage T) ROFESSOR Laqueur was een uiterst vriendelijk mens, die tevens de gave bezat, om de juiste personen om zich heen te verzame len en hun aan te sporen tot geza- melijk werken, waarbij hij bewees, voortreffelijk leiding te kunnen ge ven. Toen Banting en Best het insuline ontdekten was hij in Europa de eer ste. die er het belang van in zag. Zijn gehele staf wijdde zich meteen aan dit onderzoek. Daardoor was Nederland in staat, als eerste land van Europa, insuline te fabriceren. Hij was mede-oprichter van de N.V Organon te Oss. thans uitgegroeid tot een wereld-concern (de fabriek, waar de insulinebereading commer cieel ter hand werd genomen). FEUILLETON i''JTTiaunra.wmMiiram.miiiiiiiiiTrama)i!inioimflmmnimo °?LI een Kaukasische vertellingi M. J. IÊRMONTOF j Vertaling J. A. Ages f oorspronkelijke titel: „Bèla' 16 „Hallo", brulde de schildwacht. „Hallo daar, wacht eens even. Waarom draai je daar als een tol?" En waarachtig, Kazbitsj hield stil om te luisteren; wellicht meen de hij, dat wij onderhandelingen wil den aangaan'. Maar zo ja, dan toch anders dan hij gedacht had. Want mfjn grenadier legde aan en - pang! miste; Nauwelijks kon het kruit ontvlamd z\jn toen Kazbitsj zijn paard reeds terzijde wierp. Hij ging staan in de beugels, schreeuwde iets in zijn moedertaal, maakte een dreigende beweging met zijn zweep in onze richting en snelde heen. „Schaam je je niet?", vroeg ik de schildwacht. „Uwedele, htf is gegaan om te sterven," antwoordde hij. „Je kunt deze vervloekte kerels niet zo in eens,'met het eerste schot doden." Een kwartier later keerde Pets- jorin terug van de jacht. Bèla viel viel hem om de. hals, zonder een woord van beklag of verwjjt over zgn lange afwezigheid. Terwijl toch zelfs ik boos op hem was. „Luister eens," zei ik, „je moet weten, dat Kazbitsj zojuist hier was, aan de andere kant van de beek en wij vuurden op hem; je zou hem gemakkelijk tegen het lijf kunnen lopen. Deze mannen uit de bergen zijn wraakzuchtig. Ben je er zo zeker van, dat hij geen vermoe den heeft, dat jij Azamat op een of andere wijze geholpen zou hebben? Wat mij betreft, ik verwed er alles onder, dat hij vandaag Bèla her kend heeft. Ik weet, dat hij een jaar geleden verrukt van haar was hij heeft mij dat zelf verteld en als hij maar een kans had ge zien om een behoorlijke bruidsschat bijeen te krijgen dan zou hij ook ze ker naar haar hand gedongen heb ben." Hierop werd Petsjorin ernstig. „Ja", antwoordde hij peinzend, „wij moeten voorzichtiger worden... Bèla, van deze dag af mag je niet meer hier bij de verschansingen rond lopen." Des avonds had ik een lang ge sprek met hem. Ik was er ontstemd over, dat hij zyn houding tegen over het meisje veranderd had. Be halve dat hij halve dagen verdween om op jacht te gaan was zijn ge drag tegenover haar koel gewor den; hij toonde haar generlei at tenties meer en het werd duidelijk, dat zij daaronder zou wegkwijnen; haar gezicht vermagerde en haar ogen stonden lusteloos. Als je haar vroeg: „Wat is er toch, waarom zucht je, Bèla? Ben je bedroefd?" dan antwoordde zij „Neen." „Is er iets, wat je zou willen hebben?" „Neen". „Mis je je familie?". Ik heb geen familie". Het gebeulde, dat zij de ganse dag alleen maar „Ja" en „neen" sprak. Nu, daarover wilde ik hem onder houden, doch ter nauwernood was ik ermee begonnen, toen hij reeds antwoordde: „Luister Maxime Maximowitsj. Ik ben geboren voor het noodlot. Of mijn opvoeding er er mee te maken heeft, weet ik niet noch of de Lieve Heer mij zo ge schapen heeft, doch het is een feit, dat ik de oorzaak van verdriet voor anderen ben. terwijl ikzelf daarbij mij niet minder ongelukkig gevoel. Ik weet, dat het een schrale troost voor hen is, maar de zaak veran dert er niet door. In mijn prille jeugd van het ogenblik, dat ik vrij kwam van de voogrij mijner familie kreeg ik een waanzinni ge behoefte aan al het plezier, dat voor geld gekocht kan worden en natuurlijk walgde ik al spoedig van dat alles. Toen stapte ik de modieuze wereld binnen en even vlug had ik ook genoeg van dat elegante gezelschap. Ik werd ver liefd op de meisjes uit die wereld en vond wederliefde maar dit prik- mijn egoïsme, want mijn hart bleef kelde alleen mijn verbeelding en er leeg bij... Ik begon te lezen, te studeren,en kreeg even snel ook daar genoeg van. Ik bemerkte im mers, dat noch faam, noch geluk daarvan niet in het minst afhan kelijk zijn, omdat de gelukkigste mensen de minst ontwikkelden zijn en vermaardheid alleen een kwes tie van geluk is om het te berei ken moet men alleen maar han dig zijn. Toen begon voor mij de grote verveling... totdat ik overge plaatst werd naar de Kaukasus en dat was de gelukkigste tijd in mijn leven. Ik hoopte, dat verveling niet zou bestaan tussen de kogels van de Tsjetsjen. Tevergeefs: binnen een maand was ik zo vertrouwd geraakt aan het gefluit van kogels cn de nabijheid van de dood, dat ik werkelnk meer aandacht besteedde aan het gezoem van dc muskieten. (Wordt vervolgd). WANT ZIJN DAG WAS LANG EN WARM, en zijn zor gen menigvuldig. Het valt niet mee, ook niet voor de Vorst der Goden, om in deze hitte onder (welk een ironie!) de Jupiter- lampen te staan en de bevelen te moeten opvolgen van een tyran- nieke cn geïrriteerde regisseur Daatom heeft hij voor een ogen- blik Alexandra Palace, de studio waar de Engelse film „One fine Day" gemaakt wordt, de rug toegekeerd en is hij een uiltje gaan knappen in het park, waar geen eenhoornc en saters hem in zijn slaap zullen storen. Op initiatief van het Hilver- sirmse Instituut tot veredeling van het Volksvermaak werd ver leden jaar in Hilversum voor dc eerste maal weer een middel eeuws wagenspel opgevoerd. (..Advocaat Pathei in""). De geslaagde proef zal worden herhaald. Óp 1 September, in het kader der viering van Koningin nedag, zullen de Gooise Wagen- spelers op tal van punten in Hil versum optreden, ditmaal met twee middeleeuwse kluchten De roman „Two pioneers" van de dit jaar in Amerika overleden schrijfster W'illa Cathar zal in Duitse vertaling verschijnen. Dit is de eerste keer dat het werk van een Amerikaans schrijfster in Duitsland uitgegeven wordt. Slechts enkele dagen voordat het Mariacongres te Maastricht zal beginnen, is na een ziekbed van en kele weken overleden de heer René Schoonbrood, die als secretaris van het werkcomité voor het Neder lands Mariacongres optrad. Hij koos als terrein van werk zaamheid de studie van de werking van orgaanuittreksels (extracten), Op zijn laboratorium zijn op dit ge bied vele ontdekkingen gedaan. De ze werkzame orgaanextracten, waarvan insuline er *cén is. zijn thans meer bekend onder de naam van hormonen. Vooral op het gebied van de ge slachtshormonen heeft hij baanbre kend werk verricht. Hij was de eer ste. die deze stoffen zuiver in han den kreeg en onder zijn bekwame leiding was -men in staat ze op kunstmatige, wijze samen te stellen. Zeer veel werk T-I ET zou mij te ver voeren, meer 1 te vertellen over zijn onder zoekingen. Hii heeft ongeloofliik veel werk verricht èn gepubliceerd Bij dit alles is professor Laqueur een eenvoudig man gebleven. Voor zijn omgeving heeft hij veel gedaan. Steeds was hij bereid om iedereen in elk opzicht behulpzaam te zijn. Een beroep op hem, was nooit te vergeefs. Niet lang na de eerste wereldoor log. liet hij zich naturaliseren. Na de opkomst van Plitler in Duitsland heeft hij veel steun gegeven aan vervolgde vroegere landgenoten. Tijdens deze oorlog en de bezet ting maakte hij een zeer zware tijd door. Hij werd o.a. ontslagen aan de Universiteit. Gelukkig heeft hij een eerherstel kunnen beleven en is het hem gegeven geweest, om nog enige jaren aan het hoofd van zijn laboratorium te staan. Professor Laqueur was over de gehele wereld bekend en geëwd; men nodigde hem uit in vele landen om lezingen te houden en verleende hem onderscheidingen. Verscheide- nen van zijn leerlingen werden in belangrijke posities benoemd. Tal rijke onderzoekers van naam heb ben op zijn instituut gewerkt. Zijn naam zal als een lichtend voorbeeld in Nederland, zowel als in het buitenland voortleven. H. L. WOLFF Op W.-Java vernielde rijstpellerijen Hier volgt een opgave van de rijstpellerijen die in West-Java zijn vernield. De cijfers achter de nemen der regentschappen heli- ten resp. betrekking op het aan tal geheel en het aantal gedeelte lijk vernielde pellerijen, terwijl achter de opgave der nationaliteit \an de eigenaar de capaciteit in tonnen per dag voorkomt. Meester Cornelis: 4 en 2, Chi nees, 65 en 43. Krawang 11 en 12, Chinees en 3 van Anglo Dutch, 146 en 255. Buitenzorg: 11 en 8, Chinees, gouvernements cn 'Frans, 5'J en S3. Soekaboemi: 5 en 1, Chinees. 70 en 12. Tjiandjoer: 6 en 0. Chinees, 66 en 0. Bandoen: 5 en 1, Chinees en Indonesisch 71 en 5. Tjiamis: voor zover bekend niets vernield. Garoct: idem. In- dramajoe: 1 en 4, Chinees cn Ne derlands, 20 en 135. Cheribon: niets vernield. Deze regentschap pen tellen, inclusief vernielde en gedeeltelijk vernielde, respectieve lijk 11, 63, 30, 16, 20, 16, 7, 17 en 10 pellerijen. TU1NKA LENDER ZATERDAG 30 AUGUSTUS. In de vorige eeuw werd re oskoop een blauwe spar gewonnen, die nader, hand een zeer grote bekendheid in binnen, en buitenland zou verwer ven. Het was de bekende Boskoopse Blauwe Spar of Picea pungens glau- ca Kosteri, die door de prachtige zilverblauwe kleur zijner naalden de aandacht trekt. Daardoor geeft deze naaldboom vooral in de winter een mooi effect. Reeds van oudsher wordt hij veel voor aanplanting als gazonboom gebruikt. De grootste af nemer van blauwe sparren was in dertijd de bekende Amerikaanse ta baksmagnaat en inillionnair James Duke, Deze lieop zijn landgoed in Somerville in New Yersey een ge hele heuvel met. blauw sparren be planten. Hiervoor werden enige tien duizenden van deze bomen in Bos koop aangekocht. S. L. ZATERDAG 30 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol-septet. 19.45 Voor Ned. in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.30 Lichtba ken. 21.00 Gram.platen verzoek- progr. 21.30 Week-end serenade. 22.00 Omroepork. 22.47 Avondge bed 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philh. ork. HILVERSUM II: 19.00 Piano. 19.30 Bern 1947. 20.00 Nieuws. 20.15 Cabaret-progr. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Gram.- platen. 22.00 Luisterspel: Diner met een schrijver. 22.30 Vincentino. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht ork. ZONDAG 31 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Trio Moyse. 10.00 Hoogmis 11.30 Calvet Kwar tet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.pl. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconcert. 14.00 Ierse Volks liedjes. 14.30 Residentie-ork. 15.25 Kon. Harmonie. 16 20 Causerie. 16.30 Voor de zieken. 18 30 Pro$r. v. d. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Kerkorgel. 19.15 Lezing prof. Nif- tnk. 19.45 Sport. 20.00 Actualitei ten. 20.07 Gewone man. 20.15 Luis terspel: Een nieuw leven. 20.40 Or gelbespeling. 20.55 Luisterspel: Een nieuw leven. 21.15 Zilvervloot. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. HILVERSUM II: 8.00 Felicita tie en nieuws. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Jan Corduwener. 9.12 Postduiven berichten. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt. 10.00 Klankopname Enschede. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Lezing door M. v. Veen, burg. van Enschede. 12.00 Postduivenbcrichten. 12.03 Gram.- muz. 12.30 Zondagclub. 12.40 Man nenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Rcno- va-Septet. 13.50 Spoorwegen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Stafmuziek korps. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Pierre Palla. 15.50 Skymasters. 16.05 Reportage. 17.00 Voordracht door dr. H. Faber. 17.30 Haags a Capellakoor. 17.50 Orgel. 18.15 Nieuws en sport. 18.30 Gram.muz. 19.00 Progr. over overstroming Walcheren. 19.30 Stradiva-sextet, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroep ork. 21.15 Luister spel: Handige troeven. 21.40 En semble: Speeldoos. 22.00 Boston Prorn. ork. 22.30 Muziek Mozaïek. 23.00 Nieuws. 23.15 Al Goodman en zijn ork. MAANDAG 1 SEPT. (Nationale Feestdag) HILVERSUM I en II: 7.00 Wil helmus. 7.02 Gelukwens door mr. L. A. Kespers. 7.07 Nieuws. 7.20 Gram.pl. 8.00 Wilhelmus. 8.07 Nieuws. 8.20 Beiaardconcert. 8.45 Lichte gram.muz. 9.15 Ensemble Bacarolle. 9.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Romancers. 11.00 Lezing: Over onze Koningin. 11.15 Licht Trio concert. 11.45 Pro gramma van gedichten. 12.00 Gro ninger Ork. Vereniging. 12.30 Ge lukwensen uit de prov. 12.45 Kon. Zangvereniging. 13.00 Nieuws en waterstanden. 13.15 Toespraak min. pres. Beel. 13.25 Radio-feestftrant. 14.00 Orgelspel. 14.15 Bach. 14.50 Voordracht door d'r. P. H. Ritter. 15.00 Stracliva Sextet. 15.30 Geluk wensen uit de prov. 15.45 Geva rieerd progr. 16.30 Aansluiting met Davos. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dolf v. d. Linden en zijn ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Kareol Septet. 18.30 Gelukwensen uit de prov. 18.45 Concert Kon. Mil. kapel. 19.00 Ge lukwensen uit Overzeese gebieds delen. 19.25 Kon. Mil. kapel. 20 00 Nieuws. 20.05 Ons lied. 20.40 Klank beeld: Dat ik mag wederkeren. 21.10 Radio philh. ork. 21.40 Toe spraak door prof. mr, Kranenburg. 21.55 Radio-fecstkrant. 22.25 Rom melpot der historie. 22.45 Taptoe. (Ingezonden mededeling) ÜF In d'oorlog was 't enige streven: Ruil maar alles, dan blijf je in leven, Maar vat men ook bood En hoe hoog ook de nood: Mijn fles „TIP" heb ik nooit willen geven I 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Mevr. M. v. d. B. Den Haag ontv. 1 fles TIP. DINSDAG 2 SAT. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.00 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Motet en Madrigaal. 10.40 Voordracht. 10.50 Gr.pl. 11.45 Werkjes van Joe Rixner. 12.00 An gelus. 12.03 Werken van Debussy. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconcert. 13.50 It. operaklan ken. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Piano en orgel. 15.30 Argentijns ork. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederen. 18.20 Sport. 18.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 9.35 Vrolyk gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Berl. Philh. ork. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 Beethoven. 12.30 Weerpraatje. 12.32 Ons platteland. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-ork. 14.00 Mevr. de Leeuw van Rees. 14.30 Gr. pl. 15.00 Schubert-concert. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Lyra Trio. 17.30 Sky masters. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 R.V.U.-lezing.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4