Hond breekt wet in Engeland Ongeslagen record Utrechts elftal gebroken „Marjolijn, kijk eens in mijn koffer!" Het arme dier Weinig lichtpunten Philologen in Leuven Pierre Balledux mÈ SI Hartstocht in de Kankasns Scheepstijdingen Radio-programma Donderdag 4 September 1947 3 Een onfeilbare introductie voor een conversa tie, ook met volkomen vreemden En dat in een land waar men alleen zijn leveranciers mag aan spreken.zonder voorgesteld te zijn! F) AG ik U mijn hond voorstellen? Ricky, verengelste vorm van Riquet, de hond van Anatolo Fran ce's Monsieur Borgcret. Een rasechte Franse poedel. Engelse variëteit, met de schranderheid van zün land van oorsprong en do Engelse soliditeit. Een echte waterhond: taalkundig be staat er verband tussen „puddle" plas en poedel. Dc enorme oor kleppen beschermen het oor terwijl h(j in het water zit. en in het water zit h|) zo vaak de gelegenheid zich aanbiedt. Dan verricht hij wondere kunstjes, zoekt een klein stukje hout dat Ik midden in dc Theems zie drij ven, volgt mUn zacht gesproken wen ken en Instructies: het is een heerlijk heid van een hond. Ik zou bladzijden over hem kunnen vullen. Want voor mjj is hjj niet alleen 't wezen dat In een kinderloos bestaan een leemte vult. maar ook een aaleidlng tot me ditatie over de natuur van het intel lect. Ik ben er heilig van overtuigd, dat de geest der dieren enkel quantita- tief, maar allerminst qualitatief van ons verschilt. Ik ontdek in hem een psyche met rudimentaire complexen, een vereenvoudigde ethiek met vaste schalen van waarde, en een veel gro tere beginselvastheid dan bij de door prof. dr. G. J. Renier meeste mensen te ondfi -.r-r n valt. Bij hem dingnoseer ik in dalende richting liefde voor de mens, liefde voor honden van beiderlei kunne, liefde voor voedsel en speelsheid. Over zulke dingen wilde ik echter niet schrijven, maar over de hond als sociaal-psychisch verschijnsel In En geland. Het dier in het algenicen, de hond in het bijzonder bezit in dit land een speciale plaats. Ik heb. ja ren geleden, over dat onderwerp ge schreven en de opvatting verkondigd, dat de Engelse samenleving meer rechten toekent aan het dier dan aan de kinderen der armen. Nu, er is se dert ik dat schreef, heel wat water onder de bruggen van Engeland ge lopen. Voorlopig en zolang de Britten wijs genoeg zijn om een socialistische regering aan het bewind te laten, worden de kinderen der armen even goed gevoed en bijna even wijs be handeld als de kinderen der gegoe den. En de bejaarde dames die alleen le ven om couponnetjes te knippen en pekineesjes te vertroetelen, worden jaarlijks minder talrijk, ze ergeren zich dood omdat Fidotje paarden- biefstuk moet eten, en omdat de meisjes uit de werkende stand liever naar de fabriek lopen dan bij ande ren in dienst te gaan. Verengelst Onlangs werd myn huiehoudster, die Rickey bij zijn ochtendwandeling in het park vergezelde, aangesproken door de dame uit het grote huis bij de ingang van 't park. .Pardon, juf frouw, U werkt immers voor profes sor Renier?" Jawel.,,Is dat zijn hond?" ..Jawel. ..Nou begrijp ik er niets meer van. Het beest wordt keurig behandeld. Dat kun je zo zien. En ik heb hem ook eens met deze hond zien voorbijgaan. Hij schijnt er zelfs van te houden. Maai* hij heeft in ztfn boektegen de dieren geschreven. Ik begrijp het heus niet. Is hij goed voor die hond?" En net toen mijn getrouwe, even adem haal de voor een niet bepaald mals we derwoord, zei de dame met een glim lach: „I'll tell you what's happened Laat ik U zeggen wat er gebeurd is: hij is verengelst!" Beschaafde Engelsen spreken geen onbekenden aan, noch op de wande ling, noch in de trein Maar wanneer iemand een hond bij zich heeft is iedereen bereid om met hem te con verseren Vooral wanneer beide partijen een hond als introducent bezitten, vallen de sociale omheiningen gauw neer. Honden kennen nu eenmaal de regel niet, dat men alleen zijn leveranciers zonder de plechtigheid der voorstel ling mag aanspreken. Zij ruiken aan iedere collega, stellen hem een paar vragen, en, als ze te oud zijn om te stoeien, ruilen ze al kwispelstaartend informatie over de uitgebreide en in gewikkelde hondenwereld waar wij mensen zo weinig van weten, omdat wij niet beseffen wat een wereld van kennis, publiciteit en propaganda tot beschikking staat van allen die het krantje aan de lantaarnpaal of bij de brievenbus kunnen lezen Het krantje waaraan iedere hond spaarzaam, druppelsgewijs, zijn alineaatje bij draagt. Royal Dutch En terwijl de honden aan het pra ten zijn, zoeken en vinden de bazen ook contact. „Zendt U hèm het is toch een hij". want de woor den „dog" en „bitch" worden, wegens de minder deftige associaties van het tweede, vermeden „naar de show? Me dunkt„Nee, want ik knip hem op zyn manier, en ze willen al leen de „lion-cut". Als ze nu nog de Royal Dutch toelieten". Royal Dutch heet de manier van knippen waarbij alleen de romp van de hond geknipt wordt, terwijl het haar op de poten blijft groeien als een soort matrozen- broek. Als ze dét op Buitenlandse Zaken in Den Haag te weten komen sturen ze weer een circulaire aan Nederlanders m den vreemde om hun te verbieden het woord „Dutch" te gebruiken, wegens onwaardige connotaties. Gelukkig wordt de En gelse taal nog steeds in Engeland, en niet in Den Haag, gefabriceerd. In het park komen de kinderen me de naam van mijn hond vragen. Dan spelen ze met hem en als ik ze de volgende keer met hun ouders ont moet, wordt er gegroet. Dan kom ik de ouders, zonder de kinderen, tegen, en er wordt weer gegroet. En bij de volgende gelegenheid wordt er ge converseerd. Nu Ja, er is geen intro ductie geweest, maar we zijn zulke oude kennissen! Ik kèn nu al mijn buren uit heel de straat, en ze weten nu allen reeds lang dat men in Ne derland NI El' beter eet dan hier. Maar eergisteren vroeg me de gepen- sionneerde stationschef of ik ook eens even Indonesië kon uitleggen. En toen moest ik wel zeggen dat ik net zo'n haast had omdat ik met de trein van 10.31 mee moest, Ik hoop, dat hij me niet gezien heeft, toen ik een kwartier later stiekem aan de ach terzijde mijn huis weer insloop In Nederland moet 't heerlijk we zen om oorlogscommuniqué's van on ze eigen staf te mogen lezen. Als Zeeuw kan ik het meevoelen: „En wie voor Oud-Holland niet boog, die sloeg er het ros met zijn hoef dat het bloed uit neus en oren hem vloogJammer genoeg zijn oor logscommuniqué's hier in Engeland op 't ogenblik minder in trek Ondertussen heeft mijn hond me ook nog introducties bezorgd bij de conservatieve élite van Twickenham. Men kan het hem zo aanzien dat hij een lange stamboom bezit en een handvol ponden gekost heeft. Ik. zijn meester, kan dus niet anders dan „VERONDERSTEL dat er een oude man met zijn hond aan de kant van de weg zat," zei Ik, „en dat belden dreigden te verhongeren. Veronder stel dat het een zo afgelegen plaats was, dat beiden zouden moeten sterven voor hulp kon worden ge haald. Laat er nu een vreemdeling ten tonele verschijnen die genoeg voedsel bij zich heeft om een van hen tn leven te houden tot er meer mondvoorraad zou zijn aange voerd. Ik kan tl verzekeren, dal de vreemdeling. <Os hij van het conti nent afkomstig was, zich zelfs niet het bestaan van een probleem zou realiseren. Hij zou eenvoudig do man te eten geven. Maar weet U wel dat. ik er helemaal niet zo zeker van ben wat cr zou gebeuren als de vreemdeling een Engelsman was? In tweestrijd voor het dilemma zou hi| misschien zoveel kostbare tijd verliezen om tot oen besluit tc ko men dat de man zowel als de bond niet meer te redden zouden zijn." Ik verwachtte van overdrijving te worden beschuldigd. Tot mijn ver bazing was het gezelschap vrijwel eenstemmig ln zijn veroordeling van de daad van mijn hypothetische continentaal. „Wel, natuurlijk, men zou het eerst aan de hond moeten denken. Het arme dier zou nlot eens kunnen vragen om wat het nodig had!" Prof. Dr. G. J. RENIER. The English: Are they human? (1935) jtuisen Noord- en Zuidpool "Voor de kinderen ssxeus weldenkend zijn. Ik kleed me, al thans gedurende de vacantie, be paald armoedig. Maar dat kan zo een hebbelijkheid zijn. Sir Lionel Tollemache, van Ham House, loopt in nog veel sjoveler plunje rond. Maar zijn hart zit op de rechte plaats en met mijn dure poedel zal het mijne daar ook wel zitten. En zo wil het gebeuren dat ik van de da mes en heren aan wie mijn hond me voorstelt heel wat harde waarheden te horen krtfg over Attlee, Bevin, Dalton mensen die ik persoonlijk ge kend heb. En over de mijnwerkers, en over het proletariaat in 't alge meen. Ik denk er niet aan om mijn nieuwe, en vermoedelijk tijdelijke kennissen uit de waan te helpen.. Met mijn Zuid Afrikaanse vrienden zeg ik meer: Moe nie pêrels vir die swyne gooi nie: Swyne-vin die pêrels tog nie mooi nie! Het eivolle Utrechtse Stadion heeft gisteravond in een enerverende licht- wedstrijd hot schier onoverwinnelijk schijnende Utrechtse elftal zien sneu velen, zij het met een £Gr'nK ver" schil. Het begon al op een débacle tc lijken, toen Van Baggem enkele doelpunten cadeau gaf. Dit demora liseerde de Utrechtse defensie, waar in Daudey in den beginne een voor treffelijke partij speelde, dusdanig, daf het een ware doelpuntenregen werd. Aller aandacht richtte zich op de verrichtingen van de potige co- ming-raan uit het hoge Noorden, de Sneeker middenvoor Roosenburg Zijn spe] werd gekenmerkt door een bewonderenswaardige activiteit, wel ke een permanent gevaar voor de Utrechtse defensie vormde. Diens tweede goal, welke de stand op 0—3 bracht, was het fraaie product van techniek en tactiek! Vóór dit doel punt had Van Baggem reeds twee maal moeten vissen. Temming maak te er 1—3 van uit een tweemaal ge nomen strafschop, waarna Nass (VVV) de stand op 1—4 bracht. Deze speler produceerde ook nummer 5, Vonk scoorde uit goed we^k van v. d. Wurff (25) en voor rust resul teerde uitstekend amcnspel tussen Van Beek (GVAV) en de Friese cen tervoor in een prima doelpunt van de eerste. Zo ging he^ vermaarde Utrechtse elftal de tweede helft in met 2—6 achterstand en het pleit voor dit team, dat het de kracht, vond, om de einduitslag met de odd-goal tot Dormalere proporties terug te bren gen. Een pijnlijk incident^ was de botsing tussen Roosenburg en Van Baggem, waardoor de Utrechtse doelman op een brancard moest worden weggebracht. Van Rhee ver ving hem. Deze wedstrijd had trouwens nog meer incidenten, waar van de Dik Trom-scène tussen een ijverige agent en een ondeugend jog wel de imposantste was. De Keuze-Commissie, waarvan we de heer Herberts opmerkten, zal wei nig ontdekkingen gedaan hebben. Het spel van Roosenburg wijst inder daad op capaciteiten als aanvalslei der. terwijl dat van Van Schijndel (SVV) eveneens beloften inhield. In het eind-stadium raakte hij er echter uit door de prachtige eindspurt van Vonk (Elinkwijk), die de laatste 2 doelpunten meesterlijk scoorde. Ove rigens ging er van het Bondselftal weinig kracht tut. In de voorhoede vielen Nass (VVV) en Van Beek (GVAV, op. Bij onze stadgenoten schitterde Temming en later ook Vcnk. Van der Lek (UW) voelde zich wat onwennig op de linksbin nenplaats. welke vacant was door afwezigheid van Buurman. Niette min maakte hij een prachtige goal na goed werk van v. d. Bogert In tegenwoordigheid van Kamiel Huysmans, minister van Openbaar Onderwijs, is in de promotiezaal van de Universiteit te Leuven het zeventiende Vlaamse Philologencon- gres geopend. Aan dit congres nemen ruim 600 philologen deel, waaronder meer dan 125 Nederlanders. Meer dan honderd sprekers zullen het woord voeren op deze bijeen komst. die in het teken staat van de culturele eenheid der lage lan den. IN DELFT IS DE GROENTIJD voor de studenten aangebroken. Het begin van de ontgroening, het kaal knippen. Daar hjer niets te ver prutsen valt, mag ook de jongste kappersbediende zijn best doen. Boete en gevangenisstraf voor directie werf 'Gusto" De Rotterdamse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage. deed hedenmiddag uitspraak in de collaboratie-zaak „werf Gusto". De 60-jarige directeur N. W. Conijn van de werf „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en een geldboete van 30.000 subs. 6 maanden hechtenis. De 39-jarige di recteur H. Smulders tot negen maan den gevangenisstraf met aftrek en een geldboete van 15.000 subs 6 maanden hechtenis, en de 37-jarige bedrijfsleider C Timmer tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een der bijzonderheden van liet paleis der Verenigde Naties, dat te New York zal verrijzen, is wel, dat de gedelegeerden uit de hele wereld te allen lyde ln hun kamers de tcm- Eeratuur van hun land zullen heb- en, terwijl ook de vochtigheids graad daarbij zal zijn aangepast. Terwijl de Noren zich behaaglijk zullen voelen in een frisse, droge atmosfeer, zullen de Bolivianen van hun vochtige warmte kunnen ge nieten. Men heeft echter nog geen voorbereidingen getroffen om de Engelse delegatie dagelijks mist te leveren Tot de merkwaardigste danken van India, die daar worden uitge voerd, behoren die van een groep hofdames uit Udaipur. Deze dames zitten op een groot kleed met ge kruiste benen en gevouwen handen. I-Iun dans bestaat uit dramatische bewegingen van de ogen, wenk brauwen, neusvleugels en lippen en zij vertellen op deze wijze nele ge schiedenissen van haat, liefde, ja loezie en wanhoop. Wereldkampioen kringenblazen. Een zekere Bert Plekel uit Cin cinnati beroemt er zich op wereld kampioen kringen blazer te zijn en hij treedt met zijn nummer thans op in variété's en nachtclubs. Om te beginnen ziet hy kans om tege lijkertijd uit zijn rechter- en linker mondhoek rookkringetjes te blazen, die precies even groot zijn. Dan blaast hij een kring, die niet opstijgt, maar langzaam zakt en tenslotte „op de vloer gaat zitten". Eindelyk blaast hy een grote kring en een kleine, waarbij deze laatste door de grote heengaat zonder, dat een van de twee ooit maar iets van vorm verandert. In tochtige zalen heeft het nummer natuurlyk geen succes. Strijd om turf. De dorpsbewo ners van Melbeclc bij Lueneburg hebben sloten in de straten gegra ven en barricades opgericht om het dorp onneembaar te maken voor auto's die daar turf komen weg halen. De dorpsbewoners hadden turven gestoken en opgeslagen voor eigen gebruik in de winter, waarvoor zij van overheidswege toestemming gekregen hadden, maar de laatste tyd heeft de stad Lueneburg vrachtauto's en ambte naren gestuurd om de turf op te halen, waarbij zij betogen, dat hier voor een koopcontract is afgesloten. Het verzet is zo goed georgani seerd dat het voor het verkeer ab soluut onmogelijk was het dorp binnen te rijden. In October a s. zal Pierre Ealledux, die al twee jaar geleden een kwart eeuw op de planken stond, dit uitge stelde toneeljubileum officieel vieren Er wordt een speciaal stuk voor hem geschreven. Het nieuwe seizoen opent het „Zuid-Ned. Toneel", waarvan hij leider is, met Joseph ln Dothan en daarna met Het, Lied van Bernadette (muziek Wouter Paap. décors Lamb. Simon) in de regie van mr. Jan Derks. Balledux wil de jongeren ook Jn de re gie kansen geven. Bijna een kwartier lang duur de de ovatie, die de leden van „De Nederlandse Opera'" na de opvoe ring van Bizet's Carmen, waarmede het operaseizoen in de hoofdstad yerd ingeleid, mochten ontvangen. In het bijzonder gold het applaus de dirigent P. Palla en de regisseur Hans Busch. HET NIEUWSTE MODESNUFJE uit Amerika toont U deze foto. Een zeer goede radio, die door de dames als handtasje gedragen kan worden. En zij kreeg je kunt het wel raden een pop met vlechten MARJOLIJNTJE een gende twinkeling in zijn meisje van vijf jaar. ogen. stond met haar neusje Eerst talmde ze nog een platgedrukt tegen het beetje, maar dan sloeg ze raam verlangend uit te twee armen om zijn hals zien of haar Vader. Moe- en gaf hem een stevige der en de nieuwe oom er pakkerd: „Ik ben zo blij nog niet aankwamen. dat u gekomen bent. Oom Oom Rick. haar moeders Rick jongste broer, was zee- Het was een heerlijke officier, nu een maand met dag verder en toen het verlof en zou ook een half acht was. had Marjo- week bij hen komen lo- lijntje nog helemaal geen geren. zin om naar bed te gaan. Marjolijntje had hem maar (ik zal jullie maar nog nooit, gezien, alleen gauw vertellen ze was toen ze heel klein was. toch al een half uur te maar daar kon ze zich laat) ze ging toch als een niets meer van herinneren lief meisje wel te rusten Ze stond te popelen van zeggen, ongeduld, wachten duurde „Kom, dan zal ik voor ook zo vréselijk lang. Ein- paard spelen en Je mee deltjk daar was de auto. naar bed brengen", zei Marjolijntje holde naar de Oom Rick. voordeur en viel zo par- Dat was een feest, dat does in haar moeders ar- begrijpen jullie natuur- men. „Dag meisje, hebben lijk wel we je lang laten wachten, Zo togen Vader, juffertje ongeduld?" „Zo. zo, is dat nu Mar jolijntje. wat ben jij groot geworden, ik zou je haast niet meer kennen!" hoor de ze zeggen. .7 TT" opeten! Moe der en Oom Rick met Marjolijntje op zijn rug naar boven. Wat oom Rick hoorde DE VOLGENDE OCH- lk zal je niet XEND was ze alweer vroeg beneden. „Slaapt Oom Rick nog ZE WAS EERST erg Mammie?" vroeg Marjo- verlegen hoor. zo'n nieuwe lijntje voorzichtig. Haar oom. die ze nog nooit ge- Moeder lachte: „Ik geloof, zien had. Hij zag er wel dat Oom Rick je hartje ge- leuk uit en zo jong, dacht stolen heeft, hè meisje?" Marjolijnije. „Zeg peuter „Wat betekent dat. mam?" zou je me niet eens een „Dat betekent, dat jij erg zoen geven, ik zal je niet veel van je oom houdt." opeten hoor", zei haar „O ja, Ik hou vreselijk jonge oom met een ondeu- veel van hem." „Zo, zo, dat hoor ik nu eens net" hoorde ze haar Oom. die plotse ling in de deur verscheen, met een jolige stem zeg gen. „Ik vind, dat ik eerst maar eens in mijn koffer moest gaan kijken of er nog iets voor deze kleine meid in zit." Heus Oom Rick?" Vrolijk huppelde ze achter hem aan. Met haar neus boven op de koffer wachtte ze met spanning wat er wel te voorschijn zou komen. TANTE A NS, heus, nl uren, nee dagen heb Ik zitten piekeren en ik kan toch nwor geen verhaal bedenken. O ja, ik weet er genoeg van honden en cow-boys en Indianen en ook van Lotje, die Leent ie leerde lopen. Maar dat weten ze allemaal. Het Is zo moeilijk om iets nieuws te bedenken. Wot dacht U van het mannetje in de maan? Werkelijk, 't Is een echt leuk kereltje. Ik denk, dat het wel wat wordtI (Jullie weten, verhalen insturen vóór 15 September.) Oom Rick haalde met een gewichtig gezicht een grote doos uit de koffer, ,Hier peuter, dat is voor jou." Oh, zei Marjolijntje ademloos. Heel voorzichtig pakte ze het uit en wat was het jullie raden het vast weleen prach tige pop met lange vlech ten en ze kon slapen cn mama zeggen. Ze vloog haar oom om de hals: „Oom Ricky, wat een mooie pop, dank u wel hoor." Verrukt liet ze hem aan haar Moeder zien. „O. wat een beeldige pop, ik vind. dat oom Rick je veel te veel ver went hoor", zei haar Moe der lachend. Maar dat kon Marjolijn tje niet veel schelen of ze Hier krijgt Marjolijntje haar pop. verwend werd of niet, zU had haar pop. Wat Marjolijntje nog meer met haar oom be leefde, vertel ik jullie vol gende week. EN NU DE PUZZLES Marjolijntje ontmoet haar Oom voor hef eerst. In het briefje, dat Tom- mie aan Hans schreef, stond: Hans, neem de bal jok mee. Tommie. Er waren enkele nicht jes en neefjes, die voor paling het woord vis ge- schreven hadden. Dat moet zijn aal. Als jullie een mi nuutje langqr hadden na gedacht. was dit foutje vast niet gemaakt. Een volgende keer dus beter oppassen voor de kleine geniepigheden. Een pluimpje voor Ba rend v. d. Brink, die weer een reusachtige leuke te kening van zijn oplossing maakte. Jammer genoeg slokt Marjolijntje deze week alle plaats voor te keningen op, maar een volgende keer kom iij weer aan de beurt Barend. P. van Ree uit A. Schrijf jij bij een volgende brief je naam voluit Piet je? Dat staat veel gezel liger. Hennie Schoot uit W. bij D en G. van Royen uit B. (Gétje, vertel me ook eens gauw hoe je heet?) won nen deze week een prijs. Hieronder volgen een paar namen van meisjes en jongens. Door de let ters wat te verdraaien kan je de jongens- of meisjes naam in een bloemennaam veranderen. Tot 15 September kun nen de oplossingen opge zonden worden naar de redactie van Krabbeltjes en Babbeltjes. Vergeet niet, je leeftijd te vermel den en je naam voluit te schrijven. Joost Veil Toos Kros Rika ten Jaafs Cas ten Rhyn Bob Termole Ries Dorpord TANTE AN3 Bonden van gepensioneer den verzoeken 0111 toeslag De Alg. Ned. Bond van Gepen sioneerden en de Bond van Gepen sioneerden der Ned. Spoor- en Tram wegen hebben een tweetal adressen doen toekomen aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin te ken nen gegeven wordt dat het ontwerp van wet tot wijziging van de pen sioenwet 1922 in voorbereiding zou zijn, maar dat het zeker wel voor jaar 1948 zal. worden eer de ver hoogde pensioen-bedragen kunnen worden uitbetaald. Voorts dat. om trent een wijziging der pensioenwet 1925 voor de gepensioneerden der Ned. Spoorwegen nog niets bekend is. Verzocht wordt een redelijke toe slag voor 1947, uit te betalen om streeks October 1947. Na wijziging der pensioenwetten 1922 en 1925 wordt daarnaast stichting van een z.g. egalisatiefonds noodzakelijk ge acht, waaruit hij stijging der index cijfers voor levensonderhoud een toeslag zal kunnen worden verleend boven een dan geldend grondpen- sioen, dat ongetwijfeld zal blijven. De bonden \erzoeken in de gelegen heid to worden gesteld het een en ander te komen bespreken. Van 11-30 September heeft ln Ve netië een Internationaal muziekfestival plaats waaraan ook Nederland deel neemt. FEUILLETON prnrminiiiHcijiriiimiimiiiiiinmimjinnnii door j M. J. LÈRMONTOF I Vertaling J. A. Ages een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla" „Maar waarom had haar willen ontvoeren? het hoofd in de handen verzonken. Kazbitaj maar ik zag geen een traan in zyn oogharen glinsteren; of h\j niet we- „Myn Hemel! Deze Circassiërs nen kon of dat hij zjjn aandoening zijn beruchte dieven; alles wat bin- kon verbergen, ik weet het niet; nen hun bereik komt stelen zij, zelfs wat myzelf betreft, ik heb nimmer nog als het volkomen waardeloos zo iets aangrijpends meegemaakt, zou zyn. Zo ls het nu eenmaal en Tegen de ochtend hield haar deli- bovendien had hij al lange tijd een rium op; een uur lang bleef zy roer oogje op haar gehad.' „En Bèla stierf toch?" „Inderdaad; zjj had een lange doodsstrijd; ook wy waren ten slot- loos en bleek liggen, zozeer ver zwakt, dat het nauwelijks meer te zien was of zy nog adem haalde; toen klaarde zy op en begon te te afgemat. Ongeveer om tien uur spreken. Waarover denkt wel, in de avond kwam zij bji; wy zaten dat zij het had? Voorwaar, het wa- bjj haar aan het bed: zodra ze de ren gedachten, die alleen over een ogen opsloeg begon zij om Petsjorin stervende komen. Zij sprak haar be te roepen. ",Ik ben hier, mjjn dja- netska i®)", zei hji. haar hand ne- zorgheid uit. dat zij geen Christen vras en dat daarom nimmer de ziel mend. „Ik zal sterven," sprak zij van Gregory Alexandrowitsj zou zacht. Wji trachtten haar te troos- ontmoeten en dat dan een andere ten en zeiden, dat de dokter ons vrouw zyn gezellin in het Paradys verzekerd had haar volkomen te zou zijn. Ik dacht er over haar nog genezen. Zij schudde het hoofd en de sacramenten toe te dienen, voor wendde zich zan ons af, naar de muur. Zji wilde niet sterven! zij sterven zou. Ik stelde het haar voor; besluiteloos zag zij mij aan Des nachts begon zij te ijlen; haar en lange tijd sprak zy geen woord; hoofd gloeide; telkens ging een sid- dering van koorts over haar gehele lichaam; zy sprak onsamenhangen de woorden over haar vader en haar broeder: zy verlangde naar de heuvels en wilde weer thuis zyn... toen had zij het ook over Petsjorin; zy noemde hem met vele tedere na men en verweet hem onophoudelijk, dat hij niet genoeg hield van zyn djanetsjka. toen zei ze eindelyk te willen ster ven in het geloof, waarmee zy ge boren was. Zo ging de dag voorbij. Hoe zeer zii in die tyd veranderde: haar was bleke wangen vielen in, haar ogen werden groter en groter, haar lip pen gloeiden. Zy zei zich te gevoe len als lag er een wit heet stuk yzer in haar borst. De nacht viel; wy deden geen ooe* Hy luisterde zwijgend naar haar dicht en verlieten haar bed niet. Zij leed nu verschrikkelijk en kreunde; zodra de pyn even week spande zij zich in om Gregory Alexandrowitsj te verzekeren, dat zy zich veel be ter voelde en zei hem dan, dat hy moest gaan slapen. Zy kuste dan zijn hand en liet die niet meer los." Voor de ochtend aanbrak zette de doodsstrijd in; zii begon te woelen. Het verband raakte los en de wond bloedde opnieuw. Wij verbonden haar weer en een ogenblik werd zy rustig. Zij vroeg Petsjorin haar te kussen. Hy knielde by het bed. richtte haai* hoofd van het kussen op en bracht zijn lippen op haar mond, die nu verkilde; zij sloeg haar bevende armen om zfln hals als wilde zy met deze omhelzing haar ziel aan hem overgeven. Neen, het was goed. dat zy stierf. Wat zou er van haar geworden zyn, wanneer Gregory Alexandrowitsj haar verlaten had7 En dat zou vroeg of laat toch gebeurd zyn. Lange tyd is zy die volgende dag rustig geweest en gehoorzaam wat de kwellingen van de dokter betrof, die haar telkens met warme omsla gen voorzag en haar drankjes toe diende. „Hemelse goedheid," zei ik tegen hem. „Waarom dit alles, ter- w-yi jezelf zei. dat zij zeker ster ven zou." „Dan nog. Maxime Maxi- mowitsj," antwoordde hij, „is dit beter voor een gerust geweten." Ja zeker, wat voor een geweten! In de namiddag kreeg zij dorst, wy openden de vensters, maar bui ten was het nog warmer; wy zetten bakken met ys naast het bed. maar het had alles geen zin. Ik wist, dat dit ondraagbaar verlan gen naar drinken het begin van het naderende einde was. Ik vertelde dat aan Petsjorin. „Water, water!' riep zy met hese stem en zy richtte zich op. 19) Kauk. dialect voor „lieveling". (Wordt vervolgd) K.N.S.M.: Titus 1/9 de Azoren ge passeerd; Deo Duce 2/9 Te Gothen burg; He. mes 1/9 te La Guaira; So crates 2/9 van Rio de Janeiro naar Victoria; Svolder 2/9 van Lissabon naar Trinidad; Ariadne 2/9 van Se ville naar Amsterdam; Tiberius 2 9 van Barcelona naar Malaga; Roelf 2/9 van Bilbao naar Bordeaux. Nederland: Tarakan 29/8 van Ma kassar naar Bima; Oranje 2/9 te Sin gapore; Poelau Laut 1/9 te Dongga- la; Radja 1/9 van Boac naar Legas- pi; Robert Fruin 1/9 van Batavia naar Colombo; Bengkalis 30/8 te Amsterdam. K.P.M.: Heden geen berichten. Oceaan: Polyphemus 2/9 van IJmuiden naar Batavia. K.H.L.: Rijnland (thuisreis) 2/9 te Rio de Janeiro; Salland (uitreis) 2/9 te Rio de Janeiro. Holl. Afrika lijnen: Heden geen berichten. Vmke en Co.: Aalsum Vlissingen gepasseerd op weg van R'dam naar Antwerpen; Hilversum 2/9 van Huelva naar Amsterdam; Rossum 2/9 aangekomen te Sundsvall. Aangekomen zeeschepen te Zaan dam. 2/9 Zw. Venern van Hernosand met hout. Vertrokken zeeschepen van Zaan dam: 2/9 Ned. Zwaantina naar Til burg. ledig. Aangekomen zeeschepen te IJmui den: 2/9 Ned. Zaanstroom van Lon den, bijladen. Vertrokken zeeschepen van IJmui den: 2/9 Deen Hendsholm naar Em- den ledig; Ned. Oostmavsum (ex Je roen Bosch) naar Hampton Roads, ledig. Aangekomen zeeschepen te Am sterdam: Zw. Norden van Helsing- borg met stukg.; Ned. Pieter Florisz van Den Helder; Ned. Abraham v. d. Hulst van Den Helder; Eng. Egret van Liverpool met stukg.; 3/9 Ned. Herengracht van Mantylito met hout; Ned. Nezo van Gefle met hout; Ned. Duurswold van Londen ledig. Vertrokken zeeschepen van Am sterdam: Eng. Goldfinch naar Lon den met stukg.; Ned. Deni naar Rot terdam ledig; Noor Luna naar Ber gen met stukg Eng. Durward naar Rotterdam met stukg Ned. Patria naar Hull met stukg.; Deen Belgien naar Emden ledig; Ned. June naar Holtenau ledig; Ned. Eemstroom naar Londen met stukgNed. Ponto naar Rotterdam ledig. Laatste positie Ned. schepen* Corilla. 31/8 van Miri te Singapore; Macome, 31/8 van Balik Papan te Singapore, Tjipondok. 30/8 van Dur ban te Singapore: Abbedijk, 2'9 van New Orleans te Havana; Alcinous, 1/9 van Montreal te Port Swetten- ham; Zaandijk, 31/8 van New York te Philadelphia; Eemdijk 30/8 van Houston te Galveston; Keilehaven, AntwerpenDakar. 2/9 in Golf van Biscaye; Noorman, wordt 5/9 ca. 2 uur van New York aan de Hoek van Holl. verwacht. Tekort aan metaal bewerkers Rectificatie In ons artikel over „Schreeuwend tekort aan geschoolde metaalbewer kers" is een storende fout blijven staan Er stond: „Hoe lost ons blad dit probleem op?" Hopelijk zal geen onzer lezers ons daardoor van hovaardij betichten. Wij pretenderen natuurlijk niet deze enorme moeilijkheid met een artikel te kunnen oplossen Het aangehaalde zinnetje had dan ook moeten luiden* „Hoe lost ons land dit probleem op?" DONDERDAG 4 SEPT. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Willem Pyper herdenking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. antwoordt. 20.00 Nieuws. 20.15 Om- roepork. 21.15 Grieg-liederen. 21.50 Dr. Soholten, lezing. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Lichte muz. HILVERSUM II: 19.00 En nu naar bed. 19.05 Bernard person. 19.15 Aeolian Sextet. 19.45 Bridge drives. 20 00 Nieuws. 20.15 Muset te ork. 20.40 Luisterspel: Cadeau tjes voor de dochter. 21.15 Radio Philh. ork. 22.15 Hoe was Uw va cantie? 22.50 Love-songs. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.pl. VRIJDAG 5 SEPT. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 10.15 Boek der boeken. 10.40 Haags mat rozen koor. 11.00 Voor de zieken. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Cello en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gr.pl. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Harm.muz. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Neuws 13.15 Welk boek? '3.20 Zu -Am. Volksmuziek. 14.00 Piano. 14.20 Koorzang. 15.00 Omr. kamerork. 16.30 Voor de jeugd. 16 45 Gr.pl. j7 45 Wat het buiten band leest. 16 00 Silvester trio. 18.30 Progr. v. d. Nerl. Strijdkrachten. HILVERSUM II: '8 00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Lichte morgenklanken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de zieken. 11.05 Jussi Bjorling. 11.15 Voor de vrouw. 12 00 Gram. PI. 12.30 Weer- praatje. 12.32 Sport. 12.37 Skymas- ters. 13.15 Gershwin muz. 13.45 Queen's Hall ork. 14.00 Kookkunst. 14 20 Brahms. 15.10 Dr. p. H. Rit* ter over Ned. Dichters. 15.30 Roe meense Herdersvvyzen. 16.00 Be kende ouvertures. 16.30 Voor de jeugd 1700 Miller sextet. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws, 18.15 Vara feliciteert. 18.20 Ensem ble ..Barcarole". 18.45 Sllvestrl kwartet. Ingezonden mededeling TUIN KALEN DER DONDERDAG J SEPTEMBER. Wanneer aalbessenstruiken in de zo mer hun bladeren laten vallen en reeds in Augustus kaal slaan, kan dat verschillende oorzaken hebben* Hef kon o.a, een gevolg zijn van aantasting door de bladvalziekte Deze ziekte wordt veroorzaakt door, een zwamMen bestrijdt ze door di rect na de bloei en na het plukken te spuiten met een oplossing van Bordeaust Pap. Indi de randen der, bladeren ïeeds vroeg in de zomer, geel worden en daarna verdorren en de bladeren ook vroegtijdig afval len kan de aalbessenstrulk lijden aan de z.g. randjusziekte. Deze ziekte kan een gevolg zijn van rebrelc aan kali. Er zal dan een exira kalibemes ting moeten worden toegediend. S. L*

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3