ADVERTS T, NI COLAAS-PRIJSVRAAG KROES KROES 4 Avicultura Waar deed Sinterklaas-Splintertje zijn inkopen? St. Nicoiaas Prijsvraag der Zeldzaam.... is onze sortering lederwaren 1877 1947 'a Openings- en Sluitingstijden DE VADER DE ZOON Het Brillenhuis Coen Uding Fa. RAMSELAAR en N.V. VROOM DREESMANN VERGADERING Vreugde voor de kinderen Zaterdag 29 Nov, BRANDPUNTEN r#*** r Zuiver wol'jQ En Splintertje had een zeer vreemde droom. Om zijn grote teen zat een touwtje, waaraan hard werd getrokken. Hij kroop uit zijn bed. dat op het platte dak van het ..Dagblad voor Amersfoort"-gebouw stond. Splintertje loerde over de dakrand en zag Sinterklaas staan. ..Hebt U aan het touwtje getrok ken?" vroeg hij boos. ..Ja", zei Sin terklaas. „Doe me nou 's een lol en help me uit de brand." „Daar is de brandweer voor", meende Splintertje. ..Dat hebt U van de week in het Dagblad kun nen lezen." „Nou geen flauwsies. jochie." ver zocht Sinterklaas. „Ik heb iemand nodig, die inkopen voor me wil doen." „Hij haalde een rol closetpapier onder zijn mijter vandaan en rolde deze gedeeltelijk uit. „Kijk," wees hij. „Hier staat alles wat ik hebben moet op geschreven env „Ho maar. Sinterklaas." zei Splin tertje. „Ik weet het nu wel. O.K. Dat klusje zal ik wel eens even voor U opknappen." „Ja, maar." ratelde de oude man verder. „Luister nou 's even Plotseling liet de maan zich val len, omdat hij in het gezicht van de Sint een goeie bekende dacht te herkennen. Maar deze was er zo van geschrokken, dat hij zonder het te weten het wereldrecord flauw vallen sloeg. Splintertje dekte de oude man ïjnoederliik toe. legde de baard netjes over het laken, greep staf en mijter en nam plaats in zijn hélicoptère. die naast het bed ge stald stond, wuifde naar de zon. die gauw de plaats van de maan had ingenomen en landde veilig op de Snouckaertlaan. De mensen keken erg naar hem. „Kijk," zei er een. „daar gaat Sinterpiet Of zou het Zwarte Klaas zijn?" Splintertje lette er niet op. holde naar een der bankgebouwen in de buurt, liet dit springen en begaf zich met het geld naar de binnenstad. In een étalage blinkerden en glansden glaswerk.' aardewerk, rooktafels en allerlei andere spul len. Dat lijkt wel een speciaalzaak in luxe- en huish. artikelen (1). „Wordt wakker, het zonnetje is al op", toeterde Splintertje in het oortje van het winkelmeisje, dat op de toonbank lag te slapen „Rooktafels in alle maten en prij zen", mompelde de schone slaapster en ze draaide zich nog eens behaag lijk om. Op de mooiste tafel legde Splintertje een briefje „gereserveerd voor Sinterklaas",^ waarna hij weer de straat opliep. Iets verder in de winkel (2) naast een lunchroom stond een maneer achter de toonbank zijn lippen te verven „Hoeveel kost die verfdoos, mijnheer." vroeg Splintertje. „Ik weet het niet", zei de be diende. „Ik ben niet van de prijs- beheersing." „Schrijf het dan maar op de rekening van Sinterklaas", vond Splintertje on hij stapte met zijn tweede aankoop de deur uit. Even verder stonden tientallen mensen in hun voeten te klappen voor een winkel, die aankondigde, dat Sinterklaas op 5 December hier eigenhandig zijn lekke band zou komen plakken, ter gelegenheid waarvan elke eerste bezoeker gratis een paar van die prachtige leren wanten zou krijgen, die in de éta lage lagen (3). Voorbij een winkel, waarin de overhemden, om geen spelbreker te zijn. ook maar op hun manchetten waren gaan staan (4) en een rood stoplicht, wandelde Splintertje over het grote plein, waar een agent wanhopige pogin gen deed. snel achter een fietser aan te lopen, die door het stoplicht was gereden Langs het water ston den de kale bomen net te doen of ze elkaar niet zagen. Hij merkte, dat hij meer naar het Zuiden kwam. want plotseling be gon hij te zweten. Gelukkig zag hij een winkel, waar mooie fietsen werden verkocht (51 en enkele mi nuten later zag hetzelfde plein onze held weer terug, maar nu op een füesopee. Loerend op zijn closet rol deed Splintertje meteen rechts af. „Wegens werkzaamheden ver koop tijdelijk overzijde", stond oo een winkel te lezen „Dan zal ik daar (6) maar eens een radiotafel gaan kopen", schreeuwde hij teeen zichzelf, zodat alle mensen hem een dubbeltje wilden geven en zeiden* Arme jongen, zo oud en nu al doof". De fiets was hem toch te lastig in deze drukke straat en daarom gaf hij het ding in een boekwinkel (7) aan dezelfde kant van de straat aan een mijnheer, die een bordje op de buik droeg met de woorden: „Sinterklaas Kapoentje, geef me een fietsje in mijn schoentje". Toen Splintertje ook nog de ju welierszaak er vlak tegenover (8) had bezocht, die het devies „Geef iets goeds" voerde en twee uur lang ongelovig had stilgestaan voor een étalage, waarin „Suiker zonder bon" werd aangekondigd, tot hij tenslotte ontdekte, dat die extra zoetigheid in het diepbevroren fruit te vinden was (9ging hij even naar een zaak aan de overkant, waar een Franse heer Necobo-con- structiedozen stond uit te delen aan alle getrouwde mannen boven de vijftig jaar (10». Eigenlijk begon de hele zaak Splintertje allang te vervelen, maar hij wist dat hij. zolang de droom voortduurde, zou moeten doorgaan. Met weemoed dacht hij aan zijn warme bed. waarin Sinterklaas nu op één oor lag. Veel tijd voor zwaarmoedigheid had hij echter niet. want meteen was hij al weer bij de winkel, waarin Sinterklaas eigenluk deze dagen voor het grote feest thuis hoorde 111». „Nu eerst maar eens deze zijstraat in", dacht Splintertje De closetrol was inmiddels al een heel eind af gerold en vormde een viezig, mod derig lint. waarvan veel mensen stiekem al een stukje hadden afge scheurd. Even de sportzaak (12) binnengewipt, dan die schilderijen- zaak (13) Langs epn grachtie. waar een havik zijn tanden met Vim zat te poetsen en linksaf over de brug liep de dromer naar een bekende speelgoedzaak (14). Kinderwagens waren er ook te kust en te keur te krijgen. Gauw deed Splintertje zijn inkopen. „Appelen, appelen." schreeuwde een ventje op een klein marktplein waarover Snlintertie naar de druk ke straat terug wandelde. Aan de voet van de grote kerk speelden een paar oude mannetjes krijgertje en een vrouwtje balde er met zes ballen tegen de grauwe stenen muur Vijf tandeloze vriendinnetjes stonden bewonderend toe te kijken. Zo kwam Splintertje weer terug in het barnen van het verkeer in de hoofdstraat. Dwars door de hollen de en dravende menigte wrong Snlintertie zich naar de overkant „Kijk eens. wat een tassen". (15) zei hij tegen ziin ogen. die gewillig keken „en wat verkopen ze hier naast een nrachtig^ bureaux" (16) Fluks deed hij zijn bestellingen, waaronder een zending prachtig briefpapier en drentelde weer de straat op. ..Wilt U zich met mij verloven?" zeurde een meisje van onverdacht allooi. „Mot of zonder ring?" informeer de Splintertje voorzichtig „Met na tuurlijk". deed het kind veront waardigd. „Dan is het goed", meen de hij. „Laten we daar aan de ovei- kant onze ringen maar bestellen" (17). „Een goed advies is ook goud waard", zei de man in de goud- en zilverwinkel. „Da's waar. wat dunkt U van onze verloving?" vroeg Splintertje. ..Nul komma nul", fluis terde de verkoper „Ongetwijfeld, hoewel ik het niet met U eens ben" oordeelde de jonge verloofde. „Kom meid". En samen togen ze de straat weer op. „Nieuwe schoentjes horen aan de voeten van een pas verloofd meis je". declameerde het kind. „Ken je dat spreekwoord?" ..En of", verzekerde Splintertje vertederd. „Kijk daar eens. Zeven tig jaar bestaat die schoenenzaak al (18). Als jij daar nu eens een paar schoenen ging kopen, dan loop ik vast verder." „Adieu, geliefde", croonde het kind en op de tonen van het caril lon swingde ze naar binnen. Splintcrtie was dolgelukkig dat hij het wicht kwijt was. Per slot van rekening vond hij. had je als knecht van Sinterklaas een stand op te houden. Op zijn closetrol kijkend ontdekte hij. dat er nog constructor, bouwdozen on het programma ston den. die gelukkig in een grote zaak dichtbij (19) te krijgen waren „Wie voor een gulden besteedt mag raden naar de hoeveelheid vis" (201. las Splintertje ergens. „Dat doe ik'', dacht Splintertje, „want ik kan goed raden Win ik niet elke week het miniatuur-mysterie?" Splintertje wandelde weer gauw de winkel uit en liep in de richting van het drukke plein dat hii uren geleden had gepasseerd. In de vol gende zaal (21) stond een aardige man. die p»astic mantels verkocht Bent U dezelfde Splintertje waar van ik net in de krant las. dat hij op een speurtocht van 3000 km is", in formeerde de plastic-winkelman cy nisch „Ssssst. stil dan toch", zei Snlintertje kwaad. „Maak me niet wakker want eerst moet ik Sinter klaas helpen. Daantje. baron Adriaan en Plukkie Buksjek moeten maar even wachten, hoor". „O", zei de man en ontzag klonk in ziin stem. Beladen met plasticmantels stapte Splintertje de zaak weer uit. Alle dames die hem zagen holden achter hem aan om er eentje te stelen (een mantel». Hijgend rende Splintertje de drukke straat uit. dwars over het plein met de stoplichten om zich achter de Kei te gaan verstoppen. Maar een man met een kaal hoofd, gekleed in een witte slagersjas. sleurde hem naar binnen „Tast toe. 't is van mij" zei hij. terwijl hij Splintertje 'een schaal croquetjes voorzette <22). Door het grote éta- lagcraam kon hij juist in een andere uitstalkast kijken waar dc dames- portemonnaies lagen, die Splintertje juist moest hebben (23). Ziin inkopen had hij daar gauw gedaan en nadat hij aan de verkoper had gevraagd waar het Sportfond, senbad was. begaf hij zich snel in die richting. Zijn zware vracht belem merde hem het lopen en daarom ver- stoote hij alles zolang in een bad hokje van het overdekte bad en liep weer naar buiten. „Juist, hier in de buurt moet ik zijn" dacht hij. toen hij zag dat de V-lijn van de stadsbus door de straat liep. welke hij was in geslagen Voor een winkel, boorde vol huishoudelijke artikelen, hield hij stil <24». Ook schaalden lapen er en allerlei andere nuttige .dingen, gereedschappen enz. Toen hij een en ander had gekocht, schaatste Splin tertje vlug de Lange straat uit. Mooie krullen beschreef hij op het gladde asphaltdek en alle mensen riepen: „Leve Splintertje. kiest Splintertje, leest Splintertje en het Dagblad voor Amersfoort". Op dë weg naar Arnhem zocht hij naar nummer 43. Op een apart clo- setbr'^fie bad Sinterklaas geschre ven dat hij daar absoluut handwar- morp moest kopen (25). Hij had zijn doorlopers inmiddels verwisseld voor schoon rijders en huppelend, dansend en draaiend be landde hij op de weg naar Leusden. waar in een brillenhuis (26) ook gouden en zilveren voorwerpen wer den verkocht Teuglopend in de richting van de stad. stak hij het plem over om in een winkel, waar het zoontje van Sinterklaas als maar met zijn hoofd je stond te knikken, wat parfum te kopen (27). Midden op het plein kwam zijn hèlicoptère aanlopen ..Flauwe knul", zei deze. „om me zo op de Snouckaertlaan te laten staan. Vooruit stap in. ik vlieg je wel ver der". Razend snel steeg het ding en verdween in de richting Utrecht, maar Splintertje liet hem gauw landen, want vlak bij een spoorweg overgang zag hij een grote kunst handel. waar hij echte Franse bijou terieën hoopte te kunnen kopen (28). Gelukkig slaagde hij en nadat hij nog even langs deze brede verkeersweg naar boven was gegaan, waar in een andere kunsthandel sierlijke voor werpen te koop lagen (29). gaf hij zijn hélicoptère opdracht hem weer naar het „Dagblad voor Amers foort" te brengen. Maar het ding was eigenwijs en vloog over de voet brug naar de „geïsoleerde wijk". Alle mensen hadden daar een stukje isolatieband om de arm, waarop te lezen stond: S.O S„ wat betekende „Sonder Ons? Stcrreve". „Nog maar even verder", zei Splintertje tegen zijn hefschroefvliegtuig. „want als ik die ene meneer erbij haal (30) krijg ik schooltassen van prima leer. En dan moeten we terug naar die ijzerhandel (31). En dan koop ik daar bij die woninginrichting (32) nog even een kapstok voor mezelf". Grommend en brommend deed de hélicoptère zijn werk. „Gelukkig terug", dacht Splinter tje en hij dacht aan zijn warme bed. Maar of de machine nu een sikke neurige bui.had. of het commando niet goed had verstaan, wie zal het zeggen? Een feit was dat Splintertje plotseling weer voor de winkel stond, waar hij aan het begin van zijn reis overhemden had gekocht. Er stond een jongetje voor. die Splintertie aan z'n mouw trok en riep: ..Pappa, pappa, speelgoed, speelgoed". Het wicht van de ver loving stond naast hem en glimlach te gelukkig. In een zaak met prach tige lederwaren en heel veel speel goed (33» kocht hij een tol voor het joch en in een nieuwe winkel er vlak bij (341 een mooie serveertafel voor zijn jonge vrouwtje. „Bont manteltje. bontmanteltje een twee drie. ik wil je hebben als ik je zie", zong het meisje en zij liet haar gou den ring. die zij nu aan haar rech terhand droeg, in de zon flonkeren. „Vooruit dan maar", dacht Splin tertje bedroefd en hii nam het stel mee naar een zijstraat, waar een bontzaak was (35). Toen verscheen plotseling de maan weer en alle mensen, auto's, fietsen, honden en katten waren plotseling verdwenen. Ook het meisje en het jongetje, de bontmantel en de verlovingsring. De closetrol hinf verward over zijn schouders. De maan. die met velpon weer geplakt was. nam het ene eind in zijn mond. Splintertje Dam het andere en werd zo weer op het plat- tedak van het krantengebouw ge slingerd. Sinterklaas was net bezig wakker te worden. Solintertje k>*oop in z'n bed maar de closetrol zat hem in de weg. Hij worstelde en vocht, maar het papier wikkelde zich om hem heen. „Zóu je niet eens wakker worden", zei Danntjes stem naast hem. „Je laken zit helemaal om je heen". „Ja. Sinterklaas", zei Splintertje. Hebt U SPLINTERTJE op zijn inkooptocht kunnen volgen? Als U toch nog moeilijkheden hebt, kijkt U dan alle Amersfoortse advertenties in deze krant eens na. U hebt dan een reuze wegwijzer. De oplossingen moeten als volgt ingevuld worden i. naam adres 2 3cnz* en dienen vóór 5 December in het bezit te zijn van onze administratie: SNOUCKAERT LAAN 7. Op de enveloppe vermelden: St. Nicolaasprijsvraag. En nu aan de slag en win cén der volgende prijzen: 1 waardebon ad 15. 1 waardebon ad 10. 3 waardebonnen ad 5. 4 waardebonnen ad 2.50 en 5 boekjes Avonturen Kapitein Rob. De waardebonnen zijn te besteden bij adverteerders in deze krant. vanof Schooltassen f 11.50 f 3.95 Bagagetassen f 12.65 Sportriemen f 1,65 Sigareltenélui's f 2,13 Sigarenkokers f 4,90 Vulpenélui's f 1,47 Etui's met kam f 1,33 Élui's mei schaar f 2,89 IN DAMESPORTEMONNAIES hebben we keus uit meer don 50 soorten HERENPORTEMONNAIES vanaf f 3.75 Heus bij FAHNER ...aakl U keus! lederhandel - Arnhemsestraat 18 - Telefoon 15310 t m ST. NICOLAAS etaleren wij in beide etalages SPECIAAL LEDERWAREN Geen mens werd ooit bedrogen Met UDING's bril voor ogen In GOLDEN cn ZILVEREN i ST. NICOLAAS-CADEAUX hebben wij een grote sortering LEUSDER'.VEG 10 wij herdenken de oprichting van onze zaak maandag 1 december. dan even de tijd voor een, dankbare terugblik, die de kracht geeft tot een moedig voor waarts. clientele u onze oprechte dank gelegenheid tot een handdruk van 2.30 tot 3.30, voor vakgenoten, van 3.30 tot 6 uur, voor clientele en belangstellenden. Langestraat 78 Tel. 6252 LANGESTRAAT 91 TELEFOON 4509 SOESTERWEG 23 FILIAAL Wij hebben een prachtsortering ST. NICOLAAS- CADEAUX aangekregen Komt U eens kijken HONDENSPORT HENGELSPORT DUIVENSPORT TROPISCHE VIS Kortom te veel om op te noemen Iedere koper van minstens f 1,mag raden hoeveel vis er in ons aquarium zit De winnaar(es) krijgt op 5 December een prachtcadeau thuisbezorgd in de St. Nicolaas-week van onderstaande zaken zijn als volgt Van Maandag 1 December t/m Vrijdag 5 Decem ber van 9 UUR v.m. tot 6 UUR n.m. Zaterdag 6 December van 1.30 tot 6 uur. Dus MAANDAGMORGEN GEOPEND en ZATER DAGMORGEN GESLOTEN. van de Verzekerden aange sloten bij het Alg. Mij. Zie kenfonds Amersfoort en Om streken. voor Hoevelaken cn omgeving. HEDENAVOND VRIJDAG 28 NOV. 1947 's avonds 8 uur, In Hotel J. M. FONTEIN, Rijksstraatweg B. 10. Agenda: Opneming van Ver zekerden in het Bestuur van het Alg. Mij. Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken. CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY Met ingang van 30 Nov. wor den de diensten gehouden in de Rijks H.B.S. Thobecke- plein 1. De Amersfoortse Speeltuin Centrale organiseert EEN SPELDJES DAG. Amersfoortse burgerij, steunt dit nuttige en prachtige werk. TE R.OOP GEVRAAGD Kleermakers naaimachine, ook te ruilen tegen gewone trapnaaimachine. Adres: St. Anfridusstraat 18 (2x bel len). 3430 TE KOOP AANGhBODfc.N Wegens overcompleet te koop: een zo goed als nieu we onafbrandbare haard. Tc zien na 6 uur. Molenweg 37. Voorthuizen. 3425 Te koop: mantelkacheltje (compl.) met pijp 24.-; viool met kist en stok .com pleet, 28.-. Soesterweg 391 3433 Te koop: glazen theewa gen: rooktafel (koperen blad»; zilvervosbont; da meshoeden; blauwe dames- wintermantel; armbandhor loge heren nieuw; Reming- ton schrijfmachine. 7; En gels herenrijwicl, chroom uitvoering. Te bez Borger- laan 11. 3432 l O de langere rok de nautoere taille de bredere heuplijn O de smallere schouder

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4