Een foxtrot kan gracieus en stijlvol zijn r 2 Sportiviteit vereist Noteert LJ even (Amersfoort verliest stedenontmoeting van Utrecht Den Doolaard over Walcheren en het verjaagde water Uitverkoop Subsidie voor het borgstellingsfonds INTEKENBILJET Dinsdag 13 Januari 1948 s en je hoofd tussen twee lichamen door moet steken om een glimp van de dansvloer op te vangen, zou dat je lust tot kijkeg gauw bene men. De paren die over de vloer schonen te zweven houden ons ech ter geboeid. Stijl, gratie en distinc tie vormen het richtsnoer voor deze dansers. De techniek is belangrijk, want zij bepaalt voor een deel de beheersing van de sttil. Voor een groot deel komt deze echter op f Met de Amersfoortse Bond van Amateur-dan sers op het gladde par ket in Zivolle VJ rekening van een aangeboren gave tot soepel bewegen. ..We letten daarom haast nog meer op de stijl dan od de tech niek". vertelt de heer Kamperman ons. terwijl hii onafgebroken de zich gracieus bewegende paren blijft volgen. De onzen brengen het er niet slecht af. al raakt er wel eens een paar uit de maat. Als ie gramofoonmuziek gewend ben" is het lastig om op piano-muziek te dansen. De vele starende ogen brengen de mensen op de vloer niet van de wijs. Zij horen alleen de muziek en STADSNIEUWS „Jitterbuggen" en „Haybaberibab" zijn uit den boze WIST U dat dansen eigenlijk helemaal geen kwestie is van hopfal- derier, hopfaldera of om in de stjil van de swingnozums te lijven van haybaberibab? Nee, schudt nu niet Uw ongetwijfeld wijze hoofd. We weten heus wel dat buurmans Pietje met z'n fladder- haren en aardappelzakcostuum, die de „jitterbugger" wordt genoemd, alle dansfeesten afloopt, elke Woensdag-, Zaterdag- en Zondagavond in de dancing te vinden is en overal en altijd beweert dat zijn leven f Dnder dansen „zo leeg" zou zijn. De arme jongen vergist zich schrome lijk. Zijn dansen "is wèl een kwestie van hoe gekker, hoe mooier en heet in fatsoenlyk Nederlands dan ook hupsen. „Jammer van de dansvloer," zeggen de dansleraren. 1\/| AAR daar blijft het niet bij. Er x -*ziin gelukkig nog jongens en meisjes, mannen en vrouwen die ook uit een foxtrot met veel inspan ning en na lange studie iets gra cieus. iets stijlvols weten te tove ren. Sommigen doen het op hun eigen houtje, de meeste enthousias ten worden lid van oen club van sportdansers. En lacht U nu niet om dat woordje sport. Want even als van de sporters op het voetbal veld. op de tennisbanen en in de zwembaden wordt van dit soort dansers op de parketvloer een flin ke dosis sportiviteit vereist. Wie het niet gelooft moet maar eens op de studie-avonden van de Amers foortse Bond van Amateursdansers gaan kijken. En beter nog had hij met ons mee kunnen gaan naar Zwolle, waar Zondag een dertigtal Amersfoortse dansers met hun trainer Bert Kamperman hun krachten maten met hobbv-makers uit Zwolle en Arnhem. WS zwygen maar over de bus tocht, waarop we die Zondag middag de Amersfoortse teams over de grauwe, verregende Velu- we naar de IJselstad vergezelden. Van „Houdt er de moed maar in" komen we op «Zie de maan schijnt door de bomen". ..We hebben de eerste prijs zien hangen" en ..A.B.A. is onze naam. Sportiviteit staat bovenaan", het clublied van deze sportdansers. Maar de lust tot zin gen zakt spoedig. De zenuwen be ginnen een woordje mee te spreken. Tot we» ons doel naderen. Uit de verte lijkt Zwolle een overstroomde stad en één merkt er op. dat het water beslist ook op de dansvloer staat. Maar als we door de stille straten van de stad rijden, zien we. dat het zo erg nog niet is. En ook de dansvloer is nog kurkdroog. De IJdelste jongens en de cóquetste meisles kunnen er hun das nog in strikken en de poederdons hante ren. Langs de wanden, onder de vrolijke muurschilderingen met Spaanse verleiders en warmbloedi ge signorina's, zitten de Zwolse te genstanders. Over cm weer kiiken. keuren en fluisteren. De Amers foortse captain Kees de Leeuw trekt zich er weinig van aan. Hii is over zijn zenuwachtigheid heen en het boginnelingenteam zal on der zijn leiding beslist al heel slecht moeten dansen, wil het de match verliezen. Tijdens het foxtrotje- voor-icdereen maken de deelne mers nog gauw oven hun laatste oefening, en Bert Kamncrman speurt naar kleine fouten. Captain Koes Keesje z*et iedereen schijnt tevreden. Danslcraar Kitsz blaast opz'n fluitje, de eerste niano- accoorden breken de spanning ..De naren één en twee aantreden!" Keesje hoort er ook'bii en zo kan hij z'n volgelingen meteen eens la ten zien wat hii die middag ook van hen verwacht. DE wedstrijd is begonnen. Als je een kwart van een stoelzit ting tot ie beschikking hebt. daar bij tot leuning voor 3 armen dient GRAND: Zwevende gratie. Zo.: 14, J0.15. 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: De vrouw van Monte Chris- to. Zo.': 14, 16.15. 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Mannen zonder vleugels. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14.30, 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 13 JAN.: „Candida", Comedta. Amicitia, 20 uur. 15 JAN.: Grand: Gijsbrechtv. Aemstel. 19.30 uur. A.V.R.O. bridgedrive, Amicitia, 20 uur. 16 JAN Toneelopv. Stichting „De Opbouw", Amicitia, 20 uur. 17 JAN: SO.V.A. cabaretvoorst. Amicitia 20 u Jaarfeest F AP Markthal 20 u. 18 JAN.: Filmochtend Inst v. Volks- ontw. La Grande passion de Jeanne d'Arc en Hongaarse dans van Brahms 1903. Grand 10 u. 19 JAN.: K.R.O. Tournee-avond. Amicitia 20 u. Vergadering Amersfoorts wan del-comité. Acad, de Danse 20 u. Inst, v Volksontw. Lezing dhr. L. v. Gelder over „De school als werkgemeenschap". Geb. Ver. Vrijz. Herv. 20 u. 20 JAN.: Vioolrecital Simon Gold berg. Amicitia 20 u. Jaarverg. ..De Hanse". Causerie dhr. B. Smit. De Wapenroem 20 u Contactavond Ned. Chr. Reisver. St. Aegten, 20 u. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v boeken 1417 u. Di Vrijd avond ook van 19—21 u Leesz geopend dagelijks 1012.30 u en 14—17 u. DL en Vryd. ook 19—22 uur TOT 12 JAN.: Expositie Middel eeuwse schilder- en beeldhouw kunst. d' Oude Lanteern, 1012. 14_17 u. Zo. 14—17 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon mld. 15 -1* u (Orkest „The Rhythme Specials"). •DANCING d'ORANJEHooM: Zat.. Zon. en Woensd. Jansen. Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K802 tabak- en ^ersnaperingskaarten zijn Woensdag stamkaartenhouders 61501—62500 aan de beurt. Medebrengen T.D. en inwisse lingsbon van bonkaart 713. Uitrei kingsuren 911.30 en 1415.30 in Kamer 3. BERT KAMPERMAN ...Wij letten haast nog meer op stijl dan Op techniek." zien alleen het parket. Paren ko men en paren gaan. De pianist is onvermoeibaar. De spanning stijgt. Duidelijk begint het overwicht van de Amersfoortse beginnelingen zich af te tekenen. Onder de toeschou wers heerst die prettige onenigheid, die straks gevolgd zal worden door opmerkingen als: „Heb ik het niet gezegd" en „Als ze maar zus of zo hadden gedaan." De jury-leden trekken zich terug om de uitslag van de eerste matches vast te stel len. En meteen golft de tegen de muren geplakt mensenmassa over de vloer: „Dont fence me in..." A MERSFOORT heeft gewonnen. Een half uur later weten we het. De captain komt kleurend voor het front van zijn troepen en neemt de wimpel, waarop de grote bron zen medaille is gespeld, in ont vangst. Straks, na den eten, komen de gevorderden aan de beurt. Zli zullen, belaagd door de beste dan sers uit Zwolle cn Arnhem, toch met de tweede nrijs gaan strijken. Nog soepeler, r.og gracieuzer, zul len zij hun ingewikkelde variaties van foxtrot. Engelse wals en tango maken. Het zal ons boeien en ver bazen. En wij zullen naar huis gaan met de overtuiging dat van dit dan sen. het échte dansen, een grote bekoring uitgaat en terecht. Hoe „Zeelands tuin" werd gered Ik liet andere plannen varen en begaf mij naar het kleine stukje Nederland, dat ten offer moest vallen voor onze bevrijding." Levendig tekende Den Doolaard vervolgens de schier hopeloze toe stand, waarin „Zeelands tuin" ver keerde. „Door vier dijkgaten bij Vlissingen, het Nollegat 300 m, bij Westkapelle meer dan 300 m, bij Veere bijna 1 km en bij Ram- mekens ook ruim 300 m golfde het water binnen. Waterstaat kreeg de moeilijke opgaaf deze gaten te dichten. 'En met wat voor materiaal! Enkele lekke roeiboten, twee Engelse sleu tels en een luttel getal arbeiders. Maarmen begon! En op een vraag van spreker pan de hoofd opzichter: wanneer denkt u ze dicht te hebben? luidde het antwoord: October van dit jaar! Dat was geen grootspraak, geen blakend optimisme, deze uitspraak steunde ook op geen enkel feit: ze was eenvoudig de enige mogelijk heid om Walcheren niet voor altijd in de golven der Noordzee te zien ondergaan. Immers: by elke vloed stroomde alleen door het Nollegat 22.000.000 kubieke meter water Walcheren binnen, en „slechts" 10.000.000 vloeiden er bij eb door het zelfde gat weer uit. De rest trok, diepe geulen makend, over het eiland naar Veere, iedere keer opnieuw de catastrophe vergrotend." Verbeten strijd Daarna schetste Den Doolaard aan de hand van lantaarnplaatjes, de verbeten strijd tegen de woe dende elementen: storm en water, de ontelbare tegenslagen. Wij Fraaie prestatie van 1 Jan de Gans Giisteravond vond in het Sport- fondsenbad te Amersfoort de ste denontmoeting UtrechtAmersfoort plaats. Amersfoort werd hoofdzake lijk vertegenwoordigd door Neptu- nus. Diverse zwemmers (sters) van de AZ PC lieten zonder meer verstek gaan. De wedstrijden mochten zich in weinig belangstelling van de zijde van het publick verheugen. Bijzon der fraai was de prestatie van Jan de Gans om de 100 m. vrije-slag te zwemmen in de tijd van 1 min. 3,8 sec., terwijl hij tevens na een span nende strijd tegen zijn clubgenoot Cobi Geutjes als, eerste eindigde bij de afvalrace, waaraan door 18 Utrechtse zwemmers werd deelgeno men. Ina de Gans toonde haar klasse op de 100 m. rugcrawl door met een grote voorsprong als 1ste aan te tik ken. Als de overhaalbeweging van haar armen wat soepeler wordt, is haar stijl volmaakt. Bij de heren was Gerty Mosterd superieur op de 100 m. rugcrawl. Mevr. S. Wigtenbroek van Kolfschoten sleepte de over winning voor Amersfoort uit het vuur op de 100 m. vrije-slag dames. Wim Dekkers ontpopte zich als de beste all-round-zwemmer door .de 3 X 50 m. wisselslag (persoonlijk) te winnen. Ondanks dat Amersfoort de mees te eerste plaatsen bezette, won Utrecht de2e stedenontmoeting met 195 punten tegen 173 voor Amers foort. Hieronder volgen de uitslagen: 100 m. schoolslag dames: 1. C. Schouten (U) 1.32; 2. Stiekema (U) 1.35.8; 3. v. d. Tweel (U) 1.37. 100 m. Schoolslag heren: 1. Krul (U) 1.19: 2. Heetveld (U) 1.25; 3. Kuiper (A) 1.25.2. 100 m Borstcrawl dames: 1. S. Wigtenbroek—van Kolfschoten Voor een geheel uitverkocht „Amicitia" sprak gisteravond op uit nodiging van de Volksuniversiteit A. den Doolaard over „Walcheren en het verjaagde water", het onderwerp, dat deze sehryver in zijn jongste roman zo boeiend beschreef. „Het was een merkwaardig toeval," aldus spreker, „dat my bracht tot het schryven van de geschiedenis over de hcroicke strijd, die ln Walcheren is gevoerd tegen de zee. Reeds in Engeland, peinsde ik over een onderwerp voor een nieuwe roman, en toen Nederland beneden de rivieren vrij was. bevond ik mij ergens in een dump, waar mij uit een auto met Duitse stafkaarten een kaart van Walcheren voor de voeten waaide. Toen was het onderwerp gevonden." zagen de dappere baggeraars en de stoere zinkwerkers, we hoorden vertellen over hun soms wrede humor, het leedvermaak, dat de uitvoerders van de andere dijkga ten demonstreren, als het gat in de Nolledijk na gedicht te zijn, op nieuw werd doorbroken bij een „zomerstormpje". Maar tenslotte kwam ook de overwinning. Wel moesten de eeuwen lang deugdelijk gebleken methoden worden prijsgegeven tegen de wil der oude rotten in, wèl werd een lucratief spel ge speeld, maar de gaten werden ge dicht, de zee was bedwongen, Wal cheren gered. Zonder de geallieerde hulp, al dus spreker, had dit gigantische werk nimmer tot stand kunnen komen. Na de totale bevrijding groeide het aantal arbeiders, materiaal werd Steeds meer aangevoerd, zo dat aan het gat van Rammekens, het laatste, niet minder dan 3000 man werkten, met de grootste vloot van baggermateriaal etc., die Ne derland nooit bijeen heeft gezien." Een langdurig applaus beloonde Den Doolaard voor zijn boeiende lezing. Er bestaat voor een huisvrouw bc' slist gten enkel woord met een magi- schcr klank dan „uitverkoop" of ba- lansopruiming, net zoals U het noe men wilt. Als de étalages van de warenhuizen met een lange witte lap voor de nieuwsgierige blikken worden afgeslo ten, versnelt de bloedsomloop van de huismoeder zich Koopziek is men meestal voor het levenUitverkoop- ziekte is meer een hardnekkige epide mie, die één tot twee maal per jaar het hoofd opsteekt. En toch is deze laatste minder kwaadaardig. Het be helst niet domweg het haken naar het bezit van iets, maar is een, laten we zeggen, welkome bezuinigingsmaat regel. Nooit'bots je zo voordelig tegen een droogrekje of eierklutsertje op als in een opruiming. En weest u eens eer lijk. komt uer in gewone tijden toe, om iets van uw huishoudgeld aan uitbreiding van uw ameublement te bestedenEea vrolijk kleedje, een aardige stoel enz. Met de textiel is het niet zo prettig. Je ziet zulke aardige jurkjes en man tels cn helemaal niet peperduur. Maarde punten, fget aantal is maar zo klein en de bestedingsmoge lijkheden zo geweldig groot. De prijzen worden al lager. Mis schien kunnen we nog eens gaan win kelen zonder textiel- en servicspuntcn? Kaderschool is begonnen De scholendienst van de Dr. Wiardi Beckmanstichting heeft ook te Amersfoort een plaatselijk co mité. Na enige voorbereiding kon gisteravond in een schoollokaal aan de Lange Beekstraat de eerste les-avond worden gegeven. Onge veer twintig leerlingen, w.o. be stuursleden van vakorganisaties en jongeren die zich willen voorbe reiden op de studie voor het mid denstandsdiploma waren opgeko men. De heer H. J. van Gelder, secre taris-penningmeester van de plaat selijke scholendienst leidde de cur sus in. De leraar, de heer L. van Gelder, gaf de leerlingen een in zicht van de te verwerken stof en zeide, dat het in zijn bedoeling ligt het vrijere onderwijs te bevorde ren, zodat een ieder in de gelegen heid zal zijn de studie te volbren gen. Voorts was voor de commissie aanwezig mevr. Ten Bos-Brink- man. B. en W. van Amersfoort stellen de raad voor te besluiten: a. Ingaande 1 Januari 1948 te waar borgen een kapitaal ten behoeve van de stichting „Borgstelling fonds voor de Gelderse vallei", ge vestigd te Amersfoort, tot een be drag van f 5.700— (vyf duizend zeven honderd gulden), over welk kapitaal een rente van 3 's jaars zal worden vergoed; b. aan het jaarlijks inkomen van de sub a genoemde stichting geduren de de jaren 1948, 1949, 195Ö, 1951 en 1952 in maximum per jaar by te dragen een bedrag, berekend naar 1,95 cents per inwoner van de ge meenten, .waarbij het aantal inwo ners van de gemeente wordt be paald naar de toestand op 1 Janu ari van het desbetreffende jaar. Duizend gulden voor „Physische hulp aan het kind" B. en W. schryven o.m. aan de raad: By uw besluit 'van 1 October 1947, tot vaststelling der gemeente-be groting voor het iaar 1947, is een subsidie van 1.000,verleend ten behoeve van de „Vereniging voor physieke hulp aan het kind" te Amersfoort. Zoals u bekend zal ztfn stelt deze vereniging zich ten doel om door het organiseren van cur sussen voor heilgymnastiek phy sieke hulp te verlenen aan kinde ren van behoeftige ouders. Uit de door de vereniging over gelegde rekening en verantwoor ding over het jaar 1946 en de over gelegde begroting voor het iaar 1947 blijkt, dat voor dit laatste jaar een gemeentelijk subsidie vol strekt noodzakelijk is, wil de ver eniging haar werk naar behoren kunnen verrichten. Hoewel in de oorlogsjaren een batig saldo werd gevormd, doordat geen gymnastieklessen konden wor den gegeven, blijkt uit de begroting 1947. dat dit saldo aan het einde van 1947 ongeveer zal zijn ver bruikt. Dc verlening van een subsidie groot 10Q0.is, mede gezien dt doelstelling der vereniging, dus vol komen verantwoord. Benoeming in zuiverings raad Bij beschikking van de ministers van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoor ziening zijn met ingang van 1 Jan. 1948 o.m. benoemd tot leden van de zuiveringsraad voor handel en ambacht: de heren mr. J. G. P. Westera en J. J. M. Hovius, te Amersfoort met bepaling, dat ge noemde personen zitting zullen hebben tot 31 December 1948. Burgerlijke stand Geboren: Alberta Arnolda Clara, d. v. H. W. Pothoven en J. E. Mes- kes; Dirk, z. v. H. J. van Beek en J. Hop; Elisabeth, d. v. G. de Weerdt en E. Zegers Berendina,, d. C. v. Corte en B. van den Brink; Maatje Wilhelmina Jannetje, d. A. W. van der Vliet en T. van Splunter. Overleden: Klaas Evenbly, 74 j., wed. v. M. van Os; Elbert Pieper, 62 j., echtg. v. G. Bouwmeester; Arisje Werkman, 3 weken d. v. H. Werkman en J. Ravenhorst. (A) 1.20.2; 2. M. Daudey (U) 1.20.6; 3. De Scheerder (A) 1.22.2. 100 m. Borstcrawl Heren: 1. J. de Gans (A) 1.3.8; 2. C. Geutjes (A) 1.7; 3. van Lecersum (U) 1.7.6. 100 m. Rugcrawl dames: 1. Ina de Gans (A) 1.21.1; 2. v. d. Tweel (U) 1.35.5; 3. Verhey (U) 1.35.8. 100 m. Rugcrawl heren; 1. Gerty Mosterd (A) 1.20.1; 2. W. Dekkers (A) 1.21.2; 3. Demuth (U) 1.21.4; 5x50 m. Borstcrawl Estafette dames: 1. Utrecht 1 in 3.10.8, 2. Amersfoort in 3 20, 3. Utrecht 2 in •3.22.4; 3x100 m. Borstcrawl estafette heren: 1. Amersfoort in 3.25.8, 2. Utrecht 1 in 3.33.4. 3. Utrecht 2 in 3.47; 3x50 m wisselslag-estafette da mes: 1. Amersfoort 1.57.4, 2. Utrecht 2.1; 3x50 m wisselslag pcrsoonluk heren: 1. Dekkers (A) 2.7., 2. De muth (U) 2.8.2, 3. G. Mosterd (A) 2.9.2; afvalrace heren: 1. Jan de Gans (A). 2. Cobi Geutjes (A), 3. Piet Heilygers (A). Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor het district Eemland gespeel de biljart wedstrijden zijn als volgt: Vierde klasse librc: Tavenu IIIEemlust I 26. Vijfde klasse libre: D.O.S. II—Soestdijk Hl 6—2. Paard schrok en sloeg op hol Toen een melkhandelaar in de L. Nicasiusdwarsstraat een klant hielp en weer naar zijn paard en wagen terug wilde gaan om melk te halen bemerkte hij tot zijn schrik dat zijn paard er in wilde vaart vandoor was gegaan. Het paard, dat geschrokken was door het verkeer, sprong met zijn voor benen in een hek dat aan het ein de van de straat gelegen is en kwam tot stilstand. Met vereende krachten werd het paard weer op de rijweg gebracht en de voerman kon zijn tocht langs zijn klanten weer beginnen. De schade viel nogal mee. Het paard had enkele schaafwondjes aan zijn voorbenen opgelopen. Kamer brandde uit In de barakken aan de Bokke- duinen ontstond een brand door onvoorzichtigheid van de bewo ners die met benzine knoeiden. De Amersfoortse brandweer was spoedig ter plaatse en beperkte de brand tot een kamertje dat geheel uit is gebrand. Chauffeur sliep niet Een jongetje die zijn ritje per stadbus met groot geld betaalde wekte bij de chaffeur argwaan. De chauffeur waarschuwde de politie. De politie nam het ventje mee paar het bureau en daar kwam vast te staan dat hij het geld had gestolen uit het tehuis waar hij zijn opvoeding geniet. Het jong mens, dat ongeveer zeventig gul den bij zich had, is weer naar het jengenstehuis teruggebracht. Niet overal parkeren! Een autobestuurder die zijn auto aan de verboden zijde van de Lan- gestraat liet parkeren kreeg een bekeuring. Lepeltjes verdwenen Een zeventienjarig juffertje kon haar handen niet thuis houden en nam uit een kast, die van haar baas is, enige lepeltjes weg. Pas op, kolenbon verloopt! Bon 74 B V van de brandstoffen- kaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (kamerbewoners) zal met ingang van 18 Januari zijn geldigheid ver liezen. De bonnen 74 B V dienen der halve voor genoemde datum bij de handelaren te worden ingeleverd. Het door de bemanning verlaten Noorse vrachtschip „Veni", dat op de rotsen van Schotland was lek gevaren, is door de bergingsexperts opgegeven. De „Veni" is zinkende. Te hulp gekomen schepen hebben de overlevenden opgepikt van het Amerikaanse vrachtschip „Joseph V. Conally", dat op weg was naar Antwerpen met een lading lege kis ten om oorlogsdoden te halen en midden op de Grote Oceaan in brand raakte. 'k Weet me geen raad thuis De brievenbesteller van Amers foort bracht Maandagmorgen hele 'huisgezinnen in rep en roer. Het ziet er niet naar uit dat de storm voorlopig zal bedaren. Het begon zo onschuldigIk weet dat ik met genoegen het kleurrijke merkenvel van de Raedthuysmcrkcn-olympia- dc 1947 heb bekeken. Het lag in de bus bij andere prettige stukken, zoals een aanslagbiljet van de be lastingen, Ik vermoedde niet dat het Rjaedthuys ook een „aanslag" pleegde. Toen mijn kleuters van dc zoldertrap naar beneden bolderden en met ongekamde haren de huis kamer instoven, wierpen zij zich als leeuwen op de kleurrijke plaat. Ik heb beschermend mijn handen uit gestoken en he( vel van een zekere ondergang gered. Dat is jammer, want de peuters bekeven elkaar het bezit. Ik heb listen gebruikt om dc meiskes op tijd naar school te krijgen. Wat een geluk dat ik nog zo n étiquetteplaat op de kop kon tikken. Mijn strijd om het bezit was toen beslecht. Maar ach arme, nu zijn de kinders aan het ruilen geslagen. De bel staat niet stil. Vannacht kwam er een schreeuwend wakker „blijf van mijn fiets, bilijf van mijn fiets." schreeuwde zij. Het kind heeft nog nooit een fiets bezeten. Toen drong het tot mijn slaperig brein door dat zij die wil kopen van haar prijs. Zij kan immers f 1000 winnen met die etiketten. Raedthuys, ik weet me geen raad thuis. Als u nog eens iets weet! V._J „Pax Romana" in 1950 naar Utrecht wereldcongres van de in- ternationale Kath. studenten or ganisatie „Pax Romana" zal in 19ob tc Utrecht plaatsvinden. Studentendag te Utrecht Van Vrijdag 30 Januari tot en met Zondag 1 Februari zal de '25e Kath. Studentendag te Utrecht gehouden worden. Op Zondag 1 Februari zullen aanwezig zijn fc.Em. Joh. Kardinaal de Jong en de Pauselijke internuntius mgr. P. Giobbe. Passiespelen in 1950 Naar wij vernemen, zullen de be roemde passiespelen fc Obcrammergau in 1950 weer worden opgevoerd. De toneclbezetting ls nog niet op sterk te. daar verschillende spelers nog in krijgsgevangenschap zijn. Deze spelers worden echter dit jaar nog terug verwacht. Nieuwe deuren voor de St. Pieter Zeventig modellen, bronzen deuren voor de St. Pieter zijn in Vaticaanstad aangekomen. Men verwacht dat er nog meer zullen volgen, o a. uit Amerika cn Australië. Vijf missionarissen ernstig gewond Een Belgisch vliegtuig met 41 mis sionarissen. w.o. 16 Belgische is Vrijdag even nadat het opsteeg van het vlieg veld Kunming, nabij Shanghai veron gelukt. Vijf inzittenden w o. 2 Belgische en de piloot werden ernstig gewond. Laatste der Bonapartes overleden Marle Gotti. de laatste der Bonaparte is Zaterdag te Rome in de leeftijd van 77 jaar overleden. Zij was de dochter van Prins Charles Napoleon. Haar echtgenoot was generaal cn sneuvelde in Albanië, in de laatste wereldoorlog. Aartsbisschop Silvani f Te Rome overleed na een langdurige ziekte de Pauselijke internuntius in Oostenrijk, mgr. Silvani. Leusden Kind raakt onder auto Maandagmiddag stak de vijf jarige K. T. onverwachts de Arn- hemseweg over. Een vrachtauto welke op korte afstand naderde, raakte het onvoorzichtige knaap je met de bumper hoewel de chauf feur alles in het werk stelde om een ongeval te vermijden. Het kind bloedde hevig en werd in zyn ouder- lyk huis door een dokter uit Wou denberg verbonden, waarna hy per auto naar de Lichtenberg vervoerd werd. Soest Terug in het vaderland Met de „Nieuw Holland" keerden j.l. Zaterdag uit de tropen terug, na een verblijf van ruim negen jaar, de Soester militairen J. v. d. Broek, wonende aan de Beckeringh- straat en G. Verwoerd. Kostverlo- renweg. Beiden werden per auto naar Soest gebracht, zodat de resp. ouders hun zonen niet van boord konden halen. De hartelijke ont vangst thuis, was er niet minder om. De ouderlijke woningen waren rijkelijk met groen en vlaggen ver sierd en het woord „Welkom" prijkte in de ereboog. Het weerzien werd in intieme familiekring ge vierd en de jongens raakten niet uitverteld over hun ervaringen. Bei den zyn 3 jaar geïnterneerd geweest. Zondag was het bezoekdag voor vrienden en kermissen, waarvan de toeloop ook bijzonder groot was. Toneelavond van „Hoger op" Zondagavond gaf de R.K Toneel vereniging „Hoger op" in hét St. Jo- sephgebouw een toneeluitvoering, speciaal voor leden van de K.A.B. De voorzitter der toneelvereniging, de heer G. van 't Klooster, riep al len een welkom toe, in 't byzonder Pastoor Lommerse en de afgevaar digden van de afdeling Soestdijk. Ten tonele werd gebracht, het to neelstuk ln drie bedrijven, ,,'t Ver leden spreekt". Het stuk werd op uitmuntende wijze vertolkt. Na ie der bedrijf een dankbaar applaus. Bakfiets werd gekraakt Maandagmiddag werd de groen tehandelaar Van G. uit Soest, ter- Wijl hij op de Nieuweweg zijn klan ten bezocht, door een militaire vrachtauto aangereden. Zijn drie- wielige bakfiets werd geheel ver nield, doch hij zelf kwam met de schrik vrij. Proces-verbaal is opge maakt. Hoogland Distributienieuws Rijwielbanden. Tot en met 16 Januari kunnen ten distributie- kantore formulieren voor rijwiel banden worden afgehaald door per sonen. die de beschikking hebben over een bruikbaar rijwiel en die nog niet in het bezit zijn van een Bewijs van Inschrijving voor Rij wielbanden en in één der maanden Jan. 1945 tot en met Juni 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor toerbuitenbanden hebben ont vangen. De datum van inlevering wordt nog bekend gemaakt. Zowel bij het afhalen als inleveren der formulie ren dient de stamkaart te worden overgelegd Rijwielen. Tol en met 21 Jan. 1948 kunnen aanvragen voor rijwielen worden ingediend Na deze datum is dit voorlopig niet meer mogelijk. Alle reeds ingediende aanvragen waarop nog geen verstrekking heeft plaats gevonden, moeten als verval len worden beschouwd. Zij. die niet over een bruikbaar rijwiel beschikken, kunnen in aan merking komen voor een rijwiel, in dien de afstand tussen huis en werk (of school) ton minste 3 KM be draagt of. indien zij in de uitoefe ning van hun beroep, dagelijks min stens 12 KM moeten afleggen. Kleine zonden bestraft Een caféhouder te Hoogland werd door de Rijkspolitie bekeurd, om dat hij het met het sluitingsuur niet zo nauw nam. Aan het Kruispunt viel eveneens een slachtoffer. De expediteur F. B. uit de Wilp kreeg van de Rijks politie te Hooglanderveen een bon, omdat hij zijn auto geparkeerd had aan die zijde van de weg, waarvoor sedert korte tijd een parkeerverbod geldt. Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. mm. c. N.Y.Cen. Pcnns.R, 10/1 12/1 94'/, 94'/, 12 12 V. 11% 11% 31 31 15 N% W. 18^ Sout.Pac. 485-g '»8 Un.Pac, 161 yt 160'/, All.Ch. 186 188 Am.Can. 79% 79 Am.Car. 43 42 A.Smelt. 54% 54% A. T.enT. 152% 152% Am. Tob. 68% 67% Anac.C. 34% 33% Bethl.S. 110% 100'/, BoeiingA. 24% 24% Chrysler 62 61% City B. '10 40 Consol. E 22% 22% Douglas 52% 53% Dup. N. 1821 - 181% Eastm. K 4?% 43% Gen.El. 35% 35% Gen.Mot, 57% 56% 10/1 12/1 Goodyear 44 43% HudsonM 19!', 20 Int.Harv. 92% 92 In. Nickel 28 27% Int.T.enT 13% 13% Kenn.C. 48'/, 48 MontgW. 53% 53% Pack. M. 4% 4% Radio C, 9% 9% Rep.St. 26% 26 Reyn. T. 40% 40% Sears R. 36% 36", Shell Un. 35% 34% Socony ló% 17 Stand Br. 27'/. 21% St.OilN.J 77% 77% Studcb. 20% 20% Texas C. 58% 58% U. Aircr. 25 25% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 56% 56^: USRubb. 43% 43 US Steel 77% 76%! Westlngh 29% 29% Woolw. 46% 46% Omzet 1,000.000 Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voon 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ia blok- PUCKJE 'letters willen invullen? I Amsterdam, 12 Jan. Het zakenverkeer op de effectenbeurs was van daag van bescheiden om vang en daarbij was het koersverloop onregelma tig. Wederom waren het de oude en de nieuwste aandelen Koninklijke, die de meeste attentie trok ken en waarvoor zich wederom kooplust open baarde, met het gevolg dat de koers opnieuw een flinke verbetering te zien gaf. De oude aan delen openden op circa 333 procent; bij het slot werd gehandeld tegen circa 329 330. De nieuwste aandelen op 320 ingezet werden bij het scheiden van de markt tegen 316 k 317 verhandeld. Ook de aan delen Dordtsche waren verscheidene punten ho ger, doch daalden bij een openingsprijs van 300 tot 296. De gehele markt was bij de opening goed prijshoudend. De indus triëlen, voor zover ver handeld, waren meren deels iets beter, doch la ter op de middag kon een kleine ^verzwakking worden opgemerkt en zo gingen bijv. Unilevers bii een aanvangprys van 305V2 achteruit tot 301. De Philipsaandelen la gen goed in de markt en werden afgedaan stegen prijzen, lopende van 374 376. Deze aandelen hebben het verlies weer vrijwel geheel Ingehaald, 9/1 10/1 10/1 Sltk. Opk Sltk Koloniale Bank 99»% 106 1 05% N. I. H.bank 111% 113% 113 Ned. H. Mij. 169 1 72% 170»/, A.K.U. aand. 173% 174% 174»/, Bergh's Jurg. 308 308 v. Berkels pat. 119% 14 Calvé Delft Crt 193 196% Centrale Suiker 213 215 Fokker 185 185 Van Gelder 160 157% 158% K. Nd. H.ovens 179% 180% 180 Lever CerL 302% 304'/, 300% Ned. Ford 3S4 Ned. Kabelfabr. 312 309 Philips gloeil. 371% 374 374% Wilton ïVenrd. 217 220 D. Petrol. Mij. 289 298 Kon. Petr. Mlj 317% 330 329% A'dam Rubber 161 168v» 167% Band. Rbb Mij. 147 148 Dell-Bat. R.M, 118% 120 Oost Java R M, 80% Serbadjadl S R. 91 91 Holl. Am. Lijn 216% 219 218% Java-C.-J. Lijn 155 162 K.N.S.M. 1*4% 189% 189% Kon. Paketv. 16' 167 Sch. Unie 176% 177 175 Rott. Lloyd J f' St. Mij. NcderL 189 H.V.A. 231% 233% 234% Jav. Cult. Mij. 115 115% 116 Ned. Ind. S. U. 122 122% 122% Ver. Vorst CM. 60% 60% 59% Deli-Bat. 156% 158% 157% Dell Tabak 172 172% 170% Senemb. 155 153 168 181 Actieve obllg.: 9/1 10/1 Ned. *38 (3%) 3 99% 99% dito '47 (3%) 3 98% 98% Ned. '37 3 99 99% Dollarl '47 3 99% 99% NWS 2% Sl% 81% Sp. eert. 100 2% 10°% N.I. '37 A 3 96% Nlet-actleve obligaties A'dam I '37 3% 100Vt 100 'sHage I '37 3% - 100% R'dam le en 3e ing. 1937 3% 100Jf, 100 R'dam'38 (3%J 3 100% 100% Pandbrieven Amst. Hypbank 100% Arnh. Hyp. B. 96% Fr. Gr. H. 3% - Grav. Hyp, Bk. 10°% Ned. Hypb. Veendam 3% 97% 98% Rott. Hypb. 3% 99% Utr. Hypb. (2% vpl. uitl) 100% 100% West. Hypb 3% 100 Industr. obUg.: A.K.U. obU. 3% 102 Berghs cn J 3% 102»% 102% Levers 3% 102% Werkspoor 3% 102% Bt. Ptr. Mij 3% 102% 102% Dell Sprw. 3% 94 v, Ned.-Ind Sp3% 55 55 97% 100% Nict-act. aand. 9/1 A'damse B. 166 tui. Bank Unie Incasso 163 Rott. Bankver. 162 Tw Bank. Ccrt. 175 Rott Bel Cons 183 Lever 6% cpr 148 Gist en Sp. fab. 470% Rott. Dr. Mij. 383 Werksp Serie A 185 Anlem Ned. Ind. Gas Internatlo Amst Ball. My Deli Sp. Mij. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvisv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickél Kennecott Republic Steel U.S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvania bieden t laten 10/1 161 159% 158% 172 184 149% 471% 184»% 1C9 162 105 UI 163 150% 151 64% 63% 26 26% 107% 107% 161 160% 109% 2% 2% 35 34% 106% 104'/, 128 59i: 28% 50% 26xa 80% 62% 37 22% 12 18'/* 59% 28% 50% 26% 80% 62% 36% 22% 11% l8'/4 De directie van de Nederlandse Wolmaat- schappij N.V. heeft be kend gemaakt een deel van de winst, die totaal 422.141 gulden bedraagt, te reserveren. Van het overblijvende deel wordt 5 percent dividend uitge keerd. De N. V. Electromoto- renfabriek „Dordt" to Dordrecht gaat over tot de uitgifte van 850 ge wone aandelen in stukken van f 1000 aan toonder of op naam. ten volle delende in de winst over het boek jaar 1948 en volgende, tot de koers van 125 en wel uitsluitend voor aandeel houders door inlevering van een dividendbewijs, rechtgevend op toewijzing van 1 nieuw aandeel. Irt de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandse 'Instrumenten en Electrische Apparaten Fabriek, NIEAF te Utrecht, zyn de voorstel len tot statutenwijziging, inhoudende verhoging van het maatschappelijk kapi taal van f 500.000 tot f 2.000.000 goedgekeurd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2