DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Concentratie-kamp", maar van de goede soort Amerika wil helpen bij Indonesië's herstel „Bizonië schendt Potsdam" protesteert Sokolofsky Nederlandse Bank richt zich op algemeen belang Honderden verpleegsters meldden zich Militaire opvoedkunde in Schoonhoven Angst voor de Tropen Huis-toe met 2000 gedemobiliseerde!! Koning Leopold te Lissabon Ondanks bezwaren ten aanzien van verzekering en herplaatsing W oensdag 21 Januari 1948 Achtste jaargang, No. 924 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtia.ni Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. Depót nazending Indonesië De bus dendert over de Lekdijk, langs de overspoelde uiterwaarden. Tegen de vale achtergrond doemen torens op. Schoonhoven - stad van nijvere ambachtslieden, stad met een ..concentratiekamp". Wie dit zo hoort noemen, verstijft. Zou Nederland Ja en nee. We willen er meer van weten en komen bij de militaire commandant terecht, Lt. Kol. J. Termaten. Hij doet de zaak uit de doeken. Inderdaad is er in Schoonhoven een soort concentratiekamp voor mi litairen. maar het is er een van het meest gemoedelijke soort. Er is na melijk gevestigd het Depot Nazen ding Indië. Het is nu eenmaal een feit. dat er vele knapen deserteren als zij naar de tropen moeten. Dit is niet altijd onwil. Het is heel vaak onwennigheid. Een boerenzoon, die altijd op vaders steê in Drente zat en nooit verder kwam dan 20 km. van zijn dorp. moet heel wat over winnen om duizenden mijlen van het vaderland te kunnen dienen. Hij voelt zich te gebonden aan het eigen milieu, weigert dienst en duikt on der. Er zijn er ook die door ..Prof. Pootjes" en onverantwoordelijke po litieke leiders werden opgezweept. Voor een deel heeft ook de schuld bij het leger zelf gelegen: onvoldoen de voorlichting over Indonesië, zo dat de knapen hun angst voor het onbekende niet konden overwin nen. langzame behandeling van her keuringen, langzame verwerking van de stroom requesten. Dit heeft de zwakke zielen op het laatste moment doen weifelen. Van hun inschepingsverlof kwamen ze niet terug tenminste niet eerder, dan door de MP te zjjn opgespoord. Al deze j/mgens zouden bij nuch tere toepassing van de krijgswetten zwaar gestraft moeten worden en in het cachot belanden. Maar de Over heid heeft het nuttig geoordeeld, hun alsnog een kans te geven. Daarom zijn ze in Schoonhoven samenge bracht. Niet achter prikkeldraad, maar in ruime barakken, waar ze vrij in en uit kunnen gaan Taak der kampleiding Dan begint dc taak van de kamp leiding. trouw bijgestaan door vele Schoonhovense soldaten-vrienden. De jongens worden op hun gemak gesteld. Sociale verzorgers, aalmoezeniers en veldpredikers trekken er op uit om ouders en vrouwen der jongens op hun gemak te stellen en hinder palen voor dienstneming uit de weg te ruimen. Er zijn bv. knapen die niet weg willen omdat de boerderij dreigt te verlopen, de vrouw ziek is of de kinderen onverzorgd achter blijven. Tezamen met de medische en sociale dienst treft men voor zieningen. De mogelijkheden tot het verstrekken van kostwinnersvergoe ding en extra hulp worden zorgvul dig overwogen. Komt het toch niet tot een bevredigend resultaat dan staat de kampleiding er borg voor „Johan v. Oldebarnevelt" uit Batavia vertrokken Het eerste grote contingent (2000) demobiliserenden vertrok 16 Januari uit Batavia met het m.s. „Johan van Oldebarneveldt". Vlot verliep de inscheping van de K.N. I.L.-militairen met hun gezinnen, het O.V.W.-bataljon „Zeeland" (2-14 R.I.) en een kleine groep ma riniers. Generaal Spoor nam per soonlijk afscheid van hen. Voor de militairen van het K.N. I.L. en hun gezinnen, die na zeven harde, bittere jaren eindelijk een welverdiende rust gaan genieten in het moederland wés het afscheid van dit land, waaraan zij geduren de zo lange tijd hun beste krachten in voor- en tegenspoed hebben ge geven en dat hun tweede vaderland werd. moeilijker dan voor de Zeeuwen en mariniers. Maar toch heerste ook bij de laatsten niet die uitbundige feeststemming, die de buitenstaander zou vernachten Ruim twee jaar geleden gingen zij vrijwillig naar de onbekende Oost en vaak onder de grootste ontbe-. ringen hebben zij de spits afgebe ten voor hen, die later kwamen, maar daar in de eenzaamheid van de buitenposten hebben zij dit land ook anders leren kennen dan alleen maar als rimboe vol gevaren. Er groeide daar een hechte kameraad schap. „Ook al zien we elkaar in Holland nooit meer terug, toch blyven wij kameraden", aldus druk te een van hen het uit. Zij leerden elkaar waarderen en menige O.V.W.-er laat zijn beste vriend op de kerkhoven van Java en Sumatra achter. Weerbericht PLAATSELIJK NOG WAT SNEEUW Weersver wachting tot Donderdag avond. Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen en zwakke tot matige wind uit Zuidelij ke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later In het Westelijk gedeelte van het lanu wind draaiend naar West met enige stijging van temperatuur. 22 Jan.: Zon op 8.36 uur. onder 17.08 uur. Maan op 12.52 uur. onder 4.50 uur. dat er alsnog requesten worden In gediend. En dan doet de handteke ning van overste Ternaten een massa. De jongens ontvangen inmiddels dezelfde grondige opleiding, terwijl de burgerij van Schoonhoven zorgt voor contact met de militairen. Er zijn O en O-avonden. Jeugdclubs nemen de soldaten in hun gelederen op. organiseren cur sussen en Jiouden hen op nuttige wijze bezig* Het kamp zelf bevat een studie zaal. een bibliotheek, een badhuis, al deze instellingen zijn ook voor bur gers toegankelijk terwille van de „sfeer". Overal in het gastvrije stadje staan deuren open, waar ze kunnen bin nentreden en de avonden op gezel lige en huiselijke wijze doorbren gen. Er zijn filmvoorstellingén. sportont. moetingen, dansfuifjes en partijtjes. Ze krijgen verlof om naar huis te gaanen ze keren terug. Ten slotte: de uitzending Dan komt de uitzending. Maar ook daarvoor zijn speciale voorzienin gen getroffen. In Schoonhoven is een commissie opgericht, die het contact met de jongens handhaaft. En niet alleen met de jongens, ook met hun familieleden. Duizenden brieven worden er wekelijks ge schreven. als de jongens in de tro pen zijn. Ouders en verwanten wor den aangespoord hun knapen niet te Chili: 150 doden door omslaan rivierboot Op de Imperial rivier in het Zuiden van Chili is Maandagavond eer^ rivierboot met pelgrims die terugkwamen van een bezoek aan San Sebastian omgeslagen en ge zonken. Naar schatting 150 passa giers, merendeels vrouwen en kin deren, zijn verdronken. Negen en zestig lijken waren Dinsdag gebor gen; het juiste aantal slachtof fers is niet na te gaan omdat er geen passagierslijst bestond. Nader wordt gemeld dat een der tigtal opvarenden werd gered. Het totale aantal passagiers wordt door deze latere berichten echter weer opgegeven als 270. De kapitein is gearresteerd. Fraude op huize „Doorn"; geknoei niet kolen Tijdens de strenge winter van vorig jaar werden voor de vroe gere verblijfplaats van de Duitse ex-keizer, huize Doorn, extra brandstoffen aangevraagd en toe gewezen, teneinde de vele kost baarheden te beschermen tegen de nadelige invloeden van het winter weer. Bij een dezer dagen gehouden controle bleek, dat in de museum ruimten in het geheel niet werd gestookt, terwijl de bewoners de vrij aanzienlijke voorraad privé gebruikten. De zaak is in onder zoek. Een rantsoen toiletzeep, dat tot nog toe 90 gram bedroeg, is thans gesteld op 180 gram. vergeten om hen over eventueel heimwee heen te helpen Er worden pakketten verzorgd; pakketten met kleding, lectuur, ge schenken etc. De sociale diensten houden con tact met de achtergebleven gezins leden en als er maar iets hapert, dan zijn er direct mensen bij de hand die de achtergeblevenen opmonteren en hen geestelijk of materieel helpen. Zo worden er in Schoonhoven „moeilijke kinderen" opgevoed tot bruikbare kerels en het resultaat is verbluffend. Daarmee heeft het le ger een grote paedagogische taak goed aangevat en gesteund door hon. derden Schoonhovenaren wordt er veel zegenrijk werk verricht. „Ned. Volksunie" tegen staatsabsolutisme Strijd tegen het communisme en tegen staatsabsolutisme zijn de be langrijkste punten van het manifest, dat het voorlopige bestuur van de enige dagen geleden opgerichte nieuwe partij „Nederlandse Volks unie" heeft uitgegeven. De Volksunie is van mening dat de huidige regering de kracht en de moed mist om de bedreiging van het communisme af te wenden. Zij verwacht verder dat de Partij van de Arbeid tenslotte weerloos in de armen van het communisme zal worden gedreven. Het is niet voldoende Amerikaan se hulp te ontvangen, zo wordt in het manifest gezegd. Nederland moet zelf een geestelijk en politiek fundament leggen voor een over winning op ondermijnende krachten. Tolunie tussen Frankrijk en Italië? In Parijs wordt een gemeenschap pelijk communiqué van de Franse en Italiaanse regering verwacht, waarin wordt meegedeeld dat de beide landen een tolunie gaan voor bereiden. Ministerieel contact met Benelux-partners Ministers van Nederland, België en Luxemburg zullen 29 en 30 Januari in Luxemburg bijeenkomen om de resultaten te bespreken van de commissies die belast zijn met de uitvoering van de douane-overeen komst der drie landen en de voor bereiding van de douane-unie. Clay na zitting viermogendhedenraad naar Washington vertrokken Op de met zoveel spanning tegemoetgezlene zitting van de geallieerde bestuurscommissie te Berlijn heeft maarschalk Sokolofsky gisteren het verwachte Russische protest ingediend tegen de door Engelsen en Ame rikanen beoogde centralisatie van het bestuur In Bizonië. De Ameri kaanse geldsaneringsplannen voor geheel Duitsland zUn niet in de eigen lijke zitting ter sprake gekomen; deze zijn naderhand besproken in een korte bijeenkomst, waaraan van elke delegatie slechts vier leden deelna men. Generaal Clay is kort na de bijeenkomst per vliegtuig naar Washington vertrokken. Rusland beschouwt het Anglo- Am^rikaanse initiatief als een schending van de overeenkomst van Potsdam en eist de ontbinding ervan, was de kern van Sokolofs- ky's betoog. Clay was kort met zijn antwoord. Het speet hem dat So kolofsky deze verklaring had af gelegd, want ik denk, aldus de Amerikaanse opperbevelhebber, dat wanneer hij alle papieren ge- - m heeft, hij tot de conclusie zal kernen, dat zijn verklaring niet ten volle opgaat. Clay zei dat de maatregelen te Frankfort waren genomen in over leg met leidende Duitsers, maar deze Duitsers ware geen werke lijke democraten repliceerde hier op de Russische opperbevelhebber. Het waren slechts lieden „van het slag van Schumacher, Adenauer en Kaiser". Generaal Robertson, de Britse opperbevelhebber, sloot zich bij het Amerikaanse standpunt aan. Koenig, zijn Franse collega, dank te Clay slechts en zei. dat hij zijn regering over het Amerikaanse standpunt zou inlichten. Daarna werd op verzoek van Clay de kor te bijeenkomst der bevelhebbers gehouden, waaraan de Fransman niet deelnam en waarover ook geen bijzonderheden zijn bekend ge worden. Clay is naar Washington gegaan om rapport uit te brengen over de ontmanteling in Duitsland, al zal uiteraard de algemene toestand in Drielandenconferentie spoedig verwacht Massigli, de Franse ambassa deur te Londen, is na een kort bezoek aan Parijs te Londen te ruggekeerd en naar uit betrouw bare bron werd vernomen, zal hij de Britse regering meedelen, dat Frankrijk bereid is met En geland en de V S. deel te nemen aan een drielandenconferentie over Duitsland. Te Londen. Pa rijs en Washington heeft men reeds enige tijd het houden van een dergelijke conferentie over wogen. Men neemt thans aan. dat zij binnenkort zal plaats vinden, waarschijnlijk te Lon den. Duitsland en de fusieplannen voor een eventueel Trizonië ook niet onbesproken blijven. Nieuwe parlementsleden Mr. Th. R. J. Wijers te Vught, die tot lid der Eerste Kamer benoemd is verklaard in de vacature-Van de Mortel, heeft deze benoeming aan genomen. Als prof. Van den Brink, de nieuwe minister van economische zaken, voor het lidmaatschap der Kamer bedankt, wordt ir. H. J. M. Verhey te Didam zijn opvolger. Mackenzie King, die gedurende 19 jaar eerste minister van Canada is geweest, wil zich terugtrekken als leider van de Canadese liberale partij en heeft ook het voornemen te kennen gegeven, af te treden als premier. TIEN DUITSE MIJNENVEGERS die sinds de bevrijding, bemand door Kriegsmariners. voor de Nederlandse kust mijnen hebben gevegd, zijn in Nederlandse handen overgegaan. Ne derlandse matrozen nemen een kijkje op hun nieuwe aanwinst Geruchten over afstand Koning Leopold van België is Dinsdag ln Lissabon aangekomen nadat z\in vliegtuig een tussenlan ding had gemaakt in Madrid. In zijn gezelschap bevonden zich zijn vrouw, prinses De Réthy. kroon prins Boudewtjn, prinses Josephine Charlotte en twee leden van de hof houding. Wel werd het gezelschap op het vliegveld verwelkomd door o.a.' de gemalin van de Spaanse troonpre tendent Don Juan en door de Graaf van Parijs, die aanspraak maakt op de Franse troon en door Belgi sche enige monarchisten, maar de Belgische legatie was niet verte genwoordigd. Wel had de Portuge se regering een vertegenwoordiger gestuurd. In België circuleren geruchten dat Paul Henri Spaak Zondagavond in Genève zou zijn geweest en daar een ontmoeting zou hebben gehad met Leopold, voor diens vertrek naar Havana. Van officiële zijde werden ze tegengesproken, deson danks lieten ze niet af. en men ver wacht de eerstvolgende dagen een nieuwe ontwikkeling, waarbij o.a. over troonsafstand van de koning gesproken wordt. De prins in Engeland Prins Bernhard is Dinsdagmiddag met zijn eigen Dakota op het vlieg veld Northolt bij Londen gearri veerd. State Department aanvaardt regeling van geschil met grote voldoening" Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de op de „Renville" gesloten overeenkomsten begroet als een „gezonde basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indonesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering .wegen en middelen onderzoekt om economische en financiële hulp te bieden," aldus een Aneta-bericht. Commissie van drie ook voor Kasjmir De Veiligheidsraad heeft besloten een commissie van drie in te stel len, die zal bemiddelen in de kwes- tie-Kasjmir. Het voorstel daartoe werd gedaan door de delegaties van India en Pakistan: het werd aange nomen met negen stemmen voor en twee onthoudingen (Sovjet-Unie en Oekraine). India en Pakistan zullen ieder een lid aanwijzen en deze leden kiezen de derde. Hiermee is het gevaar afgewend dat het betwiste Kasjmir de aan leiding zou worden voor een oorlog tussen de beide nieuwe dominions. „Als deze kwestie is geregeld be staat er niets meer tussen India en Pakistan dat de internationale vrede kan bedreigen," zei Gopalaswami Ayyangar, India's afgevaardigde. Van Hassel naar Amsterdam De Antwerpenaar Clement van Hassel, die dezer dagen kampioen van Europa 45/2 werd, zal ook deel nemen aan de Europese kampioen schappen 45/1 te Amsterdam en 71/2 te Parijs. Voorts heeft hij ingeschre ven voor het Belgisch kampioen schap 71/2 te Courcelles. Argentijnse diplomaten smokkelden mensen Een attaché van de Argentijnse ambassade in Moskou is de Sovjet- Unie uitgewezen nadat ontdekt was, dat hij in een van de koffers van zijn diplomatieke bagage een man het land trachtte uit te smok kelen. De tweede secretaris van de Argentijnse ambassade heeft op dezelfde dag 2 Jar.uari een, eveneens verijdelde poging gedaan, een man illegaal het land uit te zetten. Ook deze diplomaat is de Sovjet-Unie uitgezet. Naasting in de Kamer wekt pro-en-contra's De Tweede Kamer heeft gister avond een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp, dat de naasting van de Ne derlandse Bank beoogt. Als woordvoerder der oppositie werpt- de oud-minister van Finan ciën, mr. de Wilde (A.R.) zich op. Hij ontwikkelde bedenkingen tegen de voorstellen, betoogde dat de aanvaarding ervan een voortzetting betekent van de situatie tijdens de Duitse bezetting en bracht naar voren, dat de minister van Finan ciën thans over meer bevoegdhe den beschikt dan vijftien jaar ge leden. De Nederlandse Bank, merkte mr. de Wilde op, wordt volkomen ondergeschikt gemaakt aan de mi nister, althans aan de regering, die ook de raad van Comixiissarissen MEDISCHE HULP VOOR INDONESIË ..Bij de uitzending van verpleegsters naar Indonesië hebben wij niet veel moeilijkheden ondervonden," -vertelden dr. Rijkels en zuster Hooykaas. voorzitter en secretaresse van dc VerpleegsterS-Coördinatie-Commissie. „Wij deden in Augus tus een 'oproep en vrijwel onmiddellijk meldden zich ongeveer 500 zusters. Maar déze uitzending betekent een belangrijke aderlating van ons eigen verpleegsterscorps, omdat wij zelf al met een ernstig tekort te kampen hebben. Daarom hebben wij zo veel mogelijk verpleegsters, die een administratieve functie vervulden of een particuliere praktijk uitoefenden, voor uitzending aangewezen. Toch zij it wij blij dat ze zijn gegaan, dat wij er tóe konden meewerken, dat ons land een ,j"-bracht. verpleegsters oen zware last. Daarom hebben ook zeer weini gen zich aangemeld, terwijl zü daar. als all-round verpleegster, het hardste nodig zijn." Als de verpleegsters in Indo nesië invalide worden, vallen z'U nu onder het Algemeen Oorlogs slachtoffers Reglement (A.O.R.). Komt de verpleegster echter ge zond terug, dan kan zij opnieuw beginnen met haar verzekering. De premie is dan echter zo hoog geworden, dat zij die moeilijk betalen kan. Nu hebben enkele verzekerings maatschappijen goedgevonden, dat, als de verpleegster binnen vijftien maanden terugkomt, zich opnieuw la&t keuren en dan geen afwijkin gen vertoont, de verzekering door blijft lopen. Dit aanbod, hoe ver heugend in vele opzichten, heeft óffer voor Indonesië bracht. Weinig lust bij de ouderen Toch zijn aan deze voor de verpleegsters uitzending belangrijke problemen verbonden. Zuster Hulj man, verpleegster in algemene dienst van „Het Groene Kruis" in Utrecht en .eveneens lid van de UnrpleegsterS Coördinatie-Commis sie, heeft ons daarvan veel verteld. Zij legde er de nadruk op. dat de meeste zusters, die naar Indonesië vertrokken, tot de „jonge garde" behoren. De ouderen, vooral de ge vestigde wijkverpleegsters, hadden veel minder lust te gaan omdat zij te veel moeten opofferen. En Indo nesië zit juist te springen om ver pleegsters met veeljarige ervaring. „Weet U, dat de invaliditeits verzekering van de zusters ver valt, als zij naar Indonesië gaan? Dat is vooral voor de wijk- weinig zin. omdat de meeste zusters langer dan vijftien maanden in In donesië blijven. Regeling der rechtspositie Ook- ten aanzien van het her- plaatsingsrecht bestaat voor ver pleegsters geen enkele bepaling. Ambtenaren van het departement van Sociale Zaken beweren, dat een dergelijke regeling op zeer grote moeilijkheden stuit. Binnenkort is echter wel een wettelijke regeling te verwachten voor de rechtspositie van onderwijzers, die in staatsdienst naar Indonesië gaan. „Waarom niet oor verpleegsters?" vraagt zuster Hulman en zij vertelt, dat. als wijkverpleegsters bij haar komen om raad. zij vrijwel steeds zegt: „Weet wat je doet! Doe deze stap niet onberaden!" Over de salarisregeling zijn de verpleegsters eveneens ontevreden. Zij verdienen veel minder dan vrou welijke werkkrachten met een ge lijkwaardige opleiding. Een zuster met zeventien Indi sche dienstjaren kan maximaal 235.per maand verdienen, een gewone apothekers-assistente komt reeds tot 250.—; een eerste klasse apothekers-assistente tot 320. een hoofd-apothekers-assistente tot 415.—. Een onderwijzeres met geen ander diploma dan de lagere acte verdient maximaal 325.per maand. Al deze salarissen, verhoogd met duurte-toeslagen van 104 tot 108.—. „Gelijk in Nederland wordt de arbeid van de verpleegsters ook in Indonesië financieel veel lager gewaardeerd dan die van de andere vrouwelijke werk krachten. Altnd maar weer legt men de nadruk op het charita tieve element in ons werk. en inderdaad, dat kan niet gemist worden. Maar de verpleegsters krijgen er langzamerhand ge noeg van door iedereen uiter mate vriendelijk, ja zelfs met een zekere eerbied behandeld te worden, maar meestal financieel uitermate gedupeerd te zijn." Tijdelijke taak Heeft Indonesië, indien daar ein delijk normale toestanden zijn ge schapen. in de toekomst Nederland se verpleegsters nodig? Een bekend arts. die vele jaren in Indonesië ge praktiseerd heeft, sprak als zijn stellige overtuiging uit. dat de man- tri's <gediplomcei-de inheemse ver pleegsters) het even goed kunnen als de Nederlandse zusters. N u is er een nijpend tekort, in de naaste toe komst zullen eerste klasse krachten in leidende functies nog wel emplooi kunnen vinden, maar in een verdere toekomst zal haar arbeidsveld zeker niet in Indonesië liggen. In tegen stelling met de artsen, voor wie In donesië blijvend een werkterrein biedt. Onze zegsman legde gr echter de nadruk op. dat men het „tijde lijk" voor de zusters vooral niet te tijdelijk Inoet zien. Toch trekken wij uit zijn voor spellingen deze conclusie: Indien hij gelijk heeft en deze arts achten wij zo deskundig, dat er geen directe aanleiding bestaat, zijn woorden in twijfel te trekken dan is er des te meer aanleiding de rechtspositie van de Nederlandse verpleegsters in Indonesië in ieder opzicht zo goed mogelijk te regelen. Zeker zal de regering op een of andere wijze moeten garanderen dat. als de zus ters „naar huis" komen, zij het recht hebbben op een gelijkwaardige po sitie als zij bekleedden, voor zij naar Indonesië vertrokken, dat een be hoorlijke uitkering bij invaliditeit gewaarborgd is. van de Bank benoemt, zodat zij uiteindelijk alle beslissingen neemt. Met klem wees spr. er tenslotte op, dat de verantwoordelijkheid van de minister van Financiën een heel andere; is dan die van de president van de Nederlandse Bank.. In dezelfde geest spraken ook de heren Bierma (Vrijz.) en Feltz (C.H.). Zij zagen niet in hoe de naasting het algemeen belang zou kunnen dienen. Geheel andeisprak de heer Sassen (Kath.-, die de zaak prin cipieel van grote betekenis, acht Waar de doelstelling van de cen trale banken wezenlijk verschilt van het dool van particuliere on dernemingen zal het noodzakelijk zijn, dat er ook een wezenlijk ver schil is in de vormgeving, in de organisatie van de Nederlandse Bank, die zich richt op het alge meen welzijn. Hierin ziet mr. Sas sen een argument voor de naasting der aandelen. Hij betoogde, dat de bank ten aanzien van de regering niet onafhankelijk is. Bij de zienswijze van de minister sloot de heer Hofstra (Arb.) zich aan. Hij zette uiteen, dat wat men ten aanzien van de andere naam loze vennootschappen ziet geschie den, ook geldt voor de „Nederland se Bank": de particuliere aandeel houder is niet meer dan een cari- catuur. Tenslotte achtte de heer Hoog- carspel (Comm.) de schadevergoe dingsregeling niet juist, terwijl volgens hem de arbeiders op uiterst sobere wijze in de Bankraad zijn vertegenwoordigd. Hierna wordt de vergadering geschorst. De tekst van de verklaring van het ministerie luidt: „De Ameri kaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederlandse en Indonesische delegaties dc voorstellen van de Commissie van Goede Diensten van de Veiligheidsraad hebben aan vaard als basis voor de regeling van het Nederlands-Indonesisch geschil, met grote voldoening ont vangen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen uiterst recht vaardig en practisch en gelooft, dat zü een gezonde basis voor de poli tieke en economische ontwikkeling van Indonesië zullen verschaffen, niet alleen tot voordeel van de In donesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse regering feliciteert de Commissie van Goede Diensten met haar uitstekende werk en de Ne derlanders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen ln tegenwoordigheid van de Commissie van Goede Diensten hebben beëin digd. De Amerikaanse regering zal de vooruitgang en wederopbouw ln Nederlands-Indië met de grootste interesse blijven volgen en onder zoekt wegen en middelen om eco nomische en financiële hulp voor deze wederopbouw te bieden." Aanslag op Gandhi? Een jonge man, die zei Madan Lal te heten, een Hindoes vluchte ling uit de West-Punjab, heeft op ongeveer 45 meter van de plaats, waar Gandhi Dinsdag zijn open baar gebed uitsprak, een eigen ge maakte bom tot ontploffing ge bracht. Niemand werd gewond. Volgens de politie-autoritciten was er geen enkel bewijs, dat er een aanslag op het leven van Gandhi was beraamd. De politie heeft echter verklaard, dat zij de jonge man een verhoor zou afne men. Hij werd gegrepen door enige der aanwezigen. Men vond een handgranaat van het leger-type in zijn zak. Toen de ontploffing plaats vond, keek Gandhi die gehurkt voor de microfoon zat op, en ging, na gevraagd te hebben wat dat was, voort met zijn toespraak. Trygve Lie in Brussel Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de UNO, is gisteren, ver gezeld van zijn Nederlandse ad junct-secretaris-generaal Adriaan Pelt in Brussel aangekomen. Morgen gaat het tweetal en de andere deskundigen zoals bekend, per auto naar Nederland. Een keu ze voor een zetel voor de volgende UNO-Assemblée is nog niet ge daan en deze zal ook niet bekend gemaakt worden, voor dat de com missie der UNO van de bevindin gen der Europese reis in kennis is gesteld. Deze commissie zal dan het definitieve besluit nemen. Tien rloden bij Dakota- ramp in China Een Dakota van een Chinese luchtvaartmaatschappij is, kort na te Moekden te zijn opgestegej^, neergestort. Er zijn 10 doden en 40 ernstig gewonden. De inzittenden waren voor het grootste deel rege ringspersonen, die uit Moekdem werden geëvacueerd. Ondanks de protesten van de luchtvaartmaat schappijen blijft men de vliegtui gen. die van Moekden naar Peking vliegen, overbelasten met vracht en passagiers. De Amerikaanse gezagvoerder en de Chinese tweede piloot sprongen met hun parachute uit het toestel. Nieuwe frankeerzegels In de tweede helft van de maand Januari komen nieuwe frankeer zegels in omloop, in de waarden van 45. 50 en 60 cent. Deze zegels, resp. blauw, sepia en oranjerood, verto nen een tekening, die afwijkt van dc zegels in lagere waarden. De zegels van 50 en 60 cent zullen niet in omloop worden gebracht, voordat de zegels in het oude type zijn uitverkocht. BRITS MITRAILLEURSNEST in de Heilige stad, Jeruzalem. Een Engels soldaat bewaakt hetJoodse gedeelte van de stad. Maar als hij en zijn mak kers eens zullen wegtrekken

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1