Zijn de Republiek bijzondere toezeggingen gedaan? Oud-S.S.'er vermoordde zijn meisje Was jaloezie de oorzaak? Sneeuw AZ en PC I speelde gelijk tegen UZSCII maar... verdiende beter Provincie-bestuur bracht bezoek Noteert U even Goldberg en Henge- veld in Amicitia Eigen leger, geld en buitenlandse dienst zouden beloofd zijn Wagon-zomerhuiskamp te Maarn wordt vacantie-centrum Beurs van New York INTEKENBIUET STADSNIEUWS Een lange, schijnbaar uit zijn krachten gegroeide jongeman met een enigszins lummelig voorkomen, donkere ogen in een wit-stuplde gelaat, Stond gisteren voor het beklaagden hekje van de Utr. Rechtbank. Het was de 23-jarige gewezen monteur Gerrlt Knopf, ex-S.S.-man, de moor denaar van de serveerster Willy v. d. Berg, die h(J op 24 Juli J.l. met een revolverschot had gedood. Het over verdachte uitge brachte voorlichtingsrapport, waarvan do voorlezing de ope ning van het proceö vormde, luidde al even ongunstig als zjjn uiterlijke verschijning bij eerste kennismaking aandeed. Een slappo persoonlijkheid, zo heette het, weinig serieus by zijn werk. op straat brutaal en vlegelachtig. Dan was er nog een psychiatrisch rapport van dr. Baan, de deskun dige van de Utr. Rechtbank, waar van de conclusie luidde,dat ver dachte in het algemeen niet ten volle toerekenbaar voor zi,jn daden moet geacht worden en dit zeker niet was op het ogenblik, dat hU het dodelijk schot op het meisje loste. Uit het verhoor van verdachte kwam vast te staan, dat hij sinds November 1946 omgarlg had met Willy v. d. Berg, die als serveerster werkzaam was in een lunchroom te dezer stede. Nadat de officiële ver loving verbroken was bleven de jongelieden toch omgang met el kander houden, doch van de zijde van het meisje geschiedde dat ze ker niet con amore. Er was dik wijls ruzie en meermalen had ver dachte het meisje met de dood be dreigd wanneer zjj omgang met an dere mannen zou zoeken. Revolver geleend Enige weken vóór de nood lottige dag had K. van een kor poraal uit het garnizoen alhier, zekere R., een revolver, met twee scherpe patronen geladen, geleend en deze droeg hij op de bewuste (lag bii zich toen hij met het meisje ging wandelen. Aan de berm vai* de weg wa ren zij gaan zitten, hadden ru zie o-ekregen en toen het mcis- 1e hem een klap in het gelaat had gegeven, was hij opge sprongen. Volgens zijn zeggen was de revolver hem uit zijn zak gevallen, had hij het wa pen opgeraapt en vervolgens geschoten. Deze verklaring klopte niet met de destijds door hem afgelegde ver klaringen bij het verhoor door de politie Daar had h;j gezegd de re volver getrokken te hebben, daarna een schot gelost te hebben dat ketste, waarna hij het meisje dat gevlucht was. op de weg was na gesprongen en haar van achteren op ongeveer 1% meter afstand met een tweede schot gedood te hebben. Het klopt niet Nog in een ander opzicht klopten de verklaringen van verdachte voor de Rechtbank niet met de mede delingen door hem tijdens het ver hoor door de politie afgelegd. Daar immers had hij toegegeven zich de revolver te hebben, aangeschaft met het doel öf zichzelf óf het meisje te doden, thans ontkende hij zulks en vertelde, dat de revolver alleen be stemd was om een eind aan zijn eigen leven te maken. Iets. wat bo vendien geheel in strijd was met di verse getuigenverklaringen. Do psychiater vond in verdach- tes houding en in de details, die ter rechtszitting aan het licht waren gekomen, aanleiding aan de Recht bank voor te stellen een aanvulling op zijn rapport uit te brengen. Met welk voorstel de Rechtbank ac- coord ging. zodat de zaak tot 2 Maart a.s. werd verdaagd. „Er uit. er uit." fluisterde m'n vrouw mij vanmorgen in het oor, ..Er uit. hoor je. Het is veel te glad om te fietsen, jc gaat maar lopen.." De wekker wees zeven uur en gewoonlijk pleeg ik me met voor half acht aan hem te storen. Ik sloeg mijn dekenstuk over mijn andere helft, trok mijn benen uit hun warme holletje en wreef m'n ogen uit. Uit gewoonte en niet omdat ik verrast was door de sneeuw. Die lag er gisteravond al. Gelijk een sprookje, als ik het eens zo gewoon tjes zeggen mag. Nu leek het een ver haaltje van verdacht allooi met nuch tere. akelige feiten. Toen ik mij om acht uur voorzich tig op pad begaf haalde een collega me in. ..Mooi die sneeuw. Ik loop maar het liefst, dan kun je des te meer genieten", loog hij Ik dacht aan onze vrouwen, haalde diep adem en zei dapper: ,,Zo is het. M'n vrouw wilde dat ik ging fietsen, maar zo is het immers veel mooier." Zwijgend slifferden wc voort in onze overschoe nen. Auto's spoten fonteinen viezig heid over het trottoir. In een tuin stak een hondekopje nog juist boven de sneeuw uit. „Het smelt vandaag nog wel weg," stelde mijn metgezel het vrguwtje gerust, dat angstig om het lieve diertje stond te roepen. Van de sncciiwbeladcn takken vielen de eer ste druppels. „Het blijft zacht weer", zeiden ze op dc krant. „Ondanks de storingen". „Hoe jammer", zei ik ernstig. Toen keek iedereen me aan met ontzag in de ogen. Hedenmorgen heeft de commissaris der Koningin in dc' provincie Utrecht, de heer Reinalda, met een klein gevolg een bezoek aan Amers foort gebracht. De vlag van het ge meentehuis was uitgestoken. De commissaris der Koningin confereer de met het college van burgemees ter en wethouders. Wethouder Koop man gaf een uiteenzetting van het uitbreidingsplan, die op zijn gehoor merkbaar indruk maakte. Enige an dere leden van het provinciaal-be stuur brachten een bezoek aan de Gemeentebedrijven. Hedenmiddag maakte het gezelschap een wande ling door de stad en stond een be zoek aan de Erdalfabriek op het programma. GRAND: Het lied van Berftadette. 14 u. en 19.30. Zo. 13.30, 16,45 en 20 u. (alle leeft.) CITY: Het Spookhuis (14 jr.) Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. .Ove rige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Piraten van Key- West. Zo.14. 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14,30, 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 21 JAN.: Lekenspel Kath. Verken ners. Amicitia, 20 uur. Verken nersmelodie St. Henricusgroep. 22 t.m. 24 JAN.: Bazar Speeltuin vereniging „Rivierenwijk Ouderavond gym.ver. „Oranje". Amicitia, 19.30 uur. Tafeltennistournooi „Over 't Net". Markthal, 9 uur v.m. Ledenverg. Middenstandsvereni ging. „De Wapenroem", 20 uur. 23 JAN.: Bijeenkomst „Pro Juven- tute". Sprekers: de heer J. G. Blok: „Schoolspijbelaars - Le vensdeserteurs?": de heer D. Q. R. Mulock Houwer: „Kentering in de Kinderbescherming?" 24 JAN.: Toneelopv. O.D.S. „Het onbewoonde eiland". Amicitia, 20 uur. Toneelvoorst, pers. Erdal fabr. Amicitia, 20 u. Feestavond bond HollandCa nada, cab. „De Spitfire". Markt hal, 19.30 u. 25 JAN.: Toneelver. „St. Genesius". Je hebt 't of je hebt 't niet. Pa rochiehuis P. Borstr., 20 u. Hum. Verb. Spr. dhr. D. Coenen „De boodschap v. Griekenland". Volksgeb., 10.30 u. 26 JAN.: Inst. v. Volksontw. dhr. J. de Kadt „De problemen in het Verre Oosten". Geb. Ver. v. Vrilz. Herv. 20 u. 27 JAN.: Lezing Lt. t. zee le kl. C. W. T. Baron v. Boetzelaer over „Onderzeeboten in de wereldoor log" Ver. „Onze Vloot", 's Prin senhof. 20 u. T.m. 1 FEBR.: Tentoonst. Groning se schilders. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, 1016 u. Zo. 13.30 16 uur. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v boeken 14—17 u. Dl Vrijd avond ook van 19—21 u Leesz geopend dagfliiks 10—12 30 u. en 1417 u Di en Vrijd ook 19—22 uur „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen Black-White Band. „de Spotvogels"). dancing van '1 HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur. Zon.mid 15x18 n (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing cj'or an j lb( iom: Zat. Zon. en Woensd. dansen. Droog zette voorhoede aan liet werk In het Sportfondsenbad Amers foort trok Dinsdagavond het volle dige le zevental van de A.Z. P.C. ten strijde tegen het sterke U.Z.S. C. 2 uit Utrecht. Een wedstrijd, die volkomen het aanzien waard was met de Groen- Witten iets in de meerderheid, het geen echter niet kon worden omge zet in een overwinning. In de ach terhoede -was Droog de man, die volkomen voor zijn taak berekend bleek te zijn. Zijn baltechniek is zeer goed en het voeden van de voorhoede meesterlijk. Alleen is het jammer, dat hij niet altijd wordt begrepen door een voorhoe de,1 die te afwachtend speelt. Gerty Mosterd nam de beide doelpunten voor zijn rekening, die van uitstekend gehalte waren en getuigden van een bewonderens waardige strijdvaardigheid. In de aanvang onderneemt A.Z. P.C. enige aanvallen, die worden besloten met slappe schoten van Hoegen en Mosterd. De druk op het U.Z.S.C.-doel wordt steeds groter, maar de verdediging staat pal en weert zich goed. Door beide partijen wordt er veel en snel ge zwommen. De spelers zijn aardig aan elkaar gewaagd. Op een gegeven moment worden Jans^.i en zijn tegenspeler het wa ter uitgestuurd wegens drijven, terwijl op dat moment het spel stil had moeten liggen. Hierna klinkt het fluitsignaal voor de rust. Dit bleek echter een vergissing te zijn, want er was 1 minuut te weinig gespeeld. Beide teams plonsen we derom te water en spelen verder. Met de stand op 0-0 breekt de eigenlijke rust aan. Gerty scoort Hierna gooit A.Z. P.C. er nog een schepje op. Hoegen plaatst na enige schermutselingen de bal niet precies bij Gerty Mosterd. Gerty zet toch door en bemachtigt het leder in een sterk gedekte positie, hetgeen voor hem geen beletsel is om zijn club de leiding te bezorgen Direct hierop antwoord U.Z.S.C. met een doelpunt door Arendsen, hetwelk doelverdediger Ter Weel had kunnen voorkomen, indien hij wat klemvaster was geweest. Stand 1—1. Droog voedt onophoudelijk zijn voorhoede. Wederom krijgt Gerty de bal te pakken en weet door taai volhouden de stand voor A.Z. P.C. op 2-1 te brengen. Deze spe- Er zijn gelukkig" nog van die avonden, dat ook een beroeps-criti caster zich zorgeloos over mag ge ven aan het genot van een waar achtig. ongekunsteld musiceren. Al zou de roep van de twee kunste naars Simon Goldberg en Gerard Hengeveld niet tot ons doorgedron gen ziln, reeds de eerste maten van de Beethoven-sonate in Es hadden iedereen kunnen overtuigen van hun groot kunstenaarschap, dat de gehele persoonlijkheid in dienst stelt van de te spelen werken. Mis schien had de pianist in den be ginne zjjn cantilène nog beter aan de zeer geacheveerde toon van de violist kunnen aanpassen. Later slaagde hij cr volkomen in. Men zou kunnen schrijven, dat Simon Goldberg onbekommerd musiceer de, als men zich niet telkens en telkens weer betrapte op de consta tering van een ongelofelijk rake en speelse toepassing van de een of andere theorie der uitvocringsprac- tilk Dat is dan vooral in Bach's d-kiein-partita het geval, waarvan de soms vermoeiend gevoelde leng te nu een verrassend genot wordt. De weg van Bach naar de mo dernen ging over Schubert, met zijn Adagio en Rondo in A. Terwijl hier de zangerige toon en de geestige bravour bevrijdend werkten, wekten zij in het deze rilke avond beslui tende moderne werk van Franz Rei- zenntein een geweldige spanning op. die onverzwakt aanhield ook in de verstilde momenten, eilanden van rust in een poly-rhythmisch hoog opgezweepte klankenzee. De blijvende waarde van dit driedelige werk lijkt mij luist te liggen in de gelukkige combinatie van deze twee bouw-elementen en de terugkeer tot de melodie. De grote bijval vooi- de meesterlijke vertolking ver overde als toegift het sprankelende Rondo uit Mozart's concert in g. ten overvloede een bewijs, dat Si mon Goldberg zich als violist van formaat niet met kleinigheden op houdt. I HANS M. SCHEIFES Ier heeft even hierna met enige harde schoten op het U.Z.S.C.-doel minder geluk. Hoegen probeert hel nu enkele malen, maar verliest de duels van zijn tegenstander. De bal gaat nu weer naar de U.Z.S.C. voorhoede, y/aar Arendsen keeper Ter Weel met een linkshandig schot in de rechterhoek verrast. Het is opmerkelijk dat de Amers- foorters voortdurend in de aanval zijn, maar Vrouwe Fortuna is niet met hen. Met de gelijke stand 2-2 eindigt deze spannende strijd. „Hanze"-bestuur roept op tot eenheid In de „Wapenroem" werd gis teravond de jaarvergadering ge houden van de Katholieke Mid denstandsbond „De Hanze". De voorzitter, de heer L. A. A. van Hamersveld, opende met de aanwezigen, w.o. Deken Smit, als nog zijn Nieuwjaarswensen aan te bieden. Spreker gaf zijn misnoe gen te kennen over de zeer slechte opkomst. „Het gaat hier om het „to be or not to be" van de Mid denstands Bond", zo zeide liij, „want deze moest vooral in deze tijd ruggegraat tonen en medewer ken aan de opbouw van de orga nisatie." Hierna gaf hij het woord aan de secretaris de heer P. J. van Hels- dingen, die een beroep deed op" de melkhandelaren zich bij de Mid denstands Bond aan te sluiten. De penningmeester, de heer B. van Gastel deelde mede, dat er over 1947 een batig saldo van f 300 is-. Vervolgens werd de kascommis- sie gekozen welke bestaat uit de heren J. Switsner en H. Kuyer. Hierna hield de heer B. Smit een causerie over de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, waarna de vergadering werd besloten. „Tussen licht en donker" De „Meer vreugdebeweging" van de afdeling Stadsparochies organi seerde gisteravond voor haar le den een vrolijke avond in het KAB-gebouw. De voorzitter de heer W. Pijpers sprak een kort welkomstwoord waarna het gezelschap Jan van Ostade, de leiding in handen nam. Met- een non-stop programma, onder de titel „Tussen licht en donker" wist dit gezelschap de zo goed als geheel gevulde zaal op kostelijke wijze te amuseren. Jan van Ostade oogstte veel succes met zijn voordracht „Pietje de School jongen". Pierre van Ostade was het best in zijn Vlaams repertoire. Ook het tapdansen van Betty en Peter vielen zeer in de smaak. Het was een avond van gepaste vrolijkheid. Zwemmer liep ernstige snijwonden op Als gevolg van een weddenschap ging de Amersfoortse zwemmer P. H. Dinsdagmiddag in de douche kamer van het Sportfondsenbad op zijn handen staan Hij verloor zijn evenwicht, kwam te vallen en sloeg met beide benen door de ruit Hij liep hierbij vrij ernstige snijwonden aan beide benen op. Door de G. G. en G.D., die onmiddellijk ter plaatse was, werd de jongeman naar het ge- gebouw aan de Wostsingel vervoerd, waar de wonden werden gehecht. Vandaar is hij naar huis gebracht. MOEILIJKHEDEN OVER NOTULEN Een Anetabericht uit Batavia maakt melding van pessimisme zowel in Nederlandse als in Republikeinse kringen ten aanzien van een spoedige politieke overeenkomst, nu sinds Maandag is gebleken dat de Republiek de zes toegevoegde punten van de Commissie van Goede Diensten slechts aanvaard heeft op basis der „concepties en verduidelijkingen" die de C. v. G. D. de Republiek verstrekte tijdens een 13 Januari te Kalioerang bij Djogjakarta gehouden bijeenkomst. Deze „concepties en ver duidelijkingen" zijn eerst Dinsdagavond 20 Januari (gisteren dus) aan de Nederlandse delegatie overhandigd. Beide partijen hebben de zes toe gevoegde punten geaccepteerd, de Republiek dus echter blijkbaar op bovengenoemde verduidelijkingen die waren vastgelegd*in de officiële notulen van de besprekingen te Kalioerang. Volgens een verminkt Aneta-telegram, dat door A.N.P. is gereconstrueerd (maar waarvan de tekst dus niet vaststaat) wordt in deze verduidelijkingen gesteld, dat het aanvaarden van de zes punten der Commissie niet betekent, dat de Republiek niet zou kunnen be schikken over eigen financiën, eigen leger en eigen buitenlandse betrekkingen. Op het uitdrukkelij ke vaststellen van de Republiek of het aanvaarden van de zes punten niet in strijd was met het voorgaan de, zou „neen" zijn geantwoord. Een woordvoerder van de Neder lands-Indische regering heeft ook verklaard, dat de Nederlandse de legatie de notulen van Kalioerang eerst 20 Januari in bezit gekregen heeft en sprak van een „volko men verrassing". Het Nederlandse standpunt, zoals uiteengezet door deze woordvoerder, is, dat de Repu bliek zich op 15 Januari heeft ver bonden, de zes punten te aanvaar den op een wijze die in overeen stemming was met de Nederlandse opvatting. DerfVolkskrant van hedenmorgen maakt eveneens melding van dit bericht en vraagt zich af of het juist is, dat Frank Graham, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de C.v.G.D., de Republiek eigen fi nanciën, eigen leger en eigen bui tenlandse betrekkingen heeft toe gezegd, en of hij, indien dit juist is, voor zich zelf of namens de C.v.G.D. heeft gesproken. Woensdag 21 Januari 1948 Soest Nat. Monumenten Commissie Evenals elders is ook te Soester- berg de Nationale Monumenten Commissie met haar werk begon nen. Het doel van deze commissie is het oprichten van monumenten voor de gevallenen en het verzor gen van de nagelaten betrekkingen van al diegenen, die hun leven heb ben geofferd voor het Vaderland. De certificaten zijn te Soester- berg verkrijgbaar aan de navolgen de adressen: Hulp-secretarie. Veld maarschalk Montgomeryweg 82. Boekhandel C. van Baaren, Rade- makerstraat 11. Sigarenmagazijn Van Beest, Rademakerstraat 14. Boekhandel Van Leeuwen. Rade makerstraat 12. Galanteriewinkel Spronk. Veldmaarschalk Montgo meryweg 90a. Sigarenmagazijn Struve, Rademakerstraat 4. Krui denierswinkel H. Tammer. Rade makerstraat 16. Sigarenmagazijn C. Tap, Amersfoortsestraat 2 en kruidenierswinkel A. van Vark, Amersfoortsestraat 42 Stamerhoefwordt succes; Nu reeds grote belangstelling Naar aanleiding van ons verslag gisteren in het avondblad over het transport van spoorwagons naar het landgoed Stamerhoef tussen Maarn en Doorn hebben wij nog de volgende in lichtingen ingewonnen. Twee exploitanten, o.w. de heer Lakeman, hebben het plan opgevat op het bekende landgoed Stamerhoef Rentree van de Chr. Reisvereniging Met een klinkende contactavond, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, maakte de afdeling Amersfoort der Ned. Chr. Reisver eniging, na lange tijd „ondergedo ken" te zijn geweest haar rentrée. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, Ds. M. G. Gerritsen de oorzaken op, waardoor de N. C. R. V. zolang niet voor het voet licht was gekomen. Maar de ge dwongen rust heeft tot gevolg, dat zoals vanavond blijkt, men met vernieuwde moed, de zaken heeft aangepakt en deze avond, aldus ds. Gerritsen, houdt belofte in voor de toekomst. Na dit openingswoord werd het gevarieerde programma vlot afge werkt. Het bevatte „elck wat wils". Zang door een klein koor o.l.v. mej. D. Gilhuis, samenzang, decla matie door de heer J. H. Veen- kamp, die de door dienst verhin derde heer Ab. v. Eyk verving en tenslotte een vlotte één-acter met een gelukkig slot. Het spook van „Cambooke Castle", opgevoerd door een groep van de Hilversumse Jonge Mensen Vereniging onder regie van H. Coppens. De jongelui beheersten de hun toebedeelde rol len uitstekend. Met de avondzang werd deze goed geslaagde avond, die in het gebouw ,,St. Aagten" werd gehouden, besloten. Wielrijdster kwam te vallen De Amersfoortse G. G. en G D. werd Dinsdagmorgen gewaarschuwd, dat een ongeveer 20-jarig meisje nabij de Zuivelfabriek te Hoogland van haar fiets was gevallen en daar bij ernstig gekwetst was. Het bleek dat zij een onderbeen fractuur had opgelopen. De G.G. en G.D. vervoerde haar naar het Sint Elizabethsziekcnhuis. Koopman kwam op de koffie Op verzoek van de politie te Tegelen werd te Amersfoort ge arresteerd de koopman H. uit Tege len die koffie smokkelde naar België. Burgerlijke Stand Geboren: Philippus Karst Wil helmus, z. v. K. D. Labrie en M. Gouw; Dirk, z. v. T. van Garderen en A. Ravenhorst; Reinier, z. v. A. van Zwol en E. Muijs; An toon, z. v. A. van Zwol en E. Muijs; Johanna, d, v. A. F. Binkhorst en C. C. At- tema; Simon Henricus, z. v. S. de Feber en M. C. Numeijer. Overleden: Johannes Marinus Bergman, 38 j., echtg. v. M. van Kleef; Jacoba Margo Maria Reij- merink, 10 m., d. v. A. M. Reijme- ring en M. A. Manders; Thijs Drupsteen. 23 m., z. v. T. Drup steen en E. J. Kruijsbergen; Arend de Wilde, 67 j. echt. van E. Schöpf- lin. THEO MOSTERD NAAR QUICK? Theo Mosterd, de keeper van 't Gooi heeft overschrijving aange vraagd naar Quick (Amersfoort). Zolang 't Gooi echter geen plaats vervanger heeft, blijft Mosterd in 't Gooi keepen. Vijf lindebomen gingen op reis De bijen, verzot als zij zijn op de nectar van de lindebloesem; zullen in de komende zomer in de Suma- trastraat tevergeefs rondvliegen. Zij kunnen -trouwens in het „ge sloten seizoen" niet weten, dat de Plantsoenendienst in het offensief is De Appelmarkt was tot nu toe een kaal en. armetierig pleintje. Daar moest nodig wat beplanting komen, meenden de mannen van de Plantsoenendienst. In de Sumatra- straat stond een vijftal linden in de weg. De dienst pakt de zaken groot aan. De zes meter hoge linden wer den met wortel en al uit de grond gehaald, stuk voor stuk op een auto geladen en naar de Appelmarkt ver voerd. Dit was geen eenvoudig karwei. De draden van het lichtnet ver sperden de weg wel eens, maar de bomen zijn er gekomen en staan nu trots en fier op het pittoreske plein tje. De bijen zullen ze daar wel vinden, mits de chauffeurs, van de zich op dc Appelmarkt bevindende besteldiensten, de linden niet met hun wagens torpederen. Lijst der kleine zonden Drie wielrijders gingen op de bon omdat zij in de avonduren zonder verlichting reden. Een vishandelaar kreeg een be keuring wegens overtreding van de Arbeidswet. Een wielrijder die een persoon boven de tien jaar op zijn fiets ver voerde zal boete moeten doen. Twee wielrijders reden door 't Laantje in verboden richting. Een jongeman, die circus-allures vertoonde en met losse handen op zijn fiets reed, kreeg een bekeuring. Gevonden voorwerpen Klein lichtgeel hondje, blauw ge breide dames handschoenen, wan ten en handschoenen, hazewind hond, loten (Staatsloterij), houten duimstok, ruigharige fox. vulpen grijs gevlamd, étui met kam, zil veren vulpotloop (Werscharp), da mes armband horloge, blauwe cein tuur, nummerbord (M 66972), gym nastiekschoen grote maat), zilve ren vulpen, huissleutel (loper), kin- derportemonnaie inhoudende 0.16, zilveren armbandje (Zeeuwse knoopjes). PASSAGIERSLIJST „KOTA INTEN" Bij onze administratie ligt de passagierslijst van het m.s. „Kota Inten" ter inzage. Vermoedelijke aankomst te Rotterdam op 12 Februari a.s. tien minuten gaans van het station Maarn een vacantiedorp op te zet ten. Ze hebben daartoe van de N.S. allerlei oude wagon-karkassen opge kocht, die ze zullen ombouwen in riante zomerhuisjes met volledig com fort, (electricitelt. waterleiding). Het materiaal daarvoor is aanwezig en met de nodige vindingrijkheid zal men er in slagen nog voor het vacantie- seizoen de wagons in te richten. De bedoeling is dan nog een recrea tiezaal te bouwen: die ook door de Maarnse herenigingen zal kunnen worden gebruikt, een sportveldje aan te leggen om zodoende een waar lust oord te scheppen. De huisjes zullen worden verhuurd voor onbepaalde tijd, aan particulieren of verenigingen, die in de Maarnse bossen op verhaal wil len komen. Er zijn al ontzettend veel aanvragen binnengekomen, vertelde de exploitant en het ziet er naar uit, dat dit plan een volledig succes zal wor den. Het kamp betekent eveneens een ontlasting van alle pensions en hotels, die in vorige jaren vele honderden vacantiegastcn moesten teleurstellen. Men zal er geen z.g.n. Butlin-kamp van maken, d.w.z. een gemeenschap stichten waarbij men op elkaar is aangewezen. Ieder is vrij om te gaan en staan, waar hij wil. Wel zal de onderlinge verstandhouding worden bevorderd door gezamenlijke recreatie avonden, excursies en sportontmoetin- gen. Nieuws uit de Geref. Kerken Gehoord enkele brieven, die in gekomen zijn van gemeenteleden van Amersfoort, die de vraag stel den of het gezien de heersende nood wel gewenst was het beroepings- werk in de vacature van de derde predikantsplaats voort te zetten, sprak de kerkeraad na enkele dis cussie uit, dat het welzijn der kerk ter plaatse de komst van een derde predikant vereiste, zodat het beroe- pingswerk wordt voortgezet en de beroepingscommissie dienovereen komstig instructies ontving. Aan de commissie van beheer werd opge dragen om te onderzoeken of in het Leusderkwartier, waar de kerk reed£ grond heeft een kerkgebouw of anders enkele lokalen voor ver gaderingen kunnen worden inge richt. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde biljartwedstrij den zijn: Cadreklasse: Noord Brabant I Vergulde Wagen II 24. Tolsteeg II—Gouden Ploeg I 2—4. Noord Brabant IIICentraal I 42. Derder klasse libre: DOS I Vergulde Wagen V 44. Leusder kwartier IIIPauw I 80. Vierde klasse libre: Soestdijk II Tavenu III 80. Vijfde klasse libre: Metropole IV—KOT III 6—2. Volkszangavond Oranje- Garde Maandagavond organiseerde de Oranje-Garde te Soest, ter gelegen- héld van de verjaardag van Prinses Margriet, een volkszangavond in de zaal van café Eemland. welke tot de laatste plaats bezet was. Onder leiding van de heer Goos- sens is door de aanwezigen met volle overgave en enthousiasme ge zongen: de stemming zat er na het eerste nummer al volop in. Dc zang word afgewisseld met declamatie van de heer P. Door- duijn te Soest. Gevonden voorwerpen Witte want, grijze glacé dames handschoen, rechter wollen hand schoen, bruine glacé handschoen, grijze wollen handschoen, riem met kompas, een paar kinderwan ten, een geruite shawl, een schaar, duimstok, bruine portemonnaie m. 10 cent; bruine linker kinderhand- schoen, wijnrode capuchon, Engel se foxterrier, reu, koplampring m. glas, grijs breiwerk met 4 naalden, zwartbruine smoushond, zilveren schakelarmband, groen kinder wantje, schoenenbon, zilv. arm band, wit kinderwantje, glacé da meshandschoen, bruine lederen portemonnaie met enige foto's, zwarte portemonnaie met een zil veren en een papieren gulden. In lichtingen aan het politie-bureau. Examens Voor het practijk-examen Fran se Handelscorrespondentie is ge slaagd de heer J. Verlinden ?r Soest. Leusden Burgerlijke stand Geboren: Elisabeth Gijsbertha van Buren, dochter van G. van Buren en J. M. Beek. Gijsbertha Hendrika Berg, dochter van J Berg en M. T. van Daatselaas. Stoutenburg. Geboren: Cornelis Johannes^Arcnd, zoon van E. van den Hoek en C. J. J. K. Voogd. Hoevelaken Predikbeurten Vrijdag 23 Jan. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust" 3 uur ds. Van de Ket terij van Vlaardingen. Gevonden voorwerpen Er is gevonden een autowi'el met band maat 32x6. Inlichtingen Rijkspolitie (niet tel.). 19/1 20/1 Goodyear 42'% 42% HttdsonM 19% 19% 'nt.Harv. 89% 88% In. Nickel 2S% 27% Int.T.enT 12 V* 13% Kcrn.C. 46% 46% MontgW, bl 50 Pa;k. M, 4% 4% Radio C. 8% Rcp.St. 24% 24% Revn, T 40% 40 sears R. 34% 34 Shell Un. 31% 32% Socony 16% 16% Stond Br. 27'., 27% St.OHNJ 72^ 72% Sludeb. 19% 19% l exas C. 55% 55% U. Alrcr. 26% 25% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 53','» 53% USRubb 43 42% US Steel 74'/, 74% Westlngh 28% 28». Woolw. 45% 45% 19/1 20/1 Atch. 91 91X Ban lm. 11% Can.Pac. 11% Illln. C. 29% 13% N.Y.Cen. Pcnns.R. 18 Sout.Pac, <6% Un.Pac. 153 All .CU. 184 185 Am,Ca n. 79 78% Am.Car. 40% 40»% A.Smelt, 53»% A. T.cnT. 151 53% 151 Am. Tob, 68 67''. Anac.C. 33% 33% Bcthl.S. 33% 33% 25% BoeiingA. 25 Chrysler 595* 59% Cltv B. 39% 39»/, Consol. E 22% 22% Douglas 55% 55% Dup N. 179 176% Eaetm. I< 41% 41% Gen.El. 35% 35% Gen.Mot, 55% 55% Amsterdamse Effectenbeurs Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN AI S ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AiMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen Invullen? 20 Jan. De belang stelling voor de effecten beurs te Amsterdam was vandaag verre van over weldigend. In enkele fondsensoorten ontwik kelde zich nogal wat affaire, maar over het geheel genomen waren de omzetten toch niet groot. De oude en de nieuwe aandelen Ko ninklijke werden weer tamelijk druk verhan deld, zonder dat van om vangrijke affaire kon worden gesproken en daarbjj bestond opnieuw een vaste stemming. De oude aandelen stegen on der beurstüd van 337 tot 34412 en traden iets la ger uit de notering. De nieuwe aandelen liepen op van 325 tot 334, en golden bij het scheiden van de markt ongeveer 331. de industriëlen wa ren kalm., over het alge meen weinig veranderd. Unilevers echter waren vast én noteerden bij een aanvangpriis van 304 tot 309. VtDorts be stond vraag voor kunst zijde aandelen, hetgeen tot uiting kwam in de ontwikkeling van AKU. die bij een openingsprljs van 171% naar boven gingen tot 175. Bjj ge ringe affaire waren de Philipsaandelen enige punten hoger. De minder courante Industrieaandelen waren verdeeld. 19/1 20/1 20/1 Act. aandelen Sltk Upk öltk Koloniale Bank *07% 1^6 N. I. H.-bans J17 **7% 115% Ned H. Mil, 170». 169% AKU aand. *71% "«5 Bergh's Jurg. 306 306 v. Berkels pat. 115 1 5% Calvé Delft Crt 197% 194% Centrale Suiker 211 210 Fokker 181 182 Van Gelder 161 160% K. Nd H.ovens 178VS 178% l'/9 Lever Br. 302% 306 307% Ned. Ford 38u - 380 Ned. Kabelfabr 311 - 308 Philips gloell. 365% - 370 Wilton Feyen ^23% - ;20% D. Petrol. Mij 307% - 316 Kon. Petr. Mij >36'/, 339% 344% A'dam Rubber '75% 173% I.3-, Bandar Rubber 151% ,44% Dell-Bat. R.M '29% - 125% Oost Java R.M 94% - »0% Serbadjadi S.R 94% - 92% Holl. Am. Lijn .'11 209% 11% /ava-C.-J. Lijn 155% - 154 KNS M. l»4% 185% 184% Kon Paketv. Sch Unie Rott Lloyd 5t. Mij Neder! UVA. Java Cult. Mij Ned. Ind. S U Ver. Vorst C M Deli-Bat. Dell Tabak Senemb. 157% 166% 166 163 175% 246% 244% 243% 121% 118 127% 121 122% 63% 64', 63% 167 - 164 178% 177 177% 162 - 19/1 100 98% 99% 100# 31X 100 V. 96% Actieve obllg.: Ned. '38 (3%) 3 dito *47 (3%) 3 Ncd. *37 3 Dollarl. '47 3% NWS Sp. eert. 100 2% N I "37 A 3 Nlet-actleve obligaties A'dam I '37 3% "sHage I '37 3% R'dam le en 3e lng. 1937 3% Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr. '39 2% Utr. g II' 37 3% - Pandbrieven Amst, Hyp. 3% 100% Amh H (3%) 3 - Fr. Gr. H. VI00;e Grnv Hypb 3% - Ved. Hypb 97 Veend K (3%) a 99% Rott. Hypb. 3 Utr Hypb. .3% 100% West Hypb 3% - Industr. obllg.:- A.K.U. obl. 3% Berghs en J 3% j^3% Levers 3V4 10Jf< Werkspoor 8'A 103'/, Bt. Plr MIJ 3% 102% Kn Ptr MI1 JV. W3 Dell Sprw 3% ">4% I Ned -lnd Sp 31^ •-■4% 20/1 10J 98% 99% 99% 81% 100% 96J* 100% 100% 100% 100 100% 100 V; ïooy, 100% 100% 103% 103% 102 103 94% 54% Nlct-act aand. A'damse B. HU Bank Unie Incasso Rott. Bankver. rw. Bank. Cert. Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr Gist én Sp. fab. Rott. Dr. MU. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind Gas tnternatlo Amst. Ball. MIJ Dell Sp. Mij. Vcd. Ind. Spw Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij Fin. N. H. Vrcdestein Ned Walvisv. Zwanenb Org Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Beth Steel Chrysler Gen Motors (ntern Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden Omzet 710.000 16/ 1 20/1 170% 213% -13 164% 165 177% 178 184 184 146 146% 370 370 t 184% 185% 114% 1 115 114% 170 167 1 - 149% 65% 66 27»% 27% 107% 107% 160 162 106 105% 187% 187 i V, 2% 34% 34 104% 102% 124% 122% 57 28 - 28 48% 48 25% 24% nU 77% 34% -IV, t laten 59 32% 20 yt 17% Nieuwe emissie. De firma Beels Co De Clercq Boon Hartsinck te Amsterdam stelt op 23 Januari de inschrijving open op 1 millioen 3 pCt- obligaties Coöp. Grondka- pitaalbank voor dén land bouw U.A. te Utrecht in stukken van 1000.a 100 pCt. Storting 2 Februari. Van 1 April 1949 af wordt 50.000 door uitloting a pari afgelost. Vervroegde aflossing is voorbehouden. De eerste coupon per 1 October 1943 geeft recht op 20, verder 1 April 15 enz Een nieuwe kamgaren- spinnerij, voorlopig wer kende met 7200 spindels en zich toeleggende op de fa bricage van kam- en tri- cotgoren, zal door de N.V. Ter Horst Co te Rijssen worden opgericht. De koerswaarde van aandelen, verhandeld op de beurs van Amsterdam, bedroeg aan het eind van het jaar 5.580.000 gld. te gen 5.778.000 eind Novem ber en 6.014.000 gld. eind October 1947, De nominale waarde bedroeg aan het eind van het jaar 2.587.000 gld, tegen resp. 2.581.000 en 2.551.000 gld. De ge middelde koersnotering eind December was 216, vergeleken met 224 en 236.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2