Optisch dorado in een statig, oud Utrechts grachtenhuis Uit die boekenmolen Een goed verstaander 's Werelds beste spelers naar Utrecht Mogelijkheden en moeilijkheden van dr. Bleeker's „lenzenfabriek" V W IJ krijgen de indruk, dat Lon den en Washington deze nieu we oude methode in het onderhavige geval hebben toegepast. De Engelse regering heeft onmiddellijk na de BRILLENGLAS PROBLEMEN Kerknieuws Op elke wond B:iiJ Scheepstijdingen Radio-programma TUINKALENDER Woensdag 21 Januari 1948 3 Een eenvoudige gevel aan de Oude Gracht verbergt één der interessantste Utrechtse industrieën: Nedoptifa". de Neder landse Optiek- en Instrumentenfabriek Dr C. E. Bleeker. Me juffrouw Bleeker studeerde wis- en natuurkunde aan de Utrechtse Universiteit en was vele jaren werkzaam op het Phy- sisch Laboratorium, waar zij promoveerde bij Prof. Ornstein. Zij stichtte in 1930 een natuurkundig adviesbureau voor de in dustrie. drie jaar daarna haar instrumentenfabriek, waar voor bepaalde technische onderzoekingen speciale instrumenten wer den vervaardigd. De ontwikkeling der meer uitgebreide fabri cage ging in de richting van de electrische meetapparatuur: normaalweerstanden en samengestelde weerstandsbanken, die voor gelijkstroommetingen een volledige onafhankelijkheid van het buitenland hebben gegeven. In een vrijwel onvindbaar hokje zit een oudere slijper lensjes te slijpen en te polijsten, die een doorsnee hebben van slechts en kele millimeters. Hij controleert ze voortdurend met een zeer gevoe lig meetklokje. Parlementsleden zijn niet altijd spraakzaam! Een als uiterst zwijgzaam bekend staand lid van het Engelse Lager huis heeft kort geleden een rede voering gehouden, die precies 20 woorden teldeDe Engelse pers zag hierin aanleiding een onder zoek in te stellen naar de vraag wie van de Lagerhulsledcn in de loop der jaren het zwijgzaamst was geweest. Men kwam tot het vol gende resultaat: 1Generaal Fores ter. die sedert 40 jaar een waardig vertegenwoordiger van de kies kring Much Wenlock Is. zonder ook maar een enkele keer zijn mond opengedaan te hebben. 2. Sir Charles Barrel, die het record van Generaal Forester bijna heeft ge broken. Hij heeft 60 jaar lang ge zwegen. tot een geweldige opwin ding hem toch eenmaal tot spreken dwong. Het ging om een wetsont werp, waarbij men het huisperso neel wilde verbieden om de ven sters van buiten te wassen. 3. Ma joor J. D. Hope. Lagerhuislid voor het district Berwick, dat hij van 1900 tot 1922 zwijgend heeft ver tegenwoordigd. 4. Lord Guildford, die een enkele maal besloot te spreken. Hij stond op en stamelde: ..Sirmaar ging prompt daar op weer zitten De 11-jarige John Frisora te Worchester werkt aan een opera, waarmee hij vier jaar geleden be gonnen is. Drie van de vier bedre ven zijn thans gereed en de jonge componist heeft deze onlangs aan de studenten van de universiteit van Clark voorgespeeld. Spiegel der wereld Dr. Bleeker liep reeds lang met plannen rond lenzen te gaan slij pen. zij had aan de zeer ingewik kelde problemen, die de optiek stelt, een speciale studie gewijd. In 1937 deed zij de grote sprong; zij liet een eenvoudig slijpbankje con strueren enslaagde. Het be drijf aan de Oudegracht is daarvan het overtuigende bewijs. Is het te verwonderen dat ook voor optische stelsels de behoefte aan onafhankelijkheid van andere landen werd gevoeld? Reeds in de 17e eeuw werden in Holland len zen geslepen en het slijpen van brilleglazen werd en wordt hier veel beoefend. Nu geeft echter de enkelvoudige lens een beeld/met grote fouten: het beeld vertoont de kleuren van de regenboog; naar de rand toe wordt het onscherp en het is over het geheel misvormd, de z.g.n. vertekening. Om deze afwij kingen te corrigeren zijn vaak zeer ingewikkelde combinaties van len zen nodig, zodanig gekozen, dat de fouten van het ene deel van de Combinatie die van de tegengestel de fouten van een ander deel op heft. Men heeft nu de beschikking over glassoorten van zeer uiteen lopende optische eigenschappen en men voldoet aan de gestelde eisen, door uit deze glassoorten de meest passende te kiezen en de er uit vervaardigde lenzen geschikte krommingen en nauwkeurig be paalde afstanden te geven. Het ontwerpen van eeri dergelijk op tisch stelsel vergt zeer veel reken werk en onder leiding van dr. J. van Zuylen, de wiskundige mede werker van Nedoptifa, wordt dan ook regelmatig aan nieuwe ont werpen gewerkt, terwijl ook be staande ontwerpen opnieuw bere kend moeten worden wanneer nieuwe glaszendingen arriveren. Hoewel de weinige glasfabrieken, die zich op optisch gebied bewegen, hun uiterste best doen steeds glas van dezelfde eigenschappen te ma ken, lukt het nooit helemaal. Duizendsten Nedoptifa produceert op het ogenblik onder meer zeer handige HET bericht, dat Griekse gueril- latroepen een nieuwe actie hebben ontketend, ditmaal op Mo- rea, het Zuidelijk deel Van het land, is een aanwijzing te meer, hoezeer het ongelukkige Grieken land zich op het ogenblik in een si tuatie bevindt, welke sterk lijkt op die, waarin Spanje zich van 1936— 1938, tijdens zijn burgeroorlog be vond. Ja in het geval van Grieken land is de burgeroorlog nog meer bijzaak, de interventie van buiten nog meer hoofdzaak dan indertijd in Spanje; niet het regiem, dat de Grieken zichzelf wensen te geven, Is aan de orde, maar de -strategische positie van het land in de tegen stellingen tussen de grote mogend heden. Laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat deze situatie voor de Grieken in hun geschiede nis geen nieuwigheid betekent; men kan gerust zeggen, dat zij zich van 1821, het jaar, waarin zij hun vrij heidsoorlog tegen de Turken be gonnen, af meer of minder voort durend in deze weinig benijdens waardige positie hebben bevonden, er bij tijd en wijle trouwens ook in niet onbelangrijke mate hun voor deel mee hebben weten te doen. Intussen is de grote actie der re bellen van het einde van het vorig Jaar. de uitroeping van de regering- Markos, tot dusver zonder zicht bare gevolgen gebleven. Een eerste poging om een staat van enige be tekenis te veroveren, waar deze re gering haar zetel zou kunnen vesti- Ï;en dit was kennelijk de bedoe- ing van de aanval op Konitza is mislukt en, wat nog veel en veel belangrijker is, iedere erkenning van de regering-Markos is tot dus ver achterwege gebleven. Dit laatste is zonder enige twijfel een gevolg van de energieke wijze, waarop Engeland en dc Ver. Staten op deze uitdaging, want dit was het, hebben gereageerd. Een reactie, welke des te energieker was, naar mate er minder drukte in het open baar over is gemaakt. Het is bekend, dat speriaal Bevin genoeg heeft van de diplomatie ,,per megaphoon", zoals die vooral door en tijdens de oorlog in zwang is geraakt en onder het etiket ..open diplomatie" als het toppunt van democratie is aange prezen. De Engelse Foreign Secre tary is ervan overtuigd geraakt, dat het uitbulderen van eigen stand punt, van critiek op dat van een ander, het stellen van eisen of het afwijzen daarvan voor het forum van de hele wereld niet bevorder lijk is voor het vinden van een aan vaardbare oplossing, alleen al hier om niet, omdat het zo moeilijk valt om tei-ug te krabbelen, wanneer de hele wereld weet, wat je gezegd hebt. Daarom wil Bevin geheel of gedeeltelijk terug naar de oude. be proefde methodes van het diploma tiek verkeer en, naar het schijnt, heeft hij ook Marshall en het State Department van de juistheid van zijn standpunt kunnen overtuigen. uitroeping van de regering-Markos een nota naar Joegoslavië, Albanië en Boelgarije gezonden om ernstig te waarschuwen tegen de gevolgen ener eventuele erkenning van Mar- kos. Maarhet Foriegn Office maakte het verzenden van deze nota pas bekend, nadat en om dat het bestaan ervan in de pers was uitgelekt. Ook de Amerikaanse onderstaatsse cretaris voor buitenlandse zaken Lovett was uiterst sober in zijn me dedeling over een nota van Wash ington, welke op die van Londen was gevolgd, hoewel wij redenen hebben om te menen, dat in die nota aan de Joegoslavische regering zelfs de mogelijkheid van een gewa pende interventie ter verdediging van Griekenland in het vooruitzicht was gesteld en zelfs, dat die inter ventie zou kunnen moeten plaats vinden op Joegoslavisch grondge bied. Ook de maatregelen, welke Lon den en Washington hebben genomen, hoe direct ze ook waren, droegen naar buiten een indirect karakter. Het Engelse hoofdkwartier in, Athene werd opgeheven, onschuldig bericht, waaraan niet dan terloops werd toegevoegd, dat het in feite naar Saloniki werd verplaatst. HET Amerikaanse eskader in de Middellandse zee houdt ma noeuvres in de Griekse wateren, waarbij o.a. landingsoefeningen zijn geprojecteerd. Het Departement van Marine vindt het nodig, dat 1500 mariniers de bemanning van dit es kader gaan versterken. Niet zo'n gek idee, wanneer men bedenkt, dat ma riniers de enige troepen zijn, die de president voor de dienst buitens lands kan bestemmen zonder toe stemming Van het Congres. En zo het hierbij iemand opvalt, dat tot de uitrusting van die mariniers ook tanks en vlammenwerpers horen., des te beter. Net zoals het geen kwaad kan, dat het verhaal de ron de doet, dat de vliegtuigen aan boord van het vliegtuigmoederschip Mid way, dat tot het Middellandsezee- eskader behoort, zijn ingericht voor het vervoer van atoombommen. Vervolgens lezen wij in onze kranten, dat de regering te Wash ington aan de Engelse toestemming heeft gevraagd om het vliegveld Mehalla, vlak bij Tripoli, weer te mogen gaan gebruiken. Mehalla ligt, als wij het goed hebben, nog geen 2000 km van Belgrado, maar over dit verband wordt in het bericht niet gesproken. Zomin als ons verteld' wordt, dat kort geleden een zekere luitenant-generaal C. E. Le May als „toerist" in Tripoli is aangekomen. Le May is op het ogenblik opperbe velhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland, maar tij dens de oorlog commandeerde hij de 20ste Amerikaanse luchtgroep. die.. de atoombom op Hirosjima en Nagasaki heeft afgeworpen. Hadden wij geen gelijk, 'toen wij hierboven van de indirecte methode spraken? De megaphoon is vervan gen door het gefluisterde halve woord, waaraan de goede verstaan der genoeg heeft. Tot nu toe is de regering-Markos door niemand er kend. microscopen, v/aarop iedere medi sche en biologische student „ver liefd" zou raken. Ter illustratie nu van het bovenstaande kan opge merkt worden dat het berekenen van een sterk microscoopobjectief vele maanden rekenwerk vraagt en dat dus een reparatie van een ob jectief van vreemde herkomst vrij wel onmogelijk is. Legio zijn de technische moeilijkheden die daar bij o vet wonnen moeten worden: in de optiek werkt men met dui zendste millimeters! Ondanks de handicap van de be huizing mag dit bedrijf-in-opkomst er best zijn. Dr. Bleeker, of haar mede-directeur, drs. Willemse, toont trots de automatische polijst- machines eigen fabrikaat! de fraisbanken voor het nauwkeurig evenwijdig slijpen der matte zijden van prisma's voor de prismakij kers en colorimeters (kleurenme- ters) die men fabriceert de mo dernste draaibanken en schroef draadmachines. Kinderschoenen „Ondanks de inderdaad uitste kende technische apparatuur staat onze fabriek feitelijk nog in haar kinderschoenen," zegt dr. Bleeker, „wil ons bedrijf, dat voor het ver krijgen van deviezen van grote waarde kan zijn, de vleugels uit slaan, dan moeten wij de beschik king hebben over een modern, goed-geoutilleerd fabrieksgebouw. Een onzer grootste problemen is: geschool personeel. Het is noodza kelijk dat intelligente jongens en ipeisjes worden opgeleid. Ik schat dat wij, voor het vestigen van een optische instrumentenfabriek, die een woordje kan meespreken op de internationale markt minstens 300 nieuwe personeelsleden moeten werven. Deze zouden geselecteerd moeten worden uit ongeveer 1000 leerlingen, want de ervaring heeft geleerd, dat gemiddeld 70% af valt". Dr. Bleeker is van mening, dat een speciale nijverheidsschool voor de opleiding van optische slijpers (sters) nuttig werk zou kunnen doen. Dat zou zeer belangrijk zijn voor Utrecht, en daardoor voor ons hele land. Dat kan echter onmoge lijk geschieden zonder daadwerké- lijke steun van de regering. Zou de regering niet bereid zijn dit nieuwe bedrijf meer te steunen dan zij reeds deed door een nieuwe fabriek ter beschikking te stellen? Utrecht kan er altijd nog wel een grofe onderneming bij gebruiken.... Wereldraad der Kerken Aan de vergadering van de We reldraad der Kerken in Amsterdam zullen o m. deelnemen- voor de Re- montrantse Broederschap ds. F. Kleyn; voor de Alg. Doopsgez. So ciëteit dr W. F. Golterman; voor de Evang. Lutherse Kerk ds J. P. van Heest. prof. dr. J. Boendermaker, voor de Oud Kath. Kerk mgr. dr A. Rinkel, prof. P. J. Jans; voor de Unie van Baptisten ds. J. W. Weernink. voor de bond van Vrijz. Evang. Gem. ds P. van Vliet De kerke- raad van de Ned. Herv. Gom. te Amsterdam heeft aan de Oecume nische Raad bericht, dat het tijdons de assemblee in de Nieuwe^Kerk te vieren Heilig Avondmaal open zal staan voor alle belijdende deelne mers der conferentie Hij zal in deze zelfde kerk gelegenheid geven tot het houden van diensten voor de Anglicaanse en de Griekse ortho doxe kerk. Ds. B. v. Ginkel beroepen Ds. B. van Ginkel, Ned. Herv. predikant te Utrtcht heeft een be roep ontvangen naar Amsterdam (vacature buurtgemeenten Zuid- West). flnt>t?runden mededeling) ^777 Thar^iwLdS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep (Gld.) J. C. Stelwagen te Giessendam; tc Eng- wierum S. de Vries te Siddeburen; bedankt voor Enkhuizen J. E. Wage naar te Beetsterzwaag; voor Fijnaart (N.Br.) K. C. v. Gorcom te 's-Gra- venzande; voor Wijk aan Zee en Duin C. W. Wagenaar te Beetster zwaag, voor Landsmeer C. J. Mei link te Ankeveen; benoemd tot hulp- pred. te Baflo c.a. (Gr.) mr. C. G. Mulder cand. te Oosterbeek. Geref. Kerken Beroepen te Oldebroek N. Streef kerk te Wolvega; fe Apeldoorn (vac. A. S. Timmer) J. F. Colenbrander te Ommen; te Oostwold W Wijma te Gasselternljveen. die bedankte voor Marum; te Nicuwerkerk a. d. IJssel G. Meijering, cand. tc Leiden: bedankt voor 's-Gravenland G. K. Gcerds te Drijber (Dr.); voor Edam en voor Wormer G. C. Muntingh, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Berkum, Mildam en te Zwartsluis R. te Velde, cand. te Stadskanaal; te Waardhuizen R. te Velde, cand. te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Beroepen te Giessendam A. van Stuyvenberg te Ierscke. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Urk G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Ten aanzien van do tenniscompe- titie is besloten dat het aantal par tijen in de Hoofd- en le klasse van 11 op 12 zal worden gebracht dooi de toevoeging van een derde dames- enkelspel. De competitie zal waarschijnlijk in alle Districten op 25 April beginnen. Tafelten n isevenemen t: G. H. 's-GRAVESANDE: E. Du Perron, herinneringen en be scheiden, met reproducties naar photo's, tekeningen en manus cripten; Stols, Den Haag, 1947. Een boekje van literatuur-histo rische waarde vanwege de vele brieven en andere nooit eerder gepubliceerde stukken. S. VESTDIJK: Muiterij tegen hetetmaal, deel I bevat Vest dijk critieken over romans en novellen, deel II die over essays en poëzie, belangwekkende, han dige besprekingen van belang rijke binnen- en buitenlandse schrijvers van de laatste 15 jaar. Stols, Den Haag, 1947. ANTHONIE DONKER: De Ein der, Van Loghum Slaterus, Arn hem, 1947. Vrijwel alle gedich ten, die Anthonie Donker tot 1941 schreef, vindt men in dit werk bijeen. Hoevele van deze spreken direct en eenvoudig tot wie van poëzie houdt, welke ge voed wordt door sterke mede menselijke gevoelens en daarbij het verlangen naar een groter werkelijkheid niet verliest. A. ROLAND HOLST: Tegen de Wereld, Stok, Den Haag, 1947. Van deze dichter die, ver van het actuele, zijn wereldbeeld in grootse visioenen van leven en dood pleegt te verdichten, vin den we in deze kleine bundel een aantal „Tijdgedichten" o.a. In Memoriam President Roose velt, Sociale Idealisten, Drie Dichters en de oorlog, Zwaar weer op til, Voor West-Europa. Het zijn gedichten, die tot de beste gerekend moeten worden van die, welke direct de eigen tijd bezingen. VICTOR E. VAN VRIESLAND: Grondslag van verstand houding. De Bezige Bij, Am sterdam, 1946. De dichters die van nature tot het beschouwe lijke neigen, hebben de behoefte Automatische polijstmachinc voor kleine lenzen. De Ncdoptifa-technici zelf construeerden haar. Wil de lens alle lichtstralen doorlaten, die op haar vallen, dan most het fijnste krasje of putje uit haar oppervlak verdwenen zijn. hun gedachten over de verhou ding van hun persoonlijkheid tot de realiteit te formuleren. In oorlogstijd vond Van Vriesland de concentratie daarvoor en zet te zo de traditie voort die loopt over Frederik van Eeden en Dèr Mouw. Hij koos ertoe de korte vorm. Een opmerkelijk en -be langrijk, helder betoog. JACQUES DE KADT: Herman Gorter: Neen en Ja, Van Oor schot, A'dam, 1947, in hoofd zaak een herdruk van artikels uit 1935, waarbij jammer genoeg geen rekening wordt gehouden met wat sindsdien over dit on derwerp verscheen. HELLA S. HAASSE: Balladen en Legenden, geïll. door Bantzinger, Querido, A'dam, '47. Een alleraardigste uitgave van in modern Nederlands weer gegeven (en met talent) oude verhalende liederen. Uitstekend vaij declamatie! J. W. F. WERUMEUS BUNUNG: Lof van Nederland. Een derde druk van deze altijd weer boeiende en zeer bruikbare bloemlezing van een honderdtal verzen over ons land. JAC. VAN HATTUM: Mannen en Katten, Van Oorschot, A'dam, 1947. Een bundel korte verhalen, waarin het bizondere van alle gewone dingen vrijwel uitsluitend op bizarre, maar al tijd virtuoze manier wordt be schreven, wat soms geslaagde grotesken oplevert. JEANNA VAN SCHAIK-WIL- LING: Leerschool, Drie Novel len, Meulenhoff, A'dam, 1947. Ervaringen uit het meisjesleven, fijn-psychologisch geschreven een zeer verzorgd. HELLA S. HAASSE EN W. MUENSTERBERGER: Lyriek der Natuurvolken, Van Loghum-Slateren, Arnhem 1947. Een verzameling lyriek der pri mitieven uit vele landen, boeiend om hun oorspronkelijk levensge voel en de bezwerende herha lende vorm. Door de jonge schrijfster Hella S. Haasse in het Nederlands overgebracht, des te overtuigender naarmate zij niet streefde naar onze traditionele versvorm. Zeer geslaagde il lustratie van Jettie Olivier. MARIA C. VAN ZEGGELEN: M a- ria van Oranje, Meulenhoff, A'dam, 1947. Een tweede druk van deze veelgelezen roman van de bekende schrijfster over de Op 31 Januari en 1 Februari worden in de Irene-hal de open Nederlandse kampioenschappen gehouden De tafeltennissport neemt de laatste t(jd wel een zeer grote plaats In het sportleven in. Niet alleen nationaal en internationaal, maar ook In Utrecht stygt de belangstelling zienderogen, waaraan de verrichtingen van enkele Utrechtse clubs cn die van de prominente speler Huberts, niet vreemd z(jn. De afdeling Utrecht van de Nederlandse Tafeltennis- bond heeft clan ook gemeend aan de organisatie van de open Nederlandse kampioenschappen, gezien de grote interesse wolk© ©r voor tafeltennis in Utrecht bestaat, met een gerust hart te organiseren, zodat in onze oude Domstad op 31 Januari en 1 Februari wederom een groot sportevenement staat te gebeuren. Voor deze wedstrijden, welke ge houden worden in de Irene-hal van het Jaarbeursgebouw bestaat van de zijde van de tafeltennissers uit de gehele wereld grote belangstelling. Wij noemen van de buitenlandse in schrijvingen slechts de wereldkam pioene Gisele Farkas (Hongarije) en Depetrisova (Tsjccho Slowakije), die in 1933 het wereldkampioenschap dn. mes enkelspel behaalde. Ook is dc Belgische kampioene mad. Du- tournay cn de flnalisto van de laat ste Belgische kampioenschappen mad. Roland present. Bij de heren zijn vrijwel alle grote cracks van de partij. Allereerst zal men de wereldkampioen de Tsjech Vana in actie kunnen zien benevens de finalist van de laatste wereld kampioenschap pen Sido (Honga rije). terwijl na- mon als van een Andreadls en Te- bera uit Tsjecho- Slowakije. de Hongaren Soos en Koczian, de Fransman Amou- rettis en de Bel gen Lejeune en Roland voldoen de waarborgon bieden dat tech nisch hoogstaand spel op deze Nederlandse kampioen schappen te verwachten Is. De vraag is thans: Wat zullen onze Nederlandse prominenten hier tegen presteren? Een tiental dames en twintig ho ren zijn aangewezen om de strijd togen deze ..grote" spelers aan tc binden. Het zijn de heren van Brec- men (Nijmegen). C. du Buy (Eind hoven), J. du Buy (A'dam). Clausen (A'dam). Van Dam (Haarlem), Van Ham (Hilversum). Holswilder (Am sterdam). Huberts (Utrecht), Kreu- ger (A'dam). Lorsheyd (Den Haag), Onderstal (Nijmegen), Pelser (Am sterdam). Posno (A'dam), Selten- rijch (Eindhoven), Stoop (A'dam), Thicn (Zaltbommel). Thunissen (Den Haag). Vletter (Utrecht). Wil- lemstein (R'dam) en Van Zoelen (A'dam) Voor de dames komen uit mevr. Fermie (Arnhem). Ina Kiek (A'dam), Rie Niesten (Haarlem), mej. Piederiet (Breda), Hening van Woezik 'Den Haag), Tistke de Zeeuw (R'dam) en mej. Zuidgeest (R'dam). Uit deze lijst blijkt wel. dat de strijd fel zal zijn en een gang naar de Irene-hal op de beide wedstrijd dagen zal zeker de moeite waard worden. De organisatiecommissie verwacht dan ook een grote publie ke belangstelling In de Irene-hal worden voor dit grootse tafeltennis- tournooi tijdelijk de zitplaatsen van het circus Mullens opgebouwd, die aan meer dan 2000 bezoekers plaats bieden. Hun amphitheatersgewijze ijtdo ARNEDIJK, 17 Jan. te Corpus Christi cn 19 Jan. te Port Neches; AXELDIJK, R'damMexico 19 Jan. te Bolivar Roads; DUIVELAND. 19 Jan. van R'dam te Leith; LEER DAM, 20 Jan. van Baltimore naar Norfolk in Chesapeakebaai; LOOS- DRECHT, 20 Jan. van Genua te Port Said; TJIEUW AMSTERDAM. 20 Jan. des middags 12 uur op rede van Cowes en 21 Jan. v.m. te R'dam verw.- PARKHAVEN, 18 Jan. van Bahia tc Montevideo; STREEFKERK R'damCalcutta, 19 Jan. te Bom bay; SOMMELSDIJK, R'dam—Lis sabonNew Orleans, pass. 18 Jan. Ouessant; STAD MAASTRICHT. 19 Jan. van R'dam te Savona; STAD SCHIEDAM, CalcuttaNederland, 19 Jan. te Madras; STAD VLAAR- DINGEN, R'damNorfolk, pass. 19 Jan. Start Point; BARENDRECHT, 19 Jan. van Gcraldton naar Abadan; BOSCHFONTEIN, 19 Jan. van Am sterdam te Mombassa; CONGO- STROOM, 19 Jan. van Lobito naar nnristf» dnohtpr van wuiom Porto-Amboim; KEILEHAVEN, 19 oudste dochter van Willem van Jan nog te owendo; KOTA INTEN, Java—R'dam, pass. 19 Jan. 11 uur Point de Galle; LEKHAVEN. Rot terdamMontevideo, pass. 19 Jan. Las Palmas; LUTTERKERK, 19 Jan. van Bahrein te Karachi; NOORDAM 19 Jan. van R'dam te New York; SAMARINDA, 18 Jan. van Calcutta naar Pacific kust; VOLENDAM, wordt 24 Jan. v.m. van Java te Rot terdam verw.; WILLEM RUYS, Java—R'dam, pass. 19 Jan. Gibral tar. Oranje. C. C. S. CRONE: De Schuif trompet, Strengholt, A'dam 1947. Een aantal verhalen met Utrecht als middelpunt; schet sen, die de verdienste hebben soms aan Nescto te doen denken. Menig Utrechter zal er zijn hart aan ophalen. Aardige illustraties van Icke en Thole. GISELE FARKAS. wereldkampioene tafeltennis bouw geeft tevens d© gelegenheid. de wedstrijden van elke plaats af nauwkeurig te volgen. Doordat de mogelijkheid bestaat dat ook Richard Bergman en Barna nog op deze open kampioenschap pen zullen verschijnen, zal er voor liefhebbers van tafeltennis volop te genieten zijn. Voor hen, die nog wat vreemd tegenover deze sport staan, tevens een mooie gelegenheid om eens met deze nog vrij jonge tak van sport kennis te maken. (Ingezonden mededeling) - Eon Jongeman van 17 jaar. ..organiseerde" Pa'a laatste sigaar. HIJ aprak tot zijn Ma: ,,'k Zeg 't zelf wel aan Pa, Maar zet U TIP van BOOTZ dan vast klaar". „Dank U," zei Kubelin en hij leunde be haaglijk achterover in de zware fauteuil, zijn handen samengevouwen over de ivoren knop van zijn ebbenhouten wandelstok. Zijn gastheer zette zich achter zijn bureau cn keek. voordat hij zich wederom verdiepte in zijn financiële lectuur, nog eens misprijzend naar het glimmende gladde haar van Kubelin en liet zijn ogen glijden over het voortreffelijke, licht-grijze pak van de man en zijn suède schoenen en lichte sokken. Kubelin koos met zorg een sigaret, uit een gouden koker; de grijze courantenman kauwde energiek op zijn sigaar en het werd stil in de kamer. Toen er eindelijk geklopt werd. keek de direc teur niet naar de deur, maar lette scherp op de reactie van Kubelin, wiens gezicht plotseling even spande en met de opflitsende, felle ogen iets kreeg van een panter, die zijn prooi ruikt. Het was het secretaresje. ..Hier is." begon zij, maar een vrolijke stem achter haar sprak; „Niet nodig, ik ben er al!" En een lapg lichaam werkte zich achter haar de kamer binnen. „Goe- denmiddag heren, ik ben Munnik, Peter Mun nik." Weer werd Kubelin een ogenblik van achter het grote bureau gadegeslagen, maar het ge zicht van de UNO-man was niet meer te door gronden. „Mijnheer Munnik, U ziet hier de heer Kube lin," stelde de directeur voor, nadat hij Peter de hand had geschud. Kubelin bleef zitten en Peter bekeek hem nauwlettend van boven. „Hoe interessant," sprak hij langzaam. „Meent U?," vroeg Kubelin. „Ja," zei Peter, „héél Interessant, bent U nu.." „Doctor Joseph Andréas Kubelin, precies!", viel de ander hem, even geïrriteerd, in de rede. „Zo. zo," zei Peter en hij liet zich uitvoerig in een fauteuil neer, recht tegenover Kubelin, van wiens gezichf hij zijn ogen niet afwendde. U bent dus doctor Joseph Andréas Kubelin. Hoe merkwaardig." „Zouden wij niet ter zake komen?", meende Kubelin nu, die zich een weinig opwond, doch nauwelijks zichtbaar, over Peters tergende in leiding. „Als de heren soms alleen willen spreken," kwam de directeur tussenbeiden. „Ik wil mijn kamer gaarne voor dit onderhoud afstaan," „Geenszins," voorkwam Peter. „Ik voel mij bijzonder plezierig in Uw gezelschap Weet U." wendde hij zich tot Kubelin, „ik had zo'n heel andere voorstelling van U gemaakt. En ik ben nog niet van mijn verrassing bekomen. Een naam proef je, zoals een glas wijn of een siga ret. Ku-be-lin Toen ik die naam voor het eerst hoorde, proefde ik zijn drager. Maar hoe heb ik mij vergist! Ik stelde mij voor een slanke man. in de veertiger jaren, onberispelijk gekleed in een grijs pak, keurige snit. suède schoenen, lich te sokken, weet U, zo uit een modeprent ge knipt. Dan zag ik zijn hoofd; smalle mond. ra venzwarte ogen en haar, dat glanst en glad is van het vet. Stelt U zich daarbij nog voor een waardoor het gezicht iets satanisch kreeg. Ku belin was razend. Hij schreeuwde: „Dit is impertinent. Dit is een belediging. Nog nooit heb ik zo iets meegemaakt. U bent te ver gegaan, mijnheer. U zult dat ook merken „Maar mijn waarde heer Kubelin," viel Peter in, zijn handen in waphoop voor zich uit strek kend. „Ik denk. dat U mij niet begrijpt. U laat mij ook niet uitspreken. Ik wilde juist zeggen, dat ik mij toch niet vergist heb." „Genoeg," krijste Kubelin, en het was hem aan te zien. dat hij zich met grote moeite beheerste. Toen draaide hij zich resoluut om en verliet met driftige stappen het vertrek. Bij de deur wendde hij zich nog eenmaal naar Peter: „Nog nooit," sprak hij, „nog nooit heeft iemand op deze wereld Joseph Andréas Kubelin onge straft beledigd." „Tot ziens in Axen!", riep Peter hem vrolijk na. En deze woorden hadden een verrassende uitwerking op Kubelin. Eensklaps was zijn boos heid geweken en werd hij weer de ondoor grondelijke, spiedende, loerende Kubelin. „In Axen?", herhaalde hij nadenkend. „Ja. in de kerk. Dag mijnheer Kubelin!" En de vreemde bezoeker sloot de deur lang zaam achter zich. ,.Gode zij dank." verzuchtte Peter en hij richtte zich tot zijn gastheer. „Spijt me verschrikkelijk voor U, maar het was een zwaar karwei, vond U niet?" „Munnik, ik vind U een geschikte kerel." zei ebbenhouten wandelstok met ivoren knop Ziet de ander. „En het gebeurt niet vaak. dat ik dat TT .1, 1 TnM A> AIUMAA) A! .«>1 J.' J U, dat was het beeld, dat ik gemaakt had van de heer Kubelin. En wat zie ik in werkelijk heid Kubelin was opgesprongen; de knokkels van zijn hand waren wit geworden, doch het merk waardigste was het optrekken van zijn bovenlip, zeg. Wat er allemaal achter dat spel van die ad- vertenite zit. weet ik niet en het interesseert me ook niet. Maar die Kubelin is een schurk, al was hij ook secretaris-generaal van de U.N.O. Ik zou maar oppassen, Munnik." (Wordt vervolgd) Inz. Hr. K. K. Aerdenhout ontv. 1 fl. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19— Nieuw»: 19.15 Gr. muziek; 19.30 Actualitei ten; 19.45 Engelse les; 20.Nieuws; 20.15 Fritz Kreisler, viool; 20.25 Concertgebouworkest; 21.15 Chr. Onderwijs; 21.35 Concertgebouw orkest; 22.15 Piano en zang; 22.30 Nieuws; 23.Bach-muziek; 23.30— 24.— Rustige avondklanken. HILVERSUM II: 19.— A-Capella- Koor; 19.15 Reg. uitzending; 19.30 Amsterdam 1948; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Omroeporkest: 21.10 Schuldig of onschuldig; 21.15 Uit Neerlands verleden; 21.20 Hoor spel; 22.05 Jan Corduwener; 22.25 Cello cn vleugel; 23.— Nieuws; 23.16 Zang en orgel; 23.35—24.Nieuwe successen van over de oceaan. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.45 Strijkorkest; 8.Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9. Voor de vrouw; 9.05 Opera's van Mozart: 10.—Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelspel; 11. De Zonnebloem; 11.45 Praagse on derwijzersvereniging; 12 03 Orgel bespeling; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.Nieuws; 13.20 Welk boek; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.A-Capella-koor; 14.30 Het Lon- dens Palladlum-orkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.Bij een kopje thee; 15.15 De nationaliteit in het strijk kwartet; 15.40 Pianowerken; 16. Bijbellezing; 16.45 Het B.B.C. ork.; 17.Radio Jeugdjournaal; 17.30 Het moderne Franse lied; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Reg. uit zending. HILVERSUM II: 7.— Nieuws; 7.15 Gr. muziek; 7.30 Ochtendrhythme; 8.Nieuws; 8.15 Otto Dobnndt en zijn orkest; 8.45 Strijkkwartet; 9.15 Morgenwijding: 9.30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Zang; 10.50 Kleutertje luister; 11.Vrouwen in de omroep; 12.Metropole-orkest; 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spi onnetje; 12.38 Orgelspel; 13.— Nws; 13.15 Het Virtuoso sextet; 14.De vrouw; 14.20 Arthur Rubinstein, piano; 15.Voor zieken en gezon den; 16.— U kunt 't geloven of niet; 17.Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Londens Sympho nic orkest; 17.50 Reg. uitzending; 18— Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Mu- sette-orkest. (Ingezonden mededeltng) Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? RheumaUschc pijnen ln armen en benen, neen ln alle ledematen nu hier. dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeil bare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruachen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pljnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door. vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis ln Uw eerste kopje thee. 22 JANUARI, ln de winter moeten de vruchtbomen worden bespoten met een 6 7y2 procents oplossing van vruchtboom-carbolineum. Door deze bespuiting worden vele overwinteren de eitjes van bladluizen gedood. Ook heeft de vruchtboomcarbolincum een dodelijke uitwerking op schild- en dop- luizen. de eitjes van de wintervlindee en dc appcl-bladvlo. Gespoten mag al leen worden bij droog zacht weer en nooit als het vriestVoor perzik bomen gebruikt men een 5 procents oplossing.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3