DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Sjarifoeddin vervangen door Moh. Roem Veiliger overwegen: Halve bomen, dubbele 'lichten Naar vrij goederenverkeer tussen Benelux-landen Kabinet-Hatta gevormd; socialisten ontbreken erin „Grote taak wacht beide volken" Mahatma Gandhi gecremeerd Wellicht nog lang zacht weer Sympathie voor plan-Bevin Congres der Europese federalisten door Labourboycot bedreigd? Nieuwspalet Afaandag 2 Februari 1948 'Achtste jaargang, No. 934 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsché Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.^ p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. Sjarifoeddin zal aftreden als voorzitter der republikeinse onder- handelingsdelegatie en zal worden vervangen door de tot de Masjoemipartij behorende minister Mohammed Roem. Dit is medegedeeld door Mohammed Hatta, die vandaag per vliegtuig uit Djogja in Batavia aankwam, waar hij op zijn verzoek een ontmoeting zal hebben met dr Van Mook. De vervanging van Sjarifoeddin schijnt het gevolg te zijn van .politieke moeilijkheden". Sjarifoeddin zal misschien als republi keins vertegenwoordiger naar Lake Success gaan. Mohammed Hatta is er niet in geslaagd de medewerking van de linkse partijen voor zUn regering te krijgen. Geen enkele vertegen woordiger van de Sajap Kiri (lin kervleugel), die de regeringen van Sjahrir en Sjarifoeddin steunden, is in het nieuwe kabinet opgeno men. Van de ministers zijn vier lid van de Islamitische Masjoemi-par- tij, vier van de Partai Nasionalis, een van de Partai Serikat Islam Indonesia (vooruitstrevende Isla mieten), een van de Protestants- Christelijke en een van de Katho lieke partij en vier partijlozen, waaronder de vice-president-pre mier. Hatta's ministerlijst luidt als volgt: Minister-president en De fensie: drs. Mohammed Hatta; Binnenlandse Zaken: dr. Soeki- man; Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim; Welvaart: Sjafroed- din Pawiranegara; Onderwijs: dr. Ali Sastroamidjojo; Financiën: mr. Maramis; Voorlichting: Mahammed Natsir; Verkeer: ir. Djoeanda; Ge zondheid: dr. Leimena; Justitie: mr Soesanto; Arbeid: Loekman Ha- kim; Godsdienstzaken: Kiaja Masj- koer; Voedselvoorziening: Kasimo; Wederopbouw en jeugdaangele- genfieden: Soepeno; Minister zon der portefeuille: Sultan van Djog ja. Dr. Soekiman, Sjafroeddin Pra- wiranega a, Mohammed Natsir en Kiaja Masjkoer zijn leden van de Masjoemi-partij; dr. Ali Sastro amidjojo, mr. Maramis, mr. Soe santo en Loekman Hakim, leden van de PNI (nationalistische par tij), Hadji Agoes Salim van de PSII (Partai Sarikat Islam Indo nesia.)-; Dr. Leimena van de Chris telijke partij; Kasimo van de Ka tholieke partij. De overige minis ters ie weten: Mohammed Hat ta, ir. Djoeanda en Soepeno zijn partijloos. Belangrijke figuren uit het vori ge kabinet die niet zijn terugge keerd zijn: Sjarifoeddin,, Steyadjit, Gani en Roem. Honderdduizenden hadden zich Zaterdag verzameld aan de oever van de Jumna, op de plek waar Gandhi zou worden gecremeerd. Een san delhouten brandstapel was opge richt. Toen het stoffelijk overschot van de Mahatma hierop was neer gelegd, trad minister-president Pan dit Nehroe naar voren en kuste Gandhi's voeten. Devadas, Gandhi's zoon, wierp, toen de brandstapel was aangestoken, telkens vers hout op het vuur. Wierook, kamfer en co- cos werden eraan toegevoegd en de zich vormende rook onttrok tenslotte het geheel -aan het gezicht. De as van Gandhi wordt vandaag in een aarden kom gedaan, die dezer dagen te Allahabad, bij de samenvloeiing van Ganges en Jumna aan het water zal worden toevertrouwd. De Indische politie heeft in ver band met de moord op Gandhi in Bombay een twintigtal arrestaties verricht. Onder de personen die in hechtenis zyn genomen, bevinden zich twee broers van Nathoeram Godse, de man die de dodelijke scho ten op de Mahatma heeft gelost. Men verdenkt de gearresteerden ervan, betrokken te zyn in een com plot dat het doden van nationale lei ders op zijn programma had. E?n van hen is de leider van de Mahasabha, een conservatieve Hin doe-organisatie, wier politiek stre ven gericht is op de vêstiging van een theocratisch Hindoe-regiem in India. Zij verweet Gandhi zijn ver draagzaamheid. In tal van plaatsen zijn relletjes uitgebroken, waarby o.m. aanvallen zijn gedaan op de Ma hasabha en verscheidene personen zijn gedood. De regering heeft op het volk een beroep gedaan om zich te onthouden van wraakoefeningen. Een nieuwe staaloven, met een capaciteit van 150 ton per aftap, is bij de .-oogovens te IJmuiden in gebruik genomen. Dit betekent een belangrijke mogelijkheid tot aan vulling van walsproductie voor de Nederlandse industrie. Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN ff Weersverwachting. ITV/mEH geldig van Maan dagavond tot Dins dagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en enke le buien. Weer wat afnemende, maar langs de Waddeneilanden nu en dan nog harde Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. 3 Febr.: Zon op 8.19: onder 17,29. Maan op 3.16; onder 11.42. C.v.G.D. stelt vandaag haar rapport op Professor Frank Graham, het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, die Zaterdag op doorreis naar Amerika in ons land aankwam, samen met de Austra lische rechter Kirby, zei op Schip hol: „Nederland en de Republiek hebben historische beslissingen ge troffen, die van grote waarde zullen zyn voor de volkeren van Neder land en Indonesië en in de toekomst voor alle volken van de wereld. De overeengekomen principes ten aanzien van vrijheid, zelfbeschik kingsrecht, onafhankelijkheid, sa menwerking en staatkundig beleid zullen vervuld worden niet alleen naar aanleiding van de proclamatie van de Koningin en de verklaringen van de vooruitstrevende Neder landse ministers, doch ook als ge volg van de strijd der Republi keinen. Beide volken krygen de gelegen heid zich in waarachtige, morele grootheid te ontplooien, een groot heid die zy kunnen tonen door vrye, scheppende samwerking om zo aan de wereld het beste en hoogste te bieden. Vandaag stelt de 'commissie die inmiddels alweer in Amerika is aangekomen haar rapport voor de Veiligheidsraad op. Bezetters gaan Mark bedokteren In vriendschappelijke geest heb ben de vier geallieerde bevelheb bers in Duitsland maatregelen be sproken voor sanering van de Mark. Er werden twee plannen voorge legd: een Brits-Amerikaans en een Russisch, die grote verschillen vertoonden; De moeilijkheden zou den echter niet onoverkomelijk zijn. De goede sfeer waarin de bespre kingen werden gevoerd heeft in Duitsland kenbaar indruk gemaakt. Men beschouwt de bijeenkomst, de tweede na de mislukte conferentie der Grote Vier, als een duidelijk succes. Gisteravond is het Amerikaanse s.s. „Washington" komende van Antwer pen, op de Westerschclde ter hoogte van Vlissingen aan de grond gelopen. Twee sleepboten uit Vlissingen zijn ter assistentie uitgevaren. De commissie van goede diensten voor naar Amerika in ons land aankwam, een lunch aangeboden. De foto toont Zeeland zit geheel links. Frank Gra minister Drees, terwijl het Australische nister Jonkman staat Indonesië, die Zaterdag op doorreis kreeg 's middags in Hotel des Indes het gezelschap om de tafel. Paul van ham aan de tafel tussen dr. Beel en lid Kirby op de foto links naast mi' (met licht colbertjasje Krachtiger middelen tegen de smokkel De jongste tactiek van de smok kelaars, die meer en meer met krachter hulpmiddelen waaron der pantserwagens hun bezig heden aan de Nederlands-Belgische grens trachte* uit te oefenen, wordt beantwoord met de samen stelling van zeer zware patrouilles, heeft de officier van justitie van het economisch parket te Roosen daal meegedeeld. De verschillende opsporings- en justitiële diensten zijn gecoördi neerd. Vliegende brigades zullen het werl. van de patrouilles aanvullen en langs de gehele grens opereren. De veronderstelling, als zou de overheid overwegen de smokkel te bestrijden met pantserwagens, mi trailleurs, licht anti-tankgeschut en landmijnen, waarbij dan tevens de grenswegen geblokkeerd zouden worden, qualificeerde de officier van justitie als fantasie. Curasao thans zonder Staten De Ronde-tafelconferentie in Den Haag heeft tot direct gevolg dat in Curagao de Sta ten niet meer kunnen verga deren. Van de veertien Staten-leden zijn er vijf leden als lid van de delegatie naar Nederland vertrok ken. Van de negen achterblijvers zijn vijf benoemde leden, twee gouvernement-ambtenaren en der halve niet meer dan twee gekozen vertegenwoordigers van politieke partijen. Deze twee leden, dr. P. H. Maal en C. E. Eman, hebben be sloten onder deze omstandigheden niet aan de vergaderingen deel te nemen en zo zijn er nog zeven lden over, dat is volgens de wet te weinig om te vergaderen. Protest van Bonaire Dertien op Aruba wonende Bo- naireanen hebben zich telegrafisch tot de minister van overzeese ge biedsdelen gewend met de mede deling, dat zij ten sterkste afkeu ren, dat de vertegenwoordiger van Bonaire de Curacao'se delegatie zich van de opdracht der Staten heeft gedistancieerd. Zij verklaren tevens te spreken namens practisch alle Bonaireanen. Spoorwegen gaan binnenkort proef nemen De kansen dat wij in dit seizoen nog lage temperaturen te verdu ren krijgen slaat het Kon. Mete orologisch Instituut in De Bilt niet hoog aan. De zachte temperaturen van de laatste tijd kunnen nog lang aanhouden. De depressie-activiteit, die het weer in ons land gedurende de maand Januari beheerste, is nog niet geëindigd. De depressies worden alle door een gordel met hoge barometer standen (die zich uitstrekt van ver ten Zuidwesten van de Azoren over het Iberisch Schiereiland en het Middellandse Zeegebied tot in Rusland) in Noordoostelijke rich ting de Oceaan overgestuurd naar de Britse eilanden en Scandinavië. Er zijn nog niet de minste tekenen, die erop wijzen, dat in deze alge mene luchtdrukverdeling over Eu ropa, de Oceaan en Amerika een verandering komt, zodat de peri ode van zacht weer met hoogstens nu en dan heel lichte nachtvorst tijdens nachtelijke opklaringen, nog zeer lang kan duren. De krachtige Zuidwestelijke luchtstroming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scan- dinavië en West-Rusland, waar door ook daar ?u bijna nergens meer vorst voorkomt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te ver dwijnen. De kansen op een later nog op tredende flinke vorstperiode wor den thafls snel kleiner. Voorlopig rekene men op voortduren van het zachte, enigszins onstuimige weer met nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen. Joodse immigranten zijn nog .illegaal'' De Spoorwegen willen binnenkort een proef gaan nemen met een nieuw systeem van slagbomen, in de overwegen, die op een afstand van de bedleningspost gelegen ztfn. Daarvoor hebben z\j het oog laten vallen op Amerikaanse sluitbomen en stoplichten. De Amerikaanse bomen zyn nalf zo lang als de thans gebruikte en sluiten slechts de rechter helft van de weg af. Het stoplicht bestaat uit twee rode lam pen naast elkaar, die beurtelings aan en uit gaan, samen verbonden met dat van de sluitboom. Het komt thans nog veelvuldig voor dat automobilisten niet snel ge noeg het tot nu toe gebruikte stop licht opmerken, dat tien seconden, voordat de bomen gesloten worden, aangaat. De gevolgen zyn dikwyls, dat de sluitbomen aangereden wor den of dat de auto tussen de geslo ten bomen tot stilstand komt. Niet alleen dat dit veel materiële schade berokkent aan de sluitbomen, het levert een groot- gevaar op voor de automobilisten. De directie van de Spoorwegen hoopt, dat door het nieuwe systeem deze moeilijkheden ondervangen worden. Het dubbele flikkerlicht begint te branden tien seconden voor dat de baanwachter de bomen gaat sluiten. Omdat zjj hun schijn sel zowel voor als achteruit werpen kunnen de automobilisten, en ook de fietsers, reeds op behoorlijke af stand zien doordat aan weers zijden van de weg het sein dat de bomen gaan dalen wordt gegeven dat zy vaart moeten minderen om te stoppen. Stopt de auto te laat en passeert nog de rechter slagboom, dan kan hij nog altijd" ongehinderd doorrijden. Daardoor dus minder schade en gevaar! De N.S. hebben aan het Rijks- toezicht op de Spoorwegen het plan voorgelegd voorlopig op twaalf overwegen nieuwe sys teem van sluitbomen en stop lichten als proef aan te brengen. Nog dit najaar kunnen de eerste installaties gereed komen. De onbewaakte overwegen zullen, voor zover dat technisch en finan cieel mogelijk is, voorzien, worden van automatische flikkerlichten. Een Britse kihiiser heeft een schip met Joodse immigranten zon der visum dicht bij de Palestijnse kust opgevangen en naar Haifa be geleid, De tweehonderdtachtig immi granten lieten zich in Haifa rustig overbrengen aan boord van de Empire Rival, die hen naar Cyprus voert, waar ze geïnterneerd wor den. Zij hadden erop gerekend, dat de oude immigratiebepalingen tegen 1 Februari opgeheven zou den zijn. maar Sir Alexander Ca- dogan, Brits delegatieleider bij de U.N.O., heeft enige tijd geleden verklaard, dat de huidige bepalin gen behandhaafd blijven, totdat het mandaat wordt overgedragen. Dresdener kunstschatten naar de Sovjet-Unie? Volgens Amerikaanse journalis ten hebben de Russen uit het Zwin- ger-museum te Dresden kunstschat ten voor meer dan 425 millioen gulden naar de Sowjet-Unie over gebracht. Onder de weggevoerde schilde rijen zijn: Corregio's „Heilige Nacht", Raphaëls „Sixtijnse Madon_ na", 24 van Dycks, 6 schilderijen van Palma Vecchio, 17 van Rem brandt, 17 van Rubens. 1 van Pous- sin en verder schilderijen van Tin toretto. Murillo. Ruysdael, Velas quez, Vermeer, Veronese, Degas, Van Gogh, Manet en Renoir. De schilderijenr die in Dresden zijn achtergebleven, zijn van Duitse ori gine, of hebben betrekkelijk weinig waarde. Rede van Koningin wordt door BBC doorgegeven. De toespraak tot de bondgenoten uit de ttyeede wereldoorlog, die de Koningin Dinsdag half zeven zal houden, wordt óm zeven uur Ned. tijd door de B.B.C. opnieuw uitge zonden. Later op de avond las't de B.B.C. de .ede nog in het program ma voor de overzeese gebieden. Turkse boot geënterd Een Turkse motorboot is ter hoogte van het eiland Samos door een bewapende motorboot aange vallen, achtervolgd en bij de Turk se kust geënterd. De aanvallers verdwenen toen Turkse kustwach ters het vuur opfenden. Het zouden Griekse guerilla-strijders geweest zijn. Palestina-commissie mag niet in Palestina Engeland heeft de commissie voor Palestina'te verstaan ge geven, dat het beslist niet sym pathiek zal staan tegenover iedere poging van de commissie om Palestina eerder te berei ken dan twee weken voor de beëindiging van het mandaat. Het Engelse standpunt, dat door Alexander Cadogan werd uiteenge zet, houdt in hoofdzaak het volgen de in: 1. De Engelse regering kan niet toestaan, dat een gewapende militie in Palestina op de been gebracht wordt voordat het mandaat ten ein de is. 2. De Britse strijdkrachten zul len de leden der commissie be scherming verlenen gedurende de tijd gelegen tussen hun aankomst en de afloop van het mandaat, doch niet daarna. 3. De Engelse regering kan niet toestaan, dat de commissie in Pales tina rondtrekt om de grenzen af te bakenen zolang de Engelsen het ge zag uitoefenen. 4. Het Arabische legioen en de Transjordaanse grensmacht zullen vóór de afloop van het mandaat van het toneel verdwijnen. 5. De Engelse regering kan on mogelijk ambtenaren ter beschik king stellen van de commissie. Herman Baruch weer hier Dr. Herman Baruch, de ambas sadeur der Verenigde Staten in Den Haag, is Zondagavond per vliegtuig van zijn vacantie in Ame rika terug gekomen. Er is geen waarheid in de ge ruchten dat ik ambassadeur te Parijs zal worden, zei hij. NW vraagt aanwijzing nieuwe credietbonnen Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft per telegram aan de minister van Sociale Zaken met klem op nieuw gevraagd nieuwe bonnen voor consumentencrediet aan te wijzen. In het telegram wordt betoogd dat door ruime aanvoer van tex- tielrutility en daarmede gepaard gaande prijsdaling het publiek de aangewezen textielpunten wil be nutten. Verontwaardiging ontstaat doordat beter gesitueerden thans van de koopjes profiteren en con- sumentencrediet-deelnemers niet kunnen kopen. Na een driedaagse conferentie In Luxemburg hebben de ministers van buitenlandse zaken der drie Benelux-landen een communiqué uitgegeven, waarin z\\ het Initiatief van Bevin tot uitbreiding van het Duinkerken verdrag toejuichen en verklaren, een reeks vragen Inzake de voor gestelde Westelijke Unie naar Londen te hebben gezonden. Luxemburgers opnieuw zal be kijken in verband met de eventuele vrijgave. Ook de gevallen van Nederlandse geblokkeerde effecten^ toebehorend aan Belgen en Luxemburgers, zul len opnieuw onderzocht worden. Volgens een voorzichtige schatting zou het vrygeven hiérvan alleen al voor Luxemburg 800 millioen Bel gische francs opleveren. De ministers slaagden er niet in overeenstemming te bereiken in zake de unificatie van de accijnzen en de transmissie-tarieven tussen de Benejux-landen gezien de verschil len die te dien opzichte tussen de delegaties van Nederland en België bestonden. Twee speciale commissies van deskundigen werden echter be noemd, de ene voor de accijnzen op suiker en de andere voor de econo mische coördinatie, die in de nabije toekomst zullen bijeenkomen om te trachten een accoord te bereiken. Verklaard werd echter, dat ondanks het. ontbreken van over eenstemming Inzake de accijnzen, stappen overwogen worden om het vrije verkeer van goederen binnen de Unie te verzekeren, met dien verstande dat de inkomsten der regeringen hierdoor niet worden getroffen. Wat de economische kwestie betreft, werd men het er over eens meer regeringsambtena ren aan de organisatie van de douane-unie te laten medewer ken en in de toekomst ver tegenwoordigers van het zakenleven en van de arbeiders te raadplegen. Dit besluit is een concessie aan de financiële en vakbewegingsorganisatie in beide landen, die vreesden dat besluiten, welke hun belangen raken, alleen door de diploma ten zouden worden genomen. Ook werd overeengekomen, dat de Nederlandse bank de geblok keerde rekeningen van Belgen en DE STOFFELIJKE RESTEN van 17 Nederlandse oorlogsdoden, die tijdens Japanse krijgsgevangenschap overle den waren, zijn te Yokohama aan boord van het Nederlandse schip „Tjibesair" ingescheept om naar Bata via te worden overgebracht. Verschei dende geallieerde militaire autoriteiten waren bij de inscheping aanwezig Brugmans: Ondenkbaar zonder Labour Het congres van federalistische organisaties in Europa, dat in Mei In Den Haag zal worden gehouden, dreigt belangrijk aan betekenis te. verliezen wanneer het Sunday Ti mes bericht van gisteren juist is, dat de Britse Labourpartv besloten heeft, dit congres te boycotten. Men herinnere zich dat toen ver- ledén jaar Churchill's beweging voor een Verenigd Europa haar activiteit ontplooide, de Labourpar- ty tegenover deze beweging een wantrouwende houding aannam en haar leden adviseerde zich hierbij niet aan te sluiten. De overweging was. dat een door de conservatieve partyfiguur Churchill geleide be weging waarschijnlijk de samen werking tussen de landen van Europa niet zou bevorderen. Naar aanleiding van het bericht over de boycot heeft het A.N.P. zich gewend tot dr. Henk Brug mans, de voorzitter van de Unie der Europese Federalisten. Deze zei: „Zonder i^edewerking van de Kunsthandel wenst vrije bedrijfsorganisatie Hét bestuur der Nederlandse Vereniging van Kunsthandelaren heeft zich tot de minister van Eco nomische Zaken gewend met de mededeling, dat de ledenvergade ring zich heeft uitgesproken tegen het huidige vakgroepstelsel. Besloten is, dat de leden collec tief zullen bedanken voor het lid maatschap van de verschillende vakgroepen, waarbij zij thans ver plicht zijn aangesloten. Aan de minister wordt verzocht, onthef fing van de betaling der contribu- tiën te willen verlenen in afwach ting van de opbouw ener vrije be drijfsorganisatie. Labourpart.y is het congres on denkbaar. Het congres moet name lijk vertegenwoordigers tellen van uiterst links tot uiterst rechts." Wat het voorzitterschap betreft (dat sommige kringen Churchill willen toedenken) zei dr. Brlgmans, dat hiervoor aan meervoudigheid is gedacht, hij noemde daarbij de na men van Churchill, sir Stafford Cripps en Léon Blum. „Het is niet de bedoeling, een Churchill-congres te organiseren, maar een congres van aanhangers van de federalisti sche gedachte, vertegenwoordigd door een veertigtal Europese orga nisaties." aldus dr. Brugmans. Partij voor Wereld regering Opgericht is de „Vooruitstreven de partij voor wereldregering". Haar hoofddoel is het Nederlandse volk te doordringen van de nood zakelijkheid dat de regering in de (Jno, eventueel in samenwerking met andere landen, onverwijld het initiatief neemt tot voorbereidende besprekingen tot de vorming van een wereldregering met parlement, gesteund door een internationale politie. Het voorlopige secretariaat is gevestigd bij mevrouw H. Mey ersKehrer, Groot Plertoginnen- laan 36a, Bussum. Bij het Uitgevers- en Druk- kersbedrijf Boom—Ruygrok te Haarlem verschijnt ter gelegen heid van. het 50-jarig Regerings jubileum van H.M. de Koningin 'n volksuitgave getiteld „Koningin Wilhelmina, moeder des Vader lands", een foto-album met tekst, geschreven door Bert Prinsen Geerligs, waarin het leven van Koningin Wilhelmina getekend wordt vanaf haar jeugd tot nu toe. Koe in Niemandsland EEN PALESTIJNSE KOE. die zich blijkbaar niet met verdclings- moeilijkheden ophield, liet deze week de Joodse nederzetting, waarhij thuis hoorde in de steek en dwaalde naar Arabisch grondgebied op enkele kilo- mi tecs afstand. Gelukkig had de Moektar (Dorps hoofd) van het in dc nabijheid gele gen Arabische gehucht niets met oor log op; hij telefoneerde naar de Jood se Moektar van het dorp, waar de koe thuis hoorde- „Ik wil uw koe wel terugbezorgen, maar hoef" Spoedig vond men een oplossing. Tien ongewapende Arabieren joegen het dier op naar het Niemandsland tussen de twee dorpen. Daar werd zij in ontvangst genomen door tien on- qewapende Joden. De mannen be groetten elkaar en gingen weer uiteen met wederzijdse .Salams' en ,Sjaloms Uit het goederenstation van Keu len is een partij van dertig ton rot tenkruid gestolen. Het schijnt dat de dieven het poeder voor meel hebben aangezien. Een overvolle tram liep in Wuppertal uit de rails langs een steile helling. Er waren twaalf doden en 33 gewonden. Een ontploffing aan boord van de Canadese tankboot Panchito, voor de kust van Bretagne, kostte acht tien opvarenden het leven. Twaalf man van de bemanning zyn opge pikt. Ook uit Portugal worden thans overstromingen gemeld. De Taag steeg 90 cm. per uur. Oporto leed onder een orkaan; twee trei nen ontspoorden daarbij. Het protest van de Engelse artsen te gen Bevans gezondheidsplan (waar« bij zij rijksambtenaren zouden wor den) neemt vreemde vormen aan. „Trap Bevan er uit" stond Donder dag op de kademuren bij het Parle mentsgebouw. In de Verenigd© Staten zyn op het ogenblik onge veer 73 millioen radio-toestellen in gebruik, dat is één op dc 1.9 inwo ners. -Loretta Young is een beet je verongelijkt over de Britse reac-* ties op haar reis-indrukken, waar over wij onlangs schreven. Mijn mening komt voort uit vriendschap en bewondering voor Groot-Brit^ tannië, zei zi1. Huis van Kaj Munk wordt museum De Deense dichter-predikant Kaj Munk, die door de Duitsers gedu rende" de bezetting vermoord werd, zou 12 Januari 50 jaar zijn gewor den. In verband daarmee heeft de Deense regering besloten, zijn huis, de pastorie te Vedersö in Jutland in te richten als museum. Da weduwe van Munk krijgt toestem ming om nog tien jaar daar te blij ven wonen. Daarna zal het voor het publiek worden opengesteld. Kerken in Berlijn De Marienkirche te Berlijn, da enige kerk in het centrum van Ber lijn, die gespaard is gebleven, ia door een gift van het Evangelische Hilfswerk weer geheel gerestau reerd. Op de plaats van de verwoeste St. Jacobskirche is thans een kleine houten kerk ingewijd. De bouw van deze kerk, het eerste Evangelische kerkgebouw, waarvoor na de ver woesting een ander in de plaat3 is gekomen, is geheel bekostigd uit vrijwillige giften. Wereldraad van Kerken wordt voorbereid Het congres ter definitieve con stituering van de Wereldraad van Kerken, dat van 22 Augustus tot 4 September te Amsterdam zal wor den gehouden, zal op Zondag 22 Augustus des namiddags te 4 uur met een oecumenische dienst in de Nieuwe Kerk beginnen; de eer ste plenaire zitting is op 23 Augus tus in het Concertgebouw, dat voor de plenaire zittingen is gereser veerd. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam heeft be richt, dat het tijdens de Assemblee in de Nieuwe Kerk te vieren Heilig Avondmaal open zal staan voor alle belijdende deelnemers der conferen tie. Ook zal in deze zelfde kerk ge legenheid tot het houden van de diensten voor de Anglicaanse en de Grieks Orthodoxe Kerk gegeven worden. Verwacht wordt dat 1400 perso nen aan het congres zullen deel nemen. Voor de organisatie is een voor bereidend comité iri het leven ge roepen, waarvan mr H. Mulderije, voorzitter en dr J. H. Ekering secre taris is. Het bureau is gevestigd Vondel straat 14, Amsterdam; het comité heeft secties voor huisvesting, ver voer. vergaderruimte, publiciteit, ontvangst, ontspanning, financiën, pers, radio en film. Met medewer king van de autoriteiten, zijn er in de Amsterdamse hotels 800 bedden voor de gedelegeerden gereser veerd; de andere gasten zullen via de bij de Wereldraad aangesloten Kerken bij particulieren worden on dergebracht. Zaterdagmorgen is het troepen- transportschip „Nieuw-Holland" met 1700 militairen naar Indonesië vertrokken.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1