Amsvorde kwam niet aan winnende goal toe Noteert U even Soesferkwartiers derde zege „Boys" zegeviert in lauwe wedstrijd INTEKENBIUET Carnaval in de Academie Amersfoort stuurde „Catchers" met nederlaag naar huis Een onvergetelijk schouwspel LAATSTE BERICHTEN Broekman en Langedijk winnen bij de 1500 M Hoogland gaat aardbeien kweken Prijsvraag handboek voor prot. verpleegsters 2 Maandag 2 Februari 1948 Zoals het gedrang aan de ingang van het Amsvorde-veld aan de Leus der weg voor de aanvang van de wedstrijd was om de duizenden bezoe kers door te laten zo was^ongeveer een kwartier voor het einde het ge drang van SEC-spelers voor het Amsvorde-doel om het winnende doel punt te maken toen de stand 33 was. Nadat Rommers tegen de lat had geschoten en de bal in het veld terugsprong gelukte het Reyerse dit doelpunt te scoren, waardoor SEC deze uiterst belangrijke ontmoeting tot een overwinning bracht en een concurrent, althans voor dit moment, van zich afschudde. SEC ging met zege strijken Het is een spannende en faire wedstrijd geworden met momenten van goed voetbal en wederzijdse grote activiteit*Het eerste kwartier speelde de zenuwen een grote rol waardoor, vooral bij Amsvorde, mooie kansen verloren gingen. De Amsvorde verdediging was met Wats Hannesen op de linksback plaats sterker. Deze speler heeft, in combinatie met zijn collega G. Pie- ters, uitstekend werk verricht. In valler-doelman Van de Berg was zijn plaats volkomen waard en het was mede aan hem te danken dat menige SEC aanval op niet uitliep. De halflinie van de Amersfoorters was ook volkomen voor haar taak berekend en R. Pieters. die als spil fungeerde, was een goede motor. Toch beging deze linie de alleszins vergeeflijke fout teveel verdedigend te spelen. Het aanvalsquintet heb ben wij wel eens beter gezien, doch het heeft ontegenzeggelijk hard ge werkt. Yoor doel werden echter te veel goede kansen onbenut gelaten. Bij SEC was de verdediging niet het beste deel van de ploeg. Horns- veld heeft enkele malen zijn doel keurig schoon gehouden doch de samenhang niet de backs was niet altijd even veilig. De halflinie heeft haar taak goed opgevat en zowel verdedigend als aanvallend veel werk verzet. Post was de goede bij zonder actieve aanvalsleider. Hij was overal te vinden w^ar het no dig was en vele malen heeft hij met zijn „zwerven" goede aanvallen in gezet. Klompenhouwer was gevaar lijker dan zijn collega op de links buitenplaats. Hij speelde beheerst en vooral met zijn voorzetten schiep hij gevaarlijke situaties voor het Amsvordedoel. Maassen was snel. deed dikwijls goed werk doch was soms te voortvarend. Toen na twintig minuten spelen Maassen na een duel met G. Pie ters het leder goed voor het cloej plaatste lostte Reyerse, in gunstige positie een keihard schot waardoor de bal, buiten het bereik van Van de Berg in het net verdween (01). De Soesters hadden niet lang ple zier van hun voorsprong want kort daarna ontstond uit een keurig sa menspel tussen Es veld, R. Pieters. W. Vink en A. Vink de gelijkmaker die door W. Vink werd gescoord (1—1). Schermutseling De spelers kregen de smaak te pakken en deden wat rustiger aan, waardoor het spel steeds aantrek kelijker werd. Vijf minuten voor de rust kwam de grootste sensatie van deze wedstrijd. Uit een scher mutseling kreeg Maassen de bal te pakken, schoot in het doel waarna Ingezonden mededeling „GROOTSE AVOND IN DE OUDE STIJL. Mariemma die dc volle zaal tot een juichende geestdrift op zweepte". schreef de Haagse cou rant Zo oordeelde de pers over het op treden van „MARIEMMA", Spanje's grootste danseres. DONDERDAG 5 FEBRUARI in het GRAND-THEATRE i. m. GRAND: Rome, open stad.'(IS j.) 14.30, 18.45 en 2i u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: Voortvluchtig (18 j.) 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Don't fence me in en De Roodhuiddokter (14 j.) 14.30 en 20 u. Zat. 14.30, 19 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 3 FEBR.: Piano recital Theo v. d. Pas, Amicitia 20 u. Alg. verg. A.B. v. L.O. De Wa penroem 19.30 u. Concert Postharmonie „Amers foort". Markthal 20 u. T.m. 1 FEBR.: Tentoonst. Groning se schilders. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, 1016 u. Zo. 13.30 —16 uur. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 14—17 u. Dl Vrijd. avond ook van 19—21 a Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 a DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancing van 'T HUL: Zat, Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon mld. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing d oranjeboom: Zat.. Zon. en Woensd. qansen. de bal hej; veld insprong. Tot grote verwondering van het publiek ken de scheidsrechter Huizinga, die de wedstrijd volkomen in handen had. een goal toe. Het bleek, dat de bal de doellijn gepasseerd was en via een der netpalen in het veld terug kwam. Een protest dat Maassen off side stond wees Huizinga rustig van de hand. De bal werd weer afge trapt. ging in de richting van het SEC-doel waar Hilhorst het leder bemachtigde. Hij kon niet schieten omdat hij ten val werd gebracht. Huizinga wees onverbiddelijk op de witte stip en Hannesen voltrok het vonnis. Nog voordat de Soesters uit- gejuicht waren stond de stand weer gelijk (2—2). De thee had de Amsvordespelers blijkbaar goed,gedaan want nog binnen twee minuten namen zij uit een keurige aanval door een fraai doelpunt van A. Vink opnieuw ae leiding (32). Even daarna op nieuw een juichende Amsvorde- aanhang doch de scheidsrechter keurde het gemaakte doelpunt voor buitenspel af. Deze goal' luidde een periode van Soester overwicht in. Amsvorde werd in de verdediging gedrongen en kon niet verhinderen dat eerst door Klompenhouwer gelijk werd gemaakt en daarna het hierboven omschreven winnende doelpunt ontstond. Sterk aanvallend Altius met 31 geslagen Soesterkvartier heeft de derde achtereenvolgende overwinning be haald. Met acht punten heeft het nu een flinke voorsprong op S.K.V., te gen welke ploeg Soesterkwartier zijn laatste competitiewedstrijd moet spelen. De 31 overwinning op Altius was echter niet zo overtuigend als de beide vorige overwinningen, waarvan de oorzaak hoofdzakelijk is gelegen in het feit, dat onze stad genoten met enige reserves moesten aantreden. Het gemis van bijv. een Murts en mej. Bauhaus deed zich sterk gevoelen. In het middenvak wilde het evenals in de aanval maar niet vlotten. De verdediging kreeg het daar door zwaar te verduren. Mevrouw Wijnen zag echter kans de Hilver- sumse aanval herhaaldelijk te onder breken en deed niet onder voor haar marnelijke vakgenoten, die hun te genstander geen schijn van kans ga ven. •Hoewel de aanval wel behoorlijke kansen kreeg bleven doelpunten uit. De sterke wind was daaraan niet vreemd, anders hadden we De Wilde zeker eerder zien doelpunten, want zy'n schoten waren goed gericht. Zo kon de stand tot de rust dub bel blank blijven. In de tweede helft liepen onze stadgenoten hard van stapel en het veldspel werd iets beter. Het duur de dan ook slechts vijf minuten voor De Wilde zich keurig vrijspelend zijn ploeg de leiding bezorgde. Altius verhoogde het tempo en trachtte de achterstand in te halen. Het mocht echter niet baten. De Soesterkwartier-verdediging hield stand. Toen nog tien minuten te spe len waren, nam Van Empelen het besluit zy'n tegenstander te laten schieten, waardoor Altius gelijk kon maken. Hoe', goed Van Empelen dat ge zien had (men sloeg zy'n niet verde digen mét verbazing gade) bleek wel uit het spel na de vakwisseling. Het verdedigingsvak ging aan vallen en na enkele minuten was een veilige voorsprong bereikt. Van Em pelen nam het eerste doelpunt voor zijn rekening en na ampele minuten kreeg Gouverneur de bal toegespeeld, die hij in de korf deponeerde. Zo doende was de stand vijf minuten voor het einde op 31 gebracht. Hierin kwam geen verandering. Soesterkwartier had weer gewon nen en klimt nu dus enkele plaatsen op de ranglijst. Politie-voetballers oefenen Het Amersfoortse pólitieelftal speelt morgen op Birkhoven een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van militairen, die in Soesterberg zijn gelegerd. Voor Dinsdag 10 Februari staat er een wedstrijd tegen de districts marechaussée van het paleis Soest- diik op het programma, die even eens op Birkhoven wordt gespeeld. Olympia '25 was er in de wed strijd tegen Amersfoortse Boys, die Zondagmiddag aan de Ru bensstraat werd gespeeld, vrij goed in. Het is jammer, dat deze ploeg geen betere voorhoede heeft. Het was een lauwe wed strijd, zonder spanning en de scheidsrechter keek niet op een duwtje. De Boys behaalden de overwinning, doordat zij doortas tender speelden. De gasten brach ten vele malen verwarring in de Boys-achterhoede, doch tot doel punten kwam het niet, ofschoon Jekel. Peters en Veldhuizen el kaar nog wel eens in de weg lie pen. Ook Bakker, waarop overi gens niets is aan te merken, zocht het wel eens te ver in de achterhoede. Jekel kan het daar best alleen af. Moors had goede en slechte momenten, maar zijn samenspel met Bakker was weer af. Het slechtst ging het ongetwij feld in dc voorhoede. Zo gelukte het Dammers sporadisch zijn te genstander te omspelen. Rechts buiten Van Diest hoeft goed werk gedaan, al maakte hii dc indruk wat tc bescheiden te zijn. Hij kan het getust eens zelf proberen. De Amersfoortse Boys Waren iets meer in de aanval. Na onge veer twintig min. spelen scoorde Van Diest het eerste doelpunt, uit een voorzet van Kraak. Van dat ogenblik af werd Olympia ge vaarlijker. Verrassende aanvallen over de vleugels liepen echter door slecht of te weinig schieten cp niels uit. Do tweede helft toon de ons betzelfde spelbecld. Keeper Van de Hoek moest enkele malen van zich afbijten. Hij deed dat rustig en zeker en het was jam mer. dat hij wel eens gevaarlijk werk kreeg door fouten van zijn clubgenoten. Flip Kraak bracht de voorsprong op 20. na goed werk op de rechtervleugel. Een voorzet van die kant iverd door middenvoor Kraak op zeer fraaie wijze in een doelnunt omgezet. Er werden aan beide zijden nog opgelegde kansen verknoeid, maar de stand bleef ongewijzigd, zodat de Bov» deze spanningloze ontmoeting met 20 wonnen. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Kaam #traatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? Serpentines sulzen over de hooiden. met hoeden en petten in allerlei kleu- ren. soorten en maten. Dan kronkelen de papieren linten zich om dc armen van een tovenaar, dc hals van een freule uit de 18e eeuw en het kran- tenwagentje met een AKO jongen. Dansmuziek overstemt - andere geluiden in de zaal; het klagend ge' roep van een juffrouw die van Zwarte Piet een standje krijgt het monotone schreeuwen van dc AKO jongen, die zijn kranten tracht te verkopen aan de gemaskerde mensen langs de muren. Carnaval in Amersfoort, carnavals vie ring in de Academie de Dar.se. ook in de grond van'de zaak is het wel an ders dan een verkleedpartij, en wie het warm krijgt, schuift zijn masker op het voorhoofd, al is het nog geen tijd voor het démasqué. Maar het wordt uitbundig gevierd in deze vrij beperkte ruimte. Boven de rivieren is carnaval geen volksfeest, zoals onze Zuidelijke landgenoten het in deze dagen weer vieren. In dc Academie is geen carna valsprins geen maskerade koning, geen optocht van groteske figuren en de mombakkesen de „pcelhazen" ont breken maar doet het er wat toe? Men is vrolijk, men danst en doet spelletjes en er blijven altijd nog wat figuren rondlopen die zich in stilzwijgen hullen en absoluut onherkenbaar iijn. Men fluistert over hen. dc dames wikken, de heren wegen maar pas tegen 12 uur worden de maskers door deze geheim zinnige gedaanten afgelegdPrijzen worden uitgereikt voor dc beste en meest originele vermommingen. Het is middernacht geweest, maar het feest gaat voort. Öok elders in de stad viert men carnaval en zo zullen er ook volgende week nog van deze uitbun dige feesten zijn. Carnaval in Amers foort. nee eigenlijk met echt. maar men vermaakt zich toch en is dat niet de hoofdzaak voor deze feestgangers. HVC 4 kampioen HVC 4 heeft Zondagmiddag na een keurige 60 overwinning op Zeist 4 beslag gelegd op 't kam pioenschap van haar afdeling. „Amsterdams" systeem mocht niet baten Ook de „Catchers" uit Amster dam konden „Amersfoort" niet baas. Het was met de rust nog wel niet zo heel zeker dat de Amers foorters de overwinning zouden be halen, doch hun spelopvatting was veel beter. De Amsterdammers speelden een eigenaardig systeem, zij probeerden steeds stilstaand (al stuiterend natuurlijk) de Amers foortse achterhoede naar zich toe te lokken en dan van hun snelheid te profiteren, hetgeen hun in de eerste helft tot tweemaal toe met succes gelukte. „Amersfoort" opende in de eerste helft de score door J. Brondijk, doch al spoedig maakte de „Cat chers" gelijk. Vijf minuten later nam „Amersfoort" wederom de lei ding, ditmaal door- H. v. Zanten. De „Catchers" bleven echter aan vallen en konden zowaar weer ge lijk maken (2—2). Na de rust waren de Amersfoor ters steeds voor het doel der Am sterdammers en eindelijk na enige vergeefse schoten van J. Brondijk gelukte het B. Wunderink de Am sterdamse doelman te verrassen (32). Even later maakte J. Bron dijk een juweel van een doelpunt. In vrije positie kreeg hij de bal van B. Wunderink toegespeeld en met een ongelooflijk hard schot joeg hü de bal in de touwen. Toen was het met de Amsterdammers gedaan, wederom was het J. Brondijk die de bal in z'n bezit kreeg, doch het kei harde schot trof één der achterspe lers van de „Catchers" midden in het gezicht, waarbij hii bijna knock out ging. Na enige minuten onder breking werd het spel weer hervat. Uit één der aanvallen van de Amersfoorters glipte G. v. d. Berg door de verdediging heen. gaf de bal over aan de goed opgesteld staande J. Brondijk en deze gaf met een lage schuiver de Amsterdamse „Amersfoort"-dames verloren Dat de Amersfoortse dames de laatste tijd steeds met een verzwakt elftal uit komen, is merkbaar aan de resultaten van de laatste weken. Ook de afgelopen Zondag konden zij het in Baarn tegen H.V.B. niet bolwerken. In een ruwe wedstrijd verloren zij met 32 (Ruststand 1—1). Het tweede dameselftal speelde in Nilkerk tegen Nijkerk II en won met 20. Volgende week kunnen deze dames het kampioenschap be halen. Het derde herenelftal ..kraakte" A.A.V. II met de cijfers 80. Een bewijs dat zii hun kans op een even tueel kampioenschap niet hadden behoeven'te verspelen. Tafeltennis Zware nederlaag van Over 't Net I Over 't Net 1 sdffijnt thans een inzinking door te maken. Nu werd van Zeist 1. (de thuiswedstrijd was destijds met 64 gewonnen), met liefst 82 verloren. Hierbij moet echter in aanmerking worden geno men, dat er onder zeer slechte om standigheden moest worden1 ge speeld. Verlichting en materiaal waren bedroevend slecht. Toch wis ten Schild en A. Lambrechts nog ieder één partij te winnen. Het derde team van Over 't Net maakte met PVW I korte metten: J. Roos en Mulder wonnen ieder drie singles en samen de dubbel en de invaller Bremmers won twee partijen, zodat de uitslag 91 ten gunste van de Amersfoorters werd. Het vierde team versloeg Demka 3 met dezelfde cijfers. Hier bleven Bremmers en Raabe ongeslagen, terwijl van Sorgen twee singles won en er één verloor. Woensdag a.s. speelt Over 't Net 4 tegen GMU 2 en als deze wedstrijd gewonnen wordt, dan is het kam pioenschap voor het grijpen. doelman geen schijn van kans (5-2). Hierna trokken de „Catchers" weer ten aanval, de middenvoor kreeg de bal in z'n bezit, trachtte één der achterspelers van „Amersfoort" te passeren, doch deze viel dc speler wel wat te hardhandig aan en de scheidsrechter kende de Amster dammers een vrije worp toe op zes meter afstand van de elfmeter-cir kel. De muur van drie spelers, die altijd-bij zo'n vrile worp opgesteld staa.t, stond juist iets te ver naar rechts, zodat doelman v. d. Hoef enigszins het uitzicht werd beno men. Hij zag dan de bal ook te laat aankomen en voordat hij zich kon herstellen vloog de bal via de paal in het doel (53). De tijdsduur was echter te kort voor de Amsterdam mers om de achterstand nog verder in te lopen. Zij probeerden het in de laatste minuten nog wel. maar „Amersfoort" hield stand. Quick liet het er bij zitten Een onvolledig Quick heeft Zon dag Saestum zwak partij gegeven. Het Quick-bal-masqué dat aan deze wedstrijd vooraf ging, Had kennelijk invloed op de doortastendheid van de Amersfoorter» Het was niet het vlotte spel, dat Quick in andere wedstrijden liet zien. In het doel stond een vervanger en aan het elf tal was ter completering een spelei van het derde toegevoegd. Voor Saestum ging de rust met een 20 voorsprong in. In de tweede helft scoorde deze ploeg nog driemaal. Het mocht Leeflang ge lukken de eer te redden. Zo kwam het einde van deze vrij eenzijdige wedstrijd met een 5—1 stand voor Saestum.. Quick zal het de volgende keer wel weer beter doen. Mariemma danst in „Grand" Mariemma danst op Donderdag 5 Februari in het Grand Théatre te Amersfoort. Haar optreden in onze stad is tevens een afscheid. Zij verlaat dan Nederland voor haar tournee naar Zuid en Noord- Amerika. Over haar optreden in Amster dam schreef Het Parool: Mariem ma toonde ook weer in dit pro gramma te excellerenin de Spaan se volksdansen. Opvallend blijven haar castagnettenspel, beheerste techniek en bijzondere lichtheid en vooral de fraaie costuums. Enrique Luzuriaga oogstte een ovationeel succes. Van Gogh-expositie geopend Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag, mede onder aan wezigheid van burgemeester H. Molendijk, in d'Oude Lanteern de Van Gogh-expositie door de heer Otto van Tussenbroek geopend. In een korte, maar met grote innigheid uitgesproken, openings-speech heeft de heer Van Tussenbroek gewezen op de gaafheid van de kunstenaar Van Gogh, die uit een worsteling met de materie is gekomen tot een zeggingskracht, die de wereldbe- wondering afdwingt. Van Goghs tragisch einde was onvermijdelijk omdat de spanningen, die zijn groot kunstenaarschap opriep, ten slotte het broze lichaam sloopten. De expositie is smaakvol inge richt. Enkele tekeningen, w.o. de aquarel „stenen bank", werden niet eerder geëxposeerd. De tekeningen zijn afkomstig uit het bezit van ir. Van Gogh te Laren. Burgerlijke stand Zaterdag 31 Januari 1948 GEBOREN: Dirk zv G Koning en G Juffer; Frans P L z v M Gaasen beek en H. B Scheeres. GEHUWD: A H v d Mersch en W A baronesse van Heemstra. OVERLEDEN: Catharina E Bos 75 j weduwe v G H J Bonnier; Pieter Bartelings 56 j echtgenoot v H Lasker. Ingezonden mededeling schreef de Nieuwe Courant over het optreden van „MARIEMMA", Spanje's grootste danseres. DONDERDAG 5 FEBRUARI in het GRAND-THEATRE i. m. Witte Non trok ditmaal weinig publiek Door het Volkstoneel van Wil lem Goossens werd Zaterdagavond in „Amicitia" „de Witte Non" opgevoerd. De wereld-bekende roman han delt over een adellijk meisje, An gela, die haar hart had geschonken aan een Italiaans officier, kapt. Giovanni, zij was door haar vader reeds bestemd voor de zoon van zijn vriend om de band tussen de twee adellijke families te verstevi gen. Haar vader sterft plotseling en daar er geen testament aanwezig is erft haar half-zuster De Marchesa, een dochter uit het eerste huwe lijk, alles waardoor Angela straat arm is geworden. De Marchesa neemt de leiding des huizes in handen en wijst An gela en haar gouvernante.Madame Durand de deur. Kapitein Giovanni moet het hu welijk uitstellen daar hij in op dracht van het Ministerie van Oor- log een expeditie moet volbrengen. Angela laat hem gaan en lange tijd later verneemt zij dat hij is ver moord. Door het verlies van haar ver loofde is zij het wereldse leven moe en gaat in het klooster der Witte Zusters van TeLra-Luca. De rol die Angela te vervullen had was zeer zwaar, doch zij heeft door haar spel getoond dat zij deze rol volkomen beheerste. Het was vreemd om kapt. Gio vanni van het Italiaanse leger in een nieuw uniform van een Hol lands officier op het toneel te zien verschijnen. De Marchesa speelt haar rol als haatdragende zuster zeer goed. hoewel zij in het tweede bedrijf wel iets van haar rol liet gaan. De dé:ors waren goed verzorgd al vergat de bediende Jacomo wel eens dat de deur naar binnen open ging. Padvindsters speelden voor jarige Beatrix De Triajigelgroep der A'foortse padvindsters verzorgde Zaterdag het progamma van een kindermid dag in het Baarns Lyceum, georga niseerd door de Baarnse Oranjever eniging* ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Beatrix. Bij de aanvang van de voorstelling bleek, tot grote vreugde van de Amers foortse meisjes, dat ook prinses Juliana met haar jarige dochter en de prinsesjes Irene en Margriet in de zaal aanwezig was. Na het zingen van het padvin derslied „Hoort zegt het voort" werden de programmanummers vlot achter elkaar afgewerkt. De kabouters speelden „De kabouter- bruiloft" en „De toverfluit'', de ouderen voerden o.a. volksdansen uit en demonstreerden het linten- spel, vlaggezwaaien enz. Tussen de bedrijven door studeerde Oehoe Arntsen met het publiek een liedje in, waaraan prinses Juliana en haar dochtertjes enthousiast deel namen. Na afloop der voorstelling vormden de kabouters en de pad vindsters een erehaag voor de prin sessen, die zich naar de wachtende auto begaven. Na een korte pauze werd hetzelfde programma voor de tweede maal opgevoerd, omdat er vele kinderen waren, voor wie bij de eerste voorstelling geen plaats beschikbaar was. Kindermiddag Federatie Ter gelegenheid van haar één jarig bestaan organiseerde de Federatie van Amersfoortse Per soneelsverenigingen Zaterdagmid dag in de Markthal twee kinder voorstellingen, waarvan vooral de laatste druk was bezocht. Er was voor deze gelegenheid door mr. Rossini een speciaal programma samengesteld, waaraan o.a. mede werkten mr. Swips, de snelteke naar, mr. Upkikki de clown, een buikspreker en miss Florida, de welbekende jongste medewerkster van de Rossini's. De jongens en meisjes, die nu eens één keer uit waren zonder vader of moeder, hebben zich uit stekend geamuseerd. Inbreker stal goud en zilver Terwül de bewoners afwezig wa ren, werd Zaterdagavond ingebro- ten in een huis aan de Fahrenheit- slraat. De dader is binnengekomen door een zijraam, waarvan de ruit werd vernield. Het hele huis was overhoop gehaald, zodat het enige moeite kostte om vast te stellen wat er wordt vermist. Voorlopig bestaat het verlies uit een aantal gouden en zilveren munten ter waarde van 160.en gouden en zilveren sierraden. Politie als vrederechter De politie is opgetreden als vre derechter bü een burentwist in de Wallikerstraat, die was ontstaan doordat de hond van buur no. 1 achter de kippen van no. 2 had aan gezeten, wat de laatste er toe had verleid het dier een klap toe te dienen. De dochter van de eigena resse verscheen daarop aan de deur van de kipoenhouder, sloeg er een ruit in en begon te schelden. Ge lukkig- zag de politie kans de par tijen weer tot elkaar te brengen. De vernielzuchtiee dame heeft zich bereid verklaard de aangerichte schade te vergoeden. Loos alarm Een grappenmaker waarschuwde de brandweer dat in een schuur aan de Soesterweg brand was ontstaan. Terstond togen de brandweerlieden er op af, doch hoe men ook speurde, er was geen vlammetje te ontdek ken. Wij begrijpen zulk een grap niet. Het is alleen maar laf. Om half tien zijn hedenmorgen de wedstrijden in het hardrijden op de schaats voortgezet met de 1500 me ter, waarvoor in de eerste rit te gen elkaar gestart zijn Jan Lange dijk en Bruce Peppin. De weersomstandigheden waren uitstekend, de zon scheen op de baan, het had ln de afgelopen nacht nog goed gevroren, het ijs was snel en er stond practisch geen wind. De uitslag van de eerste rit was: 1. Langedijk 2 min. 21.9 sec.; 2. Poppin (Eng.) 2 min. 24.7 sec. Langedijk ging even te vroeg weg bij de start. Hij reed de eerste 300 meter in 29 sec.; de tweede ronde in 36 sec.; de derde rond in 39 sec. en de vierde en laatste ronde in 37.9 sec. Het was een bijzonder goede tijd van Langedijk. Vijftiende rit: 1. Broekman 2.21; 2. Huiskes 2.25. De tussentijden van Broekman zijn: 300 meter 29.5; 700 meter 1.05.5 en de 1100 meter 1.42.5 Diefstallen Een winkelier aan de O. Soester weg deed aangifte van de diefstal van een kaart met vijftig postze gels. ter waarde van 10. Uit de rijwielbewaarplaats van de Gcr. Kerk aan de Lingestraat werd een rijwiel ontvreemd. Chauffeur verleende geen Op de hoek van 't Zand en Grote Spui vond Zaterdag een aanrijding plaats tussen een stadsbus en de auto van de heer B.4 die geen voor rang verleende. Van de bus werden linker koplamp en linker spatbord beschadigd, de andere wagen liep schade aan de radiator op. Wielrijder brak zijn arm Een wielrijder die, uit de Korte Bergstraat komende, wilde overste ken naar de Brouwerstraat begon te twijfelen toen hü uit de laatste straat een auto zag naderen. De chauffeur van deze wagen kon een aanrijding met de plotseling stil staande wielrijder niet meer voor komen. Het rijwiel werd geheel ver bogen, de bestuurder ervan liep een armbreuk op. Lijst der kleine zonden Een wielrüder, die zonder voor- en achterlicht reed, ging op de bon. Twee personen, die op het station in dronkenschap verkeerden, wer den naar het bureau van politie overgebracht. Een wielrüder had geen bel oo ziin fiets: hij kreeg een papiertje voor de kantonrechter. Een automobilist parkeerde zijn wagen in de Utrechtsestraat: mag niet! Examens Aan de rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het artsexa men Ie ged. de heer G. H. Buurke te Amersfoort. Soest Feestavond van SEC Het comité dat de „Reis van SEC naar Engeland" verzorgt, heeft op Dinsdagavond 10 Febr. a.s., een feestavond georganiseerd, waarvan liet batig saldo ten goede komt aan dit comité. liet „Soes ter Toneel"«onder leiding van de heer J. v. d. Broek, verleent haar medewei-king met het blijspel „Tot wederdienst bereid." Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door „The Heart Boys". Schaaknieuws De competitieuitslagen van dc Soester Schaakclub luiden: Groep I: J. van Daalvan Em den V2V2. Groep 2: J. Blom J. Timmer 01. Groep l: J. Spij kerC. Roose 10; L. dc Regt F. v. d. Schoot 1—0. Comité Huldeblijk Koningin Wilhelmina Evenals in alle plaatsen van Nederland worden ook in Soest en Soesterberg plaatselijke comi- té's opgericht om, ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubi leum van H.M. de Koningin, gel den in te zamelen. Deze gelden dienen om aan Hare Majesteit een huldeblijk aan te bieden in de vorm van een tentoonstelling, te houden van IS Augustus tot en met 15 Septem ber 1948 in de Houtrusthallen in Den Haag. Het batig saldo van de tentoonstelling zal aan Hare Majesteit worden aangeboden voor een door Haar te bestemmen doel. Het comité voor de gemeente Soest is als volgt samengesteld: Presidente mevr. A. C. Baronesse BentinckPhilipse; Secretaresse: mevr. B. M. F. BatenburgStof fels; 2e secr.: mej. C. E. Jolles; penningmeesteresse: mevr. S. C. LandweerDe Visse; mevr. C. Veldhuijzen v. Zanten—de Waal; mevr. M. L. H. Brand—Homeijer. Soesterberg-BDC 03 Soesterberg. dat op de onderste plaats staat van de eerste klasse afd. Utrecht, heeft goed partij ge geven. doch bleek niet opgewas sen te zijn tegen de Soesters. In de eerste helft opende C. v. d Berg met een juweel van een doelpunt de score, even hierna gevolgd door een doelpunt van Th. Roland. De rust kwam met een veilige 02 voorsprong voor 'BDC. Het spel werd in de tweede helft steeds ruwer, vooral van de zijde van Soesterberg. doch de goed leidende scheidsrechter hield de touwtjes strak. Ries Huurdeman maakte aan alle on zekerheid een einde door no. 3 voor zijn rekening te nemen en toen bleek dat Soesterberg de moed opgaf. In de stand kwam geen verandering meer en hier door heeft BDC zich geheel veilig gesteld, doch Soesterberg komt door deze uitslag vaster op de onderste plaats. Hulp aan slaclitoffers De H Vader heeft persoonlijk 'n gift gezonden voor de slachtoffers van de overstroming in Oost-Frank rijk. Hoogland Onder voorzitterschap van burge meester G. Laumans, kwam in café „Het Houteveen" een vergadering bijeen betreffende de moeilijkheden van de kleine land- en tuinbouw bedrijven. Verschillende autoriteiten op het gebied van land- en tuin bouw waren hier aanwezig en gaven een uiteenzetting over de stand van zaken. De heer Penders, rijkslandbouw- consulent in de provincie Utrecht, wees er op, dat in deze tijd de kleine bedrijven het meest te lijden had den en langzamerhand tot de onder gang gedoemd waren. En dit geldt volgens spreker vooral voor Hoog landerveen. Spr. wees er op, dat het moeilijk zal zijn later voor derge lijke bedrijven een steunregeling te vinden, zodat reeds thans naar een oplossing voor deze bedrijven moet worden uitgekeken. Ook ten op zichte van de rundveeverbetering gaf de heer Penders een uiteenzet ting, waarbij de kosten op 25 cent per HA per jaar kondenkomen. De heer Van Stralen, voorzitter der veiling te Amersfoort, voerde aan, dat tengevolge van de snelle uitbreiding van Amersfoort de vraag naar verschillende tuinbouwpro ducten steeds groter wordt. Reeds thans moet deze gemeente deze pro ducten van grotere afstanden be trekken. Spreker wees er voorts op, dat ook de fabrieken meer en meer gaan afnemen, zodat steeds een vol doende hoeveelheid aanwezig moet zijn. Het resultaat van deze avond was, dat nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt met de teelt van aardbeien. Vele leden van JBTB en ABTB gaven zich ter vergadering op. De burgemeester verklaarde vervolgens nog, dat van Rijks- en gemeentewege de nodige steun zal worden verleend. Aanvragen werkkleding Van 2 tot en met 13 Februari (uitgezonderd Donderdags) kunnen }en distributiekantoor aanvraagfor mulieren worden afgehaald en inge diend voor werkkleding door werk- kledingdragende personen, die in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan vijf arbeiders werk zaam zijn en voor zover zij né 30 Sept. 1947 geen bon voor werkkle ding hebben ontvangen. De aan vraag moet aan de achterzijde van het formulier zijn voorzien van de werkgeversverklaring. Bij het afhalen en indienen dér formulieren dient de stamkaart te worden medegebracht Keuringsuitslag lichting 1949 ligt ter inzage De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat de uitslag van de keuring van eén gedeelte van dienstplichtigen, ingeschreven voor de lichting 1949, gekeurd zijnde op 22 en 23 Januari jl. ten gemeen tehuize ter inzage ligt. Burgerlijke stand Geboren: Gijsbertha Maria. d. v. P. Houtveen en Anna Tolboom; Johanna Aleida Maria. d. v. Hen drik A. van Noordenburg en G. v. Esveld. Hoevelaken Distributienieuws Donderdag 5 Februari a.s. vindt van 9.3012.15 en van 13.30 uur de uitreiking plaats aan niet-zelf- verzorgers van bonkaarten, textiel- kaarten 804, schoenenbonnen en extra rants, voor a.s. en jonge moeders. Medebrengen: voor bon kaarten en textielkaarten de stam kaarten en inwisselingsbonnen 802; voor schoenenbonnen: tevens in legvellen; voor extra verstrekking -aan a.s. en jonge moeders: tevens contrólekaart C.M. 703. Tijdelijk gebrek aan vrouwelijke verpleegkrachten, doen zinnen op middelen om de meisjes dichter bij het mooie verpleegwerk te bren gen. Van de zijde van de landelij ke stichting voor protestantse zie kenhuis verpleging, Bergstraat 8 te Amersfoort wordt thans een prijsvraag uitgeschreven voor een handboek op dit terrein, waar van de kopij voor 1 November 1948 in het bezit moet zijn van de Stichting. De eerste prijs bedraagt f 1000.(troostprijzen tot een ge zamenlijk bedrag van f 500. terwijl verdeling van de prijs niet tot de mogelijkheden behoort. Het is geoorloofd, dat twee of meer personen samen een dergelijk handboek van ongeveer 250 blad zijden samenstellen. Verkeersproblemen te Spakenburg De A.N.W.B. heeft de gemeente Bunschoten advies uitgebracht in zake enige verkeersproblemen, welke zich te Spakenburg voor doen. Hoewel dit plaatsje geen doorgaand verkeer heeft, kent het een vrij druk vrachtverkeer van en naar de haven, hetgeen in de veelal smalle straten vaak moei lijkheden met zich brengt. In verband met de verkeersvei ligheid heeft de A.N.W.B. dan ook geadviseerd in de Hoekstraat en in een gedeelte van de Oude Schans een parkeerverbod in.te stellen en d:* Havenstraat bij de Oude Schans in één richting af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Mgr. G. Wantenaar bisschop in Congo Het Apostolisch Prefectuur van Basankusu (Belgisch-Congo) is door Z.H. de Paus, verheven tot Vicariaat. Tot eerste bisschop werd be noemd Mgr. G. Wantenaar. Mgr. Wantenaar werd in 1886 te Soest geboren en vertrok 1919 naar de Belgische Cópgo. Dit missiegebied w*rd in 1904 aan de missionarissen Van Mill— Hill toevertrouwd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2