Januari was veel te zacht Broekman en Langedijk zijn uitgeschakeld 2 Zij was door liefde verblind Rijwieldiefstallen opgehelderd Noteert U even Valse tabaksbonnen achterhaald Onderwijzer bracht communisten aan G.Nienborgveertig jaar bij N.S. Collaboratie in vlees en vleeswaren Slager ging in verzet AKG-ers exposeerden in Groningen INTEKENB1LJET KVP in Amersfoort groeit Officieren werden beëdigd Een record aan regenval en bijna geen vorstdagen Vergulde Wagen I wint opnieuw f. van 't Erve nam afscheid Dr MEENK'S Beurs van New York Goede tijd van Seyffarth Dinsdag 3 Februari 1948 STADSNIEUWS NSB-ster tertville van haar man Voor de 3e kamer van het Utr. Tribunaal stond heden de 30-Jarlgo ElLsabeth J. M. Dullaert terecht, ervan beschuldigd dat zij van 11 Ju li 1941 tot September 1943 lid ge weest was van de N.S.B. Verdachte verklaarde echter slechts enkele maanden lid te zijn geweest. Zij was van huis uit anti N.S.B., zelfs lid van de Ned. Unie, doch toen zij kennis kreeg aan haar man, die N.S.B.-er was, had zij ge broken met haar ouders en was zonder hun toestemming haar man gevolgd. „Ik leefde toondertijd in een roes en wist nauwelijks wat ik deed" aldus Verdachte, „alleen ter- wille van mijn man ben ik tot de NSB toegetreden. Toen ik tot be zinning kwam, wilde ik cr van af. Ik bon toen naar de Partij gegaan en heb mijn kaart op tafel gegooid". De Voorzitter van het Tribunaal merkte op, dat do administratie van de N.S.B. aangaf, dat verdachte tot Sept. 1943 lid was geweest, althans tot die tijd waren er voor haar ze geltjes geplakt. Voorts kwam bckl. er tegen op, dat zij een boete van f 1000 moet betalen en voor 10 jaar uit de bur gerrechten is ontzet. Momenteel is zij er financieel slecht aan toe cn de ontzetting acht zij een vernede ring. daar zij als „goed Nederlan der" niet wens te worden uitgeslo ten. Haar verdediger wees er op. dat zijn cliënte alleen door de liefde tot haar man gedreven werd lid te worden van de N.S.B. Zij kwam spoedig tot bezinning en heeft toen haar invloed ten goede op haar man uitgeoefend. Ook de opgelegde boe te achtte pleiter veel te hoog, zijnde 1/3 deel van het gemeenschapsver mogen. Zijn indruk was. dat er met het opleggen van boete niet al te nauwkeurig wordt omgesprongen en maar al te gauw een fikse boe te wordt uitgedeeld. Zowel de win kel- als de woninginventaris van zijn cliënte zijn verdwenen en hij verzocht het Tribunaal dan ook te- nietdoening van de boete, resp. ver mindering hiervan en herstel van de burgerrechten. Het Tribunaal zal 17 dezer advies verstrekken. Dank zij de medewerking, die zij van de koster van een der kerken ontving, heeft de Amersfoortse re cherche kunnen overgaan tot de ar restatie van de zwijntjesjager B., die de laatste tijd de rijwielbe waarplaatsen van gebouwen, waar samenkomsten werden gehouden, onveilig maakte. Een vijftal dief stallen kon worden opgehelderd. Zo had deze persoon o.a. het rijwiel gestolen dat, zoals wij reeds meld den, Zondag uit de rijwielstalling van de kerk aan de Lingestraat was ontvreemd. B. was reeds eer der gearresteerd, doch bleef toen hardnekkig ontkennen. „ONVERGETELIJKE DANSERES" Zij draagt de costumes van La Ar gentina met ere" schreef het blad „Binnenhof" over het optreden van Spanje's grootste danseres Ma- riemma. DONDERDAG 5 FEBR. 8 UUR ln het GRAND-THEATRE. De plaatsbespreking begint morgenochtend 10 uur. GRAND: Rome, open stad. (18 j.) 14.30. 18.45 en 2i u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: Voortvluchtig (18 j.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Don't fence mo in en De Roodhuiddokter (14 j.) 14.30 en 20 u. Zat. 14.30, 19 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 5 FEBR.: Piano recital Theo v. d. Pas, Amicitia 20 u. Alg. verg. A.B. v. L.O. De Wa penroem 19.30 u. Concert Postharmonie „Amers foort". Markthal 20 u. 4 FEBR.: Lezing N.V.E.V. mevr. M Ouwerhand-Hartree over „Recla me op het gebied der huishou ding", P.U.E.M. Keuken 14.30 u. Gemeenteavond* Ver. v. Vrijz. Herv. lezing dhr. G. van Zanten over Oostenrijk en Hongarije met lichtbeelden. Acad de danse 20 u. Amersf. Politie Muziekver. Con cert Amicitia 20 u. f FEBR.: Vastenavondfeest „De Hanze" 's Prinsenhof 20 u. Demonstratielessen boksen en Jiu-jitsu Amersf. Sportschool. Ned. Jeugd Gemeenschap. Zang en dansavond m.m.v „Het Neder landse Lied". Markthal 20 u. 6 FEBR.: Filmavond A. B. v L. O. Markthal, 19.30 u. Theo v.d. Steen over:. „De vor ming van en tot de totale mens". K.A.B.-gebouw 20 u. Inst. v. Volksontw. dhr. Deering over „Politieke democratie". Geb. Ver. v Vrijz. Herv. 19.30 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. Amersfoortse recherche gaf goede tvenk De Belgische en Nederlandse po litie zijn er door samenwerking in geslaagd een handel in valse ta- bakskaarten op het spoor te komen. De recherche van Amersfoort had ontdekt, dat zes Hagenaars het plan hadden in Maastricht valse tabaks- kaarten op te kopen. De Maas trichtse recherche slaagde er in dit gezelschap, dat in een luxueuze auto naar Maastricht kwam, te vol gen tot een café. Daar gingen de personen naar binnen en daar kon den ze ook' aangehouden worden. Zij hadden geen tabakskaarten bij zich, maar wel een bedrag van f 10.000, waarmede zij de kaarten hadden willen kopen. De caféhou der verklaarde later 250 valse ta bakskaarten van een Amsterdam mer te hebben gekocht. Bij deze konden inderdaad de 250 kaarten in beslag worden genomen. De Maastrichtse recherche heeft toen de zaak verder onderzocht. Er wer den vijftien personen gearresteerd. De hoofddader, zekere M. te Brussel is gearresteerd. Er werd een aantal valse textielpunten op een proefvel bij hem in beslag ge nomen, want deze M. bleek zich ook bezig te houden met het laten drukken van valse textielpunten. De drukker is eveneens te Brussel aangehouden, waar men de druk- stenen met gravures voor de valse tabakskaarten en textielpunten heeft gevonden. M. en voorts de drukker en de meesterknecht zullen voor de Bel gische justitie terecht staan. Hij teas in de politiek niet thuis Voor de 5e Kamer van het Utrechts Tribunaal werd heden de zaak tegen de gewezen onderwijzer H. !J. Hofmart te Amersfoort voort gezet. Hem was o.m. ten laste gelegd, dat hij enige communisten bij Duitse instanties had aangebracht. H. verklaarde daartoe te zijn geko men door de bedreigingen, welke hij destijds in „De Flitspuit" tegen de N.S.B.-ers had gelezen. Hij had gedacht, dat als deze personen nu maar ingerekend waren, dat hij dan veilig was tegen de aangekon digde bijltjesdag De voorzitter van het Tribunaal noemde die opvatting ietwat naïef en zeide tegen verdachte, dat hij beter had gedaan eens met zijn slachtoffers te gaan praten. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte, die met een Duitse vrouw gehuwd was, uit een zeker soort idealisme indertijd' töt de N.S.B. was toegetreden. Hij verwachtte nl. van deze partij een grotere volkseenheid en ook verbetering van '•ociale toestanden. Uit een psychiatrisch onderzoek was gebleken, dat verdachte welis waar toerekenbaar moet worden geacht voor zijn daden, maar dat hij op politiek terrein niet behoor lijk thuis was. Op die grond con cludeerde zijn verdediger tot ont slag van rechtsvervolging. Ver dachte is reeds voldoende gestraft aldus de verdediger o.a. door het feit, dat zijn vrouw krankzin nig is geworden en in een gesticht verpleegd wordt. Het Tribunaal zal op 16 Februari adviseren over het lot van deze gederailleerde onderwijzer, die inderdaad beter had gedaan om zich maar nooit met de politiek te bemoeien. Uit een bestelhuis aan de Appel markt werd een doos gestolen, in houdende een colbertjas. Het is voor onze stadgenoot, de heer G. Nieuborg, vandaag een bij zondere dag. In 1908, dus nu veertig jaar geleden, kwam hij bij de Hol landse Spoorweg Maatschappij in dienst als dekkeiilegger. De heer Nieuborg, die tevens stoffeerder is, werd eerst in 1942 in deze functie aangesteld omdat er bij de Centrale Werkplaats te Amersfoort tot die datum een stoffeerder werkzaam was. Nu gaat de jubilaris Zaterdag a s. met pensioen. Hedenmorgen wer den de heer Nieuborg en zijn vrouw in het schaftlokaal van de CWP ge huldigd. Inspecteur Arends sprak namens de directie, schetste de werkzaam heid van de jubilaris bij de Spoor wegen en overhandigde tenslotte een enveloppe met inhoud. De heer Van Beek voerde*als voorzitter van het personeelsfonds het woord. Hij memoreerde dat dit de eerste maal was, dat een jubileum en een af scheid bij de N.S. samenvielen. Ook deze spreker overhandigde een en veloppe met inhoud, omdat men het niet over de keuze van een cadeau eens was geworden Een schoonzoon dankte voor de spontane huldiging. De heer Nieuborg. die jarenlang lid en bestuurslid was van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel ontving indertijd de gou den penning voor het vijfentwintig jarig bestuurslidmaatschap van de afdeling, Voor het Utrechts Tribunaal had zich gisterenochtend te verant woorden de Amersfoortse slager R., die in verzet was gekomen tegen de buiten vervolgingstelling door het Tribunaal eerder geadviseerd. Verdachte voerde aan, dat hij de winst, verkregen door het leveren van vlees aan de Duitsers o.a. het Durchgangslager, niet ten eigen bate had aangewend maar deze aan de burgerbevolking ten goede had doen komen door vlees weg te geven. De voorzitte- zeide dat hij ver dachte schuldig achtte omdat hij vrijwillig had geleverd. Verdachte zeide grote spijt te gevoelen over zijn misstap, die .hij erkende. Ver der hoopte hij, dat de uitspraak zo zal zijn, dat hij zijn zaak in Amers foort kan voortzetten. De voorzitter laakte nog. dat verdachte tijdens de bezetting een vrij luxe leven leidde. Hij ging o.a. zeilen met een jacht. Het feit, dat hij f 100.000 boete moet betalen, hetgeen practisch on mogelijk is, temeer waar de fiscus nog een appeltje te schillen heeft, Was voor verdachte oorzaak ge weest om verzet aan te tekenen. De verdediger, mr. D. Haaiman te Utrecht, zeide, dat verdachte niet opzettelijk vlees aan de Duit sers geleverd heeft, want men had gezegd, dat het bestemd was voor het concentratiekamp te Amers foort. De met een en ande^ ver diende bedragen ter grootte van ca. f 80.000, zijn inmiddels geheel verdwenen. Gelet op een en ander gaf de verdediger in overweging de boete te beperken tot het deel van de oorlogswinst, dat door de belas ting is gevorderd. AZ en PC-dames stelden teleur In het Sportfondsenbad is Maan dagavond dc waterpolo-wedstrild UZSC II (Utrecht)—AZ en PC II da mes gespeeld. Door dc Amersfoort se dames ls in deze wedstrijd zeer slecht gespeeld. De uitslag 50 in het voordcel van Utrecht, geeft wel zeer goed de spelverhouding weer. Voorts werden nog gespeeld: Flevo III (bijkerk)Brandenburg IV (Bilthoveni heren 31; VZC II (Vee- nondaal)WZC II (Woerden) heren 3—0. Hedenavond nm kwart voor acht sDelen de Utrechtse studenten (Unitas) een wedstrijd tegen AZ en PC II heren. Ernstig gestemde tentoonstelling Het kunstcentrum Prinsenhof gaat op enthousiaste wijze voort met haar tentoonstellingen, na de Bergense school zien wij nu, dank zij het initiatief van de heer Mo lendijk, burgemeester van Amers foort, Qe schilders van zijn stad. We kunnen nog niet van een Amersfoortse school spreken, er zijn vaak eigenaardige en toevalli ge omstandigheden, die tot school vorming leiden. Een eenheid biedt deze expositie dus niet, schrijft de criticus Johan D. in het „Nieuws blad van het Noorden". Hij ver volgt dan: Enkele ons reeds lang bekenden: Harmen Meurs, die vroeger in de „Onafhankelijken" een belangrijke rol speelde, Jo Be zaan, de schilder en graficus, the we nog als eens bij de avant-garde kunsthandelaar De Bois in Haar lem zagen, Nieweg, eens dominé in Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wy vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres la blok- letters willen invullen? Winsum en door het voorbeeld van Vincent overgegaan tot de schil derkunst, Wittenberg met zijn koe le stillevens, Edith Pypers, Sara v. Heukelom, Willem van Dam. Bezaan is een modern colorist, zijn „boerin" is mooi van k'eur en groot van opvatting, weer heel an ders dan Jan Sluyters in zijn Stap horster figuren. Meurs toont een zeer gelijkend groot portret van 't echtpaar Bezaan. Van Edith Py pers warmkleurige portretten, Nie weg is van Vincent's invloed be vrijd, zijn werk is droger gewor den maar ernstig en verzorgd. Van Bert Eldersheim een gevoelig jon gensportret, een boerderijtje in de sneeuw en een stilleventje, dat enigszins aan de sfeer van „de Ploeg" verwant is. De oud-Gro ningse mevrouw van Haersolte herkennen we gemakkelijk in dit milieu met haar enigszins stug ge schilderde landschappen. Willem van Dam is ^één van de knapste exposanten *4n een groot genoud'-n stadsgezicht, en een go?i opge bouwd „Prinseneiland A'dam". Dirk van Luyn is aquarellist en etser, zijn vlotte tekeningen zijn fris en fijn van sfeer. Sprookjes achtig doen de stadsgezichten van Tieland aan. kleurig en vast van bouw. Pennings „schaal met eie ren" handhaaft zich in zijn gevoe ligheid tegen de ietwat harde maar knappe stillevens van Wittenberg. Henk Albers is fijn in zijn stem mingsvol „ochtendnevel"; Van der Zweep literair in zijn portret'.eke- ningen. Traarbach met zijn Per- mekerachtige kleuren (maar zon der diens onstuimigheid) valt er v/at uit, er zitten ontgeenzeglijk picturale kwaliteiten in zijn land schap en „la Mort" een verre verwantschap met Quirijn van Tiel. Mooi edelsmeedwerk van Nel van deh Chijs en knap geweven gobelins van Edmond de Cneudt vullen deze ernstig gestemde ex positie aan. Jammer dat het weef werk niet wat sterker van voim is! De compositie „Marken" (in de catalogus genoemd Staphorst) js plaatjesachtig, geen typisch weef werk. G. Nieuborg Ledental ruim hoven de duizend In het KAB-gebouw hield gis teravond de afdeling Amersfoort van de KVP haar jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voor zitter di". M. Muskens. een inzicht op het werk in 1947. De actie voor het Goseling-Verschuurfonds is een buitengewoon succes gewor den. De financiële basis van de KVP is dientengevolge verstevigd. Ondanks het verhogen der contri butie was het ledenaantal geste gen. Dit ledental is, zo vervolgde de heer Muskens hoger in Amers foort dan ooit. Het abonnementsgeld van het propagandablad der KVP „De Op mars" verdient in Amersfoort ver betering. De KVP in Amersfoort kon in ieder geval met voldoening terug zien op hetgeen er in 1947 bereikt was. De secretaris, de heer Van Wijk, gaf in zijn verslag over het afgelo pen jaar waarbij ajs voornaamste punt werd genoemd dat het leden aantal was gestegen van 1043 tot 1125. Het batig saldo, aldus deelde de penningmeester de heer Heyer- mans mede, bedroeg f 2133,22; hiervan moeten echter nog enkele contributies betaald worden. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren Bonsel en Plasmeijer. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van vier nieuwe bestuurs leden, daar deze periodiek aftra den. Deze leden, mej. van Hamcrs- tfeld, en de heren Hastings, Van Velzcn en Heyermans werden her kozen. Voor dc a.s. kringvergadering werden gekozen de heren Slöszer, van Wijk en als plaatsvervangers de heren Rosier en Heyman. De volgende Jeden van de KVP werden voor de r/s Tweede Ka merverkiezing door de afdeling candidaat gesteld: Mej. De Vink en de heren mr. Coolen, J. Andriessen, J. Alders, Minister van Maarsseveen, mr. de Vreeze, minister Fiévez, Max van Pol, J. Sasse, dr. J. de Boer, Dré de Wolf, minister v. d.' Brink en mevr. Boudens van Heel. Na de rondvraag waarin mr. Coolen namens de vergadering het bestuur bedankte werd de verga dering gesloten. Onder grote belangstelling van militairen en burgers, waaronder de familielleden werden op het voor terrein van de Infanteriekazernc aan de Leusderwcg hedenmorgen 22 of ficieren van het 8e en 11e Regiment Infanterie plechtig beëdigd. Dc officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen, onder com mando van kapitein Alberdingh stonden keurig in carré opgesteld toen de regimentscommandant, overste Muller, vergezeld van zijn adjudant lt.-adj. Banning en kolonel Laubman, de troepen kwam inspec teren. Na de inspectie werd de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst uitgereikt aan de serg.-maj. instruc teur J. L. Kamphuis en sergeant kok G. Ginkel. terwijl de band van huzaren van Boreel het Wilhelmus speelden legden de jonge officieren die zich tegenover de vaandelwacht hadden opgesteld in handen van overste Muller de eed van trouw af, waarna zij door officieren en fami lieleden gelukgewenst werden Hoger Streven gaf a-avond Opera-. Door de R.K. Gemengde Zang vereniging „Hoger Streven" werd Zondagavond oen opera-concert ge geven, dat als geheel uitstekend is geslaagd. Medewerkende solisten waren Ria Outhuysen-Bedijk, sopraan, de heer Tlmmcns tenor en de leden van het koor Ans Schalkx, sopraan, Jo Hil- horst, mezzo sopraan en de heer v. Detfssel. Verder het knapenkoor, gemengd koor en orkest. Het ge heel onder leiding van Wim van Boxel. De heer v. Oord, voorzitter van de vereniging, sprak een welkomst woord en deelde mede, dat de teno ren. de heren Frans Timmermans en Bertus Schalkx. verhinderd wa ren, welke plaatsen nu werden in genomen resp. door de heren Tim mens en v. Deiissel. Na opera nummers van de solis ten besloot het Gemengd Koor het eerste gedeelte van het programma met het Zigeunerkoor uit de Opera II Trovatore van Vcrdi. Met een krachtige inzet van de bassen en tenoren werd dit stuk goed cn zui ver gezongen, de solopartil kwam goed naar voren, terwijl het maat vast en zuiver zingen van de so pranen en alten het geheel vol maakten. Na de pauze vond de uitvoering plaats van de Opera „Cavalleria Rusticana" van P. Mascagni. Dit werk werd op bijzondere lofwaar dige wijze uitgevoerd met als hoog tepunt het duet Santuzza en Turid- du door Ans Schalkx en Timmens. Ook bü de uitvoering van deze opera was het orkest o.i. te krach tig ten opzichte van de zang. De costuums en décors waren goed verzorgd. Alles bijeen een prachtige uitvoering en de leider, de heer Wim van Boxel, kan op een goed geslaagd concert terugzien. Toen op Zaterdag 17 Januari onze vorige weerkroniek zou ver schijnen, trachtten wij nog een kleine wijziging aan te brengen, wat echter niet gelukt is, en wel voornamelijk om het hoofd: „Nog geen winter in het zicht" van een te voorzien. Inderdaad bleef van 17 tot 24 Januari de winter om de hoek kijken, met lichte vorst hier en daar op 17 en 20 vooral 4© in Valkenburg bij Katwijk) en en kele andere dagen, en behoorlijke sneeuwval op 22 Januari. Daarbij steeds vorst in Scandinavië, in het N. en midden soms ver beneden 20°, eons zelfs 48° op 16 Jan. in de Noorse bergen, en ook in het Z. aanhoudende tot 27 Jan. In weenyil van de Oostelijke winden van 24-27 dooide echter de sneeuw hier spoedig weg, al kwam in Duitsland in deze periode nog strenge vorst, 11° te Breslau, voor. Wij zijn dus ternauwernood aan een wintertje ontsnapt! Thans is de kans voorlopig weer voorbij, dank zij de geweldige ontwikkeling van de lage drukking op de Oceaan, die op de 26ste een laagste stand van bijna 710 mm vertoonde. De mach tige ZWlijke stroming die daar door over geheel Europa behalve Oost-Rusland trok, heeft de hoge drukking in Scandinavië ondanks de zware sneeuwbedekking tot Lapland teruggedrongen en dooi gebracht tot halverwegen Zweden, terwijl de zich over Spanje uit breidende hoge drukking aanhou den van het zachte weer hier be looft. Al was dus de twijfelperiode waarvan we boven spraken wat koeler, het heeft weinig afbreuk „EEN GROOT SCHEPPEND GENIE. EEN OPENBARING" schreef de Nw. Haagse Courant, óver Spanje's grootste danseres Mariemma. Zo oordeelde de» pers, zo zal ook het publiek ordelen. DONDERDAG 5 FEBR. 8 UUR in het GRAND-THEATRE. De plaatsbespreking begint morgenochtend 10 uur. 1. m. Steffen maakt serie van 74 caram boles Het cadreteam van de Vergulde Wagen behaalde voor de derde maal oen 6—0 overwinning en heeft zich daarmede behoorlijk op de eerste plaats genesteld. Ditmaal werd in Hotel „De Vergulde Wagen" het Utrechtse Noord Brabant I aan dc zegekar gespannen. In de eerste ontmoeting tussen Koppel en Musscher bleek dat de Amcrsfoorter zich had voorgenomen de partij te winnen door het maken van caramboles. Het werd dan ook geen technisch hoogstaande partij maar Koppel zorgde door zijn pro ductiviteit voor de eerste Amers foortse overwinning. De partij tussen Bregman en Ver kerk was vol afwisseling. Goede en slechte beurten met toch aan het eind nog een goed gemiddelde. Ook de spanning ontbrak niet want de grote voorsprong van Bregman ging grotendeels verloren. Becude kon het echter ook niet tot een overwinning brengen. De laatste was tevens de beste partij. Steffen begon \yat 'onzeker doch naarmate de partij vorderde kwam hij er beter in. Zijn in de vijf tiende beurt gescoorde serie van 74 caramboles getuigde van fraai tech nisch spel. Becude die ook deze par tij moest spelen omdat een der Utrechters verstek had laten gaan bleef ver achter. Koppel 300 26 51 11.53 Musscher 144 26. 24 5.53 Bregman 200 33 24 6 06 Becude 165 33 24 5 Steffen 225 18 74 12.50 Becude 100 18 24 5.55 Groningse expositie slecht bezocht De „Prinsenhof" expositie in het St. Pieters- en Bloklandtsgasthuis is, wat het bezoek betreft, geen succes geworden. Ongeveer 250 Amersfoorters namen de moeite het werk van de Groningse kunstenaars te bezichtigen. Een zielig getal voor een stad van bijna zestigduizend inwoners. Het gaat er ten slotte om, dat niet al leen de kunstenaars doch ook de burgers van de kunst-uitwisselende steden dichter tot elkaar komen. De Groningers toonden meer be langstelling voor de door de kun stenaarsvereniging „Prinsenhof" ge organiseerde Amersfoortse .tentoon stelling. Het ligt in de bedoeling van de sectie beeldende kunst der Amers foortse Gemeenschap meer uitwis selingen te organiseren. Zouden de ingezetenen van Amersfoort deze heus niet eenvoudige arbeid dan meer weten te waarderen? Lijst der kleine zonden Twee personen, die iemand ouder dan tien jaar achter op hun rijwiel meevoerden, gingen op de bon. Ook de chauffeur, die zonder rij bewijs achter het stuur zat, kreeg een proces-verbaal. Door een foutieve bouwconstruc tie raakte in een woning aan de Heiligenbergerweg een naast de schoorsteen gelegen balk in brand. Er ontstond een schoorsteenbrand je, dat spoedig Werd geblust. Een wielrijdster kwam Maandag avond op de Koningin Wilhelmina- laan in botsing met een voetganger. Zij viel en liep een kleine hoofd wond op. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrikje dv J Koe- lewijn en H v Diermen; Johannes Th zv J T v Lent cn M S C Beij; Gerrit J zv J Bouw en G Hop: Adrian W zv A J G Verburg en H M Cramerus; Antonius N zv A N Pieters en J F C M v Keijzers- waard; Johanna C J dv R P de Haan en J. Groen; Robert zv J de Winter en J Picard; Alexander zv A Luig- jes en S G Prins; Paula zv E Palm boom en J M W Jana. kunnen doen aan het overschot van de eerste 15 dagen en de maand zal vermoedelijk eindigen met een overschot van bijna 3° in het maandgemiddelde. Buitenge woon weinig vorst had de Bilt, éénmaal 0.2 en éémaal 0,1, en dat waar Jan. gemiddeld 16 vorst dagen telt en een gemiddeld mini mum heeft van 0,5. Die bijna volkomen afwezigheid van vorst is nog wel opmerkelijker dan de hoge temperatuur op zich zelf. Record was deze nog niet. Het maandge middelde zal om en bij de 5.5° zijn, terwijl Januari 1921 6.2° had en 1916 6.0°. Minder regen Al was ie laatste helft van de maand minder regenrijk, er was bijna geen dag zonder regen en zoals wij reeds vermoedden in de vorige weerkroniek, het record voor Januari is ver overtroffen. Te Amersfoort is dat wel heel bijzon der. Tot 31 Jan. tapten wij ruim 158 m.m. af, terwijl de normaal 50 m.m. bedraagt en de hoogste in 1906 waargenomen maandsom 119 was. Voor het landgemiddelde ontbre ken ons nog volledige gegevens, maar het gemiddelde over de 10 stations die het weerkaartje ver meldt is thans 137, terwijl voor zo ver ons bekend het hoogste landge middelde in 1915 104 bedroeg. Deze hoge maandsom is ditmaal bereikt door aanhoudende flinke regen, slechts zelden door zeer hoge dagsommen: op 13 Jan. meld den twee stations 25 m.m., en was het gemiddelde over de 10 stations 18. Nu in Februari de zon zoveel hoger stijgt en zelfs bij helder weer ondanks vorst in de nacht clp overdagtemperatuur tot boven de 10° kan stijgen kunnen wc de vol gende maand met enige gerustheid tegemoet zien. Maar de tuinders worden gewaarschuwd de planten af te harden, omdat na het te vroeg uitlopen invallende vorst zeer schadelijk zcu kunnen zijn. Ook na natte maander. is ©dit meer geschied: Februari 1938 na een Januari gemiddelde van 99 Soest In Religie en Kunst aan de Rem- brandtlaan te Soestdijk nam de heer J. van 't Erve de vorige week af scheid als actief lid van de Koor vereniging „Excelsior". De heer Van 't Erve. die bijna de 74-jaTige leef tijd heeft bereikt, viel het zwaar een dergelijk besluit te nemen. Van de schoolbanken af heeft hij de liefde voor de zang met zich mee gedragen en waar hij ook zlin woon plaats had. steeds vond hij de ge legenheid zich bij een zangkoor aan te sluiten. Sedert de oprichting van de koorvereniging „Excelsior" was hij hiervan lid. De heer J. H. Littoov vertolkte de gevoelens van de koorleden cn bood hem uit erkentelijkheid het erelid maatschap aan. Voorts werd de scheidende zanger een geschenk overhandigd. Gevonden voorwerpen Rood kinderwantje; licht bruine damesbortemonnaie, inh. levensmid delenbonnen; sokophouder; bankbil jet van f 10.rijwielsleutel; num merplaat GZ 26257; D.K.W. velg met band, 16 inch.; rode sjaal; don ker grijze herenhoed: blauwe cein tuur; foxterrier; blauw bonte post duif zonder ring: postzak, inh. 25 boeken: blauw kinderwantje; bos sleutels; bruine portemonnaic met versnaperingskaart; ring met sleu tels; zakmesje; kindermutsle; zak je met 2 stukken scheerzeep; glacé linker herenhandschoen; donker blauwe ceintuur; motorwant: bruin kinderwantje; herenjas met motor kapje; rozenkrans; dameshoed; paar kinderwantjes; rode porte monnaic, inh. f 3.20; zilverbon van f 1.00; ledige actentas en bruin le deren handschoen. Leusden Bestrijding van ratten De bevolking van Leusden en Stoutenburg wordt er nogmaals op gewezen dat de bestrijding van ratten zal plaats hebben van 9 tot 14 Februari a.s. Wenst men voor deze bestrijding in aanmerking te komen dan geve men zich op bij de Coöperaties te Hamersveld of Achterveld. Weerkundige kroniek door prof dr E. v. Everdingen m.m. regen had 17 vorstdagen, waarvan 10 achtereenvolgende in de tweede helft, en ook na de nat te maand Jan. 1906 kwam Febr. met een lager maandgemiddelde dan Januari. Niet zó erg Maar zo erg als in Februari vorig jaar, die 8° te koud was, zal het zeker niet worden. Onze overwe ging, dat twee strenge winters na elkaar op zich zelf onwaarschijn lijk zijn, wordt ook ditmaal beves tigd. Bovendien de toestand op het ogenblik, met een krachtige hogedruk in Canada, die ijskoude lucht naar de Oceaan blaast, en een eveneens krachtige hoge druk diep in Rusland en Siberië, die een zuidelijke stroom over Europa be vordert, is een zo gunstige omstan digheid voor het ontstaan en hand haven van diepe depressies bij IJsland, vooral nu na de zachte winter het oostelijk gedeelte van de Oceaan bijzonder warm is, dat we op veel hulp van vochtige zachte winden uit het Z.W. mogen rekenen. Het zal dus wel gaan! Hoogland „St. Caecilia" gaf jaarlijks concert De R.K. muziekvereniging „St. Caecilia" gaf onder leiding van de heer Wakelkamp, haar jaarlijkse uitvoering in het Verenigingsge bouw „Concordia" aan de Lan- genoorfl. Het bestuur, dat kosten noch moeite heeft gespaard om met deze avond zo goed mogelijk voor de dag te komen is hierin vooral wat het gedeelte na de muziekuit voering betreft zeker geslaagd. Zij had de medewerking weten te ver krijgen van een aantal beroepsar- tisten, die met hun revue „Het zijn weer de Jantjes" grote bijval oogst ten. Het heeft „St. Qaecilia" op de eerste van de vier avonden, dat zij haar uitvoeringen geeft zeker niet aan belangstelling ontbroken, want de zaal was tot aan de laatste plaats bezet. Hoewel „St. Caecilia" geen groots concert bracht, kan toch ge zegd worden, dat er een kleine vooruitgang te bespeuren viel. De „Two Happy Days" kregen met hun kleine liedjes een spon taan applaus. Kind verdronk in sloot Het bijna 21/,-jarig zoontje van de familie H. aan de Kerklaan ge raakte Zaterdagmiddag in de langs- genoemde straat lopende slcot. Toen het uit het water gehaald werd, bleek dat de levensgeesten reeds geweken waren. Burgerlijke stand GEBOREN: Ines F., d. v. A. J. Grandjean en H. J. Grashuls; Richardus J., z. v. A. Roeten en van H. J. Midden; Gerda A., d. v. Cor nells de Graaf en van A. v. d. Beek; Johannes G., z. v. H. v. Vulpen en P. G. Voorburg. OVERLEDEN: J. C. van Dijk, oud 1 jaar. fIneerandcn mededeling Onze HOOFD PIJ NTABLETTEN werken snel en voortreffelijk. 50 ct. p. kokertje van 20 tabletten. BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN Atch. Baitlm. Cun.Pac. lltin. c. N.Y.Ccn. Penns.R. 30/1 2/2 93 92'; 11% nyt 12 12 32'/. 31 >/t 14% 14 18% 18 Sout.Pac. 48% 48 Un.Pac. 161 162 All.Ch. 178% 180 Am.Can« 79 78% Am.Car. 41 41% A.Smelt, 53% 53% A. T.cnT.150% 151% Am. Tob. 66% 66% Anac.C. 33 33 Bcthl.S. 34% 34^ BoenngA, 24% 24% Chry6ler 59 58% City B. 39 39 Consol. E 22% 22% Doug las 55 53 Dup N.. 179 V'. 180% Eastm. K 40% 40% Gen.El. 34% 34% Gen.Mof. 55% 56% VS 24% 39% 33% 30/1 212 Ooodvc®! 43 43 MudiórM 18% 'nt.Harv. 89% 87% In. Nickel 27% 27% Int.T.cnT 13% 13% Kem.C. 36 46% MontpW. 51% Pa;k. M. 4% Radio C, 9 Rcp.St. 25% Rcyn, T. 39% Sears R. 34 Shell Un. 33 Sócony 15% T5%l Stand Br. 25% 25=% St.OfIN.J 72% 73% Studcb. 19% 19%: Texas C. 56% 57 i U. Alrcr. 25% 25 %l Un. Corp. 2V* 2%l Un. Fruit 51% 50%i USRubb 42% 42%l US Steel 75 75%' Wostingh 28 28 I Woohv. 45% 45%j Omzet 770.000 (Van een speciale verslaggever) Hedenmorgen om negen uur pre cies ving de strild op de 10.000 me ter aan. Als eerste paar versche nen aan de start de belde Zweden Hedlund en Jansson. Na zestien ronden gaf Hedlund op. De tijd van Jansson was 18 min. 08 sec. Het was een bewolkte lucht met af en toe lichte windvlagen Resultaat van de tweede rit: 1. Seyffarth (Zweden) 17.26.3; 2. Lammio (Finland) 17.42.7. De derde rit had tot resultaat: 1. Parkkinen (Finland) 17.36.2. Pajor (Hongarije) 17.45.6. 4e rit: Na zestien ronden kreeg Liaklev (Noorwegen), die ongeveer Gevonden voorwerpen van 30 Jan. t.m. 2 Februari 1948 Etui met 2 zilv. potloden, motor handschoen (r.), enige wanten en handschoenen, klein zwart hondje: twee sleutels aan touwtje, blauwe alpinomuts, beentje van een bril, br. vulpen (defect), groene vilten hoed, grijze en een groene ceintuur, bruin hondje, br. portemonnaie inh. enige guldens, metalen knijpertje v. een boord, paar wanten (blauw met rood opgewerkt), zwt. bouvier, lips- sleutel, boekje Chr. Jeugdverenig. Samuel, blauwe sjaal, actetas (inh. broodtrommel) in dezelfde tiid reed als Seyffarth en Lammio. onverwachts een inzin king en noteerde over 400 meter 48 sec. In de volgende ronde staak te hij de strijd. Zijn partner Lund- berg (Noorwegen), die bijna een halve baan op dat moment achter was, reed door. De tijd van hem was 18.09.8, De vijfde rit bracht aan de start de Nederlanders Broekman en Lan- gedilk. Er stond Iets meer wind in deze rit maar op het tweede gedeel te van de wedstrijd was de wind weer gaan liggen. Men kreeg de in druk dat hier niet om een Olym pisch kampioenschap werd gere den. maar dat hier een strüd werd uitgevochten tussen twee rivalen. Het resultaat was: 1. Broekman 17.54.7; 2. Langedijk 17.55.3. Voor de derde plaats kwamen zii dan ook geenszins in aanmerking. De conditie van het ijs was minder goed dan tijdens de eerste ritten, waardoor het glijden minder ge makkelijk ging en dus de ronden- tijden ongunstig werden beïnvloed. Men had het schema aangehouden van Lammio, die op- dat moment toen Broekman en Langedijk reden, op de derde plaats stond De chef d'equipe Van der Scheer verklaarde tegenover ons dat in verband met de situatie van het ijs het onmogelijk was geweest bene den de tijd van Lammio te komen, zodat het aan het eind van de rit niet meer ging om de medaille maar om de eer wie van beiden op het ogenblik de beste lange afstandrij der iou zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2