DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wij hebben de kracht om een nieuw begin te maken Dimitrof werd op zijn vingers getikt Vandaag... Motie-Romme aanvaard, twee andere moties verworpen De Koningin sprak BENELUX WIL MEEPRATEN Allen zien uit naar de dag waarop de V.S.I. hun plaats zullen innemen in de U.N.O. Rusland vreest groeiende macht van Federatie aan zijn Westgrens Trekt Moskou in Griekse kwestie aan kortste eind? Woensdag 4 Februari 1948 'Achtste jaargang, No. 936 Opgericht door de Stichting ,iHet Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummersJ_0 eent_ Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. HET is de weergaloze verdien ste van de Koningin, dat zij op historische ogenblikken juist dat woord weet te spreken, waar van zowel de Nederlander als de buitenlander moet erkennen: dit is het. In de gehele periode van haar nu bijna vijftigjarig bewind is dat het geval geweest;" in de oorlogs jaren hebben èn wij in het bezette Nederland èn degenen, tot wie zij in den vreemde sprak we den ken aan haar redevoeringen tot het Engelse en Amerikaanse volk haar woorden herkend als in de ware zin koninklijk. De rede van gisteravond moet men beschouwen als een voortzet ting van, als een sluitstuk op de toespraak van 1942, waarin de toekomstplannen voor het Rijk werden aangekondigd. Nu werd aan de wereld medegedeeld, hoe ver de uitwerking van die plannen is gevorderd en op welke wijze zal worden voortgewerkt. Wie de rede heeft beluisterd zal getroffen zijn door drie dingen: 1. De sobere, maar treffende schet- sing van de werkelijkheid. Die realiteit is niet, dat we er zijn; de gewone man is nog niet vrij van angst en gebrek en er moe ten nog hinderpalen worden overwonnen. Maar we zijn op weg naar een democratisch bestel. 2. Er wordt een programma gege ven en ons volk, zowel als de volken van Indonesië worden aangespoord tot het maken van een nieuw begin. „De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk, dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw be gin te maken. Wij hebben die kracht." S. Hoe voortreffelijk, we zouden, zonder byzantinlsme, willen zeg. gen: hoe majesteitelijk wordt in deze rede de Indonesische kwes tie gebracht in het brede, het in ternationale verband, waarin zij hoort. Hoe herleeft in deze korte rede een geheel voor Azië zo gewich tig tijdperk, hoe worden hier het ideële en het materiële ontróe rend, maar nuchter bijeenge bracht. Het leed van de gewone man zowel als het nut, dat Europa en Amerika kunnen hebben van de producten en grondstoffen van In donesië, worden er in te berde ge bracht. En geheel het ingewikkel de en soms zo naargeestige ver loop van de Indonesische kwestie krijgt hier een allure, die allen tot nadenken moet stemmen. Want de rede culmineert in foet geloof aan de beginselen van het Atlantisch handvest en in het vertrouwen, dat we niet alleen op weg moeten zijn naar de Verenigde Staten van Indonesië, maar naar de Verenig de Volken. Daarom hebben wij voor deze rede maar één woord: Koninklijk. Hangt deelneming aan Unie af van de Duitse hwestie? (Van onze Haagse redacteur) Donderdag zullen de ministers van buitenlandse zaken van België, Ne derland en Luxemburg te Brussel hun houding bepalen ten opzichte van de voorstellen van Frankrijk en Engeland om zich aan te sluiten bjj het verdrag van Duinkerken. In wel ingelichte kringen in Den Haag neemt men aan dat de Bene lux. ofschoon men in principe wel gevoelt voor een nauwere samen werking in West-Europa, de vorm van het verdrag van Duinkerken als ongeschikt beschouwt. Voor de drie lage landen is immers het Duit se probleem van de grootste bete kenis en het verdrag van Duinker ken is juist in feite tegen Duitsland gericht. Bij de besprekingen met de Britse minister Hector McNeil die hiervoor naar de Belgische hoofdstad komt. zal men stellig van de gelegenheid gebruik maken om er op aan te dringen dat de Beneluxlanden nu eindelijk ingeschakeld zullen wor den bij de besprekingen over het probleem Duitsland. Soekarno beëdigt het nieuwe kabinet „Sjarifoeddin deed te veel concessies" Antara meldt, dat hedenmorgen het nieuwe republikeinse kabinet door Soekarno werd beëdigd, hoe wel zeven ministers, onder wie Moh. Hatta afwezig waren. De nieuwe voorzitter van de re publikeinse delegatie, mr. Moham med Roem, verklaarde aan de cor respondent van „Berita Indonesia" dat de val van het kabinet Sjari foeddin niet slechts veroorzaakt was door teleurstelling van de zijde van de P.N.I. en de Masjoemi om trent het verloop der onderhande lingen met de Nederlanders, onder leiding van de linkse voormannen, coch dat de oorzaak ook lag in de onbevredigende binnenlandse toe standen in de ogen van genoemde partijen. Roem zei. dat de Repu bliek. onder leiding van de linkse groepen te wel concessies heeft ge daan bij de onderhandelingen en dat de huidige delegatie er naar zal streven geen verdere concessies te doen. De Kcningin zal Donderdag haar verblijf in Amsterdam beëindigen. In plaats van de traditionele vijf dagen per jaar maakt de Koningin sedert de oorlog van het paleis op de Dam haar winterresidentie. KONINGIN SPRAK TOT ONZE BONDGENOTEN In een radiorede heeft de Koningin zich gisteravond gericht tot hèn, die in de oorlog onze bondgenoten waren. Zij gaf hierin een overzicht van de reorganisatie van het Koninkrijk der Nederlanden. De Koningin sprak vanuit het paleis te Amsterdam. Haar rede - in het Engels uitge sproken - werd uitgezonden over de zenders Hilversum I en II en PCJ en gerelayèerd door vele zenders van de Amerikaanse National Broadcasting Company, door de Radiodiffusion Fran- ^aise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duitsland, Radio Batavia en aangesloten zenders, de Curom op Curasao en de Avros in Suriname. KONINGIN WILHELMINA: een kort, persoonlijk woord tot Ne' derlands bondgenoten uit de afgelopen oorlog. Indonesië-debat gesloten met drie stemmingen Mr. Jonkman: Nederland èn Verenigde Staten van Indonesië souverein De Kamerdebatten over Indonesië naar aanleiding van de jongste regeringsverklaring, debatten die zich bepaald niet in grote stijl hebben ontwikkeld, zijn geëindigd met drie stemmingen over de bevoegdheden van de regering inzake reeds lang genomen besluiten. De motif-Schouten (het „collegiaal orgaan" en de voorlopige federale raad moeten bij de wet worden geregeld) kreeg alleen de stemmen van de rechtervleugel: 24 tegen 60 stemmen. Bij de motie-Hoogcarspel (hetzelfde voor het „col legiaal orgaan" alleen) vonden linkse en rechtse oppositie elkaar (C.P.N., C.H., A.R., S.G. een V.V.D., samèn 32 stemmen tegen 51). De motie- Romme (regeling voorlopig per Koninklijk Besluit, maar daarna toch bij de wet) werd aangenomen met de stemmen van de regeringspartijen vóór (5231). Minister Jonkman, die voor de stemming de sprekers beantwoordde, zei dat Nederland en de Republiek alleen gebonden zijn door de bestands overeenkomst, de twaalf punten en de zes additionele beginselen. Alle andere bescheiden, verklaringen, toelichtingen en verduidelijkingen waarover in de laatste critische pe riode zoveel te doen is geweest, zijn niet bindend. De regering houdt ver. der onverkort vast aan de beginse len van Linggadjati. waarmee ook de twaalf en zes punten overeen stemmen Nog meer verwarrends deed de minister uit de doeken. De ingewik kelde souvereiniteitskwestie ver klaarde hij aldus: Souverein zijn in eerste instantie de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk nieuwe stijl De Nederlands-Indone sische Unie is souverein in eigen kring, evenals op een lager niveau de deelstaten sou va. sin zijn. Lof voor Van Mook De minister nam dr. Van Mook in bescherming tegen de aan vallen van de heren Vonk (V.V.D.) en Zandt (S.G.) Wat bereikt is, is voor een groot deel aan de landvoogd te dankën. Mr. Jonkman erkende dat Van Mook veelal op eigen initiatief han delt. Maar als de landvoogd niet had geïmproviseerd op grondslag van noodbesluiten was de staatsmachine vastgelopen. De heren Schouten en Tilanus, fractie-leiders van A.R. en C,H., toonden zich over 's ministers hel dere uiteenzetting niet ontevreden. Met alle gebruikelijke reserves ver klaarden zij onomwonden met een deel van de rede in te stemmen. Al leen de vertegenwoordiger der Staat kundig-Gereformeerden. ds. Zandt, bleek ontevreden. Verscheidene van zijn wagen waren niet beantwoord, zei hij, maar hij zou niet verder aandringen. Nauwer contact tussen Amerika en Franco? Tot zinspelingen over nauwere betrekkingen tussen Amerika en Spanje is aanleiding gegeven door een bezoek dat admiraal Forrest Sherman, de nieuwe bevelhebber van de Amerikaanse Middellandse Zeevloot aan Madrid heeft ge bracht. Weliswaar kwam Sherman voor een persoonlijk bezoek, na melijk aan zijn dochter, de vrouw van de Amerikaanse vice-marine- attaché, maar Sherman zal ook een ontmoeting hebben met leidende figuren uit de Spaanse regering. De Koningin sprak als volgt: Tot hen die in de oorlog onze bondgenoten waren wil ik enkele woorden richten- Zeven jaar geleden, toen Neder land in de macht was van de Duit se dwingeland, heb ik mijn land genoten het voornemen aangekon digd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Ne derland en de andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waar langs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werke lijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië, In een unie verenigd met het Koninkrijk der Nederlan den, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika's grote president, mijn onvergetelijke vriend, tezamen met Groot-Brittan- nië's onverschrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons gemeenschappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onaf hankelijkheid Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat man nen in Indonesië en hier de wijs heid en de bekwaamheid bleken te NEDERLANDSE EN REPUBLI KEINSE COMMANDANTEN bui gen zich over de kaart van de Mcdjo- kerto-sector bij de besprekingen over de vaststelling van de status-quo lijn voor da gebied. bezitten om staatkundige vormen te vinden die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor gij, onze bondgenoten, met ons tezamen hebt gestreden- Veel tverk te doen Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volkeren trach ten te verhinderen, worden over wonnen. Ik vertrouw, dat deze hin dernissen zullen worden overwon nen. De volken van Indonesië zijn vastbesloten de verantwoordelijk heden en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen Wij weten, dat in onze dagen geen betrekkingen tussen volken kunnen standhouden tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tot samen werking. Daarom moedigen wij hen aan en helpen wij hen bij hun streven. Een nieuw begin De koloniale gedachte heeft afge daan. WU verloochenen ons verle den niet, noch het grot* werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. WU hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samen leving op de grondslag van gelijk heid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indonesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen diénen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democra tie, zoals wij die kennen. Dat is een grote gebeurtenis. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappelijke strijd tegen honger en gebrek. In de vrije samenwerking met Nederland. Suriname en de Antil len, zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn eco nomische ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Wantrouwen neemt af Door Europa en Amerika te voorzien van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die "thans, onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit dc ver warring, waarin de Japanse bezet ting het heeft gebracht. Hartstoch ten komen tot rust. Het wantrouwen neemt af. De verheven woordenvrijheid en vaderlandsliefde herkrijgen hun waren zin nu Indonesische nationa listen de handen ineen slaan om een federatie op te bouwen over de ge hele 'uitgestrektheid van het eilan denrijk. Door deze gemeenschappelijke krachtsinspanning, gegrod op de zelfde beginselen als het Atlantisch Handvest, verrijst een nieuw Indo nesië. Zowel Nederlanders als Indone siërs zien uit naar de dag dat dc Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de verenigde volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid Amsterdammer richtte drukkerij van valse bankbiljetten in Recherch' urs, op zoek naar een ex-S.S 'er #die verdacht werd $an een indrukwekkende reeks inbraken, vond bij een Amsterdam.1 e heler een com plete, juist gereedgekomen drukker j voor valse bankbil jetten, die binnenkort in be drijf -ou worden gesteld. Deze vondst was het onverwach te resultaat van veel moeizaam speurderswerk Het ging eigenlijk helemaal niet om valse bankbiljet ten, maar om distributiebonnen, die gedurende de laatste maanden bij talloze inbraken bij winkeliers in de Haarlemmermeer waren ge stolen. Een deel ervan was terecht gekomen bij een vleesfabriek Wijhe; zij waren normaal door winkeliers ingeleverd. Stap voor stap ging de Rijksrecherche de weg terug, die de bonnen hadden afge legd. De rechercheurs kwamen tenslolte terecht bij de heler-bank biljettendrukker. Ook de ex-S.S.'er die de inbra ken pleegde is gearresteerd. Hij had zich in zijn woning te Amster dam weelderig ingericht. Hij heeft ongeveer een jaar ge leden vele inbraken in de omge ving van Den Haag gepleegd, na dat hij uit een interneringskamp was ontsnapt. Hij werd betrapt bij een van zijn inbraken, maar ont snapte opnieuw. Van de opbrengst van zijn bonnenhandel leidde hij een luxe-leven. r~ door prof. dr. C. D. J. Brandt V.J De lezer zal zich herinneren, dat er al maandenlang gespro ken wordt over een Balkan federatie in de een of andere vorm, waarvan de kern zou wor den gevormd door het pact van vriendschap en wederzijdse bij stand, dat Joegoslavië en Boel- garije op 1 Augustus van het vorig jaar in eerste instantie hebben getekend. De idee ervan is, als men wil, juist bij die ge legenheid gelanceerd door de Boelgaarse premier Dimitrof, toen hij zeide: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ten langen leste betrekkingen van goede nabuurschap in sa menwerking tussen de Balkan- staten zullen ontstaan. Natuur lijk zou het overijld zijn om d e kwestie van de vorming ener federatie van de Balkan of van de staten van Balkan en Don.au aan de orde te stellen. Dit is een zaak voor de toe komst." Sindsdien is Dimitrof op deze idee steeds weer teruggekomen tot hjj zich bij zijn jongste bezoek aan Boekarest, waar hij zich bezig hield met de ondertekening van een Boelgaars-Roemeens verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand, in deze zin uitliet: Wij hebben niet gesproken over een federatie, dat zou prematuur zijn. Maar als deze kwestie aan de orde komt, dan zullen Boel- garije, Joegoslavië, Albanië, Roe menië. Tsjechoslowakije, Polen en wellicht ook Griekenland beslis- sen. hoe en wanneer zo'n fede ratie tot stand komt. En toen hem na zijn thuiskomst uit Boekarest werd gevraagd, of een tolunie tussen de 4 volksdemo cratieën van de Balkan aanstaande was, gaf lui ten an^voord. dat dit een ingewikkelde materie was. maar dat zulk een tol unie van vitaal belang was. Uit deze beide laatste uitspraken van de Boelgaarse premier conclu deerde de wereld: Dimitrof houdt een Balkan-Donaufederatie met tol unie in de naaste toekomst voor noodzakelijk en mogelijk; zijn poli tiek is gericht op een zo spoedig mogelijke verwerkelijking daarvan. Het misverstand Op 28 Januari echter heeft radio Moskou een artikel uit Prawda weergegeven, waarin Dimitrof ge voelig op zijn vingers wordt getikt. Het blad schrijft kort en goed, dat de staten van Oost-Europa zich niet bezig te houden heb ben met een problematische en kunstmatige federatie en ook niet met een tolunie. Wat zij moe ten doen. dat is het consolide ren en garanderep van de onaf hankelijkheid van deze staten doordat z\j de democratische krachten mobiliseren en orga niseren, zoals dit is neergelegd in het manifest van de Komin- form. Duidelijker kan het al niet. Dimi trof heeft zich dan ook gehaast om het gebruikelijke verdedigingsmid del van het „misverstand" te hante ren. Gedeeltelijk heeft h;1 niet ge zegd, wat men hem in de schoenen geschoven heeft en voor de rest heeft hij niet bedoeld, wat men er uit gehoord en gelezen heeft. Dat hij zodoende het wezen van zijn po litieke denkbeelden van het laatste half jaar verloochent, interesseert hem niet. Ons trouwens eigenlijk ook niet. Maar wat ons wel belang inboe zemt, dat is de vraag: waarvoor wenst Moskou (want Prawda schrijft, wat Moskou wenst) reen Oost-Europese federatie en tolunie? Voor deze houding van Moskou zijn argumenten van heel verschil lende aard aan te voeren. In de eerste plaats heeft de Sowjetunie steeds ontkend, dat er zo iets als een Oostelijk blok bestond: zij heeft integendeel juist altijd volge houden, dat zij. in tegenstelling tot Washington en Londen er op uit was, om de souvereiniteit van de kleine staten onaangetast te laten. En nu komt het hagr wel bijzonder ongelegen, dat zo'n Oosteuropese federatie aan de orde zou komen op een moment, dat zij zich op maakt om Bevins plannen voor een unie van het Westen als een ver slaving van de staten van W.- Europa te gaan bestrijden. Maar dit argument van opportu niteit is niet het enige, de Sowjet- regering heeft andere en meer prin- strategisch en economisch opzicht. Een combinatie van de Balkansta- ten met hun nog altijd overwegend agrarisch karakter alleen zoi^voor lopig tamelijk ongevaarlijk zijn, maar wanneer daar de zware in dustrie van Polen en nog belangrij ker die van Tsjechoslowakije zou bijkomen, dan zou het geval heel anders worden. Bovendien wenst Moskou de pro ducten van de Poolse en Tsjechi sche industrie voorlopig zoveel mo gelijk voor zichzelf te reserveren: het is eventueel noc wel bereid om zjjn Balkansatellieten nu en dan Iets hiervan te gunnen, maar... dan wenst het zelf de tussenpersoon te zijn, die, aangename bijkomstig heid. zwaar aan deze transactie verdient. Eerst Griekse kwestie Maar een tolunie van de Balkan- staten alleen dan. daarvoor gelden de bovenstaande argumenten dan toch niet, althans in mindere mate. Ongetwijfeld, en wij kunnen Dimi trof grif toegeven dat zo'n tolunie van vitaal belang zou zijn voor de staten in kwestie. Doch wij zijn te gelijk ervan overtuigd dat de Rus sische politiek de economische en politieke één-wording ook van de DIMITROF cipiële bezwaren tegen het project van Dimitrof. Vooreerst hanteert de Boelgaarse premier veel te vaak en te graag het begrip Slavische soli dariteit (dat Roemenen en Al banezen geen Slaven zijn, doet er verder niets toe!). Dit begrip wen sen de Russen voor zich te reser veren, zij voelen er vanouds ook in dit opzicht zjjn de Sowjets de op volgers m de rechte lijn van de tsa ren van de 19de eeuw! niets voor, dat een ander dit gebruikt. En dan. wat nog veel essentiëler is: de hele politiek van de Sowjet unie is er op gericht geen sterke staat aan haar Westgrens te laten ontstaan. Maar Dimitrofs Balkan- Donaufederatie zou alle elementen in zich bergen van zo'n sterke staat te kunnen worden, sterft in politiek, Balkan alleen zeker niet zonder meer als een voordeel beschouwt. Misschien later wanneer men in Moskou helemaal zeker is van de gewillige volgzaamheid van die sta ten. Maar dan moet eerst de kwes tie Griekenland een voor de Sov jets gunstige oplossing hebben ge vonden dat wil dus zeggen dat En geland en de Ver. Staten dit stra tegisch gewichtige steunpunt heb ben verloren. En ziet het naar dit laatste uit? Wij zouden haast zeggen het te gendeel is het geval. De uitroeping van de regering-Moskou heeft Engeland en de Ver. Staten allerminst geïntimideerd. Er lopen zelfs geruchten (in hoe ver ze juist zijn weten wil niet), dat de beide mogendheden plannen zouden hebben voor een (gewapen de) actie tegen Joegoslavië of mis schien nog eerder tegen Albanië, wanneer die staten niet spoedig ophouden met steun te verlenen aan de Griekse rebellen. Mogen wij in dit verband her inneren aan het volgende: 1. Dat ban de Amerikanen door de Engelsen is toegestaan om het vliegveld Mehalles bij Tripo lis weer te gaan gebruiken; 2. Dat de R.A.F. de vliegvelden in Griekenland, welke zij 14 dagen geleden zou hebben ontruimd, in bezit houdt; 3. Dat in de oorlogshaven Tarente CItallë) een Amerikaans eskader op bezoek is. Tenslotte wiizen wij er op. dat d-? Sowjetunie in die hele kwestie van de regering-Markos dc uiterste terughoudendheid heeft betracht en op het ogenblik in allerlei kwesties (het verdr"" van Oostenrijk. Ie hervorming van de Duitse valuta, de besluiten van Frankfort) een standpunt van een zekere toegeef lijkheid. althans een temporiserende (op tijd winnen uit zijnde) houding aanneemt. Voor ons evcnzovele aanwljzigin- gep, dat Moskou op dit moment geen conflict wenst noch riskeren kan. Het weet, dat de situatie on de Balkan grote gevaren in zich bergt en het is daarom in dc eerste plaats, dat Dimitrof zo ongenadig op zijn vingers getikt is. Personeel plunderde warenhuismagazijn Personeelsleden en voormalige personeelsleden van een firma te Roosendaal hebben kans gezien uit hel warenhuis van dit bedrijf in do loop van het laatste jaar teza men kleinere en grotere diefstallen te plegen, in totaal tot een waarde van ongeveer 10.000 gulden. Toen cle dieven wat al te brutaal op traden, (winkelbedienden lieten meubelstukken door een loopjon gen thuis afgeven zonder hiervoor de benodigde cassabon af té geven) kwamen de onregelmatigheden aan het licht. De Roosendaalse recher che hield 10 winkelbedienden aan, waarvan de meesten een volledige bekentenis aflegden. Autorijden op Zondag weer verboden Krachtens de wet Tijdelijke Regeling Personenvervoer, die thans in werking is getreden, kan men voor het auto- en motorrijden op Zondag zonder speciale vergunning weer wor den vervolgd. De vroegere regeling was uitge gaan van de Rijksverkeersinspec tie. De Groningse Rechtbank had de rechtsgeldigheid van het rijver bod ongeldig geacht omdat het niet berustte op een wet. Van nu af aan zal de politie in het hele land opnieuw streng con troleren. Dc maatregelen zijn bo vendien verscherpt. Als een auto mobilist zonder vergunning op Zondag rijdt kan zijn wagen tijde lijk in beslag worden genomen. Op 1 Aprifr vervallen alle Zon dag-vergunningen. Nieuwe moeten, bij de Rijksverkeersinspectie schriftelijk worden aangevraagd. Nieuwe prijzen voor vis De maximumprijsregeling voor. fijne vissoorten is opgeheven, ter wijl voor grove vis nieuwe prijzen zijn vastgesteld. Deze berekend per Kf. netto bedragen voor toters f 0.35, makreel f 0.70, grote schelvis f 1.05. middelschelvis f 0.80, kleine schelvis 2530 cm.) f 0.70, kleine schelvis (tot 25 cm.) f 0.40, grote kabeljauw en middel kabeljauw f 0.75, kleine kabeljauw (lot 55 cm.) f 0.60, wijting f 0.50, grote schol (40 cm. en groter) f 0.85, middelschol (2740 cm.) f 0.90, kleine schol (tot 27 cm.) f 0.60, schar f 0.60. Voor gestripte vis worden deze prijzen, op enige uitzonderingen na, met 5 ct. per kg. verhoogd. Voor gefileerde grove vis mogen ten hoogste de volgende prijzen per kg. netto berekend worden: gefileerde grove kabel jauw, leng en hake f 1.70, gefileer de middelkabeljauw, leng en hake f 1.55, gefileerde grote schol f 2.05 gefileerde grote schelvis f 2.45 en gefileerde koolvis f 1.45. Tot de fijne vissoorten worden gerekend: rode en zwarte poon, zeewolf, pieterman, rog'vleet, griet, tong, tarbot, heilbot, schartong en tongschaar, alsmede zgn. hammen (zonder kop). Gerardus Lindeboom, ex-S.S.'er, bewaker in het concentratiekamp Mauthausen, die zich volgens ge tuigenverklaringen aan ernstige mishandelingen heeft schuldig ge maakt, is in Den Haag gearres teerd. De Haagse politie vraagt in lichtingen over hem. MYSTERIE In alle geheimzinnigheid vertrekken geregeld ambtenaren naar Indonesië om het een of ander te organiseren. Dat is natuurlijk uitstekend. Er valt ginds veel te doen, we kunnen organi seren, dus het is onze plicht om het te doen. Indien we Indonesië er weer bovenop willen hebben, moeten we hard meehelpen en hard meewerken. Thans verluidt, dat een groep amb tenaren zich in de komende weken naar Batavia zullen begeven voor het opstellen van de begroting. Van ieder departement schijnt er een te moeten gaan, nadat hij voorzien is van een 5000 gulden uitrustingskosten, en een paar honderd textielpunten teneinde zich in tropengewaad te kunnen hul len Wij zouden deze twee groepen strikt gescheiden willen zien. Willen we Indonesië helpen, dan moeten we ons offers getroosten en onze beste mensen afstaan. Maar is het nodig.dat er deputaties naar Indonesië gaan om daar een begroting te gaan helpen op stellen? Kan dat niet anders en kan dat niet goedkoper? Een tweede bezwaar is, dat dit allemaal zo geheimzinnig gebeurt. Wie beslist er wie er gaan zal en wie be slist, dat er iemand inderdaad gaat en wie beoordeelt of de vereiste werk zaamheden niet kunnen gebéuren door mensen, die al in Indonesië zijn? Voor de opbouw moeten we ons wat getroosten. Maar voor snoep reisjes is ons geld te duur. En ten slotte: regering, vertel toch eens aan het Nederlandse volk, wat ge allemaal doet, en wat ge inzake de opbouw van Indonesië van plan zijt. Weerbericht Weerbericht tot Donderdagavond. TIJDELIJK OPKLAREND Wisselend bewolkt met tamelijk lanf aanhoudende opklaringen en aanvan kelijk, "voornamelijk in het Noorden dei lands, nog enkele verspreide buien. Vrij koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Ge leidelijk verder afnemende wind trit sen W. en Z.W. 5 Febr.: Hoog water te Rotterdam. Ie tij O.JP uur. 2e*lJ 13.20 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1