verbeten strijder voor de lichamelijke opvoeding ABvLO huldigde scheidende secretaris Een onopgehelderd drama 2 W. C. Oosterman Als je zeventig wordt, moetje het wat kalmer aan doen Noteert U even 5a msi d& buA Taak en doel van med. paed. bureaux INTEKENBILJET Meesterlijk spel van Theo van der Pas Groentehandelaar wierp alle schuld van zich af A.R.-leiders zeiden hun mening over het sociale vraagstuk Kerknieuws Postharmonie concerteerde 47 Woensdag 4 Februari 1948 De krachtige, markante zeventiger, de heer W. C. Oosterman. is geen luidruchtige werker, die zich met veel vlagvertoon in dienst van de gemeenschap stelt. Toch geniet hij in Amersfoort, door zijn veelzijdige belangstelling voor het maatschappelijke ;werk, grote bekendheid. Het is geen toevalligheid dat deze arbeidzame Amersfoorter als onderwijzer begon. Men mag dan wel eens smalend spreken van die ..rare schoolmeesters" maar het staat toch onomstotelijk vast, dat ons land aan de onderwijzers veel te danken heeft. De meesten zijn niet schoolmeester zonder meer. Öf zij keren het onderwijs de rug toe en klimmen op tot de hoogste sporten van de maatschappelijke ladder öf zij blijven het onderwijs trouw, maar zijn dan meestal op maatschappelijk gebied graag gewilde en gewaardeerde medewerkers. Geen luidruchtige werker Zo'n gewaardeerde kracht, in ons stedelijk leven, is de heer Ooster man. Zijn eerste arbeid voor onze stad dateert uit 1898. De Amers foortse raad benoemde hem toen tot onderwijzer aan de jongensschool in de Herenstraat De onderwijzer Oosterman is met zijn tijd meegegaan. Als beleider van de Vrijzinnig-Democratische gedachte begreep hij, dat de zich uit haar isolement loswringende arbeidersklasse zijn steun nodig had. Hij heeft de arbeiders die steun niet onthouden. In tal van organi saties, die uit deze bevnjdingsstrijd zijn voortgekomen, had hij als be stuurder een actief aandeel. De politieke ^strijd interesseerde hem Diet zo sterk. Wel was hij in 1941, dus in de moeilijkste dagen van ons volksbestaan, bereid zijn krachten als Vrijzinnig Democra tisch raadslid in dienst te stellen van de stadsgemeenschap. Bij de behandeling van de begroting in 1941 hield de heer Oosterman als raadslid zijn „maidenspeech". Ook toen bleek de veelzijdigheid van deze rustige man. Sociale betekenis Lichamelijke opvoeding van de jeugd, daar draait alles om bij de heer Oosterman. Daarvoor was hij sedert de oprichting van de Amers foortse Bond voor Lichamelijke Op voeding (A.B.v.L.O.) actief werk zaam. Zelf tot zijn vijftigste jaar §ymnast, was hij zich bewust van e grote sociale betekenis der sportbeoefening. „Meer nog dan de drankbestrijding heeft de sport er toe bijgedragen om ons volk moreel te verheffen" is de mening van deze Amersfoorter. Als we eenmaal met hem over de ABvLO spreken, dan komt de bureaulade met mémoires voor de GRAND: Rome, open stad. (18 j.) 14.30, 18.45 en 2i u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: Voortvluchtig (18 j.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Don't fence me in en De Roodhuiddokter (14 j.) 14.30 en 20 u. Zat. 14.30, 19 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 4 FEBR.: Lezing N.V.E.V. mevr. M Ouwerhand-Hartree over „Recla me op het gebied der huishou ding", P.U.E.M. Keuken 14.30 u. Gemeenteavond Ver. v. Vrijz. Herv. lezing dhr. G. van Zanten over Oostenrijk en Hongarije met lichtbeelden. Acad de danse 20 u, Amersf. Politie Muziekver. Con cert Amicitia 20 u. 0 FEBR.: Vastenavondfeest „De Hanze" 's Prinsenhof 20 u. Demonstratielessen boksen en jiu-jitsu Amersf. Sportschool. Ned. Jeugd Gemeenschap. Zang en dansavond m.m.v „Het Neder landse Lied". Markthal 20 u. 0 FEBR.: Filmavond A. B. v L. O. Markthal, 19.30 u. Theo v.d. Steen over: „De vor ming van en tot de totale mens". K.A.B.-gebouw 20 u. Inst. v. Volksontw. dhr. Deering over „Politieke democratie". Geb. Ver. v Vrijz. Herv. 19.30 u. 7 FEBR.: Conferentie Jonge Kerk Ingeborg, en 8 Febr.: Feestavond R.K. Transportarbei dersbond K.A.B. gebouw 20 u. Feestavond H.V.C. Markthal 20 u; Toneeluitv. „Eensgezindheid". Amicitia 20 u. en 8 Febr. prijsdansen „De Stichtse Heuvel". 8 FEBR.: Hum Verbond, spr. dhr. J. van Praag, Volksgeb. 10.30 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie. d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u.. Zo. 14-17 u. OPENB LEESZAAL EN BLBL. dage lijks ruilen v. boeken 14—17 u. Dl VrUd. avond ook van 19—21 a Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 IL en 1417 u. DL en Vrljd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN "T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 15 -18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). DANCING d'oRANJEbOUM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. dag. Foto's, jaarverslagen, kranten artikelen getuigen van het belang rijke werk, dat deze organisatie van de oprichting af voor onze burgerij heeft verricht. De heer Oosterman wil het zelf niet erg weten, maar het is goed het hier eens te zeggen, dat hy als mede-oprichter een van de stuwende krachten is geweest. Zijn arbied was niet luidruchtig, maar wel van goede kwaliteit Nu staat de ABvLO voor de viering van zijn zesde lustrum. Het zal een goed feest worden, maar toch met een weemoedige ondertoon. Een krachtige, doortas tende bestuurder, de heer Ooster man, legt het werk als secretaris- penningmeester neer. „Als je zeven tig wordt, moet je het een beetje kalmer aan doen", is zijn opvatting. De Amersfoortse sportverenigingen zien hem node gaan. Hij legt zijn taak echter in handen van «>en jongere met de geruststellende ge dachte, dat de organisatie groter en sterker is dan ooit. De lichamelijke opvoeding had dus altijd de belangstelling van deze man, maar daar bleef het niet bij. Voor de beoefening van sport is een gezond krachtig lichaam noodzakelijk. Daarom geeft hij ook al dertig jaar zijn steun aan het werk van het „Groene Kruis". Hij beheert de financiën en deze 4000 leden tel lende organisatie vergt veel van zijn tijd. „Goed, laat ik dan zeventig wor den" zegt hij ons, „ik voel me toch nog fit genoeg om dit mooie werk voort te zetten. Toch moet ik cr wat baantjes aan geven. Voorzitter van de bridge-club ben ik al' niet meer. Ook het werk van „Zonne straal" heeft mijn belangstelling. De tuberculose is de grootste vijand van de mens. Moet ik deze arbeid cr aan geven, ik weet het niet", zo besluit hij. Innerlijke strijd Deze werkzame Amersfoorter zit er een beetje mee in. Ten slotte neem je niet zonder innerlijke strijd afscheid van de dingen die je in je leven dierbaar zijn geworden In September 1933 verliet hij, als hoofdonderwijzer (sedert 1920 ver vulde hij deze functie) met pen sioen het onderwijs. Dit was zijn eerste concessie aan de voortsnel lende tijd. Nu meent de heer Oos terman op zeventigjarige leeftijd andermaal afstand van geliefd werk te moeten doen. Dit betekent aller minst, dat hij op zijn lauweren gaat rusten. Integendeel, de pen hanteerde hij altijd om aan zijn idealen uiting te geven. Hij deed dit indertijd als redacteur van het Amersfoorts Dagblad. Hij zal de pen hanteren als de omstandigheden het schrijven noodzakelijk maken. Enige arbeid schuift deze grij zende burger van Amersfoort van zich af, maar zijn grote vitaliteit stelt hem in staat ook na zijn zeventigste jaar nog belangrijk werk voor onze stadsgemeenschap te blijven verrichten. Dat hij dit nog vele jaren zal mogen doen, is onze welgemeende wens (Adv.) Stadsautobusdienst Milieu moet in onderzoek worden betrokken In de aula van het Johan van Ol- denbarneveltgymnasium is Dinsdag avond een bijeenkomst gehouden, waarin de opzet van de medisch op voedkundige bureaux is besproken. De talrijke aanwezigen w.o. een ver tegenwoordiger van 't departement van sociale zaken, het voltallige ge meentebestuur, vertegenwoordigers van bijna alle raadsfracties, de directeur van Sociale Zaken, vele onderwijzers en belangstellende ge meentebestuurders uit de omgeving werden verwelkomd door burge meester H. Molendijk. De heer D. Q. R. Mulock Houwer, directeur van Zandbergen^ en van 't Nationaal Bureau voor Kinderbe scherming, belichtte de taak van de medisch-opvoedkundige bureaux in het kader der kinderbescherming. Hij gaf een inzicht in dc toestand tijdens het ontstaan van de kinder wetten Dc kinderbescherming had toen nog niet veel te betekenen. Een en ander is geleidelijk gegroeid. Na de bevrijding was de toch al niet homogene organisatie van de kinderbescherming totaal ontwricht. Men ging toen aan het werk om een hecht en goedwerkend apparaat op te bouwen. De arbeid voor de bescherming van het kind moet reeds op de kleuterscholen aanvangen. Daarbij kunnen de medisch-paedagogische bureaux belangrijke hulp bieden. Tenslotte gaat onze belangstelling meer uit naar een gezonde gemeen schap dan naar de gestichten en in stellingen, bsloot de heer Mulock Houwer. Mej. Lekkerkerker gaf een in zicht in de werkwijze van de medisch paedagogische bureaux en de samenstelling die zo moet zijn dat zij tot een gunstig resultaat moet leiden. De opzet van de bureaux is gebaseerd op de opvatting, dat de oorzaken van moeilijkheden bij kinderen niet individueel kunnen worden behandeld. Vooral het milieu moet in het onderzoek wor den betrokken. Mej. Lekkerkerker gaf enkele voorbeelden uit de practijk van het werk en daaruit bleek dat de reeds bestaande buraux zich in een stij gende belangstelling, in het bijzon der van de ouders, mogen ver heugen. Veel omvattend programma voor het komend seizoen Een mand vol rode rozen, witte tulpen en seringen. En daar voor staande een man, ontroerd door de hartelijke woorden, die tot hem werden ge sproken bij zijn afscheid als secretaris-penningmeester van een bond. die hem dertig jaar lang zo na aan het hart heeft gelegen; de Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. En hartelijk waren de woorden, die dr. G. H. Aghina als voorzitter der huidigingscommissie tot de scheidende secretaris, de heer W. C. Oosterman, en diens echtgenote sprak in zijn, huldigingsrede, uitgesproken tijdens de Dinsdagavond in „De Wapenroem" gehouden algemene vergadering van de A. B. v. L. O. Bondsbestuur werd uitgebreid Dr." Aghina noemde de heer Oosterman een prettig en goed mens, een man met een open hart en een prachtig sociaal gevoel, die heeft ge toond dat arbeid de ziel van een mens groter maakt. Hij haalde her inneringen op aan vroeger tijd, toen hij zelf als voorzitter voor de Bond werkzaam was en daarbij altijd zo grote steun had aan de heer Ooster man. Mevrouw Oosterman, die zich voor de Bond zoveel opofferingen heeft moeten getroosten, wilde de heer Aghina eveneens in de hulde betrek ken. Haar werd de prachtige bloe menmand aangeboden, terwijl de heer Oosterman het eerste exemplaar van een serie boeken ontving, welke hem door de A.B.v.L.O. bij zijn afscheid ten geschenke zal worden gegeven. „Deze man," zo besloot dr. Aghina zijn toespraak, „steekt als een lich tende fakkel uit boven een massa mensen in ons land. Hij is een voor beeld voor allen, die in het vereni gingsleven zitten. Ik heb ook res pect voor de wijze, waarop hij in zijn notulen en verslagen de ge schiedenis van de Bond voor altijd heeft vastgelegd." De heer Aghina verzekerde de heer Oosterman dat de vriendschap van de bond steeds bij hem zal blijven. Terugblik Zichtbaar ontroerd dankte de heer Oosterman de spreker voor zijn wat hij noemde een beetje over dreven lof. Nu dertig jaar sinds de oprichting van de Bond zijn voorbij gegaan, achtte de heer Oosterman het goed eens even stil te staan en om te zien naar wat de A.B.v.L.O. in al die jaren voor het sportleven in Amersfoort heeft kunnen doen. Uitvoerig belichtte hij de wor dingsgeschiedenis van de Bond, zijn groei, de jaren van neerslag en op gang, waarbij hij hulde bracht aan enkele vrienden van wie.enigen reeds zijn overleden die het hun- Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. ÏK. VERZOEK MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voon 81 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. L, t WIJ vergissen ons niet gaarne, zou u daarom Uw naam en adres m blok» letters willen invullen? ne tot een voorspoedige ontwikke ling van de A.B.v.L.O. hebben bij gedragen. Hij noemde dr. Aghina als de man. die sfeer in de Bond heeft gebracht en deze daardoor vas ter vorm heeft gegeven. Komende tot de belevenissen van de Bond sinds September van het vorig jaar, hekelde de heer Ooster man de wijze waarop de Amers foortse Gemeenschap aanvankelijk getracht heeft haar Sectie Sport te moeten samenstellen. Hij uitte tenslotte de wens. dat het komende jaar een voorspoedig jaar mag zijn voor de Amersfoortse sport in het algemeen en voor de A.B.v. L.O. in het bijzonder. Vóór de huldiging waren reeds verscheidene agenda-punten der Al gemene Vergadering afgewerkt. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, de heer P. E. H. van Mourik. van de prettige verhouding tussen het bondsbestuur en het ge- meetftebestuur. De Bond, aldus de heer Van Mourik is actiever, groter en levenslustiger dan zij vaak is ge weest. Hij verzocht de afgevaardig den der aangesloten verenigingen, die in vrij groten getale waren op gekomen. aan hun besturen de dank van de Bond over te brengen voor de ijver, waarmede men steeds nan het welslagen van de vele plannen heeft gewerkt en voor de wijze, waarop velen steeds persoonlijk voor de belangen van de Bond op de bres hebben gestaan. Als „Sectie Sport" van de Amers foortse Gemeenschap aldus spreker heeft de A.B.v.L.O. thans een nieuwe taak, en daardoor een grotere ver antwoordelijkheid. De heer Van Mourik vond het bij zonder prettig, dat het afscheid van de heer Oosterman als secretaris penningmeester niet zonder meer zal voorbijgaan, daar deze een der stu wende krachten in de Bond is ge weest. Hij verwacht van de A.B.v.L.O. voor het komende jaar een krach tige beïnvloeding van het sportle ven in Amersfoort. Na de goedkeuring van de notu len, en de jaarverslagen waaruit wij vermelden dat de A.B.v.L O. een ba tig saldo heeft van 566.werd overgegaan tot de bestuursverkie zing. Dc heer Van Mourik werd bij acclamatie als voorzitter herkozen. Voor de Federatie van Personeels verenigingen zal zo zeide de heer Van Mourik de voorzitter, mr. J. A. Walkate zitting nemen in het be stuur. mits daartegen bij dje verga dering geen bezwaren bestaan. Mr. Walkate zal dan voor A.B.v.L.O. te vens zitting nemen in de Stichting Sport, welk lichaam in de verzor ging. uitbreiding en exploitatie van de sportvelden etc. een geheel eigen taak zal krijgen en waarvan het be stuur zal bestaan uit een lid van het gemeentebestuur, twee gemeente raadsleden waarschijnlijk de he ren Van Zwol en Waterloo drie bestuursleden van de A.B.v.L.O en drie afgevaardigden van de direct belanghebbende sporten. Met algemerie stemmen werd besloten de heer Walkate als be stuurslid te benoemen. De voor zitter zeide hierover bijzonder verheugd te zijn, daar de Fede ratie thans in een van zijn krach tigste figuren het bestuur komt versterken. In de plaats van de heer Oosterman, die wel be stuurslid blijft, werd tot secre taris-penningmeester gekozen de heer B. Hienekamp. De heer Van der Starre, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar kon stellen werd ver vangen door de secretaris der Tech nische Commissie, de heer W. ter Wolbeek. In de laatste vacature werd geko zen de heer Windhouwer. D® heer Jansen, eveneens aan de beurt voor periodieke aftreding, had zich bereid verklaard het voorzit terschap van de Technische Commis sie op zich te nemen. Grote plannen Daar het gewenst wordt geacht, deze commissie uit te breiden, werd besloten contact te zoeken met ver tegenwoordigers van de korfbalsport, de motorsport, de tafeltennis- en wielersport. Voor het komende jaar zullen de heren Th. Kley en R. J. Smit de kascommissie vormen. Het zomersportprogramma, dat ver volgens door de heer W. ter Wolbeek werd toegelicht, zal gedeeltelijk een onderdeel vormen van de feestelijk heden ter gelegenheid van het re geringsjubileum van de Koningin. Het omvat o.a. een propaganda- avond in de Markthal op 6 April een plantsoenestafette op 8 Mei. een scheidsrechterscursus voor grens- en slingerbal. een jubileum-prooagan- datocht op 22 Mei en een Amers foortse athletiek-competitie op 26 Juni. De grens- en slingerbal-com petities vangen aan op 1 Juni. Be gin Juli vindt wederom de steden- ontmoeting AmersfoortMiddelburg plaats. Voorts zullen in September demonstratie-dagen en middagen worden gehouden. Om de Amers foortse gymnastiek-kampioenschap- pen zal van 30 October tot 6 Novem ber worden gestreden, waarna in deze laatste maand een sluitings avond zal worden georganiseerd. De heer Van Mourik deelde nog mede, dat het bestuur, ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de A.B.v.L.O. Zaterdagmiddag 21 Februari a.s. in de „Wapenroem" zal recipiëren. Tijdens de rondvraag werd het bestuur verzocht een handbalcompetitie te organiseren. „Muzikale vorming" Onder grote belangstelling werd Dinsdagavond in Academie de Dan se de zevende voordracht oefening gehouden door „Muzikale Vorming' Amersfoort. Na zware en ernstige studie on der leiding van de dames Marianne de Jong en Tine van Zyl, hebben ook kinderen hun kennis op viool en piano weer eens getoond. De entrée met Mars. A. gr. van Bertini, door Hein Andriga ver dient evenals Cavatine van Raff door Herman Ykema een ereplaats- je in deze serie. De declamatie van Beatrys, door Geertrui Burger was iets te zacht. Als enige „zangeres" trad op de 5-jarige Wiesje. Bartels, met een liedje van Ebbenhorst. Na afloop werden aan de dames de Jong en Van Zyl bloemen aan geboden. Onattentheid op de weg Toen een luxe auto op de Hoge- weg in een file reed, moest plotse ling gestopt worden. De bestuurder van een zes-wielige vrachtauto merkte te laat dat de voor hem rijdende personenauto stopte en reed de wagen van achteren aan. De carrosserie van de vrachtwagen werd ingedrukt. Van de personen auto werden de bumper en koplam pen afgerukt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Met Goldberg en van der Pas hebben de abonnementsconcerten van „Amicitia" een artistieke hoog te bereikt, die nauwelijks verbeterd zal kunnen worden. Een door een innerlijke synthese gedragen pro gramma verkreeg door Theo v. d. Pas een uitvoering, waarin een brillante techniek de muzikali teit volkomen diende. Dit bleek di rect in Beethoven's As-groot-sona te, een van die late werken, waar in de meester zijn bijdrage lever de tot de vernieuwing van de fuga, (die hier echter door de genomen vrijheden meer wijst op 't door werkingsdeel van de sonate). Het bleek verder uit de grote f-klein- sonate van Brahms, die natuurlijke onstuimigheid op een gelukkige wijze paart aan het pathos van zijn tijd. Dat Schubert en Schumann in dezelfde geestelijke sfeer liggen, bewezen de volgende stukken, waarin de lyrische hoofdgedachten plastisch uit 't filigraanwerk wer den geheven. En tot slot de ook aan het grote publiek steeds weer ver trouwd rakende ranke sonatine van Ravel en Chopin's f-klein-fan- tasie. In Ravel's werk tekende de verrassend koele opvatting, die toch niet gespeend was van een ge zonde hartstocht, de juiste sfeer voor de spiritualiteit van deze meester, een sfeer, waaruit ook de bij alle uiterlijke bravour geestige concert-étude in C van Gabriël Pierné geboren is, het overrompe lend „slotaccoord" als dank voor de ovatie van de terecht enthousiaste toehoorders. Hans M. Scheifes. De 60-jarige groentenhandelaar L. J. B. te Amersfoort, een man met een donker verleden, had zich gisteren voor de Utr. Rechtbank te verantwoorden wegens diefstal van geld en een groot aantal goederen ten nadele van de schoenenwinke lier A. v. d. Z. alhier. De dagvaar ding vermeldde o.m. het gemis van vijftig paar schoenen, dfie vellen overleer, een rijwiel, tachtig siga retten, een partij linnengoed, een hoeveelheid tafelzilver en een ac cordeon, wier verdwijning aan B. werd tèn laste gelegd. Uit de stukken en het verhoor bleek, dat hij van 14-17 Aug. j.l. gelogeerd had ten huize van deze winkelier, tijdens diens afwezig heid. Deze gastvrijheid dankte hij aan een bediende van de zaak, ze kere v. d. H., die als bewaker fun geerde, maar die blijkbaar tegen de eenzaamheid niet goed bestand was Zulks kan ook opgemaakt worden uit het feit, dat ook een vrouw in genoemde vacantietijd een paar dagen in het gezelschap van de beide mannen had doorgebracht en het moet zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat er nog meer gasten geweest zijn. Dit laatste kan echter niet met zekerheid worden uitgemaakt, want het gezelschap was permanent zwaar onder de in vloed van sterke drank geweest, zodat nóch de bewaker, noch de groentenhandelaar zich voor de Opnieuw heeft de A.R. partij het sociale vraagstuk in bespreking gebracht. Van het Centraal Comité een rapport uitgegaan aan de plaatselijke kiesverenigingen, dat Dinsdagavond in een vergadering in Hotel „Monopole" aan de orde werd gesteld. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer G. Wielin- ga. Als eerste spreker gaf de heer J. H. van Lonkhuyzen, die als werk gever zijn visie op het rapport gaf een terugblik op de periode 1934-'38, toen eveneens deze mate rie in behandeling kwam. Oorlog en bezetting kwamen en verhin derden de voortgang, tot na de be vrijding het ontwerp-Vos: publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op nieuw tot bezinnen op het vraag stuk leidde. De heer v. Lonkhuyzen ziet aan het vraagstuk twee aspecten: een economisch en een sociaal. De klassestrijd verwerpend, juicht spr. bedrijfsorganisatie toe, doch dan één, die uit vrije organisaties is opgebouwd en niet van overheids wege wordt opgelegd. Het rapport stelt zich op het standpunt, dat de Uitzending van Lof voor militairen In de parochiekerk van de H. Hen- ricus te Amersfoort wordt op Zondag 29 Februari a.s. een Lof gehouden voor militairen in Indonesië. Dit Lof zal worden uitgezonden door de wereld-omroep van 16.03— 16.28 uur. De moderator N. Brandsma zal de predikatie houden. Familieleden kunnen dit Lof bij wonen en hun echtgenoot, verloofde of zoon van deze uitzending op de hoogte brengen. Politie-Harmonie geeft concert Vanavond geeft de Politie-Har monie in „Amicitia" onder leiding van haar dirigent, de heer Th. Hulleman, een concert. Er is een interessant programma samenge steld. Het tweede gedeelte der uit voering wordt gevuld met cabaret. Ons dagelijks teveel Een bakker kreeg een bekeuring wegens het te vroeg afleveren van vers brood. Een werkgever die geen arbeids lijst en werkregister kon tonen ging op de bon. De politie schreef een bonnetje voor een bestuurder van een zes- wielig motorrijtuig, die zijn lading niet voorzien had van een rode lantaarn. overheid ten opzichte van de be drijfsorganisatie een secundaire taak heeft en alleen dan regelend moet optreden, als het particulier, initiatief te kort schiet. De veranderingen, die bezig zijn zich in de structuur onzer maat schappij te voltrekken, zijn nog niet te overzien. De A.R. Partij streeft naar een organisatie van het bedrijfsleven, die rust op vrije organisaties met publiekrechtelijke bevoegdheden. Datf zij zich bij dit streven laat leiden door de begin selen der Schrift, behoeft geen be toog. De heer J. H. ten Hove Jr. be keek het sociale vraagstuk van de principiële kant. 'Z.i. kan bedrijfs organisatie niet volkomen zijn, ge zien de gebrokenheid van het le ven. Steeds zullen zich de botsin gen voordoen tussen de verschil lende levensbeschouwingen van degenen, waarop die organisatie rust. Spr. constateert, dat de be ginselen der Franse revolutie nog steeds doorwerken. De arbeid wordt door velen als een vloek be schouwd inplaats van als een ze gen. Tenslotte beschrijft spr. de worsteling tussen Christendom en Humanisme. Een levendige discussie volgde op deze beide referaten. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat begin Maart ander maal vergaderd wordt, in welke vergadering de heer Joh. de Gans het onderwerp „Gemeentepolitiek" zal inleiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breukelen (2e pred. pl.) O. S. Cazemier te Dalfsen te Gouderak J. J. de Heer te Op- heusden. Bedankt voor Delfstrahuizen (toez.) J de Ruyter te Terhorne voor Den Andel (Gr.) H. Bardeloos, pred. in alg. dienst Kamp Wester- bork voor Jaarsveld B. Eijsenga te Noordeloos. M Brinksma. hulppred. te Horssen (Gld.) heeft bedankt voor de benoeming der Generale Synode, tot evangelist voor de Nederlanders in Duitslajtd (Rijnland en West- falen). Geref. kerken Beroepen te Dwingelp E-'H. Nagel cand. te Haren (Gr.) te Nijmegen (vac. H v. Rhijn) A. Vellema te Zevenhuizen (Gr.). Bedankt voor Nieuwe Pekela J. b. v.d. Bos te Nieuwlande. Chr Geref. Kerken Bedankt voor Grand Rapids (Reh. Ref. Church) C. Smits te Drieber- gen. Ger. Gemeenten Beroepen te Tholen A. Visser te Scherpenisse. rechtbank precies konden herinne ren wat er nu eigenlijk was ge beurd. Twee dingen kwamen wèl vast te staan, n.l. dat de patroon" door de gasten danig is bestolen en ver volgens, dat de trouw van de be waker, zacht uitgedrukt, wel wat te wensen heeft overgelaten. Hoe het zij, de groentenhande laar wierp alle schuld" van zich af en gaf bedekte aanwijzingen, in de richting van de vrouwelijke logé. De rechtbank besloot ten slotte ook deze gast te dagvaarden. Mis schien volgen er nog meer. In alle geval zal men trachten op de zit ting van 17 Febr. a.s. het geheim van de diefstal te ontsluieren. Directeur-generaal was aanwezig Een avond van harmonie-klan ken, van pittige marsmuziek, van meeslepende walsen, zo was het optreden van de Postharmonie „Amersfoort" voor genodigden in de Markthal. Het was een aardige uitvoering, die te spoedig was af gelopen, want de vlugge opeenvol ging der nummers vergunde de toeschouwers niet lang om op adem te komen. De voorzitter van de Postharmonie, de heer D. v. Hoo- gen, opende met een welkomst- - woord, waarin hij de directeur-ge neraal der.P.T.T. de heer Houwe- linge, de directeur der P.T.T. in Amersfoort, de heer J. H. Kroes, de vroegere directeur, de heer Tieks Koening, de bondsvoorzitter, de heer Keyzer en de andere ge nodigden een prettige avond toe wenste. Vervolgens werd met het programma, dat tot voldoening kon stemmen met «.Leve de Vrijheid" begonnen. Onder de rustige leiding van di- rigent, de heer J. R. v. d. Glas, die zijn métier voortreffelijk verstaat, heeft de Postharmonie zich van haar beste zijde doen kennen. Er valt zeker vooruitgang te bespeu ren. Enkele trompettisten dienen echter nog wat meer aandacht aan de techniek te wijden. Van de uit gevoerde werkjes noemen wij slechts „Nymphea" en „Het gebed der Vrede" waarvan vooral de cla- rinetpartijen elegant en gevoelig werden gespeeld. Vermelding verdient verder het optreden van de dames Lucie v. d. Glas en Soer v. d. Glas, die enkele duetten zongen, o.a. „Het angelus". „Het zal voor „de post" een groot genoegen zijn, als U deze mars wilt aanvaarden", aldus de heer J. H. Kroes, toen hij na de pauze de partituur van de postdefileermars gecomponeerd, door J. R. v. d. Glas en opgedragen aan de directeur- generaal der P.T.T., aan de heer Houwelinge overhandigde. Als wij dus voortaan de defileermars ho ren spelen, dan is deze van de di recteur-generaal, aldus besloot de heer Kroes. Hierna speelde de Harmonie de Postdefileermars. Na deze pittige marsmuziek dankte de heer Hou welinge met enige toepasselijke woorden en hij sprak de wens uit dat de mars nog vele malen ge- seeeld zal worden en dat bij het uitvoeren er van altijd gedacht wordt aan de spreuk „P.T.T. al tijd bereid". Tenslotte haalde hij herinnerin gen op, toen hij als ambtenaar werkzaam was bij de P.T.T. te Amersfoort. Het geestdriftig auditorium heeft óe executanten zeer hartelijk ge huldigd. Hedenavond wordt de uitvoering herhaald. Burgerlijke stand Geboren: Gerrit. z. v. A. van Drie en C E. Ouwerkerk; Frederik Ge- rardus. z. v. J. G. van de Pijpekamp en H. Kroon: Cornelia Caecilia, d. v. F. Reniers en F. R. Dashorst. Overleden: Riekus Hoëdemaker. 69 j.. echtg. v. M. A. Molenaar; Dirk Heek, oud 5 w„ z. v. A. Heek en C. Kapteijn; A. H van Bekkum, 3 mnd., z. v. H. van Bekkum en W. van de Pol. Amsterdamse Effectenbeurs 3 Febr. Het omzet- ttjfer van btjna f 4.000.000 In aandelen waarvan f 167.000 aandelen Indi sche bank duidt wel op de bedrijvigheid, Ook vandaag was de stemming weer zeer ge animeerd, en ging in ve le afdelingen de koer sen behoorlijk omhoog. De aandacht ging weder om uit naar de hoek der Nederlandsch Indische Handelsbank, waar we derom de vraag over heerste. zodat na een opening op 130, dus 4 pet. boven gisteren, een koers van 132 bereikt werd. Ook koloniale bank waren twee punten be ter, certificaten handel mij. echter konden zich niet ten volle handha ven. Van Industriefond sen logden aandelen hoogovens een zeer vas te houding aan de dag. De koers liep op tot 203, dus 6 pet. boven giste ren. Philips zetten de stijging voort en liep op tot 407*4. om de markt op 406 te verlaten. Ver der waren ook Unièlever belangrijk beter en kwa men tot boven 330. De markt had dientengevol ge een vrii actief verloop en de hogere koersen bleven meerendeels tot het slot gehandhaafd. Het aanzien van de cul tuurafdeling was zeer kalm en bij gebrek aan vraag waren de koers- verbe teringen hier spo- tadlisü, Act. aandelen 2/2 Sltk 3/2 Opk 3/2 öitk Koloniale Bank }14% 113% N. L H.-bank l2f>A 131% 131 Mid H. Mij. Wi 187% A.K.U. a and. 1»* 192 194% Bergh's Jurg. 313% 325 v. Berkels pat. 125»% 127% 128 Calvé Delft Crt 204 - 209 Centrale Suiker 224 Fokker 179 - 180 Van Gelder 69 lc9'« K Nd H.ovens 195','« 198% 200% Lever Br. 3245% 325% >30',, Ned. Ford 390 - 397% Ned. Kabelfabr 322 >24% Philips gloeU. 398% 405% 407 Wilton Feyen. 233 - D. Petrol. Mi) 326 - 329 Kon. Petr. Mij. 356% 357% 359% A'dam Rubber 177% 177 Bandar Rubber 153 Delt-Bat. R.M. i<6% Oost Java R.M. Serbadjadl S R Holl. Am. Llln - Java-C.-J. Lijn 163 K.NSM Kon. Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd 5t. Mij. Nederl. H.V.A. Java Cult Mij. Ned. Ind. S U. Ver. Vorst C M Dell-Bat Dell Tabak Senemb. 186 246% -249 118 123 64% «4% 169% 184% 163»/» 179% 154 128% *3 - 4% - 227 164 193 - 176 188% 188% 179% 185% 249% 119 126% 64% 170 188% 165'/» 2/2 3/2 100 1-0 98)£ 98>6 98% 98% 102% 102 7» 81% 81% 100% 10001 96Y, 96% 100% 100% 100 100 loO 100% Actieve obllg.i Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%> 3 Ned. '37 3 Dollarl '47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N I '37 A 3 Nlet-acUeve obligaties A'dam 1 '37 3% sHage 1 '37 3% R'dam le en 3e lng. 1937 3% Rdara '38 (3%) 3 Utr. pr. '39 2% Utr. g. O' 37 3% - Pandbrieven Amst. Hyp. 3% Arnh H (3%) 3 96% 95% Fr. Gr. H. 3% - Grav Hypb. 3% - >Jed. Hypb. Veend K (3%) 3 Rott. Hypb. 3% 100 Utr Hypb. 3% 100 West. Hypb. 3% Lndustr. obllg.: A.K.U. obl. 3% 164 Berghs en J 3% J03% Leven 3% 163 Werkspoor 3% 103 Bt. Ptr Mij 3% 102'/» Kn Ptr. M11.1V6 103% Deli Sprw i% 95% Ned -Ind Sp3% 96% - 100 100 100% 104 103% 103 103% 102% 103% 97 56 Nlet-act. aand. A'damse B. HU Bank Unie Incasso Rott Bank Tw. Bank. Cert Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr. jlst en Sp. fab. Rott. Dr. My. Werksp Serie A Anlem Ned Ind Gas (nternatio Amst Ball. My Dell Sp. MIJ. >Jed. Ind. Spw Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. My Fin N. H. Vredestein Ned Walvisv. Zwanenb. Org. Prolongatie Amer, fondsen Anaconda 3eth. Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden t 2/2 3/2 180% 178% 222% 222% 176', i 176% 187 188 184 184 149 150 446 449 378 380 194% 197 114 118 171% 173 152% 156 69 70 26% 27 106'/» 106% 168 175 117% 116% 196 202 2% 2% 34 *4% 107 107 56% 28 28% 48 25% 77% 78 59% 60% 34% 20% 21% 11% laten De Vereniging voor de Effectenhandel heeft be paald, dat met ingang van 2 Februari 1948 de handel wordt opengesteld in: a) de door Nederlandse administratiekantoren uit gegeven certificaten van buitenlandse effecten, lui dende in andere valuta dan dollars., b) de door Nederlandse rechtsperso nen uitgegeven depotfrac- tiebewijzen en verwante fondsen. Voorzover de handel in deze fondsen nog niet overeenkomstig bovengenoemde bepaling opengesteld was. Met Ingang van Woens dag staat Parijs op do officiële noteringen van de Nederlandse Bank ge noteerd voor 1.23 ft1-24. Frans bankpapier noteert 1.22'/j—1.25. Den Haag gaat lenen. B. en W. van 's-Graven- hage stellen de gemeente raad voor vier onder handse geldleningen aan te gaan tot een totaalbe drag van j 5.900.000.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2