In de dagen dat George Kettmann nog op de „Misthoorn" blies Chris Lanooy Hoe hij en zijn poëtische vrienden over hun leider" dachten Brieven van haat en teleurstelling r' Vrouwen staken tegen mannen, en vice versa Scheepstijdingen PETER Jf mcrcs"* SiÜ8E Foehn deed de 10.000 meter mislukken Suprematie van Noren gebroken TU LN KALENDER Snuif en wrijf ZZ3 Radio-programma W' oensdag 4 Februari 1948 Dichtende landverraders onderelkaar Kettmann, stamboeknummer 302, was een der oude leden van de NSB, die in de oorlogsjaren de kant van de SS was opgegaan. Zoiets bezorgde een NSB-er terstond de wilde haat van Mussert en zijn hoofdkwartier. Zo iemand werd tegelijk een pion in het Duitse spelletje, overeenkomstig de befaamde tactiek van verdeel en heers. Volgens een verslag, dat Kettmann zelf van zijn belevenissen heeft opgesteld, kreeg hij medio Augustus 1943 van Ostuf (Ober- sturmführer) Hildebrand opdracht mede te werken aan. de ver vorming van een aantal NSB-bladen tot SS-bladen. Het moest stilletjes gaan, zonder dat men het terstond merkte. Kettmann begon met de leiding te aanvaarden van het scheld en schendblad De Misthoorn, dat men beter de Mestput had kun nen noemen. Hij had geregeld contact met Dittmar, de perschef van Seyss-Inquart, die het blad mooi vond. Tot er een artikel verscheen over de NSB „De beweging in bewe ging", waarin niet vriendelijk over de bewegende beweging van Mus sert werd gesproken. Toen was, wat men noemt: de boot aan. Kettmann werd met zijn vrienden Keuchenius en Locht geroyeerd als lid van de NSB, zij werden voor de hoge raad van discipline van de NSB geroe pen, waar zjj niet verschenen en tenslotte kreeg Kettmann de raad naar het Oostfront te vertrekken, want Mussert had hem met de ko gel bedreigd. Illustratieve brieven Uit die dagen, October 1942, da teert een correspondentie tussen Kettmann en zijn vrouw, Margot, de^ dichter Martien Beversluis en de dichter George de Sevooy, waaruit wij enkele fragmenten lichten; zij zijn illustratief voor de gevoelens, welke de dichtende landverraders hun „leider", hun ex-vrienden uit de NSB, en hun nieuwe mede landverraders uit de SS toedroegen en hoe zij ook twijfelden aan de trouw van deze SS. Eerst een deel van een brief van Margot Kettmann aan Martien en Jo Beversluis, data 10 October 1942, waarin eerst de hele histo rie van de Misthoorn wordt opge rakeld en vervolgens Mussert on der handen wordt genomen. „Vrijdagavond 2/10 was hier de première van de Rembrandt- film, waarvoor we uitnoodigin- gen hadden van de Beauftragte. Wij er heen, konden niet weten, dat daar ook Mussert zou zijn. Het gekke was, dat er overal gefluisterd werd: daar is Mus sert daar is de "Leider maar niemand riep Hou Zee of zoo. of bracht een ovatie De leider zat ook zoo mooi in die loge: aan den voorkant een hoo- gen rand. waar 'hil niet of nau welijks overheen kon kijken, en dadelijk rechts naast hem een hooge muur van de loge. Later hoorden we. dat dat niet per on geluk was!! Hü was in uniform compleet, met een adjudant, dus officieel. Eij het uitgaan geen gebrul van hou-zee zooals an ders. verschillende losloopende leden staken den arm op. maar verder niets. Geen gedrang om hem te zien of een handje te ge ven. Het was werkelijk bijna pijnlijk. Tot overmaat van ramp daalde hij een trapje van een tree of tien af, en onderaan dat trapje stonden wij! Vind je het niet koninklijk. En we liepen voor hem uit het volgend trapje af en hebben hem verder niet gezien. Koffers pakken en weg Iedereen tot de districtslei der toe bracht ons een hand je. dat ook wel iets zegt. Zater dagmiddag was er een topvor- mingsbijeenkomst in Utrecht 3/10, bij welke gelegenheid de leider gesproken heeft over ver raders in de beweging o.a. Geor ge Kettmann Jr., stamboeknum mer 302, die opgehangen zouden worden als hij aan de macht was. Voor Kettmann wilde hij de strop nog veranderen in den ko gel, omdat hij in aanmerking wou nemen, dat hrj tien jaar Ud was, maar hij wilde er in elk geval bij zijn, want het zou hem veel plezier doen. Wij 's avonds Heubel aan de telefoon. Dat we blijkbaar niet begrepen hadden welke gevaren we geloopen had den bij de Rembrandtfilm. en verder in het algemeen. Vertel de bovenstaande uitlating van den leider, die wij niet gehoord hadden. Zei: koffers pakken en weg. Aanmelden bij de Ergfin- zungsstelle in den Héag. George komt nu bii de Waffen SS. PK afdeeling radiosprekers. Hij was tenslotte wild-enthou- siast toen hij wegging, want hij had daar op die Erg&nzungs- stelle kennis gemaakt met den Nederlandscheh chef van die af deeling, die hem zooveel verteld heeft, dat het een groot avon tuur lijkt. De Erg&nzungsstelle heeft hem laten teekenen voor zes maanden, ze dachten, dat dat wel genoeg zou zijn. Hij heeft ook een dikke brief mee van den commandant der Er- ganzungsstellcn of hoe heet zoo'n man, voor diens collega in Berlijn. Eerst is hij in Berlin- Zehlendorf voor de opleiding, die hij nu eenmaal moet hebben, en verder weet ik het nog niet. Ik heb nog niets gehoord natuur lijk. en ik heb zelfs nog geen veldpostnummer Ja. het wekt den indruk, of ook de SS Georg in den steek gelaten heeft, maar ik geloof toch dat dat niet zoo is. Alles liep zooals wij het wilden, maar als de Misthoorn nog driemaal verschenen was. had de heele NSB op zijn achterste gelegen, 1e weet niet. wat een deining er overal was. bedankjes stroom den binnen enz. enz. Men hield op het hoofdkwartier zijn hart TOEN DE VROUWEN van het dorpje Sweet Home de nieuwe mode van nauwe corsetten en lange rokken gingen volgen, besloten de mannen in een protestvergadering hun baar den tot 17 Maart te laten staan. Als tegenmaatregel hebben de vrou wen daarop een algemene staking ge proclameerd. Op 30 Januari legden zij het werk neer Zij zullen niéts meer aan het huishouden doen tot de baar den er al zijn. Nieuwspalet In Marseille, de tweede stad van Frankrijk, is het gemeen- tepersoneel een langzaamaan-actie begonnen omdat het salaris over Januari voor een deel werd uitbe taald in bankjes van vijfduizend francs, die hioeten worden ingele verd. De C.I.O., de grootste der Amerikaanse vakorganisaties, heeft zich pal gekant tegen verlaging van het plan-Marshall. „Het proces- Manioe is een schending van de clausule betreffende de .menselijke rechten in het Roemeense vredes verdrag", aldus èen Brits-Ameri kaanse protestnota aan Roemenië. Het Britse leger telt op het ogenblik 20.000 deserteurs. Ja pan heeft weer een marine: 28 vroegere duikbootjagers, in gebruik tegen de smokkelhandel. „Haar werk ging door", is de titel van een boek dat mevrouw R. Marsman, de vrouw van de in '40 omgekomen dichter H. Marsman, over het ver blijf van prinses Juliana in Ameri ka, schreef. Het verschijnt in Juni. De organisatie van progressieve studerende jeugd heeft er by de minister van O., K. en W. in een telegram op aangedrongen dat hü met spoed de hoogleraarsbenoe mingen aan Amsterdams zevende faculteit zal bekrachtigen. Door de moeilükheden met de benoeming ondervinden driehonderd studenten vertraging van hun studie. Een vrouw in Deventer maakte er een bedrijf van, geld uit te lenen met distributiebescheiden als onder pand. Met de niet ingeloste panden dreef zü handel. De autobanden fabriek Vredestein te Enschedé, die drie maanden geleden in bedrüf kwam, leverde haar eerste buiten band af.Het huwelijksbureau „Contact" te Alkmaar bleek een zwendel-affaire. De directeur en zyn enige employé zün gear resteerd. Twee Haagse politie mannen ontfermden zich over een zielig, ziek jong meisje, dat later een ontsnapt jeugdig arrestant bleek" te zyn, zich vermomd had in een verpleegsterscostuum. Hij verried zich door zyn zenuwachtig, onjuist gemanoeuvreer met een zakdoekje. Spoorboot „Bosman" van de veerdienst EnkhuizenSta voren voer Dinsdagavond op de Enkhuizer Krabbersgatdam. De „Van Hasselt" vaart de dienst nu met vertraging. De „Veendan^" van de Holland-Amerika-Lijn ver trok uit New York voor een trip naar de Bermuda-eilanden. Deze cruise is de eerste van een serie van drie tochten. vast, want Kettmann was daar tien laar over den vloer geweest en wist dus veel te veel, ver beeld 1e, dat die zjin mond eens opendeed. Alles was in beroe ring. en dat paste niet in de po litiek van de Dultschers. die het wel prachtig vonden, maar niet n u. Het ging allemaal veel te hard. Ik geloof, dat ze hem voor zün eigen veiligheid uit den weg geruimd hebben. En zes maan den is niet zoo lang." De letterkundige George de Se vooy is zeer begaanmet het lot van de kersverse frontstrijder. Hü schrijft aan mevrpuw Kettmann: „Ik heb me zitten realiseren, dat je je moet voelen als na een plotseling sterfgeval en dat ge voel ken ik. Ja, wat zeker heer gezegd heeft, schreef George mü in zün afscheidsbrief reeds. Ik heb het onmiddellijk gecopieerd en door laten zenden naar höch- ster Stelle in Berlijn; daar zal het nu al zijn. De persoon, die het doorzond en in persoonlijke schriftelijke verbinding staat met Heinrich Himmler. heeft een gruwelijk commentaar daar bij geleverd op spreker van deze woorden. Zoals ik op hem... (be doeld is: de leider!) De stemming»in zeker stads gedeelte hier is Inderdaad heer- lük. De visserkens in het riet." De dichter Martien Beversluis heeft ook een staaltje van dichter lijke taal weggegeven in verband met de ruzie tussen N.S.B. en SS. Hier volgt het: Ik kan m'n verbijstering ei genlijk niet aan? Heb je daar voor zooveel gestreden en geof ferd. m'n beste kerels, om door de beste vrienden er uit gedon derd te worden? Het is een co- pie van mijn ervaring bij de S.D. A.P., Vara en C.P.N. Hoe doet de SS nu; dit wil ik weten. Ik vind de houding der Duitschers tegenover jou en Keuchenius wel buitengewoon onbegrijpelijk en überhaupt tweehartig. Wat moet daaruit groeien. Heb je nog iets naders vernomen? Ook ik heb geen silabe antwoord van /het Hoofdkwartier. Schobbers zijn het, misdadigers! Het ergste is dat zekere D. instanties, die deksels goed weten, wat er „los" is, ons in den steek laten. Ja ook hier! Staaltjes om 1e dood te er geren. Kortom er wordt po litiek bedreven over het hart van vier beste vrienden heen. Kan dat zoo maar? Wat is jouw meening, jouw plan. Afwachten De arrestatie te Brussel van Georg Kettman eindelijk! want het was al maanden bij de betrok ken Nederlandse autoriteiten be kend. dat deze SS-man. dichter, schrijver en uitgever, in België woonde en werkte roept de herinnering op aan een boeiende episode uit de gelukkig korte histo rie van het nationaal-socialistisch regime in Nederland, een episode, waarin duidelijk bleek hoe ver molmd dit regime was. De dames en heren van de diverse groeperin gen. NSB. SS. Duitschers. tracht- %ten elkaar te overtrelfen in kuipe rijen en intrigesDe een werd tegen de ander uitgespeeld, het was een schaakpartij, waarin ieder zich op zijn beurt schaakmat voelde en waarin de spelers ten slotte zelf geen weg meer wisten. je doodkniezen, ln 1e kussen vloeken of op de W.C. huilen? Zeg eens wat het is alles zoo verdommes plat en luguber. De lust om nog iets te doen ontgaat me. Ziet hier de schaduwzijde van de discipline, wanneer deze m.i. foutief wordt toegepast. Dan ontaardt z(1 in een kwaadaardig onrecht Leve de Führer. de hemel geve dat hij wraak zal ne- nemen. Typerend in deze brieven van dichtende landverraders is hun af keer van Mussert en zijn beweging, hun teleurstelling over de houding der Duitsers en hun zorg. dat het bil de SS niet beter zal zün. En hun blind vertrouwen in Hitier. Dat ver trouwen is ook beschaamd. Het is allemaal mis gelopen, met de NSB, met de SS. met de Duitsers en hun Führer, met heel do kuipende en in trigerende bent. De here zullen het nu wel in zien: landverraad loont niet, wie er zich aan bezondigt komt van de re gen in de drup. Ingezonden mededeling Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg_ Dat kén. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, Iedere morgen ln Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen, on zuiverheden. die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze -worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blijken al gauw Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen ln aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rustUw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bü Uw Apotheker of Drogist ALDABI, Rdam—Rio dc Janeiro, pass. 3 Febr Madeira; ALDERA- MIN, R'damPerzische Golf, pass. 2 Febr. Kaap Villano: ALPHARD, 2 Febr. van Cabadelle te Maceio; LINDEKERK, Calcutta—R'dam, 2 Febr. van Savona; LISSKERK, 1 Febr. van Calcutta naar Madras; NIEUW-HOLLAND. A'dam—Java. pass. 2 Febr Ouessant; Slbt „Witte Zee" tnet dok, Vizagapatan—Bue nos Aires: ABBEKERK, Sydney R'dam. 2 Febr. van Aden naar Suez; ALDABI, R'dam—Rio de Janeiro, 2 Febr. ten Westen van Gibraltar; ALETTA, 3 Febr. van Pulau Buken te Pladjoe verw.; AMSTELKERK, 3 Febr. van Monroviate Port Bouet; ARNEDIJK, 1 Febr van New Or leans naar Londen: GROOTE BEER A'damJava, 3 Febr. te Algiers verw.; JOHAN DE WITT, A'dam— Java. 2 Febr. te Port Said; LEM- STERKERK, 2 Febr. Ktweit; LOE- NERKERK, 3 Febr. van Genua te Alexandrie verw.; MOLENKERK, 4 Febr van Shanghai te Kobe verw. POELAÜ LAUT. 3 Febr. van Balik Papan te Tarakan verw.; SOM- MELSDIJK, R'damNew Orleans, 2 Febr. van Lissabon te Havana; STAD HAARLEM, 2 Febr. van Sa vona ten anker Tunis; STRAAT SOENDA, 2 Febr. van Hongkong n. Shaghai Dc 27-jarige Margaret Frost (I.) en Frcydis Leaf (r.). die in 1939 op 18- jarige leeftijd haar brevet haalde, behoren tot het eerste twintigtal vrouwe lijke piloten, die toegelaten zijn tot de Engelse vrouwelijke vrijwillige lucht macht W.A.A.F.Beiden hebben reeds in de oorlog bij de Air Trans port Auxiliary gevlogen, evenals, zo als men zich herinneren zal. de Neder landse pilote Ida Veldhuyzen van Zanten. In memoriam MEN heeft het in de bladen kunnen lezen: in zijn gelief de dorp Ede op de Veluwe is de bekende kunstpottenbakker Chris Lanooy op 66-jarige leeftijd over leden. Zeer velen, die zijn werk ken nen en bewonderen weten, dri door dit sterftegeval de vaderland se nijverheidskunst een gevoelig verlies lijdt, dat moeflyk is goed te maken. Want Lanooy beschikte over een wel zeer bijzonder talent. Hij kende het geheim van het zich volkomen vereenzelvigen met de stof, welke hü zich ter bewerking verkoos en hy slaagde er in, in de ondoorzichtigheid van de ceramiek evenzeer als in het transparante karakter van het glas een eigen, zeer persoonlyke schoonheid op te roepen. De gegevens daartoe putte hij steeds uit de natuur en als wü hem in deze regelen vooral als potten bakker herdenken, dan doen wü dat in de wetenschap, dat Lanooy in deze bijzondere tak van toege paste kunsten tot een grootheid kwam, welke die der klassieke Ja panse pottenbakkers kon evenaren. Ook houdt zün werk het uit, ver geleken met dat van de beste mo derne Franse vakgenoten. Men kan het toetsen aan menig voortreffelyk geslaagd staal van zijn kunnen, dat deel uitmaakt van de verzamelingen van het Centraal Museum te Utrecht. Wie hierin be lang stelt vindt een en ander thans gedwongen verblüf in het afschu- uitgestald, dat oog en hart ver heugt. In zijn prachtige kommen, schalen en vazen, merendeels een voudig van vorm vaak verrassend» welijke kamp te Amersfoort. Hij was vol-plannen, hij zou bin nenkort naar Zweden gaan om in maar van een een bekende fabriek aldaar van kleurenweerde, raad te dienen. Het heeft niet mo- laat hij een schat aan schoonheid gen zijn, maar nu hij is weggeno- na. Lanooy was een der verstokte men bHjft aan de begaafde jonge- idealisten, die het geloof in het ren de taak de fakkel over te ne- schone propageren en dit heeft men. hem stellig gesteend tüdens zün OTTO VAN TUSSENBROEK avontuu'rl'jke roman ooor J-A- AGES* 42 „Wel die lange natuurlük, die mij ontvoerd heeft." „En toen?" „Toen riep ik onmiddellijk de Juffrouw hier en we zijn hem samen na gegaan." „En bij de brug ontmoetten we een agent," viel Fridolin met vuur in. „Ook zo'n trage," zei juffrouw Spoor met ver achting in haar stem. „Spek en Lever," verbeterde Fridolin. „Goed dan, nu die Spek was er gauw bij en het werd een ruw spelletje Duwen tegen hem, weet U wel en schreeuwen en nog eens duwen en ik heb daarbij ook eens wat gezegd en wa rempel, die lange was niet véél waard, want hü begon te huilen, dat de juffrouw nog medelijden met 'm kreeg." ,,'t Was ook zo'n stakker," meende Fridolin. „Mfat stakker. Mij ontvoeren hè en een grote mond tegen mij hebben. Nou. ik lust ze. Maar ik moet zeggen, veel heeft hij niet losgelaten, Dat hij ontvoerd had, kon hy niet ontkennen. Ik wist z'n naam nog, Cyrus, zo had z'n baas n'eLvo<?5n^s gekomen en hy zél mee'" Prar»Mirr" 101 L'irm IU A hem genoemd, en dat deed de deur dicht. „Wie z'n baas is, weten we nog niet, maar ze hebben hem nog vast, dus dat krijgen ze er nog wel uit. Wel zei hy nog, dat hij Nederland „Het duurde zo lang voordat de hersens van spelletje, zoals hy dat noemde en dat ze er toch die man ontdooid waren, toen ik hem vertelde, naast grepen. der was en niet meer mee deed met dat vuile l*n Pl°tsebng en het was duidelijk, dat zij juf frouw Spoors relaas allang niet meer volgde. De twee vrouwen zagen haar aan en Fridolin dat ie die kerel moest arresteren, dat ik de juf frouw hier zei 'm alvast maar achterna te gaan." „Toen wilde die Spek weten, wat hij daarmee bedoelde en toen keek Cyrus mij gemeen aan, „Anders zou den wij hem kwüt geraakt zijn," als een valse adder en zei: maar jouw baas vliegt meende Fridolin. er ook tegen aan. Die maakt het meer, als ze hem nu al niet hebben. niet lang en toen „Wis en waarachtig, want toen elndehjk een meer, a pitje in die lantarenpaal opging, waren ze al maakte hy een gebaar met zijn hand langs zn niet meer te zien. Wij er achteraan; ze konden keel en moest ik juffrouw hier uitleggen, wat Broekman en Langedijk werden er het slachtoffer van tel gingen stond de temperatuur op nul graden. Het weer sloeg om, de beruchte winden van Majola kwa men het engadin binnen en het werd lente in plaats van winter. Voor het publiek en speciaal voor ono persmensen, die op de tribune altijd in de schaduw zitten en de vorige dag bü de 1500 meter da nig last van de kou hadden gehad, werd het ideaal weer. De hand schoenen gingen uit, de mlits werd afgezet, de shawl weggegooid en de winterjas uitgetrokken. Maar deze foehn met zün lentetempera- tuur heeft de wedstrijd om het Olympisch kampioenschap op de 10.000 meter volkomen doen mis lukken. En de belangrijkste slacht offers waren de beide Nederlan ders: Broekman en Langedijk, zij, van wie men zoveel op deze af stand had verwacht, en die toch, gezien hun uitnemende vorm en hun uitstekende physieke conditie, voor een derde prijs zeker goed zijn geweest. Maar door de foehn hadden de eer ste paren de meest gunstige om standigheden en toen Langedilk en Broekman aan de beurt waren had de toplaag van het ijs al een wezen lijke verandering ondergaan. Het kleefde te veel bij het rijden, de prachtigé lange streken moesten worden ingekort en een typisch voorbeeld hiervan 'was wel het rij den van Henrv Wahl, bekend om zijn fameuze still, die op de rechte einden acht slagen nodig heeft en nu wel dertien. Voor onze beide landgenoten en voor hun chef d'equipe Van der Scheer was het een mocilükc puzz le. De ene mogelijkheid was om be neden het tijdschema van de Fin Lammio; die op dat moment op de derde plaats stond te komen om aldus te trachten een bronzen me daille voor Nederland in de wacht te slepen, maar hierbil bestond de kans dat zii zich zouden „stuk" rijden/ Zo is het ook inderdaad ge gaan. Het werd een prachtige race tussen twee sterke gezonde Hol landse knapen, die beiden eerzucht genoeg hadden om te trachten deze rit te winnen. Maar het werd dus niet een poging om 't alleruiterste te doen voor Nederland in deze Olympische strijd een prils te be halen. Beide rilders en ook de chef d'equioe hadden zich bij het nood lot neergelegd, hetgeen duidelijk bleek na afloop in de kleedkamer toen er meer gepraat werd over de felle onderlinge strijd dan over de mogelijkheid, welke er misschien bestaan zou hebben om beneden de tiid van Lammio. beneden 17 min. 42.7 sec. te komen. En Jan zei: We schelen niet zo bar veel in kracht en Kees zei: Dat was een mooie race, maar over de Olympische wedstrijden zelf werd niet gespro ken. De schoonste kans. welke Neder land ooit heeft gehad op het winnen van een medaille bii de Winterspe len is zo vervlogen. Evenals op de 5000 meter hebben onze rilders op de 10.000 meter zich tevreden moe ten stellen met een vpfde en zesde plaats. Zeker, eervolle plaatsen, welke tot genoegdoening stemmen, maar" het valt niet te ontkennen. Nederland had iets meer verwacht. Olympische vlag gestolen De vijfde Olympische Winterspe len zün niet onder een gelukkig ge* sternte geboren. Eerst was er het ilshockey conflict, toen kwam de foehn en nu heeft zich het onge hoorde feit voorgedaan dat de offi ciële Olmypische vlag. welke bü de openingsceremonie op Vrüdag 1.1. werd geheschen. met koord en al is gestolen. In het protocol van het I.O.C. staat dat deze vlag moet waaien van het moment der ope ningsplechtigheid af tot aan de sluitingsplechtigheid toe. Ook dit heeft niet mogen zijn. En het was ons al opgevallen, in het Olvmplsch ijsstadion, dat er van het geel-rode vuur weinig meer te zien was. in tegendeel. slechts een zwarte walm kwam boven de grote schaal uit. Trof ook hier de foehn schul'i? Drie tegen negentig Met drie doelpunten in drie wed strijden houdt de Italiaanse ploeg, wat betreft haar totaalscore, gelij ke tred met het aantal ontmoetin gen, dat zij speelt. Het aantal te- genpur.ten vliegt echter omhoog en is nu met een Canadese gift van 21 punten reeds op 90 gekomen. De stand van het IJshockeytour- nooi na de vy'fde dag luidt: (Van onze spec, verslaggever) De Zweed Ake Seyffarth heeft zoals werd vermoed dc 10.000 me ter hardrüden gewonnen ln 17 min. 26.3 seconden, waarmee hü dc do minate van de Noren in het hard rüden heeft gebroken. De 500, 1500 en 5000 meter werden reeds door de Noren gewonnen. De officiële plaatsing der eerste vijf rüders na Seyffarth is: 2. Lau- ri Parkkinen (Finland) 17 min. 36 sec; 3. Pentti Lammio (Finland) 17 min. 42.7 cc; 4. Kornel Pajor (Hongarije) 17 min. 45.6 sec; 5. Cees Broekman (Neder land) 17 min. 54.7 sec; 6. Jan Langedijk (Nederland) 17 min. 55.3 sec. Een ieder, die met het schaat senrijden op de hoogte is, weet, dat de baan te St. Moritz twee .grote nadelen heeft. In de eerste plaats noemen wij de grote hoogte, waarop deze Zwitserse winter sportplaats ligt. De ijle lucht heeft grote invloed op de physieke con ditie van de hardrijders en dus op de vorm, welke eigenlijk zo kwets baar is. Reeds by de 5000 meter bleek, dat enkele rijders'" uitgeput aan de finish kwamen terwyl de grote Noorse crack Charles Ma- thiesen zelfs de strijd moest sta ken. En wat zagen wü nu gebeu ren op de 10.000 meter? Favorie ten gaven bü bosjes op, rijders, wier namen glansden in de inter nationale hardrijwereld, verdwe nen uitgeput van de baan. Zo ver ging het Liaklev, zo verdween Hedlund naar de kleedkamer, zo gaf de bekende Finse lange af- 8tandsrijder Laitinen op en later op de middag staakten de oud kampioen van Noorwegen Henry Wahl de strijd en de niet minder bekende Engelsman Johnny Crons- hey volgde zün voorbeeld. Slachting Het werd een slachting in de ge lederen der 28 deelnemers. Maar de oorzaak lag niet alleen aan het klimaat. Vüand numero twee voor de hardrijders was op deze ongelukkige dag verschenen, de foehn, welke de conditie van het ijs slecht maakte. Toen wij van morgen om half negen uit het ho- 5 FEBRUARI. Sommige vaste plan ten trekken ook door de fraaie kleur of door de karakteristieke vorm der bladeren de aandacht. Zeer mooi is de Eryngium of Edel-distel met haar staalblauwe bladeren. Ze ver langt een plek in de volle zon. Zeer bekende bladplanten zijn 'de Funkia's. die ook Hoste worden genoemd. Hier van wordt het witbonte soort ..Undu- lata medio varicgata" wel het meest gebruikt. Deze is niet alleen geschikt voor de tuin. doch ook voor de teelt in potten. Tenslotte- vraagt hier ook het bonte siergras, Eulalia Japonica nog vermelding. In borders of tussen heesters geeft deze een mooi effect. komen en ik zèl hem mee terug nemen. Hij gaat direct mee naar huis toe, want hier is 't niet pluis." „Waarom niet?", wilde Karin weten. „Mevrouw, U weet net zo goed als ik. dat me neer Peter altijd daarheen gaat. waar hü niets te maken heeft en hier is de zaak begonnen, zo heeft de juffrouw 't me verteld, zy weet er meer van dhn ik, nu vraag ik U en dan zal 't hier eindigen ook. Tenminsteals ik er niet zijn zou. Ik weet precies, hoe 't gaan zal: Spoortje, zegt hü dan met een lieve stem. Spoortje, je bent een braaf mensMaar Spoortje is hier „Prachtig," zei Karin. „Ik hoop. dat het U lukt. want wanneer hij eenmaal iets in zün hoofd heeft „Maar hij is toch in dat kerkje." sprak Frido- w keel en moest ik juffrouw hier uitleggen. niet ver zijn en warempel in de eerste zystraat bij daarmee bedoelde, zagen we ze al. En laat me vertellen, dat er nóg niets gebeurd zou zijn, als die lange niet de stommiteit had begaan om hard te willen weg lopen, toen we hem inhaalden en aanspraken. Nou, die agent werd eindelijk wakker. Ze be- denk ik, „Nu. die schrok zo. dat ze tegen Spek zei. dat we hem onmiddellijk moesten redden." Karin lachte: „Juffrouw Nelsen kent hem nog niet lang, grijpen het alleen, wanneer er iets voor ze weg loopt. Grijpen maar jongens, denken ze dan, ,,'t Zal wel meevallen." meende juffrouw Spoor en ze haastte zich naar haar verhaal terug. „Die want wat vlucht is niet pluis. Toen was het Spek vroeg zo langs z'n neus weg, waar meneer „mee naar het bureau" en de juffrouw hier her- was. Toen heb ik moeten liegen, want meneer innerde zich gelukkig de namen van die twee Peter had mij gezegd, dat niemand mocht we- rechercheurs, Worst en Nierten, waar hij was. Daarom zijn we nu hier ge merkte. dat zij bloosde Zij werd er onzeker door en stond op. Zij wilde hier weg. „Ik ga hem opzoeken," zei ze resoluut. „Is de kerk ver van hier?" „Zowat tien minuten met de fiets," meende Karin. ,.U kunt de myne wel lenen; zij staat hierbuiten tegen de muur. Als U de weg hier langs het huis volgt, kunt U de kerk niet mis sen. Hij moet er nog zijn, want de koster is er op zijn fiets op uit. naar het andere eind van het dorp en Peter zal heus niet van de kerk hier heen komen wandelen." „Dank U," zei Fridolin. „Ik vind het wel" en met vlugge benen repte zij zich de kamer uit, nagestaard door de onderzoekende ogen van juffrouw Spoor. „Ik vertrouw die twee niks." lichtte zij Karin in. „Ik heb ze al één keer samen in mijn keu ken gezien. Maar me dunkt, dat het in de kerk wel veilig is." (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met I r-wihftKpT POOS 600,1 2 uur 32 min. 8 sec. 2. Finland 2 uur 41 min. 6 sec.; 3. Noorwegen 2 uur 44 min. 33 sec.; 4. Oostenrijk 2 uur 47 min. 18 sec.; 5. Zwitser land 2 uur 48 min. 7 sec.; 6. Italië 2 uur 51 min.; 7. Frankrijk 2 uur 51 min. 53 sec. Klassement Wij hebben een officieus klasse ment opgemaakt van de acht rü ders, berekend over de tüden, op de 500, 1.500, 5.000 en 10.000 meter gemaakt. Dit klassement ziet er als volgt uit: 1. Seyffarth 195.138; 2. Parkki nen 107.033; 3. Broekman 198.765; 4. Pajor 198.900; 5. Langedük 199.085; 6. Ruttkay 207.382; 7. Huiskes 207.993; 8. Huylebroeck 217.470. Wedstrijd uitgesteld In verband met de weersgesteld heid konden hedenmorgen de skele ton races niet worden voortgezet- Ze zyn uitgesteld tot morgen. Het kunstrüdcn voor dames (voortzet ting verplichte figuren) kon even min op vastgestelde tijd beginnen, maar aangezien de temperatuur daalt hoopt men dit nummer later op de dag te kunnen afwerken. Tenzy de conditie van het Us ver betert zuilen de hockey-wedstrüden waarschijnlijk ook uitgesteld wor den. Russen naar Hamar Naar wü vernemen heeft Sovjet- Rusland zich thans definitief aange sloten bij de International Skating Union. De contributie voor hel lopende jaar werd, naar van* het bestuur van de I.S.U werd verno men, door dit land betaald. In ieder geval zullen enkele Russische rijder» naar wü vernemen, deelnemen aan de kampioenschappen, welke op 14 en 15 Februari te Hamar worden gehouden. Tot heden is er evenwel nog geen contact geweest tussen het Intern. Olympisch Comité en de Russische delegatie die te St. Moritz is aange komen, zodat men aanneemt dat Rusland niet in Londen zal verte genwoordigd zyn. (Ingezonden mededeling Al heb Ik geen geld, geen Juwelen. Geen vrouw om mijn liefde te delen. Het is alles OK En Ik leef zeer tevrêe. Met BOOTZ' TIP, die mij nooit gaat vervelen Inz. Mevr J. H. te R'dam ontv. 1 fl. TIP Canada Tsjecho-Slovaküe Zwitserland Ver. Staten Gr. Brittannië Polen Zweden Oostenrijk Italië Ski-estafette voor Zweden Zweden heeft de ski-estafette 4 x 10 k.m. gewonnen met een tijd van Hedenavond HILVERSUM I: 19.Nws, weer, 19.15 Dubbel vier, 19.30 Actueel ge luid, 19.45 Eng. les voor gevorder den, 20.— Nws, 20.15 Requim, 21.10 Bij het naderend eeuwgetij der Grondwetsherziening 1848, 21.35 Pe ter Nobino's musette ork., 22.Or- gelconc., ?2.30 Nws. 22.45 Avond- overdenk., 23.Fluitsonates van Bach, 23.30 Engelse organisten. HILVERSUM II: 19.Beginsel programma van P. v. d. A 19.15 Reg. Uitz., 19.30 Cursus Amsterdam 1948, 19.45 Lezen in de bijbel, 20. Nws, 20.15 Opera programma, 21.15 Schuldig of onschuldig, 21.20 Hoor spel: Het doek valt, 22.20 Malando, 22.45 Van boek tot boek, 23.— Nws, 23.15 Zang en orgel, 23.30 Gr.pl. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Symphonie ork,, 8.Nws, 8.15 Pluk de dag. 9. Voor de vrouw, 9.05 Het Kolisch kwartet, 10.— Leger des Heils, 10.15 Morgendienst, 10.45 Valentyn Schoonderbeek, 11— De Zonne bloem. 11.45 Orgelspel, 12.03 Licht pianospel, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.Nws, 13.25 Lunchconcert, 13.45 Ilors d'Oeuvre, 14.Giaconda en semble, 14.30 Orgelspel, 14.40 Cau serie voor de vrouw, 15.— Werken van Engelse componisten, 15.30 Viool en piano, 16.Bijbellezing, 16.45 Licht klassiek concert. 17. Jeugdjournaal, 17.30 Het moderne Franse lied. 18.Hawaiian muziek, 18.15 C.N.V.-kwartier, 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Gr. muziek, 7.30 Ochtendrhythme, 8.Nws, 8.15 Orkestmuziek. 8,45 Gr. muziek, 9.15 Morgenwyding, 9.30 Waterstanden, 9.35 Arbeids vitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Paul Weston en zyn orkest. 10.50 Kleutertje luister, 11 Vrouwen in de omroep. 11 20 Licht orkest-concert, 12.— Orgelconcert, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't spion netje, 12.38 De papavers, 13.Nws, 13.15 Het Metropole orkest, 14. De vrouw.... 14.20 Pianorecital, 14.45 Gr. muziek, 15.Voor zieken en gezonden. 16.Van vier tot vijf, 17.— Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 The Skymasters, 17.50 Reg. uitzending, 18.— Nws, 18.30 Natuur decors.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3