DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Stem van Den Haag en Brussel zal te Londen worden gehoord Vandaag... Toch een onderzoek naar Londens beleid Burgerveen biedt tal van gunstige aspecten Regering stelt vast: Kosten levensonderhoud stabiel Jan Salie-geest Republikeinse beschuldiging Hector McNeil: Misschien leidt onze weg naar Pan-Europa Mr. dr. J. in 't Veld aan W ederopbou w? Benelux liet nog wensen open Nel van Vliet toch naar Londen? Renville vertrekt Dinsdag Vrijdag 6 Februari 1948 'Achtste jaargang, No. 938 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. VOLGENS een Amsterdams dag. blad is de benoeming te ver wachten van mr. dr. J. in 't Veld tot minister van Wederopbouw, zodra het altreden van minister Neher als chef van dat departe ment een feit is geworden. Maat, wordt er aan toege voegd, de benoeming zal nog wel even op zich laten wachten, want eerst moet minister 'Neher altre den en deze moet de status van minister behouden, tot hij ollicieel deel uitmaakt van het collegiaal orgaan En de instelling van dit orgaan is ook weer niet onmid dellijk te verwachten, want zijn taak is nog niet vastgesteld. Indien deze berichten juist zijn. dan moet ons van het hart, dat Wederopbouw het slachtolfer van dit getreuzel wordt. Dat men ook ministers zonder portfeuille kan creëren, schijnt niet over wogen te zijn, olschoon we dit Instituut nog niet zo lang gele den kenden. En dat Wederop bouw niet wachten kan, schijnt ook geen rol te spelen bij de overwegingen in de geest van: dit kan niet, want zus, en dat kan niet. want zo en daarom gebeurt er maar niets. We moeten herhalen, vrat we hier onlangs al schreven: met Wederopbouw kan niet gewacht worden. Wederopbouw is een zo vitaal volksbelang, er hangt van de wederopbouw zo ontzaglijk veel af, dat wachten en aarzelen en treuzelen en overwegen on verantwoord is. De mensen, die op hun wonin gen zitten te wachten hebben niets aan al die overwegingen. De mensen, die bij elkaar moeten gaan inwonen en elkander een zenuwziekte bezorgen, worden niets beter van al dat geaarze^ en getreuzel. Er is maar éen ding, dat hen helpen kan en dat ls: opschieten, bouwen! En aan gezien de woningbouw ook van grote invloed is op de arbeids productiviteit en de werklust is het een blijk van kortzichtigheid, als men om allerlei overwegin gen een dringend nodige benoe ming op de lange baan schuift. Aan de bovengenoemde over wegingen kunnen wij er nog wel één toevoegen. Indien er een so cialistische minister van We deropbouw benoemd wordt, zo lang de heer Neher (P. v. d. A.) minister is wordt het rooms- rode evenwicht in het kabinet verbroken. Dat zou natuurlijk vreselijk zijn. Dan ging ons land ten on der Stel u voor, dat zulk een evenwicht in gevaar kwam, men moet er eenvoudig niet aan den ken. Wij zijn er van overtuigd, dat het een dakloze, hetzij hij rooms of rood, liberaal of chr. histo risch, geen zier, maar dan ook geen zier kan schelen of het kabi- netsevenwicht wordt verstoord ol niet. Hij wil een woning hebben, hij wil, dat er gewerkt en ge bouwd wordt, hij wil wederop bouw; aan dal fraaie evenwicht heeft hij niets en het interesseert hem hoegenaamd niet, dat de be noeming van een minister moet v/achten, tot de ander zijn taak heeft neergelegd en dat deze die taak niet (officieel) kan neerleg gen, zolang zijn andere taak niet netjes zwart op wit staat. Trou wens, het interesseert de Indone siërs ook niet; die zullen ook wel willen opbouwen, en kunnen ook niet wachten op taak-omschrij- vingen. Onze tijd vraagt snel handelen, doortastend optreden en doelbe wuste beslissingen, met of zonder roomsrood evenwicht. Wat we nu te zien krijgen is een Jan Salie- geest, die volkomen overwonnen moet worden, wil er van de we deropbouw, hier en ln Indonesië, Iets terecht komen. Ook Von Stülpnagel pleegt zelfmoord Blaskowitz heeft navolging ge vonden: Hedenmorgen vroeg is de voormalige generaal van de Duit se luchtmacht -en tijdens de Duitse bezetting militair gouverneur van Parijs. Otto von Stuelpnagel, in zijn cel van de militaire gevangenis te Cherche-Midi levenloos aangetrof fen. Het bleek, dat hij zich had op gehangen. Von Stuelpnagel werd op 16 Juni 1878 te Berlijn geboren. Wandaden op bevolking van twee dorpen? De Indonesische republikeinen hebben in een brief aan de Commis sie voor Goede Diensten de beschul diging uitgesproken, dat Nederland se soldaten op 26 Januari inwoners van twee dorpen op West-Java 3an do oever van een rivier op een rfj hebben gezet en met machinegewe ren en bajonetten 285 personen heb ben afgemaakt en 18 gewond, meldt Associated Press. brief worden nog 29 andere Swingen van het bestand opge- dpn u°?r de Nederlanders zou- .n *yn bedreven. Hiertoe behoort pon r?hZ va,n 300 Nederlanders op een Chinees dorp. m,?f;J!PUblik.e>n hebben de com- l™^Ier,2j,cht- de juistheid van al- e beschuldigingen te onderzoeken. J£5t:E? de z,Jde der Nederlandse cerirht ifJ" *ndones»e is een brief DiPn-tl Corr»miscie van Goede West p \PSin \ordt SezeSd' dat in var» rpm.w ava de evacuatie alepnipon l0 troepen over het heeft bevredigend verloop voiki™maaf- ln. Oost-Java de be- aan dp nei6ing vertoont om te werken. maatregelen mede Benelux en Duits probleem Maar minister Neher zal nog niet aftreden „Het Parool" weet te melden dat mr. dr. J. in 't Veld. burgemeester van Zaandam, minister van weder opbouw zal worden als minister Neher ontslag neemt. De benoeming zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. Wel is men zich in Den Haag ervan be wust dat er aan het Departement van Wederopbouw zo spoedig mo gelijk weer een minister moet komen die al zijn tijd en werkkracht aan deze functie, kan geven, maar men acht het ongewenst dat de heer Neher minister-af zou zijn vóór hij lid wordt van het Collegiaal Orgaan De instelling hiervan is echter niet onmiddellijk te verwachten omdat er nog wordt gewerkt aan de practische uitwerking van taak en bevoegdhe den Mr. dr In 't Veld. heeft door eigen wilskracht zijn carrière gemaakt. Door zelfstudie in zijn vrije tijd haal de hij. schrijver aan de gemeente secretarie te Dordrecht, achtereen volgens zijn akte M O. Staatsinrich ting. zijn diploma candidaat gemeen tesecretaris; hij slaagde in 1921 voor zijn staatsexamen, deed in 1922 can- didaats-examen en. in 1926 doctoraal examen rechten, om ten slotte de kroon op het werk te zetten, toen hij in 1929 promoveerde op proef schrift Nieuwe vormen van decen tralisatie." In Rotterdam werkte hil zich op tot chef van de secretarie-afdeling Plaatselijke werken. Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting en in 1935 plaatsvervangend gemeente secretaris. In 1937 volgde hij K. ter Laan Nederlands eerste rode burgemees ter op als burgemeester van Zaan dam. Hij is lid van de Eerste Kamer, voor de oorlog voor de S D.A.P thans voor de P.v.d.A. Liberiaans minister bezoekt Nederland G L. Denis, minister van buiten landse zaken rig.r negerrepublfek Li berie. arriveerde gisteren op hot vliegveld Schiphol. Minister Dennis. die de gast van de Nederlandse regering is. brengt dit bezoek uit dank voor de belangstel ling. die Nederland vorig jaar door het zenden van een delegatie heeft betoond ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Liberië. Ter verwelkoming waren aanwe zig: mr. J. Visser, chef van het pro tocol van het ministerie van buiten landse zaken, en J. W. de Jager, con sul-generaal van Liberië in ons land. Minister Gabriel Denis zal Woens dag weer naar Liberië terugkeren. Gistermiddag werd hem in hotel Oud Wassenaar een lunch aangebo den. Omdat minister Van Boetzclaer in Brussel vertoeft, zat prof. Van den Brink aan. Liberië, gelegen aan de Peperkust van Bovcn-Guinee (West-Afrika), is een land van ongeveer een millioen inwoners. De republiek werd een eeuw geleden gesticht als „Nationaal Tehuis" voor vrijgeworden neger slaven. Liberies wapenspreuk is: De liefde voor de vrijheid bracht ons hier. Het land kent echter zelf nog slavernij in alle vormen. De Britse regering heeft erop aangedrongen dat België. Neder land en Luxemburg worden uitgenodigd om op de conferentie der drie mogendheden (Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten) die op 19 Februari te Londen zal beginnen, hun stand punt over West-Duitsland uiteen te zetten. Dit is gisteren in Brussel meegedeeld door Hector McNeil, de Britse minister van staat. De Franse regering heeft volgens Reuter reeds gunstig geantwoord op het Britse voorstel, een West-Europese Bond aan de drie Beneluxlanden voor te stellen. In een AP-bericht wordt verondersteld dat de Benelux landen nu voldaan zijn. Oorspronkelijk schenen zij niet bereid te zijn op Bevin's voorstellen in te gaan als zij geen gelegenheid kregen hun opvat tingen inzake Duitsland kenbaar te maken. HECTOR MCNEIL op de goede weg Hector MacNeil hield voor de Brusselse Kamer van Koophandel gisteravond een rede. waarin hij sprak over de idee Pan-Europa. Hij zei: „Europa kan Europa niet zijn, indien een pan-Europeanisme wordt opgelegd. Het kan zijn dat wij met onderling goedvinden een weg zijn opgegaan, welke naar pan- Europeanisme leidt; in dit geval zal Europa groter zijn dan het ooit ge weest is. De ontwikkeling van Europa zal niet onderbroken wor den en de instelling en gewoonten welke zo echt Europees zijn. zullen groeien omdat onderling goedvin den de steeds aanwezige en. voor naamste uitleg van de Europese le venswijze is. Het kan misschien als een veel betekenend kenmerk van de moder ne Europese geschiedenis gezien worden, dat Europa nooit enige soort van pan-Europa-despotisme had aanvaard. Ofschoon Europese staatslieden ernstig gestreefd had den naar de eenheid van Europa, zijn zij nooit bereid geweest aan de Europese eenheid Europese waar den op te offeren." Spoedig ovej^pg Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft laten weten dat er spoedig besprekingen zullen wor den geopend over een Westerse al liantie met Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg „en andere Europese landen". Namen werden niet genoemd. Wel werd later nog gezegd, dat Zweden. Denemarken en Noorwegen niet „langs diploma, tieke weg" gepolst waren over hun deelnemen. Goodwill-missie gaat naar Ethiopië Een goodwill-missie. met steun van de regering uitgezonden op particulier initiatief, vertrekt Zon dag naar Ethiopië voor het leggen van handelscontacten. .Dc missie gaat naar Ethiopië niet om handel tc drijven, maar om goodwill te kweken. Deze heeft in het verleden nogal geleden, o.a. doordat Nederland een der eerste landen was die de verovering door Italië de facto erkende. Het land heeft nog maar een geringe han delsbalans. maar die wordt elk jaar groter. De behoefte is er ongekend. Het zal echter afhangen van de mogelijkheid Ethiopië's uitvoer te vergroten, of Nederland hier een belangrijke markt kan vinden. Tex tiel en melkproducten maken een goede kans. De conferentie der Benelux-lan- den te Luxemburg is er niet in ge slaagd alle hangende problemen op te lossen, zo heeft de Belgische mi nister van buitenlandse handel, Van der Straeten-Waillet voor de com missie van buitenlandse zaken der Belgische Kamer gpzegd. Men is nog niet tot een accoord kunnen komen betreffende de rech ten op bier. alcohol, suiker en ben zine en het probleem der omzetbe lasting. Men zal thans trachten een werkprogramma vast te stellen, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar. Op het gebied van de industrie doet de Benelux goede resultaten verwachten. Ook de landbouw-poli- tiek tussen de landen der Benelux- groepering is thans bevredigend. Op het gebied van de pconomische politiek zijn er moeilijkheden op te lossen, omdat het subsidiestelsel in de drie landen verschilt. Met betrekking tot het trans port- en havcnprobleem had de minister een grote terughou dendheid en zelfs wantrouwen bij dc Nederlanders kunnen vaststellen. De minister zeide te hopen, dat een soepeler toepassing van het be- ♦a'ingsaccoord met Nederland be reikt zou worden en een evenwicht tot stand gebracht zou worden tus sen uitvoer en invoer. Scandinavië neutraal buffer-blok? De vorming van een neutraal Scandinavisch blo]^ tussen de westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie zal het voornaam ste onderwerp zijn van de be sprekingen. die de minister presidenten van Zweden, Dene marken en Noorwegen over nauwere samenwerking zullen voereji. Volgens het Gothenburgse libe rale blad „Handels och Slofartstid- ningen" waren de minister van buitenlandse zaken der drie landen reeds overeengekomen zich te dis tantiëren van het plan voor een verbond van West-Europa en nau wer samen te werken, voordat de Zweedse minister van buitenlandse zaken in het parlement had meege deeld. dat zijn land niet deel zou nemen aan het plan-Bevin. Waarnemers te Stockholm ver wachten. dat het blok het karakter zal dragen van een „geestelijk ver bond" in losse samenhang, geen of ficieel verdrag, opdat men zich niet het misnoegen van de Sowjet-Unie op de hals haalt. Finland bij Koniinform De Finse communistische partij heeft zich aangesloten bij de Ko niinform. Ondanks de verwerping der wetswijzigingen Na r(|p beraad ls de Enquête commissie, die een onderzoek In stelt naar het regeringsbeleid tij dens de oorlogsjaren, tot. do con clusie gekomen, dat het onderzoek, althans voorlopig, moet worden voortgezet. Dit besluit. Is genomen, ondanks het feit. dat. do Eerste Ka mer het wetsontwerp tot wijziging der enquêtewet heeft verworpen. Do commlsslo kan dus geen na vraag doen naar de beraadslagin gen in de ministerraad. IMochten eehter de moeilijkheden zo ernstig blijken, dat een verdere voortzetting niet verantwoord Is, dan zal de commissie niet. nalaten een voorstel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans aange vangen werk zal blijken vergeefs te zijn gedaèii. zal naar haar oordeel moeten worden aanvaard. Voorts wil de commissie nog op merken. dat ol haar leden het als een ernstige belemmering van haar werk gevoelen, dat ook de overige in haar wetsvoorstel opgenomen wijzigingen van de enquêtewet door de verwerping van het gehele voor stel van de baan zijn. Met instem ming heeft hij dan ook vernomen, dat de rqinister van Justitie zich bereid verklaard heeft, te overwe gen of hij zijnerzijds een wetsont werp tot wijziging van de enquête wet kan indienen. De commissie spreekt de hoop uit, dat deze indie ning zo spoedig mogelijk zal plaats vinden en dat het mogelijk zal blij ken. daarin ook ten aanzien van het horen van oud-ministers een bepa ling on te nemen, welke rekening houdende met de bezwaren van de tegenstanders der aanvankelijk voorgestelde regeling althans aan enkele van de bezwaren, ver bonden aan de huidige wet, tege moet komt. Om het werk sneller te doen ver lopen. heeft de commissie uit haar midden drie subcommissies ge vormd. die belast zpn met het ho ren der getuigen. Bovendien zijn drie wetenschappelijke medewer- Plesman vóór centrale luchthaven Schiphol-Schieveen betekent Versnippering Een jong en charmant Nederlands meisje, ge- kleed in een bruin mantel- costuum met een rode sweater. verliet vorige week Zaterdag opgewekt de .Nieuw Amsterdam" te New York. Aan haar schaatsen die zij over haar arm droeg zou men niet zeggen, dat hier de snel' ste schoolslag-zwemster van de wereld voet aan wal zette. Het was Nel van Vliet en nauwelijks was zij her kend of een lege&jc van persmensen bestormde haar met een groot aantal vra gen. waarvan wel de voor naamste waren of Nel amateur blijft, of zij nog voor Nederland op de Olympische spelen denkt uit te komen en of zij van plan was Amerikaanse te worden. Haar antwoorden en die van haar beschermster, mevr. Fogarath. waren voor wat de Olympische spelen be- liseren. Daar zij bij het verlaten van treft, vrij definitief. Nd wil mets lie- de „Nieuw Amsterdam" de schaatsen ver dan naar Hilversum terug te aan de arm droeg, meende men dat komen voor dc Olympische selectie- Nel in New York een baantje zou wedstrijden zullen worden gehouden, gaan „trekken". „Neen, ik ga in New Op dc andere vragen waren haar ant- York niet rijden, maar hoop dit wel woorden minder resoluut. Het is voor in Amerika te kunnen doen. Ik heb een meisje op haar leeftijd niet ge- de schaatsen alleen maar over mijn makkelijk om zonder aarzelen te rea- arm. omdat er geen ruimte meer in geren op vragen van nieuwsgierige mijn koffers was. Amerikaanse reporters. Mensen met De heer J. dc Vries, voorzitter van meer ervaring zijn daar maar al te de Kon. Ncd. Zwegibond. verklaarde vaak door in de war gebracht. op een vraag wat hij van Ncls bcwe- Nel verklaarde eerst dat zij beslist ringen denkt, „zij weet meer dan ik", geen prof en ook niet zou trachten „Of Nel voor Nederland uit zal Amerikaanse tc worden. Maar even komen op dc O S., hangt af van twee later beweerde zij. dat zij in elk geval dingen": amateur zou blijven tot de Olympi- lc of Nel nog amateur is en 2c of sche selectie wedstrijden in Nederland haar vorm nog uitzending rechlvaar- zouden zijn gehouden en de Olym- digt. De tweede factor kan natuurlijk pischc spelen achter de rug waren, alleen beoordeeld worden in Neder- Verder wilde Nel eerst eens even land en kan niet worden afgeleid uit kijken hoe het Amerikaanse leven haar dc tijden die zij eventueel in Amerika zou bevallen, alvorens te besluiten maakt, omdat men de omstandigheden zich als Amerikaanse te laten natura- waaronder zij daar zwemtK niet fr.ent MAAR SCHIPHOL ZAL NIET VERDWIJNEN Veel is er de laatste tijd reeds te doen geweest omtrent het door de KLM voorgestelde pro ject tot de stichting van een centrale luchthaven. De presi dent-directeur van de KLM dr A. Plesman, zette gisteren tij dens een persconferentie uiteen, welke voordelen deze centrale haven, welke in de Haarlemmer- meerpolder (Burgerveen) is ge projecteerd, biedt, boven die van Amsterdam en Rotterdam, van welke zijde in de eerste plaats de oppositie komt. Verspreiding over meer dan één luchthaven zou voor elk der vlieg velden een niet lonende exploitatie tot gevolg hebben, terwijl Rotter dam noch Schiphol over een lucht- vaartpotentieel beschikken, dat ge schikt is voor het moderne en toe komstige luchtverkeer Concentra tie is derhalve gewenst, zowel uit economisch als internationaal oog punt. Dr. Plesman achtte Schiphol als centrale luchthaven niet gewenst, omdat in dat geval ook bij Rotter dam een internationale luchthaven moet worden gebouwd. Een vlieg veld bij Schieveen het plan van de gemeente Rotterdam zal zo veel mogelijk verkeer willen aan trekken. met andere woorden: tus senlandingen verlangen van inter continentale diensten. Te veel offers Dit zou derhalve een extra tech nische outillage en staf nodig ma ken en grote financiële offers vra gen. Het huidige Schiphol is niet in staat om het komende verkeer te verwerken, terwijl het evenmin mo gelijk is hierin te voorzien door uit breiding Bovendien zou uitbreiding tot gevolg hebben, dat de vliegtuig industrie van Schiphol verdreven wordt. Afgezien nog van de technische voordelen van het centrale vliegveld Burgervcen krijgt men nog aan merkelijke financiële voordelen, die ruim 170 millioen gulden bedragen. En hierbij is dan nog geen rekening gehouden met Ue betere exploitatie van Spoorwegen en P.T.T.. die gro te voorstanders van het nieuwe project zijn. Bovendien zal het tegenwoordige Schiphol dan zijn waarde behouden, want do technische dienst der KLM zal daar gevestigd blijven. Boven dien krijgen de Fokker-fabrieken een ideaal „home" evenals de lucht vaartclubs. Resumerende kwam dr. Plesman tot drie mogelijkheden: a. Een vernieuwd Schiphol plus een vliegterrein te Rotterdam; b. Rotterdam laten vervallen en zich uitsluitend op Schiphol con centreren, wat een besparing geeft ten koste van Rotterdam, maar Schiphol is nu eenmaal niet cen traal gelegen^ c. Het oude Schiphol blijft behou den voor noodzakelijke les- en proefvluchten en in plaats van een nieuw Schiphol komt Burgerveèn en Schieveen vervalt. Overleg beurtelings te Ratavia en Djogja Aan boord van de Renville wordt vandaag een vergadering gehouden waar de bij de politieke onderhan delingen tussen Nederland en de Republiek te volgen procedure zal worden vastgesteld. Maandag wordt op de Renville een afscheidszittmg gehouden en daarna zal men afwis selend drie weken te Batavia en drie weken^ te Djogja bijeenkomen. De Renville* vertrekt Dinsdag naar naar Amerika. Dr. Koets, chef van het kabinet van dr. Van Mook, is vandaag per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Jhr Van Vrcdcnburgh is Don derdag na een verblijf van vijf dagen in Oost-Indonesië, in Batavia teruggekeerd. Boycot bi-acht Tummers op verkeerde kunstpaden In een der barakken van het detineringskamp te Crailo hield het Gooise tribunaal zitting voor de behandeling van de zaak tegen de 54-jarige M. A. L. Tummers, tij dens de bezetting berucht wegens zijn optreden voor het cabaret „De Wolfsangel" en voor het beruchte Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruiter Tummers, die aan t.b.c. en trombose lijdt, moest op zijn bed worden verhoord. Hij gaf toe als leider van „De Wolfsangel" te zijn opgetreden, wanneer dit cabaret op tournee was, doch zeide nooit teksten voor de liederen te hebben geschreven. In het Zuid-Oosten van de V.S. worden twee vliegtuigen vermist- In het ene bevindt zich de voorzitter van de republikeinse partij van Nieuw Mexico. Gerald Champion, en zijn gezin. Het is op weg van Carls bad naar Tularosa. Het andere vliegtuig is een machine, die op weg was van Toponah naar Wen- dover Field (UtahL Washington bevestigt Dubois' benoeming De benoeming van Coert Dubois tot Amerikaans vertegenwoordiger in de Commissie van Goede Dien sten, is door het departement van buitenlandse zaken te Washington bevestigd. Prof. Graham's functie als presi dent van de universiteit van Noord- Carolina maakt het hem onmoge lijk langer deel uit te maken van de Commissie van Goede Diensten. De Spaanse „Veiligheidspolitie" heeft een 30-jarige Luxemburgse journalist, Charles Gordian Tröl- ler, gearresteerd. De aanhouding is verricht omdat Tröller betrokken zou zijn bij de ontsnapping van een lid der Baskische ondergrondse be weging naar Frankrijk. Tröller is o.a. correspondent voor het Alge meen Handelsblad. Textielrantsoenering blijft voorlopig De regering constateert in de Memorie van Antwoord op de algemene politieke beschouwing der Eerste Kamer dat zij er ongeveer in is ge slaagd de kosten van het levensonderhoud ongeveer stabiel te houden. Niet alleen luxe-artikelen zijn in prijs verlaagd; ook een aantal levens middelen en industriële gebruiksartikelen. Deze verlagingen wegen wel op tegen de prijsverhoging van de zuivelproducten. De regering kan geen voorspellingen doen over de mogelijkheid van een belangrijke verlaging van de kósten van het levensonderhoud in de toekomst. Dit hangt van onzekere en onberekenbare factoren af. De voorbereiding van een nieuwe wettelijke regeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is ver gevorderd. Het concept vooreen uitgewerkt wetsontwerp is dezer da gen door de commissie-Van der Ven in eindbehandeling genomen. Verder wordt in de memorie over verschillende détail-punten van het regeringsbeleid gezegd: INDONESIë: Als naar zij hoopt de toestand in verband met de totstandkoming van het nieuwe be stand een spoedige verbetering on dergaat. zal de regering het tempo van de terugkeer der troepen op nieuw in ernstige beschouwing ne men. LONEN: Met het georganiseerd overleg worden besprekingen ge voerd voor een salarisverhoging voor die groepen van overheidspersoneel, voor wie de tot dusver toegepaste verhogingen niet voldoende blijken te zijn. DISTRIBUTIE: Het ligt voorlopig niet in het voornemen de textielrant soenering op te heffen. Men bestudeert de mogelijkheid de maaltijden in hotels en restaurants nog meer te versoberen. PARLEMENT: Verplaatsing van de openingsvergadering der Staten- Generaal van de derde naar de eerste Dinsdag van September ver dient overweging. Er zijn echter na delen. o.a. de overeenkomstige be korting van de voorbereiding der be. groting. COMMUNISME: De communisti sche ideologie is strijdig met de christelijke opvattingen over het we zen van mens en maatschappij De regering meent echter het commu nisme niet beter te kunnen bestrijden dan door een beleid, ge richt eensdeels op behoud en verster. king van de christelijke grondsla gen van onze samenleving, ander deels op het verwezenlijken van de gedachte der sociale rechtvaardig heid. in het ontbreken waarvan het communisme zijn vruchtbaarste voe dingsbodem vindt. kers aangesteld, die op 22 Decern* ber met hun werk ziin begonnen. Werkt allen meel Natuurlijk kan de commissie haar taak niet naar behoren ver vullen. indien niet ook van de zijde van particulieren hulp wordt ver leend. Op 6 December heeft dc com missie daarom bij monde van haa# voorzitter per radio een oproep ge richt tot alle Nederlanders om haar alle stukken, welke voor haar on derzoek van belang zouden kunnen zjin. te willen toezenden. Tevens werden bij die gelegenheid allen, die er prijs op stelden, als getuige te worden gehoord, uitgenodigd zich aan te melden. Tot dusverre ls het resultaat hiervan nog niet groot geweest. Wel hebben sommige personen belang rijke gegevens ingezonden en ook heeft een aantal zich als getuige opgegeven, doch noch het een. noch het ander hee/t geheel aan de ver wachtingen der commissie beant woord. Zij vertrouwt evenwel, dat meer gegevens zullen binnenkomen, naarmnte het besef, dat inderdaad een grondig onderzoek wordt Inge steld, dieper ln ons volk doordringt. I.Ishockey-tournooi Canadezen en Tsjechen spelen gelijk Zwitserland neemt de leiding (Van onze speciale verslaggever) Ondanks het feit, dat de ijshoc- keywedstrijd tussen Canada en Tsjecho-Slowakije vroeg in de ochtend begon, bevond zich toch een talrijk publiek in het Olym pisch Stadion om deze belangrijke ontmoeting tussen twee ploegen, die met Zwitserland nog ongesla gen zijn bij te wonen. In de eerste spelperiode toonden de Tsjechen een wat beter combi natie-vermogen, maar de verdedi ging van de Canadezen liet hun geen enkele schietkans. Gedoel punt werd er dan ook niet (00). Was het in de eerste speeltijd kalm toe gegaan, in de tweede pe riode kreeg het bankje een paar maal bezoek, doch de overtredin gen bleven binnen de perken van de sportiviteit. Met grote verbit terdheid speelden de ploegen in de laatste spelperiode om het winnen de doelpurft. In deze felle slag ging het vrij hard toe en op een gege ven ogenblik stonden c'e bekende tennisspeler Drobny en de Cana dees Mara in bokshouding tegen over elkaar. Beide spelers hadden het geluk dat dit geschiedde op een moment, dat Tiet fluitje voor buitenspel had geklonken. De spanning steeg tot het hoogtepunt toen de Canadees Dunster er voor twee minuten uitgestuurd werd. De Tsjechen kregen daardoor de kans op een groots opgezet power- play. De Canadezen kregen het zwaar te verduren, maar zij wisten door deze impasse heen te komen. Het werd een puntloos spel, het eerste van het tournooi. Aangezien Zwitserland met gro te cijfers van Polen won en wel met 140 staan de Zwitsers boven aan de ranglijst, gevolgd door Tsjecho-Slowakije en Canada, wel ke landen een punt hebben verlo ren. Hoe moet dat nu? Twee en zeventig jaar is hij. een oud-varensgast, die op tal van schepen alle wereldzeeën heeft bevaren. Aan boord is het hard werken; vroeger in zijn tijd nog harder dan tegenwoordig. Dertig jaren heeft hij het vol gehou den om daarna dc wal op te gaan en er de rest van de hem toegemeten jaren te blijven. Al ben je oud je wilt toch nog behoorlijk leven, althans zo behoorlijk mogelijk, en van de land wind alleen gaat dat niet. Een varens gast mag nu wel eens een voorspoe dige reis hebben gehad en wat over hebben kunnen houden, het is toch moeilijk te verwachten, dat hij zoveel heeft liggen, dat hij er zijn hele ouwe dag op teren kan. Natuurlijk niet. En de varensgast zocht een baantje en vond er een, waarin hij zich tegen een bescheiden loon, met bescheiden (maar nuttig) werk bezig houdt. „Maar opa." vroegen we hem. „je bent nu toch wel oud genoeg om het werk aan jongeren over te laten?" Tja maar ik moet toch rondkomen? Je komt toch zeker wel in aanmerking voor ouder domspensioen volgens de noodwet Drees? Dat was een idee. Het spreekt van zelf dat Opa het al lang rustigjes aan had willen doen. Hoe eerder hij zijn overall uit kan trekken, hoe liever 't hem ie. H'j 9'n9 dus naar de Raad van Ar beid en stak er zijn licht op. Of hij de benodigde formulieren mocht heb ben om zijn pensioentje aan te vra gen: Neen dat ging niet. Eerst moest hij er mee uitscheiden! Verbazing bij Opa, En hoe moet dat dan in de tus sentijd.^ Ik heb toch geen liggende gelden." Dat wist de juffrouw van de Raad van Arbeid niet. En hóe hij. als hij zijn baantje opgeeft aan zijn be scheiden trek most komen in de weken dat hij wachten moet op zijn eerste uitkering, ja. dat weet Opa ook nieten dus trekt hij elke vroege ochtend maar weer zijn overall aan Weerbericht IETS KOUDER Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankelijk nog een krachtige Westelijke wind. Iets kouder. 7 Febr.: Zon on 813: onder 17.37. Maan op 7.29; onder 14.25

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1