DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Fietsen, banden, serviesgoed vrij Evacuatie van de T.N.I. is vlot verlopen Vandaag... „Econ. Zaken" en „Marine" in de Tweede Kamer MISSCHIEN ENIGE TIJD IETS MINDER TABAK Emaille artikelen goedkoper VLIEGRAMP IN WEST-JAVA Gestrande logger na maanden vlot Tweede phase: Gedemilitariseerde zones op Java en Sumatra [Woensdag 11 Februari 1948 'Achtste jaargang, No. 942 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. De rantsoenering van fietsen, fietsbanden en serviesgoed, is met ingang van heden opgeheven. De reden van deze maatregel is, 'dat de huidige distributievoorschriften hetzij niet meer nodig, hetzij niet meer bevredigend zijn. De productie van FIETSEN en FIETSBANDEN is op een zodanig peil. dat verwacht mag worden dat aan een redelijke behoefte kan worden voldaan. De productie van SERVIESGOED is op vooroorlogs peil. Vroeger werd echter in grote hoeveelheden ingevoerd, zodat er toch nog een groot tekort is. De huidige regeling is echter onbe vredigend geworden omdat het technisch niet meer mogelijk is te zorgen dat de goederen daar komen waar zij het meeste nodig zijn. De laatste tijd bleef er van het geproduceerde serviesgoed veel over, nadat de voorrangscatego rieën (repatriërend en. huwenden, enz. waren voorzien. Aangezien 85 procent van de productie uit utilitv-aardewerk be staat is te verwachten, dat na op heffing van de distributie, slechts zii. die aardewerk strikt nodig heb ben, dit eenvoudige goed zullen ko pen. Degenen die met hun resteren de serviesgoed nog even voortkun- nen, zullen, neemt de regering aan, niet tot aanschaffing van het uti- litvgoed overgaan. Er is voorts een regeling getrof fen,-dat soorten aardewerk, die speciaal voor ziekenhuizen, fioreca- bedrijven e.d. vervaardigd worden, daar ook terecht kotnen. Door aantrekken van werkkrach ten en door gedeeltelijke mechani sering, zal de productie van servies goed dusdanig worden opgevoerd, dat binnen afzienbare tiid een rede lijk voorzieningspeil zal zün be reikt. Textiel blijft zo De distributie van gebruiksarti kelen biedt verder de volgende perspectieven: TEXTIEL: Ondanks het feit dat bepaalde textielartikelen nog moei lijk zijn te krijgen kan men naar het inzicht van de regering. In te genstelling tot de situatio van een half jaar geleden, In vrii ruime ma te tegen redelijke prijzen nuttige textielgoederen kopen. Het is waar schijnlijk dat de binnenlandse voor ziening voorlopig op het huidige peil zal blijven. SCHOENEN. De schoenindustrie ls in belangrijke mate afhankelijk van de mogelijkheid voldoende grondstoffen te importeren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat mag het niet verantwoord worden geacht, de schoenenrantsoe nering op te heffen. BRANDSTOFFEN: Het ls nood zakelijk gebleken het vastgestelde rantsoen brandstoffen voor het hui dige stookseizoen op 12 eenheden te handhaven. Een klein overschot, waarvoor een keuze moest worden gedaan tussen de te bevoordelen categorieën, komt ten bate van de grote gezinnen, waarmee een groot aantal kleine kinderen en een be langrijk deel der studerende -jeugd kan worden geholpen. Iets minder tabak? TABAK: Ondanks de moeilijke deviezenpositie is er steeds naar gestreefd het tabaksrantsoen zo ruim mogelijk te houden. Het zal echter in^ de naaste toekomst niet mogelijk zijn het rantsoen te verhogen. Eerder moet met een kleine verlaging rekening worden gehouden. Opheffing van de rantsoenering van kerftabak wordt niet overwo gen. ZEEP: De regering streeft ernaar een systeem van keuzebonnen in te voeren, waarop öf harde zeep. óf zachte zeep. óf waspoeder kan wor den gekocht. Moeilijkheden met de gropdstoffenvoorziening maakt het echter noodzakelijk deze plannen voorlopig op te schorten. West-Brabant toneel van vuurgevecht Vee gesmokkeld in pantserwagens In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de grensstreek van West-Brabant wederom een "pantserwagen gesignaleerd, waar mee smokkelaars vee naar België trachtten uit te voeren. Commiezen hebben de wagen achtervolgd, en van weerskanten werd gebruik ge maakt van vuurwapenen. Voor zo ver bekend werd echter niemand gewond. De wagen werd in de buurt van het dorp Rucphen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smokkelaars handig gebruik maak ten van een ingewikkelde ver keerssituatie, wisten zij te ontko men in de richting Zundert, waar zij tenslotte de grens passeerden. Vooraanstaand communist in Amerika gearresteerd John Williamson, organisatie-se cretaris van de Communistische partij in de USA, is gearresteerd. Hij zal worden uitgev/ezen. Het bericht dat het serviesgoed „vrij" ts was nog nauwelijks in de aether of de aan koppen en schotels en allerhand serviesgoed noodlijdende huismoeders, lieten koftic en kroost in de steek en spoedden zich naar de winkels. De prijzen der emaille utility ar tikelen, die reeds eerder met 15 waren verlaagd, zullen nogmaals met V/2 worden verminderd. Tot nu toe omvatte de 'productie voornamelijk pannen. Door de uit breiding van de productie is het thans mogelijk ook fluitketels, af- wasbakken, emmers, steelpannen en dergelijke artikelen in utility- kwaliteit te vervaardigen. Negentien doden Reuter meldt uit Batavia, dat een Dakota van het Nederland se leger gisteren 24 kilometer ten Noordwesten van Ban doeng, 20 min. na het vertrek uit Batavia, is neergestort. Alle 19 inzittenden, te weten de be manning van 4 koppen, 11 sol daten en 4 burgers, onder wie twee vrouwen, kwamen om het leven. De doden werden door sen Nederlandse legerpatrouille gevonden. Het toestel startte Dinsdagmid dag om 4 uur van Bandoengs vliegveld Andir, het was het ge wone lijntoestel naar Batavia. Nog geen half uur later stortte het bij Padalarang neer. Als oorzaak werd opgegeven brand in één der moto ren. Om vijf uur vertrok een op- sporingspatrouille, die het wrak om zes uur Noordelijk van de spoorlijn tussen Tjilame en Sasak- saat aantrof. De identiteit van de negentien slachtoffers zal worden meegedeeld wanneer de familiele den van de omgekomenen (ook in Nederland) zijn ingelicht. Langs de zeekust 'bij Terheide ging gistermiddag het gerucht, dat de Sch. 5 een op 18 November gestrande Scheveningse logger vlot zou komen. Het schip had tot gisteren met de neus tegen het duin gelegen, maar het hoge water en de storm brachten onverwachts een gunstige verandering. Eerst werd de Sch. 5 met behulp van ankertouwen naar volle zee getrokken een enorm karwei en toen de vloed kwam opzetten bracht hetj water de logger in een half uur tiid vlot. De reder achtte het aanvankelijk onver antwoordelijk zijn schip door de branding te trekken, zodat de Sch. 45 ter assistentie uitvoer. Tegen vijven maakte het vrijge komen vaartuig echter plotseling 50 meter meer zee. zodat het zonder assistentie de reis naar Schevenin- gen kon aanvaarden. IN DE BESTE VERSTANDHOU DING verloopt de uitvoering van de bestandsovereenkomst in alle delen van Java. In Tasikmalaja werden de onderhandelingen tussen de comman danten en hun staf gevoerd in het tehuis voor militairen aan de rand der stad. En terwijl de delegaties de mili taire kwesties bespraken hielden een Nederlander en een Republikein de wacht bij de wapens. Soldaat Je klasse Rebcrgen uit Utrecht en soldaat Ha roen van de T.N.I. broederlijk bijeen. Twintig jaar geëist tegen wielrenner Twintig jaar gevangenisstraf eiste de proc.-fisc. van het Bijzonder Ge rechtshof in Den Bosch tegen de wielrenner Peterkamp. die twee illegale werkers, Aserl uit Utrecht en Donckers uit Amsterdam, aan de SD had verraden. Ford Jr. naar Nederland Henri Ford junior, die een reis door Europa maakt om de stand van de industrie te bestuderen, komt over enkele weken in Neder land. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Weersverwach ting. geldig tot Donderdag avond: Voor de Noord oostelijke pro vincies aanvan kelijk wind tussen Zuid en Zuid-Oost met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Later matige en meer "s naar Westelijke richtingen draaiende wind. Tijdelijk kouder. Voor het ove rige gedeelte van het land meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen en matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. 12 Febr.: Zon op 8.04: onder 17.46. Maan op 9.22; onder 20.05. Delegaties uit de West bij Jonkman Surinaamse verlangens worden ingewilligd De delegatie van Curacao (Dins dagmorgen) en die'van Suriname (Dinsdagmiddag) hebben bespre kingen gevoerd met de ministers Jonkman cn Götzen. Beide delega ties wensen, onafhankelijk van de Rijksconfcrentie, terstond maatre gelen die uitvoering geven aan de in de Koninklijke rede van 1942 In het uitzicht gestelde zelfstandige held. Over de bespreking met de Cura- Caose delegatie, die had 4e kennen gegeven niet langer aan de Rijks conferentie deel te nemen wanneer niet haar verlangens worden inge willigd, zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Over de bespreking met Surina me wordt uit officiële bron ge meld: De Surinaamse delegatie gaf ter overweging de onverwijlde vorming van een college van gecommitteer den, teneinde de gouverneur bij de uitoefening van het algemene be stuur bij te staan, de toepassing van de z.g. korte conflicten-rege ling ten aanzien van de inwendige aangelegenheden uit te schakelen, voorts te komen tot spoedige in stelling van een commissariaat voor Surinaamse zaken in Neder land en ten slotte te bevorderen, dat de herziene staatsregeling voor Suriname binnen een termijn van drie maanden in' werking zal tre den. Verder werd, in aansluiting hier aan, het voorstel gedaan, om aan stonds over te gaan tot de opstel ling .van een gedetailleerd plan ter doorbreking van de economische impasse, te financieren uit het Welvaartfonds. Minister Jonkman zei dat hjj welwillend staat tegenover Tegen mr. v. d. Deure een jaar geëist Ex-voorzitter NCRV kocht onder valse naam effecten Tegen de in September 1947 door de fiscale recherche gearres teerde voormalige voorzitter van de NCRV, mr. A. v. d. Deure uit Bennekom, die gisteren voor de Arnhemse rechtbank terecht stond. Is een gevangenisstraf van een j^ir geëist, met aftrek van bUna vijf maanden voorarrest. Verdachte hield er maar even negen verschillende boekhoudin gen op na; de rijksaccountant die ter zitting gehoord werd als getui ge, zei dan ook dat er niet uit .wijs te worden was vele posten lie pen door elkaar Vast stond echter dat verd. f 320.000 voor de belas tingen had verzwegen. Ook in de oorlog gaf m». v. d. D. zijn vermogen herhaaldelijk te laag op. maar de in 1945 geboden gelegenheid, alles in het reine te brengen, heeft hij niet benut. Voorts had hij een zakje met 1400 gram ongemunt goud en f 98.000 aan bankpapier b druk kerij Vada in Wageningen in be waring gegeven en tevens ver zweeg hij het feit dat hij in Am sterdam onder de valse naam Piet de Vries effecten had gekocht. De Officier van Justitie, mr. C. L. van IJsendijk, noemde de feiten zeer laakbaar voor een advocaat die tevens voorzitter van de NCRV was, maar wilde bij de eis reke ning houden met het feit dat ook de fiscus verdachte nog zwaar zal straffen en met de omstandigheid dat hij door zijn fout al zijn maat schappelijke posities heeft verlo ren. Uitspraak over 14 dagen. Gemis aan doortastendheid verweten aan economisch beleid; lof voor mariniers Verzoek om prijzenwet en vlootplan ..Economische Zaken" en ..Ma rine" eisten gisteren de aandacht op van de Tweede Kamerleden, die zich in vrij snel tempo door de begrotingen van deze departe menten heenwerkten. Het economisch beleid stond bloot aan critiek van P v. d. A.-zijde, met een opmerking van de heer N e- derhorst dat het beleid door tastendheid en daadkracht, vooral op wetgevend gebied, mist. Ook andere Kamerleden pleitten voor veranderingen en verbeteringen, zodat achtereenvolgens ter sprake kwamen: een nieuwe wijze van prijsvor ming, het besteden van Ameri kaans effectenbezit voor investe ring, een wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, een pro- ductiewet, bescherming van kleine bedrijven, aandacht voor nieuw.e in dustrieën, meer exportmogelijkhe den naar Znid-Afrlka. betere rege ling van de transitohandel en de drièhoekshandel, verbetering van de voorlichting over economische zaken. Enkele Kamerleden vroegen over leg met de middenstand over het verbod van doorberekening der ver hoogde omzetbelasting. terwijl an deren graag overheveling wonsten van bepaalde taken van rijksbu- reaux naar organen van het bedrijfs leven. Tenslotte wijdde de Kamer haar aandacht aan de Benelux-overeen- komst. Uit haar midden kwam de opmertring. dat te weinig bekend heid is gegeven aan de aspecten der De evacuatie van de Indonesische troepen uit de gebieden die bij de Nederlandse politionele actie niet werden bezet, maar bij de overeenkomst op de Renville wel als door de Nederlandse troepen bezet gebied zijn beschouwd-de,.zakken" achter de Van- Mook-lijn - is vlot en zonder ernstige incidenten verlopen, con stateert de Commissie van Goede Diensten in een communiqué. Niet alleen afdelingen van de T.N.I., zoals in de overeenkomst was bepaald, maar ook de ongeregelde troepen worden uit deze gebieden geëvacueerd. Met het instellen van een gedemilitariseerde zone, de tweede phase van de uitvoering van het bestand, is reeds een begin gemaakt. Alleen in Oost-Ja va was" dë toe stand onbevredigend, omdat rond Loemadjang de evacuatie nog niet op gang was. De commissie voegde hier slechts aan toe dat nieuwe en veelbelovende stappen zijn onder nomen om in contact te treden met de Republikeinse commandanten in dit ontoegankelijke gebied en dat binnen enkele dagen een oplossing kan worden verwacht voor de groot ste moeilijkheden. Op Sumatra bevonden zich slechts weinig Republikeinse troepen ach ter de Nederlandse voorposten. De evacuatie geschiedt hier dus slechts op kleine schaal. Er zijn thans vijftienduizend Republikeinse soldaten uit de ..zakken"' op Java geëvacueerd. Naarmate aanvullende rappor ten binnenkomen zal dit cijfer ongetwijfeld nog oplopen. Een nieuw probleem vormt echter de opeenhoping van Republikeinse deze wensen «i onverwijld met de gouverneur van Süri- name overleg zal plegen over de mogelijkheid tot een zo spoedig mogelijke verwezenlij king van de voorstellen en de wijze, waarop zulks zal kun nen geschieden. Minister Götzen deelde mee, al les in het werk te zullen stellen, om Suriname financieel en economisch zo spoedig mogelijk bij te staan. In verband hiermee zullen op Donderdag afzonderlijke financieel- economische besprekingen met mi nister Götzen plaats vinden. Griekse Nationale Garde wordt verdubbeld De Amerikaanse hülpverlenings- missie in Griekenland heeft erin toegestemd, dat de Griekse natio nale garde vrijwel verdubbeld wordt, om het gewone leger vrij te maken voor zuiver offensieve ope raties. Op het ogenblik zijn er 54 batal jons van 500 man. De missie heeft beloofd totaal 100 bataljons 50.000 man uit te rusten en van voorraden te voorzien. De radio van de regering-Mar- kos, heeft gezegd, dat eenheden der Andartes het stadje Parnita, dat op minder dan 15 kilometer afstand van Athene ligt, hadden bereikt. Te Servia ten Zuidwesten van Kozani is een groep partisanen er in geslaagd tot in het midden van de stad door te dringen. Zij plun derden de winkels en de Apotheek van het Rode Kruis, waarna zij zich met medeneming van 56 jonge mannen en 32 jonge meisjes terug trokken. Een andere groep, die probeerde Tricorphon aan fe vallen, werd door de dorpsbewoners teruggedre ven. Met achterlating van zeven tien doden hebben zij het veld ge- ruimd. troepen die door Cheribon en Gom- bong trekken. Hier zijn niet vol doende transportmogelijkheden om de troepen regelmatig af te voeren. De laatste dagen verloopt de eva cuatie van de T.N.I in Java's Oost hoek vlotter, zegt de correspondent van Aneta uit Soerabaja. In het gehele onder Nederlandse controle staande gebied is een be kendmaking van generaal Baay ver spreid. krachtens welke het on rechtmatig bezit van vuurwapens, explosieven en gevaarlijke slagwa pens streng wordt gestraft. Even eens zullen strenge straffen worden opgelegd voor rampokken en dief stal. Belgische vrouwen nog niet ter stembus? De Belgische Socialistische Partij heeft in het parlement een amen dement ingediend om de tenuit voerlegging van het wetsontwerp waarbij aan de vrouwen het kies recht wordt toegekend tot 1950 uit te stellen. De B.S.P. en de Christelijke (Katholieke) Volkspartij, die, met Paul Henri Spaak als premier, te zamen hef kabinet vormen, kwa men tien dagen geleden overeen om de bespreking van hefwetsont- werp op 17 Februari te doen plaats vinden. In politieke kringen wordt in het algemeen als verklaring gehoord dat de socialisten bevreesd zijn, dat de C.V.P., wanneer eenmaal het kiesrecht aan vrouwen toegekend zou zijn, parlementsontbinding zouden verlangen en nieuwe ver kiezingen, die, naar het oordeel der socialisten, gunstig zouden zijn voor hun partners van het ogen blik. overeenkomst, o.m. of onze econo mie wijzigingen zal moeten onder gaan. Marine Na ..Economische Zaken" behan delde de Tweede Kamer gisteravond de begroting van Marine. De heer Roos jen (AR) opende het de bat met de opmerking, dat de re geling. volgens' welke minder zou worden gelet op diploma's en meer op geschiktheid bij het vormen van een nieuw officierskorps, nog niet tot volle tevredenheid werkt. Na hem loverdfe de heer R u y s de Beerenbrouck (KVP) critiek op de verhouding der begrotingen van de verschillende departemen ten, die volgens hem scheef is ge trokken ten nadele van Marine. Er moet bezuinigd worden op óndere departementen. verklaarde hij Voorts zae dit Kamerlid de nieuwe kruiser ..Zeven provinciën" gaarne in 1949 van stapel lopen, en meer de aandacht gewild* aan verhoging van de offensieve kracht van het jager wapen en minder aan de bestrijding van onderzeeboten Bijzondere lof bracht de heer Ru,vs de Beerenbrouck aan de ma riniersbrigade voor haar werk. vooral in de omgeving van Soera baja. Met de voorgenomen inkrimping van dit keurkorps tot 3600 riten kon hij zich kwalijk verenigen. Geheel anders bleek de mening van de heer V o r r i n k (Arb die inkrimping van het korps voor stond. Voorts leek hem de vraag gewettigd, uit een oogpunt van per soneelsbezetting. of met de afbouw van twee kruisers niet te veel hooi op de vork wordt genomen. Tenslotte verklaarde hij zich pas gerust, wanneer alles gezet wordt op een zo innig mogelijke samen werking met hen. die met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid onze bondgenoten zullen zijn in een eventueel nieuw conflict. De heer Korthals (VVD) was van oordeel, dat de departe menten van Oorlog en Marine abso luut gescheiden moeten worden. Voorts vroeg hij de minister oen vlootplan, waarin ook de positie der koopvaardijvloot wordt bepaald. Donderdagavond zal de minister van Marine a.i., lt kol. Fiévez de sprekers beantwoorden. Palestina-commissie wacht levensgevaar Arabische eenheden desperado's worden op het ogenblik in Pales tina opgeleid om de U.N.O.-eom- missie aan te vallen wanneer zij naar het heilige land komt. Dit verklaarde Jamal Hoessein!, de plaatsvervangende voorzitter van het Arabische Hoge Comité, Dins dag te Cairo. Dit is een waarschuwing, geen bedreiging, zo voegde hij er aan toe. Wij uullen geen verantwoor delijkheid kunnen aanvaarden voor de veiligheid van de commissie in 'Palestina. Over de huidige botsingen in Pa lestina sprekend zei Jamal dat het initiatief bij de Arabieren berust, hoewel alLeen^de Palestijnse Ara bieren tot nu toe in actie zijn ge komen. De Britse regering heeft de com missie voor Palestina gewaar schuwd dat de voedselsituatie in het land zeer ernstig is. De com missie zal stappen moeten onder nemen om de slinkende voorraden voor 1 Maart aan te vullen. De Britse regering wil gaarne met de leden van de commissie voor Palestina te Londen bespre kingen voeren. Zij wil een kern van de staf dezer commissie rede lijke faciliteiten verschaffen om voor 1 Mei een bezoek aan Pales tina te brengen. Indische delegatie wil Lake Success verlaten De delegatie van India (Hindoe stan) heeft het plan zich terug te trekken uit Lake Success, waar de Veiligheidsraad zich op hét ogen blik bezighoudt met het geschil tus sen deze staat en Pakistan over de kwestie Kasjmir. Ondanks het Indische verzoek aan de Raad, de besprekingen te verdagen men wil gelegenheid hebben tot het plegen van rugge spraak heeft de Veiligheidsraad echter besloten, de debatten voort te zetten. DE FRANS-SPAANSE GRENS. welke sedert Februari 1946 geslo ten is geweest zal iveer openge steld worden. Een toneeltje aan de Spaanse grens, dat binnenkort tot het verleden zal behoren. Hoge prijzen Staatsloterij Hist: f 20.000: 21091: f 5.000: 10687: f 1.500: 3132; f 1.000: 1735. 10814; f 401.— 6507. 13208. 17064; f 200: 2772. 13250. 21281; f 100.—: 2524, 10898, 14671, 16444. 18866. 20176. Let U eens op de man links op dit plaatje. Hij is kapitein Robert Mc Laren, die zichzelf in 1944 op het eiland Mindanao (Philippijnen) met behulp van een scheermesje en een spiegel verloste van een ontstoken blinde darm! De woud naaide hij dicht met plantcnvczels. Kapitein Mc Laren had toen reeds een avontuurlijke tijd achter de rug. Hij was ontsnapt uit een Japans krijgsgevangenenkamp op Malakka. werd gegrepen en op Bor neo geïnterneerd. Hieruit wist hij weer Ie ontvluchten cn in een kano zette hij koers naar de Philippijnen (270 mijl). Onderweg kreeg hij last van zijn blin de darm. en zodra hij, vaste grond on der de voeten had zette hij hetmes erin Wij raden onze lezers niet* aan, dit staaltic van doortastendheid na te vol gen. Het zon wel eens minder goed af kunnen lopen dan bij kapitein Mc Laren, die wij hier in gesprek zien met de premier van Queensland. Herstel vermogens- overgang Rijksmarken- gebied Tussen 31 Maart 1941 en 7 Mei 1945 hebben, behalve Duitsers en andere vijanden, ook niet-vijanden, die In het Duitse Rijk en de daar bij Ingelijfde gebieden woonachtig of gevestigd waren, gebruik ge maakt van de opheffing van de de- viezengrens tussen Nederland en het Duitse rijk, om onbelemmerd Nederlands vermogen in eigendom te verkrijgen. Ter betaling werd Nederland opgescheept met waar deloze rijksmarken. Dit geschiedde op grote schaal. Reeds sedert einde November van het vorige jaar moet een ieden wicn een dergelijke vermogens- overgang aan ccn niet-vjjand be kend is, daarvan aangifte doen bij dc Nederlandsche Bank N.V. De termijn van deze aangifte is dezer dagen verlengd tot 1 April a.s. Het departement van financiën merkt op, dat het voor ons land van groot belang is, dat ieder door het nakomen van de verplichting tot aangifte er toe» medewerkt, dat het aan Nederlands bezit onttrokken vermogen weer in de macht van Nederland wordt teruggebracht. HEINTJE Heintje, dat is, overgezet zijnde Henriêtte Davids gaat naar dc Ver. Staten, ndar Hollywood, om mede te werken aan ccn film, die vermoedelijk haar eigen onderduiktijd zal behande len. Dc onderduiktijd van Heintje heeft zich grotendeels in Utrecht afgespeeld. Toen het in Amsterdam spannend werd. doken cij en haar man, de be kende Rido, in een vrachtauto en daar verf)orgen zij zich onder stapels pa pier. teneinde tegen ontdekking door spcurzickc Duitsers en trawanten ge vrijwaard te zijn. In Utrecht heeft zij op verschillende adressen ondergedo ken gezeten en talrijke spannende avonturen beleefd. Bij het verhuizen van het ene adres naar het andere dook eens onverwacht „groen gevaar" op. Ijlings schoot Heintje, toen al sterk vermagerd, een sloot in bij een weiland in dc omgeving van Utrecht moest daar enkele uren in de letterlijke zin van het woord „het hoofd boven water houden" en daarna kletsnat en koortsig het nieuwe adres gaan zoeken. Woelige, roerige, prikkelende Hein tje heeft zich jaren moeten inhouden ze haalt haar schade thans prima in dc onderduiktijd heeft haar vi taliteit blijkbaar niet geschaad. Heintje en Utrecht zijn sterk aan. elkaar verbonden geweest; als straks dc film U gemaakt en in Nederland gedraaid wordt zal ieder Utrechter haar, Heintje en de film en Heintje op dc film, willen zien. Het is een toer geweest, dat willen we wel verklappen. Heintje in haar Utrechtse jaren in leven te houden. Want beroofd en berooid als alle Jo den waren, moest er toch geld zijn om dc kosten, aan het onderduiken ver bonden, te betalen. Waar moest dat geld vandaan komen? Gelukkig had zij vele vrienden en in alle geheimzinnig heid kon elke maand gezorgd worden voor de benodigde gelden. Et kwamen ettelijke schijven aan te pas; en nu we toch aan 't klappen zijn over Heintje en haar onderduiktijd mogen we ook nog wel vertellen, dat het een redacteur van het „Nieuw Utrechts Dagblad" is geweest, bij wie dc gelden samenvloei den en die zorgde, dat deze terecht kwamen waar zij behoorden. Daarom zien wij wel met bijzonder grote belangstelling dc documentaire over Heintjes onderduikperiode tege moet.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1