Nu groot werk voor de S.D.! m Spiegel der wereld Duitsers willen geen gehalveerd Duitsland Februari: gouden harten en pannekoeken St- BSaa Anton van der Waals in vaste dienst voor f 1100 p. m. Groothandelaar in mensenbloed Schaak-rubriek §ft |g 81 15 m i i m m m Langs de wegen der kunst Scheepstijdingen VICUTIN Kerknieuws YiLIM'W Radio-programma Weg pijn. Weg griep TUIN KALENDER Woensdag 11 Februari 1948 3 Spionnage in Nederland De lezer zal uit onze vorige artikelen begrepen hebben, dat de 8.D. over Anton van der Waals tevreden wu na alles wat hjj voor de Duit se zaak had gedaan. Scbreleder was zeer tevreden, doch niet voldaan. De nieuwe aanwinst van het korps werd voor andere, nieuwe, groot ser zaken gezet. Nu de zaak in Bloemendaal, commandeert Scbreleder, als de laatste handtekening gezet is onder de stukken die een Haarlemmer in de dood voerde. Dc zaak-Blocmendaal, met die Illegalen zeerste. Onze Informaties wijzen uit. dat de S.D. hem op het spoor Is en ik ben gezonden om te waarschuwen. Hij moet het land uit. hij moet ~naar Engeland. Ik wil hem spreken, morgen- middag in café B.. om te overleggen, hoe we hem het best wegkrijgen". De volgende dag drinkt Van der Waals een biertje in café B. Drie tafeltjes verder zitten twee SD-ers in burger, gereed om toe te slaan als de verrader het teken geeft. Er komt een man, die aarzelend rond ziet. Anton neemt hem even op, geeft hem een hand en praat wat met hem. Ik ben gestuurd door me vrouw Dobben, zegt de man. De spion voelt de voorzichtigheid, waarmee zijn gast optreedt. Is deze man Dobben zelf, of is het een an der, die de kat uit de boom moet kijken? Toeslaan heeft geen zin, aleer Van der Waals de zekerheid heeft, dat de man, die hier naast hem een kop thee drinkt, Theo Dobben zelf is. Maar de man is op zijn hoede. Hij zegt alleen maar: „Ik kom op een boodschap van me vrouw Dobben." Noodlot Dan grijpt het noodlot in. Er komt een toevallige voorbijganger binnen, die een kop koffie bestelt. De man drinkt, kijkt wat rond en 6teekt dan plotseling zijn hand op. „Hallo, Dobben, goeiemiddag!" Van der Waals wacht tot de kof fiedrinker vertrokken is. Dan heft hij de hand op. Een schijnbaar toevallige, simpele beweging. Drie Van der Waals knapt het op bin nen zes weken. Hij kiest een valse naam en zorgt er voof in kennis te komen met de klooster-broeder Jo seph Klingen te Bloemendaal bij Haarlem. De broeder is er van overtuigd, dat Van der Waals een agent is van de Nederlandse rege ring te Londen. Hij vertrouwt hem en vertelt hem veel. Op 26 Mei worden broeder Jo seph, de prior en vijf illegale me dewerkers gearresteerd. Van der Waals is er zelf bij om aan te wij zen wie broeder Joseph is. In de bibliotheek wordt een zender ge vonden. De geestelijke erkent, na afmattende verhoren dat hij de man is die Bierhuys aan een wa pen hielp. Een paar dagen later worden nog acht andere onder grondse werkers gegrepen. De collega's van de SD, wel haast jaloers, feliciteren de heer Schreieder met de aanwinst, met Anton van der Waals. Deze blijkt in staat te zijn voor groot werk en daarom wordt zijn salaris van nu af aan bepaald op f 1100.per maand met vergoeding van alle kosten en met extra uitkeringen voor bijzonder belangrijke op drachten. Als een adder glijdt hij tus sen de Illegale werkers. Nu duikt hü hier, dan weer daar op. Hij heeft geld, hij boezemt vertrouwen in, hij praat glad en handig, hij gloeit van va derlandsliefde en vrijheids drang. Soms heet hij De Wil de, dan weer Cranendonk of Veenstra, Van Veen of Van Lynden. Soms is hij blond, dan weer donker. Nu eens draagt hü een bril, dan weer een snor. Zijn tong is glad, zijn manieren zijn innemend, zijn inzicht in de taak der ille galiteit is groot, zijn moed fin- begrensd. Hij wordt geloofd, hij wordt vertrouwd. En hij wordt een groot leverancier van mensenbloed Theo Dobben in Amsterdam strijdt zonder vrees of blaam de vaderlandse strijd tegen al wat Duits en al wat nazi is. Van der Waals hoort van hem spreken in illegale kringen; hij krijgt het adres in handen en hij loopt er eens aan. Mevrouw Dobben is op haar hoede. Zij kent de gevaren, die haar man bedreigen en zij zegt niet meer, dan zij kwijt wil zijn. Ze praat tegen niemand over Theo. Maar Van der Waals heeft een goed verhaal gereed: ..Ik ben agent van de geheime dienst, wij weten in Londen wat uw man doet en wij waarderen het ten Fan der Waals maakt carrière bij de S.DJ Schreieder wordt gelukgewenst met die geweldige kracht. De schilder-electrician krijgt f 1100.per maand trade- ment. plus onkosten, plus èxtra beloningen voor extra grote zaken. Hij ontziet niets en nie mand en laat niet af voordat iedereen die onder verdenking staat als illegaal werker, door de mand is gevallen. tafels verder staan twee mannen op, lopen rustig nader en grijpen samen toe. Dobben is een verloren man. Een half uur later begint het verhoor al. Theo Dobben zwijgt. Geen woord krijgt men er uit. Van der Waals is nog niet te vreden. Deze Dobben heeft mede werkers gehad in het verzetswerk. Die medewerkers moet hij óók hebben, ook al zwijgt Dobben. Een paar dagen later gaat hij brutaalweg naar mevrouw Dobben en vraagt haar man te spreken, die niet naar het afgesproken café i$ gekomen 1 Mijn man is verdwenen, zegt de vrouw. Vermoedelijk door de Duitsers gearresteerd. Dat is verschrikkelijk, maar uw man was onvoorzichtig. Ik heb u nog zo tijdig gewaarschuwd! Londen was op de hoogte van het gevaar, maar uw man heeft het beter willen weten. Nu zullen óók zijn medewerkers door de niets ontziende S.D. worden gearres teerd. Tenzij wij direct helpen. Een paar dagen later worden vier medewerkers van Theo Dob ben gevat. Van der Waals hand haaft bij de S.D. zijn faam: hij is een handige jachthond, hij is ge schrikt voor het „grote" werk. Sch*-eiecler geeft hem een nieuwe opdracht. Daarin wordt de naam van burgemeester Oud genoemd. Daarin wordt veel over Engeland gesproken! Onder leiding van A. van Steenis GEWAAGD COMBINATIESPEL Dat Wit in het Boedapester gam biet ook als hij goed antwoordt, toch ook zeer moeiBfk spel kan krij gen, Is algemeen bekend. Bij de mo derne meesters is de variant niet in trek. Dit behoeft echter geen bewijs te zijn dat hij niet goed is. We krij gen een spel dat rijk is aan combi naties en nu is het maar de vraag wie zich daarin het best thuisvoelt. Het is een heel ander spel en eist heel andere capaciteiten dan het po sitiespel. Ik geef hieronder nog een voorbeeld van het Boedapester gam- «i?u- IS W IS WA T/ mm jpy Voor problemisten deze keer een tweezet van D. Manzoni uit „l'Italia Scacchistica". P Vrijdag 6 Februari heeft het Anglo-Amerikaanse militaire bestuur van Bizonie de nieuwe be- stuurs-organisatie. waarvoor de grondslag was gelegd tijdens de be kende besprekingen te Frankfort van 7 Januari, afgekondigd. Zoals men weet, heeft de Franse regering nogal scherp tegen deze nieuwe re geling geprotesteerd: de afkondiging ervan bewijst intussen wat wij in onze beschouwing van 13 Januari over deze materie al in het vooruit zicht hadden gesteld dat de Ame rikanen en de Engelsen zich door dit protest niet hebben laten weer houden. Hoe is de ontvangst van de nieuwe bestuursorganisatie in Duitsland zelf geweest? Over het algemeen geno men ongunstig, althans uiterst ge reserveerd. zij het ook, dat bij de diverse partijen en groeperingen hierbij heel verschillende overwe gingen en argumenten in het spel zijn. Het felst te t keer gaat natuurlijk de communistische S.E.D.. Zij. bran den los tegen hun partijpolitieke tegenstanders in de Westelijke zones van Duitsland, die „bfewust de een heid van Duitsland hebben opge offerd aan de verwezenlijking van het plan-Marshall en hierdoor een niet meer uit te wissen historische schuld op zich hebben geladen". Deze en dergelijke terminologieën lijken verdacht veel op die, welke de extreem-rechtse partijen in do Republiek van Weimar tegen dc on dertekenaars van het Vredesverdrag van Versailles plachten te gebrui ken. Voor de zoveelste maal geldt, dat les extrèmes se tou ch ent de uitersten vinden elkaar), al blijft het de naieve be schouwer wonderlijk aandoen, om dit fel nationalistisch jargon speciaal uit de mond van de geestelijke na komelingen die „vaterlandsse Gesel len" te moeten horen. Van deze terminologie naar het woord landverraad is maar een hele kleine stap. De communistische af gevaardigde in de Landdag van Nordrhein-Westfalen. Ledwohn, heeft die stap dan ook al gedaan en alle politici, die aan de besluiten van Frankfort deel hadden, land verraders genoemd. Daar hij deze belediging niet wilde intrekken en de beide communistische ministers van dit land in deze achter hem gingen staan, zijn beiden, zoals wij dezer dagen reeds gemeld hebben, onmiddellijk door minister-president Arnold uit hun functie ontslagen. jVÏAAR. zoals wij al zeiden, de an- iVA dere partijen zijn ook niet ver heugd over de nieuwe bestuursrege- ling. Zij voelen natuurlijk heel goed, dat hierin inderdaad het begin kan liggen voor een verdeling van Duits land in twee helften En hoewel sommigen hunner reëel genoeg ziin om deze dreigende werkelijkheid (die in ieder geval buiten hun wil zal omgaan) onder de ogen te dur ven zien en er hun politiek op in te richten, heel wat anders is het om de massa van het Duitse volk. dat wij zijn ervan overtuigd op het ogenblik van geen verdeling wil we ten, dit royaal in het gezicht te zeg gen. Vandaar dat zij zelfs als zü. zoals de C.D.U. en de socialisten deze bestuursregeling wel aanvaarden, dit toch minstens doen met het voorbehoud, dat de verantwoording ervoor niet bij hen ligt, maar bij het Geallieerde militaire bestuur van het Westen. Hiernaast worden nog allerlei be zwaren van technische aard ge hoord. Zo zjjn b.v. de federalisten, waartoe in dit geval in hot bijzon der de Beierse en andere Zuidduitse Katholieken behoren, van mening, dat de nieuwe bestuursregeling veel te centraliserend is. terwijl dc so cialisten. die in Duitsland van ouds een typisch centraal georganiseer de massapartH zijn geweest, vinden, dat aan de onderscheiden Lander nog veel te veel aparte bevoegdhe den zijn gelaten. De C.D.U. heeft zelfs, niet voor de eerste maal overigens, weer eens een initiatief genomen om te komen tot de instelling van een soort van centraal bestuur voor heel Duitsland. Zii heeft n.l. bij monde van haar partijleider uit het Westen, Adenauer, op een vergade ring te Düsseldorf het voorstel ge daan, dat alle Landdagen één ver tegenwoordiger op 750.000 kiezers per bepaalde partij (berekend vol gens de stemmenaantallen der laat ste verkiezingen) zullen aanwijzen voor dat toekomstige centrale be stuur. Het meest tekenende van dit voorstel vilden wij, dat het Ade nauer is. die dit heeft voorgesteld, aangezien hij tot dusver zeker niet bekend stond als een speciale voor stander van die Duitse eenheid, waar anderen, ook in zijn partij, zich zo druk over maakten. biet, ook gespeeld in de competitie van de 1ste klas van de H.B.S. De zwartspeler is de heer F. W Stiel, die van een gewaagd combinatie spel, niet altijd tot zijn voordeel, maar dikwijls wel met fraai resul taat. houdt. Wit: Ir. J. Elzerman Zwart: F. W. Stiel. 1. d4—Pf6, 2. c4e5, 3. de5:—Pe4 (1), 4. Pf3(2)Pc6, 5. a3a5, 6. Dc2 (3)d5! 7 ed6:ep (4)—Lf5! 8. dc7: (5)Dc7:, 9. Pji4—Pd4!(6)10. Dd3(7)Pf2:11. De3t(8ï— Pe4, 12. Pf5:?—Pc2t en wit geeft op. De dame gaat vex-loren tegen loper en paard. Jammer, maar begrijpelijk na het uitzoeken van zovele mogelijk heden. Wit dacht de moeilijkheden te boven te zijn en dus de inzinking. Een veel voorkomend 'verschijnsel. Eenvoudig was het echter niet voor Wit Op Dd4: volgt nog sterker dan na de 10e zet Lc5. Op Kei volgt 0—0—0. Het beste was waarschijn lijk de dame4 weer naar d3 terug te spelen, waarna zwart met De5 de aanval voort kon zetten. 12. Dd3 De5. 13. Pf5:Pf5: en zwart heeft goed spel. 1. De Fajarowicz variant. 2. Direct het paard verjagen met f3 gaat niet Dh4t 5g3Pg3:t enz. Ook Dd4 of d5 voldoen niet; er volgt Pc5 en de vooruitgeschoven witte dame helpt zwart's ontwikkeling met tempowinst. Voor Pd2 zie (3). 3. Het vroegtijdig in het spel bren gen van de dame levert voor wit tal van gevaren op (zie het verloop van deze partij). Het is niet eenvoudig het paard e4 aan te vallen. 6. Pd2? Dan volgt 6.Pc5. 7. g3Pe5:, 8. Pe5:De7, 9 f4—d6, 10. Pef3??— Pd3t. Niet nodig maar verrassend en aardig. 4. Na cd5:Dd5: (Zwart offert hier een tweede pion voor de aanval). 5. Wit wil de tweede pion ook be houden, maar helpt zwart zich ont- wikkelen. 6. Met Pf2: had wit een pion en de kwaliteit kunnen krijgen, maar het paard kan moeilijk terug en 't is niet het spel van zwart, die verwikkelin gen zoekt en het initiatief wil hou den. 7. Het is moeilijk een goede plaats voor de dame te vinden Na Ddl volgt Dc4: met dreiging Pc2t, dus 11. Pc3—Pc3:, 12. bc3:Dc3:t, 13. Dd2Pc2t enz. Na Da4tb5l moet de dame ook naar dl, immers op cb5: volgt DcltDdl en Pc2i\ 8. Geen van de aanvullende stuk ken kan genomen worden. De dame staat dubbel schaak. Dd4:? Dan volgt Ic5, 12. Dg7:0—00 met mat- dreiging' Tdl Na Pd2 is de stelling uiterst moeilijk. Oplossing driezet uit de vorige rubriek. 1. Ka2. Op 1—Da8: volgt 2. Ld3t— Ke3 en Te2t. Op 1ab5: volgt 2 Td2d5 en de rest is eenvoudig. Op 1—Ld4 volgt 2. Td4:t—cd4: en 3. Td4t. Op 1Lg4: volgt 2. Td2d5 enz. Op 1Le6 volgt 2. Ld3t enz. Het politieke hart van het Britse Im perium. de vergaderzaal van het En gelse Lagerhuis, werd tijdens de Blitz door Duitse bommen zwaar bescha digd. Maar het hart bleef kloppen: Engeland s volksvertegenwoordigers namen hun intrek in een ander deel van Parliaments House. Het stalen geraamte voor het herstel van de Lagcrhuiszaal is echter al gereed en men hoopt ondanks het huidige tekort aan metselaars in Engeland de herbouw in 1950 voltooid te heb ben. Door dc binten van het skelet ziet men een toren van de aan dc overkant van Whitehall gelegen Westminster Abbey. (Ingezonden mededelingJ Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slópende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts Iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens Dat doet de weten schappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot Jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig Waarom zoudt ge zc die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal dc oude te worden, vif en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. OP 20 FEBRUARI WORDT IN DE Koninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage het 40-jarig toneeljubüeum van Fie Carelsen gevierd met de première van het blijspel „Die lieve Christabeil" van Aimée Stuart en Peter Rose. De jubtlaresse vervult hierin de hoofdrol. DE IN HEEMSTEDE WONENDE cineast Chr Pointl zal op 19 Febr. a.s. een drievoudig jubileum vieren Het zal dan vijftig jaar geleden zijn, dat hü zijn carrière als kunstschil der begon, veertig jaar geleden, dat hij begon te filmen en vijf en twin tig jaar geleden dat hij Nederlander werd, na uit Oostenrijk te zijn ge- emigreerd. Hij is de maker van be kende films, o.a. „Perpetuum mo bile" welke film momenteel in Amerika wordt gecopieerd. AAN HET FESTIVAL VOOft muziek en dramatische kunst, dat van 22 Augustus tot 11 September te Edinburgh wordt gehouden, neemt ook het Concertgebouworkest deel onder de leiding van Eduard van Beinum en Charles Munch TIENTALLEN CANTINE-WA- GENS zijn reeds in Indonesië aange komen. Hoe dankbaar onze jongens voor deze giften zijn. blijkt wel uit de afbeelding van dc cantinewagen „Am sterdam" die ergens in Indonesië de jongens aan een behoorlijke dronk Oude gebruiken in Engeland Met Kerstmis eet de Engelsman kalkoen (als die te krijgen is) en plumpudding; met Pasen eieren (als het rantsoen dat toelaat) en „hot cross buns"; warme, zoete broodjes met een kruisvormige insnijding in de bovenkorst. En op „Shrove Tuesday", de dag vóór Aswoensdag, eet heel Engeland pannekoeken. Verder is het een Dinsdag zoals alle andere Dinsdagen en het doet ons even vreemd aan te bedenken, dat gedurende vele eeuwen deze dag, né Kerstmis, als de voornaamste feestdag van het gehele jaar werd beschouwd. .Van heidense oorsprong Allerlei feestelijkheden en ge bruiken waren er aan verbonden, de meeste zo oud dat men er de sporen van heidense godsdienstige betekenis in kon herkennen, en die afs bijgeloof vele eeuwen hebben voortgeleefd. Het is b.v. nog niet zo heel lang geleden dat in som mige streken geloofd werd dat het ongeluk zou aanbrengen als men op Shrove Tuesday géén panne koeken at. Hanegevechten behoorden ook tot de feestelijkheden en hielden hier en daar stand tot het begin van deze eeuw. Op het eind van de achttiende bestond een gedeel te van het inkomen van sommige Schotse schoolmeesters uit de in- leggelden van door hun school op deze dag georganiseerde hanege- vechten, waarbij zij tevens de ha nen cadeau kregen,_die weigerden te vechten. Voetballen in de straten, touw trekken en hardlopen behoorden ook bij deze dag, terwijl sommige streken een vorm van .luilakken" kenden, die veel geleek op het Pinkster-luilakken in sommige streken in Nederland. Eldersgingen de kinderen bij vrienden en familie op bezoek, zongen liedjes en kregen pennies of kleine cadeautjes; weer in an dere streken zongen zij langs de huizen; gebruiken die herinneren aan de Nederlandse nieuwjaarsvi sites en aan de „Sintemaarten" van sommige dorpjes in Noordholland. Pannekoekenklok In het Noorden van Engeland geloofden de kinderen, dat de pan nekoeken bij het luiden van de „pannekoekenklok" van de toren naar beneden kwamen: in Durham moesten zij hun pannekg'ek halen uit de muil van een draak, die de klopper op de kerkdeur vormde. De meeste van die gebruiken zijn, behalve misschien hier en daar in afgelegen dorpjes, zo lang zamerhand uitgestorven. Het langst hield het luiden van de pannekoe kenklok stand: het sein voor het sluiten, meestal om elf uur of om twaalf uur, var scholen, werk plaatsen en fabrieken, zodat ieder een aan dè feestelijkheden Icon deelnemen en tevens het sein dat met het bakken van de koeken moest worden begon* cn. Ook deze gewoonte heeft het moeten afleggen, toen tijdens de oorlog geen enkele klok geluid mocht worden: immers, het luiden van de kerkklokken zou het alarm signaal zijn bij een eventuele in vasie. Eén oud gebruik echter is na de oorlog in ere hersteld: het panne- koekengevecht in de Westminster School, de bekende „Public School" die met Eton en Harrow op een lijn gesteld wordt. Ook dit werd tijdens de oorlog, toen de school geëvacueerd was, stopgezet; im mers toen hadden ze geen „bar" als scheiding tussen „Higher" en „Lo wer" School, en over die „bar" moet de pannekoek heengegooid worden. Maar nu verzamelen de jon gens van Westminster zich op pannekoekendag weer in de school-hal, waar de klok met plechtig ceremonieel „de" pan nekoek binnenbrengt o« de lucht in werpt. De jongens, die deze gelegenheid hun keurige zwarte pak met hoLo hoed thuisgelaten en werpen zich, in hun oudste plunje, of in gym-tenue in het gevecht. Wie de pannekoek bemachtigt, of wie het grootste stuk te pak ken heeft, krijgt de prijs. Dit placht een gouden souverein en een nieuwe shilling te zijn, maar in onze goud-arme tij den wordt nu meestal het eer ste geldstuk door een bankbil jet vervangen. St. Valentine Er gaat in uit land van tradities wel geen maand voorbij zonder de een of andere oude gewoonte, en het is dan ook niet te verwonderen dat Februari er nog een heeft! Veertien Februari is St. Valentine en op de vooravond van deze dag plachten jongelieden van beiderlei kunne bijeen te komen, om bij lo ting hun liefje voor het komende jaar te trekken. Gedurende dit jaar was de jonge man de Valentine, die „haar" overal moest escorteren en haar op haar wenken, bedienen. Later, in de 17e eeuw bijv., zon den de heren hun Valentines ge schenken, soms zeer kostbare zoals sieraden, handschoenen en kousen, de laatste bij een dozijn paren te gelijk! Aan het eind van de achttiende eeuw zag de papieren Valentine het licht, fraai beschil derd, geëtst of gegraveerd. In al lerlei vorm en gedaante hield deze vele jaren stand, beleefde zijn grootste populariteit onder Ko ningin Victoria: kunstig bewerkte gevalletjes met zijden strikken en veel verguld, met pijlen door har ten en vergeetmijnieten, met senti mentele rijmpjes en fraai bewerkte bijpassende enveloppen, de een al mooier dan de ander. Toen kwamen de komische Va lentines in gebruik, caricaturen van knielende aanbidders die wor den afgewezen, van oude vrijsters met een kat of schoot en dergelijk fraais. Van jaar tot Jaar nam het aantal Valentines in aantal toe, tot een record van 618.000 in één jaar werd bereikt en het postkantoor eer oproep deed om toch vooral vroeg te ».osteh, liefst een paar da gen van te voren. Maar de Kerstkaarten kwamen in zwang en de Valentine nam een steeds bescheidener plaatsje in, tot we in het begin van deze eeuw le zen dat het gebruik is uitgestor ven.... Wat echter niet helemaal juist was. Want nog altijd kan de jonge man, blozend en verlegen, een winkel binnenstappen om voor het meisje zijns harten een keuze te doen en haar dan anoniem een met pijlen doorschoten en met ver geetmijnieten omzoomd hart toe te zenden voor de luttele som van enkele pennies, of een met goud gevoerd en met satijnen strikjes versierd dito van veel groter for maat voor evenvele shillings. Waaruit men zou kunnen conclu deren dat de grootte van iemands liefde van de gespekthcid van zijn portemonnaie afhangt, als deze conclusie zelfs voor deze cynische tijden niet wat él te cynisch was! En het „gedicht" van twintig cents is in ieder geval even „mooi" als dat van twee gulden! W. PINCHIN-WAGEMAKER. ALDABI, R'damRio de Janeiro pass 9 Febr Fernando Norönha; HUGO DE GROOT, 9 Febr v New York te Baltimore; MAASKERK. West-AfrikaA'dam 10 Feb te Le Havre verw; MELISKERK, 10 Febr v Dakar te Freetown verw; NIGER- STROOM, 10 Febr v Douala te San Thome verw; NIJKERK, 9 Febr v Marseille n Port Said; POELAU LAUT, 10 Febr v Makassar te Soe- rabaya verw; DELFTDIJK, 5 Febr v Vancouver te New Westminster: LISSEKERK, 9 Febr v Cuddalore te Colombo; LEOPOLDSKERK, 8 Febr van Shanghai te Hongkong; LUTTERKERK, 9 Febr v Bombay n Aden; MEERKERK, 8 Febr v Singa pore te Manilla; MOLENKERK, 9 Febr v Yokohama te Shanghai; VEENDAM, 8 Febr v Bermuda n New York. „Maar waarom juist in Axen?" wilde Frido- lin weten. „Dat* begreep ik eerst ook niet. maar ik was er zeker van die reden wel te zullen vinden, als ik eerst maar dat orgel had onderzocht. Daar om ben ik spoorslags hierheen teruggekeerd cn wachtte mijn kans af om ongestoord een tijd alleen met het orgel te kunnen zijn. Zowat een uur, voordat jij de kerk binnenkwam, had ik het gevonden. Vanmorgen begon ik, na 4e koster lis tiglijk weggelokt te hebben, te experimenteren met dat onwelluidende accoord, maar wanneer ik het speelde miste het de uitwerking die mij eerst zo had getroffen." „Toen ben ik het orgel zelf gaan onderzoe ken. Het is een electrisch orgel, moet je weten. Ik had een paar instrumenten meegenomen en warempel toen ik de leidingen binnen in het in strument naging, vond ik ook die doos. die ik zoëven de ..frequenter" doopte. Ik ontdekte even later, dat die fraquentor ingeschakeld kon wor den. niet alleen door ons accoord te spelen, maar door tegelijk de juiste registers uit te trekken. De registers waren als een soort electri- sche weerstand ingericht, vernuftig en zo werd het mogelijk door bepaalde registers te bedie nen ook de frequenter op bepaalde sterkte te stellen. Ik kon toen ook nagaan welke sterkte ongeveer Ossiefski gebruikte, toen hij werd doodgeschoten. Ik denk, dat hij juist een demon stratie gaf aan een van de partijen die wij al hebben ontmoet en dat de andere daarbij als storend element optrad. Nu komen wij aan het einde. Toen jij binnenkwam had ik de grootsto sterkte van dc frequenter al gevonden en die ook heel even geprobeerd. Jij schreeuwde, ik keek om, zag de schutter aanleggen, bukte, zodat ik nog juist bij de toetsen kon en trok meteen het sterkste register uit. Ik was er haast zeker van. door de enkele seconden waarin ik de grootste kracht van de frequenter al op mijzelf had toegepast, dat onze vijand als hij niet heel snel reageerde op zijn plaats verlamd zou worden. Het was alleen nog een kwestie of ik het nog genoeg zou volhouden. De man moet het begrepen hebben; hij schoot zijn pistool leeg op mijn handen, die hij juist nog kon zien' en wat er toen gebeurd is, weet ik niet. Hij moet toch zeker ook bewusteloos zijn gpraakt, zoals jij en ik." Toen sprong Peter plotseling op: hij greep Fridolin met beide handen bij de schouders en schreeuwde van pijn, toen hij zijn gewonde hand voelde en liet haar weer los. „Peter," riep Fridolin verbijsterd, „wat is er?" „Bij de valk-koppige Horus." kermde Peter. „V/ij zijn de grootste stommelingen, die ooit het schimmenrijk van Osirius zullen betreden. Fri dolin. Fridolin! Het'lidteken boven het oog!! De man. die jij zag, die op mij schoot, die man was de chauffeur van'Kubelin!" „En wat dan nog?" „Die Kubelin, mijn lieve Fridolin. gaat er nu met de uitvinding van door. Want dié chauffeur is niet meer hier en hij heeft natuurlijk aan Kubelin verteld, dat ik er achter ben gekomen en Kubelin zal zijn maatregelen nemen. Of hij was hierheen gekomen om ons als ratten te ver delgen óf hij is met het geheim gevlogen!" „Maar Peter, wij hebben het toch hier, in het orgel!" „Dat is maar een modelletje, Fridolin. Het duurt weken, als de werking ervan precies wordt uitgeplozen en misschien zit er wel een deto nator in om het te doen exploderen als het wordt losgemaakt. Dat lijkt me zelfs heel waarschijn lijk, omdat niemand na Ossiefski's dood zich om dat ding bekommerd heeft. Fridolin, Fridolin, nóg is de zaak niet verloren, maar Radeloos keek Peter om zich heen. maar wat hij zag was alleen de boerenknecht die loom uit het gras opstond en luid gapend zijn armen uit rekte. „Hédaar!" riep Peter. „Heb je soms iemand uit de kerk zien komen?" De knecht dacht r.a. „Ewel," sprak hij ten leste. „Temet kwaom 'k hieraon, toen d'r entje wegging. Ik daoch nog, dattie ziek was; hij liep als een kip. die net zn strot is omgedraoid. Maor verder ging 't weer. dunkt me." „Hoelang was dat geleden?" ,.'n Stief kwaortierke. dunk me." „Waar ging hij naar toe?" „Naar het dorrep. dunk me," „Bedankt!" riep Peter en hij keek Fridolin met wilde ogen aan „Van wie is die fiets?", vroeg hij haar. „Ben ik mee gekomen!" „Praclitig. Jij rijdt en ik achterop; 't kan niet anders met die hand Vooruit, naar huis toe." En gedwee waagde Fridolin zich aan het expe riment. Een keer vielen ze. een andermaal bijna, maar tenslotte ging het toch Pete^riep onder weg nog een enkele maal een Egyptische God heid aan. wanneer zün hand in een pijnlijke situatie kwam, maar verder werd er niet gespro- (Wordt vervolgd) ken. Inaczonden mededeltnc X WOND- en BABYZALF met hüidvitamine Ned. Herv. Keric Beroepen te Dordrecht (vac. A. Oskamp) J. A. Dankbaar te Maas sluis te Dordrecht (vac. J. H. Smit Sibinga) P. M Mentzcl t# Naaldwijk te Jaarsveld H. A. v. Slooten te Haoftcn te Kerk- Aveznath (toez.) O Ewoldt te Rijs wijk (Gld.) te Varik (toez.) L. Brink te Goast-Ferwoudc te Brussel A. Braakman te Amersfoort te Paramaribo (Suriname) S. Bijleveld te Klmswcrd (Fr.) die dit beroep heeft aangenomen - te Doorwcrth-Hcolsum F. H. J. Bik te Voorst te Steenbergen H. J. L. A. Couveé te Welsum. Aangenomen naar Engwlerum S. de Vries te Sicjdcburen naar Pcsse (Dr.) A. Ploeger, zend. pred. met verlof te Appingcdam. Bedankt voor Geldermalsen H. W. Cazemier tc Wolvcga (Fr.) voor Picrshil J. Baarslag te Krab- bendlike (Z.) voor Wolfaartsdijk (toez.) W. L. Heijmans te Oude- lande voor Ritthem (toez.) J. de Boer, cand. te Zaandam. Gcref. Kerken Beroepen te Emmen (vac. J. H. Binnema) G. v, Wilgenburg te Aal ten te Medomblik J. Firet. cand. te Dordrecht. Bedankt voor Alphen aan de Rijn (vac. J. H. A. Bosch) W. Die- persloot te Francker voor Brou wershaven (als Evang. pred. op Schouwen) C. v. RU te Houwerzijl voor Joure W. H. J. de Boer te Midwolda (Old). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Z. H. van Leeuwen te Tholen en C. v. d. Weelo te Harderwijk. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Rotterdam (vac. D. Visser) J. v. d. Werfhorst te Fra- neker. Ingezonden mededelingen Uf Een rover kwam laatst zonder dralen M'n enige dochter weghalen; Ik kreeg toen bericht Om de losprijs voor 't wicht Niet met geld doch met „TIP te betnlenl Inz. Hr C. A., Nijmegen, ontv. 1 11. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, weer. 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actubel geluid. 19.45 Eng. les (gevord.), 20.- Nws, 20.05 Progr proloog, 20.15 Radio philh. ork., 21.10 Eerste Lij densoverdenking, 21.40 Ens. Eupho- nia, 22.10 Volksliederen uit verschil lende landen, 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenk., 23.Vioolsonates van Bach, 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II: 19.— Beginsel progr. P. v. d. A., 19.15 Reg. ultz. 19.30 Cursus Amsterdam 1948, 19.45 Ds. Sirks, 20.Nws, 20.15 Malando, 20.45 De wereld is een draaitoneel, 21.45 Concertgebouw ork., 22.30 In de tuin der poezie, 22.45 Reportage 6 daagse, 23.— Nieuws, 23.15 Dans- programma. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7 15 Ochtendgymn., 7.45 Radio Philh. ork., 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Ochtend concert, 10.Clavecimbel; 10.15 zer, 13— Nieuws, 13 25 Lunchcon cert, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.— Amatin Trio, 14.30 Ljchtc orgel- klanken, 14.40 Causerie v.d. vrouw, 15.Kwintet, 15.15 Kamerorkest, 16.Bijbellezing, 16.45 Piano-reci tal, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30- Het moderne Franse lied, 18.Argen tijns ork., 18.15 Land. en tuinbouw. HILVERSUM II: 7— Nws, 7.15 Werkjes van Eric Coates, 7.30 Och- tendrhythme, 8.— Nws, 8 15 Thea ter orkest, 8.42 Viool en piano, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Waterstanden, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Don Kozak ken koor, 10.50 Kleutertje luister, 11.Vrouwen in de omroep, 11.20 Gr. muz.. 12.Les Gars de Paris; 12.30 Wcerpraatje, 12.33 In 't spion netje, 12.38 Operette concert, 13. Nws, 13.15 Pierre Palla, 14.De vrouw, 14.20 Solisten concert, 15. Voor zieken en gezonden. 16.— U kunt. het geloven of niet, 16.05 Reprises, 16.45 Vergeten Nederland se muziek, 17.— Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week, 17.30 Jeugd- ensemble, 17.50 Reg. uitzeAd., 18.— Nws, 18.15 Sport, 18.30 The Sky- masters. (Ingezonden mededeling) Ruim meer dan 30 jaren lang is Sanapirin •een zeer gewaardeerd geneesmiddel.* Prijs per koker i 25 tabletten 40 aIa welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. 12 FEBRUARI Een der meest ge teelde voorjaarsbladgroenten is wel de spinazie. Deze wordt in Maart of April in de volle grond gezaaid. Om de kieming te versneller legt men het spinaztezaad vóór het zaaien één twee etmalen in water. Daarna zaait men het op rijen, die vijftien centime ter uit elkaar liggen. Door het zaaien op rijen kan men de grond beter on- kruidvrij houden. Spinazie verlangt een voedzame, stikstofrijkc vochtige grondWie houdt niet van tuin kers? Medio Maart kan zij al ge oogst worden. Raapstelen, ook al zo'n vroege groente, komen pas einde April aan de beurt. Zaait U in een voedzame en vochtige grond. Maart is de tijd om buiten te zaaien.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3