DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Argentijnse en Chileense troepen in Brits Zuidpoolgebied geland West-Indische gebiedsdelen formuleren hun wensen Zonder militaire macht gaat het niet in Palestina McNeil in Lagerhuis: Engeland zal dit niet door de vingers zien BRITSE KRUISER REEDS OP WEG Van Vredenburgh in Nederland Belgische gaswerkers weer aan het werk Labourpartij blijft bij haar besluit Curacao: „spoed" Distributievoorrang voor militairen PARIJS UNO-ZETEL Papoea's bleken hun haar Eis tegen Puls weer: doodstraf VANDAAG... r i v. Sanches' straf: Zeven maanden gevangenis Volksrepubliek Korea: Russische ingreep Truman wil meer hulp voor Griekenland Weerbericht Dinsdag 17 Februari 1948 Achtste jaargang, No. 9471 Opgericht door de Stichting ..Het Parool - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoo^ Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 623L Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. Eenheden van de Argentijnse en van de Chileense marine, die in Engelse territoriale wateren in het Zuidpoolgebied opereren, hebben troepen aan land gezet op Brits grondgebied dat bij de Falkland-eilanden (de archipel ten Oosten van Zuid-Amerika's Zuidelijkste punt) behoort. Dit nieuws is gisteren in het Britse Lagerhuis bekend gemaakt door Hector McNeil, de Britse minister van Staat., die het Huis meedeelde^ dat de beide genoemde mogendheden dit hebben ge daan om kracht bij te zetten aan de aanspraken die zij maken op de souvereiniteit in deze gebieden. Engeland zal deze aanval op zijn autoriteit niet door de vingers zien. aldus zei McNeil over de „demon straties". Er worden stappen genomen, op dat de gouverneur van die eilanden de steun krijgt die hij nodig heeft. (In dit verband weet Reuter uit Johannesburg te melden, dat de 8000 ton metende Britse kruiser Nigeria koers gezet heeft naar het gebied van de Falkland ailanden.) Hoewel de tegenstrijdige aan spraken reeds lange tijd bestaan, aldus de minister, heeft de re gering het nooit nodig geoor deeld de internationale gemoe deren te verontrusten of de openbare mening wakker te schudden De minister van bui tenlandse zaken heeft gezegd te hopen, dat de regeringen van Argentinië en Chili zijn wens zouden delen provocaties te ver mijden. De Argentiinse en Chileense Ma rine hebben thans troepen aan land gezet en zijn van plan militaire pos ten op Brits gebied te vestigen. De Britse regering beschouwt haar recht op de bij de Falkland-eilanden behorende gebieden als onbetwist baar. zo ging McNeil voort, en is steeds bereid geweest de kwestie aan internationale arbitrage voor te leg gen. De regeringen van Argentinië en Chili wilden hiervan echter niets weten. Wij beschouwen dit als een bewijs, dat zij niet in staat zijn Engeland zijn juridische rechten te betwisten. De Argentijnse regering, zo besloot -McNeil, heeft voorge steld een internationale conferentie over de kwestie te houden en wij hebben dit Voorstel nog irr overwe ging Officieuze kringen in Chili noe men de Britse houding in het ge schil over de Falkland-eilanden „te geprononceerd" en zeggen dat Chili de deur open houdt voor een vriend schappelijke regeling. Het Chileense ministerie van buitenlandse zaken weigerde ^chter commentaar te le veren op McNeils verklaring. Aantrekkingskracht De belangstelling voor de woeste gebieden in dit deel van de wereld is opgewekt door geruchten dat zich uranium en andere „atoom"-minera- len in de bodem zouden bevinden Argentinië, dat op een der kleinere eilanden van de Falkland-groep een weerstation heeft, zond verleden week een vlooteenheid. waaronder twee kruisers uit Buenos Aires voor manoeuvres naar bet Zuidpoolge bied. In dezelfde tijd is president Videla van Chili naar de Shetland eilanden nog Zuidelijker gelegen vertrokken om een nieuwe Chi leense luchtbasis te openen op het eiland Greenwich van de Zuid-Shet- landgroep. waar reeds een Chileens marinestation is gevestigd. Besprekingen over het Collegiaal Orgaan Met het lijntoestel uit Batavia arriveerde gisteravond op Schiphol jhr. mr. H. F. L. K. van Vreden burgh, die als toekomstig lid van het collegiaal orgaan in Indonesië besprekingen komt voeren met de Nederlandse regering. Op de vraag naar het doel van ztin komst naar Nederland ant woordde jhr. van Vredenburgh. dat hij instructies denkt te ontvangen over de verdere werkzaamheden van de Nederlandse delgatie in In donesië. voorts om aan de regering versterking voor de delegatie te vragen. Door ziekte van enkele le den der delegatie is de staf zozeer verzwakt, dat hij het vele werk niet meer aan kan. Jhr. van Vredenburgh vertelde, dat bij de Republikeinse regering de wil aanwezig is het bestand zo goed mogelijk na te komen: de be standsschendingen nemen af. In vergelijking met de toestand op 17 Januari, toen de overeenkomst „staakt het vuren" werd gesloten, bedraagt het aantal schendingen nog slechts zeventiende van toen. W\j werken reeds samen Jhr. van Vredenburgh zal met de regering eveneens besprekingen voeren over het op te richten col legiaal orgaan. Hiervan zeide hij, dat in principe de taakverdeling van de drie toekomstige leden, de luit.-g.g Van Mook, minister Ne- her en hijzelf, reeds is vastgelegd. De luit.-g.g. zal als voorzitter van het college de zaken betreffende het Indische bewind behartigen, mi nister Neher de aangelegenheden van de Wederopbouw en jhr van Vredenburgh de buitenlandse aan gelegenheden. In de practijk wer ken de drie leden reeds samen en hebben zij regelmatig contact met elkaar. „Als hoofd van de afdeling poli tieke zaken van het dept. van Eui- tenlandse Zaken", zo besloot ihr. van Vredenburgh. „is het voor naamste doel van mijn komst ech ter mü op de hoogte te stellen van de gang van zaken op mijn afde ling". HEINTJE DAVIDS", zestigjarige revue-ster, werd in het Concertge bouw te Amsterdam gehuldigd. Rika Hopper bracht de jubilaresse een ovatie. De arbeiders in de Belgische gas- en electrlciteltsbedrijven z\jn In gróten getale Meer aan het werk gegaan, nadat de regering de be drijven had gerequlreerd. In het algemeen kan men op het ogenblik tegelijk verbeteringen en verslechteringen constateren. Dit geldt voor de gas- en elecériciteits- staking, die te Antwerpen hardnek kiger dreigt te worden, zowel als voor de mijnstaking, die bezig is terug te lopen, maar zich In bepaal de streken nog uitbreidt. De Brusselse trambestuurders hebben besloten vandaag in staking te gaan. Ook bjj de posterijen Is de toe stand nog onzeker. De regering heeft ongeveer duizend beamb ten, die ondanks de waarschu wing niet op het werk waren verschenen, ontslagen. De regering heeft hoop dat de toestand binnen enkele dagen weer normaal zal zijn. Morgan Phillips, secretaris-gene raal \an de Britse LabourpartU, heeft Maandagavond verklaard, dat het bestuur der partij het besluit om de leden niet aan te moedigen tot het deelnemen aan het „Congres van Europa", dat In Mei ln Den Haag zal worden gehouden, heeft bevestigd. Jo Vincent in Nederland teruggekeerd' De zangeres Jo Vincent Is giste ren op Schiphol teruggekeerd na een drie-weeks verblijf in Engeland en Ierland, tijdens hetwelk zij drie keer voor de BBC optrad. Mevrouw Vincent zal in April weer naar Londen gaan. Suriname wenst ook waarnemers bij overleg met Indonesië de totstandkoming van de herzie ning der staatsregelingen, verkie zingen aldaar kunnen plaats vin den, In de gisteren gehouden zit ting van de Rondetafelconfe rentie hebben zowel Suriname, bij monde van de heer Buiskool als de heer Da Costa Gomez, sprekend namens Curasao de standpunten van hun delegaties kenbaar gemaakt. De heer Buiskool somde in een rede de wensen van zijn delegatie op die als volgt zijn samen te vat ten: het Rijk;skabinet moet los staan van de landsregeringen, de Rijksraac. of het Rijkshof neemt beslissingen in rechtsvragen, er kome een Rijksparlement, ge kozen door de ïandsparlementen, (al of niet uit hun midden), dat 4 jaar zitting zal hebben en dat be slist over de wijziging van het statuut (of Rijksgrondwet). Voor zo'n wijziging zal een -% meerder heid nodig zijn, het statuut (of Rijksgrondwet) worde voor de eerste keer vastge steld door een constituerende ver gadering, economisch-financiële bijstand aan Suriname worde verzekerd als onmisbare voorwaarde voor verwe zenlijking van politieke zelfstan digheid, opneming van Indonesische ge bieden in het Koninkrijk moet mo gelijk zijn mits de bevolking dier gebieden zich daar uitdrukkelijk voor uitspreekt, waarnemers van Suriname wor den toegevoegd aan de Nederland se delegaties bij de UNO en de conferenties op het Westelijk half rond en bij de onderhandelingen in Indonesië. Curasao's verlangens De rede die de heer Da Costa Gomez" hield, kwam neer op het verzoeken: het bij het Nederlands? parle ment aanhangige wetsontwerp tot herziening van ue Curagaose staatsregeling met de meeste spoed te behandelen en daarin de wijzi gingen aan te brengen, door de Staten verzocht, de gouverneur van de Neder landse Antillen te instrueren, on middellijk voorbereidingen te tref fen, dat op grond van de beginse len in dat ontwerp, onmiddellijk na met de conferentie, de centrale sectie of een daartoe in te stellen commissie dezer conferentie te on derzoeken, op welke wijze de grondherzieningsprocedure kan worden versneld, in het belang der schepping ener nieuwe rechtsorde met Suriname en de Nederlandse A stillen. Een door de heer Da Costa Gomez ingediende motie nodigde de Rijksconferenite uit, de zgn. centrale sectie (of een commissie) te belasten met het ontwerpen van een statuut of grondwet, en te ver klaren: dat aanvaarding van de nieuwe staatsrechtelijke orde door de volksvertegenwoordigingen van de volken van het nieuwe konink rijk dient te geschieden en dat om deze staatsorde spoedig te kunnen bekrachtigen, met de goedkeuring van de Nederlandse wetgever kan worden volstaan, zonder dat deze in het statuut of grondwet eenzij dig wijzigingen kan aanbrengen. Uit Indonesië gerepatrieerde mi litairen van het K.N.I.Lt. die min stens zes maanden, dienst hebben gedaan, zullen voorrang krijgen bil hun distributie-aangelegenheden op vertoon van een ingevulde en on dertekende pagina van hun demo- bilisatieboekie. Ook zullen voorrang krijgen de volgende categorieën militairen die niet in Indonesië hebben gediend: Reserve-officieren die op 10 Mei 1940 in dienst waren, lichtingen 1940 en ouder, O.V.W.'ers met lan ge verbandakte, leden der prinses Irenc-brigade en militairen afkom stig uit West-Indië. Zij krijgen op vertoon van hun ontslagbewjjs c.a. groot verlofpas een door het hoofd van de sociale dienst getekend for mulier, dat voorrang verzoekt. Prijs voor chocolade- figuren verhoogd De maximum winkelprijs voor holle chocoladefiguren (paaseieren e.d.) die minstens 15 gram wegen, zal voortaan 70 cent per 100 gram bedragen. Zijn de figuren gekleurd en bewerkt (opgespoten) mogen zji 80 cent kosten, voor figuren met een luxe opmaak mag een hogere prijs worden betaald. Deze prijsver hogingen zijn het gevolg van de stijging der cacaoprilzen. Nederlandse kinderen komen uit Duitsland hierheen Op 24 Februari zal de eerste groep kinderen van Nederlandse ouders uit Berlijn en de Sowjet- zone voor een verblijf van' drie maanden naar Nederland vertrek ken. Deze groep zal bestaan uit 113 kinderen, waarvan 50 uit Berlijn en de rest uit de Oostelijke zone. De kinderen hebben een leeftijd van vier tot vijftien jaar, verkeren in het algemeen in een niet ongunstige gezondheidstoestand, doch hebben dringend behoefte aan een periode waarin zij kunnen aansterken. De Nederlandse Rode-Kruis-missie te Berlijn bereidt de reis voor. die per spoor met twee Rode-Kruiswagons gemaakt zal worden. Logementgast maakte amok en verwondde twee mensen Een van de gasten in een loge ment voor zwervers te Hoofddorp is Zondagmorgen, vermoedelijk in een vlaag van waanzin, met een mes twee van zijn kamergenoten te lijf gegaan. Een hunner, de 60- jarige J. P. kreeg steken in hals. buik en borst en moest in.een zie kenhuis worden opgenomen: de an dere verweerde zich, zodat hem ernstig letsel bespaard bleef. De dader, de 40-jarige F. D., sprong door een raam naar buiten en gaf zich aan bij de politie, die hem op sloot en nu de zaak onderzoekt. HET OPRUIMEN VAN DE BUN KERS in Nederland kost handen vol geld en daarom is men er toe over gegaan de betonnen kolossen onder zand te bedelven en met graszoden te camoufleren Parijs Is, naar Reuter In Lake Success verneemt, gekozen als de plaats, waar de eerstvolgende As- semblée der U.N.O. In September an dit jaar, zal bijeenkomen. De commissie, bestaande uit ne gen leden, die te bëpalen had waar de aanstaande algemene vergade ring gehouden zou worden, was het eenstemmig erover eens. dat Parijs de meest geschikte stad was. De vergadering was slechts kort en de leden beperkten zich te verklaren, dat op grond van het rapport van Trygve Lie. de secretaris-generaal der V.N., over vervoer, accommoda tie en te verlenen faciliteiten, Parijs kennelijk te verkiezen 'was boven Genève, Brussel of Den Haag. Engeland tegen opneming Spanje in Marshallplan Een woordvoerder van hét En gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw bevestigd, dat de Engelse regering sterk gekant blijft tegen opneming van de Spaan se regering van Franco in het hulp programma voor Europa van Mar shall. Hü legde er de nadruk op. dat de Engélse houding niet be paald werd door enig gevoel van vijandschap jegens het Spaanse volk zelf. UNO-commissie ziet de toestand donker in De noodzaak een internationale troepenmacht in te stellen om aan het UNO-besluit tot verdeling van Palestina kracht bij te zetten wordt uitdrukkelijk uitgesproken in het rapport van de commissie voor Palestina. Zonder militaire steun kan de commissie haar opdrachten niet vervullen, zo wordt gezegd. Waarnemers in Lake Success wijzen er op dat de instelling van een UNO-leger onder de jurisdictie van de Veiligheidsraad valt en dus onder worpen is aan het veto-recht. Het is moeilijk te voorspellen of de Grot# Vijf hierover tot overeenstemming zullen kunnen komen. meerde Arabieren hebben hevig» In het rapport van de Palestina- commissie wordt het volgende ge zegd: 1. De commissie kan orde en wet niet handhaven en de verdeling tot stand brengen, zonder dat zij de be schikking heeft over een voldoende militaire macht. 2. Aanzienlijke Arabische belan gen binnen en buiten Palestina zijn betrokken bij de vastbesloten po gingen om het besluit van de UNO met geweld te veranderen. 3. Bepaalde elementen uit de Joodse samenleving blijven onver antwoordelijke daden van geweld plegen die de veiligheid benadelen. 4. De Britse weigering om thans het vormen van een Joodse militie toe te staan zal het tot standkomen der verdeling vertragen - en het vraagstuk van de veiligheid moei lijker maken. 5. Jeruzalem kan zich niet verde digen, tenzij de Britse strijdkrachten vervangen worden door andere niet-Palestijnse strijdkrachten. 6. Tenzij de UNO-strijdkrachten ter beschikking stelt zal het onmo gelijk zijn de 'grenzen vast te stel len en zal de commissie haar ande re taken niet kunnen vervullen. Er zal een zeer ernstige toestand intreden, aldus het rapport, als bij de opheffing van het mandaat geen georganiseerde militie in de Joodse en Arabische 'staat aanwezig is. Wegens de ernst van de huidige toestand en de te verwachten ver slechtering is dit speciale rapport aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Truman waarschuwt Washington heeft de berich ten dat Truman de koningen van Irak en Saoedi-Arabië had aangemaand zich van verzet tegen het verdelingsplan te onthouden, niet willen beves tigen. Wel werd meegedeeld dat de president „zekere be langhebbende regeringen" had verzocht „zich in <e tomen". Ongeveer vierhonderd geünifor- aanvallen ondernomen op drie Joodse nederzettingen in het gebied van Beisan, bij de grens van Trans- jordanië. De overval was goed voorbereid; de aanvallers waren kpnnelijk goed getraind en stonden onder militaire leiding. Strijdkrach ten van de Haganah en kolonisten wisten in een strijd van drie utir de aanval af te slaan. Met hulp van Britse militaire eenheden wer den de aanvallers later achtervolgd. Dertig Arabieren sneuvelden, een Joodse kolonist werd gedood. Lp EN Australiër, die op het idee kwam. lippenstift en waterstof- pcroxydc in Nieuw Guinea te impor teren. heeft cr geen onvoordelig han deltje aan gehad. Zijn waar vond gretige aftrek, want de lippenstiften worden door mannen en vrouwen ge bruikt om zich te beschilderen met oorlogskleuren wanneer de stam feest heeft en de mannen hebben honderden liters pcroxydc gekochtom zich de haren te bleken Arturo Toscanini zal deze zomer naar Italië gaan om de fees telijkheden ter ere van de Italiaan se componist Arrigo Boito bij te wonen. In een brief aan de New York Times heeft Richard van Coudenhove Kalergi voorgesteld, de zestien Marshall-lan den „Vrij Europa" te de naam West- Nieuwspalet heitel geografisch politiek gev MILLIOENEN GELOVIGEN had den zich opgesteld langs de Heilige Rivier de Ganges, waar de as van Gandhi aan het water toevertrouwd werd. Een wit geschilderde boot met de urn op een standaard aan boord vervoert de as naar het midden van de rivier. De meningen over de keuzebon zijn verdeeld, in zoverre althans dat de consumenten er over het algemeen anders over oordelen dan de winkeliers. In het kamp der detaillisten (bakkers en kruideniers) heerst echter vrijwel eenstemmigheidHoe men daar oordeelt over de keuzebon en hem veroordeelt blijkt uit onderstaand artikel. Mochten er onder onze lezers zijn die voor het behoud van de keuzebon een lans willen brekendan zullen wij daar graag kennis van nemen. Na urenlange pleidooien heeft de procureur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie geconcludeerd tot bevestiging van het doodvonnis te gen de Amsterdamse verhuizer A. Puls en vermindering van 18 tot 15 laar gevangenisstraf tegen de ex- politieman F. M. W. Meyer, die als motorbestuurder voor Puls heeft gereden. P. en M. werden in 1917 door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld. DE keuzebon, nieuwste stukje in de legpuzzle van het distribu tiewee, heeft bij zijn officiële aan kondiging heel wat zorgelijke ge zichten veroorzaakt. Bakkers en kruideniers, begrepen dadelijk, dat hun behalve wéér een portie in- productief werk ook nog een storm van protesten en een flinke in krimping van hun debiet te wach-. ten stond. Helaas zijn de sombere verwachtingen nog te optimistisch geweest, want de practijk leert, na enige „keuze-ervaring", dat de keuzebon het grootste onding is, dat ooit in het Nederlandse bon nenstelsel heeft gecirculeerd. Van daar dan ook de actie der betrok ken leveranciers om het struikel blok zo snel ate mogelijk is, opge ruimd te krijgen. Het ziet er wel naar uit, dat men op het departe ment oor heeft voor de moeilijk heden welke de keuzebon heeft veroorzaakt en dienaangaande maatregelen overweegt. Grote gezinnen dupe. „Waar blijft de keuzebon?" Dit is de vraag, die een naïef belang stellende opwerpt als hij zijn licht terzake eens is gaan opsteken bij bakkers- en kruideniersbedrijven en deze vraag tekent wel duidelijk de waarde van de bon wiens naam een keuze suggereert. Want bak kers zowel ah kruideniers blijken slechts weinig koak en beschuit te verkopen, terwijl de vraag naar vermicelli en puddingpoeder bij de kruidenier niet bijster groot is. Dit alles is begrijpelijk, want de keuze bon is niet meer dan om een bakkersvakblad te citeren een kreupel product van onjuiste voor lichting. De werkelijkheid is, dat het broodrantsoen verlaagd is, wat handig gecamoufleerd werd met de schoon-klinkende beloften over vrije keuze van tot nog toe schaar se artikelen als koek, enz. Met schijn kan niemand echtefr de maag vullen en als de broodtrommel leeg is, moet de keuzebon worden aan gesproken om daar brood voor te kopen, wat jezien de benaming ge makkelijk genoeg is. Intussen is de kans op het betrekken van iets an ders verkeken, en het meest treft dit lot. de grote- en de arbeidersge zinnen. Juist daar heeft men veel brood nodig en niet alleen omdat de grote kring aan tafel het oude „zien eten, doet eten" waar maakt, maar vooral omdat de arbeider brood moet meenemen naar zijn werk, waar hij een stevige hap heus wel nodig heeft. Wil men dus niet met een min of meer hongerig gevoel rondlopen, zo moet tegen wil en dank de hoop op hét kopen van banket, koek, beschuit en/of meelhoudende kruidenierswaren worden opgegeven. Wie nu niet in zulke sombere omstandigheden verkeert, als hier boven geschetst, kan zich echter enige weelde veroorloven, doch ook al weer niet veel, want... de keuze blijkt beperkt te zijn. Wie koekjes wil kopen zal zich misschien voor het feit gesteld zien, met vermicelli thuis te komen, omdat voor het bakken van koekjes vet en boter nodig zijn, die de bakkers op toe wijzing betrekken.' Bedoelde toe wijzingen variëren per periode van vier weken van 5 tot 25 kg. en de suikertoewijzing, die er ook nog aan te pas komt, mag dan wel iets groter rijn. overvloedig is ook deje niet. De vakpers der banketbak kers, die natuurlijk ook aandacht aan de keuzebon-misère wijdt, leert, dat wanneer iemand 10 kg. toewijzing heeft, dit nog geen 500 gram koekjes per dag oplevert. Vooral na feestdagen, zoals men die bijvoorbeeld in December kent, komt de voorraad, die voor twaalf >veken tegelijk wordt betrokken, lelijk in het nauw met als gevolg: „neen-verkopen" aan de klant, die een zuur gezicht zet en aan het adres van de winkelier onvriende lijkheden debiteert die eigenlijk voor de overheid bestemd zijn, want daar schuilt de fout in deze. Men heeft niet bij de pakken neergezeten en van verschillende zijden hebben de regering protes ten bereikt, die beogen de keuze bon opgeheven te krijgen als dis tributie-middel. Een antwoord hierop is nog steeds niet gegeven, maar insiders koesteren hoop, dat de bon de langste tijd heeft be staan. Simon Sanches, die op 2 Februari schuldig verklaard werd aan sa menzwering tot omverwerping van de regering van Suriname en tot afscheiding van de kolonie van het Koninkrijk der Nederlanden, Is ln Paramaribo tot zeven maanden ge vangenisstraf en een boete van 150 gulden veroordeeld. Sanches werd op 7 December ge arresteerd. In het vonnis wordt be paald, dat het voorarrest van zijn straf zal worden afgetrokken. Sanches heeft de beschuldigingen ontkend. Hü betoogde, dat Suri name door de Nederlanders ver waarloosd was. en dat hij bij wijze van waarschuwing slechts het con tact niet het ministerie van over zeese gebiedsdelen had willen ver breken. Volgens de berichten zouden vrienden van Sanches van plan zijn, om gratie voor de veroordeelde te vragen. Ludwig Spalburg, een politie- '4'ent. werd vrijgesproken van twee tenlasteleggingen. Er waren geen bewijzen, dat Snalburg had deelgenomen aan de samenzwering. Hij werd vrijgespro ken van de tenlastelegging, dat hij Sanches de munitiokamcr van het hoofdbureau van politie had laten "Den. on grond van de Getuigenver klaring van het hoofd van de poli tie. die zei dat de munitiekamer niet geheim was. De Sowjet-Unie heeft de lang durige onderhandelingen met de Verenigde Staten over de instelling van een regering van door Japan veroverd Korea voorlopig afgesloten met de vorming van de volksrepu bliek" in de Russische helft van het schiereiland. De nieuwe volksrepubliek heeft reeds een regering, een leger en een vlag (rode ster. twee gekruiste hamers, twee gekruiste sikkels), en zal half Maart over de grondwet stemmen. Het nieuwe regime pretendeert het gehele volk van Korea te ver tegenwoordigen. Het zal zonder twijfel.trachten zjjn invloed over de Amerikaanse zone uit te breiden. noemen, omdat Europa volgens onjuist en politiek gevaarlijk is. O Meer dan honderd vooraan staande Amerikanen hebben de „20th Century Fox film" verzocht, de anti-Sovjetfilm „IJzeren Gor dijn" te verbieden, omdat het in omloop brengen een schending zou betekenen van het UNO-besluit, oorlogspropaganda tegen te gaan. Te Karikal, in Frans Indo- China, is een cholera-epidemle uit gebroken die reeds 187 slachtoffers heeft geëist. <0> Manilal Gandhi, zoon van de Mahatma, zal in Dur ban moeten terechtstaan wegens overtreding van de Immigratiewet- ten die verbieden van de ene naar de andere provincie te verhuizen. <C> Het Amerikaanse weermachts orgaan Stars and Stripes schrijft dat de Russen in Silezië (Polen) mijnen ontginnen om uraniumhou dend pekblende te vinden. <C> Tegen de ex-hoofdredacteur van de voormalige „Limburger Koe rier" heeft de adv.-fisc. van het Bijz. Gerechtshof in Maastricht 15 jaar gevangenisstraf geëist wegens voortgezette hulpverlening aan de vijand. In Den Haag overleed de 72-jarige dochter van wijlen dr. A, Kuyper. Een Gilzener eieren» inpakker „vond" tijdens zijn werk een eitje van twee ons. In dit ei bleek nog een ei te zitten. Tussen de twee doppen bevond zich eiwit. Het binnenste ei was normaal. O Morgen zal voor het eerst sedert de bevrijding weer een IJmuider trawler uitvaren ter visserij onder IJsland. De landelijke*raad der E.V.C. zal een solidariteitsfonds stichten. Door middel van dit fonds zullen in het vervolg alle steunin- zamelingen worden georganiseerd. President Truman zal „te gele gener tijd" het Congres om meer fondsen voor Griekenland en Tur kije vragen, heeft hij gisteren mee gedeeld in een boodschap, waarin hü zei. dat van de 300 millioen dol lar die Griekenland heeft ontvan gen, 172 millioen gebruikt zün voor het militaire program, waardoor Griekenlands economische kracht wordt uitgeput. LUC VAN DAM TEGEN KRAWCZYK De Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam, zal na van zijn knie-operatie te zijn her steld, naar alle waarschijnlijkheid 8 Maart te Parijs uitkomen tegen de jeugdige Franse bokser Lucien Krawczyk. Op Maandag 26 April zal in de Dierentuin te Den Haag een wedstrijd plaats hebben tussen de Olympische worstelploegen van Nederland en Denemarken. HETZELFDE WEERTYPE Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woens dagavond. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Enkele over drijvende wolken velden en overdag opnieuw zonne schijn, droog weer. In de nacht lichte tot matige vorst Morgen tempera tuur geleidelijk op lopend tot iets ho ven het vriespunt. 18 Febr.: Zon op 7 52; onder 17.57. Maan op 10.49; onder 2.30.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1