Sombere economische wolken Vrolijke jurkjes.... voor 'olijke meisjes Slagersbedrijf aan het einde van zijn krachten Breuk in het wereld vakverbond? Vierde kunstweek Concertgebouworkest naar Ver. Staten Omzet geslonken tot een derde van wat het vroeger was Volksvoedsel werd luxe-artikel Radio-programma Dinsdag 17 Februari 1948 Stabilisatie van loonen prijspeil blijft noodzakelijk HET Nederlandse volk is er zich nog weinig van bewust, dat het economisch langs een afgrond wax delt. Daarom is het nodig hier op nog eens de bijzondere aandacht te vestigen. De onmetelijke econo mische schade van de oorlog is nog lang niet hersteld. Onze arbeids productiviteit bedroeg volgens de laatst bekende cijfers nog steeds slechts 76% van die van vóór de oorlog. De totale industriële pro ductie heeft nog slechts het peil van 1938 bereikt. En dat terwijl men, op grond van dè met hon derdduizenden toegenomen bevol king, een veel grotere productie zou mogen verwachten! Eovendien laat zelfs het productiepeil van 1933 nog slechts zeer onvoldoende ruimte voor het inhalen van de grote economische achterstand, welke Goo.' de oorlog op bijna ieder gebied is ontstaan. Feiten air deze zijn geen reden tot ontmoediging. Met noeste ar beid en taaie volharding zullen wij er zeker weer bovenop komen. Wij zijn gelukkig na 1945 al heel wat gevorderd. Ieder kan dit zelf waar nemen, wanneer hij zich maar even indenkt, hoe wij er aan het einde van de oorlog aan toe waren. Maar het leed is nog niet geleden. Daar om is het zo .«odig om te blijven vasthouden aan de politiek, welke thans reeds geruime tijd wordt ge voerd: stabilisatie van het loon- en prijspeil. Hiervoor is temeer aanleiding nu zich helaas nog weer nieuwe don kere eco.iomische wolken ook over ons land samentrekken. DAAR is vooreerst de onzeker heid over het Marshall plan. Voor de wederopbouw van ons land en onze dagelijkse voe ding betrekken wij enorme hoe veelheden goederen uit Amerika. Onze uitvoer is volkomen onvol doende om deze goederen te beta len. De daarvoor benodigde dollars moeten wij dus op een andere ma nier verkrijgen. De mogelijkheden daartoe zijn op dit ogenblik vrij wel uitgeput. Onze enige hoop is gevestigd op het Marshall-plan, waardoor Amerika verder dollars ter beschikking stelt om ons in onze allernoodzakelijkste behoeften te helpen. Maar het is nog onzeker óf en zo ja, wanneer deze hulp zal komen. Zou die hulp te lang uit blijven, dan zouden wij onze in voer drastisch moeten beperken. Men moet zich eens even inden ken wat dat betekent! Tal van in dustriële grondstoffen, die drin gend nodig zijn voor het function- neren van onze industrie, zouden niet meer binnen komen. De in dustriële vooruitgang zou plaats maken voor scherpe achteruitgang. Op onze mogelijkheden van uit voer zou deze ontwikkeling natuur lijk een noodlottige invloed heb ben, met het gevolg, dat de uitvoer vermindert en wij dus nog weer minder uit het buitenland zouden kunnen betrekken. Voedergranen, onmisbaar voor onze veeteelt zou den in geringere hoeveelheid be schikbaar komen, met als gevolg een nieuwe klap voor de vee boeren. Tengevolge van de desor ganisatie zou een belangrijke werkloosheid optreden, die het na tionale inkomen nog weer verder zou verminderen. Men ziet hieruit wel in welk een gevaarlijke positie wij ons bevinden. Spiegel der wereld EEN tweede nieuwe donkere economische wolk is de d e v a- luatie van de Franse franc. Tot nu toe kenmerkte het internationale ruilverkeer van nó de oorlog zich gelukkig door een stabilisatie in de valuta. De deva luatie-maatregel van de Franse regering dreigt hierin verandering te brengen. Die maatregel beoogt het bevorderen van de Franse uit voer. Wanneer dientengevolge de uitvoer van andere landen in moei lijkheden komt, is liet gevaar groot, dat zij ook tot devaluatie hun toe vlucht gaan nemen. De geschiede nis van voor de oorlog spreekt hier een pessimistische taal. Bovendien heeft de Franse regering de valu tamarkt voor een gedeelte vrij ge laten om de Fransen er toe te brengen hun buitenlandse bezit aan goud en dollars weder te repa triëren. Voor het Engelse pond be tekent deze gehele verhouding een nieuwq bedreiging, waarom Enge land tegen deze maatregel krachtig beeft geprotesteerd. Er is dus helaas voldoende springstof voor een nieuwe valuta-oorlog! K noem tenslotte nog een derde 1 donkere economische wolk: een mogelijke ineenstorting van het prijspeil in Amerika. Wij kunnen telkens in de couran ten lezen hoe daar zowel de prijzen van goederen als van effecten in de laatste dagen sterk zijn gedaald. Een prijsdaling van de Amerikaan se producten heeft ten gevolge, dat wij die producten goedkoper kun nen aanschaffen. Dat betekent een groot voordeel. Want het gevaar voor prijsstijging is daarmee voor ons land geweken. Bovendien kan een begin worden gemaakt met het verminderen der levensmidde lensubsidies, die onze staatsbegro ting tot zulk eer onrustbarende hoogte hebben opgevoerd. Maar na dit voordeel, waarvan de gunstige gevolgen direct kunnen worden ge ïncasseerd, dreigt bij een desorga nisatie der Amerikaanse economie ook voor ons land het spook van een nieuwe crisis en massawerk loosheid. Laten wij dus bij een prijsdaling in Amerika niet te vroeg juichen! AL deze nieuwe donkere econo mische wolken moeten er ons toe leiden om 'de beproefde loon- en prijspolitiek van thans voort te zetten. Het is bij zoveel gevaren niet het ogenblik om aan een der de loonronde te denken. Wie dit toch doet, begeeft zich 'n een be denkelijk avontuur. Ook het voor beeld van de andere ons omringen de landen toont dit aan. In Engeland beweert de regering der arbeidspartij het land telkens opnieuw om af te zien van het streven naar verdere loonsver hogingen, omdat anders de infla tie niet meer is te keren. Het is alleen te danken aah de diepge wortelde Engelse traditie van de vrijheid der vakverenigingen, dat de regering geen dwingende loon stop oplegt. In België heeft de regering de levensmidt.üeiisubsidies afgeschaft, waardoor talrijke prijsverhogingen zijn ingetreden. Toch is de loon- F)E fatale scheiding tussen Oost en West, die men op de twee laatste conferenties der socialistische par tijen heeft weten te vermijden, schijnt in de andere sector van de internationale arbeidersbeweging, het wereld vak verbond t World Fe deration of Trade Unions) onaf wendbaar Ook hier doorkruisen el kaar twee tendenzen: voor de Wes terse democratie, tegen Sowjet-Rus- sisch drijven, en: voor de arbeiders- solidariteit, tegen overheersing van kapitalistisch Amerika. Ook hier zijn deze beide tendenzen gelijktijdig aan het werk, maar de omstandigheden zijn geheel anders. Niet in de laatste plaats omdat de Verenigde Staten geen socialistische partij, maar wel een aangesloten vakbond hebben. Voor een ander deel echter omdat een belangrijk argument voor hand having van de internationale een heid hier nagenoeg ontbreekt. Voor de socialistische partijen kan de overweging gelden dat zij min of meer verplicht waren het contact met de geestverwanten achter het ijzeren gordijn zo goed mogelijk te handhaven, ook al zou dit de geza menlijke actie hierdoor pianissimo moeten gaan. De vakbeweging vindt achter het ijzeren gordijn geen ver wante organisaties, alleen gelijkge schakelde. Wel geldt een ander be zwaar: de W.F.T.U. in haar huidige staat kan deelnemen aan het so ciaal-economisch werk van de U.N.O., en een „Westerse" W.F.T.U. niet, maar dit weegt minder zwaar omdat le een complete W.F.T.U. bij de bestaande verdeeldheid over dc meest essentiële problemen toch tot machteloosheid is gedoemd en 2e er gemakkelijk een andere basis gevon den zal kunnen worden omdat de Sowjet-Unie en haar satelieten aan het sociaal-economische werk der U.N.O. toch niet deelnemen. OG een omstandigheid maakte -1- 1 het probleem voor de vakbewe ging veel meer acuut De schei dingslijn loopt hier niet alleen tus sen Oost en West. zij loopt door in* de organisaties van de Westelijke landen. En op een gevaarlijke ma nier. De leiding van de vakorganisaties wordt als regel, als in elk vereni gingsleven. slechts door een beperkt aantal leden gekozen. Dit maakt het mogelijk dat een militante groep die haar aanhangers daarvoor weet ter vertegenwoordiging in de uitvoe rende organen kan krijgen dan haar op grond van de getalsverhoudingen toekomt. Dit hebben de communis ten in vele landen met succes be proefd. Frankrijk is er het meest sprekende voorbeeld van, maar ook Engeland, waar Arthur Deakin kort geleden een anti-communistische kruistocht predikte, en België, waar de huidige stakingsgolf althans voor een deel aan communistische agita tie is toe te schrijven, zijn er voor beelden van. Gevaarlijk is deze toe stand, vooral in landen waar socialis ten regeringsverantwoordelijkheid dragen. Waar het arbeiders-element in de regering vertegenwoordigd is, en de communisten dus. om een politiek oogmerk, de arbeidsbewe- ging tegen zichzelf gaan opzetten, is de behoefte aan zuiverder verhou dingen daarom het sterkst. OK in de vakbeweging is het plan-Mapshall de koevoet. Enige maanden geleden heeft de Ameri kaanse C I.O. dit wapen reeds ge hanteerd. Zonder resultaat overigens, want daarvoor" was er te veel wan trouwen tegen de bedoelingen van de Amerikanen Voor een anti-com munistische demonstratie voor het genoegen van de Verenigde Staten waren de Europese vakbonden uiter aard niet te vinden. Veel belangrij ker. is dat onlangs het Britse T.U.C.. parallel aan Deakins campagne, het initiatief heeft overgenomen. Ook het Britse voorstel, in Februari een bijeenkomst van het Exécutieve Bu reau te Londen o.a. ter bestudering van het aandeel dat de arbeidersbe weging in het plan-Marshall kon hebben, werd verworpen (alleen Amerika. Engeland en Nederland waren vóór), maar het resultaat zal toch wel beslissend zijn. Want als het Executieve Bureau niet kan bij eenkomen omdat anders de W.F.T.U. uit elkaar zal vallen, hééft de orga nisatie al geen bestaan meer. Het is daarom niet verrassend te horen verluiden dat de C.I O., de T.U.C. en enige andere vakcentrales al overwegen om het lidmaatschap op te zeggen. De stichting van een tweede we reldvakverbond die daarop volgen moet. zal dan ruimschots de gele genheid geven om ook in de natio nale vakcentrales te scheiden wat stop officieel gehandhaafd, omdat de regering de gevaren der loon den prijsspiraal duidelijk inziet. Alleen stelt men zich de vraag of het onder deze omstandigheden niet beter was geweest de levens- •niddelensubsidies niet af te schaf fen en het prijspeil vaster in de hand te houden, gelijk men in Ne erland doet. Ten slotte F r a n k r ij k. Over dit economisch volkomen gedesor ganiseerde land behoe* ik niets te zeggen. Het is voor ieder land een tragisch en waarschuwend voor beeld, waartoe het loslaten van een loon- en prijsstop leidt. Moge ons volk de nieuwe donke re economische wolken, die onze welvaart bedreigen, voldoende dui delijk zien. En moge men de con sequenties aanvaarden! Onder auspiciën van het Ministe rie van O. K. en W. zal dit jaar de vierde Nederlandse Kunstweek worden gehouden. Het doel van deze week is een aantal belangrijke monumenten in Nederland aan kunstliefhebbers, studenten die kunsthistorie stude ren, architecten, leraren en mu seumdeskundigen te laten zien. In tegenstelling tot vroeger zul len dit jaar van uit een centraal punt, n.l. Utrecht, een aantal ex cursies per autobus van één dag worden gemaakt me' name naar Amsterdam, de Hoge Veluwe, Rot terdam^ Deventer, Den Haag en T^lft. Ook dit jaar wordt gerekend op deelnemers (sters) uit België, Frankrijk, Zwitserland en Enge land. In Utrecht worden o.a. het Cen traal Museum en de Domkerk be zichtigd. DE HONGAARSE STAATSSPOOR, wegen hebben verleden jaar een rijdende opera in het leven geroe pen. De zangers zijn jonge leden van de Boedapester Opera, evenals het koor. terwijl het orkest is samenge steld uit leden van het spoorweg personeel. Tot nog toe gaf de rij dende opera in 13 steden van het platteland uiterst geslaagde voor stellingen. De leden van de opera wonen, eten cn slapen in de rijtui gen. Hollywoods filmtrusts naar ontbinding Het opperste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft een beslissing te nemen, waarmee de Amerikaanse filmtrusts staan of vallen. Valt het oor deel in het nadeel der maat schappijen uit dan zal de con- currentiemogelijkheid van an dere filmproducerende landen aanmerkelijk groter worden. De zaak waarover het gaat is een actie, van de zijde der regering ingesteld op grond van de anti trustwetgeving tegen vijf grote en drie kleinere filmmaatschappijen, nl. Paramount, M.G.M., R.K.O., Warner Brothers, 20 th Century Fox, Columbia, Universal en Uni ted Artiss. Deze acht maatschap pijen zijn in ons land verenigd in de United States Motion Picture Association. Tezamen bezitten de betrokken maatschappijen meer dan 3000 bioscooptheaters en zij hebben de controle over dc distributie van de overgrote meerderheid van films in de Verenigde Staten. Twee jaar geleden heeft het Hof van New York een oordeel ten gunste van de regering uitgespro ken, maar de maatschappijen zijn in beroep gegaan. Het hoofdargu ment van de regering is, dat geen enkel theater op het ogenblik met succes geëxploiteerd kan worden zonder de beschikking te hebben over de films, die door de'maat schappijen in kwestie gedistri bueerd wordt. Geen zelfstandige filmproducent kan slagen zonder zijn films te kunnen plaatsen in het zeer grote aantal „sleutel theaters" dat de maatschappijen combinatie bezit. Een onafhanke lijk theater is gedwóngen zaken te doen met de groep in kwestie, waardoor deze in elk opzicht de wet kan voorschrijven (prijzen, speeltijden, enz.) Na onderhandelingen, die niet minder dan 14 maanden hebben ge duurd, is tussen de heer De Jong Schouwenburg, die de vorige week in New Yonk vertoefde en Arthur Judson, hoofd van de „Columbia Concerts Corp" een voorlopige over eenkomst bereikt over een tournée van het Concertgebouworkest door de Ver. Staten en Canada in de herfst van 1949. De bedoeling is de tournée 4 of weken te laten duren, beginnende einde September 1949. Geen vee geen vlees De slager, eens een bijna klassiek voorbeeld van gezeten burgermanschap, die „een ruwe kwant met een hart van goud" was en die dan ook van het vette der aarde, waarover hij volop beschikte, best iets kon en wilde missen, is ver schrompeld tot een mens op wiens gelaat de zorgen diepe lijnen hebben getekend. Hij, die van nature een royale hand heeft, weegt thans zijn producten nauwgezet op de gram af, om niets van zijn nachtmerrie, die toewijzing heet, in te teren en het verlies, waarmee hij werkt, niet nog groter te maken. Want de slagcrsbranche is van de voedselvoorzieningsbe- drijven wel.het meest het kind van dc oorlogsrekening ge worden en ofschoon aan de kim der toekomst nog wel een heel klein lichtje schijnt, ziet het er niet naar uit, dat het getij spoedig zal keren. Ook voor de slager blijft de deur naar de schatkamers der welvaart gesloten, omdat de toversleutel der deviezen ook hier ontbreekt Iedereen weet wel, dat de slagers zó karig bevoorraad worden, dat de meesten hunner ternauwernood de vleesbonnen kunnen honoreren, maar omdat de beste stuurlui nu eepmaal altijd aan de wal staan, menen vele consumenten van een hartige hap, dat 't vleesrantsoen gemakkelijk zou zijn te verhogen als do boeren maar meer vee fokten. Immers: boer en slager gaan, wat de vleesvoorzie ning betreft, hand in hand. De slager zou bovengenoemde oplossing prachtig vinden cn de- boer zou haar heel graag willen toepassen, ware het niet, dat vee ook nog gevoederd dient te wor den .cn daar zit 'm nu juist de kneep! Nederlands agrarische posi tie is na de droge zomer van '47 zeer slecht, want de voedcroogst bleef ongeveer 30% beneden de verwachtingen en bovendien moest, ook al tengevolge van de droogte, in het najaar een goed deel van net vee, dat het winterrantsoen aan vlees had diemyn te dekken, wor den afgeslacht. Gelukkig, dat men een deel van het vlees in vrieshui zen heeft kunnen opslaan, anders was 't rantsoen momenteel nog lager TT IER volgt dan cen eenvoudig pa- TA troontje voor meisjes van 7 8 jaar. Dat het op zeer verschillende manieren uitgevoerd kan worden be wijzen dc getekende modelletjes. Het eerste is van lichte en donkere stof. waarbij het vestje en de zakjes met fleurig borduurwerk gegarneerd zijn. Heeft men geen tijd om te bor duren. stik dan dc randen van het vestje, het rugpasje en de zakjes één of twee keer in de donkere kleur door. Dat staat ook leuk. Nummer twee toont hoe U een streep kunt verwerken en ook met een ruitje zult U aardige resultaten be reiken. Het derde jurkje is van effen stof met cen garnering van afstekende biesjes of bandfluwcel cn het vierde baantjes, die ws desgewenst van zak- Het voorpandje wordt op de zij- toont nog een andere combinatie van jes voorzien en met elkaar verbinden, pandjes gestikt tot aan het pijltje. De tweeërlei stof. Voor een jurkje van De sfippcllijn geeft de naad aan voor 3 cm brede cclntuureinden naaien we geheel dezelfde stof heeft U ongeveer twcccrlet stofZo nodig kunt U ook gelijk mee. Ze sluiten van achteren 1.S0 m. van 90 cm breed nodigmiddenvoor en -achter een naad met een knoop en knoopsgat. De rug- De rok bestaat uit twee even grote nemen. KRAAG 'li O pasjes zetten we op de rugpanden en tegen de achterkanten naaien we een bclcgje van 5 cm breed. We sluiten de zij- en schoudernaden, waarbij we de rufischoudcrs tets inhouden. Daar na zetten we het lijfje aan het inge- rimpcldc rokje, waarbij, het puntje van het voorpand op het rokje gestikt wordt. Dc mouwen uoorzien we van een spltje en naaien dan de onder kant tussen een dubbel mouwboordje van 3 cm breed. De mouw wordt, over de kop ingehouden, naad op naad val lend in het armsgat, gezet. Nemen we een vast kraagje dan zetten we de halsopening tussen de dubbele stof van de kraaqhelftcn. Voor cen wit kraagje werken w: de halsopening met een schuin biesje af. zetten ook de kraagdeeltjes op een schuin biesje en hechten ze met de hand in de jurk. Voor de sluiting neemt U knopen en knoopsgaatjes of drukknoopjes. U kunt ook de rugsluiting laten vervallen en voor een spilt je met' knoopjes en lus jes maken. (Vandeze rubriek zijn geen losse patronen verkrijgbaar). ELLA BEZEM ER te organiseren, gemakkelijk een gro- 1 niet langer bijeen kan blijven. geweest. We teren thans op vlees van Nederlandse. Ierse cn Deense runderen, die ten getale van 26000 stuks werden ingevroren en daar om is. mede door stappen die de Directie van de Landbouw in Ar gentinië heeft ondernomen, te ver wachten, dat het huidige rantsoen gehandhaafd zal kunnen worden, terwijl er zelfs een kleine kans be staat op enige verhoging in het komende voorjaar. De slagers die wij spraken, vleien zich echter niet met deze hoop Weinig ambitie bij jongeren De slager moet intussen maar roeien met de riemen die hij heeft, hetgeen verre van gemakkelijk is, want de .riemen zijn kort en de stroom is tegen. O® enkele grote zaken na, die door hun ruimere om zet betere winstkansen hebben, is het slagersbedrijf aan het einde van zijn krachten en dit zeggen niet al leen direct belanghebbenden, maar de boekhouders der P.T.C 's (Plaat selijke Toewijzingscommissies) be vestigen het. Zij weten, dat vele slagers niet meer in staat zijn. het hun toegewezen kwantum volgens geldend voorschrift vooruit te beta len, omdat het banksaldo, waarmee iedere vleeshouwer bij de aanvang van dc bedoelde regeling is beeon- nen, uitgeput raakte, wat begrijpe lijk is nu het debiet der slagers is geslonken tot 30 k 35 pCt. van het vroegere niveau. Als in de huidige stand van zaken niet spoedig verandering komt, zal dan ook moeten worden uitgezien naar middelen, om het slagersbedrijf weer een „vloer" te geven en reeds nu overweegt- men, jongere vak mensen om te scjiblcn tot een ander beroep, bijvoorbeeld een, dat in dienst staat van de opbouw, waar bij voor jaren goed emplooi is te verwachten. De moeilijkheid is echter, dat voor een dergelijke bedrijfssanering, die natuurlijk ge heel vrijwillig zal moeten blijven, geld nodig is en het Rijk zal op dit punt steun hebben te verlenen. Het is echter niet zeker, of hiertoe enige kans bestaat, want er zijn nog geen officiële stappen in deze richting gedaan. Zou het plan slagen, dan zullen zich echter nieuwe moeilijkheden voordoen, omdat het tekort aan personeel, dat hoofdzakelijk uit jongeren bestaat, nog groter wordt dan het al is. De klant, die na de bevrijding al gauw tevreden was, heeft zo langzamerhand weer het voor-oorlogse standpunt ingenomen en eist dikwijls meer dan redelijk is. niet alleen ten opzichte van het product, maar ook inzake „bedie ning". Met de momentele schaarste aan personeel is het meestal on mogelijk aan de verlangens der klanten tegemoet te komen en dit stelt de slager voor onoplosbare problemen. De jongeren hebben nu eenmaal weinig belangstelling voor het aan alle zijden gekluisterd sla gersvak en ook op de Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht, waar kort na de bevrijding meer aanmel dingen binnenkwamen dan de plaatsruimte toeliet, zijn de cursus sen niet meer volgeboekt. De jeugd voelt er begrijpelijkerwijze niet voor, een vak te leren, dat door zijn zorgen de arbeidsvreugde vergalt en ook om deze reden is het zaak, dat de overheid een helpende hand uitsteekt. Toch is er cen zonzijde Om het slagersbedrijf weer enigs zins rendabel te maken zou een toe slag moeten worden verleend, zo deelde ons een deskundige mede, maarwie zal dat betalen? De regering zal iets dergelijks alleen maar kunnen doen, als het buiten land de middelen verstrekt en bo vendien hangt ook de positie van de veestapel in de naaste toekomst ten nauwste samen met een verbetering voor het slagersbedrijf. Een van de weinige kansen om „Juffrouw Spoor en Fridolin. Neem haar voorzichtig mee naar de auto Of liever: doet het met zijn drieën, ik ga nog even verder. Maar voorzichtig." Peter ging nu de fabriek in en dacht niet meer aan booby-traps. „De schurken." schold hij hardop en hij tr3pte met een verbeten gezicht de verbindingsdeur naar de fabrieksruimte openToen volgde de De vrouw knikte, nauwelijks merkbaar, met derde* explosie. Peter werd tegen de grond ge- haar hoofd en sloot de ogen weer. Fridolin wees slingerd; moeizaam overeind krabbelend wreef op de borststreek van de vrouw, waar een voch- hij het stof uit zijn ogen en zag dat een deel van tige plek op de donkere japon zichtbaar was. het dak van de grote werkplaats was ingestort. Peter bracht zijn mond dicht bij het oor van de Hij begreep, dat het weinig zin had hier verder zich naar binnen, waar de heer Cressiks opge wonden heen en weer liep. ,,'t Is gelukt!" riep hij verheugd. „Wat?" vroeg Peter weinig geestdriftig. „De grenzen zijn dicht' En de minister-presi dent wacht U aan de telefoon." Met driftige passen stapte Cressiks naar de telefoon en sprak: „De heer Munnik is zojuist gearriveerd. Waar schuwt U even Zijne Excellentie, wilt U jazekerhier komt hij." Met een voor hem ongekend zwierig gebaar Poolse en sprak: „In hemelsnaam, houd-het nog even vol. Wie maatregelen getroffen om de aftocht te dekken was het? Kubelin?" en het Was duiCelijk, dat al het waardevolle zou De vrouw knikte weer langzaam. zijn meegenomen op de vlucht, of ondermijnd „Is.hij gevlucht?" in de fabriek. „Ja," prevelde Olga Walewska. hij ucgiccjj, uai nei, wciiuK naa wier veiuei r. rond te gaan. De bende had wel zorgvuldig haar gaf de heer Cressiks de telefoon aan Peter over. Zo ben je daar eindelijk." hoorde Peter een vertrouwde stem aan de andere zijde van de draad zeggen ..Heb je je wankele carrière toch in de waag- Voor het eerst had Peter zijn zelfvertrouwen Schlal1 du.7e" Zett™?" Vr°eS Peter' Zeker, meende de minister-president. „Ik „Met wie?" drong Peter verder aan. „Met de verloren. Deze zaak was te goed georganiseerd professor? ai. i „Tak," zei Olga nu. „Tak?" vroeg de reiziger ongeduldig zou Kubelin reeds'veilig oïer de'grens' zym „Zy praat Pools.' legde. Peter uit. „Dat bete- En buiten het lahd had hü ongetwijfeld zijn kent ja." En weer tot de vrouw: „Wie nog contacten .reeds gelegd om de tekeningen van me®r- de uitvinding en de mannen, die haar reeds in „Oe-oer-le.mans. bracht zy moeizaam uit. de practijk toepasten, voor de politie onvindbaar „Oerlemans! schreeuwde de dikke man ver- te maken, heugd. „Dat is de directeur van de fabriek. Hij Buiten 'gekomen trof Peter alles gereed voor is een neef vande terugtocht. De Poolse was zo goed mogelijk Peter legde hem het zwijgen op. op de achterbank uitgestrekt en na enig passen Wanneer zijn zy vertrokken? vroeg hij nog. kon er ook voor de anderen nog een plaatsje Maar Olga Walewska antwoordde niet meer. in de auto gevonden worden. Mistroostie liet Een matte bleekheid trok «over haar gezicht. Peter de reiziger terugrijden naar Axen Peter voelde haar pols Hy schudde bedenkeiyk Zijn gezicht verhelderde even. toen hij Frank geïed"en uit Genève vertrokken Bii het hoofd. De anderen keken met spanning naar hen tegemoet zag komen. Olga Walewska kon HlJ moct een terstond aan goede handen toevertrouwd wor- *■'- jusu gcuigaiilbcciu. Als het trage ambtelijke apparaat ooit in be- ueet- dat 1* W®1 een fantast bent en een luiaard, weging zou komen, overwoog hij somber, dan m.aaf 00k' wanneer jij eindelijk eens 't vuur uit je sloffen loopt voor de een of andere zaak, dat ook de moeite waard moet zijn. En toch. Peter, wanneer wij niet een kwartier vóór jouw SOS een inlichting van de Zwitserse politie hadden gekregen, dat men juist naar alle lan den een verzoek tot arrestatie van Kubelin zou uitzenden, dan had ik jouw bevelen niet opce- volgd." „Waarom zijn ze eerst nu zo slim geworden in Zwitserland, na die knaap zolang met rust gelaten te hebben?" „Zal ik je yertellen. Kubelin is twee weken tip gekregen hebben, dat men ergens in Duits land str'*— - v - ---viteit den het gebeurde had uiteengezet, haastte hij blijken. Wordt "vèrvolgdjT i. u j xerstona aan goede handen toevertrouwd wor- land stukken heeft doeedient waaruit »h*« a~ti „Niet zo best." was zyn conclusie en hy stond den. Nadat Peter zyn vriend in enkele woor- viteit als Nazi-spion tüdens' deoorlnv moè't langzaam op. den het gebeurde had uiteen**™* h,-« p n wens^ae^oorlog moet Een door Matthias Schmid geschil derd portret van een mccster-slagcr uit de 17de eeuw. de omzet te vergroten pn dus ver lies tegen te gaan is voor de slager de verkoop van fijne vleeswaren, die zich in stijgende lijn beweegt. De verkoop hiervan, die vroeger door de slager vaak in het voordeel van de kruideniers- en zuivelzaken werd verwaarloosd, biedt daarom zulke goede mogelijkheden, omdat een deel dezer artikelen Haagse leverworst, bloedworst, zure zult, enz bonloos is te leveren en vele slagers zien hun ijver in de richting der vlecswarenpropaganda met suc ces bekroond. De prijzen ervan zijn bovendien voor vrijwel iedere beurs geschikt, hetgeen niet van het vlees is te zeggen, dat min of meer een „luxe-artikel" is geworden. Toen in het najaar het rantsoen tijdelijk wat hoger lag. werd namelijk steeds weer geconstateerd, dat door huis moeders met grote gezinnen lang niet alle bonnen werden benut. een veeg teken voor dc slagerstoe komst. dat echter niet gevaarlijk is te achten voor de eerste tijd, want deskundigen ziin van mening, dat de vlcesdistributie zeker nog twee drie jaren zal worden gehand haafd. Wel verheugend Is het feit, dat In Argentinië veevoeder I» aangekocht door de regering, waarmede de var kensstapel, die eertijds 60 dor to tale vleesvoorziening voedde, weer Is op tc bouwen, opdat via dc vroe gere exportmoge'Ukhcden, waar Nederland befaamd om was, devie zen worden gewonnen, die aanko pen van meer veevoeder en ook buitenlands slachtvee mogelilk zul len maken Op die manier zal ook de meest getroffen middenstander, de slager, weer met genoegen kun nen werken ten gerieve van het ko pend publiek, dat dan ook met wat meer „recht? noten op zUn zang zal kunnen hebben. Scheepstijdingen AAGTEKERK. R'dam—Sydney, 15 Febr. van Haifa: AMSTELVEEN, 15 Febr. van Port Elisabeth te Dur ban; BALI, A'damJava. 15 Febr. van Singapore: GAASTERKERK, R'damJapan, 14 Febr. van Aden; KEILEHAVEN. Las Palrnas-IJmui- den, pass 14 Febr. Kaap St Vin cent; KOTA AGOENG, 15 Febr. v. Singapore naar Port Swettenham; LOMBOK, 15 Febr. van Manilla te Los Angelos: LOOSDRECHT, 15 Febr. van Bahrein to Kuweit; LOP- PERSUM, R'damSfax, pass 15 Febr. Kaap Bon; LUTTERKERK, 15 Febr. van Aden naar Suez; MO- LENKERK, 15 Febr. van Shanghai te Manilla: SAMARINDA, 15 Febr. van Batavia naar Palembang; STAD HAARLEM, GibraltarIJmuiden, pass. 14 Febr. Lissabon: STAD LEI. DEN, R'damWest Afrika, 14 Febr. van Antwerpen; TABINTA, 15 Febr. van A'dam te Batavia; TJIBODAS, BaltimoreA'dam, 14 Febr. bij East Goodwin lichtschip; TJIMEN- TENG, 14 Febr. van Bintan naar Takao: TJITJALE^GKA, 14 Febr. van Manilla te Amoy; INDRAPOE- RA, Java—R'dam, pass. 14 Febr. 14 uur Perim; MODJOKERTO, R'dam Batavia, 15 Febr. 8 uur van Genua: SÏBAJAK, R'damJava, pass 14 Febr. 21 uur Dover en pass. 15 Febr. 15 uur jPucssant; STAD SCHIE DAM, 15' Febr. van R'dam naar Sa- vona; ZUIDERKRUIS, Java—Rot terdam, pass. 16 Febr. 6 uur v.m. Ouessant. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19.15 After Dinner, 19.30 Radioge- nes, 19.45 Niwin-nws, 19.50 Weder opbouw, 20.— Nws, 20.05 Gewone man, 20.12 Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire, 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 Pianocon certen van Mozart, 22.07 Actuali teiten. 22.15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.45 Radio philh. orkest. HILVERSUM II: 19.Klokje van 7 uur, 19.05 Tom Poes. 19.15 Jan Odé, piano, 19.45 Radiokrant voor werkende vrouwen, 20.— Nws, 20.05 Echo van de dag, 20.15 Doodle's dwaze Dinsdagtrein, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 23. Nws, 23.15 Belgisch klassiek conc. Morgen HILVERSUM I: 7 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Oranjeklanken, 7.45 Woord voor de dag, 8.— Nws, 8.15 Gewijde muz„ 8.30 Licht klassiek conc., p.— Ochtendbezoek bij zie ken. 9.30 Symph. morgenconc., 10 30 Morgendienst, 11— Haydn, 11.25 De jeugd maakt werk, 12.— Celloreci tal 12.30 Weer, 12.33 Metropole ork., 13.— Nws, 13.15 Programma tische pianomuz., 13.45 Teleman cy clus. 14.15 Afscheidsdienst, 15.30 Jeugdconc., 16.16 Knapenkoor, 16 45 Bijbelvertelling, 17 30 Wekelijks praatje, 17.35 Pianoduo, 18.Chr. Muziekvereniging „Jubal", 18.30 Reg uitzending. HILVERSUM II: 7 - Nws, 7.15 Gr.pl 8.— Nws, 8.18 Lichte klan ken, 3.50 Voor de huisvrouw, 9 Symph. ork., 9.30 Waterst, 9.35 Boe dapester strijkkwartet, 10— Mor- genwydmg, 10.20 Onze keuken. 10.35 New Mayfair ork., 10.45 Voordracht, 11-Pop non-stop progr., 12 Carlo Carcassola, 12.30 Weer, 12 33 Platteland, 12 38 Kilima Hawaiians, 13*— Nws, 13.15 Kalender. 13.20 Ramblers, 14.Gesproken portret ten. 14.15- Jeugdconc.,, 15— Hoor. spel, 15.30 Roodborstjes, 15.45 Re genboog, 1615 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17 1> Troubadours, 17.45 Reg. uitz.. 13 Nws, 18.15 Varia, 18.20 Trio, lfc3§ R.V.U.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3