Wandeling door Olympisch dorp in Londen 1 Deze week alleen briefjes en nieuwe raadsels f a c: sü m PETER reuri'MiM Staking Schiphol duurt voort Einde vorst nog niet in zicht, maar grootste intensiteit wel bereikt Nogmaals een kruiswoordraadsel Geen niemandsland E m k k 1 k k E Hf E i '2 'E 1 a a; I 1 M m Ei X' m m m. m k m Radio-programma 4 Zaterdag 21 Februari 1948 Gastvrijheid niet gerantsoeneerd; rode loper ligt uit voor iedereen LONDEN. Op het hoogste punt van het Richmond Park, daar waar men een prachtig uitzicht heeft op een van de lieflijkste landschappen in het graafschap Surrey, zijn dagelijks 600 nyvere handen in de weer om een gewezen ontspanningscentrum van het Engelse leger om te toveren tot een Olympisch dorp, waar de Europese sportlieden voor en tijdens de Olympische Spelen gehuisvest zullen worden. Het dorp zal niet te vergelijken zijn met die welke voor de spelen te Amsterdam, Los Angeles of# te Berlijn speciaal gebouwd werden. Maar ofschoon dc soberheid haar stempel op de verblijven heeft gedrukt, zullen de woon- en eetruimten comfortabel genoeg zijn. toor. Voorts denkt men aan een bureau voor het reserveren van schouwburgplaatsen en een speciale hut, die als ..kluis" zal worden in gericht voor het in bewaring geven van kostbaarheden. Ook de medi sche verzorging is niet vergeten en een speciale arts en tandarts zullen over de gezondheid der „sports men" waken. Slechts het opslaan van voedsel vormt nog een pro bleem. Om de 1700 hongerige magen dagelijks tevreden te stellen zal twee k drie maal per week de benodigde mondvoorraad aange voerd moeten worden. Voedselprobleem Trouwens de voeding voor de Olympische Spelen is een probleem op zich zelf. Over het algemeen zorgen de landen zelf voor het be nodigde voedsel. Men verwacht ech ter zoveel uit het buitenland, dat het nodig zal zijn dit in koelinrlch- tirigen op te slaan. De Ierse Vrij staat zal voor de eitjes zorgen, Zuid-Afrika neemt de vruchten in blik voor zijn rekening, Zweden maakt dat de athleten niet zonder lucifers zullen zitten. Mexico komt liefst met 500 levende kippen en 100 kalkoenen, terwjjl Amerika voor de rest zal zorgen. En dat is niet zo'n heel klein beetje. De Ame rikanen. die met 500 man sterk, de grote waterplas zullen oversteken zijn van plan verscheidene tonnen levensmiddelen vooruit te sturen. Men denkt er zelfs over om de andere dag brood per vliegtuig naar hier te zenden. Niemand minder dan Charles L. Ornstein, de bedrijfs- Van alle gemakken voorzien De barakken bestaan uit kamers voor acht personen en geven toe gang tot de gemeenschappelijke eetlokalcu en douches, terwijl rond om de gebouwtjes strakke grasvel den en fraaie bloemperken worden aangelegd, die in Juli een weelde aan kleur zullen vertonen en die de landelijke omgeving van Richmond Paik nog aantrekkelijker zullen maken. In totaal zullen zeventien honderd athleten met hun leiders, trainers, masseurs en hun bedienden hier onderdak vinden. Ook aan ontspan ning is gedacht. Men heeft niet ver geten dat de sportsheden tijdens hun terblyf zich in het dorp ook kunnen ontspannen en daarvoor zijn er schrijfzalen, conversatie zalen, een café en zelfs een „melk bar" geprojecteerd, terwijl een bioscoop zal' verrijzen die plaats biedt aan 500 personen. Bovendien heeft het kamp zijn eigen winkels, krantenkiosken, schoenmakerijen, kapperszaken, perserijen en was serijen, kortom, alles wat iemand die geruime tijd van huis is. nodig heeft, zal hij hier vinden. Verder komt er een bank en een postkan- Hef nieuwe type ..Fotografische Oog", dat op de Olympische Spelen zal worden gebruikt voor het vastleggen van dc eerstaan- komende in een of andere race. Het apparaat moet feilloos wer ken. Rijksbemiddelaars willen van geen toeslag weten Door de vorst liEeen de werk- zaamheden op Schiphol practisch stil. De stakers posten en trachten het zeer geringe aantal werkwilli gen te overreden het werk eveneens neer te leggen. De Amsterdamse bedrijfsgroep bouwnijverheid der E.V.C. heeft zich weer tot de aannemers gewend in een schrijven, waarin nogmaals verzocht wordt een bespreking te organiseren. De E.V.C. verklaart, zich van de belangrijke schade welke de wederopbouw van Schip hol door de staking ondervindt be wust te zijn. Zji verklaart zich ech ter alsnog bereid de werknemers organisaties van de bedrijfsunie. die niet vertegenwoordigd waren op de vergadering van j.l. Woensdag, partij te doen zijn. Voorts zal de E.V.C. zich tot de wethouder van openbare werken van Amsterdam wenden met het verzoek in dit con flict bemiddelend op te treden. Van de zijde van het college van rtjksbemiddelaars is categorisch verklaard, dataan de eisen der stakers tot uitbetaling van het grondloon plus 25% zonder tarifie- ring in geen enkel geval zal worden voldaan. Ook stakingen zullen op dit besluit van het college geen in vloed kunnen uitoefenen. leider van het Paramount hotel te New York komt mee, om toe te zien dat de Amerikanen hun gelief koosde maaltyden niet zullen ont beren. „Alles, waaraan jullie ons in Londen niet kunnen helpen zullen Schuman stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Robert Schuman. de Franse pre mier, heeft in de Nationale Verga dering meegedeeld, dat hij een mo tie van de communisten inzake spoedbehandeling van een voorstel tot terugbetaling van geblokkeerde biljetten van 5000 francs vóór 15 April als een vertrouwenskwestie zou behandelen. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten om Dinsdag over de motie van vertrouwen van Robert Schuman te beraadslagen. Volgens de grondwet moeten tenminste 24 uur „verlopen tussen het stellen en het behandelen van een kwestie van vertrouwen. Zo zal het Olympisch Dorp in het Richmond Park te 'Londen er uit zien. waar dc buitenlandse athleten zich volkomen op hun gemak zullen voelen. „Aufseherin" veroordeeld tot vijftien jaar Susanna Arts, voormalige „Auf seherin" in het concentratiekamp Vught is veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor de tijd van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor het leven. De veroordeelde was betrokken bij het zg. bunker-drama: 80 vrou welijke gevangenen werden in een slechts enkele kubieke meters grote cel geperst en vervolgens 24 uur 'lang aan hun lot overgelaten. Gedurende de laatste dagen le wijzigingen. Het centrum van 't breidde de vorst zich steeds verder in Westelijke en Zuidelijke rich ting over West-Europa uit. Van morgen vroeg was de temperatuur ook in Ierland reeds tot onder het vriespunt gedaald, in Zuid-Enge- land kwam op vele plaatsen iets meer dan 5 graden vorst voor. In Frankrijk daalde vannacht op ver schillende plaatsen de temperatuur weer tot 10 graden onder nul. In ons land waren de afgelopen nacht de minimum temperaturen als volgt: Groningen —11. Den Helder 7, Vlissingen 8, Maas tricht —10. De Bilt —10, Twente 10, Ypenburg 9. Verder naar het Oosten kwamen vooral in Polen lage temperaturen voor. Bij windstilte en heldere he mel daalde het kwik op enkele plaatsen tot bijna 20 graden onder nul. Ook in Rusland blijft het zeer koud: Moskou meldde 20 graden. Inmiddels voltrekken zich in de algemene luchtdrukverdeling op grote afstanden van ons land enke- Scandinavische hoge drukgebied bewoog zich in Westelijke richting naar het zeegebied rondom IJs land. Een langgerekte rug met ta melijk hoge barometerstanden blijft zich eèhter uitstrekken over Zuid-Scandinavië en het Oostzee gebied tot diep in Zuid-Rusland. Hierdoor blijft in ons land de wind in de Oosthoek ondanks het feit, dat in Noord-Scandinavië de baro meters dalen onder invloed van tamelijk grote depressie-activiteit in de Noordelijke IJszee. In het Middellandse zeegebied ontwikkelt zich een depressiekern, welke later ook het weer in ons land zal kun nen beïnvloeden. Een met deze de pressie samenhangend snèeuwge- bied komt steeds meer tot ontwik keling en breidt zich langzaam in Noordelijke richting over het Al pengebied en Zuid-Duitsland uit. riet einde van deze vorstperiode is nog niet op korte termijn te ver wachten. Wel heeft de vorst voor lopig haar grootste intensiteit be reikt. meebrengen," verklaarde Om- van hun landgenoten te klinken. stein, „en houden wij over dan gaat het overschot naar de zieken huizen." Machine loopt gesmeerd Het is te begrjjpen dat men hier in Londen nacht en dag in de weer is om de spelen- zo goed mogelijk te doen slagen. Voor de tweede maal in hun bestaan zullen de Olympische spelen hier georgani seerd worden. Veertig jaar geleden in 1908 beleefden wij hier de pri meur. Deze veertiende Olympiade zal vele records verbeteren, ook al voordat de spike-dragers de sintel- banen zullen beginnen te bewerken. Maar de sportmachinerie is goed gesmeerd en draait op volle toeren, zodat een vlotte afwerking dei- spelen gewaarborgd is. Historisch jaar Voor de sport zelf belooft 1948 een historisch jaar te worden. De toeschouwers men verwacht meer dan een mlllloen kijkers zullen waarschijnlijk de snelste Hjden zien maken, waartoe ooit een mens door eigen kracht of behen digheid in staat is geweest. Alle gebeurtenissen zullen zich concentreren op de velden van het Wembley-stadion dat 80.000 mensen kan bevatten, maar nog vele andere sportterreinen zullen worden ge bruikt: Torquai voor zeilen, Henley- on-Theems voor het roeien, Birley voor het schieten en Heme Hill voor het wielrennen. Het moeilijkste probleem is even wel het onderbrengen van de dui zenden buitenlanders die als toe schouwers aanwezig zullen zijn. Dezen zullen zich tevreden moeten stellen met de magere rantsoenen bij ons, en misschien met een enkel glaasje whisky om op het succes Maar wat niet gerantsoeneerd is, is de gastvrijheid. De rode loper wordt voor een ieder die maar komen wil uitgelegd! Verrast en zenuwachtig Het is thans bekend geworden, dat de brandende toorts door een Brits athleet in het Wembley- stadion gebracht zal worden. Het zal John Deakin uit Streatham z\jn die in 1908 de driemijl teamrace won. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat toen Deakin in 1908 als eerste door de finish ging, dc Britse juryleden van aan komst zo verrast en zenuwachtig waren, dat zij vergaten hun stop watches stop te zetten. Dit zal nu niet meer behoeven \oor te komen. Tijdens de winter spelen te St. IMoritz werd een ge heel nieuw type van „Fotografisch oog" geprobeerd voor het vastleg gen van de eerstaankomenden in races. In Zwitserland heeft men het tijdens ski-wedst rjjden toegepast, liet werkte feilloos en men heeft thans besloten dit apparaat, dat van Zwitsers fabrikaat is, ook bij de loopnummers, wielrijden enz. in dienst te stellen. TUINKALENDER 23 FEBRUARI. In iedere tuin waarvan de grond goed iskunnen ook wel aarbeien geteeld worden. Voor voorjaarsaanplantmg gebruikt men bij voorkeur dc zogenaamde ver- speende planten Door hun goed ver takt wortelstelsel groeien ze sneller in de'grond vast. Voorts is het van be lang beslist gezonde planten te gebrui ken. De uitplanting kan het beste in Maart of in April geschieden. Enige goede soorten zijn: dc vroege Deutsch Evern, de middenvroege lucunda, de becschlesicn en Madame Moutot. Checker-rubriek Zaterdagse puzzle Deze week beproeve men zijn krachten op een kruiswoordraadsel, dat hier en daar enige voetangels en klemmen bevat. De omschrij.- vingen luiden: Horizontaal: 1 Navigatie- instrument, 6 Licht open rijtuig, 10. Landbouwwerktuig. 12. Groot Nederlands componist uit de 15e eeuw, 14 Lidwoord, 15. Vlootge- deelte. 17 Achting. 19. Grondstof voor hoedenfabricage. 20. Binnen kort, 22. Voorheen. 24. Stad aan de Oostzee. 26. Enkeling. 28. Uitstal kast, 30. Afgekorte, jongensnaam, 31. Laatste kroonprins van Italië, 33. Zelfzucht. 35 Franse marine haven. 37, Samensteller van het te- legrnaf-alphabet, *38. Eiland in In- sulinde. 40. Sterrenbeeld, 42. Bo venste deel van een dak, 44. Werk plaats, 45. Gebied in Midden-Afnka. Verticaal: 1. Toetsenbord. 2. Hoofdbestanddeel van brood, 3. Stofmonsters, 4. Uitgeput, 5 Het bidden, 6. Kenteken van Zwitserse auto's, 7. Zeer sterke man, 8. Ach ting toedragen, 9. Stadje aan het IJselmeer, 10. Dorp op de Veluwe, 11. Langzaam, plechtig van toon, 13. Plaats ten Noorden van Leeuwar den, 16. Theaterrang. 18 Gelijkheid (Frans), 21. Vloeistof met sterk ge concentreerde smaak, 23 Zie hor. 33. 25. Land in Vert. 27. 27. Wereld deel, 29. Spaanse stad. 32. Arabische bedevaartplaats. 34. Kleur, 36 Berg in Thcssalié. 39. Echtgenote, 41 Daar, 43. Onder andere (Afk.). Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen vvjj prjjzen beschikbaar: een van t 10,en vier van f 2.50. OPLOSSING VORIGE PUZZLE 1. DatUm 2. Eiwitten 3. BraSpar. tijen 4. EenTalig 5. StrAfbaar 6. TraAgheid 7. E e m N e s 8. S t r A f f e 1 o o s 9. Tam Arinde' 10. UitNeembaar 11. UitWerking 12. R e 1 A t i e 13. LilLiputter Het spreekwoord luidt dus: De beste stuurlui staan aan wal. VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Bij het checker met het betrek kelijk weinig aantal zetten zit men, direct na de begin- of openmgs-zet- ten. in het volle spel. „Niemandsland" een terrein dus waar geen strijd heerst en waar men zonder gevaar z'n stukken kan plaatsen bestaat bij dit spel niet. Als een sprekend voorbeeld hierr van zullen we hier de stand behan delen bekend. en gevreesd onder vde naam van Schots strategeem In de vorige rubriek hebben we gezien dat het hebben van de Piek of de Partisaan al een zekere voor sprong geeft Maar al mogen die standen voor de tegenpartij lastig zijn, dodelijk zijn ze niet, daar bij enigszins goed tegenspel er aan te ontkomen is. Iets anders wordt dit als men het Schots Strategeem weet op te bou wen. Onder de ingewijden wordt deze stand vrijwel als dodelijk voor de tegenpartij gekenmerkt. Zwart ,/L; NRH Wit Deze stand ontstaat o.a. als volgt: W. 32—42, 21—32, 11—21. Z. 61—51. 72—61. 62—52. Het strategeem is met deze laat ste zet van zwart een feit geworden. Het bovenstaande diagram toonf duidelijk aan in welke benarde po sitie de witte stukken verkeren en dat. terwijl het spel pas drie zetten oud is Zwart moet er nu voor blijven zorgen dat hij met het strategeem het witte spel in bedwang houdt, wit daarentegen, dat hij met de een of andere combinatie die stand weet te verbreken. En hoe gevaarlijk de ze stand nu al reeds is blijkt wel hieruit dat wit, na 62—52 van zwart nog maar één speelbare zet heeft, n 1. 3443. Zou wit 34—44 spelen dan vervolgt zwart met 8172 en de dreiging 5141, 6354 en 74 11 zou niet meer te pareren zijn. Wel zou wit nog kunnen spelen 4253, <63 42) 32 53, maar dat geeft ai direct een pion verlies door 5241, 31 52. 61 63. Wit kan ook z'n strategeem op bouwen en wel door: W. 34—44. 23—34, 33—43. Z 63—53, 74—63. Om nu te voorkomen dat de te genpartij het strategeem opbouwt is hier aanval, de beste verdediging. Opent de witspeler met 32—42 en zwart antwoord met de aanvalszet 6151, met het klaarblijkelijk doel het strategeem op te bouwen dan speelt wit 42—52. Zw. moet nu slaan 62 41, waarop wit de „Piek" neemt met 31 52. Speelt men met zwart en wit opent met 3444 dan antwoordt, zw. met 6353, om na wit 2334, 5343 te spelen. Wit slaat nu 34 53, zw. 62 43, w. 33 54 en zwart neemt met 64 43, op zijn beurt de Piek. Dus direct volop strijd en geen „Niemandsland". Oplossing oefenstukjes vorige ru briek. No 1 w. pionnen op 12 en 51, k. op 14, Zw. pionnen op 53 en 54, K. op 82. Qpl 51—61, 82x51: 12—22, 51x13; 14x44. No. 2 w. p. op 32, K. op 11 Zw. p. op 23. K. op 83 Opl. 32—41, 83x31; 11x14. No 3 w. p. op 24 en 31, k. op 12. Zw. p. op 53 en 72, K» op 73. Opl. 31—41, 73x31; 12—33, 31x34; 24x81. Oef. voor deze week: No 4 w. pion op 51, K. op 71. Zw. pionnen op 22 en 54, K. op 44. No. 5. w. 2 Koningen op 24 en 51. Zw. 2 Koningen op 64 -en 84. No. 6 W. 2 Koningen op 14 en 71. Zw 2 Koningen op 11 en 31. De opgave is weer: wit speelt en wint. De opl. van probleem no. 4 W pionnen op 23 en 51. K. op 84. Zw. pionnen op 42, 44 en 53, K. op 72 luidt: 51—61, 72x51; 23—33, 42x23 de witte koning op 84 slaat nu over pion 53 naar 11, over de zw. koning op 51 naar 71 en vandaar over pion 23 naar veld 14 Zw. 4434. De witte koning kan nu op de lijn 1471 blijven en de zw. pion op veld 24 vastzetten maar hij kan ook spelen 1424 (3423) 2414 en zwart is hier ook verloren. Bij loting onder de goede oplos sers viel de prijs van f 2.50 ten deel aan H. Schok, Adr. v. Ostadelaah 88 te Utrecht Als enige goede oplosser van de partijstand voorkomende in het nr. van 24 Jan. moeten wij ver-melden de heer A. J. Venzelaar, H. Elco- niusstraat 18 bis te Utrecht. Onze gelukwens. En hier weer het probleem voor deze week, waarvan de oplossing binnen een week wordt ingewacht. ONDER mijn nieuwe nicht jes en neefjes van de vorige week las ik de naair\ van Grietje Graafland. Nu heb ik dan twee Grietjes. Een in Westbroek en de ander in Vleu ten. V/at reuze zeg, dat je de spel letjes uit de krant meteen kon ge bruiken. Is het een fijne middag ge worden? Het papier, waarop Frieda Blok- poel haar briefje schreef, vloeide helemaal uit. Niets erg hoor Fried- je. Ik kon.het heus nog wel lezen. Wat fijn zeg, dat je nu ook een abonnement op de Ketelbinkie- Krant hebt. Maar de Ketelbinkie- club lijkt mij toch ook wel erg leuk. Ik weet tot mijn schande niet pre cies, wat er allemaal met je ge beurt. als je van die club lid bent. Schrijf je mij daar eens wat van? Een goede raad Uit Amersfoort kwam een brief van Wouke Bak. Natuurlijk ver wacht jij nu van mij een goede raad. Ik zal hem je geven. Stuur trouw de oplossingen van de puzzles uit Krabbeltjes en Babbel tjes en vertel eens iets grappigs, dat je die week meemaakte. Wie weet win, je dan nog dat ene exem plaar, dat wij nog van Ketelbinkie vertelt uit zijn Jeugd (deel I) over hebben. Wouke doe je best! Aan Hugo Brandt C. hebben we het te danken, dat wij deze week op een bijzondere manier kunnen kijken, of de oplossingen, die in de afgelopen twee weken naar Krabbeltjes en Babbeltjes werden gestuurd, goed zijn. Hugo reeg alle oplossingen aan elkaar en maakte daarvan een gedicht. Op volgorde begint iedere regel van het gedicht met de letters van Krabbeltjes en Babbeltjes. 'Ik vind het een keurige prestatie van je Hugo en dat zijn vast alle nichtjes en neefjes met mij eens. En nu het gedicht. 'K heb de puzzle's van deze week opgelost: Raar en moeilijk leken ze mij 0 eerst, maar Als je ze m o e t hebben: Koste wat kost Breng je het.wel voor elkaar! Bomen, daar ging het over en bloemen En draaiende dingen die geslagen worden! Leest men de eerste opgave goed, dan is het natuurlijk zo'n ding wat kan zoemen: TOL is het antwoord hier dan ook op geworden Ja, en de tweede? Wel die zal ik gauw noemen: EIK en EI dan blijft de K nog over zoals ik zie 'S ochtends in de winter staan er op de ruiten IJSBLOEMEN, En dat is gelijk het antwoord van nummer drie! Natuurverschijnselen zoeken was raadsel vier., Bewolkt, dan zijn de wolken nog hoog maar komen ze lager Ach dan is 't MIST en zie je geen zier Bevroren regen dat is HAGEL en van angst wordt ik mager Brrrr als ik denk aan een ORKAAN En dan is het laatste antwoord van 4. REGEN. Lest best: vraag vijf die wenste- ik eerst rftiar de maan! 'T viel echter eerder mee dan tegen! Ja, het antwoord is: BEER, GERRIT, DUN en BERG En DUIGEN, BEEN. TRUI en tot Slot de plaats GEERTRUIDEN- BERG. Hugo Brandt C. Probleem H. Hoogland (le publicatie) Zwart 5#V- xM 1 H n 13 Wit W. p. op 41, K. op 21 Zw. p. op 22 cn 43, K. op 51 Wit speelt en wint. VERGEN hij wilde het wapen aan de meest biedende natie of organisatie verkopen. Maar er moest een soort show-room komen, waar de gegadig den de uitwerking van het wapen konden onder vinden. in geringe sterkte weliswaar, doch in elk geval zo. dat de kopers aan den lijve kon den ondervinden, dat ze waar voor hun geld zouden krijgen en geen waardeloze papieren. Kükkel kwam op het idee ervoor het orgel van Axen te. gebruiken. De organist werd in ver trouwen genomen en omgekocht. Tenminste, dat dachten Kükkel en Oerlemans. Maar Ossiefski, die een vurig Pools patriot was, zag andere mo- 55 Kükkel. die een fanatiek bewonderaar van Hitler was, had in zijn laboratorium reeds een apparaat ontworpen, waarmee hij op één kilo meter afstand een compagnie soldaten volko- men buiten gevecht kon stellen. Bij de nadering ring aanbieden, daarmee zijn eigen positie in het van de Amerikaanse legers vluchtte hij met nieuwe Polen verzekerend. Hij zocht contact met Zijn planned om dit apparaat op goedkope wijze bevriende relaties in Warschau en wist gedaan in massale productie te brengen. Hij was te- te krijgen, dat Olga Walewska een aanstelling recht bevreesd als oorlogsmisdadiger beschouwd kreeg als secretaresse op de fabriek. Daarvoor te zullen warden, wist de Nederlandse grens spiegelde hij Oerlemans voor. dat u over te komen, tegelijk met enkele honderden relaties met tal van ondergrondse terugkerende arbeiders én kon een bescheiden groepen had. die wel een hoge prijs voor de kele samenkomsten met Ossiefski en bereidden de slag voor, toen de zaak een geheel nieuwe wending kreeg. Terwijl aldus deze Polen tracht ten uit patriottische overwegingen de vinding uit handen van Oerlemans te krijgen, had Kükkel eindelijk kans gezien om contact met oude par tijgenoten te herstellen. Het bleek, dat Kubelin de leider was van de ondergrondse Nazi-bewe ging buiten Duitsland. Hij stuurde zijn agent, van wie wij alleen de voornaam, Franz, ken nen. hierheen. Deze kreeg terstond argwaan tegen de Poolse, daarna ook tegen Ossiefski. En terwfjl hij Kubelin waarschuwde, dat gelijkheden. Hij wilde het wapen aan zijn re ge- de vinding van zijn landgenoot van het al lergrootste belang was, zodat hij terstond uit Zwitserland moest overkomen, schaduwde hij werkkring krijgen op de tekenkamer van een vinding zouden willen betalen. Toen Walewska stofzuigerfabriek bij* E. De directeur. Oerlemans, zich voldoende had ingewerkt op de fabriek en bemerkte al spoedig dat zijn nieuwe employé meende de papieren in handen te kunnen, krij- een man van grote intelligentie was en omge keerd begreep Kükkel, dat zijn chef een ruim geweten had. Zo kwamen de twee tot elkan der en ongeveer een half jaar geleden werd be sloten, dat de professor in alle stilte zijn ge heime wapen verder zou uitbreiden. Daarvoor werd in de fabriek een afzonderlijke, ruimte ingericht en enkele zeer vertrouwde arbeiders gen. waarschuwde zij haar vrienden, die zich in Parijs hadden gestationneerd. Dit was een Pool, wiens naam wij wel nimmer zullen verne men en die wij niet in handen hebben kunnen krijgen. Hij bracht als zijn helpers mee een Hon gaar en een man. Cyrus genaamd, zonder be kende nationaliteit, die door zijn Hollandse moeder onze taal goed sprak. Deze man is thans kreeg hij ter assistentie Toen de eerste model- in verzekerde bewaring; zijn verklaringen heb- len gereed .waren, besloot Oerlemans de vin- ben er veel toe bijgedragen deze affaire te re ding op de markt te brengen, dat wil zeggen, construeren. Ter zake. Zijn vrienden hadden en- Ossiefski. Zo kwam het tot het treffen in het kerkje. Franz verraste Ossiefski en de Hongaar; hij schoot de organist neer; de Hongaar ontkwam de vröuw en de tweede ontmoeting, in het huisje van Os- spionnage- siefski. leidde niet tot verdere gewelddaden. Beide partijen waren erheen gegaan om te zien. of de organist soms iets achter gelaten had, dat niet in handen van de Nederlandse politie mocht komen. Toen verscheen de catastrofale advertentie in de courant met de foto van de Hongaar. De Po len werden desperaat. Zij wisten niet, wie deze nieuwe partij was. zij vermoedden handlangers van Kubelin. wiens verschijning op het toneel inmiddels door Olga Walewska gerapporteerd was. De Hongaar was nu te gevaarlijk gewor den. Hij kreeg de opdracht om de steller van de advertentie uit de weg te ruimen en toen dit mislukte was ook het lot van de Hongaar beze geld. KRABBELT f ES BABBELTJES De winnaars E. van Praag (Mag ik je voor naam niet weten?) Alex. Numan- kade 21; Ria en Jan Zweers, Lek straat 23 en Doortje Baas, Wagen dwarsstraat 30. Nieuwe raadsels 1. Ik ben een vogel. Zet mijn laatste letter voorop en ik ben het tegenovergestelde van vlijtig. 2. Vul in: Het tegengestelde van oud, Het tegengestelde van onwetend, Hgt tegengestelde van jong. Het tegengestelde van niet doen. Deze vier woorden vormen teza men een bekend spreekwoord. 3. Mijn geheel is een zeer nuttig dier, vooral in de warme landen. Het wordt daar vaak gebruikt door rijke en arme standen. Twee letter grepen vormt het saam. De eerste is een ouderwetse meisjesnaam. De tweede wordt in 't brood verwerkt Nu weet je het wel. 4. Ik ben een plaats van zeven letters in Noord-Brabant: 1, 2, 3, 4, kan men in de duinen vinden ('n grassoort), 7, 5, 4, is het tegenovergestelde van geleerd, 4, 5, 6, 7, is een deel van 't gelaat. Ziezo, jongens cn meisjes, dat zijn dan weer de nieuwe opgaven van deze week. Jullie kunnen de oplossingen insturen tot en met 4 Maart. Tante Ans. f Ingezonden mededeling) 'k Zat uren te denken te schrijven M'n vrouwtje begon toen te kijven „Schei uit man, verhip, „De roem van Bootz Tip. ..Is toch met geen pen te beschrijven" Inz Hr J. S Eindhoven ontv. 1 fl. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19— Nws. 1915 Reg. uitzending, 19.30 Piano-duo, 19.50 Banden die binden, 20.Nws, 20.05 De gewone man, 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet. 20.30 Lichtbaken, 21.Negen heit de klok, 2215 Benjamino Gigli zingt. 22.37 Actualiteiten, 23.Nws, 23.25 24.00 Avondconcert. HILVERSUM II: 19.— Piano, viool cn vleugel. 19.30 De kerk en nu, 20.Nws, 20.08 Dingen van de dag, 20.15 De winkel van Sinkel, 21 15 Socialistisch commentaar, 21.30 Vindobona schrammel'n, 22. De vrouw in de mist, 22.30 The Ramblers, 7 23.— Nws, 23.30—24.00 Jean Presto <jf\ zijn ensemble. Morgen HILVERSUM I: 8.— Nws, 8 15 Viool en piano, 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nws en wa terstanden. 9.45 Deens kwartet, 10.Gewijde muziek, 10.30 Kerk. dienst IKOR>, 12.— Na de kerk dienst, 12.15 Apologie. 12 30 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13. Nws, 13.15 Lunchconcert, 13.35 Werken van Brahms en Mozart, 14.05 R.K. mannenkoor, 14.35 Het Concertgebouworkest, 15.30 De KVP. 15.40 Muzikale tombola, 16.10 In 't Boeckhuys, 16.25 Vespers, 17.Kerkdienst (Geref.)18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.De Psal men van Sweelinck, 19.15 Kent Gij Uw Bijbel?, 19.30 Nws, 19.45 Mar sen, 19.50 Sport, 20.05 De gewone man, 20.12 Orgelbespeling, 20.25 Luisterspel, 21.20 Operaconcert, 22.07 Actualiteiten, 22.30 Nws, 22 55 Philh. Orkest, 23.25—24.— Sympho- nische finale. HILVERSUM II: 8.— Nws, 8.18 Zingende torens, 8.30 Voor de tuin, 8.40 Intermezzo, 9.12 Sport, 915 Men vraagt en wij draaien, 9.45 Geestelijk leven, 10.Paul God. win-Trio, 10 30 Briefgeheim, 11. Kunst na arbeid, 12.Licht or kestmuziek. 12.30 De Zondagclub, 12.40 Gemengd Koor. 13.Nws, 13 15- The Avroleans. 13.50 De Spoorwegen spreken, 14Cello en piano, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Concerten met toelichting, 15.45 Filmpraatje, 16.Les Gars de Pa ris, 16.30 Reportagedienst met Sport. 17.Kinderkoor, 17.30 Ome Keesje. 18.Nws, 18.15 In gesprek met de lezer, 18.30 De Gelijke nissen, 19.Studiodienst, 20. Nws, 20.05 Reportage, 20.15 Philh. Orkest, 21.Hersengymnastiek, 21.30 Chansons, 21.45 Luisterspel, 22.35 Waltztime, 23.— Nws, 23.15 The Skymasters. 23.4524.Noc turnes van Chopin. Maandag HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Leger des Heils, 7.45 Een woord voor de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde muziek, 9. Vioolsoli, 9.15 Ochtendbezoek bij zieken, 9.30 Morgenconcert, 10.30 Morgendienst,» 11.Het trio Pas- quier, 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Hoborecital, 12. Orgelspel, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amati Trio, 12.55 Het Bach Koraal, 13.Nws, 13.15 Mariniers kapel, 14.Voor de scholen, 14.35 De winter in het lied, 15.De Cosmopolitans, 15.30 Piano a qwatre mains, 16.Bijbellezing. 16.45 Symphonie Orkest. 17.Het Kleu terklokje, 17.15 Ned. Kamerkoor, 17.45 Reg uitzending, 18.Klan. ken van Hawaii, 18.15 Sport, 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: .7.— Nws, 7.15 Ray Ventura, 8.Nws, 3.18 Mor genklanken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Calvet Kwartet, 10.Morgen wijding, 10.20 The Masqueraders, 10.30 Voor de vrouw, 10 45 De Re. genboog, 11.20 Liederen 11.40 Top punt, 12.Orkest-muziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platte land, 12.38 De Troubadours. 13. Nws, 13.15 Kalender, 13.20 Orkest van Stan Kenton, 14.Kamermu ziek, 14.30 Voor de jonge moeder. 14.45 Carmèn, 15.40 De bron van Almazar. 16.30 Miller sextet, 17. Luisterspel voor kinderen, 17 15 De school is uit, 17.30 Orgelspel. 18.— Nws. 18.15 Pianoduo, 18.30 The Ramblers

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4