DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Recordproductie van kolen in Duitsland „Wir werden kampfen", zegt Arabische bevelhebber Alleen Amerikaanse dollars kunnen Brittannië helpen Dreigt afscheiding Sovjetzone? Van Mook wijzigde op laatste moment VANDAAG Pact van Vijf wordt nog uitgebreid Nieuw Brits plan te Brussel Landstorm kondigt herrijzing aan... Woensdag 10 Maart 1948 'Achtste jaargang, No. 966 Veertig millioen cigaretten voor Ruhr mijnwerkers; generaal Robertson hoopt op inschakeling van Sovjetzone bij Marshallplan Veertig mlUioen cigaretten is de belouing die door het geallieerde mill- taire bestuur in West-Duitsland betaald wordt voor de prestatie die do mijnwerkers van het Ruhrgebied eergisteren hebben geleverd. Op die dag werd niet minder dan 306.801 ton kolen gedolven, hetgeen een na oorlogs record betekent. Het nieuws over deze recordproduc.tie werd gis teren te Berlin bekend gemaakt door generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, die naar aanleiding ervan zei: Dit is een van de beste berichten die ik sedert mijn verblijf in Duitsland hóór. Clay gaat Duitsland 1 Juli verlaten Ook generaal Clay, de Amerikaan se opperbevelhebber in Duitsland, hield gisteren een persconferentie in Berlijn. Hij zei. dat hij Duitsland definitief op 1 Juli gaat verlaten. Verder liet hij zich uit over de in ternationalisatie van het Ruhrge bied: daarvoor is nog geen datum vastgesteld en of zij zal voortduren nadat de bezetting is geëindigd, zal afhangen van het vredesverdrag met Duiteland. FINSE DELEGATIE BENOEMD De Finse regering heeft de dele gatie voor de besprekingen in Mos kou over het verdrag tussen Fin land en de Sovjet-Unie benoemd, zo meldt A.P. De kabinetszitting waarin dit besluit definitief werd genomen, is vanmorgen gehouden. Aan het hoofd van de delegatie staat de minister-president, Manno Pekkala. Zijn plaatsvervanger, is de minister van buitenlandse za ken, Cal Enckell. Overige leden zijn: de vice-minister van buiten landse zaken Reinhold Sverto, de minister van binnenlandse zaken Leino, de vice-voorzitters van het parlement dr. Kekkonen (agrari sche partij), dr. J. Soederhjelm (Zweedse Volkspartij) en de voor zitter van de parlementaire com missie voor buitenlandse zaken, Peltonen (soc.-democratische par tij). De delegatie heeft blanco vol macht om te onderhandelen, maar een ontwerpverdrag moet door het Finse parlement worden goedge keurd, voordat het van kracht wordt De ministers, die deel uitmaken van de delegatie zijn allen uiterst links. Pekkala. Svento en Leino be horen tot de Volksdemocraten, ter wijl Enckell partijloos is. De parlementaire sectie is even wichtiger samengesteld: Peltonen vertegenwoordigt de sociaaldemo craten. die gematigd links zijn en veelvuldig critiek op de Sovjet- Unie hebben. Kekkonen, de verte genwoordiger der agrariërs, geldt als liberaal en Söderhjelm als ge matigd conservatief. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ 503e Staatsloterij, 4e klasse 2e lijst f 5000 16495. f 2000 15657. f 1000 1626 3264 7438 12630. f 400 12081 14432 18320. f 200 5537 12291 17639. f 100 2489 3061 5150 5357 7014 9699 11957. Weerbericht KOUDE NACHT Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag neer wat toenemende bewolking, doch droog weer en onge veer dezelfde temperatuur als van daag N'3ar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 11 Maart Zon op 7 04. onder 18 37 Maan op 7 42 onder 19 17 Onze tegenstanders van Zondag Het Belgisch elftal voor de in terlandwedstrijd BelgiëNeder land, die Zondag a.s. te Antwer pen zal worden gespeeld, werd als volgt samengesteld: Doel: Meert (SC Anderlecht). Achter: Acrnaudts (Berchem Sport» cn Anoul (FC Luik). Midden: de Buck (Aalst), Er- roelen (SC Anderlecht) en Hen riet (Charleroi). Voor: Lembcrechts (FC Meche- Icn). Van Steelant (St. Nicolas). Mermans (SC Anderlecht), Cha ves d'Agiiilar (Gent) en Thiri- fays (SC Charleroi). Reserves: Daencn (FC Tilleur). Andries (FC Mcchelen). Cuppens (FC Mecheleni cn Van den Audcnaérde Antwerpen». De wedstrijd zal door de Zwit- rr Schcrz geleid worden. Grens rechters z(jn de Luxemburgers Eischen en Reis. Generaal Robertson hield juist een persconferentie, toen hij dit be- rioht ontving. Hij sprak over de conferentie tussen Engeland, Frank rijk en Amerika over West-Duits land en zei. dat het belangrijkste punt dat in Londen aan de orde is gekomen, het plan Marshall was. Hij vermelde „merkwaardige over eenstemming" over de belangrijk heid van Duitsland in het Europese herstelprogramma en zei te betreu ren dat de Sovjetzone van dit plan was uitgesloten, maar meende, dat dit niet van blijvende aard zou zijn Hij hoopte dat de te nemen maat regelen vroeg of laat ook tot het door de Russen beheerste deel van Duitsland zouden worden uitge breid en zei dat er in April, wan neer het overleg tussen de Weste lijke geallieerden over Duitsland wordt voortgezet, belangrijke beslis singen te verwachten zijn. De Britse bevelhebber be sprak ook het besluit van het Sovjet-bestuur om voormalige nazi's die thans de democratie voorstaan weer in hun functies te plaatsen. Dit besluit noem de hij „volkomen redelijk en normaal'. Ander geluid Minder hoopvol dan de uitlatin gen van generaal Robertson ten aanzien van de Duitse eenheid is een bericht van de ANP-correspon- dent in Duitsland: deze signaleert tekenen die erop wijzen dat de Sov jetzone binnen afzienbare tijd onder een eigen regering zou worden ge steld. Leidende figuren van de Eenheidspartij pleiten de laatste tijd openlijk voor een staatsrechte lijke afscheiding van Oost-Duits- land. In Berlijn vergadert reeds en kele dagen een college, dat als een toekomstige regering voor de Sov- jetzone wordt beschouwd en de vorming van een onlangs door het „Duitse Volkscongres" aangekon digde Volksraad, die op 18 Maart haar beslag zal krijgen, schijnt te leiden naar een soort parlement voor Oost-Duitsland. Interim-regering ging niet door De interim-regering voor In donesië, die zonder medeweten van den Haag Dinsdag zou worden ingesteld, is niet door gegaan. In de stukken die te voren aan de pers werden verstrekt, stond nog overal „interim-regering". Toen dr. Van Mook zijn rede uit sprak noemde hü het nieuwe col lege echter „prae-federale raad". Zoals bekend vermeldde het pro gramma voor de staatkundige ont wikkeling in Indonesië achtereen volgens de instelling van een col lege van voorbereiding, dat onder voorzitterschap van Abdoelkadir reeds zijn taak heeft voltooid, een prae-federale raad en, met mede werking van de Republiek, een in terim-regering, die dan na de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië de bevoegdheden zou overdragen aan de definitieve In donesische regering. Zonder dat de Nederlandse regering daartoe haar fiat heeft gegeven schijnt Van Mook van plan te zijn geweest het stadium „prae-federale raad" over te slaan. Maandag kwam echter jhr. Van Vredenburch met nieuwe instructies in Batavia aan. Vermoedelijk heeft de regering op het laatste ogenblik inge grepen. Toon gematigd Van Mooks rede was gematigd van toon en bevatte een passage waarin hij indirecte lof uitte aan het adres der Republiek. „Ik heb een groeiend vertrouwen in de te kenen dat de Republiek zich gaat instellen op democratie en federa listische samenwerking", zei hij „Wij verheugen ons daarover, want niet voordat geheel Indonesië her enigd zal zijn zal dit volk een wer kelijk, sterk bestaan kunnen heb ben". Een andere mogelijke ver klaring voor de onverwachte wijziging ligt in het feit, dat drs Mohammed Hatta, de Re publikeinse premier en vice- president, heeft toegestemd in éen reeks persoonlijke bespre kingen, die wellicht tot de ver langde politieke overeenkomst kunnen leiden. Van Mook heeft onlangs Hatta voor de tweede maal tot deze be sprekingen uitgenodigd, nadat de eerste invitatie van de hand was gewezen. De besprekingen begin nen Donderdag. Fransen kopen vlees bij de regering Bezoek aan Kawoekdji's hoofdkwartier Een Reutercorrespondent, die een bezoek gebracht heeft aan het hoofdkwartier van het „Arabische bevrijdingsleger" in de bergen van Samaria, geeft verslag van een pers conferentie, die Fawzi Bey Ka- woekdji, de Arabische opperbevel hebber, daar gehouden heeft. „Ik zal strijden totdat Palestina bevrijd is," zei Kawoekdji. en hij bediende zich daarbij van de Duitse taal. Ook van zijn stafofficieren spreekt het merendeel Duits en sommigen van hen zijn gehuwd met Duitse vrou wen. Een van de stafofficieren zei, dat ook een aantal Britten aan de zijde der Arabieren strijden cn dat „vele honderden" verzocht hadden, door Palestina te mogen reizen om zich bij hen te voegen als vrij willigers Kawoekdji heeft zijn hoofdkwar tier in hetzelfde dorp waar hij van 1936 tot 1929 de operaties tegen de Britten leidde en zijn troepen zijn bewapend met Thomson-stenguns en Schmeisser machinegeweren. Zwaar dere wapens zijn onderweg, voegde Dc onverwoestbare M i s t i n g u e t f#, die zo langzamerhand de jaren heeft van Churchill, maar nog gemakkelijk voor een 40-jarige kan doorgaan, is de laatste maanden aan 't reizen. Zij vertoeft thans tn Denemarken en wordt in haar hotel bezocht door de twee Deense acteurs Max Hansen en Os- vald Helmuth, die haar niet meer willen laten gaan Eén machine van „De Sphinx" produceer 30.000 borden per dag Toen het serviesgoed een paar weken geleden vrij kwam heeft het er even op geleken dat wij binnen kort voldoende borden en kopjes op onze tafels zouden krijgen Nu heb ben de meeste zaken niets meer en wachten we gelaten op een volgen de zending. Wanneer die komen zai, wij weten het niet, terwijl toch de productie van aardewerk voortdu rend toeneemt. De Vakgroep Huis houdelijk Aardewerk- en Porselein industrie is vrij optimistisch, blij kens een groot artikel in de „Gazet van Limburg" en die schijnt goed ingelicht te zijn, want dat blad zit heel dicht bij 't (aardewerk-)vuur, in Maastricht zijn de grootste aar dewerkfabrieken van ons land ge vestigd. De productie van huishou delijk aardewerk is in 1947 veel groter geweest dan in 1946 en, als de voortekenen niet bedriegen, zal zij in 1943 wéér belangrijk toe nemen. De N.V. ..De Sphinx" (v.h. Petrus Regout en Co), die wel de grootste productie heeft, kocht enige tijd geleden een Amerikaanse machine, die in staat is 30.000 borden per. dag te fabriceren. Op het ogenblik is men met deze „bordenspuwer" nog aan het experimenteren, maar het zal toch niet lang meer duren of hij levert zijn 30.000 borden per etmaal af. Per jaar dus 7.800.000 borden, let wel: één machine. Dat is twee maal zo veel als de totale productie van ..De Sphinx", de ..Société Ceramiqueen „Mosa", die gezamenlijk tot dusverre vier mil lioen borden per jaar afleverden Men heeft becijferd, dat, gerekend naar de productie in November '47. idere Nederlander een half bord per jaar zou kunnen kopen. De nieuwe machine zorgt er voor, dat wij dus anderhalf bord kunnen kopen. Een onzer connecties, zeer goed op dè hoogte met de aardewerk- industrie heeft de nieuwe borden machine op de film aan het werk gezien Hij kon slechts een woord vinden om zijn verbazing uit te drukken: „Wonderlijk'" Deze in sider verklapte ons ook, dat de productie van de Goudse aarde werk-industrie, die wel niet zo veel in de inelk te brokkelen heeft als de Maastrichtse, voortdurend stij gend is en waarschijnlijk over enkele maanden twee maal zo groot zal zijn als die in 1947. Er zijn wel moeilijkheden met de aanvoer van klei. De Maastrichtse koopt deze in België, de Goudse meestal in het Zwarte Woud. Maar de Franse mili tairen ziin lastig, hoofdzakelijk om dat zij van deze zaken geen benul hebben. En dan toch een verdub belde productie' Dat wijst op een enorme activiteit van de Goudse producenten, Hoe groot de productie van huis houdelijk aardewerk dit jaar pre cies zal zijn, niemand weet het. On getwijfeld groter dan in het vorige jaar. Maar nu komen wij weer met de vraag, waarmee wij begonnen: ..Waar blijft het toch? In geen en kele winkel is iets te koop1' Heus, heren die de verdeling van borden, kopjes, bekers enz. verzorgen of dat nu fabrikanten, grossiers, be stuurders van de vakgroep of wie dan ook zijn de Nederlandse huisvrouwen kunnen nog wel het een en ander gebruiken. Militaire clausules reeds aangenomen Het pact van vijf, waarmee de delegaties op <le Brusselse confe rentie de laatste dagen veel zijn opgeschoten, krijgt een belangrijk wijder strekking dan de betrokken regeringen tevoren kunnen ver wachten. Het verdrag schijnt het karakter te krijgen van een soliede dooreen- geweven militair bondgenootschap. Over de militaire clausules is men het Dinsdag eens geworden. Engeland en Frankrijk hebben hun voorstel om de overzeese ge biedsdelen in het verdrag te be trekken zover gewijzigd, dat op grond van het verdrag de Benelux- landen niet betrokken" zullen kun nen worden in moeilijkheden in de Franse en Engelse koloniën. Ook deze clausule zal dan weinig moei lijkheden meer brengen. Het belangrijkste runt waar over verschil van inzicht be staat is thans nog de econo mische clausule. De Benelux- landen wensen een belangrijke verbetering van hun handels mogelijkheden. Door de onvenvachte uitbreiding van het verdrag zal men later klaar z\jn dan enkele dagen geleden werd voorspeld. Tot ondertekening tijdens de conferentie van Parijs zal het niet kunnen komen. Men hoopt het tegen die tijd echter wel gepara feerd te hebben. Vooruitlopend op de in het voor uitzicht gestelde standaardisering van wapens-en militaire opleiding der betrokken landen, zal veld maarschalk Montgomery een in spectiereis ondernemen langs Bel gische opleidingskampen. de Arabische bevelhebber aan zijn mededelingen toe. Labouroppositie Elf linkse Labourparlementsleden, aangevoerd door Richard Crossman, zullen vandaag in het Lagerhuis aandringen op verwerping van het wetsontwerp der regering in Pales tina, omdat door aanneming van deze wet Engeland een politiek zou gaan volgen, die het gezag der UNO ondermijnt. Sir Alexander Cadogan. de Britse vertegenwoordiger in de Veiligheids raad. heeft intussen bekend gemaakt dat Engeland bij de besprekingen van dit college over Palestina uit sluitend als mandaatmogendheid aanwezig wil zijn, om inlichtingen te verstrekken. Vijf landen vragen geen Amerikaanse garantie Na een traag verloop van de zit ting van gistermorgen is 's middags op de vijflandenconferentie te Brus sel goede voortgang gemaakt, die tengevolge had, dat weer verschei dene punten naar de redactiecom missie konden worden verwezen. Tegen de avond werd uit Londen een nieuw voorstel ontvangen, dat aan de Beneluxdelegaties is voorge legd. Het schijnt de essentiële be palingen van het verdrag te raken en betrekking te hebben op poli tieke, economische en militaire pro blemen. Over dit Britse voorstel, dat in overleg met Frankrijk is opge steld. zullen de Beneluxdelegaties zich met hun respectiefelijke rege ringen verstaan. Dat de vijflandenconferentie van de Verenigde Staten militaire ga ranties zou hebben gevraagd een Amerikaans persbureau had dit be richt is door de heer Van Langen- hove, voorzitter der Beneluxdele- gatie, categorisch tegengesproken. Dc Franse regering heeft in de volkswijken van Parijs regerings winkels geopend, waar men tegen een redelijke, vastgestelde prijs vlees kan kopen. De rcgeringswinkel is in de oorlog in zwang gekomen; tijdens de sta kingscrisis van December heeft de regering het plan opgevat om ze weer te openen. Het is een poging om de prijs der levensmiddelen, die in Frankrijk verhoudingsgewijs zeer hoog zijn. zonder dwingende maatregelen omlaag te krijgen. v hoewel minister zegt „Niet nodig!" (Van onze Haagse Redacteur) De Büzondpre Vrijwillige Land storm heeft zijn herrijzing weer .aangekondigd. Enkele maanden ge leden heeft de vereniging rechts herstel gekregen en daarin hebben de leden van de oude Nationale Landstorm-commissie aanleiding gevonden om de landstorm na re organisatie tot nieuw leven te roe pen. Met het oog op de gewenste verhoudingen, aldus onze zegsman, heeft men besloten in tegenstelling tot voor de oorlog ook leden van de socialistische partij op'te nemen, als die daartoe de wens te kennen geven. Zelfs heeft men een lid van de Partij van de Arbéio uitgenodigd tot de Nationale Landstorm-Com missie toe te treden, op welke uit nodiging tot nu toe echter niet ge antwoord is. Intussen verdient het bij deze mededeling van rle Landstorm nog eens de aandacht, dat minister Fié vez vorig jaar nadrukkelijk heeft verklaard aan gewapende burger lijke organisaties niet de minste be hoefte te hebben, omdat de minis ter van oordeel is. dat de overheid een leger tot zijn beschikking heeft dat de taak zal hebben met de wa penen op te treden indien dat eens nodig zou kunnen zijn. Van een enkele züde is daartegen in de Kamers nogal wat aange voerd. doch de minister bleef bij zijn standpunt Bij informatie op het ministerie van Oorlog deelde men ons mede. dat ook nu in deze houding van de minister geen ver andering is gekomen. MET PLAN-M WORDT HAAST GEMAAKT De Amerikaanse Senaat zal deze week extra tijd besteden aan de behandeling van het plan-Marshall. Ook Zaterdag zal gedebatteerd wor den en de mogelijkheid bestaat, dat Donderdag en Vrijdag nachtzittingen zullen worden gehouden. Leiders van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden zijn bij eengeroepen om de behandeling van het wetsontwerp betreffende het plan-Marshall tegen 1 April door beide huizen van het Congres te doen eindigen. El- gaan zelfs stem men op om het plan-Marshall voor rang te verlenen voor de hulp schema's voor China. Griekenland en Turkije. Dienstplicht in Amerika? De senaatscommissie voor de ge wapende machten der U.S.A. heeft, na met gesloten deuren de minis- tèrs van de nationale verdediging te land, ter zee en in de lucht en de drie chefs van de generale staf gehoord te hebben, besloten onmid dellijk over te gaan tot de bespre king van een wetsontwerp tot In voering van de militaire dienst plicht. dollarschaarste en onvoldoende staalvoorraden. Teneinde (fc? ver mindering in de export van staal- producten op te heffen, zijn hogere percentages gesteld voor de uit voer van textiel, vooral katoenpro ducten. Als de invoer op hetzelfde peil zou bljjvcn als tot nu toe. zou een invoer ter waarde van 1 milliard 670 millioen sterling bereikt wor den, hetgeen een deficit zou bete kenen van 250 millioen pond (vorig jaar 675 millioen). Zonder hulp: nationaal bankroet, grote werkloosheid, dalende levensstandaard De Britse regering hefft in een nieuw Witboek openlijk de wsarschu- wing laten horen dat alleen voortgezette Amerikaanse hulp het land van een nationaal bankroet, algehele werkloosheid en een gestaag dalende levensstandaard kan redden. Brittannië's financiële reserves bedroegen bij het begin van dit jaar niet meer dan 680 millioen pond sterling. Zon der dollar-injecties zullen zij aan het einde van dit jaar teruggelopen zjjn tot 225 millioen en in 1949 geheel zijn verdwenen. In September van het vorige jaar hoopte Sir Stafford Cripps nog dat Engeland er op eigen krachten bo venop zou komen. Nu schrijft hij echter: „Als wij bij uitblijven van buitenlandse hulp. gedwongen zou den zijn onze overzeese betalingen in evenwicht te brengen voordat onze reserves zijn uitgeput, zouden wii genoodzaakt zijn drastische bezui nigingen toe te passen in onze dol lar- en goudaankopen, bezuinigin gen die gtote werkloosheid, ellende en ontwrichting van onze productie teweeg zouden brengen en die het vooruitzicht op een behoorlijke le vensstandaard voor ons volk voor jaren zou uitstellen. Als hulp wordt geboden op de schaal aangegeven door de Parijse conferentie over het Marshall-plan zullen wij de uiterste zuinigheid moeten betrachten in onze overzee se uitgaven. Maar in ieder geval zullen dan verdere schadelijke be snoeiingen in onze aankopen van ruwe grondstoffen en levensmidde len, die onze hele economie zouden verzwakken vermeden worden. Ook zou ons dan tijd gegeven worden om de maatregelen uit -te werken die noodzakelijk ziin voor een per manent evenwicht tussen de econo mie en het westelijk halfrond en die van het samenwerkende West- Europa. Vele onzekerheden De vooruitzichten voor 1948 worden in het Witboek vol on zekerheden genoemd en het ko mende jaar zal de regering veel zorgen geven. „Maar wij kunnen 1948 maken tot het eerste jaar dat een belangrijke opwaartse tendenz in het Eu ropese herstel zal brengen. De regering heeft, zij het ongaar ne. het exportdoel voor 1948 te- VOOR HET EERST hebben twee ruggebracht van 60 procent meer Nederlandse troepentransportschepen 1a" in AQt 50 T"",1 meer elkaar in het Snee-kanaal ontmoet. dan in 1938. De oorzaken daarvan n zijn verzadiging van sommige over- opvarenden van de Grote Beer zeese markten, importbeperkingen (thuisreis) en de /Zuiderkruis uitreis in het buitenland tengevolge van begroeten elkaart Vrijwillige beperking van benzineverbruik (Van onze Haagse redacteur) Op 2 April zal, zo vernemen wij, een actie worden ingezet om tot een aanzienlijke vermindering van het benzineverbruik te komen door vrijwillige bezuiniging. Geruime tijd geleden is reeds officieel be kend gemaakt, dat het benzinever bruik in Nederland te hoog is in verhouding tot wat ons land zich op grond van zijn benzineschaarste kan permitteren. Aanvankelijk heeft men ten departemente ge dacht aan een beperking van het benzineverbruik door overheids maatregelen, waarbij minder een hernieuwde distributie dan een be perking van het verkeer werd overwogen. Daarbij schijnt met name te zijn gedacht aan vijfdaag se en twintigdaagse vergunningen. Overleg met de verkeersorganisa- ties heeft echter tot gevolg gehad, dat eerst i.og een proef zal worden genomen met een vrijwillige actie welke binnen bepaalde tijd aan genomen mag worden dat dit drie maanden zal zijn tot een zeer duidelijke vermindering van het benzineverbrir': zal moeten leiden. Om dit te bereiken hebben de grote verkeèrsorganisaties besloten een actie op touw te zetten, welke de weggebruikers tot de grootst mogelijke zuinigheid met benzine zal moeten bewegen. De samen werkende organisaties zullen het niet laten bij het geven van de aanwijzingen, die tot, grote zuinig heid kunnen leiden niet rijden op Zondag, motoren afzetten tij dens het parkeren, motoren laten nazien, etc. doch zij zullen ook maatregelen treffen met een nog grotere coördinatie op het wegver voer, opdat het leegrijden van wa gens zo niet voorkomen, dan toch tot het uiterste zal kunnen worden beperkt. Zelfmoord van Masaryk Jan Masaryk, de minister van buitenlandse zaken van Tsjecho- Slowaküe. heeft volgens A.P. in de afgelopen nacht zelfmoord ge pleegd. Jan Masaryk. neef van de vader van de Tsjecho-Slowaakse staat Thomas Masaryk, was 61 jaar. Sedert de geboorte van de republiek (1919) werkte hij in de diplo matieke dienst. Tijdens de laatste oorlog was hij een van de belang rijkste leiders in-balling- schap van de Tsjechen. Zijn houding als volbloed democraat na de staats greep van Gottwald wek te verwonde ring. Hij bleek bereid om in de nieuwe regering zitting te nemen en riep het Tsjecho-Slowaakse volk op om de nationale eenheid in stand te houden. „Ik houd mijn hart vast als ik hoor dat sommigén van.plan zijn om zich tegen het nieuwe bewind te verzetten," zei hij ?n een rede, kort na de crisis. „Verzet tegen Hitler was goed, maar verzet tegen ons eigen blogd is een rampzalig voornemen". Als het A.P.-bericht over zijn zelfmoord juist is werpt dat een geheel nieuw licht op zijn houding, waarvan de motieven overigens nog wel lange tijd onbekend zul len blijven. Jan Masaryk EVC eist 68 cent per uur voor DUW-werk In een vergadering voor afgevaar digden van DU W-werken uit het ge hele land te Hilversum, belegd door de EVC. is een resolutie aangeno men. waarin een basis-uurloon van 68 cent wordt geëist met handhaving van de verschillende toelagen Ver der wordt geëist:'instelling van een door de arbeiders gekozen contact commissie met medezeggenschap in de aangelegenheden die op het ob ject betrekking hebben. Ook eist men één dag vacantie per maand werkzaamheid bij de DUW. De door de EVC, afdeling Bouw nijverheid gestelde eis "(25% toeslag boven het contractloon) heeft in Amsterdam gisteren weer enige uit breiding van daar reeds enkele da gen aan de gang zijnde stakingen tengevolge gehad. Van 50 bedrijven in de hoofdstad zijn thans, naar d« EVC meedeelt, 1700 bouwvakarbei ders in staking. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. TTittravP* IV V Dp NIpiiwp Pprs Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements- Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1