Anti-Revolutionnaire kijk op gemeente-politiek H.V.C. organiseert groot jeugdtournooi 2 Wijkgedachte sympathiek, maar waakzaamheid is geboden Noteert U even Tentoonstelling „De Romantiek" Amersfoort krijgt een dierenasyl INTEKENB1LJET Wandelseizoen wordt geopend Jaarvergadering P.v.d.A. *ja msd da buA Rij wieltoelage voor gemeentepersoneel W. Kraak voetbalt niet meer 20% Woensdag 10 Maart 1948 STADSNIEUWS In 's-Pnnsenhof vergaderde gisteravond de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje", waar de voorzitter, de heer G. Wielinga, aller eerst enige woorden ter nagedachtenis wijdde aan het onlangs overleden lid, de heer J. A. Kloosterman die tot in hoge ouderdom een ijverig lid was en in verschillende bestuursfuncties de belangen der A.R. party heeft gediend en haar beginselen heeft uitgedragen. Ook woningbouw door particulieren Na mededeling van ingekomen stukken werd besloten binnen eni ge weken opnieuw te vergaderen, teneinde namen voor de groslijst van candidaten voor de a.s. Ka merverkiezingen op te geven. Vervolgens verkreeg de heer Joh. de Gans gelegenheid voor zijn in leiding over „Anti-Rev. Gemeente politiek". De inleider behandelde achtereenvolgens: de gemeentelijke autonomie, de gemeente-financien en de wijkgedachte. In verschillende tijdperken is de autonomie der gemeenten beknot geworden, b.v. ten tijde der Fran se revolutie, toen alles, wat aan vroegere zelfstandigheid herinner de moest verdwijnen. Deze historie herhaalde zich onder de NSB tij dens de Duitse bezetting. Men bestuurde alles van een cen traal punt. uit met inschakeling van gewestelijke lichamen, zonder zelfstandigheid. Tegenover deze centralisatie staan de voorstanders van decentralisatie. Een volk is een organisch verband, gezinnen, dor pen, steden en provincies, waar uit een volkseenheid opgroeit. Na tuurlijk wachte men zich ook hier voor excessen. De zelfstandigheid mag niet leiden tot het opofferen van het Staatsgezag aan de delen van de Staat. De grondwet regelt de taak der gemeente. De gemeente bezit de bevoegdheid verordenin gen te maken, ten opzichte van or de, verkeer, volksgezondheid, brandweer, reiniging, voorzienin gen van gas, water, electriciteit etc. In de loop der jar^n zijn vele za ken, die vroeger tot de taak der gemeente behoorden, door de lan delijke overheid overgenomen. Dit heeft het gevaar, dat de gemeen- telijke>overheid compensaties zoekt op sociaal en cultureel terrein. Stichtingen Daartoe worden stichtingen in •het leven geroepen,die toch eigen lijk van bovenaf opgelegd zijn. In onze stad b.v. de Stichting Me disch Opvoedkundig bureau, Stich ting Sport, Centrale Woningzorg. Voor ongerepte autonomie is finan ciële zelfstandigheid noodzakelijk. Uitvoerig behandelde de heer De Gans vervolgens de verschillende wetten en regelingen, voor de financiële verhouding van rijk en gemeente, van 1865 af tot op he den. De financiële positie der ge meenten werd hoe langer hoe moeilijker, met het gevolg, dat in 1947 ruim 800 gemeenten „noodlij dend" waren. Dat dit wees op een GRAND: De beste jaren van ons leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13, 16.45 en 20.30 u. CITY: Rhapsody in Blue (elke lft 14.30, 18 30 en 21 u., Zo. 14, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Teheran (14 j.). 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 10 MAART: N.R.V. Zwitserland avond, films bergtourisme. 's Prinsenhof, 20 uur. Prot. Interk. Thuisfront „Ge sproken brief" L. Costerplein, 20 uur. Joods Nationaal Fonds, lezingen en kleurenfilms. Acad. de Danse, 20 uur. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmo- ma". prop. avond Theos. Loge, Regentesselaan. 20 uur 11 MAART: AVRO Bonte avond, 20 uur 12 MAART: Ledenverg. A.Z. en P.C. „De Wapen roem", 19.30 uur en 13 Mrt „Gymn, uitvoering ,,Wil- helmina", Markthal, 19.30 uur. 13 MAART: Receptie „Soesterkwar- tier", Clubgebouw 1517 uur. Buurtver. „Verhoevenstr." „Wat eeuwig leeft". Amicitia, 20 uur. Int. School v. Wijsbeg. Econ. studie conf. Spr. prof. Goudriaan, prof. Tinbergen en dr de Roy. Nat Fed. v. h. voorm. verzet in Nederland, films: Het voorspel van de tweede wereldoorlog en Verdeel en heers. Grand, 23.45 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 1922 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo, Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen misstand in de verhouding rijk gemeente is zonder meer duidelijk, waarom dan ook de commissie-Oud werd gevormd, die met voorstellen kwam, waardoor verbetering in treden zal. Door de voorlopige maatregelen zullen de gemeenten thans uit hun noodlijdendheid ge raken. Zuinigheid is echter ook on der de nieuwe regeling geboden. Bij het derde punt: Wijkgedach te, constateerde de inleider dat in deze plannen enerzijds een sympa thieke gedachte zit, doch dat an derzijds hier cultuurbegrippen aan de orde komen, waarbij wij als A.R. zeer waakzaam moeten zijn. Erfpacht Tenslotte maakte spr. enige op merkingen over erfpacht, een ma terie, die de laatste tijd in onze raad nog wel eens aan de orde kwam. Er zijn objecten, waarvoor de uitgifte van grond in erf pacht juist moge zijn, in zijn algemeenheid deelt de A.R.- partij niet het standpunt van b.v. de P.v.d.A. Deze wil zoveel mogelijk grond doen kopen door de gemeente om deze in erfpacht uit te geven en niet te verkopen. Bij dit vraagstuk hebben wij, aldus de heer De Gans rekening te houden met de zonde en niet meer macht in handen van de overheid te leggen, dan nodig is. Als beginsel kan de A.R. het uitgeven in erfpacht niet aanvaar den. Ten aanzien van de woning nood betoogde hij dat de gemeente de taak heeft de bouw zoveel mo gelijk te bevorderen en ook aan particuliere bouwers alle gelegen heid tot bQUwen te geven. Zondagsrust Ten slotte: Zondagsrust. Hier voor heeft de overheid te waken, door het verbieden van alles wat een goede viering van de Zondag in de weg zou staan, het bevorde ren van de rust van gemeente- personeel, politie e.d., door het weigeren van optochten en demon straties of het houden van massale bijeenkomsten waarvoor controle rend en politiepersoneel dienst op Zondag zou moeten verrichten. De overheid zal hierbij rekening heb ben te houden met de gezindheid der bevolking, al zal zij daartoe leiding moeten geven. Op het referaat volgde een le vendige bespreking. Exquise collectie uit Stedelijk Museum De gelukkige samenwerking van de Amersfoortse Gemeenschap met de directeur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, jhr. W. J. H. B. Sandberg, leidde tot de zo ge slaagde schilderijententoonstelling „Omstreeks 1800" in het St. Pieter cn Bloklandtsgasthuis. Burgemees ter Molendijk heeft toen bij de opening gezegd, dat deze expositie zou worden gevolgd door vier an dere, zodat de bezoeker bij het aan schouwen geleidelijk groeit naar dé kunst uit eigen tijd. De sectie beeldende kunst bereid de ook de tweede tentoonstelling voor. Zij kondigde zich aan als de tentoonstelling „De Romantiek" waarvoor de schilderijen eveneens werden verkregen uit het Stedelijk Museum. Het behoeft geen betoog, dat ook ditmaal weer 'n exquise col lectie schilderijen uit de romantische periode in de schilderkunst zal worden tentoongesteld. Namen van kunstenaars als Jozef Israels, J. B. Jongkind, A. Allebe en J. Bosboom zeggen voldoende over de kwali teit van de te exposeren werken. Om met de deur van 't „officieel openen" te breken, zal ditmaal, ter inleiding van de tentoonstelling, een lezig worden gehouden door de conservator van het Stedelijk Mu seum, de heer Jassé, over ,.de romantische periode in de schilder kunst gedurende de 19e eeuw". Deze lezing worden" gehouden door de 13 Maart a.s. om 15 uur in het St. Pieter- en Bloklandtsgasthuis. Het is vanzelfsprekend, dat iedere Amersfoorter daar welkom is. Dierenbescherming deed in 194-7 goed werk Onder voorzitterschap van de heer J. W. Bolmeyer werd gister avond in 's Prinsenhof, c\ jaarver gadering gehouden van dc Neder landse Vereniging tot bescher ming van Dieren, afd. Amersfoort en Omstreken. In zijn openingswoord zeide de heer Bolmeyer dat 1947 voor de dierenbescherming een betrekke lijk gelukkig jaar was geweest. De collecte gehouden op dieren dag (4 October) had f 2800.op gebracht een bewijs, dat Amers foort zijn dieren wil beschermen. Het ledenaantal blijft echter veel te laag, n.l. 670 leden. Om te ko men tot de stichting van een asyl zal er nog een actie gevoerd wor- den om dit ledenaantal op te voe- j ren. Na de heer A. F. van Twisk be dankt te hebben voor het beschik baar stelle i van de zaal voor ver gaderingen en verzamelplaats voor collectebussen las de secretaris zijn jaarverslag. De medewerking van het pu bliek, aldus de heer G. Kuiper, was uitstekend. Het aantal collec tanten op Dierendag bedroeg 200. Nog steeds doen zich gevallen voor van dierer mishandeling. Het dragen van ganzen bij de nek in de ene hand, en drie of vier kippen bij de poten in de andere hand acht men blijkbaar toelaatbaar. Door tussenkomst van de dieren bescherming zal de politie nu spe ciale dienst doen op de verschil lende markten. De penningmeester, de heer J. Dammers bracht hierna zijn ver slag uit. Het batig saldo bedroeg f 4382.86 V» waarvan echter nog f 418.30 is geblokkeerd. Tot leden van .de kascommissie werden benoemd mevr. A. Buys- Bekking en de heren Engel en Nie- derstein-Walter. De collecte zal dit jaar op 2 October worden gehouden. De heer Bolmeyer bracht de ver gadering op de hoogte van de plannen - voor de stichting van een asyl. De stallen bij de St. Andries- straat bieden een gelegenheid die niet verwaarloosd mag worden. Behalve het asyl, is er zelfs plaats voor het ope nen van een dierenpension. Een en ander zal onder con trole staan van Dr. A. Scharp- huis. De dienst gemeentewerken zal een plan uitwerken, en het ligt in de bedoeling om dit asyl 21 Juni te openen. In het bestuur werden mevr. J. F. van LeeuwenAlmoes en dr. A. E. M. J. van Scharphuis bij acclamatie herkozen. De heer G. Kuiper, die Amers foort binnenkort gaat verlaten, zou tot die tijd lid van het bestuur blijven. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de heer C. M. Ras, reeds eerder lid van het bestuur der vereniging voor dierenbescherming in Medan. De heer A. A. Ackema, lichtte het werk van de jeugdgroep toe. Aan het einde van de vergade ring werd een film vertoond over de Nederlandse Blindengeleide hond met een toelichting van mej. de Stoppelaar uit Amsterdam. AANSLAGEN. OVERVAL LENSCHIETPARTIJEN zijn nog altijd aan de orde van dc dag in Palestina. Een Britse troepen- trein ts door een mijn in dc lucht gegaan. Achtentwintig soldaten, terug van hun verlof in Egypte, werden gedood. Burgerlijke stand Geboren: Cornells, z. v. G. J. Rozeboom en G. van Smirren; Hendrik Jitze, z. v. L. Scheepstra en F. E. Dijk; Harmen, z. v. H. J. Buitenhuis en W. F. P. van Ee; Marianne Hendrica, d. v. H. Nico- laas en G. Thoolnaar; Hendrik Paulus, z. v. H. P G. M. Steen- lager en P. L. van Eijkelenburg. 'Aan de Administratie van het „Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT" voor: 31 cent per week 4.per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? Jubileumprogramma van ZUT Het duurt niet lang meer of de liefhebbers van dë wandelsport tiekken er weer op uit. Door de bonden is een uitgebreid program ma vastgesteld waardoor de wan delclubs vrijwel ieder weekend in de gelegenheid zijn aan tochten deel te nemen. Blijkens het „ZUT- nieuws" van Maart, grijpt de Wan delsportveren. ZUT de eerste de beste gelegenheid aan om de wan delsport te beoefenen. Zondag 21 Maart neemt een „A" groep deel aan de 25 K.M. tocht die onder auspiciën van de „Eemkanters" in Soest wordt gehouden. De „B" groep gaat Zondag 4 April naar Bussum, terwijl de „C" wandelaars Maandag 28 Maart de gast van N.T.V. in Zeist zullen zijn. De activiteit van Z.U.T. strekt zich echter niet alleen uit tot wan delen wan op 10 April wordt een kindermiddag gehouden terwijl op 17 April een grote feestavond de inleiding betekent van de herden king van het 15 jarig bestaan. 29 en 30 Mei zal de jubilerende Vereniging Nationale Feestelijke Lustrum-wandeltochten houden. Ledental bleef vrijwel stabiel Dinsdagavond hield de afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid in het Volksgebouw haar durk bezochte algemene jaarver gadering. Uit het door de secretaris uitge brachte jaarverslag bleek, dat óók de Amersfoortse afdeling de zware zorgen der partij in het afgelopen jaar heeft gekend. Meermalen werden huishoudelijke vergaderin gen gehouden, ter bespreking van de actuele problemen. Ondanks de zware druk, die in het afgelopen jaar op de partij zowel van links «ls van rechts werd uitge oefend, is het ledental vrijwel sta biel gebleven. Het bestuur was in het afgelopen jaar als volgt samengesteld: B. Noorderwier, voorzitter; dr. B. S. A. Al. vicc-voorzitter; J. Hulst, secretaris; H. Fremouw, 2e secretaris; J. W. Imhof, penning meester; C. H. Letschert, 2e pen ningmeester cn H Koelewijn, mej. H. Lodder, F. J. Swets, M. Polak, A. Nakman en J. Koopman, leden. In de plaats van de heer Imhof, die naar elders vertrok, werd in Aug. '47 de heer Letschert als penning meester benoemd. Met enige trots zag de secretaris terug op het rapport Lonen en Prijzen, uitgebracht door een com missie, benoemd door de ledenver gadering, hetgeen een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt bij het Partijbestuur, de Wiardi Beekman Stichting, de Kamerfrac tie, het N.V.V. en het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A. De secreta ris herinnerde vervolgens aan het geslaagde Mei-feest en de grote openbare vergadering met minis ter Vos in de Markthal. Teneinde het propagandawerk te stimuleren, werden in het afgelo pen jaar door het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid ver schillende wijkcomité's gevormd. De penningmeester deelde mede, dat het afgelopen boekjaar sluit met een voordelig saldo van f 1.282,65. Door de buitengewone offervaardigheid der leden, kon het Mei-feest buiten bezwaar van de afdelingskas gevierd worden. De voorzitter dankte vervolgens de om gezondheidsredenen aftre dende bestuurders, de heren Fre mouw en Nakman, voor het vele werk in het belang van de afdeling Verricht. In de ontstane vacatures werden mevr. Ten Bos, H. Reems en R Guldenberg gekozen. Vele bekende clubs naar Amersfoort Hoe het met de reserves en de toekomst van diverse voetbalver enigingen, waaronder HVC, is ge steld kunnen liefhebbers van jeugdvoetbal binnen korte tijd ge waar worden. Het HVC-bestuur heeft een om vangrijk jeugdtournooi georgani seerd, waaraan adspiranten en ju niorenelftallen van een groot aan tal voetbalverenigingen deelnemen. Tweede Paasdag zal ee;. aanvang worden gemaakt met dit tournooi. De wedstrijden worden op „Birk- hoven" gespeeld op twee terreinen en vangen 's morgens elf uur aan. Het programma voor 29 Maart ziet er als volgt uit: Juniores, die op 1 Augustus 1947 de leeftijd van 18 jaar nog niet hadden bereikt: „A"-terrein: ElinkwijkHVC, SpartaanHercules, Hercules Elinkwijk, HVCSpartaan, Hercu lesHVC, ElinkwijkSpartaan. „B"-terrein: Holland-TOG, Alkm. BoysZeeburgia, ZeeburgiaHol land, TOGAlkm. Boys, Zeeburgia TOG, Alkm. BoysHolland. Op het „A"-terrein spelen daar na de winnaars van A en B tegen elkaar. Op het „B"-terrein dc tweede geplaatste elftallen. Op Zaterdag 3 April spelen de adspiranten die op 1 Augustus 1947 de leeftijd van 15 jaar nog niet hadden bereikt: „A"-terrein: HVC A-KWA, Kranen zijn er om te gebruiken Een melkhandelaar zag zich be keurd wegens overtreding van het melkbesluit. De man had namelijk melk geschept zonder gebruik te maken van de kranen. Bijna veertig ingezetenen op de bon Bij gehouden verkeerscontrole werd tegen zeven en dertig ver- keersovertreders proces-verbaal opgemaakt. Overuren zonder vergunning Een werkgever ging op de bon omdat hij zijn werknemers arbeid liet verrichten in strijd met dë in zijn werkplaats hangende arbeids lijst. Opbrengst collecte „Zonnegloren" De Zaterdag in Amersfoort ge houden collecte ten bate van Zon negloren bracht f 3.006.13 op. Adv. VRIJGESPROKEN De Utrechtse Rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 56-jarige handelaar in bloemis terij-artikelen L. J., tegen wie in een vorige zitting wegens het ver oorzaken van brand d.oor schuld f 300 boete subs, honderdvijftig da gen hechtenis was geëist. De Rechtbank sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. B. en W. stellen verhoging voor B. en W. schrijven o.m. aan de raad: In 1936 is besloten aan personeel, dat een eigen rijwiel voor gemeen tedienst gebruikt, een vergoeding te verlenen. De vergoeding is af hankelijk gesteld voor het gebruik .van het rijwiel. Te rekenen ingaande 1 Januari 1945 zijn de vergoedingen verhoogd en vastgesteld op respectievelijk: f 15.f 30en f 45.per jaar. In verband met de huidige prijzen voor onderhoud cn aanschaffing van rijwielen, geven wij u in overwe ging te besluiten, de vergoeding in gaande 1 Jan. '48 te bepalen op: voor groep I f 30.voor groep II f 45.en voor groep III f 60.— per jaar. Voor het politiepersoneel heb ben de ministers van justitie en binnenlandse zaken de rijwieltoe lage inmiddels vastgesteld op f 60.- per jaar. De commissie voor georganiseerd overleg kon zich met dit voorstel verenigen. Veiling van vaste goederen In de Dinsdagavond gehouden veiling van vaste goederen ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken alhier, werden de na volgende percelen publiek ver kocht: Het huis met erf en grote stenen schuur en houten schuurtje aan de Bloemendalsestraat no. 32, aan de heer E. J. Ruitenberg q.q. voor f 3600.(max. prijs (f 5800. Het woonhuis met tuin aan de Verhoevenstraat no. 67 opgehou den voor f 3700.(max. prijs f 4200.—). Het winkel- en woonhuis aan de Hof no. 38, aan Mevr. U.M.E.C. Hömann voor f 5000.(max. prijs f 6000.—). KINDERMOORD Wegens het plegen van doodslag op haar pasgeboren kind werd de 29-jarige spoelster Ga. K.N. te Amersfoort tot vier iaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Geëist was 4 jaar en ter beschikkingstelling van de Re gering. TRIBUNAAL UITSPRAAK De derde Kamer van het Utr. Tribunaal adviseerde tegen de ge wezen administrateur od het vlieg veld te Soesterberg. Eduard Twigt. internering voor de tijd van twee jaar, negen maanden en 26 dagen, ontzetting uit de beide kiesrechten en het dienen bii de gewapende macht. T. werd gisteren ontslagen van rechtsvervolging. BaarnHVC A, KW ABaarn A. „B"-terrein: APWC—HVC B, 't Gooi—APWC, HVC B—t Gooi. Op het „A"-terrcin spelen de winnaars van A en B. Op het „B"- terrein de tweede geplaatste elftal len. Het programma voor 4 April ziet er voor de juniorenwedstrijden als volgt uit: ,,A"-terrein: PatriaHVC D, APWC—HVC D. HVC B—Patria, HVC B—APWC, APWC—Patria, HVC D—HVC B. ,,B"-terrein: BVCKWA, Baarn —HVC C, BVC—Baarn, KWA— HVC C, HVC C—BVC. Baarn— KWA. Na afloop van deze wedstrijden spelen op het „A"-terrein de win naars van A en B en op het „B"- terrein de tweede geplaatste elftal len. Zondag afscheid op Birkhoven Het zal de H.V.C. supporters gp- getwijfeld spijten dat Wim Kraak, die vele jaren onafgebroken de II.V.C. kleuren heeft verdedigd, tot het besluit is gekomen dat hij na de wedstrijd H.V.C.Alcmaria Victrix, die a.s. Zondag op Birkho ven wordt gespeeld, de voetbal schoenen aan de kapstok zal han gen. Wij twijfelen er niet aan of de H.V.C. aanhang zal Zondagmiddag op Birkhoven aanwezig zijn om ge tuige te zijn van het afscheid van deze voetballer, die voor zijn club zo ontzettend veel en goed werk heeft verzet. Het H.V.C.-bestuur zal van Wim Kiaak op passende wijze afscheid nemen. Korfbal Soest Patiënten aan de wandel De politie trof dezer nachten een man aan in nachtgewaad. Deze be weerde, dat bij hem w - ingebro ken en dat kleding en f 13.000 wa ren ontvreemd. Na onderzoek bleek, dat de man ontvlucht was uit „Zon en Schild". Vergadering Oranjevereniging Woensdag 10 Maart, des avonds 8 uur houdt de Oranjevereniging „Wilhelmina" te Soesterberg in het café 't Centrum haar jaarvergade ring. De agenda vermeldt o.m. be stuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de voorzitter, de heer A. E. Wegman. Pastoor A. Vossenaar overleden Maandagmorgen is te Goor, in de ouderdom van 83 jaar overle den, de Zeereerw. Heer A. Vosse naar, die van 1918 tot 1931 pasmoor is geweest van cle parochie Soest aan de Steenhoffstraat. Trainingsseizoen wielrennen geopend Zondag opende de Gooise Wie» lerclub „De Adelaar" het trai- ningsseizoen 1948. Van de 16 A- klassers toonde onze plaatsgenoot Evert Grift zich verreweg de sterk ste. Hij won de 50 km rit met ruim I 100 meter voorsprong. Voorts zorg de K. Verschoor voor een verras- sing, door met een uitstekende sprint het sterke veld renners te verslaan. Jubileumnummer van het' „Soesterkwartier" De bescheiden kasmiddelen van de Korfbalvereniging ,,'t Soester kwartier" lieten niet toe een kost baar jubileumnummer uit te geven. Men is er echter in geslaagd om een eenvoudig en toch voor de vereniging historisch waardevol herinneringsboek samen te stellen. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond, de heer W. Chr. Schaap, wijst in een bij drage op het belang van de korf balsport voor de karaktervorming van jonge mensen. De heer Chr. Christ, voorzitter van de Speeltuinveren, „'t Soes terkwartier" huldigt in een artikel eveneens de beoefening van de korfbalsport, vooral omdat deze vriendschap kweekt en de spelers eikaars karakter leren begrijpen. Dat de leden van de jubilerende vereniging graag geziene gasten zijn daarvan getuigt de heer G. Steenis, voorzitter van de G.U.K.B. die aan het slot van een door hem geschreven artikel de wens uit spreekt dat de leden nog zeer vele jaren het pad der deugd zullen blijven bewandelen. Het spreekt haast vanzelf dat ook van bestuursleden en leden bijdragen zijn binnengekomen. De ze behandelen veelal de geschiede-, nis van de jubilaresse. Beurs van New York Atch."" Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen. Pcnns.R. Sout. Pac. Uti.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smclt. A. T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoclingA. Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El Gen.Mot. 8/3 9/3 90 89% 10 V. 10 10' 10 Vi 28% 28^ 13 12 Va 17V, 17% 47% 47% 158% 158 172 171 79 78% 39% 39 50% 49% 150H 150% 62% 61% 31% 31% 31% 30% 26% 25545 55% 54% 38% 38% 21 21% 58 57% 165% 165 39 38% 32% 32"; 51% 51% Goodyear HudsonM Int.Harv. In. Nickel Int.T.enT Kenn.C. Montg W. Pack. M. Radio C. Rep.St. Reyn. T. Sears R. Shell Un. Socony Stand'Br. St.Oil.J Studeb. Texas C. U. Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. York 8/3 9/3 40 39 15% 15% 34% 84'; 23 25% 12ya 12% 45% 44% 49% 49% 4% 4% 8% 8% 2'- 23% 33% 38 34% 34 31% 30'. 15% 15% 23% 23% 72% 71!; 16% 16% 53% 53% 263* 26% 2% 51% 53 4J% 39 69 68% 26 27% 44% 44% Omzet 660.000 De heer W. J. P. Venema onderscheiden Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft de heer W. J. P. Venema, wonende aan de F. C. Kuijperstraat 10.'vergunning ver leend tot het voeren van het wa pen van ZKH met de titel van hof leverancier. Distributienieuws Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de bijkantoren Vrijdagmiddag 12 en Zaterdag 13 Maart a.s. gesloten zijn. Dit geldt ook voor Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Hoogland en Soesterberg. Hoevelaken „Groene Kruis" vergadert Het .Groene Kruis" houdt op Don derdag a.s. des avonds half acht in het Verenigingsgebouw een Alge mene Vergadering. De agenda ver meldt o.a.: Financieel verslag, be stuursverkiezing en vaststeliiiiê tificatie magazijnhoudster en werk ster, benevens behandeling begro-' ting 1948. Ruiteravond Gisteravond gaf de Landelijke Rij- vereniging „Vrijheid" uit Terschuur 'n propaganda-avond in het Vereni gingsgebouw met medewerking van de accordeonvereniging „Excolsior" de accordeonvereniging „Excelsior" de B.O.G. en B.O.L.H.. afd. Ter- schuurVoorthuizen. De avond werd geopend voor een fanfare van de hoornblazers, waarna de aanwe zigen staande het Wilhelmus zongen. Hierna sprak de heer Vroma het openingswoord in plaats van de voorzitter, de heer Bouwman, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn Spr. hoopte dat deze avond er toe zou medewerken het aantal do nateurs te vergroten. Vervolgens werd een afwisselend programma geboden, waarna in de pauze een grote verloting, waaraan meerdere prijzen verbonden waren, plaats vond. Ook na de pauze een zeer aantrek kelijk programma. Het toneel aan de lopende band „Op het platte land" werd zeer onderhoudend ge speeld cn oogstte een hartelijk ap plaus. Tot besluit werden nog enige muzieknummers uitgevoerd. Predikbeurten Woensdag 10 Maart Ned. Herv. Kerk. 7 uur ds. J. van Amstel. Bid stond voor het gewas. Vrijdag 12 Maart. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust", 7 uur ds. Fraanje van Barneveld. Burgerlijke stand Gehuwd: B. Buitink (Nijkerk) en M. Duits. Amsterdamse Effectenbeurs 9 Maart. Over het algemeen was de fond- senmarkt van heden een voortzetting van die van gisteren Nu de devalua tiegeruchten zijn geluwd en het ongerijmde hier van, wat het Nederland se ruilmiddel betreft, vsn alle kanten is be licht, trad een verdere kalmering van de situa tie in en zette de giste ren ingetreden reactie zich voort. Toch bleven de koersverliezen nog binnen beperkte gren zen. zodat van een be paald flauwe markt moeilijk gesproken kon worden. De opening was algemeen enige punten lager en in het verdere verloop werd de reactie nog iets verder geaccen tueerd, doch tegen slot trad hier en daar enig herstel in, waardoqrvoor sommige fondsen het slotpeil van gisteren weer vrij dicht benaderd was. Was gisteren de om zet in aandelen met een totaal van 3,8 millioen gulden reeds weer een stuk lager dan Vrijdag, het zag er heden naar uit. gezien de zeer kal me stemming die in vrij wel alle hoeken bleef heersen, dat de omzet ten wederom iets terug waren gelopen. De om zetcijfers voor obligatiën blijven vrijwel constant en bedroegen gisteren 2,4 millioen gulden. 8/3 9/3 L.K. t.K 9/3 UK. 135'/, 173 219 Act. aaodeleo Koloniale Bank 118% 116"; 115' N. L LL-oarus 135% 132% 133' Ned. H. Mij. 171 170% 168 V A.K.U. aand. lg9% 186! Bergh's Jurg. 330 v. Berkels pat. 139 Calvè Delft Crt 219 Centrale Suiker 235 Fokker 203 Van Gelder 174 K. Nd H.ovens 224 Lever Br. 330% 327 Ned. Ford 391 Ned. Kabeliabr 321% Philips gloeü. 407% 405! Wilton Feyen 235 O. PetroL Mij 338 Kon. Petr. Mij. 363% 361' A'dam Rubber 184 Bandar Rubber 155 Dcll-BaL R.M 131 Oost Java R.M. 90% Serbadjadl S.R 95% HolL Am. LUn 229 lava-C -J. LUd 169% 184; 326% 135% 212 197% 170% 220% 329 392% 316 401% 233 336% 360% 183% 185 153% 128% Actieve obUg.: Nea. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. *37 3 DollarL "47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% NI *37 A 3 8/3 100 93^; 98 105- 81 100% 96 9/3 100 93% 981. 105 81X, 100% 96 K.N.S.M. Kon. Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd 5t. MIJ. Nederl H.V.A Java Cult. MIJ Ned. Ind. S U Ver. Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak 5encmb 199% - 179 224% 166 196% 175 264 115% 126 61 185 221% 184% 197% 196% 185% 193 258% 258% 115% 115 60 60% 182% 217 216% 178 Met-actieve obligaties A'dam 1 '37 3% sHage 1 '37 3% R'dara le en 3e lng. 1937 3% 99% 99% Rdam '38 (3%) 3 100 V, Utr. pr. '39 2% Utr. g. H' 37 3% Pandbrieven Amst. Hyp. 3% 100 Arnh B (3%) 3 96 Fr. Gr. H. 3% 100 Grav. Hypb. 3% ^ed.» Hypb. Veend K (3%) 3 Rott. Hypb. 3% Utr Hypb. 3% 100 West. Hypb. 3% 100 industr. oblig.: A.K.U. obl. 3% 103 Bcrghs en J 5% 102% Levers 3% 1°4 Werkspoor 3% j04 Bt. Ptr Mij 102% Kn Ptr. MlKVe 103% Deil Sprw 8% 93 Nea -Ina 62 96 100% 96 99% 100 103% 103% 103% 102% 105 L 97)j Nlet-act. aand. A'damse B. Kil Bank Unie Incasso Rott. Bank fvv Bank Cert. Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr Cist en Sp fab. Rott. Dr. Mi). Werksp SerlS A Anlero N'ed. Ind Gas internatlo Amst Ball. Mi) Dell Sp. MIJ. AerL Ind. Sdw ■lorluplg ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mil Fin N. a Vredesteln Ned Walvlsv. Zwanenb. Org. Prolongatie Amer. fondsen Anaconda 3eth. Steel Chrysler Gen. Motors Intern Nickel Kennecott - Republic SteeJ US SteeJ Phillips SheU Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden t 8/3 9/3 172% 172% 240% 241 173% 171 190 188 187% 187% 153 151", 435 371 370 196% 179 lï°v* 118% 203 195 170 167% 96% 74% 29% 29% 111% 111% 102% 184% 178 127 124 212 209 2% 2% 32% 32 84 96 U4% 53% 52% 25 46% 46% 25% 72 70 5?% 58% 33% ;o% 17% Met een maatschappe lijk kapitaal van ƒ500.000 verdeeld in 30 pref. aan delen op naam en 470 ge wone aandelen aan toon der elk b. ƒ1000.-, waar van 20 pref. en 80 gewone aandelen zijn geplaatst en volgestort, is opgericht de Nederlandse potloodindus- trie N.V. te Amsterdam, welke ten doel heeft de vervaardiging van en de handel in houten potloden en vulpotloden, potlood- stiften en verdere onder delen. Met een maatschappe lijk kapitaal van ƒ750.000 verdeeld in 50 pref. aan delen op naam, volgestort 350 gewone aandelen, serie A aan toonder elk 1000, waarvan 100 geplaatst en volgestort en 700 gewone aandelen serie B &.f500 is opgericht de NV. Em mer metaalindustrie te Emmen, welke ten doel heeft de fabricatie, repa ratie, koop en verkoop van metaal- en ijzerwaren. De raad van commis sarissen van de N.V. Sla- venburg's bank te Rotter dam zal aan aandeelhou ders voorstellen over het jaar 1947 een dividend uit te keren' van 6%% (vorig jaar 5%).

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2