10 Euwe kan alleen hopen op een wonder Het doel heiligt de middelen Niet veel kans nog iets uit de puinhopen te redden Reshevsky verloor duel met de klok Kerknieuws Dam-rubriek Radio-programma Woensdag 10 Maart 1948 3 De vierde ronde van de wedstrijd om de wereldtitel schaken heeft twee partijen opgeleverd, die na een veelbelovend en inhoudrijk be gin onverwachts een teleurstellend einde namen. Dr. Euwe had te doen met de Rus Smyslov en algemeen kon worden verwacht, dat deze twee aanhangers der streng positionele richting zich aan schaakacrobatiek niet te buiten zouden gaan. Een rustige strijd in de gesloten verde diging der Spaanse Partij ontspon zich met als inzet de beheersing van de open d-lijn en de verovering van het belangrijke veld d5. Dr. Euwe speelde de opening en het midden spel zeer sterk en vindingrijk en kon na de dertigste zet op een overwegende misschien reeds ge wonnen stelling bogen. Wat onze landgenoot in dit stadium van de partij op de onzalige gedachte bracht met een dubbel-offer de partij gewelddadig te willen be slissen, zal wel nimmer uitgespro ken worden. Misschien was het 't verlangen met het brengen van een schoonheidspartij de herinne ring aan de beide reeds geleden ne derlagen uit te wissen. Kort en goed, dr. Euwe offerde twee stuk ken. die Smyslov (z)onder dank zegging accepteerde. Reeds na en kele zetten was een ieder van de nutteloosheid der gebrachte offers overtuigd. In de afgebroken stel ling heeft dr. Euwe nog steed- de beide officieren minder en kan hij slechts hopen op het „wonder in de stelling" om te trachten nog iets uit de zelf aangerichte puinhopen te redden. Veel kans is hierop ove/ rigens niet. De ontmoeting BotwinnikRe shevsky was eveneens, qua opening en middenspel, zeer jnteressant. De Amerikaan veroorloofde zich we derom enige tempoverliezen, doch wist door vindingrijk spel de aan gebrachte schade te herstellen. De partij had een traag en bedacht zaam verloop, beide spelers namen de ruimste bedenktijd om de gevol. gen van hun uitgedachte acties te taxerenen Reshevsky bewees de betere opzet van zijn partij. Na 26 zetten had hij een superieure stelling en de algehele verwachting was, dat Botwinnik het heel zwaar te verduren zou krijgen. De Rus had toen voor zijn resterende veer tien zetten slechts zeven minuten bedenktijd; Reshevsky vier minu ten. Reeds voelde de zaal een her nieuwd enerverend tijdnood-duel op komst, waarin Reshevsky met zijn beroemde tijdnood-„techniek" dan zeker de beste kansen zou heb ben. Doch ditmaal wilde het niet lukken. Reshevsky bleef aarzelend doorspelen, miste ditmaal de souplesse en.... overschreed zijn tijd reeds op de 34e zet in een stel- Spiegel der wereld ling, die hij tevoren reeds had ver- knoeid! De stand na de vierde ronde is: 1. Botwinnik, 2 pnt. (uit 3 par tijen) met 1 afgebr. partij; 2. Keres 2 pnt. (uit 3 partijen); 3. Reshevs ky, H/2 pnt. (uit 3 partijen); 4. Smyslov, t/2 pnt. (uit 4 partijen) met 2 afgebroken partijen; 5. Dr. Euwe, 0 pnt. (uit 3 partijen) met 1 afgebroken partij. Wit: Dr. Euwe; Zwart: W. Smyslov. Gesloten verdediging der Spaan se Partij. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8- cG; 3. Lfl-b5, a7-aG; 4. Lb5-a4, Pg8- f6; 5. 0-0, Lf8-e7; 6. Tfl-el, b7-b5; 7. La4-b3, 0-0; 8. c2-c3, d7-d6; 9. h2-h3, Pc6-a5; 10. Lb3-c2, c7-c5; 11. d2-d4, Dd8-c7; 12. Pbl-d2, Pa5- c6; 13. d4xc5, Dit wordt weinig gespeeld. 13. d5, Pd8 geeft een loopgravenge- vecht waarin wit geen voordeel kan behalen, mits zwart zich zorg vuldig verdedigt. 13d6xc5; 14. Pd2-fl, Lc8- e6; 15. Pfl-e3, Ta8-d8; 16. Ddl-e2, g7-g6. Tot zover was alles theorie. De tekstzet is nieuw. Het vroeger vaak gespeelde 16h6 om Pg5 te verhinderen, geeft na g2-g4-g5 wit goede kansen op koningsaanval. 17. Pf3-g5, Le6-c8; 18. Lcl-d2, Kg8-g7; 19. Tal-dl, h7-h6; 20. Pg5- f3, Lc8-e6; 21. a2-a4, Dc7-b8; 22. Ld2-cl, De strijd om de d-lyn en het punt d5 gaat zijn hoogtepunt nade ren. 22Td8xdl; 23. Telxdl, TfS-d8; 24. Tdlxd8, Le7xd8; 25. a4xb5, a6xb5; 26. Pe3-d5! De bezetting is voltooid! Wan neer zwart het aangeboden pion offer aanneemt speelt hij een min der goed eindspel, b.v. 26 Pxd5; 27. exd5, Lxd5; 28. Lxh6f!, Kxh6; 29. Dd2f enz.; of 26 Lxd5; 27. exd5, Pxd5; 28. Dd2!, Pf4; 29. Pxe5! enz. 26Pf6-g8; 27. Lcl-e3, c5- c4; 28. b2-b3, Pc6-a5. Een riskant besluit maar zwart stond niet prettig meer. 29. Pf3xe5! c4xb3. 29Dxe5? kost na 30. Ld4 de dame. 30. Lc2-bl, Db8-b7; 31. Le3-d4!, Kg7-h7. 31Lxd5; 32. exd5, Dxd5; 33. Pxg6f verliest snel. 32. Pd5-f4, Xe6-c4; 33. Pe5xg6, Toegegeven het offer is verleide lijk. maar na. 33. Df3! was het do delijk geweest. Thans onsnapt Smyslov aan een afstraffing. 3 3f7xg6. Natuurlijk met 33Lxe2? wegens 33. Pf8 mat! 34. Pf4xg6? Was het eerste offer een over bodige luxe, het tweede is het zeer zeker. Na 34. Dg4! gevolgd door e5 en desnoods h3-h4-h5 was een zeer gevaarlijke aanval op te zetten, die het offer had kunnen rechtvaardi gen. 3 4Kh7xg6!; 35. e4-e5f, 35. Df3 was ook nu sterker ge weest, maar had vermoedelijk de partij evenmin kunnen redden. 3 5Kg6-f7; 36. De2-h5f, Kf7-f8: 37. f2-f4, Ld8-b6; 38. Dh5- f5t, Kf8-e7; 39. Df5-h7t, Ke7-d8; 40. Ld4xb6, Db7xb6y; 41. Kgl-h2, DlT regiem berust op de toe- passuig van een oude leus: het doel heiligt de middelen, wat maar één ding betekent: de heer schappij van de brutale macht ver bonden met de propaganda van leu gens. Deze theorie is een staatsleer geworden, met behulp waarvan men op het ogenblik Tsjechoslowa- kiie probeert te onderwerpen, met behulp waarvan men reeds begon nen is te regeren in mijn land en met behulp waarvan de terreur zich ook over andere landen zal uitstrek ken". Zo sprak Benesj in het voorjaar 1939 tot het Amerikaanse volk. Zo kon hii ook gesproken hebben in het voorjaar 1948, wanneer men hem de kans zou laten om het woord te nemen. Wij werden aan deze woorden herinnerd, toen wij het fraais la zen. waarmee Gottwald de eerste zitting van zijn nieuwe kabinet Vrij dag j.l. opende: „Wh komen bijeen 14 dagen na de rechtstreekse aanval van een kliek van saboteurs en reaction- nairen op de regering en het na tionale front. Vandaag, nadat dè toorn van het volk opruiming gehouden heeft onder de reactionnairen en hun handlangers, zet de nieuw gevormde regering zich aan een ronde tafel in een vertrek, dat gelucht is. Een grote taak wacht ons. Wij moeten alles, wat door de fouten van de saboteurs niet tot stand is kunnen komen, in halen en wij moeten tegelijk aan de nieuwe eisen, welke het volk gedurende de bewogen dagen van onlangs heeft gesteld, voldoen. Maar ik vertrouw, dat onze re gering op eervolle wijze haar taak zal vervullen en een voorbeeld zal geven, hoe een echte volks regering moet werken." En dan te bedenken, dat Jan Ma- sarijk, Woensdag daarvoor een toe spraak houdend tot officieren, niets anders wist te doen dan het Duitse gevaar op te roepen: „Er wonen millioenen fanatieke vijanden langs onze grens en Tsjechoslowakije moet al zün krachten inspannen voor een nieu we Duitse agressie te voorko men Zijn op deze holle demagogie de aangehaalde woorden van Benesi niet eveneens toepasselijk? f-T EN grimmige grapjas heeft in- dertijd de Riiksdag in Hitiers tijd eens de best betaalde mannen- zangvereniging 'genoemd. De leden van het parlement in Praag zullen niet zingen, vermoeden wij. wanneer zij lü Maart voor het eerst biieen- komen „in gezuiverde toestand". Moer veel anders dan ja knikken zullen zii zeker niet kunnen en mo gen doen. Reeds zijn meer dan 60 afgevaardigden door hun eigen par tijen uitgestoten In het bijzonder m de gelederen der nationale socia listen, die zelfs hun naam tot Tsje- chische socialisten gezuiverd heb ben, zjjn vele slachtoffers van het parlementaire comité van actie ge vallen. maar ook de sociaal demo craten hebben het hunne bijgedra gen. terwijl de Slowaakse volkspar tij in haar geheel in ontbinding ver keert. Dat de uit hun partij gesto ten kamerleden hun plaats in het narlement nog zullen durven inne men. lijkt uitgesloten. Bovendien eist het comité van actie van ieder kamerlid een loyaliteitsverklaring aan de regerin®- Op deze wijze wordt het Tsjechische parlement dus inderda.ad een besloten gezel schap. GEWELD, verleugening, verraad ïllcs heet zuivering. Een zuive ring nota bene. waarvan een man als Lew Svehrawa, die 5 jaar Duits concentratiekamp achter de rug heeft, die een van de chefs voor het verzet was en die onlangs zijn land nog vertegenwoordigde en hoe! in Lake Success in de commissie van de Uno voor de vrijheid van de pers. het slachtoffer wordt Dit is de soort van ironie der gebeurte nissen. waarbij de beschouwer zelfs de troost van de glimlach niet lan ger gegund is. Db6-e3; 42. Dh7-f5, afgebroken. Wit: M. M. Botwinnik Zwart: S. Reshevsky Rubinstein-variant van de Nimzo- Indische verdediging. I. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8 b4; 4. e2-e3, d7-d5; 5. a2-a3, Lb4-e7. Zwart betroost zich dit tempo verlies, vermoedelijk omdat hij zich nog goed herinnert, dat Capa- blanca eens met 5Lxc3, enz. een partij tegen Botwinnik glans rijk verloor! (AVRO-tournooi '38). 6. Pgl-f3, 0-0; 7. b2-b4 Gloednieuw, maar blijkt niet zonder haken en ogen te zijn. 7Pb8-d7; 8. Lcl-b2, c7-c6; 9. Lfl-d3, tI5xc4; 10. Ld3xc4, Le7-d6. Zwart wil e6-e5 doorzetten en getroost zich andermaal een tem poverlies. II. Pc3-e2, a7-a5! Hierop had Reshevsky zich ver laten. De actie op de damevleugel heeft nu kans van slagen omdat Pc3 zich heeft verwijderd. 12. b4-b.Pd7-b6; 13. Lc4-d3, c6xb5; 14l Ld3xb5, Lc8-d7; 15. Ddl-b3 Na 15. Ld3 is 15Pa4 on aangenaam. 15a5-a4; 16. Db3-d3, Ta8- a5; 17. Pe2-c3, Dd8-e8; 18. Lb5xd7, De8xd7; 19. 0-0, Tf8-c8; 20. e3-e4, Pb6-c4!; 21. Lb2-cl, e6-e5! Zwart siaat voortreffelijk. 22. Tfl-dl, e5xd4; 23. Dd3xd4, Dd7-e6; 24. Tal-a2, h7-h6; 25. h2- h3, Ta5-a6. Hier werd het tijdnood-duel reeds verwacht. Jammer genoeg blijft Reshevsky ditmaal onder de maat. 26. Pc3-d5!, Pf6xe4? Hierop had Reshevsky toch niet mogen ingaan. Beter is 26 Lc5 omdat 27. Dxc4 niet gaat we gens Lxf2f en damewinst. 27. Ta2-e2, f7-f5; 28. g2-g4, Ld6- c5? Thans verliest deze zet gefor ceerd. 28Pg5; 29. Txc6, Pxf3t. 30. Kg2, Pxd4; 31. Txd4 had nog een redelijke kans op ontsnap ping geboden. Dat Reshevsky dit overziet is een duidelijk bewijs dat zijn paraatheid ditmaal in het Kurhaus is achtergebleven! 29. g4xf5!, De6xf5; -30. Dd4xe4, Df5xh3; 31. Pf3-h2, Tc8-c6; 32. Pd5-f4. Hier overschreed Reshevsky de tijd en werd Botwinnik reglemen tair winnaar. De positie was echter reeds onhoudbaar voor de Ameri kaan geworden. CHR. VLAGSMA. Verzet in Groninger raail tegen CPN-wethouder In de Groninger gemeenteraad heeft de woordvoerder van de Partij van de Arbeid verklaard, dat zijn fractie alle samenwerking met de communisten van de hand wijst. Na mens de Partij voor Vrijheid en De mocratie werd een motie aangekon digd. waarin de communistische wethouder Bosma zal worden ver zocht. zijn portefeuille ter beschik king te stellen, omdat de raad aan de CPN geen vertrouwen meer wil schenken. Uit een Londens dagboek door Prof. dr. G. J. RENIER Burgeroorlog in Jemen Van verschillende zijden wordt ln Arabië gemeld, dat in de staat Jemen burgeroorlog is uitgebroken, gepaard gaande met plunderingen van de hoofdstad Sanaa door de Bedoejnen, die geloven, dat de on langs vermoorde Imam daar fabel achtige rijkdommen heeft verbor gen. „PLATGLASBAK" is een lelijk woord voor een goed ding: hierin kweekt men onze vroege groenten komkommers, aardbeien en poot- pi anten. 's Winters worden ze op geborgen, maar nu komen ze iveer in het veld. Het paard van Troje 3 Maart Tch spreche von der Tchecho-Slo- >>Awakei!" Ik hoor 't Hitler nog over de radio uitjanken Tien jaar later, en wc praten weer over dat arme land En nu kunnen we gaan wegen en uitmeten en vergelijken, toch blijft het voor ons. subjectief, iets anders dan wat we om trent zekere landen in Oost-Europa, zeer onredelijk, misschien, voelden: laat de Sowjets die boel maar op knappen In dit geval hebben de Rus sen dc hand gelegd op iets dat cultu reel veel hoger staat dan zij. en iets waarop, zedelijk en intellectueel, het Westen meer aanspraak kan maken dan het Oosten. Toch blijft het hoofd verschil dat we allen, hier in Londen, ettelijke Czechcn persoonlijk kennen. Mt)n Czcchischc vriend, wiens naam ik liever niet vermeld, heeft getracht me aan het verstand te brengen dat de tragedie toch een lichtzijde heeft. ..Voor het eerst", betoogt hii. ..heeft de beer uit Moskou ccn stuk afgebeten dat hU onmogelijk kan verteren. Wij hebben 80 milliocn Duitsers het hoofd geboden En toen waren wc met Su- dcten-Duitsers vermengd. Nu zijn wc homogeen, en met dc 200 milliocn Rus sen zullen we ook wel weten om te springen." Overdreven optimistisch? Stellig, maar tevens niet geheel onrealistisch De Tjcehcn en de Slowaken zijn de eerste slachtoffers die de vrijheid ge kend hebben, en de democratie, en die door ondervinding weten dat. met al haar gebreken, de Westerse beschaving toch ook grote voordelen bezit. Nu zal het radicale communisme worden toe gepast op mensen die de betere zijde van het ijzeren gordijn gezien hebben en die het communistische paradijs met de rest van de wereld kunnen verge lijken Wordt het Boheemse Rijk het paard van Troje? WAAROVER SPRAKEN ZIJ Tk sprak met twee jonge medici, de- A monstratoren in dc Universiteit van Londen, wier bestaan dus in geen ge val door de nieuwe medische organi satie kan worden aangetast of veran derd. Intelligente mensen, bovendien, mogen we aannemen, of zc zouden hun benoeming, die de weg naar een pro fessoraat opent, niet hebben gekregen. Al spoedig kwam de nieuwe wet. c-n het plebisciet van de British Medical Association, ter sprake. We waren nog geen vijf minuten aan de gang, of ze hadden met zijn beiden zoveel non sens uitgekraamd, dat ik besloot nu maar eens streng professoraal te wor den ,,U hebt dus geen van beidon de tekst van de nieuwe wet gelezen," zei ik, „want anders zou U. bvniet kunnen beweren dat zij aan de mi nister het recht geeft, om artsen uit een streek, waar het aantal te groot is, te verwijderen Dc minister kan en kel verbieden, dat in zulk een streek zich nog meer artsen zullen vestigen Ja. ze gaven toe dat ze de wet niet hadden gelezen. Ook vonden zij. dat in dc commissies, die de wet zullen toe passen. niet zoveel medici hoprden te zijn, want medici zijn toch geen goede organisatoren Toen vroeg Ik. of ze dan niet wisten dat het juist een grief van dc medici was. dat er in die commis sies niet ge<v>cg doctoren zouden zete len'' Ze hadden dus ook de literatuur van de critici van Bcvan niet gelezen! Ook dit gaven ze toe. Toch hadden ze rnaar tegen dc wet gestemd, want iedereen deed het Het zou mc interes seren wat dc uitslag van een soortge lijk kruisverhoor bij de andere tegen stemmers zou zijn. EEN „NEDERLANDSE" LUNCH Tk was vanmiddag op een intiem A déjeuner, door de British Council aan de Franse Professor Doucet. van de Universiteit van Nancy, aangebo den. De British Council is een zeer werkzaam instituut, officieus, dat voor intellectuele piopaganda ln liet bui tenland zorgt. Ook in Nederland ove rigens bekend Men had echter enige moeite om genoeg Franssprekende hoogleraren bij elkaar te brengen. De Fransen die hier komen spreken vaak geen Engels, terwijl de Engelsen goed Frans kennen, maar het niet durven spreken. Daarom had men mij er als taaigymnast, bijgehaald. Maar het trof zo dat. zodra ik mijn nationaliteit vermeldde, dc bezoeker over Neder land begon te spreken, vragen stelde, alles over onze lotgevallen gedurende de oorlog wilde weten En zo werd het een Nederlandse lunch, op kosten van dc Eritse propaganda instelling. Waaruit ik zo vrij ben.' de conclusie te trekken dat het bezit van een paar Nederlandse leerstoelen in het buiten land even nuttig is als het bestaan van een geweldige propagandistische organisatie. 1 Nieuwspalet Zover reikt de arm van Gottivald niet r\ R. IOSEF KOD1CEK. dc hoofd- U redacteur van het Tsjechoslo- waakse rcgcringsblad Central Euro pean Observer, dat tc Londen ver scheen. is het niet eens met zijn nieuwe regeringHij heeft dat niet onder stoe len of banken gestoken en in het laatst verschenen nummer een scherp artikel tegen Gottwalds bewind geschreven. Dc Tsjechoslowaaksc regering heeft nu besloten, dc publicatie van het blad stop tc zetten. Maar dat zal niet mee vallen. want dr. Kodicck beschikt over de papicrtocwijzing en gaat kalm door met dc uitgave van het blad. dat voortaan European Outlook zal heten. De voormalige Ierse premier De Valera is in New York aangeko men om een reis van een maand door de V.S. te maken. De nieu we heerser van Jemen heeft ko ning Ibn Saoed van Saoedie-Arabie om vliegtuigen en tanks verzocht om de orde in zijn rijk te herstel len. <jh In Ovalle, een gebied van Chili, is de staat van beleg afgekondigd we gens ontdekking van een „ernstig communistisch complot". Men acht het mogelijk dat de communisti sche partij daardoor verboden zal worden. O In Leipzig zijn negen personen gestorven en zes anderen blind geworden door het drinken van methylalcohol. Eigenaars en kellners van drie café's zijn gear resteerd. O Italië is uitgenodigd zo spoedig mogelijk deel te nemen aan het bestuur van de internatio nale zone van Tanger. In Indo- China zijn twee Amerikaanse vrouwen vermoord. Een van haar was de echtgenote van de direc teur der Amerikaanse inlichtingen dienst in dat land. Bijzonderheden ontbreken. O In Londen is een de monstratie gehouden door West- Afrikanen. Zij hebben in een peti tie aan Attlee terugroeping ge vraagd van sir Alan Burns, gou verneur van de Goudkust, die on geregeldheden in zijn gebied heeft doen onderdrukken. Hierbij waren 22 doden en talloze gewonden ge vallen. O In Wenen is een Ameri kaanse soldaat door een Russische schildwacht met geweerschoten dusdanig gewond dat hij waar schijnlijk een arm zal moeten mis sen. OOp 25 Maart zal de eerste groep van veertig Nederlandse boerenzoons naar Australië ver trekken. Het eerste emigranten schip naar Canada dit jaar ver- tiekt Vrijdag met 750 passagiers. O Een der hoofdmannen van het vervalsingscomplot van textielpun ten dat verleden jaar in Aken werd ontdekt, heeft zich bij de po litie te Kerkrade aangemeld. In de eerste maand van dit jaar zijn 1914 nieuwe woningen gereed ge- women. O Tegen J. Brouwer, de voormalige burgemeester van Weesp, die inwoners van zijn ge meente aan de SD heeft uitgele verd, is acht jaar geeist. O Drie- honderd Amerikaanse studenten zullen deze zomer Europa bezoe ken op een studiereis in verband met het plan-Marshall. Zij komen cok naar Nederland. In Amster dam is een comité gevormd dat een gedenkteken wil -oprichten voor de vele tienduizenden Joodse bewoners van de Transvaalbuurt, die in de bezetting, gedeporteerd werden en niet terugkeerden. PRESIDENTEN ONTMOETEN ELKAARDon Luis Battic fier- res (Uruquatj) en generaal Pcron Argentiniëhebben ccn bespreking gehouden op dc rivier La Plata, die de grens vormt tussen hun landen. Ds. K. Fernhout 90 jaar Vrijdag 12 Maart viert ds K. Fern hout Mzn.. cm predikant tc Baarn, dc oudste van de predikanten der Gercf. kerken, zijn 90ste verjaardag. Ds Fern hout Is dc laatst overgeblevene van de predikanten, die In dc Doleantie van 1886 etn ïol hebben gespeeld. Hij was van 18831933 predikant resp tc Bui tenpost, Tzum. Zwartsluis. Dordrecht. Utrecht. Amsterdam en Vreeland en voorzitter van de bekende generale sy node van Assen, die in 1925 dc zaak dr J G Geelkerken behandelde Van zijn hand zijn ook enkele boeken ver schonen. Ds Fernhout was vroeger een man van grote kansclgavcn Thans preekt hij niet meer. hoewel hij zich in een goede gezondheid verheugen mag. NED. IIERV. KERK Drietal te Utrecht (vac. dr. J F. Beerens) J J Rietkamp te Rotterdam- Dclfshaven, dr. A F. N Lekkerkerkcr te Loosduincn cn D. J. Vossers te Lei den. Beroepen te Oud-Beycrland J van Rootselaar te Oosterwolde; te Oostcrend op TW M. v Aspcren. voorg Herv. Evang. te Koog-Zaandijk (toez.); te Varik (toez.) Chr v. d Lceden te Hicn cn Dodewanid, die voor dit ber be dankte; te Zoutelnnde (toez.) G. de Wijk te Hijker-Smilde Bedankt voor Benthuizen B. Eijsenea te Noordeloos; voor Diever W E Helj- boer (e Geldermnlsen. voor Ingen (GId.) H G. Bcncder le Baarland (Z voor Hoogeveen (vac. J. A v. Nie) cn voor Kamerik P J F Lnmens te Elspcet; voor Oude Tonge B. EIJscnga te Noordeloos. C.EREF. KERKEN Beroepen te Doezum J H. Staal te Garrelswecr; te Idskenhuisen J. F Mantz te Hantum. Bedankt voor Hnulcrwljk, G. V Door nik te Minnertsga; voor Harderwijk (vac dr J. W. v. d. Bosch) J. Nawijn te Avcroest GFREF. KERKEN NAAR ART. 31 K.O. Beroepen te Hcerenveen H J. de Vries, ennd. tc Zuidhorn (Gr) CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravcndcel H van Leeuwen te Tholcn en J. H Vclcma te Bunschoten. Bedankt voor Bnrendrecht O A. :'l|- dcveld te Zwljndrecht. voor TtoUei- dan.-ZC V d. Wcclc te Harderwijk VRIJE EVANG. GEMEENTEV Bedankt voor Rotterdam J v d. Werfhorst tc Franekcr. RAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Noorflbcrgum F. E. Huizcnga te Leeuwarden. Howard Lawson, de eerste van de tien persoonlijkheden uit Holly wood, die terecht zullen staan we gens minachting voor het congres, is tot 12 April uitgesteld. Lawson is dc voormalige presi dent van het gilde van scenario schrijvers en moet met de negen anderen terecht staan, ten gevolge van de actie van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit. Pakjes uit VS nu ook per luchtpost Hoewel er reeds geruime tijd een lucht-pakketpostdienst van enkele Europese landen naar Amerika be staat. konden dc Amerikanen tot dusverre hun pakketten slechts per schip naar Europa sturen Thans heeft het Post Office Department in de V.S. bekend gemaakt, dat per 15 Maart as lucht-pakketpostdien- sten op verschillende Europese lan den. voor zover die daar in toestem men zullen worden geopend, zo meldt de American Overseas Airli nes tc Amsterdam. 21 landen, waar onder Nederland, hebben hun toe stemming reeds gegeven. Levenslang, eis tegen dief-moordenaar Levenslange gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij dc Arn hemse rechtbank gisteren geëist te gen de handelsreiziger Goyaerts uit Arnhem, die vorig jaar op 3 April bij een inbraak op heterdaad werd betrapt en toen. om te kunnen ont vluchten, t'.vee personen neerschoot, van wie er één onmiddellijk over leed en de andere zwaar werd ge wond. G houdt zich sinds zijn ar restatie krankzinnig, maar volgens een Arnhems psychiater simuleert hij en is hij volkomen toerekenings vatbaar. Feuilleton zich wel af, of die vreemde hoekige lijnen inderdaad verondersteld wer den een vrouwenfiguur voor te stel len. Generaal Macarthur stond met zijn rug naar de schoorsteenmantel. Hij trok aan zijn wit snorretje. Het was een voortreffelijk diner ge- weest. Zijn stemming steeg. Lom- DOOR AGATHA CHRISTIE bard bladerde in dc Punch, die met andere bladen op een tafeltje bij de 12 muur lag. „Mevrouw Mark heeft geluk ge- Rogers ging rond met de koffie, had, dat zij deze twee gekregen De koffie was uitstekend zwart heeft. Die vrouw kookt uitstekend." en gloeiend heet. kleine negertjes Merkwaardig, dat oudere mensen zich altijd met namen vergissen", dacht Vera. Hardop zei zij: „Ja. naar mijn mening is me vrouw Manth daarmee inderdaad zeer gelukkig geweest." Emily Brent had een handwerk- verwacht, je uit haar tas gehaald. Zij stond op gend het punt de draad in haar naald te „Dames steken, maar hield op en zei scherp: blieft!" „Manth? Zei u Manth?" „Ja." Emily Brent zei vinnig: „Ik heb mijn hele leven niemand, die Manth heette, ontmoet." Vera staarde haar verbijsterd aan. „Maar Zij maakte haar zin niet af. De Het hele gezelschap had voortref felijk gegeten. Zij waren best tevre den met zichzelf en met de wereld. De wijzers van de klok stonden op twintig minuten over negenen. Er heerste stilte een prettige stilte. In die stilte klonk De Stem. On onmenselijk, doordnn- en Heren! Stilte alstu- Iedereen schrok. Zij keken om zich heen maar elkaar, naar de muren. Wie sprak daar? De Stem vervolgde het was een hoge. heldere stem. „U wordt beschuldigd van de vol gende misdrijven". Edward George Armstrong heeft deur ging open en de heren voeg- op 14 Maart 1925 de dood veroor den zich bij hen Rogers volgde 'zaakt van Louisa Mary Clees. hen. een blad met koffie torsend Emily Caroline Brent is verant- De rechter ging naast Emily woordelijk voor de dood van Bea- Brent zitten. Armstrong kwam naar trice Taylor op 5 November 1931. Vera. Tony Marston slenterde naar William Henry Blore is schuldig het open raam. Blore bestudeerde aan de dood van James Stephen met kinderlijke verbazing een bron- Landor op 10 October 1928. zen beeldjp misschien vroeg hij Vera Elisabeth Claythorne heeft op 11 Augustus 1935 Cyril Ogilvie Hamilton vermoord. Philip Lombard. Voor uw reke ning komt de dood van één en twintig mannen, leden van een Oost Afrikaanse stam op een dag in Fe bruari 1932. John Gordon Macarthur, heeft op 4 Januari 1917 de vriend van zijn vrouw, Arthur Richmond, opzette lijk in de dood gejaagd. Anthony James Marston, U bent schuldig aan de moord op John en Lucy Combes op 14 November jongstleden. Thomas Rogers en Ethel Rogers. U beiden heeft de dood veroorzaakt van Jennifer Brady op 6 Mei 1929. Lawrence John Wargrave* U bent schuldig aan de moord op Edward Seton op 10 Juni 1930. „Aangeklaagden, hebt gij iets tot uw verdediging te zeggen?" De Stem zweeg. Er heerste enige ogenblikken een dodelijke stilte. Toen klonk een da verende klap! Rogers had het kof fieblad laten vallen! Op hetzelfde ogenblik klonk er gens buiten de kamer een gil en vervolgens een plof. Lombard was de eerste, die be woog. Hij sprong naar de deur en rukte die open. Voor de deur lag mevrouw Rogers, in elkaar gezakt. „Marston!" Hard en ruw ver scheurde Lombard's stem de stilte. Anthony snelde toe om te helpen Zij tilden de vrouw op en droegen haar in de salon. Dokter Armstrong kwam snel op hen toe. Hij hielp haar op de divan te leggen en boog zich over haar heen. Dadelijk zei hij: „Het is niets. Zij is alleen maar flauw gevallen. Zij zal direct wel bijkomen." „Haal brandewijn," het was weer meer een bevel dan een verzoek van Lombard. Rogers, met een wit gezicht en trillende handen, mompelde: .Ja. mijnheer". Hij haastte zich de kamer uit. Vera riep: „Wie sprak daar? Waar was hij? Het klonk het klonk Generaal Macarthur mompelde met horten en stoten: „Wat is hier aan de hand? Wat zijn dat voor grappen?" Zijn hand trilde. Zijn schouders hingen naar voren. Hii zag er op eens tien jaar ouder uit. Blore veegde zijn gezicht af met een zakdoek. Alleen rechter Wargrave en juf frouw Brent bleven vrij kalm. Emilv Brent zat kaarsrecht op haar stoel Op haar beide wangen teken de zich een fel blosje af. De rech ter zat in zijn gewone houding, met zijn hoofd naar beneden. (Wordt vervolgd) l'igrzonden n.nl.-iteltnf; Gemeente-personeel dringt aan op salarisvoorstellen Het hoofdbestuur \an de Neder- landse Bond van Gemeente-Amb tenaren heeft bij de commissie- Ubink aangedrongen op het zeer spoedig indienen van definitieve voorstellen cn, in afwachting daar van, op 't geven van nadere richt lijnen met betrekking tot de sala riëring van dit personeel. De commissie-Ubink bestaat reeds sedert December 1946. Zij zou op korte termijn aan de rege ring advies hebben uit te brengen over de salariëring van dp secre tarissen, ontvangers en het overige gemeente-personee' Algemeen leefde dit personeel in de verwachting, dat in het voor jaar van 1947 voorstelle tot ver betering van hun bezold'ging zou den worden gedaan, doch tot op dit ogenblik heeft deze commissie nog niets positiefs van zich laten ho ren. Ingezonden mededeling Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumotlsche' pijnen met alle ge volgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen Met Kruschen Salts Dui zenden deden dat vóór U en zu zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morgen dé kleine dosis Kruschen maakt etn ander mens van U De aansporende werking van Kruschen doet uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen cn verwijderd langs natuur lijke weg Dat Is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, vief en fit en vrij van pijn Vraag Kruschen Salts bU Uw Apothe ker of Drogist. Onder leiding van B. SPRINGER „BLIND" SPELEN Tijdens het bezoek van de Franse wereldkampioen Ghestem aan ons land organiseerde de actieve Haag se Damvereniging „H.D.S." een blind-séance. Behalve Ghestem, die slechts met moeite remise wist te halen, had men mij-mede ook om dat ik voor het eerst „blind" op het 100 ruiten bord speelde eveneens uitgenodigd voor een „blindparty- tje" tegen C. J. Diederik (wit). Deze partij verliep als volgt. C. J. Diederik (Wit) B. Sprin ger (Zwart). 1. 32-28, 18-23; 2. 34-29. 23x32; 3. 37x28, 12-18; 4. 41-37, 7-12; 5. 37-32, 1-7; 6. 46-41, 20-24; 7. 29x20, 15x24; 8. 41-37, 18-23; 9. 31-27, 17-21; 10. 10-34, 12-18; 11. 44-40, 14-20; (Op 11. 10-15; kan Wit een hergroepering vinden in 31-29, 40x20, 27-22. 28-23 enz.) 12. 31-30, 21-26; 13. 30-25. 10-15; 14. 25x14, 9x20; 15. 39-34, 7-12; 16. 34-30, 20-25; 17. 40-34, 5-10; 18. 34-29, 25x34; 19. 29x10, 10-1420. 40-34, (Dc blindspeler gaf de volgende afwikkeling aan: 20. 27-22, 18x27; 21. 32x21, 23x41; 22. 43-39. 26x17; 23. 42-37, 21x34; 24. 40x7, 8-12; 25. 7x18, 7-12; cn het stuk op 18 gaat verloren.) 20. 1-9; 21. 43-39. 12-17; 22. 49-43, 17-21; 23. 15-40, 14-20; 24. 50-15, 8-12; 25. 37-31. 26x37; 26. 42x31, 21-26; 27. 47-42, 26x37; 28. 42x31, 2-8; (De stellingen zijn ongeveer in oven- wicht.) 29. 31-26, 12-17; 30. 27-21, 16x27; 31. 32x12, 18x7; 32. 34-30, 23x32; 33. 38x27. 13-18; (Wellicht is 24-29 enz. kansrijker). 34. 48-42, 11-17. 35. 42-38, 8-13; 3G. 38-32, 18-23; 37. 33-28, 7-11(Nu staat Wit voor een moeilijke keus). 38. 37-22, (Een verklaarbare zet) 38. 9-14; 39 36-31, (Op 39. 30-25, 17-21; 40. 26x17, 13-18; enz. en Zwart wint een stuk.) 39. 3-8; 40. 31-27, 8-12; 41. 43-38, 12-18; 42. 30-25, 24-29; 43. 40-34, 29x40; 44. 45x34, 20-24; 15. 34-30, 23-29; 46. 38-33, (Een ressource was nog 46. 26-21, 17x26, 47. 28-23, enz,) 46. 29x38; 47. 32x43. 18-23; (Forceert nu de winst) 48. 27-21, 23x32; 49. 21x12, 13-19; 50. 22x13, 19x17; 51. 30x10, 15x4; 52. 35-30, 32-37; 53. 30-24, 37-41; 54. 24-19, 41-47; 55. 39-34, 4-9(Do snelste winst daar nu 47-41 dreigt.) 56. 19-14, (Iets langere verdediging gaf 26-21 en 19-14, alhoewel na 47-41; 26-31; enz. ook verlie3 volgt.) 56. 9x20; 57. 25x14, 47-41; 58. 14-9, 41-36; 59. 26-21, 36x4; 60. 21x12, 11-17; 61. 12x21, 6-11; 62. 31-29, 1-10; en Wit gaf op. (Nadruk verboden) (Ingezonden mededeling) Een zuinige heer. met ccn bolhoed. Die omrijdt, als hij door een tol moet. Verandert ('t Is kras). En geeft driemaal zijn glas. Als Je 't éénmaal met TIP VAN BOOTZ vol doet! ZEEB3EEEÖ Iir H. H, Socstdijk. ontv. 1 £1. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, weer, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid. 19.45 Eng les (ge- vord.), 20.00 Nieuws, 20.05 Progr.- proloog, 20.20 Concertgeb. orkest, 21 20 Gr. muz., 21.30 Vierde Liidens- overdenk 22.— Liederen v Claude Debussy. 22.30 Nws, 22.45 Avond- overdenk.. 23.00 Mandolinata. 23.30 Quartetto di Roma, 23.45 Om het wereldkampioenschap schaken. HILVERSUM II: 19.00 Orgel, 19.15 Reg. uitz 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Ps. Sirks. 20.00 Nieuws, 20.15 Ens. Jean Presto. 20.45 Gegist bestek, 21.35 Concertgeb. ork., 22.30 Elisa beth Schumann zingt, 22.45 In de tuin der poëzie. 23 00 Nieuws, 23.15 Filmselecties. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.45 Pianospel, 8.00 Nieuws, 9.00 Voor de vrouw, 9 05 Ochtendconc 10 00 pianospel, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 1100 De Zonnebloem. 1145 Orgelbespel 12 03 Pianospel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. 13 25 Lunchconcert, J3.45 Hors d'oeuvre, 14.00 Musetteorkcst. 14.30 Gr. muz., 14.40 Voor de vrouw. 15.Piano, recital. 15.30 Striikkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gr muziek. 17.00 Jruedjournaal, 17.30 Kamerorkest. 18.15 Land- cn tuinbouw, 18 30 Strijdkrachtenprogramma. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Gr. muz.. 7.30 Ochtendrhythme: 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Strijk orkest. 8.45 Gr muziek, 9.15 Mor genwijding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Symphonieorkest, 10.50 Kleutertje luister, 11 00 Film muziek, 11.20 Solistenconcert: 12.00 Beelden uit het dierenrijk. 12 30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Pianospel. 13.Nieuws. 14 Voor de vrouw, 14.20 Pianospel, 14 30 Ook wij zi»n in Amerika. 15. Voor zieken. 16.—- Zang en piano, 16 30 U kunt het geloven of niet, 16.35 Zang, 16 40 Muziek uit de pruikentijd. 17.— Kaleidoscoop. 17 20 Welk dier deze week? 17.30 The Skymasters. 17 50 Regeriitars- uitzending 18— Nws, 18.15 SpOrt, 18.30 Cabaret TUINKALRNDER 11 MAART. Een zeer bekende hangplant is dc Asparagus Sprengcri met haar lange ranken en de licht groene. naaldvormige blaadjes. Soms laat deze plant haar hlaadjes vallen. Dit kan dan wel een gevolg zijn van gebrek aan licht en e weinig vocht. Des zomers vraagt ze veel water en nu en dan wat bloemenmcst. Niet alleen de ranken, doch ook dc wortels gaan zich sterk ontwikkelen. Daarom verlangt ze een pot van voldoende af meting. Voor vermeerdering kan men de plant in het voorjaar wel splitsen. Verversing der potaarde kan ook thans geschiedenOude. gele ranke worden verwijderd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3