DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederlands Volksherstel ten Britse parlementsleden vragen om een „West-Europese Raad" Officiële opheffing van NVH IS TRUUS AAN BOORD VAN „VOLENDAM"? Bouwvolume van 28.000 woningen (Nederlands Volksherstel) Prinses Juliana dankt bestuurders De „Indische Telegraaf" {vandaag... j „Het N.V.K.L. is een schertskorps", zegt toornig auditeur-militair Zaterdag 13 Maart 1948 Achtste jaargang, No. 969 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.~ p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N,V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Gemeenschappelijke regering en grondwet voor zestien Marshall-landen" Drie-en-zeventig leden van het Britse Lagerhuis, van links tot rechts, met uitzondering van de communisten, hebben een resolu tie ingediend, waarin aangedrongen wordt op de stichting van een Westeuropese economische, sociale en militaire raad, die de bevoegdheid zou hebben de politiek van zijn leden op deze 'ge bieden te coördineren. Deze raad zou voorts tot taak hebben de handel tussen de leden-staten te ontwikkelen en de deviezen te stabiliseren. v/aarover men te Brussel heeft on derhandeld, „niets meer dan een ouderwets verdrag tussen een aantal afzonderlijke staten, waarbij de sta ten in het geheel geen souvereiniteit opgeven". Zij willen uiteindelijk een geheel Verenigd Europa, maar zij willen „voor het te laat is iets doen vcor West-Europa". Voor 1948: Souvereiniteit moet worden opgegeven Er hebben geen communisten aan de opstelling van deze resolutie meegewerkt. De parlementsleden (van de leider der jonge conserva tieve „actie"-groep. Quentin Hogg, tot de lpider der linker vleugel der Labour partij. Richard Crossman) zullen aandringen op een spoedig debat over de resolutie in het La gerhuis. In de resolutie wordt gevraagd om 1 Onmiddellijke stappen, in over leg met het Britse Gemenebest, om een West-Europese politieke unie te vormen, „sterk genoeg om de Euro pese democratie en de waarden van de Westerse beschaving" te redden en om een handelsgebied te vormen, groot genoeg, tezamen met de kolo niale gebieden, om zijn samenstel lende delen in staat te stellen tot het tot stand brengen van het eco nomisch herstel en stabiliteit. 2. Een snel uit te voeren politiek ter verzekering van een onmiddel lijke en effectieve aamenwerking tussen de landen van West-Europa en een politiek, waardoor op den duur een Europese federatie tot stand komt. 3. De onmiddellijke instelling van een Raad van West-Europa, bestaan de uit vertegenwoordigers van de zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall en West-Duits- land Deze raad zou de algemene lij nen van een gemeenschappelijk op treden vaststellen. 4. De Europese Federatie zou een constitutie moeten hebben, geba seerd op de principes van gemeen schappelijk staatsburgerschap, poli tieke vrijheid en een representatieve regering. De ondertekenaars hopen niet al leen aan de Britse regering, maar aan alle regeringen van Europa, aan wie afschriften van de resolutie worden gezonden, een richtlijn te geven. ZU ziln van mening, dat in een verdeeld Europa de afzonder lijke landen niet kunnen voort bestaan. Een woordvoerder van de bewe ging noemde het Vijfmogenaheden- verdrag voor een Westerse Uni2, „Interim-parlement" in Tsjechoslowakije Helft plus één: communist Het Tsjechoslowaakso wetgeven de lichaam, de Nationale Vergade ring, heeft een „interim-parlement" gekozen en ingesteld, dat zal op treden als de kamer op reces is en in het bijzonder in de tijd tussen het aftreden der kamer en de verkie zing van een nieuwe. Het interim-parlement bestaat uit 24 leden waarvan 13 communis ten zijn. Het interim-parlement heeft voor een jaav zitting. Voor zitter is de communistische afge vaardigde Slansky, secretaris-gene raal der partij. In gevallen die normaliter een wet vereisen is een meerderheid van dertien noodzakelijk met aanwezig heid van alle 24 leden. In andere gevallen is een meerderheid der aanwezigen voldoende. De door het interim-parlement aanvaarde maat regelen worden slechts van kracht, indien de president deze heeft goed gekeurd. Het interim-parlement kan niet de president kiezen en geen nieuwe financiële lasten op de be volking leggen noch een oorlogs verklaring goedkeuren. „Tsjechoslowakije", tóch voor Veiligheidsraad Chili heeft besloten, de recente gebeurtenissen in Tsjechoslowakije voor de Veiligheidsraad te brengen, nadat een dergelijke poging van Papanek, de Tsjechoslowaakse ver tegenwoordiger bij de UNO, gestuit was op procedurcmoeilijkheden. Burgercostuuins. voor demobilisanten Naar aanleiding van klachten over de slechte kwaliteit van de burger kleding, die aan demobiliserende militairen werd verkocht, is beslo ten, de goedkopere pakken van min dere kwaliteit uit het centrale ma gazijn te Utrecht te vervangen door costuums in een prijsklasse van on geveer 70. Er zal in het vervolg op worden aangedrongen, dat de toegekende 70.inderdaad in zijn geheel voor de aankoop van een costuum wordt benut en de demobiliserende wordt aangeraden, geen costuum beneden de aangegeven prijsklasse te kopen. Het bedrag van 70.— werd op ad vies van de kledingindustrie vast gesteld. In het demobilisatie-centrum te Huis ter Heide, worden de pakken voorts nog op kwaliteit en prijs ge keurd. Zowel van de zijde van de fabri kanten als van de detailhandel wordt alle medewerking verleend, om onze militairen zo goed mogelijk in de burgerkleding te steken. Een bewijs hiervoor is wel, dat na de nieuwe regeling, die op 1 Februari j l is ingegaan, nog slechts één klacht werd ontvangen, die tenslotte tot genoegen van de koper kon wor den opgelost. Voor het aanschaffen van andere kledingstukken worden alleen tex tielpunten verstrekt. Deze kunnen geheel naar eigen verkiezing wor den besteed. Arabisch Zwartboek over Zionisme Het Arabische Hoge Comité heelt te Lake Succes een twintig bladzij den bevattend „zwartboek" over het Joods Bureau uitgegeven, waarin de namen worden genoemd van de „leiders van het Zionistische terro risme". Als leiders hiervan worden door het zwartboek onder meer genoemd David Ben Goerion, Mosje Sjertok, dr. Silver en dr. Stephen Wise. Zii dragen, volgens het zwartboek de verantwoordelijkheid voor elke druppel onschuldig bloed, in het Heilige Land vergoten De zionis tische opzet in Palestina wordt „totalitair" genoemd en de metho den van de zionisten „Heen geëve naard door de nazi's". In Jeruzalem hebben na de nieu we explosie zowel Joden als Ara bieren verscherpte veiligheidsmaat regelen genomen in hun respectieve sectoren van de stad. Alle auto's die de Joodse stadswijken willen binnenrijden, zelfs die van het corps diplomatique, zullen grondig wor den onderzocht. De Veiligheidsraad zal de bespre kingen over Palestina Maandag her vatten. In Utrecht worden twee woningen aanbesteed voor één nieuwe (Van onze Haagse redacteur) Indien de studie, welke minister In 't Veld thans maakt van het Bouwplan 1948, niet leidt tot in grijpende wijzigingen in de opzet, zal het streven er dit jaar op ge richt zijn, een bouwvolume te be reiken, dat gelijk staat met de bouw van 28.000 woningen. In het systeem, bij de woning bouw gevolgd, zal dit jaar enige verandering worden gebracht, aan gezien de woningbouw vorig jaar niet overal in gelijke mate ter hand kon worden genomen. Zou men het oude systeem hebben ge handhaafd waardoor het mogelijk was, dat in iedere gemeente waar een woning gereed was gekomen een nieuwe mocht worden opgezet, dan zouden vooral de Zuidelijke provincies sterk bevoordeeld wor den boven de rest van het land. Vandaar dat men thans voor de verschillende delen des land per centages heeft vastgesteld voor de nieuwe bouw. In Groningen. Fries land en Drente bijvoorbeeld zijn deze op 100 gesteld, hetgeen \vjl zeggen dat voor iedere woning welke gereed komt een nieuwe mag worden aanbesteed. Anders is het echter voor de provincie Utrecht, dat een percentage van 200 kreeg, zodat daar voor iedere nieuwe woning er twee kunnen worden aanbesteed. Gedetailleerder bijzonderheden zal uiteraard het bouwplan '48 kunnen geven. Nog steeds heeft men in Den Haag de indruk dat de publicatie er van zeer spoedig zal kunnen geschieden. Op het voorplein van dc Du Moulin kazerne -tc Soestcrberg werden Vrij' dagmorgen dertien officieren beëedigd. Lt. Kolonel J. J. M. dc Bruyn neemf de eed af. (Archifoto) v „Het werk van Nederlands Volksherstel is vooral in de af delingen levende werkelijkheid geworden. De gemeenschappe lijke inspanning tegen de bezet ter heeft na de oorlog plaats ge maakt voor een strijd tegen de nood van ons land. Tienduizen den hebben bergen werk verzet groot belang van voor ons Teneinde het Nederlandse volk voorlichting te geven over de ge beurtenissen in Indonesië, heeft de Verenigde Indische Dagbladpers besloten twee maal per week in Nederland een blad uit te geven; uitsluitend met Indonesisch nieuws. Wij vernamen dat dit blad „De «Indische Telegraaf", binnenkort hier zal verschenen. De krant komt kant en klaar per K.L.M. uit Batavia, doch wordt in Nederland gedrukt. Het nieuwe Indische blad zal generlei politieke strekking heb ben, doch zich beperken tot voor lichting, zo wordt verzekerd. Hoe het mogelijk is om over een zo politieke kwestie als de Indonesi sche „neutrale" voorlichting te ge ven, zal wel geen verstandig mens begrijpen. Te minder als hij ver neemt, dat lichamen, die belangen in Indonesië hebben, deze Indische Telegraaf gaan steunen. Waarom die camouflage? Waar om niet open en eerlijk gezegd, dat mensen met belangen in Indo nesië die belangen willen verdedi gen? Dat recht mag hun niet ont zegd worden, maar dan moet er met open vizier gewerkt worden en niet onder het mom van neutra liteit en objectiviteit. Prijzen gaan dalen in Frankrijk Het ziet er naar uit dat de Franse regering de slag tegen dc inflatie gaat winnen. In de afgelo pen weken ziin dc prijzen aanmer kelijk gedaald. Aan het eind van de vorige maand had de C.G.T. gedreigd opnieuw loonsverhoging te zullen eisen als tegen half Maart de prijzen niet met tien procent zouden ziin ge daald. Yvon Coude du Foresto. de lei der van vie regeringscampagne te gen de hoge prijzen heeft 108 ge meentelijke hulpslageriien in Parijs in het leven geroepen. Hij heeft thans bekend gemaakt dat de rege ringswinkels de vleesprijzen in één week 30 tot 60 francs omlaag ge drukt hebben. Door de invoer van Italiaanse zuidvruchten Belgische andijvie. Zwitserse en Nederlandse kaas. wordt aan het prijspeil van de bin nenlandse agrarische producten een belangrijke slag toegebracht. IN LUBECK zakte een kind door het ijs, ongeveer honderd meter van de oever. De brandweer beschikte geluk- kig over een rubberboot met sleeijzers en binnen 2Y2 minuut was het kind geredDeze methode heeft- het voor- deel, dat als het ijs breekt, de rubber- boot blijft drijven. Weerbericht MEER BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: Na het oplossen van de ochtendmist op vele plaatsen doorkomende zon en snel oplopende temperatuur. Over het algemeen echter meer bewolking dan gisteren. Overwegend droog. In de loop van de dag wat toenemende wind uit Zuid-Westelijke richtingen. 14 Maart: Zon op 6 57. onder 18 42 Maan op 8.17. onder 22.59. 15 Maart: Zon op 6.55, onder 18.44 Maan - op 8 32 vaderland. Ik kan U wel zeg gen, dat ik buitengewoon ge troffen ben door de energie, de offervaardigheid en de vinding rijkheid van allen, die samen werkten in het N.V.H. om de loodzware last van de sociale nood van ons volk weg te nemen." Met deze woorden opende prinses Juliana gistermiddag de bijeenkomst van de afdelingen der Stichting Nederlands Volks herstel. De Prinses memoreerde, hoe het het eerst bevrijde Zuiden het Noor den te hulp kwam, doch dat later het Noorden de hand zelf aan de ploeg zette om de nood te lenigen. Ik heb een onvergetelijke indruk overgehouden van de verbeten hardnkkigheid waarmee het N.V.H, alle mogelijke moeilijkheden wist te overwinnen. „Op sommige plaatsen is men van oordeel", zo zei de Prinses ver der, „dat de taak van N.V.H. nog niet ten einde is." En zo is het ook. Ons*volk is nog niet hersteld van de zware slagen die het in de afge lopen oorlogsjaren troffen. Toch is de huidige organisatievorm niet meer nodig. Onder de aanwezigen bevonden zich de ministers Beel, Drees. Wit- teman, In 't Veld, Jhr. Quarles van Ufford, rar Diepenhorst, gedepu teerde van Utrecht. Baron Baud, secretaris van prinses Jifliana en mr. dr. Ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht. Overvol was gistermiddag de Utrechtse Schouwburg. Vrijwel alle provinciale, districts- en plaatse lijke bestuurders van Nederlands Volksherstel waren daar gekomen om getuige te zijn van de officiële liquidatie van deze na-oorlogse stichting, die in haar driejarig be staan, ondanks vele fouten en te kortkomingen. toch* zo'n prachtig stuk sociale arbeid heeft verricht De regeringscommissaris m r. E. E. M e n t e n verhaalde, hoe N.V.H. reeds in 1944 uit illegale kringen werd geboren en met daadwerkelij ke steun van de Londense regering haar na-oorlogse taak kon voorbe reiden M e j. m r M. T j e e n k Willink, secretaris-generaal gaf een overzicht van de voornaamste werkzaamheden van de Stichting. Na de pauze trok vooral de rede van minister W. Drees de aan dacht, verder waren er korte toe spraken door m r. J. Everts, over „Volksherstel en de Opbouw-orga- nen", van m r. F. J. F. M. van T h i e 1 over „Het werk van Volks herstel in de provincie en speciaal in de noodgebieden", van m r. A J. A. A. Baron van Heemstra over „Het nationale fonds voor bij zondere noden", terwijl onze nieuwe minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, m r. d r. J. In 't Veld namens de Raad van Beheer het woord voerde. Van Mook, Hatta heden wellicht weer sanien Over de besprekingen tussen dr. Van Mook en drs. Moh. Hatta meldt Reuter nog. dat zij elkander giste, ren tweemaal ontmoetten „teneinde door persoonlijk overleg tc komen tot een uiteindelijke regeling van het Indonesische geschil". De be sprekingen van heden zouden tot onderwerp hebben gehad de buiten landse betrekkingen en coördinatie der strijdkrachten. Volgens be trouwbaar geachte inlichtingen zou er vandaag weer een bijeenkomst plaats hebben. WESTELIJK BERLIJN EN HET PLAN-MARSHALL Kurt Swolensky, een Berlijnse leider van de Duitse sociaal-demo cratische partij, is onderweg naar Frankfort, het bizonale hoofdkwar tier, om opneming van de Weste lijke (Britse, Franse en Amerikaan se) sectoren van Berlijn in het plan- Marshall te verzoeken. Een woordvoerder van de partij verklaarde, dat de Berlijnse sociaal democraten ook vertegenwoordigd willen zijn in de economische raad voor de Bizone te Frankfort. Mysterie op een troepentransportschip „Jullie zien me na Port Said" zei ze tot soldaten van 5-11-RI „Jullie zien injj na Port Sajd". Toen de soldaten van 5-11-JLÏ. in de trein van Venlo naar Rotterdam-zaten, kregen z(j deze woorden te horen van Truus van Geneighen, een jonge boerendochter uit Tungelrooy, een dorpje by Weert, die met hen meereisde naar dé Inschepingshaven. Truus staat bekend als de „soldatenmoeder" van dit regiment en had verlof gekregen, met de troepentreln mee te gaan. In de Maasstad z(jn de jongens aan boord gegaan van de Volendam; geen vrouw is er sinds het vertrek uit Rotterdam aan boord gezien. Maar enkele dagen geleden naderde het schip Port Said De geschiedenis begon in Rotter dam. Op het ogenblik, dat het schip los kwam van de kade, ontving dc commanderend troepen-officier, de overste L. A. Heldoorn. dc van de wal geschreeuwde mededeling, dat er mogelijk een verstekelinge aan boord kon zijn. „Truus....", de rest ging verloren in het machtige ge luid van de stoomfluit. 's Avonds aan het diner vertelde de COT dit aan zijn tafelgenoten, waaronder de aalmoezenier van het 5—11—RI, die zich aan boord be vindt, en deze reageerde onmiddel lijk met te zeggen: „Dan is het Truus van Geneighen!" In Rotterdam is zij het laatst ge zien, tezamen met een korporaal van de marechaussee, met wie zij de kade afwandelde. „Tk ga mee" Dit laatste heeft de aandacht getrokken, omdat het voor de hand ligt. dat een soldatenmoe der op de kade blijft, totdat het schip werkelijk vertrokken is. Als gevolg van haar uitlatingen, („Ik ga mee naar Indië", had zij herhaaldelijk gezegd) was de bewa king van het schip opgedragen spe ciale aandacht aan haar te besteden en vermoedelijk is zij toevallig (of met opzet?) aan de aandacht van deze mannen ontsnapt Althans, na dat de „Volendam" Gibraltar was gepasseerd, ontving de COT een telegram van het directoraat ver keerswezen van de volgende inhoud: „Indien verstekelinge Truus van Ge neighen aan boord, overgeven ma joor Rozen, Port Said". (Majoor Ro zen is de vertegenwoordiger van het directoraat in Egypte In antwoord op dit telegram, verzocht de COT om te mogen vernemen of Truus in Holland vermist werd. Hierop ont ving hij op 6 Maart een antwoord, dat luidde: „Verstekelinge vermoe delijk aan boord". Het onderzoek werd hierop met kracht voortgezet, maar omdat het niet uitgesloten is. dat manschappen van 't 511—RL wanneer zij inder daad aan boord mocht zijn, haar zul len helpen, moet een en ander on der strikte geheimhouding geschic- den. Vooral omdat het feit, dat er misschien een verstekelinge aan boord is, in Egypte niet bekend mag worden. De Egyptische politie wil onder geen enkele voorwaarde het risico lopen, dat er vreemdelingen het land binnen komen en een on geregistreerde passagiere moet eerst gevonden zijn, voordat het schip toestemming krijgt, de haven te ver- Het was midden '44, toen de Ge allieerde invasie een succes bleek en de Duitsers steeds verder Euro pa's vasteland ingedwongen wer den, toen ook voor ons land de vrijheid wenkte, dat in illegale kringen plannen rezen voor de stichting van een orgaan, dat on middellijk na de bevrijding de heersende sociale nood zou kunnen bestrijden. Zo werd,'voorlopig nog ondergronds, Nederlands Volks-' herstel geboren. Het voorlopige bestuur zocht en verkreeg contact met de Londense regering, die da delijk bereid bleek dit stuk werk te stimuleren; zij benoemde tot re geringscommissaris mr. E. E. Men- ten uit 's-Gvavenhage. „Waarom werd N.V.H. opgericht, terwijl er toch reeds voldoende waarschijnlijk te veel vereni gingen bestonden die haar sporen hadden verdiend op sociaal ge bied?", hebben vele Nederlanders zich na de bevrijding gevraagd. Het antwoord moest luiden: „Er zijn organisaties en, helaas ook, overheidsinstellingen geweest die zich tijdens de bezetting dermate geblameerd hadden dat zij het ver trouwen der bevolking niet meer hadden. Daarnaast bleek de chaos of misschien ook: daardoor zo groot, dat hét beter was één alles overkoepelend orgaan in het leven te roepen, dat de taak der afzonderlijke instanties kon over nemen**. Illegaal ook weer is het werk van N.V.H. provinciaal en stedelijk vuorbereid en toen de Duitsers na 5 Mei '45 aftrokken kon Volksher stel vrijwel onmiddellijk aan de slag gaan. Daar waren de honderd duizenden oorlogsslachtoffers, die het allernodigsfe misten; daar wa ren de politieke gevangenen, die sterk ondervoed of ziek en in lom pen gehuld uit de concentratie- kampen terugkeerden; daar was de onafzienbare stroom van dwang arbeiders, die uit Duitsland kwam, overspannen mensen, die dikwijls al hun schamele bezittingen waren kwijtgeraakt; daar waren de dui zenden van de armste arbeiders, die jarenlang geen kleren, dekens, of lakens hadden kunnen kopen. Allèn verdrongen zich om de bureaux van Volksherstel, waar van men wonderen verwachtte. Had niet de Londense regering steeds weer laten vertellen, dat zij voor vele millioenen levensmidde len en kleren had gekocht om de eerste nood te lenigen? Helaas, het viel alles als een druppel op een •gloeiende plaat. N.V.H. zamelde kleren en bed dengoed in, organiseeïde in Voor de krijgsraad in Den Haag stond gisteren eenvoor dat college niet alledaagse figuur. Het was een 24-jarig meisje gekleed in beige mantel, met keurig verzorgd haar en onberispelijke kousen. Ze voelde zich in deze militair-rechterlyke sfeer kennelijk niet erg 'thuis en wist met haar handen geen raad; vandaar, dat de president haar moést ver tellen, dat men die voor een krijgsraad niet in de zakken dient te stop pen. De dagvaarding, tegen haar uitgebracht klonk ernstig: desertie, twee maal gepleegd in oorlogstijd. gesloten en ontvluchtte. Weer werd ze gezocht en weer meldde ze zichzelf, nu in Den Haag. Opnieuw werd ze opgesloten, wegens haar recalcitrant gedrag ditmaal in een strafcel. En zo stond ze dan gisteren voor de Krijgsraad, waarvan de auditeur militair nu eens vastgesteld wilde zien of het NVKL, waarvan de le den een militair uniform dragen, zich aan de militaire tucht heeft te houden. „De dames lopen in uniform rond, bekleden rangen en heb ben onderscheidingen, maar ik ben tot de verbijsterende con clusie gekomen, dat dit korps geen militair korps is, maar een schertskorps. Hun gedrag is een aanfluiting voor de uniform, die we allen dragen," zo sprak de verbolgen auditeur-militair. Nu moet^ dus uitgemaakt worden of het NVKL al of niet een militaire organisatie is de verdediger trok dit in twijfel maar intussen is te gen het Haagse verpleegstertje drie maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van een jaar. Tegen de officier van gezondheid eiste dc auditeur-militair, mr, Baak, vier maanden, maar de krijgsraad ver oordeelde hem tot een maand. Het verpleegstertje zal op 24 Maart haar lot vernemen. Zij is terstond in vrij heid gesteld. Haags verpleegstertje voor de krijgsraad Het meisje had in Utrecht dienst genomen bijhet Nederlands Ver pleegsters Korps Landmacht. Zij wilde verpleegster gorden, maar het beviel haar niet erg en zij nam ontslag. Haar overplaatsing naar Amersfoort, waar ze borden moest wassen in een sanatorium, beviel nog minder en in Februari keerde ze niet van een verlof terug Ze bleek in Utrecht te z*jn gezjen met een daar wonend officier van ge zondheid Zelf meldde ze zich daar na in Amersfoort, werd prompt op laten. Een onontdekte verstekelinge zou dan ook het schip „aan de ket ting" hebben gelegd. Dat is de re den, dat ondanks de journalisten aan boord, het „mysterie van de Volendam' eerst thans het schip heeft het Suezkanaal verlaten gepubliceerd kan worden. Op 3 Maart, de dag vóór de aan komst in Port Said, is een laatste grootscheepse poging gedaan Truus te vinden. Om precies vier uur in de middag loeide de stoomfluit zeven maal kort en eenmaal lang, hetgeen sloepenrol betekent en weldra ston den alle opvarenden op de dekken aangetreden. Het detachement M.P., bijgestaan door leden van de staf van het schip, heeft van deze gele genheid. dat niemand zich in. net schip bevond, gebruik gemaakt, om nogmaals de „Volendam" van kiel tot kraaiennest te doorzoeken. IVcl ontdekte men, dat byna hon derd opvarenden zich aan de ver plichte sloepenrol trachtten tc ont trekken, doch Truus bleef onvind baar. Zelfs dc pogingen van een der leden van de bemanning, die telepa thische gaven bezit, brachten geen licht in dit geval. Bepaalde aanwij zingen, waarover later misschien meer te zeggen is, versterken echter de vermoedens. Inmiddels is evenwel niets zeker en het is helemaal niet uitgesloten, dat vroeg of laat zal blijken, dat Truus uit logeren is en daardoor tijdelijk onvindbaar. De spanning op de Volendam blijft evenwel stijgen Truus heeft ten slotte beloofd, „dat wij haar na Port Said zouden zien". Toch thuis? Het ANP heeft, toen het boven staand verhaal van zijn correspon dent aan boord van de Volendam ontvangen had, zijn licht eens opge stoken in Tungelrooy en daar ver nomen, dat de bewuste Truus. Dinsdagmiddag 9 Maart nog in haar woonplaats is» gezien Op hot ogen blik is zij niet in haar ouderlijk huis. Waar zij w e 1 was, konden de ouders van de 28-jarige jongedame niet zeggen. 'Maar het gebeurt wel meer, zeggen zij. dat Truus enige dagen verdwijnt, om dan weer on verwachts boven water te komen. Of dit water dat van de Rode Zee zal zijn. lijkt hierdoor twijfelachtig te worden hechte samenwerking met de IIulp-Actie-Roode-Kruis (Hark) hulpacties voor de getroffen ge bieden. Per auto en zolderschuit vervoerde men massa's goederen naar de geadopteerde steden. Het was veel, maar toch veel te weinig. Toen kwam de grote stroom van Amerikaanse reliefgoederen: kle ren, dekens, babypakketten, zeep, levensmiddelen. En N.V.H. deelde t met kwistige, en toch voorzich tige hand. Wie ooit in die dagen één der Volksherstelbureaux be zocht zal getroffen zijn door het prachtige werk. dat er geschiedde; hij zal echter ook veel gemopper en critiek hebben gehoord. Ach ja, wij weten het: er zijn fouten gemaakt, grote fouten dik wijls. Nu vandaag Volksherstel of ficieel voor „overleden" is ver klaard, nu wij wat verder afstaan van het rumoer rondom deze „schandalen", nu zien wij deze ar beid als een in korte spanne tijds uit de grond gestampt stuk men- senarbeid. En waar mensen, vooral onder dergelijke omstandigheden. mensen, zelf slecht gevoed en ge kleed, onder zo hoge druk moesten werken, daar moesten fouten wor den gemaakt. Toch mogen wij verheugd, en trots zijn, dat N.V.H.Hark zoveel goed werk heeft gedaan. Nu zwij gen wij over haar tekortkomingen en betuigen onze bewondering voor hen, die het initiatief namen en voor hen, die dikwijls met opoffe ring van rust en goede naam, deze arbeid hebben verricht. AUTOKOPERS, KIEST UW EIGEN MERK! Het systeem, toegepast bij de dis tributie van auto's zal dusdanig ge wijzigd worden, dat aspirant-kopers van een motorrijtuig niet meer een bepaald merk zullen toegewezen krijgen, maar zelf uiteraard bin nen het kader der deviezenmoge- lijkheden hun keus zullen kun nen ïhaken. Voorlopig geldt de wij ziging alleen voor personenauto's, maar zal zo spoedig mogelijk wor den uitgebreid tot alle motorrijtui gen. Ir. Van Dam gaat heen (Van onze Haagse Redacteur) Ir. van Dam, secretaris van mi nister Mansholt. tegen wiens sala ris de rechter vleugel van de kamer, gesteund door KVP zoveel bezwaar had, dat het van de begroting voor Landbouw moest worden geschrapt, zal op 1 April zijn functie bij het ministerie neerleggen. Graanvoorziening voor vijf jaar gewaarborgd Een nieuwe internationale tarwe- ovcrcenkomst waarborgt de Neder landse broodgraanvoorziening voor vijf jaar. De exporterende landen hebben zich verbonden aan de im porterende landen 500 millioen bushel tarwe per jaar te leveren tegen vastgestelde prijzen, die zich tussen een gefixeerd maximum van twee dollar en een aflopend mini mum van 1.50 dollar tot 1.10 zullen bewegen. Nederland heeft zich verbonden 835.000 ton tarwe af te nemen, waarvan 85.000 ton voor overzeese gebieden. De importbehoefte van het rijk in Europa is met 750.000 ton voor vijfzesde deel gedekt. Het contract betekent voor de Nederlandse schatkist dubbel voor deel, tot dusver moesten hogere prijzen voc. buitenlandse tarwe worden betaald, d.an die, welke in het contract werden vastgelegd. Naast deviezenbesparing verkrijgt men ook besparing op de subsidies op brood. Berekend wordt, dat met iedere, verlaging van 10 dollar cents per bushel het subsidie per brood van 800 gram met 7/10 Ne derlandse cent verlaagd kan wor den. Dr. Boerma merkte voorts op, dat besprekingen over andere we reldstapel-producten als bijvoor beeld suiker en rubber in het voor nemen liggen. Griekenland, Turkije kijken naar Brussel Turkse en Griekse interesse voor het te Brussel gesloten Vijfmogend- hedenverdrag zijn gebleken uit de twee volgende berichten van gister avond: Necmeddin Sadak, de Turk se minister van buitenlandse zaken, heeft een bezoek gebracht aan mi nister Bcvin en met hem gesproken over het Pact van Vijf; een woord voerder van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken heeft ee- zegd, dat Griekenland de „mogelijk heden zal onderzoeken" om zich aan te sluiten bij het Vijfmogend- hedenverdrag. Ook in Moskou heeft het Pact van Vijf belangstelling gewekt, zij het geen vriendelijke. Dp Izwestia, het officiële Sovjetblad, schrijft: „In Brussel wordt een samenzwe ring tegen de vrede in Europa en tegen de democratische beweging in de harten der staten uitgebreid. GESNEUVELD IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold. Ie kl. L. de Jager uit Scheveningen; korp. G. van Soest uit Stellendam: sold J B. Temmink uit Raalte; sold. A. B Verheij uit Sliedrecht. Koninklijke Marine: kok le kl. W. de Groot uit Den-Helder. Koninklijk Nederlands-Indisch la» ger: geen verliezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1