D S e 81 e r Courant voor Soest eu Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. t J. Veldliuijzen, Centrale Crediet- en Landbouwbank a.s. AL arn nd Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Vervolg Raadsverslag. Kerkdw. straat 6, Soest. Schoenwerk naar maat, Iste klas Reparatie-lnrich'ing. Van Weedestraat 37 - Soest en oflndi'aa/éwt/e Plaatselijk Nieuws. 3est r ein .75, igen, inds ioest. ïery. No. 3 NEGENDEJAAKUANU Zaterdag 15 Januari 1921 Adres vuur Administratie en Redactie: Van Weedw»t'»'it 7 Ad voi teutten worden ingewacht tot V rij.ia.'n- voormidUags 0 uur, by don Uitgover. .iiKe/.midon stukken tot Dtusd.igavonii 8 uur. DE l»\ ric'l K>TIK1V - ft ivtfels 7 et. KI We l.'t'el mee. 15 m.i.ii' plnaisniijntH •iiMMtnent vrooto kuiiu.i.' •ui«-iiispin> 40 cent {-ei kwartaa 7. Behandeling van het ai/ies van eenige inwoners van SoesterlVrg, nog maals verzoekende straatverlichting aan te brengen aan de Amejsfoortsche straat. Burgem. en Weth. bieden hierom trent het volgende voorstel aan. Andermaal kwamen wfl /i bet bezit van een adres van bewoners aan den Amers- foortschenstraatweg en ïynpellaan te Soes- terberg verzoekende in wijking van Uw besluit van 29 October J.L toch over te gaan tot het ter plaats* biervoren genoemd aanbrengen van straat'örhchting. Nogmaals blykt hei ons dat het om technische redenen tiet mogelijk is aldaar straatverlichting aan te brengen. Wy er kennen gaarne df noodzakelijkheid van verlichting van die wegen doch waar het thans onmogelyfc is hieraan uitvoering te geven meenen yy U te moeten voorstel len, adressanten' te kennen te geven dat tot verlichting zal worden overgegaan wan neer te zijnevt\jd het net langs de wegen wordt omgebouwd. Dit voorstel wordt aangenomen zon der debat en zonder hoofdelijke stem ming. 8. Aanbieding van de rekening en begrooting der Ambachtsschool te "eist. Burgem. en Weth. stellen voor deze rekening en begrooting goed te keu ren. Aangenomen z. d. en z. h. st. 9. Vaststelling van een besluit tot verkoop van hakhout. Z. d. en z. h. st. vastgesteld. 10. Behandeling van het adres van het Bestuur der Ambachtsschool te Utrecht verzoekende voortaan f 20. per leerling subsidie te verleenen, zonder maximum te noemen. Burgem. en Weth. doen het volgen de voorstel. Onder aanbieding van een adres van het bestuur der Ambachtsschool te Utrecht, verzoekende de aan haar toegekende sub sidie te wijzigen, deelen wy U mede, dat by raadsbesluit van 22 Januari 1920 is be paald, dat jaarlyks per leerling een subsidie wordt verleend tot een bedrag, groot f 20. met een maximum van f150.- per jaar Het bestuur verzoekt dit maximum be drag voortaan niet meer te bepalen, doch voor elke leerling f20.— toe te kennen. Wy stellen U beleefd voor op dit verzoek gunstig te beschikken. De heer Besselsen merkt op dat hij indertijd reeds aangedrongen heeft op het laten vervallen van een maximum. Het voorstel wordt daarna aange nomen z. d. en z. h. st. 11. Vaststelling van de grondprij zen der diverse bouwterreinen aan het Julianaplein, met advies der betrokken Commissie Burgem. en Weth. stellen voor de prijzen en voorwaarden voor de toe komst vast te stellen zooals de Com missie adviseert. Na eenige toelichting van de leden der Raadscommissie en de opmerking van den heer Hilhorst dat Burgem en Weth. ten opzichte van de prijzen niet te veel gebonden moeten zijn, wordt het voorstel z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 12. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van het besluit inzake ontslag, verleend aan de gemeente verloskundige, welk voorstel luid Aangezien nog niet voorzien is in de vacature van gemeente-verloskundige vraagt Mej. van der Werft haar ontslag nog niet te doen ingaan op l Januari a.s. doch dit te bepalen op den dag, waarop de nieuw *e benoemen verloskundige in dienst zal treden. Deze regeling komt ons gewenscht voor, zoodat wy U voorstellen in afwijking van *w besluit d.d. 29 October 1920 het ver ende eervol ontslag aan Mej. E. v. d. Werff te doen ingaan op den datum van 'ndiensttreding harer opvolgster. /oorts is ons gebleken, dat het pensioen van Mej. van der Werff plm. f200.— zal komen te bedragen. Door Uw besluit om om 400/,, toelage op de pensioenen toe te kennen zou dit bedrag met f 8f>. verhoogd worden. Ook dit bedrag komt ons te wei nig voor en hebben gemeend U het voor stel te moeten doen aan Mej. v. d. Werff een pensioen te waarborgen, groot f350.- per jaar Dit voorstel meenen wij naar billijkheid te moeten doen, aangezien be langhebbende ruim 15 jaren in gemeente dienst is geweest en het noodige mist om in haar levensonderhoud te voorzien. Tenslotte moeten wy U mededeelen, dat ons gebleken is, dat de salarleeriug van de verloskundige met een bedrag, groot f 700. - te laag is om te kunne» komen tot voor ziening in do vacature. Deze voorziening wordt bovendien nog bemoeilijkt doordat Mej. v. d. Werff particuliere practyk zal blijven uitoefenen. Om nu in de vacature te kunnen voor zien, stellen wy U voor aan de nieuw te benoemen verloskundige eene bezoldiging toe te kennen, groot i 1000.— met f 50. toelage voor het gebruik van een rijwiel. Aangezien dit bedrag niet voldoende is om in het onderhoud te voorzien en het inkomen uit particuliere practyk, door het in functie blyven van de alhier gevestigde verloskundige niet met zekerheid is te zeg gen, zal het bovendien noodig zyD een be drag aan inkomen te garandeeren. Wy stel len U voor dit te bepalen O" f 1800, n.1. f 1000.— als jaarwedde en f800 - als maximum bedrag voor vergoeding wegens gemis aan particuliere practyk. De inkomsten uit particuliere practyk komen uit den aard der zaak dan in min dering van de f800.-. Wij bevelen deze voorstellen in een gun stige overweging by U aan. Het voorstel tot het geven van ont slag bij infunctietreding van opvolg ster wordt aangenomen. De heer Van den Broek is echter teleurgesteld door het weinige pensioen dat zij zal krijgen in aanmerking ne mende het aantal dienstjaren. De Voorzitter stelt voor hierover geen discussie te houden daar Burgem. en Weth. voornemens zijn aan het verzoek van Mej. v. d. Werff om meer pensioen te voldoen, en dat te be palen op f 350. De heer de Zoete vindt het bedrag van f800 als maximum voor vergoe ding wegens gemis aan particuliere practijk te hoog. Zijns inziens neemt dit de prikkel weg om door eigen werkzaamheid tot die f 800 te komen. Hij wil in plaats daarvan f400 geven terwijl het ge zamenlijk bedrag en minimum f 2000 moet zijn. Weth. Mikx zegt dat er een 5 tal Solicitanten zijn gekomen na oproeping die geen van allen zullen komen, als het salaris niet wordt verhoogd. De heer Van den Broek vraagt of niet in een instructie ware vast te leg gen het maximum bedrag, dat zij voor haar hulp mag bedingen waarop de Voorzitter antwoordt dat nergens het honorarium zoo laag is als in Soest. De heer Besselsen zegt uit een oog punt van billijkheid voor dien tijd, dat zij nog in functie is, aan Mej. v. d. Werff eveneens een verhoogd salaris te geven, gelijk voor haar opvolgster zal worden bepaald. De Voorzitter vindt dit niet billijk, daar tot verhooging van het salaris moet worden overgegaan wegens het uitoefenen van particuliere praktijk door Mej. v. d. Werff. Het voorstel wordt daarop z. h. st. aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van eene toelage aan de vaste gemeentewerklieden en het personeel der paardentram. Weth. Mikx stelt voor dit punt aan te houden, omdat hij zelf niet tegen woordig kop zijn in de vergadering van B. en W. toen dit punt werd be handeld, en ook omdat de vergadering thans niet voltallig is. Wordt besloten aan te houden. Ingekomen is een adres van het Bestuur der Coöp. Vereeniging van melkveehouders te Soest inzake het leggen van een rioleering in den Rijks straatweg naar den Langen Brinkweg. De Voorzitter deelt mede dat na eene conferentie tusschen het Gemeen tebestuur en de vereeniging, Burgem. en Weth voorstellen de kosten van het maken en hebben ad f2800 van een riool ieder voor de helft te doen dra gen, dus ieder f 1400, en voor elk jaar dat de fabriek naar eene andere plaats in de gemeente is overgebracht f200 te restitueeren. De heer Van den Broek zegt dat de vereeniging deze waterafvoer zelf geheel dient te bekostigen. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat zeer zeker belang raakt van de ge meente, indien de vereeniging het wa ter der fabriek wil doen afvoeren in een riool de gemeente tevens het hemelwater in dat riool kan afvoeren. De heer de Zoete stelt voor een minimum bedrag ie betalen van f 1000 maximum f 1400. Vertrekt de fabriek eerder dan over 5 jaar dan f 400 te restitueeren en overigens met het voor stel van Burgem. en Weth. accoord te gaan. Het voorstel van den heer de Zoete wordt daarop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen tegen de Heeren Mikx, v. d. Breemer en Endendijk. Nog is ingekomen een adres van G. Bosboom verzoekende ontheffing van het gestelde in art. 13 der Bouw verordening voor een woonhuis aan de Rembrandtlaan. Overeenkomstig het advies van den Gem. architect waaruit blijkt dat hier geen opzet in 't spel is, wordt dit maal ontheffing toegestaan. De Raad spreekt hierbij duidelijk uit, dat voor taan een zoodanige ontheffing in gee- nen deele meer. wordt toegestaan, doch zeker zal gestraft worden waarom hij dit voorbeeld als waarschuwing voor anderen wil doen gelden. Rondvraag Weth. Mikx vraagt de aandacht, voor het Kon. Besluit van 8Nov. 1920 No. 29 waarbij steun wordt toegezegd voor den bouw van arbeiderswoningen en bescheiden middenstandswoningen onder voorrecht van hypotheek en premie. Waar er telkens aanvragen binnen komen, zou hij een uitspraak van den Raad willen hebben omtrent het ver leenen van hypotheek. Spreker toont aan dat de risico voor de gemeente niet groot behoeft te zijn. Na eenige discussie deelt de Voor zitter mede dat B. en W. een commis sie voor deze aangelegenheid heeft benoemd bestaande,pit de heeren B. F. A. Mikx, J. G. A. Batenburg en G. F. van Vliet. Wordt goedgekeurd. De heer Besselsen merkt op dat onderaan de Molenstraat puin ligt op gestapeld en spreekt de veronderstel ling uit, dat dit bestemd is omdat ge deelte met puin te verharden. De Voorzitter deelt mede, dat het voornemen bestaat het minst hellende gedeelte van den Molenstraat met puin te verharden en het overige gedeelte met steenen. De heer Hilhorst wijst op het struik gewas aan den Ossendamweg, wat het gezicht belemmert en waardoor reeds eenige ongelukken zijn voor gekomen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting tot het behandelen van eenige reclames inkomstenbelas ting. Na heropening der vergadering spreekt de Voorzitter zijn leedwezen er over uit, dat de Burgemeester de laatste vergadering in dit jaar niet als Voorzitter kan presideeren. Hoewel we allen menschenwerk doen en geen volkomen werk voort kunnen brengen, kunnen we toch wel voldoeningsma ken over hetgeen verricht is. De vergaderingen droegen steeds prettig karakter terwijl waardeering voor elkanders gevoelen steeds werd gevoeld. Hij spreekt zijn leedwezen uit over de voortdurende ongesteldheid van den heer Sevenhuijsen, en dankt daar na de heeren voor hunne toewijding en ijver. Daarna sluiting. Solied werk. Onberispelijke afwerking. Vlugge bediening. Lage prijzen. Spoedorders binnen 24 uur. Dospowenscht afgehaald en thuisbezorgd. Yrc/fi// OCf/lOf/ io.y.yo 3/Oir/r/a- Door jhr. A. de Jonge van Zwijns- bergen, intendant van het particulier paleis en domein van H. M. de Ko ningin Moeder te Soestdijk, werd dezer dagen aan een groot gedeelte van het personeel tegen 1 April a s. ontslag aan gezegd. In 't geheel worden dertien neambten ontslagen, n.1 acht tuin en boscharbeiders, de tuin-en bosch baas, de jachtopziener, de stoffeerder en de bouwkundig opzichter. Onder hen zijn er acht,dieeen klein pensioen, varieerend tusschen 5 en 10 gulden per week ontvangen, berekend naar de bekleede functie en den doorge- brachten diensttijd, terwijl de anderen een legaat werd toegedacht in den vorm van een spaarbankboekje waar van het bedrag echter eerst na ver loop van jaren mag worden aange sproken. Vele van deze menschen, die tot dusver het genot hadden van eene vrije woning, moeten thans ook hunne huize verlaten, terwijl deze zullen wor den verkocht. Reeds werd een stal- gebouw tot particulier e woning inge richt, terwijl het in de bedoeling ligt, nog meerdere bezuinigingen door te voeren. Toonee 1 u i tvoe r i ng der R K. Dameszangvereeniging. Na de openingsrede, waarin wij allen en speciaal den Burgemeester en den Secretaris der gemeente door kapelaan Schaapman werden welkom geheeten, begon „Het Spel van Pa- schen" met een proloog, die mooi gezegd werd in goed zuiver Hollands. Óok in het daarop volgend spel der Bijbelsche vrouwen, was de uitspraak zonder vreemd dialect. Wat meer actie en meer zeggingskracht had het schoon zeer knnnen verhoogen De moeilijke ensceneering was schitterend, zooals wij dat van den heer Alders gewoon zijn, maar hier heeft hij toch onze verwachtingen overtroffen. De muziek, zoowel vóór als achter de schermen, werkte niet weinig mede om het plechtige en schoone te verhoogen Den heer Horvers en de zijnen alle lof. Na de pauze ging het blijspel „Achter de Coulissen". Is soms de keus van een stuk af te keuren, hier was de keus allergelukkigst, een ware vondst. En het werd schiiterend ge speeld, met een vuur en een vlugheid, die aan het Fransche tooneel deden denken Wanneer wij enkele mede speelsters zou prijzen om het goede vlotte spel, zouden wij alle anderen te kort do n. Allen waren prachtig op dreef en gaven goed samenspel. Dames, onze hulde! Maar ook nogmaals hulde aan den regisseur voor het tooneel in het tweede bedrijf. Dat was prachtig in elkander gezet. J. S. Ensemble Solser en Hesse. Waar eertijds in de door- of inrij de groote postwagens en diligencen niet vierspan binnenreden, om de paarde n te drenken of van span te verwisse len en de reizigers gelegenheid te ge ven, hunne stramme en vaak ver kleumde ledematen uit te strekken aan de haard in de gelagkamer van „De Gouden Ploeg" en tevens den inwendigen mensch te versterken, daar is thans eene tooneelzaal, die het Soester publiek nu en dan gele genheid biedt zich te verpoozen van de beslommeringen van het dage- lijksche leven. Het was goed gezien van den on- dernemenden eigenaar dier tooneel zaal, ditmaal eens een bekende Am- sterdamsche schets in drie bedrijven te doen opvoeren, door een te goeder naam en faam bekend staand tooneel- gezelschap. En dit gezelschap zal ook geen spijt gehad hebben over hun optreden in Soest. Beide avonden had het een aandachtig en zeer dankbaar publiek. Het spel was dan ook uit stekend, de plat-Amsterdamsche taal prachtig en de ruwe maar in den grond goedhartigeJordaanzeden wer den mooi en fijn uitgebeeld. Werden de aardigheden, vooral in het tweede bedrijf, soms wat al te veel aange dikt. Indien ik de spelers elk afzon derlijk zou moeten prijzen zou ik beginnen met Mevr. HesseSlanderof als Schellevis Mie en eindigen met Nelly Gijswijt als het arme jongetje. Allen waren prachtige typen en het daverend applaus aan het eind was dan ook welverdiend. Van harte hoop ik, dat de beide avonden, ook voor den heer Stalen hoef, een (financieel) succes is ge weest en aldus eene aansporing om op dezen weg voort te gaan, te bre ken met de zoo weinig zeggende flauwe zoogenaamde cabaretvoorstel lingen en om het Soester publiek van tijd tot tijd in de gelegenheid testel len van ware kunst te genieten. Met het oog op het geven van bal den tweeden avond, werd gedurende dien avond geen alcoholhoudende drank geschonken. Voorzeker een goede maatregel, wat navolging ver dient. J.S. De Tooneel-Vereeniging „Ernst en Luim" zal Zondag 23 en Maandag 24 Januari a s. wederom een uitvoe ring geven in de tooneelzaal van Hotel „Eemland". Opgevoerd zal worden „Den dood ontkomen", drama in 4 bedrijven. Daarna een kluchtspel getiteld „Het lestament van den Kapitein" of „Een woelige Maandagmorgen". Deze uitvoeringen beloven iets moois te zullen worden. Decostumes, hiervoor noodig, zullen geleverd wor den door de firma Mulders, Utrecht, terwijl de Gebr Butselaar hunne mu zikale medewerking weer zullen ver leenen. Maandagavond zal na afloop bal worden gehouden, onder leiding van bahetmeester Hooijmaier. De aanvang is bepaald op 7 uur en de entrée op f 1,eerste rang, f 0,75 tweede rang, plus plaatselijke belasting. Waar we gewoon zijn, dat „Ernst en Luim" altijd iets moois geeft, zal het voorzeker weer druk worden, zoodat we aanraden zooveel mogelijk kaarten vóóruit te koopen bij O. v. d. Bovenkamp of J A Wiersma, ter wijl ook 'savonds aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar worden gesteld. Voor het bespreken van plaatsen i nkamp ids rnp. ecies). Bcek- c Zaal. U bij ijk. o nbel en kanten, zilver, itoiten, of ge- meer 4 we Ik t PA- van estilyk

De Soester | 1921 | | pagina 1