lü 01 0! oester Courant voor Soest on Omgeving \ienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- Landbouwbank en Brand en Inbraakvrije Kluis I Ski OFFICIEEL VERSLAG Weedestraat 37 Soest ISi LA PORTE C<> 1 BANKZAKEN rsuTEEisnajsjsJsrsiiajïFysisjT \n 19 NEGENDE jaargang v.ireM voor Administratie en ttwisicl.ib V:n« *V 7 jverterttift" ••."onUm mattwachl iotVr\id»« lO.-middaB's 9 uur, »»i1 'i«n (Jityevor. .inden stukken tot. Dinsdagavond s nui Zaterdag 7 Mei IU'21 lil I .t 7 "i t KHh'i i'el II eer I L 1,-m u.ia' t»t.iit>.<tinn •ment t'iii. nis[Hl|e 4 i vuin |.«n kwiiilea" Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Plaatselijk Nieuws. Alle leden der Ned. Herv. Kerk, worden vriVidelijk doch dringend uitgenoodigd de vergadering op Vrij dag 13 Mei in de School, Spoorstraat bij te wonen. Zie advertentie in dit blad Op 'iet pi, :ie-bureau zijn op werk dagen tuss X voorin. 9 10 uur terug te bt "Dinen, de volgende ge vonden voo 'verpèn I hond, j enige schroefsleutels, 1 geldstuk, I .ozenkrans, 1 handtaschje en 1 bril in etui. Qedurende de maand April werden voor de consumptie afgekeurd l rund, t varken, 4 levers, 2 uiers, 2 milten, 1 stel ingewanden, 1 borst en 1 buikvlies. Mej H. C. Kwak alhier, slaagde te Utrecht op 4 Mei voor akte onder wijzeres Terugontvangen brieven enz. inde 2e helft der maand April 1921. 1. Mej H. van Ek, Bilthoven 2. Mej. J Donker, Oosterbaan(P) 3. N. Rott. Crt., Rotterdam. 4 S. W. Nieuwenhuijzen, Vlissingen 5 D. Blankenberg, Amersfoort Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad betreffende een concert, te geven door de Symphonie met medewerking van de Dameszangver- eeniging en van Gemengd Koor, op Vrijdag 13 Mei 's avonds 8 uur, in het gebouw der St. Joseph Jonge lingen Vereeniging. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende annonce, betref fende de te houden Bazar op '0/11 en 12 Mei a.s in de RembrandtaiaSl^ alhier, deelt men ons nog het vols gende mede. i\« De officieelê-öpening der bazar zal plaats hebben op Dinsdag 10 Mei a.s. 's avonds te half acht ure, waarbij op de tegenwoordigheid van allen, die de Commissie voor de Bazar, hetzij geldelijk of op andere wijze hebben gesteund, wordt gerekend en zeer zal worden op prijs gesteld. Dank zij hunne medewerking en de vele moeite die de Commissie van Voorbereiding zich heeft gegeven, be looft deze Bazar werkelijk eene groote aantrekkelijkheid te worden en hoopt men dan ook op een groote opkomst van belangstellenden, opdat het be oogde doel bereikt, en de groote moeite aan het in elkaar zetten der Bazar beloond worde. Behalve een kerncollectie fraaie hand werken, zullen artikelen van allerlei aard verkrijgbaar zijn. Een gedeelte der zaal voor theesalon worden in-* gericht, terwijl verschillende amuse menten en uit te voeren muziek den bezoekers tot aangename afwisseling zullen strekken Zooalsreedseerder bekend gemaakt, zal een deel der netto opbrengst strekken tot stijging der geldmiddelen van het bekende 2'/*-Cents fonds, welke vereeniging helaas in den laat- sten tijd met een belangrijk tekort werkt De Bazar is geopend van 7' tot 10 uur en bovendien Woensdagmid dag van 11 tot 5. R- K .Spaarkas lil de Donderdag 28 April I I ge houden algemeene vergadering v. d. R K Spaarbank, bracht de secretai is, de Heer J Batenburg, een accuraat en breedvoerig verslag uil, dat getuigt van de soliditeit en ook van den bloei dezer zoo jonge maar tevens reeds zoo belangrijke instelling. De ingelegde gejlden die voortaan geheel en al en uitsluitend, zoowel wat ontvangst en uitgave als wijze vi^ii beleggen betreft, beheerd worden door het bestuur zelf, zijn tot een kapitaal van ruim f 40,000 belegd in Iste hypotheeken en solide binnen- landsshe effecten, wier koersen per 3 maanden door een deskundige worden gecontroleerd. Het aantal verdubbelde zich in 't laatste jaar en teit nu circa 20b. Als rente uit te keeren werd vast gesteld op 4" Aan de firma Dullaert en Co. werd dank gebracht voor de accurate en royale wijze, waarop zij zich steeds van hare verplichtingen tegertovei de Spaarkas had gekweten. De overwinst werd gedeeltelijk be steed voor de verming van een reserve fonds, deels tot een bedrag van f200 weggeschonken voor goede werken. De Pastoor der parochie bracht een hartelijk woord van dank aan het Dagelijks Bestuur van de bank, zijnde de Heeren A. Mikx en J. Batenburg. Beide heeren zijn de ziel van deze schoone onderneming, welker vruch ten onder hun onverinoeibaren arbeid en wijze leiding tot zegen van velen zal strekken. Loop der bevolking van de gemeente S e s t. In 1920 zijn alhier geboren 130 jongens en 127 meisjes, tezamen 263 kinderen, waarvan 1 jongen en 3 meisjes buiten huwelijk. 2 meisjes werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders, terwijl 4 jongens en 3 meisjes elders geboren werden uit ouders, die in deze gemeente woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden 3 jongens en 1 meisje. Overleden zijn 13 ongehuwde man nen, 15 ongehuwde vrouwen, 21 ge huwdemannen, 11 gehuwde vrouwen, 6 weduwnaars en 7 weduwen, totaal 40 mannen en 33 vrouwen, of teza men 73 personen. I vrouw is alhier overleden, die elders woonplaats had, terwijl 7 mannen en 3 vrouwen, die hier woonachtig waren, in een andere gemeente overleden. Het getal huwelijken bedroeg 61, te weten 49 tusschen jongemannen en jongedochters, 2 tusschen jonge mannen en weduwen, 5 tusschen weduwnaars en jongedochters, 2 tus schen jongedochters en van echt ge scheiden mannen en 1 tusschen een jongeman en een van echt gescheiden vrouw. 4 echtscheidingen werden inge schreven Oerbevolking, die op I Januari 1920 3835 mannen en 3622 vrouwen, totaal 7457° personen bedroeg, ver meerderde door geboorte en vestiging lin de gemeente met 810 mannen en 829 Vfrnuweo, l*.rwijl iij verniii.derd«» door overlijden en vertrek uit de ge meente met 526 mannen en 508 vrou wen, zoodat zij op 1 Januari 1921 bestond uit 4119 mannen en 3943 vrouwen, totaal 8062 personen. Hieronder is begrepen de bevolking van de Luchtvaartafdeeling te Soester- berg Volgens den uitslag der volkstelling waren op 1 Januari 1921 in de ge meente 1746 geheel of gedeeltelijk bewoon de huizen, 12 daarin voorkomende onbewoonde woningen, 96 geheel onbewoonde woonhuizen, 81 woon huizen in aanbouw, 101 verdere on bewoonde gebouwen, als kerken, scholen, schuren, pakhuizen enz. (welke van een huisnummer voorzien zijn), 2 tijdelijk aanwezige bewoonde schepen. In 1921 vermeerderde be bevolking in Januari met 27 personen, in Febru ari met 28 en in Maart met 41, zoo dat de gemeente op 31 Maart 1921 8158 zielen telde. van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Soest, gehouden op 26 April 1921. Voorzitter Mr. Dr J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris J. G A. Batenburg. Tegenwoordigde Raadsleden S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, T. Butselaar, A. O. Dammers, A. Endendijk, G. Hilhorst, C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. Later de Heer H. Butzelaar en S. de Zoete. De vergadering wordt met gebed geopend. Daarna worden de volgende punten achtereenvolgens aan de orde gesteld. 68. Gemeentebestuur. Raadslid. Beëediging van den lieer H. Butze laar als nieuw benoemd lid van den Raad. Nadat deze is binnengeleid, legt hij de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht. 69. Gemeentebestuur. Wethouder. Benoeming van een wethouder ter voorziening in de vacature B. F. A. Mikx. De stemming heeft tot resultaat dat van de 10 stemmen er 7 zijn uitge bracht op den heer P. van den Bree mer, benevens 3 blanco stemmen, zoo dat de heer P. van den Breemer is benoemd tot wethouder. De heer Van den Breemer neemt de benoeming aan, waarna de Voor zitter hem toewenscht, dat hij met dezelfde toewijding als zijn voorgan ger de belangen der gemeente moge behartigen. De heer Van den Breemer dankt den Voorzitter voor zijn gelukwensch, de leden die hem gekozen hebben, voor het in hem gestelde vertrouwen en die niet medegewerkt hebben aan zijne benoeming, dat ze recht er voor uit kwamen. Lager Onderwijs Stichting'Xljr U.L.0 School. Behandeling van een adres van het Bestuur der School met den Bijbel verzoekende medewerking in het tot stand komen®eener Christelijke U.L.O. School. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders daaromtrent luidt als vol^t Door Uw Colleyo word in eun zijner vo rige vergaderingen besloten om een gedeelte van den gemeentegrond aan de Spoorstraat beschikbaar te stellen ton behoeve van de Vereeniging „Een School met den Bijbel" voor hot bouwen van een U. L. School. Thans is van het Bestuur der genoemde Vereeniging een verzoekschrift ingekomen om de benoodigde gelden voor den bouw te willen toestaan. Die kotten, inbegrepen die van eerste inrichting met inbegrip der schoolrneubelen, 'ediagen blijkens de hier bij overgelegde begrooting van den Ge meente-Architect f80000.— In dit bedrag is echter niet begrepen do waarde van den beschikbaar gestelden ge meentegiond, welke waarde zou kunnen geschat worden door d» Commissie, belast met de schatting der waarde van gemeente gronden. Aangezien de aanvrage voldoet aan de bepalingen van art. 73 der Lager Onder wijswet 1920 stellen wij U beleefd voor: a. Een bedrag van f80000.- aan Bur gemeester en Wethouders toe te staan Voor don liOirw »A>. ryUitilbooIiiVïWi 4'ohwoii behoeve van de genoemde Vereeniging; b. aan de Commissie, belast met de waardeerine van gemeentegronden op te dragen de waarde van den beschikbaar te stellen gemeentegrond te schatten c. Burg meester en Wethouders te machtigen tot genoemd bedrag van f 80000. eene tijdelijke kasgeldleening aan te gaan. De Voorzitter leest art. 75 der Lager Onderwijswet 1920 voor, en zegt dat de Raad reeds in principe tot de oprichting van een openbaar U.L.O. heeft besloten. Waardoor aan de wettelijke bepaling is voldaan. Later wenschen Burgemeester en Wethou ders met nadere voorstellen te komen. De heer Besselsen zegt dat hij vorig jaar er reeds op gewezen heeft dat de gemeente deze uitgave financieel niet zou kunnen dragen. Spreker kan niet anders zeggen, dan dat het voor de gemeente een financieele strop zal worden, want straks krijgen we nog een Roomsch Katholieke en een Openbare U.L.O. ook, dus 3 scholen voor een betrekkelijk kleine gemeente. Soesterberg komt daar misschien ook ,nog bij. De vraagt rijst of daarvoor een voldoend aantal leerlingen zal zijn, hetgeen Spreker in twijfel trekt. In de steden geniet 5°'» van het aantal schoolgaande kinderen U.L.O., neem voor de steden met handel en industrie 10'"», en reken dit percentage voor Soest, dan is 3 scholen veel te veel. Van 1000 leerlingen die in Soest zouden zijn, zouden er 100 U.L.O. genieten. Nu is de helft der bevolking Katholiek, dus daarvan 50 leerlingen, en de andere verdeeld in de helft voor Christelijk en de andere helft voor openbaar onderwijs dus ieder 25 leerlingen. Spreker betwijfelt daar om, of er meer leerlingen zullen ko men dan het aantal van 18, dat nu'is bereidt. Wat de financieele zijde betreft heeft Spreker een kleine begrooting ge maakt Het plan van de Chr. school is ge raamd op f 80000. -. van de R.C. School, die grooter is, op f 100000. en van de Openbare School op f 80000.-. Wel is waar kunnen de schoolbe sturen met de wet in de hand de ge meenten dwingen, maar zoo wordt de schoolstrijd weer opgerakeld door hen, die aan de gemeentebesturen onuitvoerbare eischen stellen. Spreker zou willen voorstellen met het Schoolbestuur overleg te plegen 1 om het adres in te trekken en laten j we dan een school stichten, zegt I Spreker, waaraan een ieder kan deel- nemen. De heer Dammers vraagt liet woord voor het volgende Nu de wet op het Lager Onderwijs 1920 ons de volkomen gelijkstelling vaa openbaar en bijzonder onderwijs gebracht heeft, moeten we ons daarbij j neer leggen en rust op ons de plicht deze wet logael uit te voeren. Mijns inziens zai die wet ons duur en slecht onderwijs brengen, althans door de oprichting van vele kleine schooltjes zeer bevorderen. Wanneer de voorstanders van bij- I zonder onderwijs nu tot ons komen mrt het verzoek een bijzondere school voor U. L. O. te stichten, dan doen zij niets anders dan gebruik maken van de rechten, die de wet hun ver- 1 leent. Het eerste punt, dat ik in verband met dit verzoek had willen bespreken, was het bepaalde in art. 75 no. 3 van genoemde wet, ons thans de beslissing opdragende omtrent de vraag of al dan niet tot de oprichting van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan. Hieromtrent vond ik niets op de agenda en bleek nu ook niets uit dé stukken. Na hetgeen de Voorzitter echter reeds heeft medegedeeld, kan ik dit punt gevoegelijk laten rusten. Dan is mij jl. Zaterdag gebleken, dat nog niet voldaan was aan die be paling van art. 73 c, voorschrijvend een opgave van het getal leerlingen Hef fl"ehonw j n Verhuring Bergplaats kasten en van Safe Loketten voor kleine Brand- Trommels in haar bieden, het maximum getal leerlingen dat per klasse zal worden toegelaten en het getal klassen. Deze opgaven zijn thans gedaan, maar het verzoek schrift zelf voldoet niet aan art 1 van inspecteur of andere autoriteiten inge wonnen Daarvan blijkt mij niets. Toch is het ook in het belang van de voorstanders van bijzonder u. I. o. dat dit op de minst kostbare wijze tot stand komt. Al hebben zij bij het indienen van het verzoekschrift alleen van hun recht gebruik gemaakt, dat neemt niet weg, dat toch ook wel eenige rekening mag gehouden wor den met den last, die daarvoor op de gemeenschap gelegd wordt bij den tegenwoordigen staat der gemeente- financiën en in een tijd, dat bijna geen wet tot stand komt of zij legt aan de gemeente fiuancieele lasten op. Ten einde nader met de vereeniging, die de aanvrage heeft gedaan, overleg te plegen of nadere inlichtingen in te winnen, stel ik voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Endendijk zegt dat de zaak ruimte jnnet-^pffiqfepl wel in orde is, en hij gelooft, dat er in tegen zal bestaan dat het desbetreffen de Kon. Besluit niet in het adres is vermeld. Wat door de heeren Besselsen en Samen f 260000. berekend naar een rente van 6",o is f 15600.—. Onderhoud van 3 scholen is f 5000. 10 leerkrachten aan salarissen f 35000.— Onderhoud en vernieuwing leermid delen f 1500. vuur, licht en schoonhouden f 2500. Totaal f 59600. per leerling zou dit f 5%. zijn. Voor de gemeente blijft dus 59600. f 35000. aan salarissen of f 24600 dat is per kind f 240. BAARN nj BUS8UM LAREN SOEST IJ} BEHANDELEN ALLE het Kon. Besluit van 30 Dec. 1920, no. 953, waar voorgeschreven wordt dat in de aanvrage, bedoeld in art. 72 der wet melding behoort gemaakt te worden van de wet of het K. Besl., waarbij de statuten van de instelling of vereeniging zijn goedgekeurd, als mede van den datum in het no. van de Staatscourant, waarin de goedge keurde statuten zijn bekend gemaakt. Het is echter niet om deze reden, dat ik zou willen voorstellen de be slissing tot een volgende vergadering aan te houden. Dat zou ik willen doen om de hoo- ge kosten, waarover de heer Besselsen reeds een en ander in het midden heeft gebracht en met cijfers aange toond. Ook naar mijne meening is dit niet de minste kostbare wijze om aan de behoefte van U. L. O. te voldoen, integendeel, ik geloof, dat dit wel de meest kostbare wijze is. In het belang van het onderwijs, waarover het ten slotte gaat, zou ik ééne school voor U. L. O. voor alle kinderen, die daarvan wenschen te genieten, de meeste gewenschte op lossing vinden, al koester ik omtrent de verwezenlijking van dit denkbeeld niet de minste hoop. Maar is er ook getracht de oplos sing in een andere richting te vinden? Art. 3 der L. O. Wet 1920 laat toch de mogelijkheid open om ook op de scholen voor gewoon L. O. in de hoogere leerjaren een of meer der vakken, bedoeld in art. 2 onder de letters 1 tot u te onderwijzen. Of nu die vakken onderwezen wor den op een school voor U. L. O. of op een school voor gewoon L. O. in de hoogere leerjaren, zal toch wel geen verschil maken, op het onder wijs zelf komt het toch aan. Is daar omtrent ook de meening van den oude Dammers is beweerd, is de liberale idee. Maar daar zijn we nu toch overheen zegt Spreker. Nu kunt ge zien, wat de voorstan ders van bijzonder onderwijs zich jaarlijks hebben moeten getroosten, terwijl zij aan het openbaar onderwijs mee moesten betalen. De gedachte van een school voor heel de gemeente is thans, nu er zoo vele levensbeschouwingen zijn, niet meer mogelijk, en waar nu de voor standers van bijzonder onderwijs steeds zijn achter gesteld, mogen ze nu toch wel vragen naar het betrachten van billijkheid. Het Christelijk schoolbe stuur is reeds 3 jaar bezig om tot U.L.O. onderwijs te komen. Een der vragen van hen, die zich hier denken te komen vestigen, is steeds: „Hoe is het onderwijs in Soest"?. Afgedacht nog van principes, moet men het toch als mensch billijk achten, dat het Christelijk schoolbestuur eens aanpakt. Dan, zegt Spreker, moeten we Soest niet gelijk stellen met de steden. Hier komen menschen wonen, die hun handel of-zaken in de steden hebben, en voor hun kinderen dan hier U.L. Onderwijs verlangen. Er is reeds een lijst ingekomen van 23 leerlingen. De heer Van den Broek zeu het wenschelijk gevonden hebben, wanneer teekening en plannen waren overge legd. Wanneer men 3 jaar is bezig geweest zegt Spreker, en dan pas 23 leerlingen heeft, heeft men toch een pover resultaat verkregen. Hij vindt de gedachte, dat allen hunne kinderen naar die school zullen sturen te op timistisch. Nu op de openbare school evenveel kinderen als op de christe lijke zijn, is het overschatting te den ken, dat die kinderen zullen over- loopen. De heer de Zoete komt ter verga dering. De heer Endendijk durft de beschul diging als zou hij het openbaar onder wijs tegengewerkt hebben, gerust te onderwerpen aan het oordeel van de voorstanders van openbaar onderwijs. Het aantal leerlingenis niet hetzelfde; aan de openbare zijn er 204, aan de christelijke 270. We hebben niet ge- vischt naar leerlingen, zegt Spreker, maar pogingen gedaan om een school te krijgen. Als er werkelijk werk van was ge maakt hadden we ongetwijfeld grooter resultaat gekregen Wanneer de stich ting van een Openbare U.L.O. school aan de orde komt, zal Spreker niet tegenwerken. Spreker, gelooft dat de kosten mee zullen vallen. Bij de aan besteding der R.C School op 't Hart was de laagste aanneemsom f 20000.— lager dan de raming. De.ho»" Unit o,-=t. ,„g.( iqj de heer Endendijk beweert, dat hem zou beschuldigd hebben steun te verleenen van het Open Onderwijs. Voor de toekomst i echter ongerust, omdat hij zeg' beer het eerst met het Christe' derwijs Het komt niet te openbaar onderwijs in den drukken. Den heer Endendijk spijt heer Van den Broek zijn aantast als inbetrouwbaar te wil constateeren, dat er f: bezwaren bestaan bij de heert om zegt Spreker, laat nu het op onderwijs eens wachten. De heer Besselsen zegt dat de i Endendijk had moeten meewerk voor openbaar U.L.O zoo lang a», hij raadslid is. Maar de voorstanders van Christe lijk onderwijs willen steeds een voor sprong hebben op die van openbaar onderwijs De heer Rietveld wil ook zijn mee ning zeggen over deze zaak 't Kan niet worden óntkent, dat het vraagstuk van het onderwijs en vooral van den schoolbouw, door de nieuwe onderwijswet, voor de gemeente zeer moeilijk is geworden. Indien voorstel len konden worden gedaan waardoor de financieele lasten werden vermin derd en toch aan het goed recht van de voorstanders van het bijzonder onderwijs voldaan, zou iV-daarvoor zeker zijn te vinden. Nu echter na vele jaren van strijd, eindelijk bevordering voor het bijzon der onderwijs is verkregen en het fi nancieel althans is gelijk gesteld met het openbaar onderwijs, kan er m.i. geen sprake zijn, dat het Christelijk onderwijs zou moeten wachten en het schoolbestuii^ zijn aanvraag terugne men. Reeds door den heer Endendijk is hierop voldoende gewezen. Langer dan 25 jaren hebben de voorstanders van Chr. onderwijs ook in deze ge meente hun eigen scholen onderhou den en daardoor groote sommen aan de gemeente bespaard en het zou zeer onbillijk zijn, hun nu geen eer lijke kans voor uitbreiding te bieden. Door niemand zal worden ontkend, dat de behoefte aan U. L. Onderwijs in deze plaats groot is. Wie slech' wil letten op het groote aantal kin ren, dat niet alleen naar Baarn, r eveneens naar Utrecht gaat, mo' geven, dat het beslist noodig voor deze zaak wordt gezorg als de heer Endendijk opnv ren door het schoolbestu de verloopen oorlogsja' beraamd om tot stichtir U. L. O. School over het niet dat de moei'

De Soester | 1921 | | pagina 1