Touwslagerij y DE I n f Soester Courant voor Soest en Omgeving \ieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. I Bouwwerken verhuizingen DE KAASHAL S. Zuete Hl Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis LA PORTE Co. Het beste is het goedkoopste J. Veldhuysen A. van Dorresteijn P. J. Radernaker W. Huurdeman Verfwarenhandel Glasverzekerin.tr Mij. T. L. BLOK W. Roest K. F. Vervat C Koops p> Vnn Weedestraat 37 - Soest SOEST SAFE DEPOSIT y,; 1 Louis v d. Broeck, Soest „De Windhond" op >id Soester Eng. Vanaf Maandag bon ik ook ingericht voor het repareeren van paardentuigen. Nieuwo Paardentuigen. I Koedekkon. I Landdekken. Steigertouwen f30 en f35 per 100 stuks. Verder alle soorten touwwerken. M. J. v. d. Heiden CU 'J. van Woudenberg, \icuHstraat 211», Timmerlieden Metselaa. qolasten zich met alle voorkomende Bon werken. Prijsopgaaf gratis. i Laat Uw Schoenwerk Repareeren bjj Kerkdwarstraat 6, Soest. en gil zjjt verzekerd prima 1ste klas werk te ontvangen aan billijken prijs. Coöperatieve Zuivelfabriek „De Soester" Vanaf Maandag 18 April. Karnemolk 8 ets. por Liter Ondermelk 6 B Langen Brinkweg 13a en Langen Brinkweg 33a bevelen zieh beleefd aan voor alse voorkomende tegen de scherpst concuree- rende prijzen. Nieuwe fffg O.Z I. hoek («irkxir. Schilder en Behanger AGENTSCHAP Huis- en Decoratieschilder VREDEHOFSTRAAT 3a. Aannemer van alle schilderwerken Vraagt prtisopeaaf Bode Soest—SoestdijkUtrecht. Bestelhuize j. Brinkweg 25. Utrecht Neudt» 28s Beveelt zich tevens beleefd aan voor met lastauto. evert alle soorten Kaas tegen scherp concurreerende prijzen. Cruideniers- en Grutterswaren. Beleefd aanbevelend, [euvelweg 2. Handel in Groenten, Bituren- en Buitenlandsch Fruit, inrgfm. (JrotlieRtr. Hl Mo«»w(«I|||4 Heden ontvangen Ma Itha-Aardappelen Tevens aangekomen prima kwaliteit Consumptie Aardappi len. tegen scherp concurnerende prijzen. Lood- en Zinkwerker, anleg van Gas en Waterleiding Werkplaats bij A. KOPPEN Kerkstraat 9. Meubelmakerij en Stoffeerderij. - en verkoop van alle soorten meubelen A S. Kuijper, •oiuft'raat. 22- No. 20 Adres voor Administratie en Redactie VAu ffeedfstraal 7. Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags- voormiddags 9 uur, b\j den Uitgever. iige/.onden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGENDE jAAKGANU Zaterdag 14 Mei 1921 f M LHTI'.M ifA i 1 - itpmre lel ter- ».«ir A liuiiiiotiieliDspl'tlH 4l Kitte regel laadruimte Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. Duitschland heeft het ultimatum van de Geallieerden aanvaard. De gebeur tenissen te Berlijn hebben zich deze week snel ontwikkeld. Dr. Wirth, voormalig rijksminister van financiën en lid van de Centrumpartij, is er in geslaagd een kabinet samen te stellen, bestaande uit sociaal-democraten, de mocraten en leden van het centrum. Dinsdagavond heeft hij in den Rijks dag meedegedeeld, dat de nieuwe regeering besloten heeft het ultimatum der Entente aan te nemen, op grond van de overweging, dat de Geallieer den, volgens den tekst van het ulti matum, zullen afzien van verdere sanc ties, in het bijzonder wat betreft de bezetting van het Ruhrgebied. „Er blijft ons niets anders over" aldus vervolgde de nieuwe premier, „dan de zware financieele lasten, die ons opgelegd worden, in vrijen arbeid te dragen. Eene weigering beteekend slavenarbeid onder vreemde bajonet ten". De eensgezindheid der Geallieerden en zeer zeker ook de meening der regeering van de Ver. Staten hebben Duitschland er toe gebracht, geen meerdere chicanes te maken en hunne verplichtingen na te komen. Zooals Asquit in het Lagerhuis zeide, moest men in Frankrijk wel het gevoel krij gen, de oorlog op het slagveld wel gewonnen te hebben, maar er toch de dupe van te zijn. Men heeft geen geld voor het herstel van het ver woeste land voor de uitvoering der meest noodige openbare werken. In Opper-Silezië, waar het vóór, tij dens en na de volksstemming zeer rumoerig was, is een formeele strijd uitgebarsten tusschen Poolsche opstan delingen en de bezettingstroepen der Geallieerden. De oproerlingen, vol gens sommige berichten, versterkt door deserteurs of zelfs afdeelingen van het Poolsche leger, hebben zich meester gemaakt van verschillende steden en dorpen en hebben verschei dene spoorbruggen opgeblazen. De Duitsche bevolking vlucht overal voor de geweldenaren en de betrekkelijk kleine Ententemacht is niet in staat de stormloop te stuiten. De Italiaan- sche troepen vooral 'moeten het hard te verantwoorden hebben in Opper- Silezië. Een bericht van 10 Mei meldt, dat zij onder anderen in een gevecht bij Cerwienka 30 dooden, 40 gewon den en 15 gevangenen verloren. Uit Oppeln wordt gemeldDe toe stand in dit gebied is nog uiterst ernstig, de opwinding is bijzonder groot, vooral onder de talrijke vluch telingen. De stations Leschnitz en Thule zijn in handen der opstande lingen gevallen. In Katowitz trekken geregeld troepen door de straten. Niettegenstaande dit alles meldt men officieel uit Warschau, dat de Poolsche regeering al het mogelijke doet om de opstand te bedwingen en dat zij de grenzen gesloten heeft. De Inter geallieerde commissie te Oppeln, die de rust moet handhaven, schijnt het onderling ook niet eens te zijn. De Engelsche en Italiaansche leden moe ten hunne Fransche collega's een scherp verwijt hebben gemaakt, dat zij trachten de oplossing der moeilijk heden op de lange baan te schuiven. Twee Italiaansche leden zouden hun ambt reeds neergelegd hebben. Twee Engelsche leden zouden hun voor beeld gevolgd hebben. Nu is het be kend, dat Frankrijk reeds een verdrag op economisch terrein met Polen ge sloten heeft en dit rijk ook tegen Rusland met raad en daad heeft bij gestaan, omdat het groot belang heeft bij een sterk Polen tegenover Duitsch land De President der Ver. Staten heeft het verzoek der Geallieerden ingewil ligd en een gevolmachtigde gezonden om de beraadslagingen van den Op persten Raad en van de Commissie van herstel bij te wonen. Hij zal ech ter slechts als raadgevend lid optre den. Toch <éen bewijs, dat Amerika niet totaal onverschillig is voor de Europeesche moeilijkheden en samen werking voor de oplossingervan niet uitgesloten is, al wil hij van den Vol kenbond voorloopig nog niets weten. In Engeland hoopt men dat het con- flickt tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars nog deze week tot op lossing zal komen. Lord Weir heeft een nieuw plan voor de oplossing voorgelegd. De Kroonprins van Japan is in En geland aangekomen, door den Prins van Wales ontvangen en door den Koning op een banquet toegesproken. Het is de eerste maal dat een Japan- sclie telg van Koninklijke bloede zijn land verlaat om een studiereis te ma ken. Puplicatie BEKENDMAKING. Telling betreffende het grondgebruik en den veestapel. De Burgemeester der gemeente Soest brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbende. Evenals in 1910 zal dit jaar tusschen 20 Mei en 20 Juni een telling plaats hebben betreffende het grondgebruik en den veestapel. Deze telling heeft evenals de vorige, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landbouwstatistiek en is dus in het belang van den Nederlandschen Land- en Tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van allen ingeroepen, om deze telling te doen slagen. Deze steun wordt verleend, door de gegevens zoo nauwkeurig mogelijk te verstrekken. Opdat ieder het antwoord gereed kunnen hebben, wanneer de personen, met de telling belast, zich aanmelden, wordt hier medegedeeld, waarover het onderzoek loopt. Wat het grondgebruik betreft, wordt gevraagd naar a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, tuingrond en grasland), die men in gebruik heeft b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van dat gepachte land van ouders is gepacht c. hoe groot de oppervlakte bouw land en tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is d. hoeveel van elk dezer twee rubrieken gelegen is in een andere gemeente, dan die waarin de gebrui ker woont. Bij de opgaven moet de kadastrale grootte worden opgegeven. Wat den veestapel aangaat, wordt gevraagd naar het aantal paarden boven en beneden 3 jaarhet aantal runderen, waarbij worden onderschei den springstieren, melkkoeien, mest- kalveren, ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 jaarhet aantal heideschapen het aantal andere scha pen, gesplitst in die boven en bene den t jaarhet aantal geiten en bok ken het aantal varkens, waarvan af zonderlijk op te geven het getal boven en beneden 6 weken het aantal kippen, waarvan onderscheidenlijk het getal in 1921 geboren kuikens en de oudere kippen en ten slotte het aantal korven en kasten men bijen. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. MILITIE. Uitstel van eerste oefeningen aan bouwvakarbeiders. Ik breng ter kennis van belangheb benden, dat in verband met het groote tekort aan geschoolde bouwvakarbei ders, timmerlieden, metselaars en stu- cadoors, die behooren tot het eerste gedeelte der lichting 1921, uitstel van eerste oefening kunnen bekomen. De dienstplichtigen, die voor dit uitstel in aanmerking willen komen, moeten zich, zoodra het tijdstip vast gesteld is waarop zij bij de militie moeten worden ingelijfd, met een daartoe strekkend verzoek vergezeld van een werkgeversverklaring dat zij als timmerman, metselaar of stucadoor in het bouwvak werkzaam zijn, recht streeks wenden tot den Minister van Oorlog. Soest, 7 Mei 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente SoestGelet op art. 23 der verordening op de brandweer Roepen bij deze voor oefening op a. Het personeel der brandweer in Sectie 1 op Dinsdag 24 Mei e.k. des n.m. om 7 uur. b Het personeel der brandweer in Sectie II op Woensdag 25 Mei e.k. des n.m. om 7 uur. c. Het personeel der brandweer in Sectie III op Dinsdag 31 Mei e-k. des n.m. om 7 uur. Herinneren de manschappen aan hunne verplichtingen ten deze, onder mededeeling, dat elke overtreding overeenkomstig de verordening zal worden gestraft. Soest, den 12 Mei 1921. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur terug te bekomen de volgende ge vonden voorwerpen 1 zwarte hand- tasch, 1 paraplui, 1 R. K. kruisje, 1 streng koralen, 1 regenjas, 1 geldstuk, I duimstok en 1 rijwiel. De politie maakte deze week proces verbaal op tegen een paar personen wegens het wederrechtelijk weg halen van zand van Gemeentegronden. N.V. Middenstands Credietbank. In de 9 Mei in het bankgebouw gehouden jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders werden de Balans, Verlies en Winstrekening over 1920 goedgekeurd en het divi dend evenals het vorig jaar op 6 bepaald. De aan de beurt van aftreden zijnde Commissaris de Heer Joh. H. van der Meiden, werd als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door het bedanken wegens langdurige ongesteldheid, van den Heer T. Sanders, werd gekozen de Heer J. Bolk, Notaris te Amersfoort, die deze benoeming inmiddels heeft aangenomen. Onze plaatsgenoote Mej. A. O. Haks slaagde voor het examen Rijks telefoniste. Onze plaatsgenoot de heer W. Ver- weij, heeft met goed gevolg examen afgelegd als derde stuurman voor de groote vaart. In 1921 worden 5 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, beschikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor mannelijke c'andidaten, die in het bezit zijn van het eind diploma van eene Hoogere Burgei school met vijfjarigen cursus of Gym nasium, dan wel van een daarmede gelijk gestelde inrichting van onder wijs. Een examen wordt van hen niet geëischtzij worden aan de hand van de op de bedoelde eindexamens be haalde punten voor plaatsing gerang schikt. Aanmelding behoort te ge schieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie te 's Graven- hage vóór 1 Juli 1921. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier. De Soester Fanfare zal Maandag a.s. (2e Pinksterdag) deelnemen aan het nationaal muziekconcours te Baarn. Postduiven Ver. „De Zwaluw". Zondag 1 Mei wedvlucht van Breda afstand 80 K.M. Loslating 8 uurv.m. Ie aankomende duif 9 u. 26 m. 56 sec. laatste 10 u. 15 m. 9 sec. 1 en 12 J. de Bree, 2 en 7 G. Rademaker, 3 H. v Sitter, 4 en 9 J. v. d. Schagt, 5 H. Borgts, 6 en 10 L. v. d. Broek, II A. v. Dorresteijn. 8 Mei wedvlucht van Mechelen (België) afstand 150 K. M. Loslating 9 uur le aankomende duif 12u.3m. 13 sec. laatste 1 u. 5 m. 49 sec. 1, 5 en 8 J. C. de Bree, 2 en 11 J. v. Asch, 3, J. van d. Schagt, 4, 6 en 10 A. v. Dorresteijn, 7 H. Borgts, 9 H. v. Sitter, 12 G. Rademaker. Onder de advertentie omtrent de lezing in de Sshool Spoorstraat, in ons vorig nummer werd de onder- teekening per abuis niet opgenomen. De volgende namen hadden daar onder moeten staan H. van Herwaarden. C. H. van Brummelen. J. C. de Beun. W. v. d. Velden. G. van Es. H. Kleijn. S. de Zoete. Bazar 10, 11 en 12 Mei in de Rembrandtlaan. Het was een grootsch plan te Soest een Bazar te houden, doch de leden van „Soli Deo Gloria" zijn werkzaam en ondernemend, en dit heeft wellicht veel tot welslagen bijgedragen. De „Rembrandtzaal", een gebouw dat zich uitstekend voor dergelijke doel einden leent, had een feestelijk aanzien gekregen. De tafels zagen er netjes en ordelijk uit, en de vele, dikwijls kostbare artikelen waren smaakvol uitgestald. Dinsdagavond werd de Bazar door den Weleerw Heer Ds. Brans geopend, die de onderriemenden gelukwenschte en de bezoekers tot koopen opwekte, terwijl ook de Voorzitter der Bazar- commissie, den Heer O. K Schuylen- burg een korte rede hield, waarbij hij het doel der Bazar uiteenzette. Vele vooraanstaande inwoners waren bij de opening aanwezig. De Bazar werd elke avond en ook Woensdagmiddag druk bezocht en er heerschte voort durend een geestige stemming. De Verkoopsters en de leiders(sters) van de een of andere „stand" hebben zich ijverig en uitstekend van hun taak gekweten. Er werd flink gekocht zoo dat de resultaten zeer zeker bevredi gend zullen zijn hetgeen we intusschen gaarne wenschen. In een volgend nummer hopen we de uitslag der verloting enz te kunnen mededeelen. FEESTUIT VOERING. Ned. Herv. Zangv. „Soli Deo Gloria" Soest, Dir. Fred. Breekveldt. Ter gelegenheid van haar 12'/* jarig bestaan, gaf bovenstaand gemengd koor een feestuitvoering in de Rem brandtzaal te Soest, met medewerking van het als onderafdeeling voor circa een half jaar geleden opgerichte kin derkoor „Euphonia". In programma volgorde vermelden wij dan eerst het kinderkoor, wat debuteerde met eenige dingskes van Cath. v, Rennes en Vogeien-Fee, cantate voor kinderkoor met piano begeleiding van L. v. d. Laaken. De pianobegelieding was in handen van v. d. Burg Waardenamen Breekveldt en v. d. Burg aan elkaar verbonden zijn, weten wij da* twee ernstige jonge kunstenaars ons iets te vertellen heb ben, en werkelijk zij hebben ons iets met en door het kinderkoor gezegd. Men moet ze zien staan die heerlijke jonge kleuters waarvan er wel van 80 c M groot (klein) waren. Zie die stralende, lachende snuiten, podium vrees kennen die kleintjes niet, het is alles natuur. En geen wonder men behoeft de omgang met den leider maar gade te slaan om te zien dat zij Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Tropmriels in haar den dag van de officieële uitvoering zal echter de generale repetitie plaats hebben Wat gebeurd echter? Nadat liet koor de verdiensten van den bur gemeester bezongen heeft, moei de bassolist invallen met de woorden „De Burgemeester" zonder welker toevoeging de dialoog in liet water valt en zie, overmand door zenuwen houdt ons boertje opliet beslissende moment zijn mond potdicht tot groote verbazing en ergenis van den directeur, waarop de zwijgende solist gepikeerd zijn verdere medewerking weigert even later herhaald zich een derge lijk geval met de sopraansoliste, welke op het critieke moment antwoordt met een geweldige hoestbui. Nu kan de drift des directeurs geen grenzen meer. Hij begint te schelden, en in overprikkelde stemming alles af te keuren, waarop successievelijk onder protest alle zangers druppelgewijs het podium verlaten, wat pas op het laatste jnoment door den directeur wegens ,zijn bijziendheid; gemerkt wordt Wel had hij een extra groote KASSIERS, C O M M. IN EFFECTEN GEOPEND VAN 9 T 0,T 4 UUR ZATERDAGS VAN 9 TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF PB.OO PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE 1>E KANTOORUREN BESTAAT VOOR BELANGSTELLENDEN GELEGENHEID DE SAFE-INRICIITING TE BEZICHTIGEN zich met hem één voelen. Hier zit meer achter dan noten leeren en zingen. Hij weet het kinderhart met peadagogisclibegrip te pakken. De kleinen hangen letterlijk aan het com mandostokje, en zingen alles uit hun Soesterbolletjes. Menige vereenigmg van volwassen personen kan zich hier spiegelen Vooral in Vogelen-Fee viel veel te genieten en was de voordracht zeer illustratief mede door de sublieme pianobegeleiding. Het is een lust hoe dit jonge goedje zich door de moei lijkste intervallen heen slaat, en hun ferme toonvaste inzetten te hooren. Een pianissimo van dit reine kinder koor is als een morgenkoelte. Breek veldt hoedde zich er echter voor zijne aanwijzingen tijdens de voor dracht niet te luid te doen. De zangver. Soli Deo Gloria bracht een als iets nieuws van Mart Schuil „Een repetitieavond der Vredendaal- scheZang vereeniging Door Harmonie Vereenigd" Als compositie vliegt liet niet te hoog, doch beantwoord vol komen aan het doel van een muzikaal spectakelstuk. De muziek en het li bretto zijn beide vlot geschreven In korte trekken bedoeld de tekstinhoud De beminde burgemeester slaat 25 jaar aan het hoofd van het vroede plaatsje Vredendaal, en zal men deze gebeurtenis feestelijk vieren. Ter op luistering van het feest zal de Vreeden- daalsche zangver. een cantate ten ge- hoore brengen gecomponeerd door den directeur der vereeniging. Voor bril op, maar iedere bril is geen k „save-your*sight" De directeur ziel zich nu zijn hevig begeerd lintje ont gaan en verlaat amende hopeloos hf podium. Men moet deze klucht zi< om ze naar waarde te kunnen schat! Wat is er onbedaarlijk gelachen vq om de solisten als de Komische direc de dichter, de baszanger e.a voor deze gelegenheid hunne i werking hadden verleent. Deze I behoeven niet onder te doen menig acteur van professie H in zijn eigenaardige mengeli' kleederdrachten heeft spon kranig gezongen. De wind semgeluiden werden door t vernuftig uitgedacht mechani: tuur getrouw weergegeven, te pianobegeleiding bij den heer V daal in vertrouwde handen w. melden wij nog de medewerki- den heer Tengnagel, De Raad, i welke zich in eenige korte lieJeren deedt hooren Zijn geluid is sympa thiek, de voordracht warm. Door ietwat te lang gerekte, doch overigins mei gloed en bezieling voorgedragen feestrede van den oudvoorzitter der vereeniging Ds. M G. Gerritsen van Zunderdorp, waren wij verhinderd het programmaslot te hooren. Soli Deo Gloria en haren directeur boekten met dezen feestavond weder een groot succes, en zullen wij haar arbeid met belangstelling blijven volgen. Ingezonden. Vakverbond Militaire Luchtvaart Soesterberg, 10 Mei '21, Aan de Redactie van de „Soester Courant" M. M. H. H. Beleefd verzoeken ondergeteeken- den opname van bijgaand afschrift van een request aan den gemeente raad in Uw blad. Zulks bij wijze van protest tegen de manier waarop in de gemeenteraad gesproken wordt over de militairen uit het vliegkamp, die ingezetenen zijnde als ieder ander recht hebben op een behartigen van de belangen in de gemeenteraad. Bij voorbaat onzen dank, Hoogachtend, C. LOS, Voorzitter. Chr. KARSTENS, Secretaris AFSCHRIFT. Vakverbond Militaire Luchtvaart. Soesterberg 10 Mei '21. Aan den Raad der Gemeente Soest. Edelachtbare Heeren Ondergeteekenden, het Dagelijkscli Bestuur van voornoemd Vakverbond, vertegenwoordigend het Technische Personeel der L. A voor een groot deel inwoners der gemeente Soest, voelen zich verplicht te protesteeren tegen de wijze, waarop eenige leden Uwer college meenden te moeten spreken over het personeel der L. A., betreffende het verstrekken van wo ningen aan bedoeld personeel. In de zitting Uwer college op 15 April jl. werd de woningnood ter spiake gebracht. Door de H.H. Dam mers en Scheffer werden over de müitairen van het vliegkamp ge sprok iV op een manier, welke ons inz»v t past. _KUI ais „het Rijk moet oTR. 9 ^militairen zorgen" ook de evenal I sprake was iar een woning naar '°r keuze, dan zou er misschien reden zijn om te zeggen „Die menschen hadden, gezien hunne salarissen, in een woning van een hoogere huur prijs kunnen gaan wonen, om de huizen met lagere huurprijs aan de lager gesalarieerden over te laten". Dan zou het nog een punt van overweging zun of in werkelijkheid die militairen hooger gesalarieerd zijn dan de burger-ingezetenen. Als genoemde heeren eens inzage namen van de belastingbiljetten van de militairen, dan zouden ze kunnen constateeren, dat die menschen een hoog bebrag aan belasting moeten betalen. Er is op 't oogenblik ook in Soes-

De Soester | 1921 | | pagina 1