DE P. C. W. FOEKEN Soest er Courant voor Soest en Omgeving eiken Zaterdag. Zie onze Advertentie op liet binnenblad. Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis LA PORTE Co. Van Weedestraat 37 - Soest SOEST SAFK DEPOSIT No. 22 NEGENDE jAAKGANCi Zaterdag 28 Mei 1021 Adres voor Administratie en Redactie VAu WeedfMtraat 7. Advertentién worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur, b\j den Uitgever, ingezonden stukken tot Dinsdagavond uur. 4I) VKKTEVI'IE.% Van I 5 regels 75 et. Klke r*gnl u-eer 15 Groote letters naar n'-iarsminr- Rij alHxinemeiil groole kornnr xilaprj)» 40 r.eill jio) kw>tlla<tl Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. Over Opper-Silezië zijn in de afge- loopen week talrijke nota's gewisseld tusschen Engeland,Frankrijk, Polen en Duitschland. Engeland verweet Polen, dat het niet genoeg invloed uitoefende, om de Poolsche Sileziërs terug te houden van verdere plunderingen en bloedvergieten en oogluikend toestond, dat Generaal Haller te Warchau open lijk de actie van Korfantij, het hoofd der opstandelingen, krachtig blijft steunen en in de bladen blijft aan dringen op het sturen van geld en levensmiddelen aan de oproerlingen. De Poolsche minister President Witos, antwoordde hierop, dat de regeering de Poolsche grenzen gesloten had, dat geene geregelde Poolsche troepen aan de onlusten deelnamen en dat het bovendien de taak der intergeal- lieerde commissies en hunne troepen was, de rust in het betwiste gebied te handhaven. In een Fransche nota aan Duitsch land dringt Briand er ernstig op aan, dat dit land geen weermacht naar Opper-Silezië zal zenden, daar dit voor Duitschland de ergste gevolgen zou kunnen hebben. De Duitsche regee ring heeft daarop de grens tusschen Duitschland en Opper-Silezië gesloten en de werving van vrijwilligers buiten het Silezische volkstemmingsgebied strafbaar gesteld. De meest belangrijke nota's van deze week zijn echter gewisseld tus schen Frankrijk en Engeland, daar deze kwestie dreigende, een breuk te doen ontstaan in de eensgezindheid der Entente. In de laatste rede van Briand is de vrees daarvoor verdwenen „Zeer zeker" zoo zeide hij, heeft Frankrijk belang bij een sterk en levensvatbaar Polen, maar het maakt de regeering niet blind voor de letter en den geest van het vredesverdrag van Versailles, waarin bepaald is, dat eene volkstem ming over het lot van Opper-Sileziën zou beslissen. Het is nu aan den Oppersten R«ad, om over de verdee ling van die, voor het over grootsche gedeelte door Polen bewoonde, Duit sche provincie te beslissen. Intusschen blijven de Poolsche Sileziërs onder Korfantij voortgaan, inet de Duitsche inwoners te plun deren en te verjagen. Bij Kattowitz woedt een hevige strijd, fabrieken zijn door de opstandelingen bezet, straten worden geplunderd, iedere draadver binding met Kattowitz is verbroken. Engeland stuurt vier bataljons uit het Rijngebied om de politietroepen te versterken. Ook Frankrijk zal zijne troepen aldaar vermeederen. Het is te wenschen, dat de Opperste Raad het spoedig eens zal worden over het lot van Opper-Silezië opdat de rust en de orde er weerkeere. Duitschland werkt ijverig mede om het vuur niet aan te wakkeren, zelfs Briand heeft dit erkend. Het is de eerste keer sedert de wapenstilstand, dat een Fransch diplo maat zijn vertrouwen uitsprak over eene Duitsche regeering. De Rijks kanselier Dr. Wirth gaat dan ook ijverig voort de buitenlandsche zoowel als de binnenlandsche politiek in rus tige banen te leiden. De Paus heeft een brief aan Kar dinaal Logue in Ierland gezonden, die in alle kerken aldaar werd voor gelezen. Zonder zich te scharen aan de zijde van eene der strijdende par tijen, bidt Z.H. de waanzinnige burger oorlog te doen ophouden. Waanzinnig is het juiste woord. Niet alleen dat de Sinn-Feiners in Ierland voortgaan met moorden en brandstichten en zich tegen alle orde en wet verzetten, maar zij breiden hunne gruweldaden ook uit tot Engeland. In het district Yar- row branden gelijktijdig een dertigtal hooibergen af en dien zelfden dag werd te middernacht een hoofdgas buis onder een brug aldaar opge blazen, zoodat de geheele stad in het donker zat. De bekende Russische schrijver en voormalig sovjet-commissaris Maxim Gorki roept in de buitenlandsche bla den om hulp en steun voor de intel- lectueelen in Rusland. Vier h vijf duizend kunstenaars en geleerden ver hongeren in concentratiekampen. Lenin gaat op de nieuw door hem ingeslagen weg voort en bevorderd weer de par ticuliere nijverheid en industrie en knoopt connecties aan met buiten- landschezakenmenschen ter exploitatie van verschillende mijnen in Rusland en Siberië. Trotski schijnt het hiermede niet eens te zijn. KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Nederl. Hervormde Gemeente van Soest brengen mede door deze advertentie ter kennis van belanghebbenden, dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1921, zooals dit is vastgesteld in hun gecombineerde vergadering van Vrijdag 27 Mei j I. ter inzage zal liggen in de Kerkekamer der Ned. Herv. Kerk van Maandag 30 Mei tot en met Maandag 13 Juni eiken werkdag van 2 tot 6 uur namiddags. Gedurende 14 dagen, van den dag af waarop het Kohier ter inzage is gelegd, kunnen belanghebbenden, die zich over hunnen aanslag mee- nen te moeten beklagen, hun bezwaren schriftelijk bij Kerkvoogden in dienen, aan het adres van den president-Kerkvoogd Puplicatie MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. Ik maak bekend, dat de Keurings raad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1922, dezer gemeente zitting zal houden te Amersfoort op Woensdag 13 Juli 1921, des voorm. lO'/a uur, in het Tehuis voor Mili tairen, Lange Beekstraat 3. Nadere inlichtingen zijn vermeld in de publicatie's aan de aanplakborden en worden gegeven aan de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-cecretarie. Soest, 23 Mei 1921. De Burgemeester van Soest. DE BEAUFORT. WAARSCHUWING. Keuring voor den militairen dienst. Ik waarschuw een ieder, die er be lang bij heeft, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien hij inderdaad ongeschikt is, de afkeuring ook zonder de tusschen- komst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht ge vestigd op artikel 206 van het Wet boek van Strafrecht, dat luidt als volgt Met gevangenisstraf van ten hoogste twee Jaren wordt, gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht onge schikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor dienst onge schikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Soest, 23 Mei 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. Burgerlijken Stand. Geboren Janny Catharina d.v. W. v. d. Walt en M. Claij. Louisa d.v. G. Kuijper en L. v. d. Broek. Wouter Wilhelmus z.v. J. van Riet en H Mat- hissen. Elisabeth Anna d.v. P. Last drager en Th. Quint. Jan z.v. G. Strum- pel en E Kraaij. Thijmen Gerrit Reijer z.v. Th. Groenensteijn en G E Mas tenbroek. Mathilda Hendrika d.v. H. Voskuilen en H. de Beer. OndertrouwdEgbertus Kok en Joanna van den Berg Jacob Altena en Cornelia Lam. Johannes Vonhof en Wilhelmina van der Glas. Getrouwd: Hermanus Jacobus Koe- reé en Marretje Jansen. Cornelis Pas en Maria Joh. Kuyvenhoven. Overleden Willem van Kleef, oud 75 j. echtgen. van G. Vonno. Mada- leine Louise Jeanna Juniët oud 22 j. echtgen. v. F. A. van Heijst. Aaltje Hausman, oud 47 j. echtgen. van G. van Es. Nicolaas van Es, oud 81 j. echtgen. van Neeltje Kuijper. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 10 terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen1 Copieboek, 1 num merplaat, 1 hond, 1 huissleutel, en 1 damesp ortemonaie. De Commissie van de Bazar ge houden op 10, 11 en 12 Mei j.1 deelt ons mede, dat waar geen der bezoe kers den naam der Pop heeft geraden deze door de commissie onder hen, die tegen betaling een naam hadden opgegeven, is verloot geworden en dat deze door het lot is toegewezen aan de jonge juffrouw Rika Beuzel. De naam der pop was „Clara". Het voorwerp uitgeloofd voor degene die het aantal erwten raadde in de flesch aanwezig of daar het dichtst bij, is gewonnen door den Heer Eijgelaar. Verdere bijzonderheden omtrent het resultaat der Bazar konden ons nog niet worden verstrekt en volgen dus nog later. Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in dit blad, be treffende een vergadering in „De Gouden Ploeg", op Donderdag den 2de Juni a.s., waar men zal trachten een afdeeling Soest op te richten der Ver- eeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland. Postduiven-Ver. „De Zwaluw". Zondag 22 Mei gehouden wedvlucht van Noyen (Frankrijk) afstand 327 K.M. Loslating 7 uur v.m. Eerste aan komende duif 2 uur 57 min. 29 sec. laatste 8 uur 13 m. 46 sec. 1 H. v. Sitter Jr., 2 J. v. d. Schagt 3 en 5 J. de Bree, 4 G. Rademaker. KORFBAL. Op 19 Mei werd de Soester Korf balclub „H E." verrast met een uit- noodiging van „Amersfoort,, om op 22 Mei aan de Seriewedstrijden deel te nemen, welke daar gespeeld zou den worden ter viering van Amers- foorts le lustrum. Een der deelnemen de clubs (Rap 1 uit Utrecht) was ver hinderd op te komen in de 2e klasse B en moest dus vervangen worden door een ander 12 tal. En hoe aan trekkelijk het voor onze jonge Soester Vereeniging ook was om de open plaats in te nemen, toch bleef het voor „H. E." een huiveringwekkende „tour de force" om op één dag drie wedstrijden te spelen tegen sterke 2e klassers. Doch, die niet waagt, die niet wint" en zoo stond op 22 Mei ons zwart-groen 12-tal op Birkhoven gereed om den strijd aan te binden met Excelsior II, Hilversum, Tekca, Amsterdam en Hercules II Amsterdam. In den Isten wedstrijd tegen Exc. II wist Soest een kwartier na den aan vang met een mooi ver schot de lei ding te nemen, doch de fanatieke aanvallen van Exc. brengen middenvak en verdediging zoo in de war, dat het einde komt, met een 31 over winning voor Exc. II. In de volgende ontmoeting tegen Tekca II heeft „H. E." geen kans. Hoewel ze zich met hand en tand verdedigt moet ze er met 70 aan geloven. De wedstrijd tegen Hercules II echter wordt een verrassing. Soest heeft zich hersteld en 't schijnt dat Hercules II zijn oude vorm niet kan of wil innemen. Rust gaat in met blanken stand en een minuut na de hervatting gaat een keu rige bal door 'de Hercules korf. Een kwartier later volgt no. 2, De span ning groeit, want een 3e punt geeft „H. E." kans op de derde prijs. Zoo ver komt het helaas niet, want al weet Soest een groot aantal ballen op den rand te krijgen, gedoelpunt wordt er er niet en als eindelijk Hercules een tegenpunt maakt is de kans verkeken. Bij de prijsuitreiking kon „H. E." dus slechts de herinneringsmedaille in ontvangst nemen, doch ontving tevens in een hartelijk spechje een gelukwensch met dat wat zij als „baby" onder de aanwezige clubs gepresteerd had. De eindstand in Klasse II B is ten slotte geworden H. E. Excelsior II 1—3 Hercules II -Tekca II 1 1 Manufacturen - Van Weedestraat 34 Excelsior IIHercules 11 0—2 Tekce II—H. E. 7-0 Tekca II—Excelsior II 8—1 Hercules II—H. E. 1—3 Wat de stand van de „Gooi- en Eemland" competitie aangaat, kunnen wij melden, dat H. E. de twee ge speelde wedstrijden tegen „Vogel" en „Bilthoven" heeft gewonnen, respec tievelijk met 6—1 en 2—1. Telefoonnet Baarn Soest. Nieuwe aansluitingen aan den cen- traalpost te Soest. S. 84. Strijker's Kolenhandel, maga zijn Kerkstraat 20. S. 85. J. M. v. d. Oord, Bakker, Kerkpad N.z. 45. S. 86. J. A. Wiersma, Kapper, To tenstraat 8. - S. 87. J. v. d. Flier, Stationsweg 12. S. 88. P. E. Steur, Sigaren- en Wijnhandel, Steenhofstraat 45. S. 89. A. Spelt, Slager, Middel- wijkstraat 2. S 97. Middenstands Credietbank, Th. Wagner, Steenhofstraat 58. De op 15 Mei 1921 van kracht ge worden Kiezerslijst voor deze gemeente fen geldende tot 15 Mei 1922 bevat <1950 mannelijke en 2019 vrouwelijke ;kiezers voor de 2e Kamer, waarvan 4787 mannelijke en 1816 vrouwelijke tevens voor de Prov. Staten en 1698 mannelijke en 1700 vrouwelijke mede voor de gemeenteraad kiezer zijn. Zondagavond nam Ds. R. E. van Arkel afscheid. Reeds lang vóór den aanvang was het kerkgebouw zoo overvol, dat velen in gang en por talen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. De geliefde prediker had tot tekst voor deze ure Hebr. 13 vers 8 „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid". Na de bediening des Woords volg den toespraken tot den Kerkeraad, de vertegenwoordigers der Classe en na burige Kerken, het Gemeentebestuur, den Oud-burgemeester der Gemeente, het Bestuur der Chr. Schoolvereni ging, den vriend en ambtsbroeder Ds. J. G. Meynen van Baarn en ten laatste zijn afscheidswoord tot de Gemeente, die hem zoo lief is geworden en nooit zal vergeten vooral van zijn catechisanten, die hij liefheeft als zijn kinderen, valt het scheiden zoo zwaar. Tegenwoordig waren de Burge meester der Gemeente, Jhr. Mr. Dr. de Beaufort en echtgenoote, de Ge meente-secretaris, de heer Batenburg, Mr. Loten van Doelen Grothe en echtgenoote, oud-Burgemeester (lid van Gedeputeerde Staten), de ambts broeders Ds. Meijnen van Baarn en Ds Post van Bunschoten en familie, afgevaardigden van de Kerken van Baarn en van Bunschoten en Spaken burg, Ds. Brans en Mr. v. d. Horst, voorzitter en secretaris van het School bestuur, het hoofd der Chr. School, de heer F. Andree en vele anderen. Nadat Ds. van Arkel zijn afscheids rede geëindigd had, zong de Gemeente hem staande toe Psalm 134 vers 1 waarna allereerst het woord voerde de E.A. heer Burgemeester, namens het Gemeentebestuur, erkennende den arbeid van Z.E. ook ten opzichte van het openbare leven. Daarna sprak de nestor van den Kerkeraad, de bijna 90 jarige heer J. de Ruijg Herdenkende den gezegen- den arbeid van den scheidenden leer- aar, bad hij hem namens Gemeente en Kerkeraad toe, dat de genade Gods hem in zijn verder leven mocht ver gezellen, hem elders evenals in Soest stellende tot een ruimen zegen. Ds. Meijnen sprak namens de Classe Amersfoort, als tolk der naburige Ge meenten en vooral als vriend en bracht hartelijken dank en heilbede over voor genoten vriendschap en aangename saamwerking, waarna Ds. D. P. Brans, Ned. Herv. predikant te Soest, namens het Schoolbestuur, hartelijken dank uitsprak voor de broederlijke samen werking. Na het woord van br. de Ruijg zong de Gemeente nog staande Ds. van Arkel toe: Psalm 121 vers 4. Bedroefd en ontroerd, maar toch met ootmoedigen dank aan den Heere, gedenkt de Gemeente van Soest haren scheidenden leeraar, die zoo langen tijd in haar midden, met zoo ruimen zegen des Evangelies mocht arbeiden. Ingezonden. De zweep in ruwe handen. De zweep in ruwe handen is een marteling voor de arme dieren. De werking ervan op de onbekleede huid der dieren is veel verschrikkelijker dan Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar een van ons zich kan denken. Ver standige koetsiers slaan niet maar ge bruiken de zweep alleen om de dieren een teeken te geven. Slechts de slechte koetsiers grijpen onmiddelijk naar de zweep. Een er varen en goede koetsier spreekt met zijn paarden en leert hen het toeroe pen begrijpen. Zoo doen de Arabieren en alle andere volkeren, die hunne dieren niet ais werktuigen gebruiken, maar die ware vrienden voor hen zijn. Weekbl. voor Dierenvrienden. Het drinken der paarden. Een dier voedt zich niet met het geen het eet, doch met hetgeen het verteert. Het is van het grootste belang dat het voedsel lang genoeg in de maag blijft, opdat de maagsappen hun ne werking naar behooren kunnen verrichten. Verschillende proeven van Deensche en Fransche zijde genomen brachten aan het licht, het zeer nadeelig is de dieren voor het drinken hun volle haverrantsoen te geven. Een der proefpaarden gaf men 4 kop haver en liet het direct daarna drinken. Kort daarop werd het dier (een slachtpaard) pijnloos afgemaakt en bleek bij de sectie de maaginhoud ongeveer 1 kop haver te bevatten die in het water ronddreef. De overige 3 kop waren reeds door het water naar het darm kanaal gespoeld. Het grootste deel der voedigswaarde was derhalve verloren gegaan. Een ander paard gaf men eerst drinken en daarna 4 kop haver. Een kwartier later werd ook dit dier pijn loos gedood én werd alle haver nog in de maag gevonden, alhoewel reeds een werking der maagsappen de ver tering ingeleid had. Veel proeven werden er nog geno men, ook met paarden die niet ge slacht werden, en steeds bleek, dat de ontlasting veel onverteerde haver- korrels bevatte, als men de dieren na het voeren had laten drinken. I Men late de paarden dus altijd voor het voeren drinken. Paarden, die uit hun werk op stal komen, voere men niet direct. Beter is het, om na het drinken de dieren eerst wat rust te geven. Men beginne dus met wat hooi en wat later de haver. Weekbl. voor Dierenvrienden. De egel als huisdier. Slechts een oppervlakkige kennis van den egel kan tot een afkeer van die stekelhuid leiden, bij nadere ken nismaking heeft hij, behalve een bij tijden zeer onaangename lucht, veel goede eigenschappen. Een egel is eigenlijk een zeer interessant, maar zonderling dier, al ware het alleen maar wegens zijn moed. Zijn strijd vaardigheid tegen vergiftige slangen heeft hem roem bezorgd zijn bloed is, door de waarschijnlijk sinds on heuglijke tijden bestaande vijandschap met dit krnipend gedierte, immuun geworden, zoodat de natuuronder zoekers zich dan ook al ijverig heb ben beziggehouden met de vraag of egelbloed niet een tegengif tegen slangenbeten zou zijn. Behalve dat, is een egel een groot humorist. Er is misschien in het die renrijk geen dier, dat zoo op de lach spieren werkt als een egel, al hij zich voorzichtig uitrolt en eerst zijn voor hoofd met diepe plooien en dan een zéér vergenoegd snuitje voor den dag komt, om met zijn slimme, schitteren de zwarte oogjes rond te kijken. In het voorjaar na zijn winterslaap, wordt hij een en al beweging. Al het onge dierte, dat de mensch uit Jzijn omge ving en vooral uit zijn tuin wil ver wijderen, is een buit voor den egel, niet alleen de bij ons weinig voor komende vergiftige adders, maar ook slakken en allerlei insecten. Wie het over zich kan verkrijgen, een egel als huisdier te nemen, zal zeker over hem tevreden zijn wanneer men bijv. in keuken of kelder last heeft van kak kerlakken of keidei motten, zal men tot zijn vreugde bemerken hoe die walgelijke dieren in korten tijd gron dig opgeruimd zijn. Wiliswaar steelt een egel weieens een kippenei Maar elke landbouwer moet dat maar over het hoofd zien voor het vele goede dat hij heeft. Weekbl. „De Dierenvr.". Gemengd Nieuws Van een roeitochtavontuur. Een gezelschap dames- en heeren studenten maakte jongstleden Zondag, profiteerende van het prachtige weer, een roeitocht op den Amstel, ging tegen den middag bij het hier en daar met laag opstaand hout bezet terrein der Portugeesch-lsraëlietische begraaf plaats aan wal en zette zich neer tot het nuttigen van den meegenomen voorraad proviand. Nauwelijks had den de dames en heeren plaats ge nomen aldus schrijft het Hdbl toen een veldwachter verscheen, een rijksveldwachter, in zijne dubbele func tie van handhaver van 's Rijks voor schriften en die van de gemeente van zijn standplaats Hij beschouwde het gezelschap met bedenkelijke!! blik, deed KASSIERS, COMM. IN EFFECTEN GEOPEND VAN 9 TOT -4 UUR ZATERDAGS VAN 9 TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF F 8.00 PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE DE KANTOORUREN BESTAAT VOOR BELANGSTELLENDEN GELEGEN HEI D DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN

De Soester | 1921 | | pagina 1