DE Weet U H. Stam 1 Soester Courant voor Soest en Omgeving i\ieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en inbraakvrije Kluis Lns.fs.fs.rs.fsjs.fs.isfsrsfs.rs. LA PORTE Co Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Publicatie. Officieel Verslag dat de prijzen der RALEIGH-RIJWIELEN aan merkelijk zijn verlaagd SOESTDIUK. Soest - Van Weedestraat 37 H A N KZ A KEN No. 31 NEGENDE JAARGANG Zaterdag 30 Juli 192i Adres voor Administratie en Redactie V.lu ffpcücfltraRt 7. Advertentlön worden ingewacht tot Vrijdag' voormlddags 9 uur, by n Uit: •iigexondun stukken tot11nadans ,i! llli: iDVtltlKM lEX Van 1—5 rogela 76 ct. Elke repel meer 16 cl. Groote letters naar plaatsruimte, iïu abonnement grooto kv.'ling. Abonnementsprijs 40 cent per kwartaal Buitenland. OVERZICHT. Men kan aannemen, dat de Opper- Silezische kwestie thans op weg naai de oplossing is. Eindelijk is eene bevredigende over eenkomst bereikt tusschen de Engel- sclie eri Fransche regeeringen. Er is thans definitief bepaald, dal de Op perste Raad op verzoek van Briand niet te Boulogne maar te Parijs zal bijeenkomen, ter bespreking van de Opper-Silezische kwestie en wel op 4 Aug. a.s. Ook heeft Lloyd Oeorge de Fransche eisch ingewilligd om als nog een onderzoek te doen instellen door eene commissie van experts, die aan den Opperste Raad rapport zul len uitbrengen. Daarentegen zal Frankrijk afzien van het zenden van nog meer troe pen naar Opper-Silezië Waarschijnlijk zal Lloyd Georgede conferentie op 4 Aug. niet persoon lijk bijwonen, maar zal Engeland ver tegenwoordigd worden door Lord Curzon en Balfour. De gëallieerde commissarissen in Opper-Silezië Le- rond van Frankrijk, Harold Stuart van Engeland en de Marini van Italië zul len Oppeln tijdelijk verlaten, om ge durende de conferentie te Parijs den Oppersten Raad zoo noodig van ad vies te dienen. De regeering der Vereenigde Staten zal zich door haren gezant te Londen doen vertegenwoor digen, ofschoon die waarschijnlijk niet aan de debatten zal deelnemen maar alleen als toebehoorder de conferentie zal bijwonen. De besluiten, die de volgende week te Parijs zullen genomen worden, zijn van groote beteekenis voor Oost- en Midden Europa, vooral voor de toe komst van Duitschland. Al heeft Duitschland dan ook vroeger de Op- per-Sileziërs op militairistische manier willen verduitschen, waardoor de in woners alles behalve Duitsch gezind zijn, toch heeft het industriegebied tot groote bloei gebracht, en heeft het de rijke erts- en steenkolenmijnen hoog noodig, om er fanancieel en economisch weder boven op te - ko men. Hoe de uitslag van de confe rentie ook moge zijn, het is te hopen, dat Polen zoowel als Duitschland er zich bij zullen neerleggen, en er een eind kome aan de gruwelen, die nog dagelijks uit Opper-Silezië worden bericht De Valera is vergezeld van zijne vijf Sinn-Fein collega's naar Dublin teruggekeerd, om met zijn Zuid-Iersch parlement verder te beraadslagen. De „Daily Chronicle" schrijft, dat de voorstellen der Engelsche regeering, welke de Valera thans aan zijn par lement voorlegd, zijn gegrond op eene zelf regeering zooals de overige Do minions, Canada, Zuid-Afrtka, Austra lië, enz. hebbendoor de geografische ligging van Ierland zou de verdedi ging van Ierland en Engeland echter één geheel moeten blijven uitmaken. Volgens eene verklaring van Cham- berlain in het Lagerhuis zou het Engelsche parlement uiterlijk 26 Aug. op reces gaan en waarschijnlijk einde Nov. of begin Dec. weder bijeen komen, om de lersche oplossing wet telijk te bekrachtigen. In sommige berichten wordt gemeld, dat Japan alleen aan de conferentie te Washington over de kwestie's in de Stille Oceaan zal deelnemen, in dien de kwesties over het eiland Jap en het teruggeven van Shangtoen aan China niet ter sprake zullen komen andere zeggen weer, dat het onvoor waardelijk er aan zal deelnemen. Dit laatste zou veel beter zijn men kan de zaken toch wel bespreken. Nadat de Kemalisten in Klein-Azië weder eenig succes gehad hebben, wordt nu officieel uit Athene gemeld, dat de Grieken hun front doorbroken hebben. De troepen van Augora zijn van die van Koniak gescheiden. Ook zou de zetel der Kemalistische regee ring, met het oog op de opmarsch der Grieken verplaatst zijn van Au gora naar Sivas In Rusland heerscht een ontzettende hongersnood. Volgens Maxitn Gorki, de beroemde schrijver en gewezen volkscommissaris, die zich op het oogenblik in Berlijn bevindt, worden in het Wolga gebied 18 goeverne- menten, bevattende 20 Millioen in woners, door den hongersnood ge teisterd, met de gewone gevolgen van typhus en cholera. Zes millioen men schen moeten reeds naar minder ge teisterde streken gevlugt zijn. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare kennis, dat, in verband met den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder en de te houden feestelijh- henen te Soesterberg, het Raadhuis op den 2 Augustus zal zijn GESLOTEN. Soest, den 27 Juli 1921. De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. Ik breng ter openbare kennis, dat de 2de zitting van den Militieraad voor de inge schrevenen voor de militie lichting 1922, de zer gemeente zal plaats hebben te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplants op Donderdag 4 Augustus a.s. des voormiddags 11 uur. Nadere inlichtingen zijn vermeld in de pu blicaties aan de aanplakborden. Soest, 26 Juli 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 25 Juli '21 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot het in stellen van een tapverbod voor bepaalde dagen. Art. 1. Het is verboden in een localiteit, waarvoor vergunning is verleend tot verkoop van sterken drank in het klein en welke ge legen is in het gedeelte der gemeente ten zuiden van den spoorweg Utrecht—Amers foort, sterke dranken in het klein te verkoo- pen of te verstrekken op den eersten Augus tus 1921 na des middags 12 uur en op den tweeden Augustus 1921 den geheelen dag. Art 2. Het in artikel 1 bepaalde is mede van toepassing op de open aanhoorigheden van het huis, waarin zich de in art! 1 be doelde Iocaliteiten bevinden. Art. 3. Overtreding van artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f 25.—. Art. 4. Deze verordening zal, als zijnde van spoedeischenden aard, onmiddellijk wor den afgekondigd. Aldus vastgesteld door den Raad der ge meente Soest den 25 Juli 1921. De Secretaris, De Voorzitrer, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Plaatselijk Nieuws. EEN NIEUWE GEMEENTE BELASTING. De Gemeenteraad besloot in zijn vergade ring van 25 Jtili j.l. tot het weder invoeren der oude Verlichtingsbelasting. Deze belasting zal alleen drukken op eigenaars van perceelen en wordt dus een groote groep daarvan vrijgesteld. Wij verwachten dat tegen deze nieuwig heid wel een sterk verzet zal komen. Reeds ontvingen wij een ingezonden stuk, waarvoor echter in dit nummer geen plaats kon gege ven worden, doch dat wij volgende week zullen opnemen. Onze plaatsgenoote Mej. Marie Geijtenbeek slaagde deze week te Hilversum voor het diploma Steno (Groot). Wij vestigen de aandacht op een adver tentie in dit blad omtrent een openlucht meeting vanwege de S.D.A.P. afdeeling Soest, op Zondag 31 Juli 1921, des nam. 3 ure, op een terrein van den heer Kruseman aan de Nieuwstraat. Als sprekers zullen optreden Mevr. Bak- i|uisWolters, lid van den Gemeenteraad van Zeist en van de Prov. Staten van Utrecht, en Jan Reijnders, lid van den Gemeenteraad en van de Prov. Staten van Utrecht. Zeng van het Soester arbeiderszangkoor „De Stem". De toegangsprijs is 10 cent. Bij de gehouden openbare aanbesteding voor het bouwen van een openbare U. L. school, aan de Beetzlaan te Soest was de heer M. Hornsveld alhier de laagste inschrij ver, naml. voor perceel I f 52,900 en perceel 11 f 43,000. De hoogste inschrijver was de heer J. Hil- horst alhier, naml. voor perceel I f 85,000 perceel U f 51,000. Donderdagavond gaf de Soester Fanfare haar 3e zomerconcert. Zooals gewoon was er weer veel belang stelling en werd het programma onberis pelijk uitgevoerd. Vanaf heden Zaterdag zullen de behaalde prijzen door het Soester Fanfarecorps op het Nationaal Muziekconcours te Baarn, worden geëtaleerd in het Bloemenmagazijn van den heer j. Geijtenbeek alhier. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Vereeniging „Handel en Nijverheid", zal te Amersfoort van 10—17 Augustus een winkelweek worden gehouden. In samenwerking met het Utr. Landbouw Genootschap, afd. Amersfoort, zal op Vrijdag 12 Augustus op het terrein aan de Kruiskamp te Amersfoort een keuring van gebruiksvee worden gehouden, alsmede een keuring van geiten en een keuring van Tuigpaarden en Spannen, terwijl tevens een ringrijderij voor paren zal worden gehouden. Voor verdere inlichtingen omtrent deel name voor inwoners van Soest, vervoege men zich bij den Heer Stern, Birkstraat, Soest. Naar wij vernemen is het groote nog vrije perceel op Nieuwerhoek hoek Veenhuizerstr. verkocht aan het Rijk, om daarop een Marcchausseékazerne te bouwen. Ds. J. Hoek te Noord-Scharwoude heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Soest aangenomen. Vrijdag 5 Augustus zal het Baarnsche Fanfarecorps „Cresendo" een concert geven in de muziektent tegenover het raadhuis te Soest. Op een later te bepalen datum, zal de Soester Fanfare te Baarn een concert geven. Postduiven Ver. „De Zwaluw". Zondag 24 Juli gehouden wedvlucht van Breda afstand 76 K.M., duiven los 8 uur 35 min. met Z.W. Wind. Eerste aankomende duif 8 uur 43 min. 45 sec., laatste 9 uur 4 min. 15 sec. H. Borgts 1, 2, 5, 6. 9, 10, 14 en 16. L. v. d. Broek 3, 4 en 8. A. v. Dor- restijn 7 en 12, G. Rademaker 11, 13,15,17, 19, 23 en 24. J. de Bree 20, 21, 22 en 25. W. Onwezen 18. H. v. Sitter 26, 27 en 29. F. Heeremans 28. Op het politiebureau zijn op werkdagen tusschen voorm. 910 uur terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen 1 retucule inhoudende een wit boord. 1 Chauffeurshandschoen, 1 rashond, 1 Kinder- portem. met eenig geld. Burgelijke Stand. Geboren Cornelis z.v. C. W. Radder en G. Fekkes. Lambertus Everardus z.v, G. Onwezen en van A. Westerveld. Hendrica Cornelia d.v. J. M. v. d. Linden en C. ten Haaf. Grietje d.v. E. v. d. Brink en S. van Veen. Bia d.v. W. Kareisen en J. van Spriel. Anna Catharina d.v. B. J. Ter Haar en M. J. Braskamp. Geertruida d. v. J. van Cooten en W. van de Haar. OndertrouwdGerrit van de Haar en Geertruida den Hartog. GetrouwdHendrik van Voorthuizen en Cornelia van Vliet. Hendrikus Antoiius Holt- slag en Adriana Petronella Tammer. Overleden Gerritje van Dijk ectgen. van J. Boomhouwer. Hendrik Izaak van der Wal echtgen. van H. C. van de Wal. Hendrika Christina van 't Klooster, oud 4 maanden. van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der ge meente Soest, gehouden op Maandag 25 Juli 1921. Voorzitter: Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. SecretarisJ. G A. Batenburg. Tegenwoordig de RaadsledenS. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H. Butzelaar, T. But- zelaar, A O. Dammers, A. Endendijk, G. Hilhorst, C. F, W. Rietveld en M. Scheffer. Afwezig de heer S. de Zoete. De vergadering wordt met gebed geopend. Daarna worden de volgende punten achtereenvolgens aan de orde gesteld: 99. Notulen. De notulen van 28 Juni 1921 worden vastgesteld zooals deze ter visie gelegen hebben, behoudens de opmerking van den heer Besselsen, dat bij de behan deling van de adressen der land- en bouwarbeidersbonden door hem is gezegd, dat we die menschen tegemoet moeten komen, gezien de lage loonen, en niet hooge loonen. 100. Gemeente Verslag. Aanbieding van het verslag over den toestand der gemeente. Het verslag over den toestand der gemeente over 1920 wordt zonder debat en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 101. Woningwet. Verslag Volkshuisvesting. Aanbieding van het verslag om trent de Volkshuisvesting. Het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting over 1920 is verricht, wordt zonder debat en zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. 102. Wegen. Straatnamen. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het wijzigen en het geven van namen aan straten. Om verschillende redenen is het noodig namen van straten te wijzigen en aan nieuwe wegen namen te geven. Wij stellen U beleefd voor De Emmastraat te noemen Emmalaan. De Anna Paulownastraat te noemen Anna Paulownalaan. De Prins Hendrikstraat te noemen Prins Hendriklaan. De straat verbindende de Lange Bergstraat met Beetzlaan te noemen Mariastraat. (De in aanbouw zijnde school krijgt den naam Mariaschooi.) De naam Rembrandtlaan O.z. in te trekken en te noemen Frans Halslaan. De Rembrandtlaan W.z. te noemen Rem brandtlaan. De Nieuwe Weg O.z. van af de Birkstraat tot Halte Nieuwe Weg te noemen Koude- hoekstraat. De Nieuwe Weg W.z. te noemen Nieuwe- weg. Het verbindingswegje Soesterbergschestraat- Koudehoekstraat te noemen Driehoeksweg. De nieuwe weg in het Complex II en lil der woningbouwvereeniging St. Joseph te Soesterberg te noemen Van Maarenstraat. (Ter herinnering aan de verdiensten van wijlen L. van Maaren voorheen raadslid der gemeente). Naar aanleiding van een opmerking van den heer Besselsen dat hij den naam Koudehoekstraat riiet fraai vindt, antwoordt de heer Endendijk, dat we de historie niet moeten wegdoezelen maar de namen van vroeger moeten z;en te behouden. De oude Soesters kennen allen dien naam, evenals de Koudhoornweg, die even mal is. De heer Besselsen geeft den naam Wagenstraat in overweging, waarop de heer Endendijk zegt dat deze met betrekking tot de in de nabijheid sta- tionneerende woonwagens nog minder aangenaam aandoet. De heer Rietveld wil de Rembrandt laan O.Z. in plaats van |Frans Halslaan noemen Talmalaan als een der voor mannen van Patrimonium, welke stich ting daar eenige huizen heeft gebouwd. Het voorstel van den Heer Rietveld in stemming gebracht, staken de stem men met 5 voor en 5 tegen, zoodat daarover in eene volgende vergadering zal worden beslist. Overigens wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna stelt de Voorzitter voor het station Soesterberg om te doopen in Soestduirien, waartoe wordt besloten. De heer Rietveld acht het wensche- lijk de halte Huis ter Heide den naam Huis ter Heide-Soesterberg te geven. Hierover zal, aangezien deze halte in de gemeente Zeist ligt, gecorrespon deerd worden met de betrekkelijke autoriteiten. Voorts wordt overeenkomstig het verzoek van de heeren M H- J. Or- meling en J Middelburg besloten de lanen bij het station Soestduinen te noemen de Beaufortlaan, van Lynden- laan en Middenlaan. 103. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Subsidie. Behandeling van het adres van het Bestuur der Openbare Leeszaal en bibliotheek te Amersfoort, verzoekende eene subsidie in de kosten van het alhier stichten van een filiaal van die bibliotheek. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een adres van het Bestuur der Openbare leeszaal te Amersfoort, verzoekende uit de gemeentekas een jaarlijksch subsidie te mo gen ontvangen ten bedrage van f 300.— teneinde in staat te zijn in deze gemeente een filiaal dier inrichting te vestigen en in stand te honden. Het zij ons vergund in verband met dit adres mede te deelen, dat wij in het algemeen het standpunt innemen de volksontwikkeling in den ruimsten zin des woords te bevorde ren, door steun te verleenen aan openbare leeszalen en andere inrichtingen. Wij moeten U echter beleefd opmerken dat de openbare leeszaal te Amersfoort werk zaam in het belang der volksontwikkeling, niet het algemeen belang onzer inwoners kan dienen, omdat een niet te onderschatten deel der bevolking uit principieele overtuign g Bovendien worden zij geleverd met altijddurende garantie Verhuring van Safe Lokeffen Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar bezwaar heeft gebruik te maken van deze inrichting. Teneinde in den ruimsten zin des woords de volksontwikkeling te bevorderen, zijn wij van oordeel dat de belangen van hen, die geen gebruik zullen maken van een leeszaal als de onderwerpelijke, niet uit het oog ver loren mogen worden. Deze catagorie van per sonen dienen aanspraak te kunnen maken op dezelfde rechten. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor, gunstig op het verzoek der open bare leeszaal te Amersfoort te beschikken, doch tevens te besluiten ook andere openbare leeszalen op eventueele aanvraag te subsidi eeren tot gelijk bedrag, een en ander onder bepaling dat niet -meer dan één openbare leeszaal van een en dezelfde richting geldelijk zal worden gesteund. Ten opzichte van Soesterberg stellen wij U voor een afzonderlijke regeling te treffen, wanneer eene eventueele aanvrage om sub sidie inkomt. Wij vertrouwen dat U ons voorstel in gun stige overweging zult nemen. De heer van den Broek juicht het voorstel toe om steun te verleenen, omdat hier nog niet veel voor de volksontwikkeling wordt gedaan. Om 'echter principieel te besluiten ook andere leeszalen te subsidieeren, daar van zou het eind weg zijn, z-^gt Spre ker. In een openbare leeszaal kan men boeken lezen van voor- en tegenstan ders en het zal nog moeten blijken of een groot deel daarvan niet zal willen gebruik maken. De heer Dammers staat tegenover het voorstel ook zeer sympathiek. Spreker staat echter op het standpunt dat we geen uitgaven moeten doen, die onnoodig en ongemotiveerd zijn, daarom zal hij zich tegen dit voorstel moeten verklaren. De heer Scheffer vraagt aan den heer van den Broek waarom bepaalde categorieën ook geen recht hebben op subsidie. Als er een R. C. openbare leeszaal komt, moet die ook subsidie hebben Anders zal Spreker beslist tegen dit voorstel stemmen. De heer van den Broek merkt op, dat een algemeene bibliotheek in hoofd zaak wetenschappelijke werken heeft, terwijl een Katholieke bibliotheek meest werken geeft om anderen te bestrijden en te bezwabberen. De heer Endendijk weet dat er een groote groep is, die tegen een openbare leeszaal is De Katholieken zijn er principieel tegen. Ook veel anti-revo- lutionnairen zijn er tegen, niet in z'n geheel, als politieke partij. Spreker gelooft niet dat het zoo'n vaart zal loopen met een openbare leeszaal, dat anderen bezwabberd worden. Want van alle richtingen zal er lectuur te krijgen zijn. De heer Besselsen is het er niet mee eens dat een groot deel der gemeente tegen een openbare leeszaal is. 't Zal den menschen opgedrongen worden geen boeken te halen. De heer Endendijk zegt dat elke groep afhankelijk is van zijn leider. De heer Rietveld staat evenmin onsympathiek tegenover het voorstel terwille van de volksontwikkeling. Spreker kan zich goed begrijpen, dat de Katholieken niet willen, ook in zijn eigen partij zijn er zulke. Spreker heeft eveneens bezwaren tegen het voteeren van gelden, die niet noodig zijn, doch kan zich ten opzichte van deze aangelegenheid wel met het voor stel vereenigen. De heer van den Broek noemt als een bezwaar dat de openbare leeszalen wel en de bijzondere niet onder controle staan. Bij stemming blijken de stemmen te staken met 5 voor en 5 tegen, zoodat de beslissing tot de volgende verga dering wordt uitgesteld. Tegen stem men de heeren Besselsen, van den Broek, Dammers, H. Butzelaar en Th. Butzelaar. 104. Wegen. Aankoop grond. Vastelling van een besluit tot aankoop van strooken grond ter ver breeding van wegen. De heer Rietveld heeft steeds het beginsel gehuldigd, dat de aangren zende grondeigenaren bij verbetering van wegen den grond, noodig voor verbreeding, gratis aan de gemeente afstaan. De heer Endendijk is het hiermede eens,inzooverre het geldt verbeteringen aan bestaande openbare wegen en geen aanleg van nieuwe wegen, welke gevallen niet gelijk staan. De heer Rietveld stelt voordat bij ver betering van wegen de gronden voor taan kosteloos moeten worden afge staan, waarmede de Raad zich ver- eenigt, terwijl het aangeboden besluit wordt vastgesteld. 105. Comptabiliteit. Vaststelling van een besluit tot het aangaan eener geldleening. Hoewel niet in verband willende brengen met dit besluit, wil de heer Dammers den Raad er toch op wijzen zoo zuinig mogelijk te zijn Ook van deze leening moet jaarlijks rente en aflossing worden betaald en is mede oorzaak dat de belastingen weer om hoog gedreven worden, hetwelk de uitbreiding der gemeente door vesti ging niet in de hand werkt. De heer Rietveld meent dat we aan een redeneering als die van den heer Dammers niets hebben, als hij niet met positieve voorstellen voor den dag komt. Zonder hoofdelijke stemming wordt het aangeboden concept-besluit vast gesteld. 106. Lager Onderwijs. Commissie van Toezicht. Benoeming eener Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. Dc artikelen 176 en 184 der Lager-Onder- wijswet 1920 bevatten bepalingen omtrent de uitoefening van het toezicht op het Lager Onderwijs. Artikel 176 bepaalt o.a. dat de gemeenteraad ter nadere verzekering van dit toezicht eene Commissie instelt, terwijl bij artikel 184 voorschriften gegeven zijn omtrent het aantal leden derzelve en de categoriën, welke in de Commissie moeten vertegen woordigd zijn. BAARN BlISSTJM LAREN SOEST BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1921 | | pagina 1